Groot Seminarie „Rijsenburg" gedeeltelijk door brand verwoest. Hoofdgebouw in ruïne herschapen. Augustus. IJMUIDEN Vrijdag. Bijgebouwen en kapel bleven gespaard. Een zware brand heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het groot seminarie Rijsenburg te Driebergen voor een belangrijk deel verwoest. Het trotsche hoofdgebouw, dat in 1857 door den aartsbisschop monseig neur Joannes Zwijxen is gesticht, is gedeéltelijk in een ruine herschapen. De linkerzijvleugel, de kapel en de bi bliotheek zijn behouden gebleven. Persoonlijke ongelukken zijn geluk kig niet voorgekomen. Het was in het holst van den nacht, toen een der inwonenden, de bakker, die in het hoofdgebouw boven de keuken slaapt, ont dekte dat er brand was. Onmiddellijk wekte hij den president prof. G. C. Hartman, die hoewel er vacantie is in het gebouw ver toefde. per fiets waarschuwde hij de politie en de brandweer van Driebergen. De motorspuit was onder bevel van den heer Gijtenbeek spoedig ter plaatse. Helaas kon, door een defect aan den motor geen water worden ge geven. De vacuumpomp bleek stuk te zijn. Toen de Briebergsche brandweer op het terrein kwam sloegen de vlammen, die in het oude gebouw snel om zich heen hadden gegrepen reeds uit de vensters van de tweede en derde verdieping aan de rechterzijde van het hoofd gebouw. De heer Gijtenbeek was zoo verstan dig geweest om vrijwel direct nadat hem het alarmeerende bericht bereikte de assistentie van de Utrechtsche brandweer in te roepen. Ook de brandweer uit Doorn was weldra aan wezig, Aanvankelijk stond men vrijwel machteloos tegen de vuurzee en weldra sloeg het vuur via de eerste en tweede verdieping over naar den middentoren, die in korten tijd in vlammen stond. Ook het linkergedeelte van het hoofd gebouw zou niet behouden kunnen blijven. Voet voor voet won het vuur terrein en ook links van den toren sloegen weldra de vlam men uit de tweede en derde verdieping. Te ruim vier uur werd met acht stralen een aanval ondernomen. Het was duidelijk, dat ook de rechterzijde van het gebouw niet te houden was. Behalve uit een deel van de be nedenkamers lekten uit alle kamers de vurige tongen waartegen de enkele stralen, die voor de voorzijde van het machtige gebouw konden worden gebruikt, vrijwel machteloos waren. De president had inmiddels de kostbaarhe den en gewijde vaten in veiligheid gebracht. Ook kostbare oude schilderijen, groote doeken van kerkvorsten, prelaten en professoren wer dén naar buiten gedragen. Direct heeft de brandweer een straal gere serveerd om het bibliotheekgebouw met zijn kostbaren inhoud nat te houden. Inderdaad gelukte het het vuur te stuiten. Ernstiger zag het er echter met den rechter zijvleugel uit. Van het fel brandende hoofd gebouw was het vuur overgeslagen naar de zolderverdieping van dezen vleugel. Er was voor dezen zwaren brand te weinig materiaal en meter voor meter won ook In het bovenste gedeelte van den rechterzijvleugel het vuur terrein. Gelukkig werd het gestuit door een betonnen vloer, zoodat het gelijkstraatsche deel en de eerste en tweede verdieping ge spaard bleven. De kostbaarheden en gewijde voorwerpen waren reeds in veiligheid gebracht. Met ver eende krachten wist de brandweer hier het vuur tot staan te brengen. Tegen half zeven was men den brand vrij wel meester. Het gevaar voor uitbreiding was althans geweken. En men kon een overzicht krijgen van de verwoesting die in enkele uren was aangericht In het hoofdgebouw waren de kamers van de professoren, studenten en per soneel gevestigd. Zij zijn volkomen uitgebrand, evenals de bovenkamers in den rechterzij vleu gel. Vele studenten en professoren, die thans met vacantie elders vertoeven, zullen van hun achtergelaten bezittingen weinig of niets te rugvinden. Het is een groot geluk bij een on geluk, dat de felle brand die zoo razend snel om zich heen greep juist in de vacantie uit brak. Alleen de president professor Hartman was achtergebleven van het hoogleeraren- corps. Alle 135 studenten waren naar huis. Het personeel, bestaande uit tien personen waar- BEVERWIJK BEZOEK AAN DE K.RO.-STUDIO. De afdeeling Kennemerland van den Katho lieken Radio-Omroep heeft een reisje naar de nieuwe K.R.O.-studio te Hilversum georgani seerd. Deze tocht zal op Zondag 21 Augustus worden gehouden. Het is de bedoeling na de bezichtiging van de studio een tocht te maken naar Soestdijk over de Veluwe langs de Echoput naar het Uddeler meer en langs de Pyramide van Aus- terlitz naar Amsterdam, waar het gezelschap zal dineeren. onder eenige dienstmeisjes, kon het bi'andende gebouw verlaten, evenals drie Duitsche non nen,' die tijdelijk op Rijsenburg vertoefden. De oorzaak van den brand is niet met z< kerheid vast te stellen. Er is in dat gedeelte, waar het vuur zijn verwoestend werk begon, nog tot vijf uur gewerkt. De pre sident heeft zooals zijn gewoonte was om zeven uur nog een ronde door het heele complex gemaakt, zonder iets verdachts te zien. Mooi succes voor de Duinwijk- school. Alle leerlingen slaagden. Zaterdag slaagde te Haarlem voor het Mulo diploma A mej. J. Früdiger. Zij was de laatste leerlinge van de Duinwijk-school voor Chr. U. L. O., hoofd de heer R. de Vries, die dit jaar examen deed. Alle candidaten, die de school na dit cursus jaar afleverde, zijn thans voor het Mulo-di ploma geslaagd. Kranige wandelaars in de Vierdaagsche. Vijftien plaatsgenooten volbrachten den tocht. Vijftien plaatsgenooten hebben deelgenomen aan den Vierdaagschen wandelmarsch te Nij megen. Daarvan namen er 11 voor de eerste maal deel en ook deze „beginnelingen" brach ten den tocht tot een goed einde. De Bever wij ksche wandelaars waren de heeren Brand wijk, wachtmeester der Koninklijke Mare chaussee (16e maal), Gaarthuis (6e maal), Houtwipper (4e maal), Van Kralingen (3e maal), voorts voor de eerste maal de heeren Berkliouwer, Holleman, Habers, Niesten (als burgers), v. d. Velde (Roode Kruis Transport colonne), v. d. Kolk, Holewerf, Booker, Smits, Durge en Davidson als militairen. De heeren Brandwijk, Houtwipper, Van Kra lingen en Smits zijn leden van de Kennemer Wandelclub. LEDENVERGADERING VAN DE TUINBOUW- STUDIECLUB. Dinsdagavond vergadert in het veilingge bouw „Centrum" de Tuinbouwstudieclub ter bespreking van de deelneming aan "net op 23 Augustus alhier te houden bloemencorco. Tevens zullen de inzendingen van de leden worden gekeurd. LANGS DE LIJN. PROGRAMMA VAN DE RADIO CENTRALE. Dinsdag: Lijn I: 8.00-Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II Lijn Hl: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 10.50 Keu len, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma, 2.35 Keulen, 3.05 Parijs, 4.50 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen, 9.20 Brussel Fi\, 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal programma, 6.45 Londen Reg., 7.00 Nationaal programma. Lijn V: 800 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 Londen Reg., 1.20 Brussel, 2.15 Londen Reg., 4.20 Keulen, 4.40 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen, 6.20 Londen Reg., 7.40 Di versen, 7.50 Nationaal programma, 9.20 Brus sel Fr., 10.50 Keulen. Wel, Juli is weer afgeloopen, Hij was een veel gesmade maand, Maar heeft toch in zijn laatste dagen Voor mooier weer den weg gebaand. Wij blijven vol verlangen hopen, Dat nu Augustus het zal doen, Als wij de climax gaan beleven Van het vacantiereisseizoen. Augustus heeft in andre jaren Ons vaak veel regenweer gebracht, Dat moge hij ons nu besparen, Er wordt nu zon van hem verwacht. Augustus, dat beduidt „verheven", En daar past toch geen regen bij, Hier geldt het woord noblesse oblige, Augustus, breng ons goed getij. En, beste vriend, vacantieganger, Ik wensch u vreugde op haar hoogst, Ik hoop dat gij in deze oogstmaand, Blijheid en rust in zonlicht oogst. De strijd tegen den Coïorado-kever Een signalement van den boosdoener. Naar aanleiding van den strijd tegen den Colorado-kever, die reeds op tal van plaat sen in Nederland is gesignaleerd, hebben wij eens geinformeerd in den polder of het beestje daar misschien al tusschen de aardappels ont dekt was. Gelukkig had men hier tot nog toe niets van den kever, die zeer schadelijk is voor de aardappelteelt, gemerkt. Het bleek echter, dat meerderen niet weten, hoe de Colorado-kever er uit ziet, hoewel men wel wist, dat bij het vinden van Coloradoke vers direct daarvan kennis moet worden ge geven. Ten algemeenen nutte laten wij hieronder daarom de volgende beschrijving van het dier tje volgen. De Colorado-kever (Chrysomela of Dory- phora decemlineata) is een tot de goudhaan tjes (Chrysomelidae) behoorende keversoort. De kleur is bleekgeel, met 11 zwarte vlekjes op het voorborstschild en 10 overlangsche stre pen op de dekschilden. Deze kever is ruim 1 c.M. lang, behoort in Westelijk Noord-Ame- rika thuis en leeft oorspronkelijk van wilde so- lanumsoorten. Het dier heeft zich in de tweede helft van de vorige eeuw meer en meer over geheel Noord-Amerika verbreid, waar het al- lerwege zeer schadelijk was voor de aard appelteelt. Ook in Europa heeft de soort zich herhaal delijk vertoond, wat, niettegenstaande de overal genomen voorzorgsmaatregelen, bij het zeer levendige handelsverkeer niet kon uit blijven. Wie thans in zijn tuin of op zijn akker een insect aantreft, dat met het bovengegeven signalement overeenkomt, heeft groote kans, dat hij een Colorado-kever heeft gevonden en moet van deze vondst onverwijld kennis ge ven aan de autoriteiten. Voor zoover bekend is werd het kevertje, dat ten aanzien van onze volksvoeding „staatsvijand no. 1" is, nog niet in het Noordelijk deel van ons land aange troffen, maar ook hier geldt het oude vader- landsche spreekwoord: „Een gewaarschuwd man telt voor twee". UNIC OPENDE EEN NIEUWE ZAAK Unie heeft Zaterdag in het perceel Zeestraat 48, dat daarvoor werd ingericht, een nieuwe zaak geopend. Zooals onze lezers bekend is, is Unie een speciale onderneming voor de leve rantie op gemakkelijke condities zonder voor uitbetaling van rijwielen, stofzuigers, kinder wagens, haarden enz. De groote sorteering rij wielen, waaronder de meest bekende merken, trok bijzonder de aandacht. De nieuwe winkel van Unie ziet er ge soigneerd uit en mede door de bekende service zal deze zaak evenals in andere plaatsen, waar filialen gevestigd zijn, ook in Beverwijk, wel spoedig groote bekendheid genieten. De win kelstand van de Zeestraat is er intusschen weer in belangrijke mate op vooruit gegaan. GROOTE MISSIE-TENTOONSTELLING IN VOORBEREIDING. Naar wij vernemen zal in de laatste week van de maand October alhier een groote mis sie-tentoonstelling worden gehouden voor het geheele Dekenaat Beverwijk. Ijverige propagandisten werden gehuldigd. Samenkomst van den Bestuurdersbond. Zaterdagavond heeft de Beverwij ksche Be stuurdersbond in een feestelijké bijeenkomst in gebouw „Odeon" gehouden, de leden, die hebben deelgenomen aan de propaganda-actie in den afgeloopen winter tot versterking van het N. V. V., gehuldigd. Namens het N. V. V. trad als spreker op de heer I-I. van Wielen, terwijl verdere medewer king werd verleend door Marie Hamel, voor drachtkunstenares, Greta Schley, accordeon- niste en Henk Neef, pianist. Na een openingswoord van den voorzitter den heer Rijke zorgde Marie Hamel, met een vlotte conference er voor, dat direct een ge zellige stemming in de zaal heerschte. Achtereenvolgens lieten zich nu hooren Henk Neef, pianist, Greta Schley, accordeonniste en Marie Hamel. Dat het publiek het gebodene wist te waardeeren, bleek wel uit het feit, dat na ieder nummer de artisten een dankbaar applaus in ontvangst moesten nemen. Vooral de karakterschetsen en de levensliedjes van Marie Hamel vielen buitengewoon in den smaak. Alvorens tot de huldiging werd overgegaan declameerde Marie Hamel „Aan de stille wer kers", dat voor deze avonden speciaal geschre ven was. Hierna nam de heer H. van der Wie len namens het N. V. V. het woord. Spr. uitte eerst zijn groote tevredenheid, dat in Bever wijk 26 leden van het N. V. V. bereid waren om m den afgeloopen winter „op stap" te gaan, om de ongeorganiseerde arbeiders te be wegen zich bij het N. V. V. aan te sluiten, wat in vele gevallen is gelukt. Er wordt wel eens te weinig aandacht geschonken, aldus spr., aan deze stille werkers. De heer Van Wielen dankte echter allen hartelijk voor hetgeen zij in den afgeloopen winter voor het N. V. V. gedaan hebben. Het werk van de N. V. V. is volbracht, zooals het N. V. V. verwachtte. Spr. hoopte, dat m de toekomst dit ook nog vruchten zou af werpen. Het N. V. V. heeft gelukkig een kern van menschen om zich heen, die het standpunt innemen van: „Het is ons aller belang". Het N. V. V. heeft niettemin gemeend een aanden ken voor de prestaties van de stille werkers aan te bieden. Verscheidene leden ontvingen hierna uit de handen van den heer Van der Wielen een fraai aandenken. Vorig jaar winter, aldus vervolgde sipr., werd een groote propaganda-actie op touw ge zet om het N. V. V. sterker te maken. Het re sultaat was, dat het N. V. V. versterkt werd met niet minder dan 9500 leden. Spr. hoopte, dat wanneer opnieuw een beroep wordt ge daan om in den komenden winter zoo'n actie te voeren, weer op dezelfde medewerking te mogen rekenen. We leven in een fel bewogen tijd en daarom is het noodzakelijk, dat er een sterke arbeidersorganisatie is. Zoodra er toen echter een kleine opleving in Nederland merkbaar was heeft de arbei dersbeweging direct pogingen in het werk gesteld om de positie van de arbeidersr te ver beteren. Een bewijs, dat het N. V. V. altijd pa raat is, Na een krachtige opwekking om de arbei dersbeweging zooveel mogelijk te steunen be sloot spr. zijn rde, met de mededeeling, dat de plaatselijke afdeeling in den komenden win ter opnieuw op de medewerking van het N.V.V. kan rekenen. Na de pauze is het ensemble van Marie Ha mel nog verscheidene keer en opgetreden, waarbij het veel succes oogstte. CURSUSSEN VOOR NIET-KATHOLIEKEN. "In het najra zullen in de R.-K. kerk van de H. Agatha cursussen worden gegeven voor niet-katholieken. Leider van deze cursussen zal een Pater Do minicaan zijn. HEEMSKERK Bij een auto-ongeluk op den nieuwen autoweg AmsterdamDen Haag sloeg Vrijdagavond een zware vrachtauto om. ONDERLINGE ZWEMWEDSTRIJDEN. Zondagmiddag hadden de onderlinge zwem wedstrijden plaats van de Heemskerksche Zwemclub, in haar inrichting aan de „Vuur lijn". De uitslagen waren als volgt: 50 Meter vrije slag dames: 1. Annie Schip per (beker) 53 1/5 sec.; 2. F. v. Es 55 4/5 sec. 50 Meter vrije slag heeren: 1. Ringer Zoet 35 2/5 sec., 2. Jo Antonijsen 40 sec. 50 Meter schoolslag meisjes 1416 jaar: 1. Toosje v. d. Heyde 551/5 sec.; 2. Rie v. d. Ham 50 sec. 50 Meter schoolslag jongens van 14—16 jaar: 1. H. Tomas 481/5 sec.; 2. Nic. Jonge- jans 49 1/5 sec. 25 Meter schoolslag meisjes tot 14 jaar: 1. T. v. d. Heyde 24 sec.; 2. Greta de Bie 241/5 seconde. Vervolgens werd gestart voor den traditio- neelen één kilometer wedstrijd. De dames, die het eerst waren gestart, kwamen voor de heeren binnen. No. 1 werd Tinni Sarap 22 min.; 2. Annie Schipper 22,40 min.; 3. Gre de Bie 23,34 min.; Tr. Trieling; Boukje Staps; Geertje v. d. Velde; Jannie Meyer; mevr. Hammer, Rieka Rijntjes; An nie Petra; Hennie Muys; Bertha Plantijd; Bep du Ferné; Jo Settelaar; Clara Gerritse; Jo v. d. Tang; Annie Harremeyer; Bets Hout- kooper; Bertha Smelik (7 jaar). Aan al deze demes, die binnen den gestelden tijd binnen bwamen, werd een medaille uitgereikt. Van de heeren kwam het eerst binnen: 1. Ringer Zoet 19,54 min.; 2. P. Koeten 20,57 1/3 min.; 3. J. Antonijsen 21,421/5 min.; J. Muyen; A. Sprengers; P. v. d. Beeke; T. Petra; Jo Smit; Gerrit Haasnout; Ben Jansen.. Nic. Jonge- jans; Jan Bosman; Cor Schellevis; G. J. Wassenaar; Gerrit Sluis; H. Tomas; G. Post; J. Lubbers. Ook aan hen werd een medaille uitgereikt. Van de veteranen, die ook den kilometer wedstrijd mee zwommen, kwam P. v. Kluft als no. 1 binnen met den tijd van 24,9 min. 2e A. Sprengers- 24,11 4/5 sec.; H. v. Wyck 24,12 2/5 min. In de pauze gaf de IJ. R. B. een demonstra tie in het redden van drenkelingen wat door de aanwezigen met belangstelling werd ge- volgd. A. D. O. Uitslagen van Zondag: Meervogels aA. D. O. a 1—i A. D. O. bOranje Wit b 2—2 A. D. O. cOranje Wit c niet doorgegaan, SANTPOORT EEN FLINKE „TIPPELAAR". Tot dezegen, die met succes aan de Vier- daagsche hebben deelgenomen, behoort ook onze bekende Santpoortsche „tippelaar", de heer C. Slinger. CASTRICUM Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Doperwten per K.G. 1013 Capucijners per K.G. 1015 Raspers per K.G. 1218 Bliss Abendence per K.G. 1215 Boonen per K.G. 1012 Tuinboonen per K.G. 3—ril Peulen per pond 38 Sla per 100 stuks 50350 Andijvie per 100 stuks 100150 Selderie per bos 12 Aardbeien per doosje 810 Framboozen per doosje 1518 Zwarte bessen per slof 150210 Roode bessen per slof 5070 Kruisbessen per slof 4050 De nieuwe inspecteur der V olksgezondheid. Dr. Ir. F. BAXKEK SCHUT. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat met ingang van 15 September benoemd ia tot inspecteur der Volksgezondheid afdeeling Volkshuisvesting te Haarlem dr. ir. F. Bakker Schut sinds 1 April 1935 in gelijke functie werkzaam voor de provincies Groningen en Drente. EXAMENS. De MULO-examens te Haarlem. Vrijdag slaagden te Haarlem voor het A- diploma: M. van Delden, C. Gagel, A. Gel dorp, M. C. de Rooy, J. B. Pennock, J. Sie- pel, O. Steingröver, E. Cohen, J. Bieren broodspot. J. D. Vriesen, A. H. Hetebrij, R. Smits, H. A. de Vos en A. Grünwald, allen te Haarlem; J. Koper en J. W. Mooy te Zand- voort; A. Keizer te Velsen; H. Kater, J. Nieuwenhuizen, J. M. Strijbts, A. L. van Zoelen en P. E. Bakker, allen te Heemstede; W. W. M. Piekaar te Bentveld; A. Post en G. Verschoor, beiden te IJmuiden. Voor het B-diploma: F. J. C. Terwee te Zandvoort. Voor het aanv. diploma: H. E. Dees te Zandvoort. Er werden geëxamineerd 28 candidaten, van wie 1 werd afgewezen. Hoof dacte- examens. Haarlem, 29 Juli 1938. Geëxamineerd 4 (vrl.) en 3 (mnl.) candi daten. Geslaagd de dames: Mej. A. v. Daalen Zandvoort, Mej. J. Oranje, N .Amstel en de heeren: G. Kos, Heemskerk en G. de Bruyn, Zaandam. Modevakschool. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens slaagden de dames A. Schotel en T. Damsma voor coupeuse, costuum en mantelvak. Het zijn leerlingen van de Mode Vakschool: Haarlem- Heemstede, dir. J. v. Doorn. 1 Juli: AANGEKOMEN. Catharina m.s. Londen Iris m.s. Londen Jacoba m.s. Rotterdam Quo Vadis m.s. Shoreham Nephrite s.s. Swansea 30 Juli: Stentor m.s. Batavia Vienna sjs. Harwich Middleton s.s. Rotterdam 31 Juli: Rijnstroom m.s. Fowey Wim m.s. Trangsund Aldan s.s. Leningrad Nieuwland s.s. New Castle Albatros m.s. Londen Pan Gothia m.s. Aruba Merel s.s. Londen Carlbia m.s. Hamburg Trito s-s. Fowey Ajax s.s. Kopenhagen Odysseus s.s. Midd. Zee Vliestroom s.s. Huil Britanica s.s. Londen René Paul m.s. Swansea VERTROKKEN. 29 Juli: Union m.s. Kings Lynn Achilles s.s. Midd. Zee Theseus s.s. Kopenhagen Orpheus s.s. Gothenburg Ek s.s. Oslo Escaut m.s. Parijs Baarn s.s. Chili Ask s.s. Antwerpen Vyshera s.s. Rotterdam Astarte s.s. Bremen 30 Juli: Wolfram s.s. Hamburg Bloemfontein m.s. Beira Granta s.s. New Castle Ubari s.s. Rochester Euterpe s.s. Bordeaux Laurent Meeus m.s. Gent Lowick m.s. New Castle Borthwick s.s. Leith Wilbo m.s. Londen Duurswold m.s. Kings Lynn J. P. Coen s.s. Madeira Amstelkerk s.s. West Afrika Enid Mary s-s. Goole IJstroom m.s. Hull Amstelstroom m.s. Plymouth Willy s.s. Blyth 31 Juli: Eemland s.s. Hamburg Tiberius s.s. Hamburg Vienna s.s. Antwerpen Caribia m.s. Curasao IJzerverscheping. Ten einde een partij ijzer te laden arriveer de Zaterdagmiddag j.l. het Nederlandsche s.s. „Tiberius" van Amsterdam aan het Hoog- ovenbedrijf. Het schip zette inmiddels de keeren. Het Nederlandsch motorschip Jacoba reis daarmede naar Hamburg voort en zal a.s. Donderdag 4 Augustus, te Amsterdam terug keeren. Het Nederlanadsch motorschip Jacoba kwam eveneens van Amsterdam om ijzer bij te laden doch gaat naar Denemarken. Passagiers ingescheept. Het van Hamburg komend Duitsche motor schip Caribia heeft in de Buitenhaven een aantal passagiers ingenomen voor Curasao en vertrok derwaarts via Antwerpen. Schade hersteld. Het Grieksche stoomschip Agios Georgios IV, dat in het begin der maand Juli na in Vlissingen te hebben gebunkerd aan den grond liep en na vlotgebracht te zijn naar Amsterdam kwam om te dokken, heeft den belangrijken bodemschade hersteld en is gis teren weer naar zee vertrokken. Groote diepgang Het gisteren van de binnenhaven naar zee vertrokken Nederlandsche motorschip „Bloemfontein" passeerde de Noordersluis met een diepgang van 8,1 Meter. Uitgaand stak het schip 8,4 Meter. Toeristenverkeer Met het Engelsche stoomschip Vienna pas seerde Zaterdag een aantal Engelsche toeris ten van Harwich naar Amsterdam. Deze vreemdelingen gingen hedenmorgen weer aan boord te Antwerpen, waarheen het stoomschip inmiddels vertrokken is. Aanvoer steenen. Het Nederlandsche motorschip Pirifreja is via het IJsselmeer van Hamburg in de bin nenhaven van het Hoogovenbedrijf aangeko men met een lading steenen. Het goud van de Karimata naar Amsterdam gebracht. De heer Schroder, agent van Lloyds te Amsterdam en lid van de firma Langeveldt Schroder, die gistermiddag te Terschelling is aangekomen, is hedenmorgen naar Am sterdam vertrokken met het opgebaggerde staafje goud. Het goud zal in Amsterdam in de brand kast ten kantore van de firma Langeveldt Schroder bewaard worden. De nachtploeg van de Karimata die he denmorgen om kwart over zeven op Ter schelling aankwam, met twee fotografen, die vannacht opnamen hebben gemaakt, heeft niets bijzonders opgehaald. De bult bestond slechts uit stukken wrakhout. De heer van den Broek, directeur van de ge meenschappelijke mijnbouw maatschappij Billiton. is vanochtend met de „Stortemelk", het sleepbootje van de firma Doeksen. naar den baggermolen gevaren. Met hem gingen mede de heer van de Capellen en de be kende schilder Piet van der Hem, die een teekening van de Karimata zal maken. Tenslotte vernemen wij, dat naar alle waarschijnlijkheid het goud, dat eventueel nog zal worden opgehaald, voorloopig op den baggermolen bewaard zal worden en dus niet onmiddellijk naar Amsterdam zal wor den gebracht. Giftmenger ter dood veroordeeld. LUXEMBURG, 30 Juli. (A.N.P.) Het Luxem- burgsche Assizenhof heeft Adam Salzburger, verdacht van moord door vergiftiging met strychine op zijn vrouw, en poging tot moord door vergiftiging en doodslag op den man van zijn minnares, Gertrude Tangeten-Threis, tot den doodstraf veroordeeld. Zijn mede plichtige, vrouw Tangeten, word tot 25 jaren tuchthuis veroordeeld

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2