Kampeeren op een beschut stukje duinwei Dr. Ir. F Bakker Schut te Haarlem benoemd. Strandjutten in de vroege morgenuren. Ergens op een beschut stukje wei langs den binnenduin- rand hadden we een plaatsje oevonden voor de tent. Een pusachtige vlierstruik spreidde er roomblanke bloemschermen over Vit en de lucht was doordrenkt met let vanllle-achtige ai-oom van de amDerfoelie. die haar taaie ranken de zilverwitte berkenstammen W°Na de loome warmte van den dag vacht de avondwind verkoeling, vacht ritselde het in de kruinen der oerken en de blanke bloemplakaten van de vlieren, die nog even oplicht ten in het snel vallende duister, wiegelden zacht heen en weer. Roerloos lagen we in het korte gras voor a» tent naar de konijntjes te kijken, die met vamrige sprongetjes uit het kreupelhout te voorschijn kwamen en op de weide op lavei vio«en De wind was naar ons toe, zoodat hun fÓherué reukorganen ons niet konden be keuren en zoolang men roerloos blijft liggen ïordt men, zelfs op klaarlichten dag, laat staan in den avondschemering, niet spoedig door een dier ontdekt. Op een kaalgestoven duintop teekent een eenzame vliegden zijn silhouet van strijd en volharding tegen de prachtige wolkenluchten. Onbezorgd huppelden de kleine knagertjes over de weide, een enkel konijn met een paar flink uit de kluiten gewassen jongen achter zich aan. Soms ging er één op de achterpoo- ten zitten, als wilde het den omtrek verken nen. Maar er scheen geen gevaar te dreigen, want rustig gingen zij voort met knagen. Plotseling werd de stilte van den avond ver broken door een wonderlijk geratel. Nu eens leek het achter ons te zijn, dan weer kwam het van rechts of links en geen minuut latex- scheen het van de overzijde van het stukje wei te komen. De konijntjes stoorden er zich niet aan. Er scheen dus voor hen geen ge vaar te dreigen. En dat was ook niet zoo, want de nachtzwaluw, die dit geluid dat het midden houdt tusschen het gekwaak van kikkers in een boerensloot en het geratel van klinkhamers op een scheepswerf voort brengt. zou het niet in haar kopje krijgen den konijntjes eenig leed te doen. Een wonderlijke nachtvogel TVT ACHTZWALUW, geitenmelker, vliegende ■^padde, ratelaar,, nacht-ratel, dwaaske, pad uil, vliegende krodde: namen heeft deze ge heimzinnige nachtvogel te kust en te keur. Namen, die wijzen op zijn wonderlijke ver borgen leefwijze, die aanleiding gaf tot de meest fantastische verdichtsels, waarmee men vroeger het gebrek aan kennis omtrent plant en dier op handige en dichterlijke wijze wiss te camoufleeren. Zoo waren de oude Romeinen er heilig van overtuigd, dat de nachtzwaluw die in de verste verte niet tot de familie der gewone zwaluwen behoort, doch systematisch tus schen de roofvogels en spechten in staat 'snachts naar de geitenstallen vloog, om daar de uiers der melkgeiten leeg te zuigen. Waar aan de vogel dan ook zijn Latijnschen naam „caprimulgus" te danken heeft. En dat dit bijgeloof ook in ons land aanhangers vond, bewijst de naam geitenmelker, die een letter lijke vertaling van caprimulgus is. Natuurlijk werd er bij verteld dat de geiten, die door de geitenmelker waren leeggezogen, moesten sterven. Gelukkig weten we thans beter. Want in plaats van de keuterboertjes te benadeelen, is de geitenmelker een van onze braafste vo gels, die zich voedt met allerlei schadelijke insecten als Meikevers, nachtvlinders, lang pootmuggen etc. Ondanks deze rehabilitatie, is er steeds een sfeer van geheimzinnigheid om dezen vogel geoieven. Daar is zijn verborgen leefwijze wel ae voornaamste oorzaak van. Want niet al leen dat we den vogel zelf zelden te zien krij gen, doch ook met de eieren springt de vogel allerzonderlingst om. De crèmekleurige, grijs bruin gevlekte eieren worden zoo maar op den grond gedeponeerd, zonder dat er zelfs sprake is van een kuiltje in den grond. Maar hoewel ze dus eigenlijk voor het grijpen lig- w' schutkleur zoo voortreffelijk, dat •net uiterst moeilijk is het fegsel te vinden, ook al weten we ongeveer waar we zoeken nioecen. Bovendien versleept de vogel de eieren soms over afstanden van tientallen meters, wat bij afwezigheid van een nest na tuur lijk gemakkelijk gaat. En als er een maal jongen zijn, wordt het nog moeilijker, die te ontdekken. Want zoowel het dons- Kieed als het veerenpakje doet hen zoo vol- Sw611,111 de omSeving opgaan, dat we hen, zeits als we er vlak bij staan, eerder voor dan voor jonge vogels aanzien. va* de oude vogels wordt beweerd, dat ze sweüs, in tegenstelling tot alle andere vo ting m j len.Ste van een tak zitten, waar deu uiteraard ook volkomen op een aor Doomstompje zouden lijken. Of deze be- echter volkomen juist is zou ik niet aonl durven beweren. Men is maar al te gei^lgd enkele waarnemingen, die op zooiets wijzen, te generaliseeren. Vliegende zoogdieren 'jpERWIJL we zoo naar den avondhemel la aie fÜn - \uren- waar de nachtzwaluw soms ■we Q0"kere schim voorbij gleed, zagen paarTt andere nachtdieren op het jagerspad an. m onzekere, wankelende vlucht zeilden de vleermuizen boven de duinwei, evenals de nachtzwaluw jagend op nachtelijke insec ten. Wonderlijke wezentjes zijn het, die vleer muizen, zoogdieren met „vleugels", waar ze een behendig gebruik van weten te maken. En evenals de nachtzwaluw, staan ze bij den mensch in een kwaden reuk. Natuurlijk voor spellen ze, net als de uilen, als ze 's nachts een kamer binnen vliegen waar een zieke ligt, diens dood. Een hardnekkig bijgeloof, dat al menig steenuiltje en menige vleermuis aan een ontijdig einde heeft geholpen. Levend worden ze aan de staldeuren gespijkerd, om het vermeende onheil af te wenden. Bovendien worden de vleermuizen en ditmaal terecht er van beticht, vol onge dierte te zitten. Maar dat zijn parasieten, die alleen op de diertjes zelf leven en den mensch geen kwaad doen. Al zullen er weinig men- schen zijn, die als mijn Utrechtsche vriend, een vleermuis als huisdier houden en vrij in hun kamer laten rondvliegen, waar zij trouw meelwormen van zijn hand komt snoepen. Het was intussehen geheel donker gewor den. Duizenden sterren glinsterden aan den wolkenloozen hemel. Ver weg, in het denne- bosch, riepen jonge ransuiltjes, die al vluch tig waren en van boom tot boom vlogen, maar door de ouden geregeld gevoerd werden. Het zal nog wel een tijdje duren voor ze zelf de moeilijke kunst van het muizen van gen meester zijn. Soms kwam een der oude uilen over de weide vliegen, een donkere schim, die onhoorbaar door den nacht gleed, dood en verderf brengend onder het kleine nachtvolk. Maar we hadden het voornemen den vol- jenden dag gelijk met de zon op te staan, en daarom zijn we maar snel in de slaapzakken gekropen, hoewel we het er roerend over eens waren dat de zomernacht eigenlijk veel te mooi was om te gaan slapen. Langs hef zomerstrand IJTEND koud waren de golven in den 1 vroegen morgen, toen de zon nog maar net even boven liet duiii uitgluurde, en dus nog geen ttgd had gehad het water te ver warmen. Maar heerlijk verkwikkend is zoo'n bad, vooral als liet er naar uitziet dat het een warme dag zal worden. Er zijn heusch al warme dagen geweest, al waren ze te tellen. Het komt er maar opaan, juist die dagen voor onze vacantie te bestemmen. De hemel was strak, matblauw, zonder een enkel wolkje. Dat beloofde felle zonneschijn op het midden van den dag. Daarom besloten we eerst een paar kilometer langs het strand te tippelen, voor de zon ons zou dwingen de koele berkenboschjes van het duin op te zoeken. Daar hebben we geen spijt van gehad, want de noordwestenwind van de laatste dagen had allerlei dingen op het strand gebracht, die de moeite van het bekijken best waard waren. Heerlijk rustig loop je zoo in den vroe gen morgen langs het strand. De badplaats lag ver achter ons, en er was nog geen ster veling op het strand te bekennen. Trouwens, badgasten plegen laat naar bed te gaan en nog later weer op te staan. Waar ze beslist ongelijk aan hebben. Want al is het spreeb woord afgezaagd, het blijft toch steeds waar, dat de morgenstond goud in den mond heeft! Behalve kwallen lagen er nog andere door schijnende, gelatine-achtige voorwei*pen op het strand. Net dikke, glazige wurmen, regel matig ingesnoerd en met de koppen aan elkaar gebonden. Dat waren de eieren van de pijlinktviseh,- die ergens op een stuk steen of een dot mosselschelpen hadden vastgezeten, doch nu door de golven waren losgeslagen en op het strand geworpen. Met de loupe konden we er de jonge inktvischjes al in zien zitten, althans de oogen waren duidelijk te zien. Je vindt die eieren maar zelden, doch dan in groote aantallen. Vreemdsoortige sponsen OOK de vreemde, sponsachtige voorwerpen, die we in de vloedlijn vonden, waren eieren van een weekdier. Allemaal vliezige celletjes, waar de jonge wulkjes zich in ont wikkelen. Evenals de wulken of kinkhorens zelf, vinden we hun eieren veel vaker aan het strand, dan die van de pijlinktviseh. Meestal is het met die strandvondsten echter puur toeval. Dagenlang kun je langs het strand loopen zonder iets te vinden, dat van het alle- daagsche afwijkt. Een andermaal ben je een half uurtje aan het strand en je vindt de zeldzaamste dingen. Vooral de windrichting kan daar veel in vloed op uitoefenen. Na een periode van aan houdenden oostenwind hebben we de meeste kans op aardige strandvondsten. Die wind veroorzaakt n.l. een bovenstroom aan de op pervlakte van het water, die gecompenseerd wordt door een strooming, die over den zee bodem loopt, en daar de aardigste dingen loswoelt. Vooral schelpen natuurlijk, die vele lagen dik het strand kunnen bedekken, maar ook krabben, stukken „zeeschuim", die niets anders zijn dan de rugschilden van de inkt- visch. eieren van wulken cn inktvisschen, zeldzame wiersoorten, poliepenkolonies, zee sterren en wat er al meer onder het golvende oppervlak der zee leeft. Langs de aanrollende golven liepen zilver meeuwen voedsel te zoeken in gezelschap van de bonte scholeksters en kleine watervlugge pleviertjes. Vooral die laatste zijn allergrap pigst. Als muizen rollen ze over het strand, zoo snel dat we de rappe pootjes nauwelijks zien bewegen. Twee soorten kunnen we nu vrij algemeen langs het strand aantreffen. Het bontbekpleviertje draagt zijn naam met eere, want het kleine kopje is zeer bont ge- teekend. Dat is meteen het verschil met het strandpleviertje, dat veel blonder is, en aan den kop de contrastrijke zwart-wit teekening mist. Beide vogeltjes broeden aan ons Noord zeestrand. Ergens aan den voet der dumen >legen zij hun eitjes in een ondiep kuiltje in iet zand te deponeeren. Maar hoewel we er nog even naar gezocht hebben is dit vrijwel onbegonnen werk. Meestal is het bloot toe val. als men een nest van deze vogeltjes vindt. Achter de zeereep ZOO langzamerhand was het zonnetje al aardig hoog geklommen, terwijl we er bo vendien voor moesten waken, niet te ver van ons linnen huis af te dwalen. Daarom heb ben we een plaatsje opgezocht waar we, zon der de helmbeplanting te beschadigen, het duin konden beklimmen. Vlak achter de zee duinen vinden we steeds een weelderige vlier- begroeiïng. Waarschijnlijk hebben we dat aan de spreeuwen te danken, die op den herfstt-rek groote hoeveelheden vlierbessen verslinden en op die manier braaf meehelpen aan de verspreiding van de zaden. Zoodat we vrijwel langs de geheele kust vlak bij zee vlierboschjes vinden, vaak met een onderbe- groeiïng van bitterzoet, wilde asperge en ha- vikskruid. Prachtig waren die vlieren nu, met hun weelde van roomblanke bloemschermen, waar allerlei metaalglanzende kevers en sier lijke zweefvliegen zich te goed kwamen doen aan het stuifmeel. Oorspronkelijk is de vlier die, hoe vreemd het ook moge klinken, tot de familie van de kamperfoelie en Geldersche roos behoort, geen plant van onze lage landen bij de zee. Het schijnt dus, dat de vlierstruiken, die we vrijwel overal in ons land vinden, verwilderde exemplaren zijn. In elk geval waardeeren we hen er echter niet minder om, want de vlier heeft in den loop der eeuwen wel burger recht verkregen. Niet alleen in de duinen, doch vooral ook vaak bij kleine huisjes op het platteland vinden we vaak metershooge vlierstruiken, die in dezen tijd door hun weelderigen bloei zoo'n eenvoudig daglooners- woninkje tot een klein lusthofje kunnen maken. Dat ook de bevolking profijt van deze vreemdeling weet te trekken bewijzen niet al leen de heerlijke gelei, die men van de bessen bereidt en de vlierthee. waaraan bijzondere geneeskrachtige eigenschappen worden toege schreven, doch ook de fluitjes, pijlen, werp spiesen en proppenschieters, die de boeren jongens van de takken maken. Jammer dat de geur der bloemen zoo sterk is, dat men er hoofdpijn van krijgt, als men er lang in toeft. Anders waren we graag wat blijven rusten bij die koele, rijkbloeiende vlierstruiken. Doch er zijn in onze duinen, zelfs betrekkelijk dicht bij zee, nog tal van berkenboschjes waar men op warme zomer dagen koeltje kan zoeken. En toen we een maal zoo'n boschje bereikt hadden zijn we er verder bijna den geheelen dag blijven luieren, wat voor een enkel keertje ook wel eens pret tig is. En wordt er bovendien niet vaak, zij het meestal in een ander verband, verteld dat zelfs Homerus wel eens een uiltje knapte?! Wat uiteraard een heel poover excuus is voor onze dolce far niente, maar ik weet geen beter. Juli 1938. KO ZWEERES. Kind in de Leidschevaart gevallen. Door chauffeur uit Zandvoort gered. HAARLEM Vrijdag. De tienjarige T. J. Derks, wonende Brou werstraat 34, had Donderdagmorgen half twaalf, toen hij ter hoogte van het Emmaplein aan de Leidschevaart bezig was met het vangen van stekeltjes, het ongeluk uit te glij den en in het water te vallen. Op het hulpgeroep van omstanders sprong de 32-jarige chauffeur J. T. Steen, lid van de Zandvoortsche Reddingsbrigade, die met zijn auto op een bruidspaar stond te wachten, on middellijk gekleed te water. Hij mocht het genoegen smaken het jongetje, dat vier meter van den kant lag en dat al eenige malen on der was geweest, te grijpen en naar den wal te brengen. De jeugdige drenkeling werd per vracht auto van een wasscherij naar de ouderlijke woning gebracht. De kranige chauffeur heeft zich in een ga rage aan het Plein van droge kleeren voor zien Inspecteur der Volksgezondheid. HAARLEM Vrijdag. Met ingang van 15 September is benoemd tot inspecteur der Volksgezondheid af deeling Volkshuisvesting te Haarlem dr. ir. F. Bakker Schut, sinds 1 April 1935 in gelijke functie werkzaam voor de provincies Groningen en Drente. De heer Bakker Schut die een zoon is van ir. P. Bakker Schut directeur van den dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage werd in 1903 te Rotterdam geboren. In Juli 1927 slaagde hij aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het in genieursexamen. De heer Bakker Schut was hierna ongeveer 1jaar werkzaam bij de N.V. De Meteoor- betonfabrieken te De Steeg en vervolgens ongeveer 2 jaar bij de Philips- fabrieken te Eindhoven. Op 15 December 1931 werd hij benoemd tot ingenieur van Ge meentewerken te Groningen, in het bijzonder belast met de onderhoudsafdeeling en speciale opdrachten. In Maart 1933 promoveerde de heer Bakker Schut te Delft tot doctor in de Techische We tenschappen, na verdediging van een proef schrift, getiteld: Industrie en woningbouw, een techrpsch-oeconomische beschouwing over bemoeiingen van de industrie met arbeiders woningbouw en stellingen. Te Groningen werd het bericht van het heengaan van den heer Bakker Schut met leedwezen vernomen. Hij was een bij uitstek bekwaam inspecteur en in de enkele jaren van zijn inspecteurschap heeft hij energiek ge werkt voor een betere volkshuisvesting. Belasting-ontduikers te Haarlem. Wei!; voor de Haarlemsche Werkloozen De gemeente zal over eenigen tijd 500 a 600 man laten werken HAARLEM Vrijdag. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdagmiddag een serie voorstellen van B. en W. aangenomen tot werkverruiming. Bovendien waren reeds in de afgeloopen maanden eenige andere' belangrijke werk- objecten voorbereid. Zoo zal dezer dagen be gonnen worden met den bouw van den nieu wen vleugel van het Stadhuis in de Koning straat. Ook de bouw van de nieuwe brug over den Schotersingel en andere werkzaamheden tot verbetering van het verkeer nabij het Ke naupark zullen niet lang meer op zich laten wachten. Het is dus zeker dat er binnen korten tijd een vrij groot aantal Haarlemsche werkloozen aan de verschillende werkobjecten der ge meente geplaatst zullen worden. Er is nu zooveel werk door de ge meente met steun van Werkfonds en Sociale Zaken op de markt ge bracht, dat het aan te nemen is, dat over eenigen tijd ongeveer 500 werk loozen daarbij te werk gesteld zullen kunnen worden. Daarbij zijn dan nog niet gerekend de 100 werkloozen die naar de werk verschaffingen in Halfweg en Castri- cum worden uitgezonden. Natuurlijk zal het aantal werkloozen dat via de gemeente te werk gesteld wordt ge durig wisselen in verband met den stand der verschillende werkzaamheden, zoodat het door ons genoemde cijfer slechts een gemiddelde raming betreft. Schilderij van Rembrandt verkocht. LONDEN, 29 Juli (Reuter). Op een veiling bij Christie, de laatste van het seizoen, is een stuk van Rembrandt, voorstellende de Zege nende Christus, verkocht voor 1000 guineas. AANBESTEDING. HAARLEM Vrijdag. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het uitvoeren van grondwerken en het maken van een rij wielpad, deels met verharding van cementbe- ton, deels met een verharding van betontegels, met bijkomende werken, op den weg no. 9 van het Rijkswegenplan 1938 (gedeelte Alkmaar- Stolpen) in de gemeenten Bergen, Warmen- huizen en Schoorl. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Leidsche Zand- en Grondmaatschappij v.h. J. M. Samson te Leiden voor f 123.900. Een waarschuwing die resultaat had. HAARLEM Vrijdag. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat de Belastinginspectie voor Haarlem en om streken eenige gevallen van belastingontdui king achterhaald heeft. De daders zullen ver- vermoedelijk met den strafrechter in aanra king komen. Er is een geval bij van iemand die zijn inkomen niet minder dan f 200.000 te laag had aangegeven en daarenboven nog geknoeid had met het opgeven van zijn inko men. Naar aanleiding van deze strafvervolgingen wezen wij op verzoek der Belastinginspectie op de mogelijkheid om vrijwillig aangifte te doen van belastingontduiking. Dan *geeft de wet de garantie, dat de daders niet met den straf rechter in aanraking komen. Bij vrijwillige aangifte moet het bedrag dat over het laatste belastingjaar te weinig be taald is viervoudig in de schatkist gestort wor den. Als er ook over andere jaren geknoeid is, al is dat overeen reeks van tientallen van ja ren dan behoeft slechts voor ten hoogste i jaar de verzwegen belasting enkelvoudig be taald te worden. Wij vernemen dat de waarschuwing reeds resultaat gehad heeft, want er hebben zich al eenige belastingzondaars aangemeld. Zullen er nog meer komen? Na een periode van aanhoudenden Oostenwind kunnen de schelpen in vele lagen dik het strand bedekken. EXAMENS. De MULO-examens te Haarlem. Donderdag slaagden te Haarlem voor het A-diploma: W. J. Eylders, B. A. Keppels, E. Behr, G. Eysenberger, A. Clement, S. de Vries, S. M. E. Hulshoff, A. Felder, P. C. Otten en T. van der Ploeg, allen te Haarlem; A. ae Bie, E. G. van Onsenoord, J. Hoekstra, P. D. Blom. allen te Beverwijk; P. Klaassen te Vijfhuizen J. Oom, A. F. Schouwenaars, B. Bruins, H. A. van Tongeren en T. Sloog, allen te Heem stede; M. K. van der Kamp te Bennebroek. Voor het B-diploma: M. J. Vollenga te Heemstede. Er werden geëxamineerd 27 candidaten van wie vijf werden afgewezen. MULO-EXAMEN. Mariascholen, Koningstraat 20 Haarlem. Alle candidaten, zoowel voor diploma A als voor diploma B, slaagden. Diploma A: L. Baarda, S. Beukkers, H. Be zem, N. Dubelaar, B Felix, E. v. Honschoten, M. Kater, A. Krouwels, L. Nielen, A. Olifiers, E. de Rooy, Tr. Serné, B. Spruyt, J. Zwaneveld, F. Zwart, allen uit Haarlem. T. Hustinx en J. Klijn uit Santpoort. H. Wilmering uit Over- veen. Diploma B: A. Bertholee en R. de Werk uit Haarlem. Modevak-school. Mariascholen, Koningstraat Haarlem: Alle candidaten slaagden zoowel voor cou peuse als voor costumière. Coupeuse: R. Kroon v. Diest, W. Wesseling A. v. Breukelen, R. Roest, I. Verduin en W. Staphorst. Costumière: mej. N. Smit. B. Zinkstok, Tr. v. Meurs. R. Milards en R. Duits. De laatste drie candidaten werden opgeleid aan de St. Bavo-school, Klarenbeekstraat. Staatsexamen, Geslaagd voor staatsexamen diploma A: de dames G. A. Meijer en G. E. Popping en de heeren J. A. Pennock, A. H. Th. J. Freeriks, M. M. Jessen, J. L. van Muiken, G. J. Oltheten, A. C. van Rijen, P. D. van Gurp, V. J. F. M, Hoffmans, J. J. M. Knaapen, C. H. Zaal. Af gewezen 8 cand. Geslaagd voor diploma B: de dames P. M. Burger en M. Windhorst en de heeren J. J. Spahr v. d. Hoek, G. G. J. Bange. A. J. Reijnders, J. J. P. de Mul en A. W. Bak ker. Afgewezen 8 cand. Het examen wordt voortgezet met 10 can didaten voor A en een voor B. Na voortgezet examen slaagde nog voor diploma A: M. E. M. v. d. Vegt. R.-K. M.U.L.O.-EXAMENS. De op 28 Juli gehouden R.-K. Mulo-examens in het R.-K. Vereenigingsgebouw te Heemste de hadden het volgende resultaat. Voor diploma A waren 25 candidaten waar van 6 werden afgewezen. Geslaagd zijn: J. Spruyt, Th. Flipse, H. v. d. Heuvel, Th. Hoogkamer, J. Kok, M. v. d. Hall, P, Luijkx, N. Mol, W. Poppen, J. Thijssen, C. Weenink, M. Langenhorst. W. Pollet, M. Wolf, E. Wolke, I. van Bolderik, H. van Paridon, allen te Amsterdam, M. Kater en C. Hustinx te Haarlem. Voor aanv. diploma B werden geëxamineerd twee candidaten. Geslaagd A. Bertholee en M. de Werd, bei den te Haarlem. Het regeeringsjubileum van de Koningin. De huldigingscommissie 1938 maakt be kend, dat op Zaterdag 10 September a.s., als besluit van de feestelijkheden ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een grootsch schouwspel zal plaats vinden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het heeft H. M. de Koningin behaagd te besluiten deze feestelijkheden met Hare Hooge tegenwoordigheid te vereeren. Het programma zal bestaan uit een instru mentaal concert door een combinatie van muziekgezelschappen, ongeveer 500 personen, onder leiding van den dirigent B. D Peters; een a capella zanguitvoering door 1500 zan gers en zangeressen, onder leiding van Th. van der Bijl. en een groot ballet gedacht als een hommage aan H. M. de Koningin, onder leiding van Yvonne Georgi. Verder zal een groote historische optocht worden gehouden, gevolgd door een indruk wekkende slotapotheose. Liefdesroman met een oplichters tintje. Op den tweeden Kerstdag 1936 maakte op een zanguitvoering te 's Gravenhage een der tigjarige vrij'gezel kennis met een meisje en aangezien hij op haar een prettigen en be trouwbaren indruk had weten te maken, leid de dit contact al spoedig tot introductie bij haar familie. Deze scheen met den candidaat wel ingenomen, temeer, daar hij zeide, een goede betrekking te hebben verkregen, als rechercheur bij de Haagsche zedenpolitie, met vooruitzicht op mooie promotie. Een vast adres had de man in den Haag nog niet en dat vond de familie wel wat vreemd, maar daaraan wist hij wel een mouw te passen: hij verwachtte n.l. binnenkort te worden overgeplaatst naar Amsterdam. Inderdaad vertrok hij kort daarop naar de hoofdstad en bleef daar eenigen tijd, doch niet lang daarna keerde hij terug met de me- dedeeling, dat hij weder bij de Haagsche po litie werkzaam was gesteld en dat hij bevor derd was in een hoogeren post bij de recher che te dezer stede. Toen moest hij dus in den Haag een woning zoeken, huurde een huis in de Bloemenbuurt en bestelde meubelen bij een Rotterdamsche firma tot een bedrag van f 1400. De betreffende huiseigenaar zag echter geen betaling van de huursom welke bij het contract zou moeten zijn gestort en ging tot dagvaarding van den huurder over, die in middels de woning nog niet had betrokken. De man wist intussehen de dagvaarding voor het meisje en haar familie geheim te hou den en vertelde, dat de hoofdcommissaris be zwaar had gemaakt tegen het wonen van een rechercheur der zedenpolitie in die buurt, om dat daar vele verdachte vrouwen zouden wo nen. Derhalve moest naar een andere woning worden omgezien. Met financieele medewer king van de familie lukte dit wel, de hoofd commissaris was nl. met vacantie en de be heerder van de kas bij 4e betreffende politie- afdeeling was toevallig eveneens afwezig en had vergeten den sleutel achter te laten, zoo dat de familie hem even een som moest voor schieten, in verband met vooruitbetaling van huur, enz. Hij zou nu immers een aardige wo ning krijgen en wel in de Vreeswijkstraat en de rest zou ook wel vlotten. Inmidels had hij het razend druk met het schrijven van processen verbaal, waarmee hij zich des avonds in de woning van het meisje urenlang bezighield. (Later bleek, dat hij die proc^sen-verbaal overschreef uit een politie- leerboèk) Door het verlof van den hoofdcommissaris en andere omstandigheden zou evenwel zijn tegoed bij de politie aan salaris al to.t pl.m. f 2000 zijn opgeloopen. Op zekeren dag kwam hij met de mededee- ling, dat er iets verschrikkelijks was gebeurd: een hevige vechtpartij n.l. bij de aanhouding van een man in de Wateringschestraat, die hem met een mes ernstige verwondingen aan zijn hand had toegebracht, waardoor zijn wijs vinger was gebroken en eenige andere vingers waren gekneusd. Slechts één man in Neder land zou hem hierbij kunnen helpen, een pro fessor in Groningen, maar dan moest er geld zijn, en, U weet. de hoofdcommissaris was er niet enz. Het slot was, dat de man geld kreeg. Een andere keer kon hij een wagon anthra- ciet koopen voor f 250, of hij moest een reis naar Antwerpen maken, of nog f 40 belasting betalen. En in alle gevallen hielp de familie hem. De belastinggelden werden hem echter noodlottig, want hij kreeg bij die gelegenheid tevens f 110 mee om voor zijn a.s. schoonmoe der belasting te voldoen. Dit geld heeft hij zelf gebruikt en toen er ter zake een dwang bevel kwam, heeft de familie eens bij de po litie geinformeerd, met het gevolg, dat de man in den val liep en alles bekende, Hij had zijn a.s. schoonouders voor f 1500 opgelicht. Hij werd door de politie ingesloten doch si muleerde ziekte en werd daarom overgebracht naar het Gemeentelijk ziekenhuis. Daaruit heeft hij thans kans gezien te ontvluchten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5