n: Wat de Belgische coalitie- regeering reeds bereikte Taihoe door de Japanners bezet D' Oom Mopperniet en de onwillige fiets. Amerikaansche Zuidzee-vloot op zoek naar het toestel ven- ZATERDAG 30 JU El 1938 Belangrijke resultaten o.m. op financieel-, sociaal- en taalkundig gebied Een radio-rede van Minister-President Spaak E Belgische minister-presi dent Spaak heeft gisteravond voor de radio een redevoe ring uitgesproken, waarin hij uiteenzette, dat ministens op vier ge bieden reeds belangrijke resultaten zijn behaald, nl. op financieel, so ciaal, taalkundig gebied en op het ge bied der bestuurshervorming. Minister-president Spaak. Het saldo van het deficit zal opgeheven wor den, iets waartoe de regeering de plechtige verbintenis heeft aangegaan. Zij zal het even wicht op de gewone begrooting tot stand brengen, o.m. door bezuinigingen en door op heffing van zekere misbruiken. De buitengewone begrooting zal eveneens met zorg worden opgesteld. Zij zal worden be perkt tot leeningsmogelijkheden. De Belgische regeering zal desniettemin trachten de econo mische bedrijvigheid te bevorderen en zoo min mogelijk de directe staatslasten te ver zwaren. Op deze wijze, aldus Spaak, zal een nieuwe étappe, die het land versterkt en uitrust en die het in staat stelt zijn weg te vervolgen, in orde en vrijheid, naar een volmaakteren socialen voor uitgang, afgelegd zijn en redelijke mensehen weten wel, dat men alleen dat verwachten kan, zelfs van de beste .regeeringen, tenzij men avonturen wenscht. Aan den anderen kant moet de internatio nale toestand ons niet bovenmate verontrus ten aldus Spaak,'Men moét hopen op de wijs heid, der volkeren en van hen, die hen-leiden. De regeering heeft dezer dagën dé gelegen heid gehad wederom een bevestiging te geven van haar internationale politiek van onafhan kelijkheid, onpartijdigheid en evenwicht. Zij -voert die politiek uit in een geest van. begrip en verzoening. Zij baseert die politiek op het leger, dat nooit zoo sterk is geweest als van daag. Wat de coalitieregeering, die onder mijn lei ding staat, wenscht, is de eenheid der Belgen tot stand te brengen tegenover de groote pro blemen, die zich voordoen. Niet toevallig heb ben wij gewild, dat het nationale feest dit jaar op schitterende wijze werd gevierd. Voor Lord Runciman Dinsdag naar Praag. Hij heeft geen vastgesteld plan. Dinsdagmiddag zal Lord Runciman per trein naar Praag vertrekken. Op zijn reis naar Praag zal hij vergezeld worden door Stopford, Ash ton Watkin, chef van het departement van Economische Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en een tolk. Geduren de zijn verblijf te Praag zal Watkin geen deel uitmaken van den staf van het ministerie. Runciman zal verblijf houden in een hotel te Praag. Zoodra hij zal zijn aangekomen, zal hij contact zoeken met president Benesj en vervolgens met de leden der regeering en de leiders der Sudeten Duitsche partij. Uiteraard heeft Runciman geen enkel „plan" bij zich. aangezien de eerste phase van zijn werkzaam heden er uit zullen bestaan om zonder voor opgezette denkbeelden zich op de hoogte te stellen en inlichtingen van allerlei aard in te winnen. Op grond daarvan zal hij dan ge leidelijk een zeker aantal voorstellen uitwer ken, welke hij later zal voorleggen aan de re geering en aan de leiders der Sudeten-Duit- schers De voorbereiding van hef nafionaliteifenstatuuf. De politieke beraadslagingen zijn gister morgen begonnen met een conferentie van de commissie van zes over het zelfbestuur in de districten en gemeenten. In den loop van gisteren en vandaag zal de coalitie en de regeering getracht worden over dit deel der bestuurshervorming tusschen overeenstemming tot stand te brengen, opdat het geheele nationaliteitenstatuut talenwet en bestuurshervorming Maandag door de groote coalrtieconferentie der voorzitters van par tijen en fracties goedgekeurd zal kunnen wor den. Daarmede, aldus het DN.B.. zou dan de voor bereiding van de nationaliteitencodéx van Tsjeehischen kant beëindigd zijn en zou de weg open staan voor de onderhandelingen met de Sudeten Duitsche partij en de overige vertegenwoordigers der nationaliteiten. De definitieve onderhandelingstekst zal, in het Engelsch vertaald, aan Lord Runciman ter hand worden gesteld. den koning, den behoeder der permanente be langen des vaderlands, hebben wij gecommu- nieerd met duizenden en duizenden Belgen in liefde voor het land, trouw aan zijn groote geestelijke stroomingen onwrikbare aanhan kelijkheid aan zijn vrije instellingen. Wij heb ben getuigenis afgelegd van onze tegenwoor dige kracht en van ons vertrouwen in de toe komst. Mogen deze ontroerende uren ons da- gelijksch leven bezielen. Vragen in het Lagerhuis over het bombardeeren van de Kellwyn. In het Lagerhuis is het bombardement op het Britsche stoomschip Kellwyn, dat in de haven van Gandia tot zinken is gebracht, ter sprake gekomen. In antwoord op verscheidene vragen verklaarde onderstaatssecretaris Butler dat het schip, dat een lading steenkool aan boord had, op 26 Juli aangevallen is door een laagvliegend toestel. De inlichtingen, welke tot dusverre ontvangen zijn, aldus Butler, ge ven de gedachte in, dat de aanval opzettelijk geschied is. Butler antwoordde vervolgens ont kennend op een vraag van Noel Baker, den Labour-afgevaardigde, die wilde weten of de regeering voornemens was sir Robert Hudg- son terug te roepen, omdat het stoomschip voorwerp is geweest van vier onderscheiden aanvallen. Miss Rathbone, onafhankelijk par lementslid, vroeg den minister, of gezien het feit, dat deze aanval opzettelijk was, de waar schuwingen, die door den premier en door den minister van Buitenlandsche Zaken gegeven zijn, niet het gevaar met zich mede brachten, ernstig nadeel te berokkenen aan het prestige van de regeering, wanneer zij niet worden be geleid door een of andere actie. Butler ant woordde, dat hoewel de haven van Gandia in pacht gegeven is aan een Engelsche maat schappij, zij niettemin deel uitmaakt van Spaansch gebied. „Wanneer wij zouden door dringen op Spaansch gebied, om deze haven te verdedigen, zouden wij deelnemen aan den oorlog, waartoe wij niet bereid zijn." Ook werden een reeks vragen gericht tot Chamberlain naar aanleiding van het feit, dat een waarnemer van de niet-inmengingscom- missie gedood is tijdens het bombardement op de Kellwyn. De premier bepaalde zich in het eerst er toe te antwoorden, dat hij nog geen officieele bevestiging had ontvangen van de in de pers Verschenen berichten, maar dat hij gevraagd had hem spoedig hierover rapport uit te brengen. In de tweede plaats merkte hij op, dat de kwestie niet in het bijzonder de Britsche regeering betrof, maar de niet- inmengingscommissïe. Hij gaf echter toe, dat Engeland als lid van de niet-inmengingscom- missie, zich evenals de andere daarin verte- _enwoordigde naties, ongerust behoort te ma ken over deze kwestie. De Paus veroordeelt het overdreven nationalisme. Voor de derde maal en met een indrukwek- kenden overvloed van bijzonderheden en uit weidingen heeft de paus zijn.- veroordeeling uitgesproken over de rassenleer, 't- separatisme en het overdreven nationalisme. Bij een ont vangst van leerlingen van een college der pro pagandafide -sprak" de paus nl. een zeer lange redevoering uit, waarin hij hen waarschuwde tegen de nieuwe theorieën. Fel keerde hij zich tegen het begin der campagne, welke ten doel heeft de Katholieke actie te treffen, welke er van wordt beschuldigd anti-racistisch en dus anti-fascistisch te zijn. De Katholiek, actie, aldus de Paus heeft slechts reden van be staan voor zoover zij tot de kerk behoort. Verder zei de Paus o.m.: Wij willen niets scheiden in de menschelijke familie en wij beschouwen het racisme en het overdreven nationalisme als slagboomen, die tusschen de menschen worden opgericht. Iemand heeft beweerd, dat er dus een onher stelbaar doctrinaal verschil bestaat tusschen de Katholieke actie en de Fascistische partij. Het is vreemd iets bijzonders te vragen van de Katholieke actie, alsof de Katholieke actie iets op zichzelf staands was, met een eigen leer. een eigen credo. Men vergeet, dat het geheele menschelijke geslacht een enkel en groot, universeel menschelijk ras is. Men kan echter niet ontkennen, dat in dit universeele ras plaats is voor speciale rassen, als ver schillende variaties. Voorts stelde de paus de hinderlagen aan de kaak van hen, die „de Katholieke actie zouden willen treffen zonder de kerk te tref fen. Neen, aldus de Paus, dat kan men niet: wie de Katholieke actie slaat, slaat de Katho lieke kerk, want hij slaat het Katholieke le ven." (Havas) Het einde van den koning der Braziliaansche bandieten. Met zijn geliefde in gevecht tegen de politie neergeschoten. De bandietenhoofdman Lampeao. wiens bende sinds jaren de achtervolging van poli tie en militaire troepen had getrotseerd, zoo dat hij reeds een legendarischen roem had verworven, is door de politie van den staat Alagoas in een schuilhoek ontdekt. Hij werd met zijn geliefde, Maria Bonita, en tien ben deleden in een gevecht neergeschoten. De po-i litie bracht de lijken naar Pirnhas als bewijs dat de koning der Braziliaansche bandieten werkelijk zijn einde had gevonden. (D.N.B.) De regeling tusschen Franco en Nederland. De in het nationalistische Spanje verschij nende bladen begroeten de regeling tusschen de regeering van Franco en Nederland, waar in zij een bewijs zien van het toenemende vertrouwen van het buitenland in het natio nalistische Spanje. De Nederlandsche agen ten en sub-agenten mogen de Nederlandsche vlag hijschen, hun correspondentie wordt niet aan censuur onderworpen, en zij mogen tele grammen in code verzenden. (D.N.B.) De Duifsch-Engelsche verhouding in de Brilsche pers Een luchtvaartverdrag der vier groote mogendheden De Britsche pers schijnt niet overtuigd te zijn door de officieele tegenspraken van de geruchten, dat de vertegenwoordiger van den Führer, kapitein Wiedemann, binnenkort een bezoek zou brengen aan Londen om defini tieve voorstellen te doen. De .Daily Telegraph" schrijft, dat het er weinig toe doet wanneer Wiedemann komt. Het blad heeft goede reden om aan te nemen dat de Britsche regeering onlangs de ver schillende voorstellen tot beperking van de bewapening in de lucht welke Hitier heeft gedaan, heeft bestudeerd. Deze voorstellen hadden vooral ten doel de bombardementen te beperken tot het tooneel van den strijd. Het blad is verder van meening, dat de woor den van den minister-president in het lager huis na het sluiten van het Duitsch-Britsche vlootverdrag, indruk hebben gemaakt op den Führer. De Daily Mail bericht dat de Brit sche regeering kort geleden het denk beeld heeft bestudeerd een lucht vaart-verdrag voor te stellen, waar aan Engeland, Frankrijk, Duitsch- land en Italië, zouden deelnemen. Daarom hecht men zoo veel belang aan het bezoek van Wiedemann aan Londen. Het blad acht het mogelijk dat Wiedemann eerst naar Parijs zal gaan en eerst Zondag of Maandag te Londen zal komen. De „Manchester Guardian" komt terug op de zending van Runciman. Het blad hoopt, dat Runciman de Westelijke mogendheden en Tsjecho Slowakije zal helpen enkele weken te winnen, waarna andere middelen gevon den zullen cnoeten worden om een einde te maken aan de verwachte crisis. De onrust wordt nog aangewakkerd door de wijze waar op de Duitsche pers het minderhedenstatuut van de hand wijst. Men kan van meening verschillen aldus het blad over de vraag of het statuut al dan niet ver genoeg gaat, doch het is een feit, dat het vele werkelijke con cessies behelst. Zelfs indien de Sudeten- Duitsehers of Hitier het niet voldoende ach ten, dan verdient het toch minstens te wor den aangenomen als basis voor onderhande lingen. (Havas). Opmarsch naar Hankau voortgezet Worden verschillende provincies door de Chineezen onder water gezet? HANKAU, 29 Juli. Men geeft te Hankau toe, dat Taihoe, gelegen 50 mijl ten noord oosten van Kioekiang, is gevallen. Gemeld wordt, dat gistermorgen zeer zware gevechten zijn geleverd toen de Japansche troepen ten zuiden van de Jangtsë de hoofd macht ontmoetten der Chineesche troepen ten zuiden en zuidwesten van Kioekiang. Chineesche vliegtuigen hebben de Japan sche oorlogsbodems op de Jangtse gebombar deerd. Men verklaart, dat zij een dezer sche pen tot zinken hebben gebracht en verschei dene andere getroffen hebebn. Volgens uit Sjanghai ontvangen berichten, aldus het Japansche telegraafschap Domei, zou Tsjang Kai Sjek plannen hebben oan de provincies Hoepeh, Hónan en Anhwei te laten overstroomen, teneinde den Japanschen op marsch naar Hankau te stuiten. Deze be richten halen een uiteenzetting aan van een buitenlandschen militairen deskundige, die ge zegd heeft, dat deze tactiek van Tsjang Kai Sjek uitgevoerd zal worden, wanneer de Ja pansche troepen-Hankau genaderd zullen zijn. Zal Palestina over drie maanden worden verdeeld? Geruchten "inzake het bezoek van den Egyptischen premier aan Engeland. Mohammed Pasja, de premier van Egypte, is ontvangen door den minister van koloniën, kfelcolm Macdonald. Men gelooft, dat de Egyptische premier o.m. den minister van Ko loniën sommige voorstellen heeft willen voor leggen, afkomstig uit de Arabische wereld en betrekking hebbende op de oplossing van het Palestijnsche probleem. In politieke kringen krijgt men te dien aanzien den indruk, dat de Britsche regeering thans besloten is vol gens de practïsche aanbevelingen, die de commissie Woodhead over ongeveer drie maanden zal voorleggen, de verdeeling van het Palestij nsche gebied toe te passen in een Arabische zone, een Joodsche zone en een Britsch mandaat op de heilige plaatsen. (Havas). Het avontuur van den Nederland- sclien kanovaarder in België. Men twijfelt aan zijn verklaringen. Gisteren is de Nederlandsche onderdaan, die er met het pleziervaartuig Bella Stock van door was gegaan, welk schip voor anker lag op het strand van Panne te Nieuwpoort, ver hoord. Hij verklaarde Tassijn te heeten en 24 jaar oud te zijn. Zijn ouders wonen in Den Helder. Voorts verklaarde hij zijn militairen dienst vervuld te hebben bij de Nederlandsche marine in Oost-Indië. Men staat hier sceptisch tegenover de me- dedeelingen van Tassijn. Men zegt namelijk niet te begrijpen, dat, wanneer hij bij de ma rine gediend heeft, hij er niet in geslaagd is het pleziervaartuigje naar de haven terug te brengen. Bovendien zou hij tusschen 2 en 5 uur des nachts door de duisternis het zoeken naar zijn kano niet hebben kunnen voortzet ten, zoodat men niet begrijpt, dat bij deson danks op zee is gebleven. Ook wijst men ei- op dat de man geen geld bij zich heeft, hetgeen hij verklaart door te zeggen dat zijn porte- monnaie in het water is gevallen, toen hij zich op een gegeven oogenblik voorover boog. Tassijn is naar Veurne overgebracht, waar hij ter beschikking is gesteld van den procu reur des konings. Opstand op Kreta onderdrukt. De gouverneur van Kreta heeft den Griek- schen Premier Metaxas medegedeeld, dat de opstandige beweging volledig is onderdrukt. De orde is in Kania hersteld. De autoriteiten hebben de openbare gebouwen weer bezet. De opstandelingen hebben de stad ontruimd en zijn op de vlucht geslagen. Wiedemann wèl of niet naar Londen? Tegenstrijdige berichten. BERLIJN, 30 Juli. In kringen, die in het algemeen goéd zijn -ingelicht, doet het gerucht de ronde, dat Wiedemann zich dit weekend toch naar Londen zal begeven. Men meent te weten, dat hij met Chamberlain in Cherquers een bespreking' zal hebben en mogelijk "zelfs in de gelegenheid zalzijn Runciman voor diens vertrek naai' Praag nog te spreken. Bevestiging van dit bericht was niet te. krijgen. In dit verband seint de United Press-cor respondent te Londen: De benoeming van hen, die Runciman naar Praag zullen begeleiden, is de voornaamste bezigheid van Chamberlain en Halifax ge weest, die in tegenstelling met de desbetref fende geruchten niet het voornemen schij nen te hebben, Wiedemann te ontmoeten. Officieel is zelfs verklaard, dat indien ka pitein Wiedemann al het voornemen zou heb ben, een bezoek te brengen, daarvan noch aan den premier, nog aan Halifax iets bekend is. Het initiatief zou dan geheel van Berlijn uit gaan en de leden van de regeering zouden zich zeer verwonderen, indien dit inderdaad zou geschieden. (United Press) ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLING In dien tijd waren ook Thijs en Sim naderbij gekomen en van ver hoorden ze oom al razen en tieren. Hoor oom eens! lachte Sim. Hij is kwaad, zeg. Als hij zich maar geen pijn heeft gedaan, merkte Thijs op, die snel voortliep. Als hij maar niets gebroken heeft! Een been of zooiets! Nee, dat zal wel losloopen, denk ik, antwoordde Sim. Als hij iets gebroken had, maakte hij nu niet zoo'n herrie! Eindelijk waren ze bij het huisje van juffrouw Druppelneus aan gekomen. Oom kwam naar buiten, maar gelukkig had hij met wat water het deeg van zijn kleeren kuunnen afkrijgen. En nu was zijn kwade bui ook over en hij gaf een bankbiljet aan juffrouw Druppel- neus. Ik hoop, dat U niet kwaad meer bent, zei hij. Ik was een beetje mijn zinnen kwijt door dien val! Maar hier kunt U wel honderd pannekoeken van bakken! lachte hij, op het briefje wijzend. Thijs en Sim stonden lachend toe te kijken Uw fiets is leelijk beschadigd, zei Sim. •De verdwenen Hawaii-Clipper Vliegtuig heeft vermoedelijk n noodlanding gemaakt MANILLA, 30 Juli. Een reusach tige speurtocht is georganiseerd naar het toestel van den clipper-dienst. De Hawaii-clipper is groot genoeg, dat zij op onstuimige zee kan neerstrijk f ken. Indien de machine nog behouden is, zoo moet zij thans toch volgens de meening der autoriteiten zijn gedaald, daar de voorraad brandstof die voor tweeduizend mijlen berekend is, uit geput moet zijn. Alle beschikbare materiaal van vloot, lege» en luchtmacht moet thans deelnemen aan hei- onderzoek. Een radio-amateur heeft vermoe delijk de laatste positie-opgave ontvangen. De clipper seinde toen, dat hij in zware stormvlagen en onstuimig weer vloog. He: weerbericht van 's ochtends was vrij goed: zicht uitstekend. De torpedojagers Stewart, Edsall en Paul Jones zijn van Manilla uitgevaren, nadat er een radiografisch bevel van admiraal Yarnell gekomen was, dat alle bodems deel moesten nemen aan het zoeken. Toen waren beschik baar behalve de gedoemde schepen nog drie vliegbooten. een kanonneerboot, twee mijn- vegers en zes onderzeeërs, alsmede de torpe dojager „Parrott". (United Press) Men is zeer bevreesd dat het toestel, waarin 15 personen waren, in zee is gestort en ver- i nield, vooral omdat men geen enkel teekei van leven meer heeft gehoord. Het transportschip van de Amerikaansc'n: marine „Meigs" dat zich het dichtst bevond bij de plek, vanwaar het laatste bericht van de „Hawaii-clipper" is opgevangen, heeft ie middernacht de plaats bereikt, waar de vlieg- boot vermoedelijk in zee is gestort en heeft ce zee met zoeklichten afgezocht, zonder iets te vinden. Officieren van leger en vloot zijn onmidde!- lijk in conferentie gegaan met vertegenwoor digers van de Pan American Airways, en op bevel van Washington zijn alle beschikbare krachten gaan zoeken. Met uitzondering van. enkele onbewoonde koraaleilanden is het gebied waar het toestel is verdwenen een groot watervlak. Nieuwe aanslagen in Palestina. JERUZALEM, 30 April. De spanning in Palestina is nog niet verminderd. Ook giste ren is weer een aantal aanslagen gepleegd. In Jaffa is een jood doodgeschoten door onbe kende daders. In het noorden van Palestina j is éen landmijn ontploft op het oogenblik, dat een. politieauto passeerde. De wagen werd) omvergeworpen, doch het ongeluk liep goed af. De inzittenden bleven allen behouden, enkelen kregen slechts lichte verwondingen, Op weg van Jeruzalem naar Jericho is "even-; eens een landmijn gelegd, doch deze helsche; machine is er op tijd ontdekt en onschadelijkj gemaakt. I (United Press) I De strijd om Gandesa. Opmarsch der regeeringstroepen voortgezet. Falset gebombardeerd. - AAR vernomen wordt hebben de regeeringstroepen Nonas- pe, ten noordwesten van Gandesa, op de samenvloeiing van de Matarana en de Alaga bijna bereikt. Zij zijn thans dus in het noor den en in het zuiden voorbij de stad gekomen in hun opmarsch naar het oosten. In het noorden kwamen de co lonnes op deze wijze op de vlakte van Caspe, terwijl zij in het zuiden door dringen in bergachtig gebied. Deze vorderingen der regeeringstroepen langs den weg van Gandesa naar Alcaniz stel len hen in staat dien weg te controleeren en tevens hun stellingen voor Gandesa te ver- versterken. De slag rondom Gandesa is zeer hevig ge worden. Ondanks het intensieve optreden der nationalistische luchtstrijdkrachten blijven de regeeringstroepen de Ebro overtrekken. Op sommige punten zijn de regeeringstroe pen zes kilometer vooruitgerukt en thans wordt gestreden om het bezit van Bot. Op den weg van Teruel naar Sagunto heb ben de regeeringstroepen El Cerrito en El Pe- lado heroverd. In de Sierra Guadelupe zijn de regeeringstroepen iets achteruitgedrongen, doch in de provincie Jaen hebben zij het ini tiatief gehouden, aldus meldt Havas uit Bar celona. De op 30 K.M. ten oosten van den lin keroever van de Ebro gelegen stad Falset is gisterochtend viermaal door een vijftigtal nationalistische vlieg tuigen gebombardeerd. Talrijke huizen stortten in, een groot aantal men schen werden onder het puin begra- In het communique van het ministerie van landsverdediging wordt van het oostelijk fron- gemeld dat de regeeringstroepen den OP* marsch in den sector ten zuiden van Gandesa hebben voortgezet. Zij zijn verder opgeruK in de richting van Fayon. Gisteren zijn bij het bombardement van Falset 25 personen gedood en 70 gewond. Het communique van het groote hoofdkwar tier meldt o.a. van het front van Estremadu* ra, dat de nationalisten verder opgerukt zijn en dat zij door een handige manoeuvre den weg van Puerto Llano naar La Acedera heb ben bevrijd. De zuivering van den zak van La Serena is thans bijna voltooid. Van de an dere fronten is niets te melden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6