H Japanners heroveren de heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsaupmg CEBUTO „INTIMA" Kruisstr. 42 t/o Hema LAMPEN SPECIAALZAAK Hevig gevecht met de Russische troepen Grensschending door Japan Nederlandsche auto door Belgische douane beschoten. De „Hawaii Clipper" waarschijnlijk verloren. Oom Mopperniet en de onwillige fiets. l\rJA *A"ND X G 1 AUGUSTUS 1938 Russische artillerie beschiet Koreaansche dorpen ET Kwantoengleger deelt, vol gens een Havasbericht uit Tokio mede, dat de Japansche troepen, na de Russische artillerie en tanks te hebben teruggeslagen, de heuvels van Tsjangkoefeng en Sjat- sauping heroverd hebben en op die wijze aldus de mededeeling de integriteit van het Mandsjoerijsche grondgebied hebben hersteld. Het communiqué van het Kwantoengleger voe^t hieraan toe, dat de Sovjettroepen neer het schijnt eenige verliezen hebben 'èeleden gedurende de vijandelijkheden, die laat in den nacht van 30 Juli zijn begonnen smet een aanval van de roode tanks en artil lerie op Japansch-Mandsjoerijsche patrouilles en die om zes uur eindigden met de bezetting van de beide heuvels". Volgens te Tokio ontvangen telegrammen ging de Russische artillerie nog voort de Ko reaansche dorpen Kojo en Sozan te bombar st japansche leger op Korea deelt verder nog mede „Tijdens de herovering van de heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsauping door de Japanners bedroegen de Russische verliezen ongeveer 200 man, van wie dertig werden gedood, welke achtergelaten werden op het slagveld. De Japanners maakten zich meester van 11 tanks, 2 stukken berggeschut, een anti-tankkanon, twee mitrailleurs en twee gasmaskers. De Japanners leden aanzienlijke verliezen, o.m. verscheidene officieren." Majoor Akiyama, de woordvoerder van het Japansche leger, antwoordde op vragen van een vertegenwoordiger van Havas het volgende: „Voor ons is de zaak ten einde. Wij hebben Mands- joerijsch gebied met geweld opnieuw bezet, wij wenschen niets meer. Wij kennen de Russische bedoelingen niet, maar wanneer zij trachten deze stel lingen te hernemen, moeten zij ver wachten nog harder te worden aan gepakt". Majoor Akiyama zeide voorts, dat het besluit om tot den tegenaanval op de Russen, die Tsjangkoefeng en Sjatsau ping bezet hielden, over te gaan ter plaatse is genomen door den Japan- schen bevelvoerder, die alle bevoegd heden om dit te doen bezat, zonder dat hij Tokio behoefde te raadplegen. De Japansche tegenaanval is des nachts om twee uur ontketend. Het Ministerie van oorlog, aldus de woord voerder, beschouwt het bombardeeren van Koreaansche dorpen door de Rus- sen als uiterst ernstig. Tenslotte verklaarde de woordvoerder dat de .verantwoordelijkheid voor de ''"lohtketehmg van het gevecht op de Russen berust, welke in den nacht met tanks, gesteund door artillerie vuur, hetgeen z.i. bewijst, dat het met voorbedachten rade geschiedde, tot een aanval zijn overgegaan. Te Tokio krijgt men overigens den indruk, dat de ernst van den toestand op verscheiden elementen berust: 1. De kwestie Tsjang-Koefeng was. zoowel door Moskou als door Tokio in handen der diplomaten gesteld. De nachtelijke botsing schijnt er op te wij zen, dat de militairen de zaak weer in han den hebben genomen. 2 in deze affaire speelt de kwestie van het prestige een belangrijke rol, welke meer en meer aan het licht treedt: voor de Russen schijnt het thans moeilijk toe te gevenj dat de Japanners een gebied hebben bezet, waar Moskou rechten op beweerde te hebben en daarvan op groote schaal mededeeling deed. Volgens inlichtingen, ontvangen uit de streek, waar zich het incident heeft voorge daan, zouden zich daar belangrijke strijd krachten bevinden Er zou geen enkele twijfel bestaan over de hevigheid van den strijd, welke zich vanochtend heeft afgespeeld. Japansche ministers beraadslagen. In de Japansche hoofdstad hebben de ministers gisterochtend in allerijl een bijeenkomst tot stand gebracht. Zoo heeft, naar United Press meldt, de minister van Oorlog een bespreking gehad met den minister-president Ko- noje, met de n kabinetssecretaris Kazami, generaal-majoor Nakamoera, met overste Na- taka, en met overste Inada van den genera- len staf van het Japansche leger. Ook de minister van Buitenlandsche zaken, Oegski, heeft een onderhoud gehad met Konoje, waarop hij in het ministerie van Buitenlandsche Zaken een zitting hield, waarbij besloten werd den Japanschen gezant te Mos kou, Sjigemitsoe, op te dragen een nieuw protest in te dienen. Over den inhoud van het protest is niets be kend, doch men neemt wel aan, dat het in veel scherper woorden gesteld zal zijn dan de vorige protesten. Treinontsporing op Jamaica. Zondagmiddag is nabij Baclava op Jamaica een trein van de lijn Monte- ?oKingston ontspoord. De gevolgen waren zeer ernstig; in totaal kwamen vijftig personen om het leven, onder wie de machinist, de stoker en een treinconducteur. Tachtig personen werden gewond. Negen personen door den bliksem gedood bij hevig onweer in Polen. Boven Oostelijk Opper-Silezië en het nabij- gelegen gebied van Dombrowa heeft zich een hevig onweder ontlast, waarbij negen perso nen door den bliksem gedood en negen zwaar gewond werden. Talrijke gebouwen en schu ren werden in de asch gelegd. In de omgeving van Kattowitz heeft het onweer groote over stroomingen veroorzaakt. (D.N.B.) De Russische lezing: Vier kilometer Sovjetgebied bezet. Japanners leden groote verliezen. Het Russische persbureau Tass geeft de volgende lezing van het grensinci dent. Op 31 Juli jl. hebhen Japansche troepen de grens tusschen de Sovjet Unie en Mandsjoekwo gesehonden ten westen van het Khassan-meer. Gedu rende den nacht hebben de Japan sche troepen onverwacht artillerie vuur geopend op de Russische grens troepen. De Japanners hebben vier ki lometer van het gebied der Sovjet Unie bezet. Het gevecht duurde verscheidene uren. De Japansche troepen ontmoet ten hevigen tegenstand en zij leden groote verliezen aan menschen en ma teriaal. De verliezen van de Russische troe pen zijn gering. HERBEWAPENING TOE- GESTAAN AAN BULGARIJE. Bij besluit van de Balkan-entente. VERDRAG VAN NEUILLY GEDEELTELIJK VERVALLEN VERKLAARD. EERSTE MEISJES-JAMBOREE TE GOEDOELLOE. De Wereldbond van Padvindsters organiseert ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan in Goedoelloe de eerste wereldjamboree voor pad vindsters, welke in den zomer van 1939 gehou den zal worden. Hieraan zullen 10.000 Hon- gaarsche en 6.000 buitenlandsche meisjes pad vinders deelnemen. Rijksbestuurder Horthy heeft als kamp het natuurpark van Goedoelloe ter beschikking gesteld. De Grieksche premier Metaxas. De Grieksche premier Metaxas, ook optredend namens de ander staten der Balkanentente, eenerzijds, en de pre mier van Bulgarije, Kjosseiwanof anderzijds hebben een gemeenschap pelijke verklaring geteekend, waarbij de clausules van het vredesverdrag van Neuilly betreffende de beperking van de bewapening van Bulgarije worden ingetrokken en Bulgarije op het gebied der bewapening gelijke rechten krijgt als de andere mogend heden. Met een specialen trein waren de autori teiten naar de Macedonische hoofdstad ge komen, welke met Grieksche, Bulgaarsche, Turksche, Roemeensche en Joego Slavische vlaggen versierd w.as. Soldaten en leden der jeugdorganisaties vormden de eerewacht op de route naar het gebouw, waar de onder- teekening plaats had. De tekst van de gemeenschappelijke ver klaring luidt als volgt: „Overwegende, dat Bulgarije streeft naar een politiek ter versterking van de vrede op den Balkan en dat het met de Balkanstaten betrekkingen van goede nabuurschap en ver trouwelijke samenwerking wenscht te onder houden, terwijl de staten van de Balkan ten aanzien van Bulgarije bezield zijn met een geest van vredelievendheid en sa menwerking, verklaren Metaxas, premier en minister van Buitenlandsche Zaken van Griekenland, in zijn hoedanigheid van voorzitter van den permanenten raad der Balkanentente en op tredend namens de leden van de Balkan entente eenerzijds, en Kjosseiwanof, premier en minister van Buitenlandsche Zaken van Bulgarije ander zijds, dat de staten, die zij vertegenwoordigen, zich verplichten, zich bij hun wederzijdsche betrekkingen te zullen onthouden van het gebruik van geweld, overeenkomstig de ac- coorden, die elk der staten in zake de non- agressie heeft onderteekend; zij komen overeen afstand te doen van de toepassing der bepalingen, op genomen in deel 4 de militaire, maritieme en luchtvaartbepalingen van het vedrag van Neuilly, alsmede van de bepalingen, opgenomen in de conventie betreffende de grens van Thracië, geteekend te Lausanne op 24 Juli 1923." Balkanentente wordt Balkanbond. Omtrent deze overeenkomst verluidt nog in politieke kringen te Saloniki, dat tusschen de partijen een pact zal worden onderteekend, waardoor de vroegere Balkanentente veran derd werd in een Balkanbond, waarin Bulga rije opgenomen zal zijn, terwijl de reeds ge melde bepalingen van Neuilly opgeheven zul len worden. Waarschijnlijk zal verder aan Bulgarije een economische uitweg naar de Aegeisohe Zee verleend worden. U reist le klas met CEBUTO Een schitterende touringcar, waarin U rust onder het rijden. Uw bedje gespreid in de beste hotels, geen soesah, geen hotel fooien en tijd genoeg over om veel te gaan zien en volop te genieten. Beschaafde, ervaren leiders, nette, vertrouwde chauf feurs en alles even verzorgd. Cebuto denkt om alles, zorgt voor alles. Agentschap: w BRUYNZEEL'S MODEMAGAZIJN VELSEN (bij de pont). rXTTTs REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. MeA.) Bestuurder op slag gedood. Twee douanebeambten uit De Clinge (Oost Vlaanderen) die Vrijdag dienst deden te Meerdonck, zagen van de Nederlandsche grens twee personen auto's naderen. Zij gelastten de be stuurders stil te houden. De eerste auto stopte terstond, maar de inzitten den ontvluchtten. Toen de beambten zagen, dat de tweede auto trachtte door te rijden, loste een hunner een schot met zijn karabijn op het voer tuig. De kogel raak'te den bestuurder, den heer A. Rouw uit Terneuzen in de linkerlong, waardoor hij op slag ge dood werd. De beide auto's die in beslag geno men zijn bleken twintig kalveren te bevatten. De voertuigen stonden ten name van den heer Schopman uit Hulst. Italië zal voortgaan met de rassen-politiek. Mussolini antwoordt den Paus. Mussolini heeft een rede gehouden, welke kennelijk bedoeld is als antwoord op de uit eenzettingen van den Paus, waarin de H. Va der het rassenbeginsel veroordeelt en waarin hij betreurt, dat Italië het voorbeeld van Duitschland in deze kwestie heeft nagevolgd. Zaterdag heeft de duce, na een bezoek aan het fascistische jeugdkamp te Forli, nabij zijn zomerverblijf, letterlijk het volgende gezegd: „Weet wel, en laat iedereen het weten, dat wij ook met het rassenvraagstuk voort gang zullen maken. Te zeggen, dat het fascis me iemand of iets heeft nagebootst, is een voudig belachelijk". Opmerkelijk is. dat de duce zich hierbij van dezelfde uitdrukking, t.w. „nol tireremo di- ritto" (wij gaan recht door) bediende, als hij gebruikte tijdens den veldtocht in Abessynië, en die het wachtwoord was, waarop de Ita- liaansche weerstand steunde tegen de sanc ties. Onder de leiders die den duce omringden, bevonden zich alle secretarissen van Noord- Oostelijk Italië. ERNSTIGE BRAND IN OOSTENDE. Een zeer ernstige brand, die een schade van ruim 2 millioen francs veroorzaakt, heeft ge deeltelijk een opslaglaats te Oostende vernield, waar 600 ton hennep en olie lagen opgeslagen. Nasporingen worden echter nog voortgezet. In de nabijheid van de plek, vanwaar de verdwenen „Hawai Clipper" zijn laatste be richt heeft gezonden, is een groote olievlek op zee gevonden. Een bericht uit Manilla meldt, dat in de monsters water, die genomen zijn op de plek, waar men een olievlek heeft gevonden, sporen van benzine en smeerolie zijn aangetroffen. Hoewel de ontdekking van een olievlek op ongeveer 60 mijl van de plaats waar de Hawaii Clipper voor de laatste maal zijn positie op gaf, slechts weinig hoop laat, blijft de Pan- American Airways rekening houden met de mogelijkheid, dat de Hawaii Clipper op het water heeft moeten neerstrijken en olie uitge stort heeft om den golfslag minder hevig te maken. Het vliegtuig zou dan afgedreven moe ten zijn. Men blijft dan ook voortzoeken. Gevechten tusschen Mohamme danen en Hindoes bij Hindoe- feest. Te Bhagalpoer Bihar (Br.-Indië) is het ter gelegenheid van een Hindoefeest tot een ge vecht tusschen Hindoes en Mohammedanen gekomen. Vier Hindoes en'een Mohammedaan werden gedood en 27 Hindoes en 29 Mohamme- danen gewond. (Reuter). De Queen Mary" en de „Breinen"'hebben pech. LONDEN, 30 Juli. (Havas.) Terwijl tien sleepbooten de „Queen Mary" Zaterdag in de haven van Southampton binnenhaalden, kwam het enorme mailschip in botsing met de landingssteiger, die nagenoeg in tweeën gebroken werd. De „Queen Mary" liep averij op. De Duitsche mailboot „Bremen" is ter hoog te van Netley vastgeloopen. Twintig minuten lang lag het schip stil, waarna het door vijf sleepbooten werd vlot gebracht. Het schip leed geen averij en kon, na Southampton te heb ben aangedaan, de reis naar New York voort zetten. (Havas) Belgische autobus met mijn werkers tegen boom gereden. Zaterdag is een autobus die met mijnwer kers van een mijn te Montegnee naar Limburg terugkeerde, ter hoogte van het bosch van Heers, op de grens tusschen de provincies Luik en Limburg, tegen een boom gereden doordat de stuurinrichting defect raakte. In totaal werden 28 mijnwerkers gewond, welke echter op twee na in den namiddag huiswaarts kon den keeren, nadat hun ter plaatse de eerste hulp was verleend. M. M. Wij hebben het genoegen U te kunnen berichten dat de ver bouwing van onze zaak is voltooid en DINSDAG A.S. te 16 uur HEROPEND zal worden. Het zal ons zeer aangenaam zijn indien U door een bezoek van Uw belangstelling zou getuigen. De moeite van Uw bezoek zal reeds beloond zijn bij het aanschouwen van onze zeer speciale collectie LAMPEN, welke behalve onze eigen ontwerpen, het beste laat zien wat in ons eigen land en daarbuiten gemaakt wordt. Hoogachtend, „INTIMA". (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLINC Duitsche onderscheiding voor Henry Ford. Ter gelegenheid van zijn vijf en zeventig- sten verjaardag heeft Henry Ford van den Duitschen consul in Cleveland het grootkruis in de orde van den Duitschen adelaar gekre gen, dat Hitier hem heeft toegekend voor de diensten, die hij aan den vooruitgang der in dustrie bewezen heeft. (Havas). Een verstoorde bruiloft in Turkije. Oude veete aanleiding tot noodlottige vechtpartij. Een bruiloft, welke twee vijandige families tot elkaar moest brengen, is uitgeloopen op een bloedig gevecht, waarin de bruidegom en drie andere personen werden gedood. Beide families waren houthakkers in het zuiden van Turkije en leefden sedert jaren in bloedwraak. Tenslotte besloot men zich te verzoenen en de zoon van het eene familiehoofd te doen huwen met de dochter van het andere hoofd. Tijdens het bruiloftsmaal ontstond een twist en de gasten gingen elkaar met messen, re volvers, geweren en flesschen te lijf. In totaal werden vier personen gedood en velen gewond. De politie heeft thans de voornaamste on rustzaaier gearresteerd. Zij zullen worden ge bracht naar plaatsen, welke duizenden kilo meters van hun geboortegrond zijn verwij derd. (Reuter). Tjonge, ja, zeg, van die fiets is weinig meer over! grinnikte Thijs, toen hij de rest zag, van wat eens een mooie fiets was geweest. De wielen zijn er het ergste aan toe als je het mij vraagt! Oom stond zijn onderkin te krabbelen. Ik geloof, dat ik wat weet! bromde hij. Laat het maar eens aan mij over. Kom, jongens, laten we eerst naar huis gaan, dan zal ik jullie wat laten zien! En zoo Hepen Thijs, oom en Sim weer naar huis toe. Doch nu ging het heel wat langzamer, dan eerst! Oom had een beetje pijn in zijn hoofd, doch dat verdween spoedig, toen hij een eindje geloopen had, Alles went; lachte hij. toen ze bij huis waren aangekomen. Ook vallen op je hoofd! Oom spoedde zich naar het schuurtje achter het huis. Wat gaat die nou doen? vroeg Sim, doch Thijs wist het niet. DADM, PROGMMNA DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938. HILVERSUM I 1875 M en 415.5 M. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.30 Berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Het AVRO-Aeolian-orkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Orgel en viool. 12.15 Berichten. 12.45 Het Ensemble Bartho Decker. 1.30 Het Omroeporkest. 2.15 Gramo foonmuziek. 2.30- Declamatie. 3.00 Disco- Variété. 4.00 Jetty Cantor's ensemble. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Jetty Cantor's ensemble. 6.30 Causerie „Onze lage landen bij dezee". 7.00 Het AVRO-Dans- orkest. 7.30 Zang, piano en kinderkoor. 8.00 Berichten A. N. P., Mededeelingen. 8.15 Ge varieerd programma. 10.30 Uitslag AVRO- TT-Race. 11.00 Berichten A. N. P., hierna tot 12.00 Cabaretprogramma. HILVERSUM n. 301.5 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Om c.a. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. (Om' ca. 4.00 Berichten). 5.45 Felicitatiebe- zoek. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Be richten. 7.15 Causerie „Fryslans takomst". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten A. N. P., Me dedeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Het Amsterdamsch Harmonie-orkest. 9.00 Caba retprogramma. 9.20 Vervolg concert. 9.50 Gra mofoonmuziek. 10.10 Jean Marcu en zijn Roemeensch orkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Vioolvoor dracht. 12.50 Frank Rea's orkest. 1.20 Gra mofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.20 Het BBC- Northern Ireland-orkest. 3.20 Het Carlton Hotel-orkest. 3.50 Militair orkest. 4.50 Muzi kale causerie (met gram.pl.) 5.20 Zang. 5.40 Het Bridgewater-kwintet. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-orkest. 7.40 Orgel en pianotrio. 8.20 Ca nadees programma. 8.50 Amusements-repor tages. 9.50 Amerikaansche volksliederen met toelichting. 10.20 Berichten. 10.45 E. Pini's Tango-orkets. 11.20 Alex Freer en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.109.20; 10.10 en 12.40 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang, 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Zang en viool met pianobegeleiding. 5.20 Locatelli-orkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.35 Garmofoonmuziek. 8.35 „Les Oiseaux", opera. 10.30—11.05 Het Loewenguth- trio en solisten. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuizek. 7.30 N. S.-orkest. 8.50 Omroepsextet. 12.00 Rheinische Landes- orkest. 1.35 Omroepdansorkest en -schram- melensemble. 2.30 Vroolijk concert. 4.20 Om roeporkest en solisten. 7.20 Omroeporkest. 8.50 Fritz Weber's dansorkest en gramofoon muziek. 12.30—3.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.50—2.20: 5.20; 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest, soliste en gramofoonmuziek. 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 448 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 José Schnyders' orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Trompetvoordracht. 5.40 en 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.35 Ed. Loiseau's orkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Walter Klische en zijn orkest m.m.v. so listen. 8.20 Berichten. 8.30 Jaro Michalek's orkest. 9.20 Politiek dagbladoverzicht. 9.35 Instrumentaal kwartet. 10.20 Berichten. 10.50 Klarinet en piano. 11.05 Berichten. 1120 Dansmuziek. 12.20—2.20 Nachtconcert. (1.15— 1.26 Tijdsein;

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9