Nederland benoemt agent bij Franco. De toekomst in de aardbeienteelt. Men verwacht spoedig belangrijke vondsten. DONDERDAG 28 JUEI 1938 Crematie dr. L. Heyermans. Enorme belangstelling op Westerveld. Onder enorme belangstelling heeft Woens' dagmiddag op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van dokter L. Heijermans, oud directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam, De heer Rodrigues de Miranda, sprekend namens het gemeentebestuur van Amsterdam herinnerde er aan, dat 28 December van het vorige jaar burgemeester en wethouders van Amsterdam de volle gelegenheid hadden, bij het afscheid van dokter Heijermans als direc teur van den Gem. Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst, hem te danken voor alles, wat hij voor de gemeente heeft gedaan. De wethouder voor de openbare gezondheid, die door bijzondere redenen hier niet aanwezig- kon zijn', wenschte dokter Heijermans daarbij een zonnigen levensavond toe. De heer Heijer mans zeide, geen rust te zullen nemen, maar den tijd, die hem nog gegund was, te zullen aanwenden in het belang van de menschheid, De wensch van het gemeentebestuur is niet in vervulling gegaan. Bij al het leed, dat onder ons gaat, vervolgde spr., is er voor B. en W. van Amsterdam een lichtpunt, n.l. dat zij in de gelegenheid waren hem hulde te brengen en alles te zeggen, wat- zij namens de be volking van Amsterdam te zeggen hadden. Spr. besloot zijn rede met woorden van troost tot de familie. Dr. N. M. Josephus Jitta herinnerde er aan, hoe vol levenskracht en werklust de over ledene bij zijn afscheid was. Spreker heeft steeds veel bewondering voor dokter Heijer mans gehad en het was hem aangenaam, dat hij, nadat deze zijn werk in Amsterdam ver laten had, veel met hem in contact kwam. In vele commissies heeft hij met den heer Heijer mans samengewerkt. Zijn adviezen werden steeds op hoogen prijs gesteld. Ook op prac- tisch gebied heeft hij veel gedaan, zooals in de staatscommissies voor onvolwaardige werkkrachten. Prof. dr. J. A. Veraart bracht den overledene dank voor alles wat hij gedaan heeft voor de uitvoering der sociale verzekering, in het bij zonder voor de ziektewet. De heer H. Hoogland sprak een woord van afscheid namens de S.D. Statenfractie. De heer Koos Vorrink noemde dr. Heijer mans een groot geleerde en een groot opvoe der. die zijn werk stelde in dienst van de humaniteit. Dr. A. Wiardi Beckmann, hoofdredacteur van de Arbeiderspers, dankte den overledene, mede namens de directie der Arbeiderspers voor zijn journalistieke bijdragen. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Jan van Zutphen en dr. Tuntler. Onder de tonen aan Ase's Dood van Grieg werd de baar neergelaten. Een zoon van den overledene dankte de sprekers en de andere belangstellenden. Amsterdamsche sportvliegers zijn Hagenaars te slim af. Geslaagde „herkcnningsvlucht" van de V.O.S., hoewel niets herkend werd. Woensdagavond organiseerde de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V.O.S.) voor de 2e maal een herkenningsvlucht. De le maal, in Maart van dit. jaar, moest een aantal sport vliegers zich van Ypenburg naar Schiphol begeven, zonder door een groep sportvliegers, die van het hoofdstedelijke vliegveld opste gen, gesignaleerd te worden. Dit signaleeren geschiedde door groote cijfers op de neuzen der vliegtuigen aangebracht, welke op 200 Meter afstand leesbaar waren. Twee Haagsche vliegers slaagden er toen in ongemerkt op Schiphol te komen. Ditmaal was de beurt aan Amsterdam en door een slim uitgedachte krijgslist slaagden alle vijf deelnemende Am- sterdamsche machines er in op Ypenburg te landen, zonder door de acht „verdedigende'' Haagsche vliegtuigen herkend te worden. De Hagenaars hadden een waar vangnet om Ypenburg heen geconstrueerd, waarbij ieder van de acht vliegtuigen een sector had om te verdedigen, terwijl de grensgedeelten extra versterkt waren. Dit systeem faalde evenwel tegen de door Amsterdam toegepaste list. De machines van Schiphol begaven zich n.l. allen gezamenlijk achter elkaar, alleen met een hoogte-verschil van pl.m. 100 Meter, op weg via Haarlem en Noordwijk, waar zij natuurlijk door het daar opgestelde Haag sche vliegtuig werden gesignaleerd. Dit vloog evenwel te laag pl.m. 400 Meter en toen de 'bestuurder de Amsterdamsche machines boven zijn hoofd zag, gaf hij onmiddellijk vol ga.s om op hoogte te komen, doch toen waren alle Amsterammers er net doorheen geglipt en konden, zonder herkend te worden, op Ypenburg landen. De andere Hagenaars ble ven nog geruimen tijd in de lucht, maar toen ze niets zagen, keerden ze één voor één naar Ypenburg terug, waar ze tot hun verbazing alle Amsterdammers keurig op een rij zagen staan. Een sportieve oefening, welke zeker ook haar leerzame zijde heeft. Het ligt in de be doeling deze „herkenningsvluchten" tusschen Amsterdam en Den Haag eenige malen per jaar te houden en twee sportvliegers hebben hiervoor een wisselbeker uitgeloofd, dien Am sterdam dus deze maal meeneemt. Nog dit jaar, en wel in September hopen de Haag sche sportvliegers revanche te nemen. „Kennkarten" worden I October ingevoerd. Het Rijkswettenblad van 26 Juli publiceert een verordening over de invoering van een algemeen politie legimatiebewijs voor het binnenland, dat „Kennkarte" genoemd zal worden en op 1 October wordt ingevoerd. Op de „Kennkarte" zullen pasfoto, vingerafdruk ken en een signalement van den houder voor komen. Houders kunnen zijn Duitsche onder danen, die in het rijksgebied wonen of regel- •matig verblijf houden, na hun vijftiende jaar. De rijksminister van binnenlandsche zaken tl bepalen welke groepen van onderdanen en in welken omvang verplicht zullen zijn een „Kennkarte" te dragen (D.N.B.). Wereldreis per vliegtuig en boot. Twee Nederlandsche zakenlieden, de hee ren C. H, Dreyer en F. J. Entrop, zuil-en mor gen met het K. L. M. vliegtuig PH-ARB „Buizerd", gezagvoerder de heer J. J. van Balkom, van Amsterdam naar Batavia ver trekken. Zij zullen enkele dagen in Neder- landsch Indië verblijven om vandaar met een der K. N. I. L. M.-vliegtuigen in 2Vz dag van Java naar Sydney te vliegen. Onze landge- nooten maken een wereldreis op commerciee- le basis. De luchtweg wordt- alleen genomen met vliegtuigen, welke de Nederlandsche vlag voeren. Van Sydney zullen de heeren Dreyer en Entrop hun reis vervolgen perboot, n.l. met de Canadian Pacific, naar Vancouver en van daar langs de Amerikaansche Westkust door het Panamakanaal en de Golf van Mexico naar New York. De tocht wordt besloten met een zeereis. Toestand van pastoor Perejuin verergerd. De lichte verbetering, welke ruim een week geleden in den toestand van pastoor Perquin. den voorzitter van den K. R. O., mocht wor den vastgesteld, heeft niet aangehouden. Opnieuw is er een inzinking gekomen, zoodat de toestand zich weer ernstiger laat aanzien. Onder geen beding kan bezoek, van wie dan ook, worden toegestaan. Een maximum-snelheid voor het heele land? Zij zou op 50 K.M. worden bepaald. Het ligt volgens „De Tel." in de bedoeling van den minister van Waterstaat binnenkort bij de invoering van de Verkeerswet voor te stellen voor alle plaatsen van Nederland een zelfde maximum snelheid te bepalen. Vermoe delijk zal dit voor de bebouwde kommen dei- gemeente 50 K.M. per uur zijn. Er heerscht in ons land op het gebied der maximum snelheden een groote chaos. Alle gemeentebesturen zijn tot dusver vrij geweest in het bepalen van de maximum snelheid wanneer deze bepaling niet lager was dan 20 K.M. per uur. Wil men een nog kleinere maximum snelheid voor bepaalde gedeelten in een bebouwde kom vaststellen, dan is daarvoor de goedkeuring van Gedeputeerde Staten noodig. Met dat al is er absoluut geen eenheid in de maximum snelheidsbepalingen. Terwijl de eene gemeente 40 K.M. als maximum snel heid heeft vastgesteld, bepaalde een ander gemeentebestuur 20 of 25 K.M., terwijl andere met toestemming van Gedeputeerde Staten nog lagere snelheden vaststelden. Het merkwaardige van deze regeling is vol gens het blad wel dat gemeentebestuuren ja ren geleden een zeer lage maximum snelheid hebben voorgeschreven waaraan niet de hand wordt, gehouden en die evenmin door de automobilisten wordt in acht genomen. Er heerscht op dit gebied de grootst mogelijke wanorde. In sommige gemeenten, waar een breede weg de automobilisten door het dorp voert, is de zeer lage snelheid blijven bestaan, terwijl in tal van nauwe dorpsstraten de maximum snelheidsborden geheel zijn ver dwenen. De uniformiteit en logica ontbreken ten eenenmale. Vermoedelijk zal de minister bij de nieuwe wetsvoorstellen de 50 K.M. als maximum snel heid een speling van 5 K.M. voorstellen, zoo dat de automobilist of motorrijder eerst bij het overschrijden van 55 K.M. strafbaar zou zijn. MINISTER PATIJN TE STOCKHOLM. Minister J. A. N. Patijn is, vergezeld van zijn echtgenoote, per vliegtuig voor een par ticulier bezoek te Stockholm aangekomen. Hij werd ontvangen door minister Sandler. Biimenlandsche paspoorten voor Duitschers. VOORMALIG INSTRUCTIE- BATALJON MARCHEERT... Reünie te Kampen Fotograaf gebruikte fototruc. Tijdenfi een feestje in „Seinpost" te Scheve- ningen, vervoegde zich bij het gezelschap iemand, die mededeelde van de pers te komen en foto's "van het feestvierend clubje te willen maken. Zij, die afdrukken van de genomen foto's wilden hebben, moesten vooruit betalen. Velen betaalden, de fotograaf verdween doch men hoorde later niets meer van hem. De foto's werden den leden niet toege zonden en men zag ze ook niet in de krant. Men belde de verschillende groote foto- bureaux op, doch deze wisten van het geval niets af. Een der gedupeerde feestvierenden deed tenslotte aangifte bij de politie. KAZERNE ALDAAR HEET VOORTAAN GENERAAL J. B. VAN HEUTSZ-KAZERNE. Er marcheerde Woensdagmiddag een zeer bijzondere colonne door de smalle straten van de oude iJselvesting Kampen. Als een lang gerekte slang kronkelde zij zich tusschen de aaneengesloten, eeuwenoude huizenrijen. Geen Kampenaar was thuis gebleven. Dicht opeen gehoopt hadden de inwoners van dit karakteristieke stadje zich langs de randen van de trottoirs geschaard om van het voorbijtrekken van deze zeker niet minder karakteristieke colonne getuige te zijn. Voor op: de stafmuziek van het eerste regiment in fanterie en daarachter: achthonderd oud- volontairs van het voormalige instructiebatal jon. dat tot 1924 in Kampen gelegerd is ge weest en toen is opgeheven. Zij marcheerden in rijen van vier. In de eerste rijdr. H. Colijn minster van Staat, minister van Algemeene Zaken, maar ook.volontair van 1836. Rechts van hem luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, links van den minister-presi dent: de burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, en de garnizoenscommandant te Kampen, luitenant-kolonel J. K. Lammerts. En daarachter, in tweehonderd rijen van vier: opperofficieren, hoofdofficieren, subal terne officieren en onderofficieren, geleerden en ambachtslieden, bankdirecteuren en amb tenaren, hotelportiers en treinconducteurs enz. enz. doch allen: oud-volontair te Kam pen. De man die het initiatief tot deze bij zondere reünie heeft genomen en die in den minister-president iemand vond, die het plan van harte toejuichte en de verwezenlijking er van op alle mogelijke wijze steunde, zal zijn leven lang dankbaar terug denken aan het moment, waarin de gedachte aan een reünie voor het eerst bij hem opkwam. Achthonderd oud-volontairs uit alle rangen der maatschappij gaven spontaan gevolg aan de uitnoodiging voor enkele dagen naar Kam pen te komen en even talrijk waren de brie ven en telegrammen, welke het comité van oud-volontairs uit Oost- West-Indië en uit het buitenland ontvingen en waarin zij met de gelukkige gedachte werd gefeliciteerd en uiting werd gegeven aan gevoelens van leed wezen niet aanwezig te kunnen zijn. De plechtigheid in het kerkgebouw en voor al de rede welke de minister-president als oud-volontair tot zijn mede-reunisten hield, heeft op allen, die aanwezig waren, een on- vergetelijken indruk gemaakt. Herinneren we slechts aan de passages, die dr. Colijn in zijn eenvoudige, doch ontroerende toespraak wijd de aan de oud-volontairs, die hun leven lieten voor het vaderland. Met een diepe, aangrij pende stilte werden deze gevallenen herdacht. Even ontroerend waren de woorden van hulde en dankbaarheid die den minister-president bracht aan zijn leermeester, wijlen generaal J. B. van Heutsz. Na de plechtigheid in het kerkgebouw, die besloten werd met het zingen van het Wil helmus, gingen de reünisten wederom in marschformatie terug naar de kazerne, voor den ingang waarvan leerlingen van de school voor verlofsofficieren een eerewacht vormden. De reünisten verzamelden zich op het voor plein en voor de tweede maal sprak de minis ter-president hen toe. Nu was zijn toespraak geheel gewijd aan de nagedachtenis van ge neraal van Heutsz. Dr. Colijn schetste Van Heutsz als de belangrijkste volontair, die ooit aan het instructiebataljon verbonden is ge weest. Hij deelde mede dat het legerbestuur heeft goed gevonden, dat de kazerne voortaan de „Generaal J. B. van Heutsz-kazerne" zal heeten. Door hem te eeren zoo sprak dr. Colijn wordt het geheele voormalige instructiebaltal- jon geëerd. Enkele woorden werden vervolgens nog ge sproken door den garnizoenscommandant, waarna aan het borstbeeld van generaal Van Heutsz namens de verzamelde reünisten een krans werd gehecht. Ook deze tweede plechtig heid werd besloten met het Wilhelmus. De leden van het eere-comité en die van het Evenzoo een agent in ons land. De regeeringspersdienst deel het volgende mede: In aanmerking nemende, dat het gezag van Franco zich thans uit strekt over het grootste gedeelte van Spanje, heeft de Nederlandsche re geering met diens bewind een regeling getroffen inzake wederzijdsche ver vertegenwoordiging in dier voege, dat elk van beiden een agent zal ves tigen teneinde de belangen van zijn landgenooten voor te kunnen staan. Bovendien zullen in een aantal nader overeen te komen plaatsen sub agenten kunnen worden benoemd, die werkzaamheden zullen verrichten, vergelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. Een erkenning, hetzij de jure, hetzij de facto houdt deze regeling niet in. Het zou in de bedoeling liggen tot agent van Nederland te Burgos te benoemen jhr. E. van Panhuys, terwijl als agent van Franco in Den Haag vermoedelijk de heer Mario de Pineies zal optreden. uitvoerend comité werden in den namiddag ontvangen door he„t gemeentebestuur. De reünisten kwamen des avonds bijeen in de cantine van de kazerne, waar de stafmuziek speelde en een voordrachtkunstenaar optrad. Eveneens des avonds gaf het stedelijk mu ziekcorps een concert in de Buitensocieteit. Heden werd de reünie voortgezet. KNAAPJE VERDRONKEN. Bij het spelen aan boord van het sleepschip „Wilhelmina" dat op de Nieuwe Maas nabij de buitenplaats Merode in IJselmonde ligt, is het vierparig zoontje van den schippers knecht P. J. Vos, wonende aan boord van dat schip, overboord geslagen en verdronken is. Op verzoek van de IJselmondsche politie heeft de Rotterdamsche rivierpolitie in de buurt gedregd en na eenigen tijd zoeken slaagde de bemanning van de „Politie 3" er in het lijkje van het ventje op te halen. Verstoorde idylle van zwerver. Een zwerversbestaan is geen alledaagsch bestaan, het is vol avontuur en het heeft de willekeurige dagindeeling, die een vagebondee- rend leven zoo verlokkend maakt. Dat de volgende gebeurtenis zich op zoo on tijdig tijdstip afspeelde, behoeft dan ook geen verwondering te baren. Te ongeveer drie uur maakte een waker van de A.G.P.N.V. zijn nachtelijke rit door het Vondelpark te Amsterdam, toen hij bij het „melkhuisje" gekomen in den vijver een man zag spartelen. Daar hij den bader door hand reiking niet kon bereiken, ontdeed hij zich van zijn gummibeenstukken, bevestigde deze aan elkaar en wierp ze den drenkeling toe, die ze kon grijpen en zoo op het droge kon worden geheschen. Intusschen was de eigenaar van het „melk huisje" op het gerucht ontwaakt. Deze belde den geneeskundigen dienst, welke den man, die nogal wat water en kroos had binnenge kregen, naar het Wilhelminagasthuis ver voerde, waar hij ter verpleging werd opge nomen. De man, een 59-jarige zwerver, vertelde, dat hij aan den kant van den vijver naar de eendjes had staan kijkendaarbij was hij uitgegleden en te water geraakt. De wetenschap komt de natuur te hulp. Het geheele jaar aardbeien eten? De aardbei zal zich wel van haar allereerste bestaan af in de belangstelling der menschen hebben mogen verheugen, tenminste, wan neer de menschen er eerder waren dan de aardbeien. Jaren en eeuwen is er aan ge werkt om ons deze heerlijke vruchten in hun tegenwoordigen vorm te geven. Er zijn tien tallen van jaren geweest, dat elk kasteel en later elke buitenplaats zijn eigen speciale aardbeien had. Maar in de laatste jaren hebben transport verbetering en wetenschap zich van het gewas meester gemaakt en al heeft men uit een oogpunt van conserveering van de versche vrucht nog niet veel kunnen bereiken, met de plant zelf heeft men vele proeven geno men en we moeten toegeven, dat de geleerde heeren daarmede dingen hebben bereikt, die zoowel wetenschappelijk als economisch van zeer groot belang zijn. Afgezien van het feit, dat door kruising op groote schaal en nauwkeurige selectie een aantal betere soorten zijn verkregen, willen wij in de eerste plaats wijzen op de kunstma tige verlichting met neonlampen, waardoor het mogelijk werd reeds zeer vroeg in het voorjaar goede rijpe vruchten te verkrijgen. Die cultuur onder néonlicht bracht echter steeds twee bezwaren mede, namelijk ten eer ste dat ze vrij kostbaar was en ten tweede, dat de behandelde planten zelfs wanneer de cultuur goed slaagde (en dat deed ze lang niet altijd) feitelijk onvoldoende vruchten droegen om het risico goed te maken Iedere kweeker weet dat, wanneer de oogst te klein is, de kosten van verpakking en transport alle winst opeten. Over de vele gevallen waarin de cultuur niet slaagde willen wij hier niet spreken, daar dit mislukken haast altijd aan cultuurfoüten van den kweeker zelf moet worden toege schreven, want het staat op zichzelf wel vast. dat de teelt onder neonlampen bij goede he- handeling goede uitslagen geeft. Weer een nieuwe teeltwijze. Nu is zich bij die teelt onder néonlicht een nieuwe teeltwijze komen voegen, die voor de toekomst van de aardbeiencultuur van het allergrootste belang is, vooral omdat deze teeltwijze ternauwernood eenige kosten mede brengt. Een kleine twintig jaar geleden werd na melijk ontdekt, dat planten behalve het ster ke zonlicht, dat zij voor hun voeding noodig hebben, ook dagelijks gedurende een zeker aantal uren licht noodig hebben om te kun nen groeien en bloeien. Dit licht behoeft slechts zeer zwak te zijn, soms is maanlicht al voldoende en het is zelfs waarschijnlijk, dat het vroegtijdig afsterven van wilde kastanjes langs aleeën in den herfst, moet worden toe geschreven aan de straatverlichting. Krijgen nu bepaalde planten dagelijks- te lang en te sterk licht, dan groeien ze, zonder bloemen te vormen, in het blad door, Hiertoe behooren bijvoorbeeld de aardbei en de herfst- chrysant, terwijl andere planten juist zoo lang mogelijk licht noodig hebben om bloe men te vormen. Dit zijn in den regel de plan ten en boomen, die in Juli, Augustus en Sep tember bloeien. •De planten die dagelijks een beperkten lïchtduur noodig hebben noemt men korte- dag-planten en die welke zoo lang mogelijk licht noodig hebben heeten lange-dag-plan- ten. Toen nu in 1934 in Amerika ontdekt werd, dat de knop der aardbei zich in den herfst ge durende de dagen met beperkten lichtduur vormde en de aardbei dus tot de uitgesproken korte-dag-planten moest worden gerekend, opende dit den weg tot vele mogelijkheden en is men te Wageningen op het Instituut voor Tuinbouw-Plantenteelt de zaak nader gaan onderzoeken. Ing. E. W. B. van den Muyzenberg stelde eerst vast, dat men die knopvorming ook kunstmatig door dagbekorting in den zomer kon verkrijgen. Dat was een eerste belangrijke stap, want gedurende den zomer zijn de groeivoorwaarden voor de plant veel beter dan in den herfst en al spoedig bleek dan ook, dat zulke in den zomer tot knopvorming gedreven planten veel rijker gingen bloeien en vruchten dragen dan planten die normaal in den herfst hun knoppen vormden. Volgende proeven, met een grooter aantal planten genomen, toonden de mogelijkheid van twee oogsten per jaar, waarbij dan de tweede oogst veel grooter was dan de eerste Bij de soort Deutseh Evern plukte men in eer ste oogst gemiddeld 90 gram per plant en 220 gram bij de 2de oogst in September-Octo ber. Om dit te bereiken werd niet anders ge daan, dan de planten van 26 Mei tot 6 Juli van 's avonds zes uur tot 's morgens zes uur in het stikdonker te zetten, door de bakken af te dekken met houten schotten inplaats van ruiten. Een nadeel bleek te zijn, dat de zoo sterk bloeiende planten niet zoo dicht konden blij ven staan. Stonden in het voorjaar 12 plan ten per raam, dan moest daarvan de helft worden weggenomen voor het najaar. We kunnen hier niet uitgebreid op de teelt ingaan, maar het spreekt wel van zelf, dat men planten waaraan men dergelijke eischen stelt, uitstekend moet verzorgen. Ook dient in het najaar zorg gedragen te worden, dat vocht en vorst de bijna rijpe vruchten niet vernetigen. Te Wageningen heeft men hiertoe electrische verwarmingskabels door de bakken gelegd, die door middel van automatische schakelaars de temperatuur niet onder de 4 graden C. laten dalen. Dit is natuurlijk alleen daar mogelijk, waar men over goedkoopen stroom beschikt. Over het algemeen is ech ter de nachttemperatuur in September Octo ber nog niet van dien aard dat men veel stroom zal noodig hebben. Op zichzelf is het natuurlijk een risico een mooie oogst aan het gevaar van bevriezen bloot te stellen indien men niet tijdig voorzorgsmaatregelen neemt. Wat zullen de gevolgen zijn? Wat zullen nu de gevolgen van deze vinding kunnen zijn? Wetenschappelijk is de zaak nog niet geheel uitgepraat. Nu we aan de eene zijde de knop vorming' kunnen beheerschen en aan de an dere zijde met behulp van néonlicht de plan ten practiseh te allen tijde aan den groei kunnen brengen, ligt het voor de hand, dat binnenkort ook de koeltechniek ter hand zal worden genomen om planten tijdelijk in hun groei te remmen en wordt hiermede resultaat bereikt, dan kunnen wij practiseh het geheele jaar door aardbeien voortbrengen. Een geheel andere vraag is, of de markt het geheele jaar door aardbeien zal willen hebben. Zooals gezegd, aardbeien versch hou den is nog een onopgeloste kunst en het is algemeen bekend, dat hoewel men voor vroe ge aardbeien wel genegen is een goeden prijs te betalen, men voor aardbeien In de maan den Augustus en September wel beter be taalt dan in Juli, maar er toch geen prijs voor over heeft dien men voor. de tot nu toe zeld zaam aangeboden partijtjes zou meenen te mogen verwachten. Omgekeerd is het mis schien mogelijk dat de conservenfabrieken liever in de koele herfstmaanden zullen koo- pen, dan in Juli. maar wie zal er nog naar aardbeienjam verlangen, wanneer hij in De cember boterhammen met versche aardbeien kan eten? B. M. V. Lutine wordt in stukken en brokken opgebaggerd (Van onzen specialen verslaggever) TERSCHELLING, 27 Juli. Vanavond is in de haven van West-Terschelling een groote zolderschuit aangekomen, waarop zich het materiaal bevindt, dat in de laatstedagen door de „Karimata" is omhoog gehaald. Tal van wrakstukken van de „Lutine" liggen op deze schuit zooals takels, stukken van het want, ijzeren kettingen en ringen, koperen platen, ballastbrooden, kogels enz. Duidelijk kan men hieruit zien, dat hetgeen er nog van de „Lutine" over is, in stukken en brokken wordt opgebaggerd. Steeds duidelijker blijkt dat men spoedig belangrijke vondsten hoopt te doen. Vanavond is op Terschelling ook de hoofdagent van Lloyds in Nederland, de heer Schroder, gearriveerd. De „Karimata" werkt thans op een diepte van bijna 20 meter. CAPTAIN RICKENBACKER IN ONS LAND. Een bekend figuur uit de Amerikaansche luchtvaartwereld vertoeft op het oogenblik in ons land. Captain Rickenbacker, directeur van de groote Amerikaansche Luchtvaart maatschappij Eastern Airlines, tevens een be kend vliegtuigbestuurder, maakt een studie reis door Europa om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen in de techniek van den vliegtuigbouw en van de algemeene grond- organisaties der luchtlijnen binnen de Euro- peesche grenzen. Dinsdag was de heer Ricken backer de gast van de K.L.M. De heer D. J. de Vries, hoofd van de afdeeling handel dier maatschappij, heeft dien Amerikaan ver trouwd gemaakt met het wezen der Neder landsche burgerluchtvaart. Bond van Huis- en Grondeigenaren congresseert. Woensdagmiddag is in de „Harmonie" te Groningen het tweedaagsche j aarlijksche con gres begonnen van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en bouw ondernemers. Na op het stadhuis te zijn ontvangen en een gemeenschappelijke lunch, ging men over tot de opening van het congres. De voorzitter de heer S. J. Mook, wenschte allereerste de afdeeling Groningen met haar 40-jarig bestaan van harte geluk. Vervol gens stelde spr. voor, aan H. M. de Koningin een telegram te sturen als bewijs van ver knochtheid. Hierna sprak hij zijn openingsrede uit, waarin hen wees op de sterke concurrentie welke op de hypothekenmarkt is ontstaan. Mr. P. H. W. Ch. van Wicheren hield een rede over: „De huiseigenaar en zijn rechten tegenover de openbare besturen bij aanschrij ving tot verbetering en onbewoonbaar verkla ring van gebouwen, bij uitbreidingsplannen en het vaststellen van rooilijn verordeningen". Aanschrijving tot verbetering van woning is een conserveerende maatregel, ten einde zoo veel mogelijk te voorkomen, dat woningen tot onbruikbaarheid vervallen of als onbruik baar moeten worden bestempeld en dientenge volge onbewoonbaar verklaard zouden moeten worden. Spr. gaf een uitvoerige toelichting op de bestaande wettelijke regeling, die, naar hij deed uitkomen, blijkbaar speculeert op de medewerking van de burgerij tot verbetering van woningtoestanden. In de practijk is hiervan niets terechtgeko men, gelijk voor de hand ligt, want welke eigenaar of bewoner zal drie of meer wille keurige personen toelaten om de geheele wo ning te onderzoeken met 't risico dat nij deze ver beteren moet. De onbewoonbaarverklaring noemde de wet gever een ultimum remedium, welke eerst dan zou mogen worden uitgesproken, wa-nneer er niets meer te redden zou vallen. De rechtvaardigheid tegenover den eigenaar die toch in onze moderne maatschappij nog niet vogelvrij en tot dief verklaard is en het economisch belang van de gemeenschap eischen, dat alleen in uiterste noodzaak waar deloosheid wordt uitgesproken. Of deze beginselen echter in de practp worden toegepast mag ten stelligste worden betwijfeld, te meer waar star ambtenarenbe- grip, maar al te zeer de toepassing beïn vloedt. Wil de belanghebbende, desnoods met aan hare waarde onevenredige kosten de woning pogen te restaureeren, dan moet gelegen heid hiertoe worden gelaten. Enkele vragen werden naar aanleiding van deze rede voor verschillende aanwezigen ge steld, welke door den heer Van Wicheren wer den beantwoord. Het bestuur van de afdeeling Groningen hield vervolgens een druk bezochte receptie. Hierna werd in de harmonie een diner ge bruikt, dat des avonds gevolgd werd door een feestelijke bijeenkomst. Heden had een bondsbestuursvergadermg plaats, waar verschillende interne aangele genheden ta sprake kwamen. Na een gemeen- schappelijken lunch maakte het gezelschap een rijtoer in de omgeving van Groningen. Hiermede was het congres ten einde. Vragen over de uitleiding van een Duitscher. Het Tweede-Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat een Duitscher, die in Nf* derland bescherming had gezocht tegen zijn Duitsche achtervolgers en die reeds sinds 4 November 1936 en laatstelijk met een steeds verlengde verblijfsvergunning in ons land ver toefde, half Mei gearresteerd is, eind Juni over de Duitsche grens uitgeleid is en ter stond daarna te Emmerik doodgeschoten is? 2. Wil de minister mededeelen, waarom deze Duitscher gearresteerd is en hoe zijn uitwij zing te verdedigen is van het standpunt der vegeering af. zooals de minister dit op 9 Juni jJ. in de Tweede Kamer bij de behandeling van de interpellatie-De Visser heeft aangege ven en volgens hetwelk uitwijzing achterwege zou blijven, wanneer een vluchteling dienten gevolge ernstig gevaar zou dreigen?

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6