HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN De eerste goudstaaf. Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG NO. 223 ZATERDAC 30 JULI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vi ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. AD VERTEN TlëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD,- WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verhes van hand, voet of oog 200.belde leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartulgen enz. ƒ5jo.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Gediplomeerden en Bevorderden Niiverheidsschool te Velsen. Cursus 1937/'38. Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen. Gediplomeerden A. Hilgeman, H. Kort, G. Willeansen, F. Tegel, K. J. Oosterveen, H. v. d. Wel, P. A. Schilder, E. Visser (prijs), H. J. Bosanan, N. de Niet, K. Vlam, M. Quakkelaar, J. F. v. d. Wateren, D. Korf, J. Tates, J. de Weers, H. ter Haar, P. Krab, K. Oudshoorn, P. de Beurs, K. J. Haan. Afd. Machinebankwerken j. v. d. Linde, D. Groen, J. Kuypers, G. v. d. Dool, P. Joosten, E. Wijnkoop (prijs), H. Wen- ting. R. v. Aalst, A. F. v. Vianen, D. H. C. de Ruyter, N. de Koning, H. Hagedoorn, H. B. de Jong, B. Hoek, J. Bekker, W. Gisius, W. D. Huender, V. C. Straatsburg. Afd. Vuurwerken: j. Balke. Afd. Electriciens: j. Schinkel, J. v. d. Akker, G. Gravemaker, C. Stuurman, C. Groenewoud (prijs)J. Schuyt, P. Mantje, K. Messink, W. Borst, H. Bosch, W. v. Niel, A. de Vroome, H. de Wit, J. Duyvels- hoff, J. Baak, P. Nieman. Afd. Timmeren: P. de Beer, L. Schoots, C. Cornelisse, Th. v. Son, A. Bodewes, C. Zwaan, K. Zonjêe, C. Keesman, G. Smit, C. van Duyn (prijs), F. Schmidt, M. Schouten, A. Vendel, C. Kroon. Bevorderd van de le naar de 2e klas: Afd. Motorrijtuig- en rijwielherstellen. J. Thomas, J. G. Gaarthuis, J. M. Booim D. F. C. Tuin, J. Been, A. Dekker, N. van Raap-" horst, H. de Jong, C. Jabroer, W. Zeeuw, C. de Boer, J. Luppens, J. v. Duivenvoorde, W. v. Opzeeland, H. de Regt, L. Otte, J. van Ga meren, N. Heynis, N. Butter, D. F. Kuypers, W. M. Hoefakiker, F. A. de Wildt, A. Perisutti, J. de Ruyter, M. Dekker, A. v. Riessen, J. de Pagter, G. Gaarthuis, J. den Dunnen, G. Zwart, P. Stelder, H. Langendijk, K. Wijker, B. den Bakker, J. Falentijn, F. v. d. Wint, K. A. Kruyff, J. Kramer. Afd. Machinebankwerken. C. v. Dongen, M. Veerbeek, J. Visser, C. -Voorburg, R. Hoffmanns, H. v. d. Veen, E. Tuyn-, B. de Jong, J. W. Dekker, M. L. Spaans, J. A. Visser, J. Th. Tromp, H. de Bruin, A. Keuter, A. D. v. d. Boogaard, P. N. de Haan, P. W. Slotemaker, M. Gerrits. F. Bosker, M. Plug, Pieters, J. Smit, P. Lustig, G. Duin, M. v. Bavinckhoven, J. v. Vliet, B. Blok, W. Kok, H. Taconis, J. Pielkenrood, N. de Bruyn, J. Otto, F. Willems, J. Zuiderduin, W. Rietman, W. Overkleeft, M. Wiegant, C. Nijsen, C. Dirks, A. Schelvis, R. Collard, M. Ritskes, H. Spoel- stra, J. ten Napel, W. Groen, K. de Pagter, B. Wilbrink. Afd. Electriciens: J. F. C. Dedding, H. Thomas, J. H. N. Swart, Th. G. v. d. Wiele, A. H. Smit, E. v. d. Linden, J. N. Spreeuw, D. Carati, A. Visser, J. Bennik, W. v. Driel, J. L. Langendijk, P. Kaandorp, A. Meesters, J. v. Beek, J. Zaal, J. de Witte, C. Bier, W. Rietman, J. v. Bennekom, J. H. Zwit ser, B. Hofman, L. Groen, G. Edel, S. Rum- ping, R. Beyer, J. Smit, C. Tijman, W. Hövel, H. Frantsen, E. Tuyn, L. E. Gouda, J. Langereis Afd. Timmeren: P. Giele, A. v. Eerden, M. Koster, S. de Boer, C. Rijkers, K. Smit, G. Blom, H. Schoone, W. Capelle, J. v. d. Mey, S. Bouma, L. vt. Goethem, J. de Niet, J. Zuurbier, M. Knapen, E. Winkel A, Komen. VRA AGTEEKIENREIS VAN DE V.A.R.A. Naar wij vernemen zal het bestuur der af- deeling IJmuiden van de V.A.R.A. dezen zomer nog een uitstapje voor de leden organiseeren. Het zal ditmaal een uistapje worden met een voor deelnemers onbekende bestemming, een vraagteekenreis. De reis zal vermoedelijk in September plaats vinden. De Jubileumfeesten. Het programma van IJmuiden's Bloei en de Oranjevereeniging „Wilhelmina". De Commissie der V.V.V. „IJmuidens Bloei" en Oranjevereeniging .Wilhelmina" besloten tot het houden van de navolgende feestelijk heden ter gelegenheid van het 40-jarig Re- geeringsjubileum van Hr. Ms. de Koningin, onder voorbehoud van toestemming van de betrokken instanties en eventueele wijzagin- gen. Maandag 5 September: Kinderfeest op het Stormvogelsterrein. De kleintjes zullen met muziek naar het terrein worden gebracht. Dinsdag 6 September: op dezen nationalen feestdag vuurwerk aan de Rambonnetlaan. Woensdag 7 September: Volksfeesten voor groote jongens en meisjes aan de Rambonnet laan. Donderdag 8 September: Voetbal en atle tiekwedstrijden op het Stormvogelsterrein. Vrijdag 9 September: Gedurende vast te "stellen uren gratis toegang voor kinderen op de vermakelijkheden op het Willemsplein. In den vooravond marschwedstrijd in oud- IJmuiden of des middags roeiwedstrijden in het Buitenkanaal. Zaterdag 10 September: Sprintwedstrijd voor wielrenners n.b. het Sluisplein. De burgerij wordt opgewekt tijdens deze feestweek de plaats ook een feestelijk aanzien te geven door het aanbrengen van straat- en gevelversieringen. Voor de mooist versierde gevels stelt de Commissie eenige prijzen (even tueel in geld) beschikbaar. Deelnemers kun nen zich opgeven bij het bureau voor Vreem delingenverkeer Willemsplein hoek van de Pollstraat, Als d' eerste zwaluw hierheen komt gevlogen, Die zeer vermaarde, die geen zomer maakt, Als d' eerste crocus rijst onder de oogen, Weet men dat milder jaargetijde naakt. Als d' eerste haring spartelt in de netten, Als 't eerste lam weer dartelt in de wei, Als wij de eerste kers op tafel zetten, De eerste aardbei, 't eerste kievitsei; Dan gaat een stille juichkreet door den lande, Dan wordt het steëvast in de krant verteld, Dan is een nieuwe, schoone tijd op handen, Of wordt een nieuwe smulpartij gemeld. Maar al dat j aarlij ksch nieuws moet wel vertoleeken, Wanneer de romantiek er zich in mengt, En als na moeizaam graven vele weken, De Karimata goud naar boven brengt. Terschelling heeft de vlaggen uitgestoken, De gravers hebben dus toch niet te boud Gefantaseerd, gerekend en gesproken, Daar is het toch maar, het Lutine-goud. Men wacht in spanning, wat er meer zal komen. Terwijl het stalen monster happig graaft, Maar één conclusie is er al genomen, D'aanwezigheid is nu met goud gestaafd. P. GASUS. De nieuwe Poolsche trawlers. Ze zijn Iets grooter dan de Norma Maria. Naar wij thans vernemen zijn de voor Polen in Huil aangekochte trawlers de Cape Tarifa H 676, de Cape Greenville H 683 en de Caven dish H 909, alle van hetzelfde type. Deze trawlers zijn gebouwd in 1917, klasse 100 A I Lloyds. Ze meten 324 ton bruto en 133 ton netto en zijn dus iets grooter dan de Norma Maria, die 319 ton bruto meet. De af metingen zijn 138.5 x 23.7 x 13.6 voet. De trawlers zijn uitgerust met een stoom machine van 500 I.P.K. en hebben een echo lood, een richtingzoeker en een evaporator aan boord. De Cavendish gaat de volgende week naar zee voor de haringvisseherij. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer apotheek aan de Wijk a. Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. D. C. IJ. TEGEN AMSTERDAMSCH TIENTAL. Eind Augustus zal D. C. IJ. haar Zomerrust beëindigen. Dit vervroegd aanvangen van het speelseizoen 19381939 houdt verband met het feit, dat reeds eind September de hoofd klasse-competitie zal beginnen. Dit jaar zal het eerste tiental van D. C. IJ. een ernstige poging wagen, om het lands kampioenschap weer naar IJmuiden te brengen. Het D. C. IJ.-bestuur neemt dan ook alle -middelen te baat om het tiental goed inge speeld de competitie te doen aanvangen. Een uitnoodiging verzonden om een oefen wedstrijd te spelen tegen het sterkste Am- sterdamsche tiental is door de hoofdstede lingen aangenomen, zoodat D. C. IJ. in de week van 22 tot 29 Augustus dien wedstrijd zal spelen. Indien het Amsterdamsche tien tal op zijn sterkst uitkomt, dus ook de spelers van de landskampioenen „Gezellig Samen zijn" dan, zal de opsteling als volgt luiden: bordt 1. Keiler, 2. J. H. Vos, 3. Rustenburg, 4. A. K. W. Damme, 5. F. Raman, 6. J. Druif Jr. (kampioen van Amsterdam), 7. J. Metz, 8. Druif Sr., 9. St-ahlberg. 10. Lochtenberg. Indien volledig zal D. C. IJ verschijnen met Dukel, Ligthart, Suyk, Leyte, De Boer, H. Laros, Mertens, Buis, Basstra, J. Postma. Voor een Prot. Christelijk Tehuis voor Militairen. Jhr. E. van Panhuys zal worden be noemd tot Agent der Nederlandsche Regeering bij de Spaansche Franco- regeering te Burgos Een oproeping aan de burgerij. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: In verband met de maatregelen der Regee ring ter sterking van onze Weermacht, is ook het Fort IJmuiden permanent bezet gewor den en daardoor IJmuiden tot een Garni zoensplaats verheven. Er is echter geen Prot. Christelijk Tehuis, waar de dienstplichtigen en bij bezoek aan IJmuiden van onze Marine ook onze Jantjes 's avonds in een gezellige en goede omgeving kunnen verkeeren, waardoor hun gemis aan de ouderlijke woning eenigszins kan worden vergoed. Moeten deze jongelingen nu aan hun lot worden overgelaten zonder dat onzerzijds getracht wordt iets voor hun te doen. Neen. Hier legt God ons de taak op en wel deze, om mede te helpen dat er voor deze dienst plichtige jongelingen een Prot. Christelijk Tehuis komt (aangesloten bij den Ned. Mil. Bond.) Tot dit doel heeft zich intusschen een Co mité gevormd. Protestante Christenen van IJmuiden en Omstreken helpt mede de taak ons door God opgelegd, zoo spoedig mogelijk te verwezen lijken. Zend daartoe uwe gaven aan den penning meester van het Comité Giro no. 226919. Kennemerlaan 96, IJmuiden. Comité van aanbeveling: Mr. M. M. Kwint, Burgemeester der Gem. Velsen. Ir. B. H. Blankenberg, IJmuiden. Ds. Joh. Bronsgeest, Velsen. Ds. G. F. Callenbach, IJmuiden-Oost. Not. W. A. Dolleman, IJmuiden, Ds. L. W. Erdman, IJmuiden. Ds. H. Holtrop, Beverwijk. Ds. J. H. L. Hovy, Wijk aan Zee en Duin. Ds. D. J. van Katwijk, Velsen-N. Ir. G. A. Kessler, Dir. Gen. Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken. Joan H. A. Kruimel, Dir. N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken. Ds. C. M. Krijger, Beverwijk. Ds. E. G. van Teylingen, Ger. Pred. Be verwijk. Ds. S. E. Wesbonk, IJmuiden. Ds. A. Zwiep, IJmuiden. Comité: J. C. Dunnebier, wethouder Gem. Velsen, voorzitter. G. v. d. Wal, Onderofficier der Kustartillerie Secretaris. W. Visser, hoofd der Marnixschool, penningmeester. P. J. Bakker, Makelaar. A. ten Broeke, architect. j. Dalhuysen. Hoofd Insingerschool. C. J. Dekker, Gep. Olt. O. I. L. C. Lijnzaad, hoofd Comitéschool. T. van Popta, hoofd Groen van Prinsterer- school. H. Roelofs, inspecteur van Politie. H. van Roest leeraar, Nijverheidsschool. R. Stobbe. J. Strating, L. P. Tismeer. Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart. Motorlogger aan den grond geloopen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het aan den grond loo- pen van den motorlogger „Maria" SCH 81 na bij Dieppe op 25 December 1937. De raad is van oordeel, dat deze ramp aan slordige en zorgelooze navigatie is te wijten. De stuurman, die chef van de wacht was, toen het schip vastliep, heeft hoegenaamd niets gedaan om het vastloopen te voorkomen. Zijn optreden is niet anders dan ergerlijk te noemen. Geheel ontlast is de kapitein daardoor niet. De door hem gegeven orders waren geheel onvoldoende. De Raad wil aannemen, dat de kapitein de laatste 24 uur geen rust had ge noten. Toch acht de Raad den tijd om naar beneden te gaan zeer slecht gekozen, vooral nu de wacht werd overgegeven aan twee matro zen. Dat echter, op de volgende wacht, de stuurman op zoo hoogst onbekwame wijze zou handelen als hij gehandeld heeft, is iets, dat van iemand, die zoo noodig den kapitein moet kunnen vervangen, wel allerminst was te verwachten. Daarom acht de Raad hier voor den betrokkene wel verzachtende om standigheden aanwezig, zoodat met een be risping kan worden volstaan. Monsterboekje voor drie maanden ingehouden. Vervolgens deed de Raad uitspraak inzake het verzoek tot inhouding van het monster boekje van een schepeling, destijds als matroos o.g. gemonsterd op het ss. „Arundo", wegens onrechtmatige beëindiging der arbeidsover eenkomst. De Raad is van oordeel, dat de onrechtma tige beëindiging der arbeidsovereenkomst vast staat en er alle grond bestaat om het mon sterboekje van den aangeklaagde tijdelijk in te houden. De Raad meent hier nog de aandacht te moeten vestigen op de namens de reederij ter zitting gedane vraag, te weten, of van de door den Raad opgelegde inhouding ook aantee- kening geschiedt in het monsterboekje, daar immers anders bij hernieuwde aanmelding van zulk een schepeling niemand weet, dat deze reeds vroeger een of meermalen de arbeids overeenkomst onrechtmatig heeft verbroken, hetgeen toch van invloed zou kunnen zijn op de al of niet bereidheid van den reeder om een arbeidsovereenkomst aan te gaan. Met de handen in heete specie gevallen. Merkwaardig ongeval in de Kennemerlaan. In de Kennemerlaan vond Vrijdagmiddag een merkwaardig ongeval plaats, dat wel aan bijzondere omstandigheden te wijten is. Mej. L., wonende alhier, was op de fiets naar familie in de Kennemerlaan gereden. Zij was pas afgestapt toen de knecht van den electricien V., die een emmer heete isolatie specie met zich op de fiets meevoerde, tegen haar aan botste. Beiden vielen en kwamen met hun handen in de heete specie terecht, die over de straat was gestroomd. Hierdoor bekwamen zij pijnlijke brandwonden, vooral doordat het goedje moeilijk verwijderd kon worden. Dr. van Leeuwen, die toevallig bij het ongeval aanwezig was, heeft geholpen door den heer Bakker van het Roode Kruis, die inmiddels gewaarschuwd was, beide jonge lui geholpen en verbonden. Het bleek, dat bei den brandwonden van den tweeden graad aan de handen hadden bekomen. Inscheping passagiers. Het gisteren van Hamburg aangekomen Ne derlandsche motorschip „Bloemfontein" heeft in den binnenhaven alhier de geboekte pas sagiers met hun bagage ingescheept en zette daarna de reis naar Beira via Rotterdam voort. Weer in bedrijf. Het motorschip Lowick. dat wegens stooten op een onderwater drijvend wrak tijdelijk buiten dienst moest worden gesteld teneinde in een droogdok te worden opgenomen, is weer in bedrijf. Het schip passeerde gisteren van New Castle naar Amsterdam en keert hedenavond weer naar daar terug. Het puf vraagstuk. Eendenhouders bespreken de quaestie. Men schrijft ons: De eendenhouders zitten niet stil en zullen weer een krachtige actie voeren, om te voor komen, dat er een pufverbod komt. In Den Up hebben zij dezer dagen weer een vergade ring gehouden, waarin de memorie van toe lichting op het wetsontwerp ter bekrachti ging van de conventie van Londen van 23 Maart 1937 werd aangevallen. In deze vergadering wilde men bewijzen, dat de eendenhouderij niet rendabel kan worden zonder visch. Er was vastgesteld, dat een eend, die met bijvoeging van visch wordt gevoed, 8V2 cent per week kost en een eend die alleen met meelproducten wordt gevoed. 103/2 cent per week. Voorts werd er op gewe zen, dat de eieren van met visch gevoerde eenden zwaarder zijn dan van de eenden, die geen visch krijgen. Een ander bezwaar was, dat wanneer er een pufverbod komt, de eendenhouders alleen aangewezen zijn op gedroogde garnalen en mosselen, maar dat deze dan zoo duur zullen worden, dat de eendenhouderij onmogelijk wordt. De andere argumenten zijn oud en bekend: de kustvisschers worden allemaal werkloos, de eendenhouders eveneens, de vischmeelfabrieken kunnen worden gesloten en de arbeiders daarvan worden dus ook werkloos. Wat de andere argumenten aangaat, ge- looven wij niet, dat de eendenhouderij in ons land zal verdwijnen, wanneer er een pufver bod komt. Het gebruik van vischvoer is wel een factor bij dit bedrijf, maar lang niet de voornaamste. Veel belangrijker is de export van onze eieren naar het buitenland. Wan neer gelijk dit jaar, de uitvoer van eieren naar Duitschland en Engeland groot is, kan men een goeden prijs ook voor de eenden eieren verwachten. Wanneer de export sterk zou verminderen, zou dit ook voor de een denhouders fataal zijn en zou inkrimping van het aantal eenden noodig zijn, wilde men den prijs der eieren weer opvoeren. Maar aller eerst zou dan sterke inkrimping van den kip- penstapel noodig zijn. Wij gelooven echter, dat de eendenhouderij er wel kan komen zonder visch. Voorwaarde is natuurlijk, dat zij gehouden wordt op zeer armen grond, dus grond van weinig waarde. Op de Veluwe zijn bedrijven van 3000 en 4000 eenden, maar men koopt daar eenige hecta ren heidegrond voor een prikje. Al gaat er ook puf naar de Veluwe, er zijn toch ook be drijven, die de eenden uitsluitend voeden met mais en koolplanten. Zelfs daglooners of ar beiders, die 100 of 200 eenden houden voor bijverdiensten, konden de eenden uitsluitend met mais voeden en hielden van de eierpro- ductie winst over. De eendenhouderijen in Landsmeer en Den lip zijn ook op zeer ar men grond en ook daar moeten de kosten niet groot zijn. In elk geval staat het niet vast, dat, wanneer de eendenhouderij in Landsmeer en Den lip niet mogelijk is, deze ook onmogelijk zou zijn op de Veluwe. Het aantal eendenhoudersbedrijven op de Veluwe neemt steeds toe. Verder gelooven wij niet, dat de prijzen der garnalen en mosselen zoodanig zullen stijgen, dat ze voor de eendenhouders onbereikbaar zijn. De mosselen visschers zullen gaarne een grooteren afzet zien, omdat de uitvoer naar België en andere landen lang niet meer zoo groot is als vroeger. Wanneer de kustvisschers alleen moeten bestaan van de pufvisscherij, is het met hen toch wel treurig gesteld en is het toch veel beter, dat aan zulk een bestaan een einde komt. Maar er zijn vele Texelsche kustvis schers, die moderne nieuwe motorkotters heb ben laten bouwen en die er naar streven goede, verkoopbare visch aan te brengen. Als men onze visscherij vooruit wil helpen, moet men deze tot voorbeeld nemen. Want er zijn altijd wel gevoelsargumenten te vinden, als de gezinnen der arme kustvisschers enz., om de pufvisscherij in stand te houden. AUTO'S met en zonder chauffeur. GARAGE BRANDWIJK, TELEFOON 5563 DENNENSTRAAT 12 UMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) ccclxiii. En nu ga ik maar weer met frisschen moed verder met mijn visscherijsnufjes. Het 363e is vandaag aan de beurt; het 362e verscheen drie weken geleden en in dien tusschentijd zijn er naar ik heb gehoord in en om de vischhallen en Visschershaven geen wereld schokkende dingen gebeurd. Op mijn vacan- tiereis werd ik tweemaal aan de visscherij herinnerd, n.l. toen mij in mijn hotel in Frankrijk Colin werd opgedischt, eenmaal gekookt met wat lawaaisaus en eenmaal ge bakken. Beide keeren was het hake en geen koolvisch, zooals men wellicht geneigd is te denken, en beide keeren smaakte het uitste kend. Gek, dat we deze visch in ons land haast niet eten, terwijl ze in Frankrijk een der meest gegeten vischsoorten is. Of de co- lin, die ik gegeten heb, uit IJmuiden af komstig was weet ik niet; ik vermoed van wel. Maar er was geen naamkaartje bij. Maar laat ik van mijn reis afstappen en terugkeeren „sur les bords du port de pêche au milieu du peuple d'IJmuiden, que j'aime tant". (Vrij naar Napoleon, die echter in den voltooiden tijd sprak, wat niet zoo aardig is). Dezeweek is gebleken, dat de markt voor versche haring nog lang niet vast is en dat de prijzen zeer gevoelig zijn. Maandag waren er twee haringbooten thuis; de haring die ze aanvoerden, was niet al te mooi maar ze kre gen zoo rond f 4,50 voor de versche f 15 a f 16 voor de steurharin.g. Dinsdag waren er weer twee booten met ruim 1000 kisten en de versche liep terug tot f 2,.60, de steurharing tot f 8,50. Woensdag was de Erin er met 1300 kisten. Deze trawler werd „z'n eigen concur rent", want hij kreeg ook maar f 2,80. Wat nog wel voldoende was voor een behoorlijke be somming; f 4100 voor een reis van acht dagen kan er nog wel mee door. Via de Erin kom ik als 't ware automatisch bij de groote booten, welker verschijning in IJmuiden voor mij altijd nog min of meer een raadsel is, alhoewel dat moet ik eer lijk bekennen hun resultaten tot nu toe niet ongunstig zijn geweest. De Vem vaart nu met drie groote booten, maar daarvoor liggen vier andere nJ. de Gloria, Rotterdam, Ewald en Maria R. Ommering werkeloos in de Vis schershaven en met deze vier booten (waar van, naar ik haar hoor, spoedig weer eenige ïr. de vaart gaan) zou toch ook heel wat ha ring gevangen kunnen worden. Mag het nu al zijn, dat men met deze drie groote booten evenveel vangt als met een vijf tal van het tweede plan, waarmee men dus bijna twee complete bemanningen uitspaart, dan moet ik er hierbij direct op wijzen, dat trawlers als de Haarlem, de Delft en de Erin met te weinig volk varen. Dit type booten vaart in Engeland en Duitschland met een 3050 pet. grootere bemanning en dat doet men bij onze buren en overburen niet uit weelde, maar uit noodzaak. Zooals er op onze groote trawlers gewerkt moet worden, werkt men op geen enkel ander visschersvaartuig van welke nationaliteit ook. Tijd om te slapen blijft er voor de bemannig haast niet over, het eten moet in een vloek en een zucht ge beuren en „een bakkie doen", zooals dat vroe ger ging, is er niet meer bij. Aan den eenen kant dus: meer werkloosheid, aan den ande ren kant: veel te hard werken. Iedereen aan den kant weet dit en het is daarom niet t,e verwonderen, dat er zooveel animo is om op Duitsche trawlers te gaan varen, want varen op de groote IJmuidensche trawlers kunnen alleen nog maar de jongste en de sterkste ke rels. Die, wanneer ze dit een paar jaar heb ben volgehouden, hunkeren naar een stee, die wat gemakkelijker is, ook al verdienen ze daar minder door. Er kwamen deze week binnen 32 trawlers, 34 loggers en 5 kotters. Opvallend is dat. hoe de positie der markt ook is, de kotters steeds mooie reizen maken. Vergelijken we daarbij de besommingen der kustbooten, dan lijkt het me toe. dat je beter directeur en aandeelhou der van een kotterreederij dan van een kust- bootreederij kan zijn. Er werden deze week 4700 kisten versche ha ring aangevoerd. PIETERMAN. Voor de werkloozen. De stempeluren voor de komende week. De stempeluren voor de week van 1 t.m. 6 Augustus zijn: Werkloozenvereeniging 99.30 Alg. Ned. Bouwarbeidersbond 9.359.55 Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 1010.20 Ongeorganiseerden 10.3011.30 IJmuider Transport Federatie lï.4512 R.K. Bonden 99.40 Kleine Bonden 9.4510. IJmuider Federatie 10.1511. Oud-Katholiek Vakverbond 11.1011.25 Chr. Bond van Fabr. en Tr. Arb. 11.3012. PERSONALIA De officier van gezondheid 2e klasse, C. i Mets. is bestemd voor plaatsing aan boord "van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", dienst doende in de Spaansche wateren. Hij zal daartoe op 3 Augustus a.s. per m.s. „Jo han de Witt" zijn bestemming volgen naar de Straat van Gibraltar.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1