VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Vacantie in Artis. De jeugd met jonge speelkameraadjes in den Amster- damschen dierentuin Liefderijke verzorging van pijnlijke voeten. Deskundige „service tijdens de rustpoos in de vierdaagsche, waar van de „slachtoffers" dankbaar gebruik maken De Wageningsche Oranjevereeniging organiseerde Dinsdag een tocht voor ouden van dagen naar Den Haag, waar door de twee oudste tochtge- nooten bij het Koningin Emma-gedenkteeken krans werd gelegd Ook de zestiende étappe van den Tour de France werd door den Belg Kint gewonnen. De aankomst van den winnaar te Besancon Vier dagen op marsch. Een vroolijke groep aan den wandel tijdens de inter nationale vierdaagsche afstandmarschen, welke Dinsdag aanvingen Op het ministerie van Financiën te Parijs had Marchandeau (links) een onderhoud met Morgenthau (tweede van links) in tegenwoordigheid van William Bullitt en Rueff De monteering der ijzeren kapconstructie van de nieuwe beurshal te Rotterdam is zoover gereed, dat de eerste vrij- dragende spant over de volle breedte van de zaal gelascht kon worden Kapt. ter Zee H. Jolles, die vice-admiraal T. L. Kruys opvolgt als marine-commandant, droeg Dinsdag het commando over de maritieme middelen te Amsterdam tijdelijk over aan kapt. luit. ter zee D. C. M. Hetterscheij. Een foto tijdens de plechtigheid FEUILLETON Naar het Amerikaansch ELECTOR JENNINGS. 9) Juffrouw Innes, zei hij snel, wilt u met mij meegaan en licht maken, in de gang van den Oostelijken vleugel. Ik heb iemand in het kleine kamertje opgesloten boven aan de trap van de speelkamer. Bedoelt uden moordenaar?, hijgde .ki Misschien, zei hij rustig, terwijl wij haas tig naar de trap gingen. Toen ik terug ging stond er iemand op de trap te loeren. Ik riep en in plaats van antwoord te geven, rende het geheimzinnige personage naar bo ven. Ik ging weer terug, hem achterna; en toen ik boven aan de trap den hoek omging, vloog een gestalte door de deur en deed deze dicht. De grendel was aan mijn kant en ik schoof die er voor. Ik geloof eigenlijk dat het meer een groote kast dan een kamertje is. We waren nu boven op de gang gekomen. Als u me nu even wilt wijzen waar de schakelaar van het electrische licht zit, juf frouw Innes, kunt u beter in uw eigen kamer blijven wachten. Ik ztrilde op mijn beenen, maar was vast besloten erbij te blijven als die deur geopend werd. Ik wist eigenlijk niet waarvoor ik bang was, maar er waren zooveel verschrikkelijke en onverklaarbare dingen gebeurd, dat ik heelemaal uit mijn evenwicht was geraakt Ik ben volkomen kalm. zei ik. en ik ben van plan te blijven. De lichten flitsten aan en verlichtten het einde van de gang. Op het punt waar de hoofd-corridor den smalleren kruiste, bevond zich een wenteltrap en juist om den hoek in de smalle gang, was de deur waarover Jamie- son het gehad had. Ik kende het huis nog niet zoo goed en kon mij niet herinneren die deur eerder gezien te hebben. Mijn hart bonsde wild, ik stond een eindje achter den detective toen hij den grendel van de deur schoof. Kom er uit, zei hij rustig. Er kwam geen antwoord. Kom er uit!, herhaalde hij. Toen ik geloof dat hij een revolver in zijn hand had, maar ik weet het niet zeker stapte hij opzij en wierp de deur open. Van de plaats waar ik stond kon ik niet zien wat er achter de deur was, maar ik zag Jamieson's gezicht van uitdrukking veran deren en hoorde hem iets mompelen. Toen sprong hij de trap af bij drie treden tegelijk. Toen mijn beenen een beetje minder trilden, kwam ik langzaam, zenuwachtig naar voren totdat ik zien kon wat er zich achter de deur bevond. En wat ik zag deed mij met een hui vering stilstaan. Waar de vloer had moeten zijn, was een gapende donkere ruimte, waar uit een vochtige, muffe kelderlucht opsteeg. Jamieson had iemand in den waschkoker opgesloten! Toen ik een weinig voorover leunde, verbeeldde ik mij een gekreun te hoo- ren. Of was het de wind? Hoofdstuk VII EEN VERSTUIKTE ENKEL Ik was vreeselijk geschrokken. Terwijl ik over de gang rende, was ik er van overtuigd, dat de geheimzinnige insluiper, die waarschijnlijk de moordenaar was, dood of stervend aan den voet van den koker moest liggen. In snelde de trap af, de keuken door naar het souster- rain. Jamieson was mij al voor geweest en de deur naar beneden was open. Liddy stond in het midden van de keuken en hield een braadpan in de hand, bij wijze van wapen Ga niet naar beneden, gilde ze, toen ze zag, dat ik naar de keldertrap liep; doe het niet, juffrouw Rachel. Die Jamieson is er al. Er komt niets dan ellende van als je gees ten nazit; ze voeren u naar bodemlooze put ten en zoo! O, juffrouw Rachel, ga niet Haar woordenstroom werd gestuit door de verschijning van den detective. Bij twee treden tegelijk liep hij de trap op, zijn gezicht was vuurrood en had een nijdige uitdrukking. Alles is gesloten, zei hij woedend. Waar is de sleutel van den waschkelder? Die moet in de keuken zitten, zei Liddy. Ga dan mee naar beneden en doe alle lichten aan. Ze trachtte te protesteeren, maar ik nam haar bij den arm en ze moest mee, of ze wilde of niet. Ze draaide de lichten op en wees naar een deur. Dat is deur, zei ze norsch, de sleutel steekt er in. Maar de sleutel stak er niet in. Jamieson beproefde zijn krachten op de deur, maar die was van stevig hout en goed gesloten. Toen bukte hij zich en begon met het eind van een potlood in het sleutelgat te morrelen. Toen hij weer overeind kwam. was zijn ge zicht een beetje opgeklaard. De deur is van binnen op slot gedaan, zei hij fluisterend. Er moet iemand achter zitten. Genadige goedheid! hijgde Liddy en ze draaide zich om om het hazenpad te kiezen. Liddy, riep ik. Ga onmiddellijk in huis kijken wie mankeert we zullen dit raadsel onmiddellijk oplossen. Meneer Jamieson. als u hier blijft, zal ik naar de tuinmanswoning gaan om Wamer, onzen chauffeur te halen. Aan Thomas zouden we niet veel hebben. Mis schien kimt u samen de deur forceeren. Dat is een goed idee, gaf hij toe, maarer zijn natuurlijk vensters in den waschkelder. En niets zal degene die er in zit weerhouden om daardoor weg te komen. Sluit dan de deur bovon aan de keldertrap, stelde ik voor. en ga buiten de wacht houden. Aldus werd besloten en ik verheugde mij er al op, dat het geheim van Sumiyside spoe- dig opgelost zou worden. Ik rende het huis uit, in de richting van de oprijlaan. Juist toen ik b bij den hoek was, botste i'k tegen iemand aan die even verschrikt scheen als ik. Ik deed een paar passen achteruit en Gertrude en ik herkenden elkaar. Live goedheid, tante Ray, riep ze ont hutst, wat is er aan de hand? Er zit iemand in den waschkelder opge sloten, zei ik hijgend. Ten minste, als je niemand het grasveld hebt zien oversteken of om het huis hebt zien loopen. Ik geloof, dat we allemaal door een soort detectivekoorts bezeten zijn, zei Gertrude ver moeid, neen, ik heb niemand gezien, behalve den ouden Thomas, die er uitzag alsof hij de zilverkast geplunderd had. Maar wie hebt u in vredesnaam in den waschkelder opgesloten? Ik heb geen tijd om het je uit te leggen, antwoordde ik haastig, ik moet direct War ner uit de tuinmanswoning halen. Als je bent uitgegaan om te wandelen, deed je beter je overschoenen aan te trekken. En terwijl ik dit zei, zag ik dat Gertrude hingt, niet erg, maar toch zoo, dat ze slechts langzaam vooruit kwam. Het loopen scheen haar ook pijn te doen. Je hebt je bezeerd, zei ik scherp. Ik ben over een steen gevallen! Ik haastte mij verder de oprijlaan af. De tuinmanswoning lag op eenigen afstand van het huis tusschen hoog geboomte op het punt, waar de oprijlaan op den grooten weg uit kwam. De ingang werd gevormd door twee groote, witteenen pilaren maar de daar aan bevestigde ijzeren hekken, die vroe ger gesloten waren en door den portier ge opend werden, stonden nu steeds open. In dezen tijd van auto's was het te lastig de hek ken steeds maar open en dicht te doen. De portierskoning op Sunnyside werd ook gebruikt ter aanvulling van het bedienden- verblijf op het heerenhuis; het was er oven comfortabel ingericht en het was er oneindi; veel gezelliger. Terwijl ik.de oprijlaan afliep, brak ik mij het hoofd met de vraag wie Jamieson in den kelder gevangen kon hebben gezet. Zouden wij iemand vinden, die gewond was? In ieder geval was de gevangene in staaat geweest de deur aan den binnenkant te sluiten. Als de vluchteling van buiten kwam, hoe was hij dan in het huis gekomen? Als het een huis genoot was, wie zou het dan zijn? En toen toen welde opesen een onzettende gedachte in mijn geest op. Gertrude en haar verstuikte enkel! Gertrude, die langzaam de oprijlaan kwam afhinken, terwijl ik overtuigd was, dat zij te bed lag. Ik trachtte deze gedachte uit mijn her sens te bannen, maar tevergeefs. Als Gertrude de geheimzinnige persoon op de wenteltrap was geweest, waarom was zij dan voor Jamie son op de vlucht gegaan? In ieder geval degeen die onzichtbaar had willen maken voor den detective en de bewuste deur was inge- loopen, moest iemand zijn die niets van de aanwezigheid van dien koker wist. En van het bestaan daarvan op die plaats had mijn nicht evenmin iets geweten als ik. De zaak werd hoe langer hoe geheimzinniger. Welke betrekking bestond er tusschen Halsey en Gertrude en den moord op Arnold Armstrong? Maar van welken kant ik de zaak ook bekeek, telkens scheen iets er op te wijzen, dat er een of ander verband moest zijn. Aan het eind van de oprijlaan liep de weg in een hellende, langwerpige bocht om de tuinmanswoning heen. De lichten uit het huisje twinkelden vroolijk tusschen de boomen en in een bovenkamer zag ik scha duwen bewegen, alsof iemand rondliep met een lamp in de hand. Ik liep onhoorbaar door dat ik pantoffels aan had en net voor het huis kwam ik voor de tweede maal dien avond met iemand in botsing. Ik liep namelijk tegen een man in een lange jas aan, die in de schaduw aan den kant van de oprijlaan stond, met zijn rug naar mij toe. Hij stond naar de verlichte vensters te kijken. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8