Sftod ik 't Hod Witter dan wit DONDERDAG 28 JUKI 1938 De Vierdaagsche te Nijmegen Het dorado van den voet ganger Dames op de fietsRecordverbetering en aan gebrande aardappelsDe boogschutter tegen den golf- spelerEngelsche deelnemers aan de wereldkampioen schappen wielrennen Een modern stadion te Nottingham T. T-snelheden Hoiland-België. Nu het overgroote deel der Nederlandsehe bevolking zich suf peinst, hoe het ten koste van een „achterwiel" verkregen nieuwe rij wielplaatje tegen plotselinge verdwijning te verdedigen, blijkt uit het wederom toegeno men aantal deelnemers aan de Vierdaagsche. dat er nog vele landgenooten zijn, die zich lie ver met „lijn twee" dan op twee wielen voort bewegen. Weer zijn uit alle windstreken de wande laars naar Nijmegen gekomen en weer is hun aantal belangrijk hooger dan verleden jaar, zoodat er thans ruim 4500 aan den start ver schenen. Voor den modernen sterveling, die zichzelf al een heelen Piet vindt, als hij een fietstochtje over 40 klometer van Haarlem naar Den Haag zonder meerdere rustpoozen en koele dronken volbrengt, lijkt de vierdaag sche wandeltocht van 4 keer 55 klometer over heuvels en dalen, grintwegen en zandpaden een bovenmenschelijke krachttoer. Om de uitslagen van een sportfeest bekend te maken waren de scheidsrechters bij een Londensch Sportfeest uitgerust met een draagbaren zender. Een krachttoer is het inderdaad, doch de goed geoefende wandelaar ziet er niets anders in dan een sportieve prestatie en een aange- namen vacantie-tocht. Want men moet niet vergeten, dat de ware wandelsport-enthou siast zonder moeite dezelfde afstanden te voet aflegt, die in het dagelijksch leven door het meerendeel van ons gefietst worden. En daar enboven maakt hij des Zondags dan een tocht je van veertig kilometer. Het behoeft geen betoog, dat om met succes aan de Vierdaagsche te kunnen deelnemen, men regelmatig en langdurig over steeds lan gere afstanden moet trainen, zoodat men zon der bezwaar of overgroote inspanning het tra ject kan volbrengen. Doch dan nog blijft de moeilijkheid bestaan, eenzelfden afstand op de drie volgende dagen af te leggen. Het is niet meer dan natuurlijk dat na de eerste étappe over geaccidenteerd terrein de spieren op den tweeden dag ietwat vermoeid en onwillig zijn en als het dan bovendien nog erg warm is, is het te begrijpen, dat juist op dien tweeden dag de meeste uitvallers genoteerd worden. Het ls echter dubbel en dwars bewezen, dat iedereen, mits doelmatig voorbereid, deze Vier daagsche wandeling kan volbrengen, getuige het groote aantal vertegenwoordigers van het zwakkere geslacht, dat telken jare de medaille verovert. En het mooiste van deze sportieve gebeur tenis is wel, dat het geen wedstrijd geldt, waardoor pogingen tot recordverbeteringen en om elkaar de loef af te steken, worden voor komen. Minder enthousiast kunnen wij zijn voor een vrouwelijke prestatie in een tak van sport, die toch eigenlijk alleen voor mannen ge schikt is, te weten het wielrennen. Mevrouw Lilian Dredge zal het daarover niet met ons eens zijn, want zij is juist bezig 't record voor den afstand van Land's End, het zuidelijkste punt van Engeland, naar John o'Groats in het Noorden van Schotland te verbeteren. Deze afstand bedraagt 869 mijl (bijna 1400 Kilometer) en op het moment van schrijven had de renster het tot Inverness gebracht, waarna haar nog 1614 uur overbleef voor de 141 mijl naar het eindpunt, wilde zij althans den tocht binnen de vier dagen volbrengen. Reeds is zij er in geslaagd, het record van Ferris over de Grampians, waar de weg tot 500 meter stijgt, te verbeteren en bovendien vestigde zij twee nieuwe wereldrecords. In Australië woont namelijk een Miss Barbour, die in iets minder dan drie etmalen op de fiets van Adelaide naar Melbourne, een afstand van 877 kilometer, is gereden doch de Engel sche had 12 uur minder noodig. om dit aan tal kilometers te verslinden. Als me nu weet, dat de Australische cricketers er over klagen, dat zij in eigen land zulke lange treinreizen moeten maken om hun wed strijden te kunnen spelen, dan valt het moei lijk te begrijpen, waarom Miss Barbour en Mrs. Dredge zonder eenig doel trachten een imitatie van de Tour de France te geven. In het geval van laatstgenoemde dame moet ern stig betwijfeld worden of zij op tijd terug zal zijn, om de aardappeltjes voor aanbranden te redden en de kinderen naar school te stu ren. Dan zijn Peter Bedford en Alan Newey op een leuker idee gekomen. Eerstgenoemde is een voortreffelijk boogschutter en Newey kan uitstekend met de golfclubs over weg. Zij heb ben nu besloten een match te houden om te zien, wie het verder brengt. Peter met de pijl of Alan met den golfbal. Het vorig jaar eindigde deze match onbe slist. want nadat de golfer de eerste vijf „ho les" had gewonnen, wist de boogschutter zijn i pijlen zoo goed te richten, dat Amor er ja- loersch van kon worden en na de vijftiende hole had Bedford met 96 de leiding. Toen kreeg hij blijkbaar kramp in de wijsvinger, een ontzaglijke handicap in deze sport en Newey slaagde er zonder moeite in, de laatste drie holes te winnen en een draw te bewerk stelligen. De National Cyclists Union heeft de volgen de renners uitgenoodigd, Engeland in de ama teur-nummers van de wereldkampioenschap pen wielrennen, die van 27 Augustus tot 3 Sep tember in ons land zullen worden gehouden, te vertegenwoordigen: Horn en Maxfield in de sprint; Bone (Glasgow), Fancourt, Holmes en Jones voor den wegwedstrijd. De sprinter Horn was ook op den Olympi- schen Dag van de partij, doch hij werd toen in de serie reeds uitgeschakeld. In Nottingham zal een Stadion worden ge bouwd, waarvan de constructie de beoefening van velerlei takken van sport mogelijk maakt. Op een oppervlakte van zes are zal een hon denrenbaan, een wielerbaan en een ijsbaan worden aangelegd, voorts zal er accomodatie zijn voor athletek-, tennis-, boks- en bowls wedstrijden De onoverdekte ijsbaan. 65 meter lang en ruim 30 Meter breed, biedt plaats aan 600 schaatsenrijders en heeft bovendien het voordeel, dat zelfs bij een stortregen of in een mid-zomersche temperatuur het ijs volkomen hard en van prma kwaliteit blijft. Om de ijsbaan, het tennisveld en de ..bowling green" komt een sintelbaan van 468 yards lengte en daaromheen een hondenrenbaan van 510 yards. Twaalf duizend toeschouwers zullen er een plaats kunnen vinden, doch voor bokswedstrijden zal dit aantal tot 30.000 kun nen worden uitgebreid. „Bowls" wordt in ons land niet gespeeld, maar dit spel is in Engeland zeer populair. Voor de beoefening is een volkomen vlak en goed onderhouden grasveld noodig en de kunst is, den zoogenaamden „jack", een porceleinen bal, iets grooter dan een tennisbal van een afstand van ongeveer 15 Meter te raken, met een grooten, wielvormigen. derhalve aan twee zijden afgeplatten bal. die aan de eene zijde in het midden met lood verzwaard Is. Daardoor is het mogelijk, den bal met een bocht naar den ..jack" te rollen en die bocht is ook nood zakelijk, om in den weg liggende ballen van de tegenpartij te kunnen omspelen. Het doel is, zoo dicht mogelijk bij den „jack" te eindigen; de drie bestgeplaatste ballen gelden voor de puntentelling. Er worden competitie-, beker- en interna tionale wedstrijden gehouden en zelfs kent. men testmatches tegen Australië en Zuid- Afrika. Het spel vertoont veel gelijkenis met het „curling", dat in Zwitsersche wintersportplaat sen met zware schijven op het ijs wordt be oefend voornamelijk door hen, wier leeftijd een beletsel vormt voor het deelnemen aan ski- en schaatswedstrijden. Zaterdag a.s. zal veler belangstellng weer naar de T.T.-races op het circuit van Assen uitgaan, hoewel men het in motorrijderskrïn- gen betreurt, dat sterren als Stanley Woods, wijlen Guthrie e.a. niet meer van 'de partij kunnen zijn. Ter vergelijking met de te ma ken tijden volgen hier enkele details van de dezer dagen gehouden races te Brooklands (Grand Prix) en te St.. Andrews in Schotland. Brooklands: machines 250 c.c. klasse: 50 ki lometer: L. Archer (New Imperial) met een snelheid van 99.45 kilometer per uur. Junior Grand Prix (350 c.c.): A. R. Foster (A.J.S.) zelfde afstand met uursnelheid van 106.93 K.M. St. Andrews: Race over 1 rechte mijl (350 c.c. klasse): T. Mac Swen op Norton in 50 3'5 sec. Twintig mijl (32.18 K.M.) zelfde machine klasse, gewonnen door Mac Ewen in 17 min. 56 sec. In den cricketwedstrijd HollandBelgië, ge speeld op het prachtige terrein van de Tilburg- sche C.C.. kwamen onze landgenooten voor de eerste maal met een overga nesklasse-elftal uit. Het A-team, dat op 6 en 7 Augustus aan de Spanjaardslaan tegen de Free Foresters zal spelen, was in de laatste jaren te sterk ge bleken, eensdeels een bewijs, dat het cricket hier vooruit gaat, aan den anderen kant een gevolg van het feit, dat de in België wonende Engelschen over een beperkt aantal spelers en bijna geen jeugdige krachten beschikken. Op beide factoren werd tijdens de lunch door aanvoerder Bridges gewezen, die voorts den wensch uitsprak, dat het Nederlandsch elftal het nog eens tot testmatches tegen Engeland zou brengen. VOETBAL. HET WILHELMINA VOORUIT-TOURNOOl. Stormvogels wint de finale. Woensdagavond werd op het terrein van R. C. A. te Amsterdam de finale van het Wilhel mina Vooruit-touimooi gespeeld tusschen Stormvogels en D.W.S. Beide elftallen kwa men nog al onvolledig uit. Het Stormvogels team was als volgt: Akkerman, Haak Jr., Van Dongen, Bravenboer, Tol, Keersemaker, Verdam, Goedhart, Van Pel, Keuris. Opbergen. Stormvogels liep al bijzonder hard van sta pel. Nauwelijks toch was de bal aan het rol len gebracht, of na goed werk van Keuris en Goedhart kreeg Van Pel den bal vrij, waar na deze met een vliegend schot den doelman passeerde (10). Geruimen tijd was D. W. S. nu in den aanval. Haar buitenspelers Van Stokken en Drager genoten nogal veel vrijheid, doch Haak Jr. en Van Dongen onderschepten steeds hun voorzetten en in laatste instantie was Akkerman zeer betrouwbaar. Zoo stopte hij o.a. een harden kogel van Van Stokken keurig. Rust 10. Na de rust was D.W.S., dat zich op het kleine terrein beter thuis voelde dan Storm vogels, weer het eerst aan het woord. Akker man bleef echter fraai werk leveren. Weldra echter moest hij zwichten voor een hard schot van Van Stokken (11). Het was Goedhart, die zijn club opnieuw de leiding gaf (21). Nog gaf D.W.S. zich niet gewonnen. Drager, maakte via Tol wederom gelijk (2—2). Eén minuut voor het einde scoorde Van Pel zoodat het einde kwam met 32 voor Storm vogels. De heer Sajet reikte na afloop de prijzen uit. Stormvogels kwam in het bezit van een electrische klok, waarvoor de heer Suwerink hartelijk dank bracht. CRICKET. HAARL. CRICKETBOND. H. C. B.—ROTTERD. CRICKETBOND Onder begunstiging van fraai zomerweer werd bovengenoemde wedstrijd op het Rood en Wit-terrein gespeeld. De Rotterdammers wonnen den toss en trokken naar de wickets op het bowlen van Feitz en Van de Pas. Feitz had reeds in de eerste over succes daar T. Sonneveld voor zijn palen ging staan. Na 17 runs deed F. Jacobs een vang op het bowlen van Feitz en D. van der Ende verdween voor 12 runs. J. Nieuwen- burg droeg aan het totaal 2 runs toe en werd toen gebowld door Feitz. Van de Pas had geen geluk, hoewel hij uitstekend werk met den bal deed. Op 63 bowlde Berendsen De Bruijn voor 26 runs. Door goed veldwerk van Jacobs ging op 68 Keuzekamp run out, Lagro de tiende man ranselde er geducht op los; het totaal sprong omhoog en na een keer gemist te zijn, deed van Zijl een goede vang en voor 32 runs kon Lagro verdwijnen. Het totaal werd 153. H. Grijsseels 23 n. o. In het begin werden er vele vangen gemist en was het fielden nogal slordig, maar werd naderhand beter. Sanders en Van Zijl openden voor de Haar lemmers; op 21 kwam het eerste succes; toen kon Van Zijl vertrekken voor 12 runs. Op een totaal van 54 werd Sanders gevangen na 29 runs gescoord te hebben. Het was een uitste kende innings. F. Jacobs, A. G. N. Visser en J. Nijhuis waren snel van de mat verdwenen, maar Captain Berendsen stond uitstekend te spelen; zijn 36 runs <7 vool 4) waren goud waard. Kuenen scoorde snel 14 runs; alleen C. Feitz voegde nog een aantal runs aan het to taal toe. Op 136 was het gebeurd. Het runnen tusschen de wickets was bij de Rotterdammers uitstekend evenals het fielden Het was een zeer prettige match. Scores: T. Sonneveld l.b.w. b C. Feitz D. v. d. Ende C. F. Jacobs idem 12 W. Oosterholt, idem J. Berendsen 27 J. Nieuwenburg b C. Feitz H. de Bruijn b J. Berendsen 26 W. Keuzekamp run out 14 F. Horn, c. van Zijl, van de Pas H. Grijsseels not out 23 J. Soesbergen c. van de Pas C. Feitz 0 H. Lagro c. van Zijl J. Nijhuis 32 G. Vos b j. Berendsen 2 Extra's 7 153 C. Feitz 21 8 45 4 Van de Pas 19 5 49 1 Berendsen 10 2 31 3 J. Nijhuis 6 0 21 1 J. L. Sanders c. Grijsseels G. Vos 29 H. van Zijl b J. Soesbergen 12 F. Jacobs b. G. Vos 9 A. G. N. Visser St. Oosterholt De Bruijn 0 J. Nijhuis c. De Bruin G- Vos 0 J. Berendsen b. Keuzenkamp Th. Kuenen c. Grijsseels De Bruijn 14 C. Feitz not out 13 Th. van de Pas b. Keuzenkamp 1 W. Kok b. Soesbergen 5 J. J. Peereboom b. Keuzenkamp 1 Extra's 16 Soesbergen 10 1 23 2 Keuzenkamp 14 3 40 3 De Bruijn 14 0 40 2 G. Vos 8 3 17 3 Daarvoor moest de fiets aan den kant. Toen de Tour de France-renners bij de be klimming van den Col de Vars een bron passeerden, moesten ze eerst hun dorst les- schen alvorens verder te rijden. MARCEL KINT WINT DE 18c éTAPPE. Van Schendel rijdt ondanks hevige pijnen door. Uit METZ: De achttiende étappe, welke Woensdag van Straatsburg naar Metz over 186 K.M. werd verreden, leverde geen bijzon dere moeilijkheden op. Vrijwel voortdurend ging het over een vlak parcours; in verband met de warmte en de stoffige wegen werd er een boemeltempo aangenomen, dat bijna 18 ETAPPE 27 JU LI 186KM. CONTROLEPLAATSEN \0 U 1 T SCH PHALSBOJRG g^SAVERNE MAIZIÊRES ySAR) wasse'lonne STRAATSBURG HEMING nooit boven de 25 K.M. uitkwam. Zij, die lekke banden kregen, konden met behulp van an deren gemakkelijk weer bijkomen. Eenmaal kreeg Vervaecke een lekken band, maar Bar- tali dacht er niet aan te trachten zijn voor sprong door een uitlooppoging te vergrooten. Dit boemeltempo was oorzaak, dat Anton van Schendel, die 's morgens ondanks hevige pijnen aan schouder en rechterarm toch maar op de fiets was geklommen, niet al te veel achter geraakte. Alleen toen in het laat ste gedeelte van de étappe het tempo wat verhoogd werd, kon onze landgenoot niet volgen. Middelkamp en Hellemons bleven echter bij hem; te zamen kwamen zij Metz binnen, slechts ruim 19 minuten later dan de win naar en het groote peloton. Reeds Dinsdag lieten wij uitkomen, dat Van Schendel, toen hij even buiten Belfort zoo ernstig gevallen was, met enormen moed is doorgereden om niet uit te vallen. Woensdag leed hij mis schien nog wel ergere pijnen, doch niettemin heeft hij wederom doorgezet. Vlak voor Metz waren enkele renners defi nitief uit het peloton gesnapt. In de straten van de stad werd om de overwinning gestre den; de snelle Marcel Kint slaagde er in, zijn derde sprintoverwinning te behalen. Het is wel opmerkelijk, dat deze Belg van de vijf laatste étappes er drie heeft kunnen winnen. Overigens is de 18e étappe ook door een Belg gewonnen. De koerscommissarissen hebben hun beslissing herzien, waarbij Mas- son en Weckerling te zamen op de eerste plaats werden gezet. Weckerling werd tweede, De Waal eerste. De uitslag luidt: 1. Kint, 5 uur 43 min. 27 sec. 2. Le Guevel. 3. Leducq. 4. M. Clemens. 5. Fontenay, allen zelfden tijd. 6. Mersch, 5 uur 43 min. 40 sec.: 7. Serva- dei; 8. Egli; 9. Frechaut. 51. Middelkamp, 5 uur 54 min. 35 sec. 52. Hellemons en Van Schendel, 5 uur 54 min. 35 sec. De algemeene rangschikking is: 1. Bartali, 127 u. 22 m. 42 s. 2. Vervaecke, 127 u. 43 m. 59 s. 3. Cosson, 127 u. 52 m. 53 s. 4. Vissers, 127 u. 59 m. 19 s. 5. M. Clemens, 128 u. 6 m. 23 s. 6. Vicini, 128 u. 11 m. 38 s. 42. Middelkamp. 130 u. 9 m. 23 s. 50. Van Schendel, 130 u. 45 m. 14 S. 55. Hellemons, 132 u. 20 m. 44 s. WANDELSPORT. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS MARSCHEN. OP DEN TWEEDEN DAG 4545 DEELNEMERS GESTART. De tweede dag is al sinds jaren gewijd aan den tocht door Maas en Waal en naar het Land van Wychen en Rijk van Nijmegen. Het is een open land, waardoor een vlakke beton nen weg loopt van Nijmegen tot Druten, door schilderachtige dorpen en langs boomgaarden en weilanden. Het weer was den 4545 deelnemers gunstig gezind. Zoolang de route door Maas en Waal ging, liepen zij onder een bedekte lucht en bleef het zeer koel, soms op het kille af. Woensdagmorgen bleven slechts zestien deelnemers thuis, die met de negen uitvallers van Dinsdag een totaal vormen van 25, die op de oorspronkelijke deelnemerslijst ontbraken. Over het algemeen werd er in een zeer vlot tempo geloopen. Er waren duizenden toe schouwers. zoowel in de stad als op het land. Ditmaal ging aller bewondering uit naar de Deutsche Reichsjugend, die een bijzonderen indruk maakte en die zich geheel aangepast heeft aan de sfeer van de Vierdaagsche. Wa ren zij eerst wat afgetrokken, langzamerhand zijn de gasten geheel ingeleefd; zij voelen zich in de sportieve sfeer van de Vierdaagsche evenzeer op hun gemak als de Engelschen en de Fransehen, Zwitsers, Denen en Belgen, die al jaren van de partij zijn. De leiders van de Reichsjugend zijn vol bewondering voor de organisatie van de Vierdaagsche. Alles bevalt hun. de ontvangst, de hygiënische maatrege len in het tentenkamp, de voeding, kortom de Duitsche leiders zijn vol lof voor de leiders van den N.B.L.O Marcheeren de jonge Duitsehers in hun eigen tempo en marsch-orde voorbeeldig, men onderschatte daarom nog niet de marschtech- niek van onze Nederlandsehe wandelaars, zoo wel militairen als burgers, die bij het défilé voor den commandant van het veldleger, ge neraal Baron van Voorst tot Voorst, die den marsch aan den Teersdijk gadesloeg, even vaardig en ferm liepen als welke buitenland- sche groep ook. Onze wandelaars beschikken over even zoo goede talenten. De burgergroepen uit Holland kwamen ook nu weer kranig door den tweeden dag heen en waren even montere gasten op het Wy- chensche marktplein als de beste deelnemende groep van de groote wandelaarsfamilie. Wil- helmina uit Amersfoort en St. Hubertus uit stekende wandelclubs, kwamen met de C.W.V. ,Op sterke beenen" uit Utrecht, de C.W.V. .Voor ons plezier" eveneens uit Utrecht flink binnen. Bewondering moet men hebebn voor oudere Bewondering moet men hebben voor oudere v, d. Kamp Van Santen enz., die al iaren Inn- pen met het gouden kruis. Ook het medegaan van jongere vereenigin- gen, ook uit die streken, waar de wandelsport nog niet de aanmoediging gekregen heeft, dat ze daar haar hoogtepunt bereikt heeft, valt zeer te waardeeren. Zoo stemt het verheugend dat Hilversum met V.I.V.O. en de politie van Bussum ditmaal ook in de Vierdaagsche zoo'n goed figuur blijven slaan. De Utrechtsche stu dentenweerbaarheid en ook de Utrechtsche Politiesportvereeniging hebben den tweeden dag met de Utrechtsche Postale Wandelsport- vereeniging een goed parcours gemaakt. Vrijdag zal minister Colijn de prijsuitrei king voor de Vierdaagsche bijwonen. Er waren Woensdag in totaal 19 uitvallers. Met den eersten dag meegerekend, zijn er thans in het geheel 44 uitvallers zoodat er mo menteel nog 4526 deelnemers op de lijst voor komen. MOTORWIELRIJDEN. DE TRAINING VOOR DE T.T.-RACES. Woensdag was de training voor de a.s. T.T.- races reeds in vollen gang. Van Hamersveld reed 's morgens de snelste ronde met B.M.W., nl. 6 min. 55 sec. (gem. 141.5 K.M.) In de middaguren verbeterde Meier, de Duitsche fabrieksrijder van B.M.W., dezen tijd door de ronde in 6 min. 52 3/5 sec. af te leg gen (gem. 142.5 K.M.) Heden zullen vrijwel alle rijders aan de trai ning deelnemen. M. C. „SPAARNESTAD" Door bovengenoemde club wordt a.s. Zon dag een clubtocht gehouden met onbekende bestemming. De start heeft plaats 's morgens 9 uur op het Plein; terug 6V2 uur 's avonds. Aan dezen rit zijn kleine prijzen verbonden. De rit geldt voor leden als wisselprijsrit. Ook niet-leden kunnen meegaan. worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Adv. Ingez Med.j WATERPOLO. POLOTOURNOOI VAN DE ,3RASEM". Naar wij vernemen zal de zwem- en polo club de „Brasem" te Oude Wetering op Zon dag 31 Juli a.s. een polotournooi organiseeren, waaraan zullen deelnemen de eerste zeven tallen van de zwemvereeniging „Poelmeer" Leiden, „Haarlem" De Waterratten en H.P.C. Na afloop geeft deze vereeniging een feest avond te Oude Wetering. H.P.C. zal van deze gelegenheid tevens gebruik maken, om haar jaarlijkschen boottocht te houden. OLYMPISCHE SPELEN. JAPAN EN DE SPELEN TE HELSINGFORS. Uit Tokio: Het Japansch Olympisch Comité heeft besloten een team naar de Olympische Spelen in 1940 te Helsingfors te zenden. ZWEMMEN. GJEDSOERWARNEMÜNDE. Uit Kopenhagen: De Deensohe zwemster Jenny Kanimersgaard is Woensdagavond om 18.58 uur te Gjedsoer gestart om te trachten Warnemünde te bereiken. In verband met de heerschende stroomingen kan de overtocht 25, doch ook 45 uren duren. BOKSEN. FREDDIE STEELE GESLAGEN. Uit New-York: Te Seattle verloor de wereld kampioen in het middengewicht Freddie Steele in de eerste ronde door k.o. van zijn landgenoot Al Hostak. Dit gevecht ging om den titel, zoodat Hostak wereldkampioen werd. Arrestatie van Duitsche monarchisten. BERLIJN, 28 Juli. De vroeger als lid van den Rijksdag bekenden Reinhold Wulle, lid van den rechtervleugel, die nadat de nationaal so cialisten aan de macht gekomen zijn, zich bij Hitier aangesloten heeft, is gearresteerd, even als zijn vrouw en een aantal medewerkers. De arrestatie heeft enkele dagen geleden plaats gehad, en wel onder de verdenking van mo narchistische activiteit. Sedertdien zijn vele vrienden van Wulle, in het bijzonder in Pom- meren, gearresteerd, in het geheel 27. Men ver wacht, dat hun zaak voor het volksgerecht be handeld zal worden. Invloedrijke nationaal so cialistische vrienden van Wulle hebben bij Hitier het verzoek om vrijlating ingediend. (United Press.) TRAINENDE WIELRENNERS MAKEN ONGELUKKEN. Op den Spieringweg in den grooten IJ- polder zijn twee wielrenners, die bezig waren zich te trainen met elkaar in aanrijding ge komen. Een van hen kwam zoo ernstig te vallen, dat hij met een zware hoofdwonde, een hersenschudding en een sleutelbeenfractuur in het Wilhelmina Gasthuis moest worden opgenomen. Ontploffing aan boord van Fransclien onderzeeër. Eén matroos gedood en één zwaar gewond. Aan boord van den onderzeeër „Espoir", die gemeerd lag bij het arsenaal van den Mou- rillon te Toulon, is een ontploffing ontstaan toen arbeiders bezig waren de wander der ac- cumulatorenafdeeling met 'n isoleerende stof te bestrijken. Een matroos werd gedood en een zwaar gewond. Doordat het isolatiemateriaal in brand was gevlogen, waren zij bovendien overdekt met brandwonden. Een arbeider, die in een andere afdeeling bezig was, werd door de vlammen omringd en kreeg eveneens zware brandwonden. Zijn toestand is verontrustend. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het gebeurde XHavas-X

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10