De strijd in den sector Hankau. Het Tsjechische Nationaliteitenstatuut. Joodsche kolonisten doör Arabieren overvallen. Noordhollandsche bevolkingscijfers Runciman's moeilijke taak: hamberlain's rede in de Duitenlandsche pers. Hankau door de Chineezen versterkt Jeugdig gevangene te Zutfen ontsnapt. Later weer ingerekend. Dinsdagmiddag heeft een verpleegde van de jeugdgevangenis te Zutfen kans gezien te ontvluchten, toen hij in den tuin achter het gebouw aan het werk was. Hoewel de politie dadelijk met het opsporingswerk begon, ge lukte het den jongen zich in de bosschen in de omgeving schuil te houden. Vannacht werd hij ontdekt op het station- emplacement te Deventer. Hij is naar Zutfen gebracht waar hij weer is ingesloten. Uit het Blocmbollenvak. O Japansche opmarseh reeds voortgezet. De kaart geeft een duidelijk overzicht van de militaire operaties welke momenteel bij den opmarseh naar Hankau gaande zijn. Na. den val van het Chineesche steunpunt Kioekiang is het eerste doel der Japanners de stad Nantsjang, de hoofdstad der provincie Kiangsoe, gelegen ten zuiden van het Pojang- meer. Nantsjang is een belangrijk spoorweg knooppunt hetwelk Kanton en Hankau via Tsjoesjau verbindt. Het doel der Japanners is dus in de eerste plaats den spoorweg rond Hankau in han den te krijgen, ook al om het vervoer van troepen en ammunitie te beletten. Dat de Ja panners volgens een vast krijgsplan te werk gaan blijkt wel uit de waarschuwingen welke zij bekend lieten maken aan de Chineesche en vreemde burgerbevolking, verblijf houdend in de volgende steden: Nantsjang, Tsjoesjau, Siangtan en Jotsjau (zie kaart). Onmiddellijke ontruiming daar deze steden anders blootgesteld zullen worden aan lucht bombardementen. De tweede opmarseh zou langs de Jangtse en op de Jangtse plaats vinden, voor zoover de versperringen in deze rivier den opmarseh niet zouden stuiten. De derde aanval op Hankau zou geschieden langs den Peiping-spoorweg op ongeveer 200 K.M. ten Noorden van deze stad. Japansche opinarsch reeds voortgezet. Reuter verneemt, dat. de Japansche troepen volgens de laatste berichten na den val van Gelijkheid van alle staatsburgers zonder onderscheid van nationaliteit. Kioekiang direct verder zijn opgemarcheerd. Een colonne rukt, naar gemeld wordt, uit Kioekiang langs den spoorweg op naar Nants jang, terwijl een andere colonne de Jangtse volgt in de richting van Haukau. De onlusten in Palestina Twee bomaanslagen verijdeld. De politieke Ministerraad heeft het statuut reeds aanvaard. Het met de regeering in nauwe betrekking staande Prager Tagblatt publiceert de grond slagen van het door de regeering opgestelde nationaliteitenstatuut. Het blad schrijft o.m., dat de politieke ministerraad gisteren den tekst van de taalwet en het nationaliteiten statuut heeft goedgekeurd. Deze tekst zal den grondslag vormen voor de onderhandelingen met de minderheden. Plet nationaliteiténsta- tuut bestaat uit drie inleidende artikelen en 13 hoofdstukken. Het eerste inleidende artikel behelst een principieele programmaverklaring inzake de Tsjecho Slowaaksche nationalitei tenpolitiek. Het eerste hoofdstuk herhaalt de reeds in de grondwet vastgelegde be ginselen inzake gelijkheid van alle staatsburgers zonder onderscheid van nationaliteit. Het tweede hoofdstuk gaat over de regeling der nationali teit en de zorg voor den nationalen vrede Het derde hoofdstuk behandelt de straf rechtelijke bescherming van de nationaliteit en den nationalen vrede. Het vijfde hoofdstuk regelt de evenredige vertegenwoordiging der nationaliteiten in het openbare leven; het zesde de proportionaliteit in het openbare bedrijfsleven en het zevende die in onderwijs zaken. In de taalwet wordt het percentage voor het gebruik van een minderhedentaal ver laagd De grens staat nog niet vast. Deze wet verwijst tevens naar een „nieuwe taalver- ordening". (D.N.B.) Sudeten Duitsche partij aanvaardt Runciman's bemiddeling. De Sudeten Duitsche partij verklaarde gisteravond, dat zij bereid is, de bemidde ling van Lord Runciman te aanvaarden. Zij heeft een nota in dezen geest opgesteld voor den Britschen ministerpresident. De voorzitter van de parlementaire club der Sudeten Duitsche partij, de afgevaardigde Kundt, die, naar men weet, de onderhande lingen met minister-president Hodza over de Sudeten Duitsche kwestie voert, heeft voor de „National Zeitung" een verklaring afgelegd omtrent 't standpunt der Sudeten Duitsche partij van de aan Lord Runciman toever trouwde taak. Kundt verklaart o.m.: wij be groeten iedere persoonlijkheid die op objec tieve wijze den toestand bestudeert om tot een positieve oplossing bij te dragen. Belang rijk is voor de Sudeten Duitschers de vast stelling, dat de betreffende voornemens is, niet slechts van de Britsche regeering, doch van iedere andere regeering volkomen on afhankelijk te handelen. Wij zijn bereid om zooals tot dusver ieder die zich met objevtieve oogmerken voor de toestanden in Tsjecho- Slowakije interesseert, ons standpunt open hartig een eerlijk mede te deelen en hem in elk opzicht er bij behulpzaam te zijn, de toe standen in Tsjecho-Slowakije overeenkomstig de waarheid te bestudeeren, om zich een oor deel als objectief waarnemer en rapporteur te vormen. Arabische bevolking neemt dreigende houding aan. JERUSALEM, 27 Juli Onafgebroken gaan de wraaknemingen en contrawraakne mingen voort. Gisteren zijn Joodsche kolo- nnsten bij Mishmarhayarden aangevallen door Arabieren. De kolonisten hadden zich buiten het plaatsje, dat nabij het meer van Gallilea -ligt, begeven om hun paarden te drenken in de Jordaan. Twee van.hen, vader en zoon werden bij den aanval gewond, de zoon zoo ernstig, dat hij bezweken is. De ko lonisten verdedigden zich tegen de aanvallers en bij de volgende schermutseling werden twee Arabieren gedood en verscheidene an deren gewond. Voorts zijn twee aanslagen gelukkig ver ijdeld. In het „Edison-theater" in Jerusalem heeft men een bom bijtijds ontdekt. Als dit niet het geval was gewe,est, dan zouden de gevolgen voor de tientallen joodsche school kinderen, die de dagvoorstelling bijwoonden, verschrikkelijk geweest zijn. Daartegenover heeft ook de tegenpartij zich aan een aanslag schuldig gemaakt. Op de Arabische groentenmarkt in de oude stad van Jerusalem heeft men, eveneens bijtijds, een bom ontdekt in een leege mand. De houding van de Arabische bevolking is zeer dreigend. De Joodsche autobuslijnen in het centrum van Jerusalem en in Tel Aviv zijn stilgelegd, omdat zij systematisch met stee- nen bekogeld werden. In Haifa heeft de brandweer twintig geval len van brandstichting behandeld. Zij werd beschermd door machinegeweren van de „re pulse". Mariniers zijn op de wegen opgesteld om het verkeer te controleeren. (United Press.) Zielental in de provincie in 1937 met 17.780 gestegen Engelscli vliegtuig in Kenya neergestort. De bemanning omgekomen. ge- LONDEN 27 Juli. Uit Nairobi wordt meld, dat hedenochtend vroeg een postvlieg tuig van de Wilson Airways de Malthea kort na den start bij Kisumu in Kenya tegen een heuvel is gevlogen en neergestort. De vier le den der bemanning zijn omgekomen. Het toe stel ging in vlammen op. (United Press). De totale bevolking van de provincie Noord- Holland bestond op 1 Januari uit 798,413 mannen en 830.065 vrouwen, te zamen 1.628.478 zielen. Op 1 Januari 1938 bedroegen deze aantallen resp. 807,612, 838,646 en 1,646.258. De bevolking vermeerderde in het afgeloopen jaar dus met 9199 mannen en 8581 vrouwen, totaal met 17.780 zielen. Het vrouwenoverschot in de provincie is gedaald van 31,652 tot 31,034; het relatieve vrouwen-overschot daalde van 1039 tot 1038 vrouwen tegenover 1000 mannen. Levend geboren werden 14.350 jongens en 13.284 meisjes; 7293 mannen en 7237 vrouwen overleden, waardoor een geboorte-overschot ontstond van 7057 mannen. 6047 vrouwen, totaal 13,194. Het geboortecijfer bedroeg dientengevolge in het afgeloopen jaar 16.9 per duizend, het sterftecijfer 8,9 en het geboorte-overschot 8 per duizend. Van de 125 gemeenten waren er 12, die géén geboorte-overschot hadden: Katwoude, Middelie en Midwoud hadden evenveel geboorten als sterfgevallen, terwijl negen gemeenten een sterfte-overschot had den, nl. Bloemendaal 44, Kwadijk 4, Oosthui zen 5, Oudendijk 6, Schellinkhout 2, Vlieland 7, Warder 6, Wieringerwaard 1 en Wijdewor- mer 7. Zooals bekend is, moet het sterfte-over schot van Bloemendaal worden toegeschre ven aan het Provinciaal Ziekenhuis. Dergelij ke inrichtingen voor geesteszieken hebben een zeer hoog sterftecijfer en pas over enkele jaren, als de nieuwe bevolkings-voorschrlften van 1936 geheel hebben doorgewerkt, zal het sterftecijfer van Bloemendaal den werkelij- ken toestand weergeven. In de 125 gemeenten vestigden zich in den loop van het jaar 45.822 mannen en 54.485 vrouwen, totaal 100.307 personen; daarentegen vertrokken 43.680 mannen en 51,951 vrou wen,- totaal 95.631. Niet minder dan 83 ge meenten hadden een vertrek-overschot. Van deze 83 waren er echter 67 mét een zielen tal beneden de vijfduizend en 12 met een zielental tusschen vijf en tienduizend. In al deze gevallen is het vertrek-overschot dus te rug te brengen tot den normalen trek van het platteland naar de stad. Het zelfde geldt ook voor het vertrek-overschot van de groo- tere- gemeente Haarlemmermeer. Bovendien hadden echter ook nog een vertrek-overschot: Beverwijk (156), Hoorn (132), en Zaandam (41). Dat zoowel de Yestigings- als de vertrekcij- fers van de vrouwen zoovéél hooger zijn dan die van de mannen valt toe te schrijven aan de ongehuwde vrouwen, en voornamelijk aan het vrouwelijk huispersoneel. Het sterkst doet dit verschijnsel zich dan ook gelden in de z.g. luxe-gemeenten. Overtreft nl. het vestigings- cijfer van de vrouwen dat van de mannen voor de geheele provincie met 18 pet., in Bus- sum is dit verschijnsel 72 pet., in Laren 80 pet. in Heemstede 53 pet. en in Bloemendaal zelfs 154 pet. Wat de grootere gemeenten in Noord-Hol land betreft hadden Amsterdam en Haarlem een geringer geboorte-overschot dan het pro vinciale gemiddelde, nl. Amsterdam 5.7 en Haarlem 7,8 per duizend. Met een aantal kleinere plaatsen kwamen boven het provin ciale gemiddelde uit: Haarlemmermeer met 16,8, Helder met 15,3, Hilversum met 9.8, Vel- sen met 12 en Zaandam met 8.6 per duizend. Dr. A. J. Verhagen over het Pensioenfonds. De Vereen, van Reizigers, Inkoopers en Verkoopers in het Bloembollenvak vergader de in café-restaurant „De Nachtegaal" te Lisse, onder leiding van den heer H. G. Hoogervorst-, uit Hillegom. Dr. A. J. Verhage. voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, hield een causerie over het onderwerp: „De faillissementswet' Spr. wees er op, dat deze wet gebaseerd is op art. 1177 van het Burgerlijk Wetboek. De wet gaat niet tegen den persoon, die failliet gaat, doch beoogt, indien de schulden grooter zijn dan de bezittingen, dat alle crediteuren op gelijke wijze en pondspondsgewijze het ge deelte hunner vorderingen ontvangen, waar op zij recht hebben, zoodat geen willekeu rige bevoorrechting van enkelen mogelijk is. Daarvoor waakt de wet, die dateert van 1896. Spr. behandelde en illustreerde met voorbeel den den gang van zaken bij een faillissement, besprak de taak van den Curator en van den Rechter-Commissaris en ging na de vaststel ling van het vermogen van den gefailleerde, de vastlegging daarvan en de verdeeling. De gevolgen voor den handel, huurcontracten, etc., in dezen toestand, werden nader belicht alsmede hoe gewaakt wordt, dat geen mis bruik van den toestand door „handigheidjes" kan worden gemaakt door enkelen ten koste van anderen en allen. Verder werd nagegaan, wat preferent is en wat niet, wat betwiste vorderingen zijn, homologatie, etc. Dit alles werd in een vorm gegoten, dat de lezing voor allen bevattelijk en uiterst leerzaam was. Na de causerie werden vragen gesteld en door dr. Verhage op duidelijke wijze beantwoord. Nadat gepauzeerd was, zette de voorzitter uiteen, hoever men nu gevorderd is inzake het te stichten pensioenfonds. De heeren die plaats genomen hebben in het voorloopig be stuur der Stichting, verdienen volledig het vertrouwen van allen die in het vak werk zaam zijn, terwijl tevens een groote categorie van andere menschen tot de Pensioenstich ting kan toetreden. Het in de patroons gestel de vertrouwen zal niet worden beschaamd de moeilijkheden worden onder de oogen ge zien en na den paktijd komt er een groote gecombineerde vergadering, welke zal leiden tot het beoogde doel. Verschillende vragen werden gesteld en beantwoord. Met klem werd vastgesteld dat de pensioenstichting geheel los zal staan van de RIVIB, die slechts den stoot toe heeft gegeven. Bovendien zal deze stichting even neutraal zijn als bijv. de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, zoo dat geen religieuze bezwaren tot toetreding inzake de stichting behoeven te gelden. I De Tsjechische kwestie Onderhandelingen mogen niet mislukken Geen interventie van Duitschland. Officieel is nog geen bevestiging gepubli ceerd van de aanvaarding door de regeering van het Engelsche voorstel tot uitzending van Runciman als arbiter tusschen Praag en de Sudeten-Duitschers. In welingelichte kringen verklaart men, dat Praag niet tegen dezen maatregel gekant is, De ochtendbladen melden reeds, dat de aan komst van Runciman elk oogenblik verwacht kan worden. Een door het Tsjecho-Slowaaksche Tele- graaf-agentschap Ceteka gepubliceerd tele gram uit Londen meldt, dat de Engelsche be middelaar onmiddellijk zijn werkzaamheden moet beginnen en niet moet wachten op een eventueele mislukking der onderhandelingen, welke men juist op deze wijze wil voorkomen. Aannemende, dat Praag met deze procedure accoord gaat, stelt men zich te Londen de za ken als volgt voor: het geheel der kwestie zou besproken worden door de Tsjecho-Slowaak sche regeering met den Engelschen raadsman en met de Sudeten Duitschers, ten einde de compromisontwerpen op te stellen, die vervol gens aan het parlement zouden kunnen wor den voorgelegd. Londen zou aan Tsjecho-Slo wakije en Duitschland zijn bemiddeling aan bieden, teneinde deze landen te brengen tot afsluiting van een niet aanvalspaet. Tijdens de onderhandelingen zou Duitsch land zich moeten onthouden van iedere inter ventie en iederen druk. XHavas). De Fransche pers schenkt zeer veel aan dacht aan de rede, welke minister-president Chamberlain gisteren in het Lagerhuis heeft gehouden. De „Figaro" schrijft, dat de Engelschen hebben besloten op tijd in te grijpen en hun goede dnensten aan te bieden en Runciman naar Praag te zenden. Hiermede hebben zij Europa een goeden dienst bewezen. „Le Jour" schrijft, dat, alvorens stappen te doen bij de regeering te Praag, Lord Halifax met Bonnet heeft gesproken. De rede van Chamberlain is een bevestiging hiervan. Leon Blum schrijft in de ...Populaire": „Men mag zich niet ontveinzen, dat door het aan vaarden van een raadsman, zooals de Tsje chische regeering zoo wijs heeft gedaan, de regeering het voor zichzelf moeilijk heeft ge maakt, zijn raad in den wind te slaan. Het lot Tsjecho-Slowakije en in zekeren zin het lot van Europa ligt thans in handen van een man. Dit is ernstig. De eerste commentaren in de Duitsche pers over de rede van Chamberlain in het Lager huis geven blijk van een zekere terughou dendheid en een zeker scepticisme meldt Ha- vas. Men wijst vooral op het moeilijke karak ter van de opdracht van Runciman te Praag. De National Zeitung trekt zelfs een verge lijking tusschen den strijd van de nationali teiten in Palestina en de gevolgen, welke een dergelijke strijd in Tsjecho-Slowakije zou kunnen hebben. Runciman aanvaardt een moeilijke taak. De Sudeten-Duitschers zullen hem erkennen als objectief deskundige, doch hij mag er niet op rekenen, dat men hem reeds voor het begin van zijn werk met lauweren omkranst. Indien men de Britsche pers mag gelooven dan zal Runciman vertrekken, begeleid door de beste wenschen van het geheele volk. De Times zeft uitvoerig uiteen, waarom de aan bevelingen, welke Runciman zal doen nie mand verplichten. Hij bevindt zich in een zelfde positie als een vertegenwoordiger van den Volkenbond, indien deze in de zaak ge mengd zou zijn, hetgeen jammer genoeg niet gaat, aangezien Duitschland betrokken is bij het conflict- De „Daily Mail" schriijft, dat Europa dui delijk moet begrijpen, dat de tegenwoordig heid van Runciman te Praag Engeland niet verplicht om partij te kiezen in het conflict tusschen de Tsjechen en Sudeten-Duitschers. Britsch schip gebombardeerd en gezonken. Geen slachtoffers. VALENCIA 27 Juli. Het Britsche schip „Dellwyn", dat in de nabijheid van de haven van Gandia lag is door drie bommen getrof fen en gezonken. Daar er geen bemanning op het schip was zijn er geen slachtoffers betreuren. (United Press). Japanners zullen op hevige tegenstand stuiten. SHANGHAI, 27 Juli. Nadat het verdedi gingssysteem bij Kioekiang ineengestort is, zijn de Chineezen met allen spoed begonnen om nieuwe verdedigingslinies voor Hankau dat op 200 K.M. van Kioekiang gelegen is, aan te leggen. Oorspronkelijk had men verwacht dat de Japanners Hankau van het noorden zouden aanvallen en daar dan ook de grootste versterkingen aangebracht. Nu echter de over stroomingen der Gele rivier dit onmogelijk maken en een aanval van uit het oosten en zuid-oosten te verwachten is moet het ver zuim aan die zijde der stad worden ingehaald, Tusschen Kioekiang en Hankau zijn de Chi neezen bezig versperringen in de rivier aan brengen en daar tusschen mijnvelden aan leggen. De Japansche vloot vaart daarom zeer langzaam en onder het nemen van alle voor zorgsmaatregelen. De buitenlandsche militaire experts echter betwijfelen of het de Chinee zen gelukken zal Hankau te houden. (United Press) DE SPORTHAVEN IN HAARLEM-NOORD. fïOORDER 6. SPAARrtE 1. Kanoloods. 2. Boofcenhuis. 3. Bootenhuis. 4. Parkeerterrein. 5. Speelterrein. 6. Restaurant en clubgebouw. 7. Groot bootenhuis met zeilenberging. Zooals men weet is een plan ontworpen om aan het Noorder Buiten Spaarne bij de Jan Gijzenvaart een Sporthaven te maken. Bovenstaande teekening geeft een indruk van hetgeen daar komt. Er blijkt uit, dat de Spaarndammerweg, die nu onmiddellijk langs het Spaarne loopt, omgelegd en verbreed zal worden. Daardoor komt een driehoekig ter rein te liggen tusschen den weg en het Spaar ne en dat wordt dan geheel gebruikt voor de sporthaven. Op de plaats waar de Jan Gijzenvaart het Spaarne komt wordt een breede brug over die vaart gemaakt. Op die plek komt ook d< Vondelweg de groote verkeersweg ten Noor den van de Jan Gijzenvaart uit. Op de teekening is aangegeven waar de drie bootenhuizen en de kanoloods komen, als ook het clubgebouw, restaurant en het speel terrein. Als men bedenkt, dat het geheele terrein een oppervlakte heeft van ongeveer 1200 Meter (de lange zijde van den driehoek aan het Spaarne heeft een lengte van 60 Meter) dan is het duidelijk, dat hier een flinke inrichting zal ontstaan, die ongetwijfeld zal medewerken aan het tot nog grooteren bloei komen van watersport. MABKT GI1IC1TIM De gebouwen worden van hout opgetrokken De totale kosten van het werk zijn op 194.000 geraamd. ROTTERDAM Dinsdag. Totaal aanvoer 2903. Paarden 139. Veulens 39. Magere runderen 870. Vette runderen 694. Vette kalveren 45. Graskalveren 226. Nuchtere kalveren 539. Schapen en lamineren 297. Varkens 1. Bokken en geiten 93. Prijzen der K.G. Vette koeien le kw. 74, 2e kw. 64, 3e kw. 44—50. Vette ossen le kw. 69, 2e kw. 62„ 3e kw. 48—52. Stieren le kw. 60. 2e kw. 55, 3e kw. 51. Vette kalveren le kw. 92, kw. 78, 3e kw. 65. Schapen le kw. 47, 2e kw. 37, 3e kw. 30. Lammeren le kw. 55, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Graskalveren 2e kw. 64, 3e kw. 50. Nuchtere kalveren le kw. 53, 2e kw 48, 3e kw. 43. Slachtpaarden le kw. 49, 2e kw. 42, 3e kw. 32. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. 21, 3e kw. 18. Lammeren le kw. 17, 2e kw. 13, 3e kw. 8. Nuchtere slachtkalveren le kw. 14, kw. 10, 3e kw. 7. Nuchtere fokkalveren le kw. 26, 2e kw. 22, 3e kw. 18. Slachtpaarden le kw. 210, 2e kw. 175, 3e kw. 105. Werkpaarden le kw. 360, 2e kw. 300, 3e kw. 200. Hitten le kw. 245, 2e kw. 195, 3e kw. 100. Veulens le kw. 125, 2e kw. 105, 3e kw. 50. Stieren le kw. 310, 2e kw. 230, 3e kw. 175. Kalf koeien le kw. 320, 2e kw. 260, 3e kw. 180. Melkkoeien le kw. 315, 2e kw. 260, 3e kw. 190. Varekoeien le kw. 210, kw. 155, 3e kw. 120. Vaarzen le kw. 230, 2e kw. 170, 3e kw. 120. Pinken le kw. 180, 2e kw. 140, 3e kw. 110. Bokken en geiten le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 5. Vette koeien en ossen, aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen als gisteren pr. kw. tot 78, pr. os tot 72. Stieren, aanvoer iets ruimer, handel stroef. Vette kalveren, aanvoer klein, prijzen als gisteren. Schapen en lammeren, aanvoer als vor. week, handel matig, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen iets hooger. Paarden, aanvoer korter, handel en hitten onveranderd. Veulens, aanvoer kor ter, handel goed, prijzen iets hooger. Kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, handel rede lijk, prijzen eerste soort hooger, overigens onveranderd.Varekoeien, aanvoer iets grooter handel stil, prijzen eerste soort iets hooger, 2e en 3e stabiel. Vaarzen en pinken, aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen vaarzen iets stijver. Graskalveren, aanvoer iets klei ner, handel stug, prijzen ruim prijshoudend. Bokken en geiten, aanvoer constant, handel vlot, prijzen als vor. week. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 27 Juli 1938. 221 Vette kalveren. le kwaliteit 62—68 ct. per kilo, levend gewicht, (enkele hooger); 2e kw. 5260 ct. per kilo levendgewicht; 3e kw. 4250 ct. levendgewicht. 72 Nuchtere kalveren f 7—f 12 per stuk. 100 Varkens:: Vleeschvarkens, wegende van 90110 kilo 6667 ct. per kilo slachtge- wicht; Zware varkens 6465 ct. per kilo slachtgewicht; Vette varkens 6364 ct. kilo slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, zeer stugge hadel, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren, matige aanvoer, vlugge handel, dalende prijzen. Varkens zeer matige aanvoer zeer stille handel, prijzen als Maandag j.L Rotterdam: Veemarkt, Maandag) Aanvoer: Totaal 2051. Vette runderen 581. Vette kalveren 284. Nuchtere kalveren 21. Schapen en lammeren 473. Varkens 710. Bok ken en geiten 1. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 74, 2e kw. 64, 3e kw. 4450. Vette ossen le kw. 69, 2e kw. 62, 3e kw. 4852. Vette kalveren le kw. 92, 2e kw. 78, 3e kw. 5060. Varkens (le vend gewicht) le kw. 54, 2e kw. 53, 3e kw. 52. Schapen le kw. 47, 2e kw. 37, 3e kw. 30. Lammeren le kw. 55, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. 21, 3e kw. 18. Lammeren le kw. 17, 2e kw. 13, 3e kw. 8. Vette koeien en ossen, aanvoer iets korter, handel matig, prijzen le en 2e kwaliteit koeien en le kw. ossen prijsh. Verder iets la ger, pr. koe 78, pr. os tot 72. Vette kalveren, aanvoer als vor. week, handel kalm, prijzen dalend, prima tot f 1. Schapen en lammeren, aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen schapen onver., lammeren nauwelijks prijsh. Varkens, aanvoer ruim, handel stroef, prijzen iets lager. Een klein partijtje schapen werd voor export verkocht.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9