Terschelling wacht op de millioenen. KORT VERHAAL De Do 24 K voor de Indische Marine. Zij zullen nog wel even op zich laten wachten. D' Een nieuwe vliegboot, in Friedrichshafen gebouwd. DE ontwikkeling van den internationalen toestand heeft eenigen tijd geleden tot gevolg gehad dat de Nederland- sche regeering heeft besloten het luchtwapen in Nederland en Ned.-Indië met grooten spoed belangrijk uit te breiden en verouderd materiaal door modern te vervangen. De Marine-deskundigen hadden zelf eischen ontworpen voor 'n boot, welke ge heel zou voldoen aan de behoeften, welke de verdediging van het Rijk buiten Europa stelt. Op grond van die gegevens is door Dornier een "toestel ontwikkeld, dat als Do 24 K, het licht zag, en waarop een belangrijke bestel ling is gevolgd. De behoefte aan materiaal in Indië was volgons de regeering van dien aard, dat niet gewacht kon worden tot de Nederlandsche in dustrie gereed was met licensbouw te begin nen en het werd noodzakelijk geacht recht streeks bij de Dornier Metallbauten te Friedrichshafen een bestelling te doen. opdat zoo snel mogelijk in de meest dringende be hoeften kon worden voorzien. Voor de Nederlandsche industrie bleef ook nog een order over, nl. van 18 vliegbooten. Uit overwegingen van landsverdediging en economie werd deze order evenwel niet bij één Nederlandsche fabriek geplaatst, doch zij werd verdeeld over twee fabrieken en wel „Aviolanda" te Papendrecht en „De Schelde" te Vlissingen. In deze fabrieken is nu onlangs een begin gemaakt met de constructie, waar bij de vleugel- en motor-inbouw wordt ver zorgd door „De Schelde", de boot en de stuur vlakken door „Aviolanda". Deze laatste fa briek zal ook zorgen voor de montage der beide deelen, voor het invliegen en voor de verscheping naar Indië. Van de te Friedrichtshafen gebouwde serie heeft een deel Indië al bereikt. De toestel len zijn van de Bodensee overgevlogen naar Papendrecht. Dezer dagen hebben we de gelegenheid ge kregen eens nader kennis te maken met deze vliegbooten en een kijkje te nemen in het in wendige. We troffen het, want de negende machine werd naar Papendrecht gevlogen door piloot Gundermann, een der allerbeste piloten van Dornier, die van 27 tot 29 Maart j.l. met ka pitein van Engel er in geslaagd was het we reldafstandsrecord voor vliegbooten te verbe teren en te brengen op 8392 K.M. op een vlucht van Plymouth naar Caravellas-Bahia in Brazilië. Op onze vraag aan den heer Gunder mann, die reeds drie booten naar Nederland heeft gebracht, of hij voldaan was over deze toestellen, antwoordde hij: „Och, het komt er minder op aan. of ik tevreden ben dan wel de afnemers. Maar dit wil ik u wel zeggen, de Do. 24 is ongetwijfeld technisch het beste, wat we op dit oogenblik kunnen brengen en dat blijkt ook wel uit het feit, dat Duitschland er zelf ook zeer groote interesse voor heeft en ze eveneens zal laten bouwen, zij het met ruw-oiiemotoren. Heusch, de Indische Ma rine heeft er uitmuntend materiaal aaan". Goed geslaagde proeven. De boot, met haar drie in den vleugel ge bouwde 875 p.k. Wright Cyclone G. R. 1820 F 52 motoren, maakt een zeer soliden indruk en de afwerking van het omvangrijke klink- werk ziet er beter verzorgd uit, dan bij de meeste Amerikaansche machines van dezen tijd. Bij de zeeproeven, eenigen tijd geleden op de Noordzee gehouden, is gebleken, dat de hooge vleugelbouw de zeewaardigheid in niet geringe mate gunstig heeft beïnvloed, evenals het feit, dat ook de staartvlakken hoog zijn gemonteerd. Bij zeer woelige zee is de machine gemakkelijk gedaald en opnieuw gestart. Bij de proeven bleek ook de nieuwe vorm geving van de specifieke Dornier-zeevleugels, de „Stummels" zeer bevorderlijk te zijn voor de stabiliteit. De indeeling. De neus van de boot bevat den eersten mi trailleurpost. In deze ruimte heeft tevens de waarnemer zijn plaats gevonden, die daar voor het bommenwerpen een klein instrumentarium ter beschikking heeft. Direct daarachter treft men de geheel afge sloten bestuurdersruimte aan, plaats biedend aan twee man. die elk een stel besturings organen ter beschikking hebben. Het dashboard is niet overmatig belast; het bevat niet an ders dan een dubbel stel navigatie-instrumen- ten en wat motorcontrölemeters, zoodat de bestuurder zijn volle aandacht aan de bestu ring kan schenken. De piloot heeft in zijn overkapte ruimte een zeer goed uitzicht en bovendien kan dit naar believen worden ver hoogd door de zitplaats met een eenvoudige handbeweging te verstellen, hetgeen vooral bij de daling van belang kan zijn. Het eveneens waterdicht af te sluiten com partiment van den navigator en marconist is direct achter de cockpit gelegen. De appara tuur van den marconist was niet aanwezig; deze zal hier te lande worden ingebouwd. En dan volgt de af deeling van den boordmecano, die de volledige controle heeft op de gedra gingen der motoren en de geheele electrische installatie, waartoe een zeer uitgebreid in strumentarium te zijner beschikking staat. Een afdeeling, welke doet denken aan een laboratorium. Achter den vleugel treft men de ruimte voor de bemanning, die ookrustbedden ter beschikking heeft. De hoogte van de boot is zoodanig, dat men rechtop kan staan. Daar is ook een tweede geschutstoren aan gebracht. Een volgend compartiment wordt gebruikt als toilet en als bergruimte: men vindt er een vouwboot met peddels, wat re serve-materiaal en een draagbaar hulp- aggregaat, dat gebruikt kan worden bij het benzinepompen en ook voor het opladen van accu's. Tenslotte vindt men geheel in den staart nog een derden mitrailleurpost. Deze is spe ciaal aangebracht op verlangen van de Ne derlandsche Marine. De „stummels" worden als benzinetanks ge bruikt, waardoor men in de boot zelf een be langrijke ruimte heeft gewonnen. Door brand vrije schotten zijn deze tanks van het interieur van de boot gescheiden. Door de geheele boot heen is een inrichting gelegd, welke den bestuurder in staat stelt, elk gewenscht oogenblik direct contact met een andere afdeeling te hebben. Behalve de gewone verlichting treft men verder in ieder compartiment een looplampje aan, dat na tuurlijk vooral bij eventueele storingen van groot nut kan zijn. De motoren kunnen heel gemakkelijk van binnen uit worden aange slagen. De hoog op stijlen staande vleugel bestaat bit drie stukken; een middenstuk met den biotor-inbouw en de beide vleugeltippen met lange, smalle ailerons. Aan den onderkant van het middenstuk bevindt zich de landingsklap, die van de cockpit uit heel gemakkelijk kan worden bediend met behulp van een kleinen electromotor. In den middelsten motorgondel is voorts een kabel opgesloten waaraan de boot wanneer noodig, kan worden opgeheschen. Alle deelen van de boot en den vleugel, welke aan weer, water en wind zijn bloot ge steld, zijn volgens een anodisch procédé tegen corrosie beschermd. EXAMENS. De MULO-examens te Haarlem. Zaterdag slaagden te Haarlem voor het A- diploma: G. van der Las. J. E. Bleyswijk, J van Lohuizen, E. van Randtwijk en W. Teeu- wen, allen te Haarlem; G. Jongejans te Uit geest; M. E. Melchers en C. J. Hopman, beiden te Beverwijk; J. Verkruijssen, K. O. Balma en J. C. Frudiger, allen te Velsen; W. J. Buyze te Vijfhuizen; A. Grit te Nieuw Vennep; J. van Maarel te Hoofddorp; W. O. Grondkoud en E. de Boer, beiden te Heemstede; M. E. Lugtig, A. van Buuren en M. Kwak te IJmui- den; W. J. S. Kniphorst en P. J. j. Kremers, beiden te Heemstede. Er werden geëxamineerd 27 candidaten, van wie er zes werden afgewezen. Handenarbeid. HAARLEM, 30 Juli. Geëxamineerd 13 mnl. candidaten .Geslaagd de heeren: J. Stenvers, UtrechtP. H. J. Reijs, J. A. F. Jochems, H. Lodewijk, H. G. v. d. Sleen, F. Ch. v. d. Beid, allen te Amsterdam; C. Nugteren, Nieu- wer-Amstel en P. Blokhooij, Amsterdam. Hoofdacte. HAARLEM, 30 Juli. Geëxamineerd 3 vrl., 5 mnl. candidaten. Geslaagd de dames: E. J. a Campo en A. Ch. van Emmerik, beiden te Haarlem en de heeren: J. F. Cuypers, Alk maar; J. F. Poen, Haarlem; C. A. Cuypers, Alk maar en A. Buizert, Nieuw-Vennep. M.U.L.O. Mej. N. Kuipers, te Overveen, slaagde voor het MULO-examen te Amsterdam. R.K. M.U.L.O. EXAMENS. De op 30 Juli in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede gehouden Mulo-examens had den het volgende resultaat. Voor diploma A werden geëxamineerd: 24 candidaten, van wie een werd afgewezen. Geslaagd zijn voor diploma A: M. Houwe- lingen, A. Karhof, D. Louman, A. Roelofs, M. Schoonenberg, M. Taverne, M. v. d. Velden, J. Koopmans, C. de Ruijter, H. Uijlings, A. v. Veen, A. Verhoef, H. Voskuijl, G. Wiggers, F. v. d. Wolt, H. Nolte, C. Remkes, J. Sprenger, P. Struyc-kens, allen te Amsterdam. J. Kuene, W. v. Torenburg, beiden te Bergen, L. Fluit- man te Enkhuizen, M. Rozenberg, Nieuwer- Amstel. Voor diploma B werden geëxamineerd 4 candidaten, van wie 3 werden afgewezen. L. Kuypers te Bergen. Wat de Chineesch-Japansche oorlog eischte. Meer dan twee millioen dooden en gewonden bij de Chineezen. HANKAU, 31 Juli (A.N.P.). Dr. Arthur J. Allen, die sedert vele jaren missie-werk verricht in Midden-China en zich thans in het bijzonder bezig houdt met hulpverleening aan gewonde militairen, heeft, volgens een mede- deeling van het Chineesche persbureau, ver klaard, dat de Chineezen in minder dan een jaar meer dan de helft van het aantal dooden en gewonden, dat het geheele Britsche rijk ge durende de vier jaren van den wereldoorlog heeft verloren, 3.089.757, te betreuren heeft. Volgens dr. Allen was de wereldoorlog een strijd van staal tegen staal, doch China is wenig meer dan een muur van menschen, welke tegenstand moeten bieden aan de meest moderne wapenen, die worden bediend door manschappen, die langdurig zijn ge oefend, zoodat de resultaten niet verrassend zijn. Allen herinnerde er aan, dat volgens on langs gepubliceerde gegevens 250.000 Chinee zen om het leven zijn gekomen bij den strijd om Sjanghai, waartegenover Japansche ver liezen stonden van 27.000 man. Deze verhouding van tien tegen één on geveer is bij de gevechten welke in een later stadium van den oorlog werden geleverd, niet zoo ongunstig meer geweest, doch de Chineezen hebben toch in ieder geval veel zwaarder verliezen geleden dan de Japanners. Indien de laatste schattingen der Japansche verliezen meer dan 400.000 dooden en ge wonden juist zijn, moeten de Chineezen reeds meer dan 2 millioen dooden en gewonden te betreuren hebben. Nieuwe regeling van de paardenfokkerij. Een organisatie voor het zware trekpaard en één voor het land- bouwtuigpaard. Blijkens de Memorie van Toelichting be oogt dit wetsontwerp in de eerste plaats be perking van de directe rijksbemoeiingen in zake de uitvoering der keuringen van heng sten, met behoud van voldoende zeker heid, dat de hengsten, welke in Neder land publiek ter dekking worden gesteld, van voldoende kwaliteit zijn om het peil. waarop de paardenstapel staat, voor achtruitgang te behoeden. Reeds in de wet van 1918 werd aan daartoe bevoegd verklaarde stamboekv°reenigmgen de bevoegdheid verleend in haar registers inge- geschreven hengsten voor dekking goed te keuren. Thans wordt deze doorgetrokken en wel vooreerst door der» "I-~' - -^llen. dat dergelijke hengsten door de betrokken stam- boekvereenigingen moeten worden gekeurd, vervolgens door de goedkeuring voor dekking door een stamboekvereeniging niet meer te beperken tot het werkgebied van de vereeni- ging, maar geldig te doen zijn voor het ge heele rijk. Het heeft een punt van overweging uitge maakt of het niet wenschelijk ware te bepa len, dat in Nederland slechts hengsten, inge schreven in de registers van een stamboekver eeniging, ter dekking mogen worden gesteld. Zoover heeft de minister gemeend thans ech ter nog niet te moeten gaan. Daarom is voor eigenaren van niet ingeschreven hengsten de mogelijkheid open gelaten hun hengsten door een rijksinstantie te doen keuren. Verwacht mag echter worden, dat dit aantal zeer ge ring zal zijn. Teneinde voor de eigenaren van hengsten zooveel mogelijk rechtszekerheid te verschaf fen, is bovendien de mogelijkheid van beroep, zoowel ten opzichte van de uitspraak der ge noemde rijksinstantie als ten opzichte van de afkeuring voor dekking door een stamboek vereeniging, opengesteld voor de laatste 'ech ter niet, dan nadat alle keuringsinstanties bij de betrokken stamboekvereeniging doorloopen zijn. Het ligt in de bedoeling te komen tot het erkennen van een organisatie voor het zware trekpaard en een voor het landbouwtuigpaard. Voor het zware trekpaard zal dit niet meer dan een bestendiging van den bestaanden toe stand beteekenen. Voor het landbouwtuig paard zal de vorming van een federatie van stamboekvereenigingen overwogen dienen te worden waarin de vijf thans bestaande ver- eenigingen samenwerken, desgewenscht met volkomen behoud van ieders zelfstandigheid. Deze samenwerking zal slechts beoogen een gezamenlijk optreden op het gebied van de keuringen van hengsten en het besteden der subsidiën te bewerkstelligen. Aangezien de stamboekvereeni gingen lichamen bij uitnemend heid zijn ter bevordering van de paardenfokkerij, acht de minister het wenschelijk bij de bevordering van de paardenfokkerij van rijkswege aan deze organisaties een nieuwe be langrijke rol toe tekennen. Thans bestaat in iedere provincie een pro vinciale regelingscommissie voor de paarden fokkerij. Deze commissiën zijn belast met het beheer en de besteding der gelden, welke van rijkswege ter bevordering van de paarden fokkerij beschikbaar worden gesteld. Daar de stamboekvereenigingen over het geheele land een provinciale indeeling volgen en voor alle rassen over het geheele land zijn verte genwoordigd, ligt het voor de hand ook het beheer en de besteding dezer gelden in de verschillende gewesten aan haar over te la ten, te meer, daar reeds thans is voorge schreven, dat de premiën, waarvoor deze gel den in hoofdzaak worden besteed, enkel ten deel kunnen vallen aan de bijstamboekver- eenigingen ingeschreven dieren. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat het werk der provinciale regelingscommissiën thans al in hoofdzaak een administratief-or- ganisatorische taak enkel zou komen te be staan in eenige administratieve voorzieningen ten behoeve van de regeling der keuringen voor dekking en voor premieëring, door de stamboekjury's uit te voeren. Het komt den minister voor, dat de stamboekvereenigingen voor dit eenvoudige werk van gewestelijke re geling zoo gemakkelijk zelf de noodige maat regelen kunnen treffen binnen het bestek van haar taak, dat de thans door Gedeputeerde Staten benoemde provinciale regelingscom missiën in iedere provincie gevoeglijk kunnen worden vervangen door een commissie uit de stamboekvereenigingen, die de premiekeuring doet uitvoeren. Aangezien de zetels in de be staande provinciale regelingscommissiën voor het overgroote deel reeds thans zijn bezet door in het stamboekwezen op den voorgrond tredende personen, zal de bezetting der pre- rniecommissiën van de stamboekvereenigingen naar alle waarschijnlijkheid zóó uitvallen, dat de krachten, welke zich nu verdienstelijk maken bij de regeling van zaken op het on derhavige gebied, voor zoover noodig aan dit werk verbonden zullen blijven. Ten slotte meende de minister de uitvoe rige regeling van de subsidiën, zooals de be staande wet inhoudt, te moeten vervangen door een zeer beknopte, welke slechts het be ginsel der subsidieering vastlegt, de nadere uitwerking daarvan aan den minister over latend. Karimata baggert op grootere diepte. (Van onzen bijzonderen medewerker). WEST-TERSCHELLING, 31 Juli. In het Lloyds-gebouw te Londen hangt de Lutine-bel. Het is de scheepsbel van het met goud beladen fregat, dat in 1799 op de Ter- schellingergronden is vergaan. Tachtig jaar geleden bij de bergingspogingen van ingenieur Taurel werd deze bel opgehaald. De Lutine- bel vervult thans een bijzondere functie in het groote gebouw, waarin de wereldfirma Lloyds is gevestigd. Wanneer er een ongeluks tijding bij Lloyds wordt ontvangen, snelt een bediende naar de hall en luidt eenmaal de Lutine-bel. Zoodra echter een heugelijk be richt binnen komt, wordt de bel tweemaal ge luid. Het was Vrijdagmorgen 29 Juli 1938, precies tien uur Greenwichtijd, toen de velen, die in het gebouw van Lloyds aanwezig waren, wer den opgeschrikt door het geluid van de Lu tine-bel. Wat zou het zijn: geluk of ongeluk, vreugde of droefenis? Tweemaal zond de bel zijn helklinkend geluid tot in de verste hoe ken van het groote gebouw: een heugelijke tijding was ontvangen! Korten tijd later werd door de luidsprekers, die overal in het Lloyds-gebouw aanwezig zijn bekend gemaakt: de eerste goudstaaf van de Lutine is gevonden! Zoo vertelde ons een der employés van Lloyds Londen, die vanmorgen op Terschelling is gearriveerd. Het was een bijzonder moment, het luiden van de Lutine-bel en het eerste heugelijke bericht. Men heeft, zoo vernamen we verder, op het hoofdkantoor van Lloyds van meet af vertrouwen gehad in de groot- sche onderneming van de Gemeenschappelijke Mijnbouw -Maatschappij „Billiton". Geen van de pogingen, welke in deze eeuw zijn onderno men om het goud van de Lutine te bergen, zijn bij Lloyds au serieux genomen. Met de Ka rimata was het echter direct iets anders. Men was er van doordrongen, dat wanneer een po ging zou slagen, het deze zou zijn. In Lloyds- kringen is men optimistisch over het verder verloop der bergingspogingen. Er ligt goud op den bodem der zee ten Noorden van Vlieland en Terschelling en dat goud zullen, zoo ge looft men bij Lloyds, de bagger emmers van de Karimata straks meevoeren! Voorloopig geen goud. Intusschen is de vraag, die men tot in het oneindige hoort stellen deze: Wanneer komt de eigenlijke goudschat? Na het vinden van de eene staaf waren de verwachtingen tot het uiterste gespannen. De veronderstelling, die door sommigen is geopperd dat deze eene staaf verdwaald is, schijnt nog zoo vreemd niet te zijn. Men heeft daarbij aan de moge lijkheid gedacht, dat dit eene staafje bij vroe gere bergingspogingen een eind van de andere vandaan is geraakt. Wij hebben reden om te voorspellen dat er wellicht het eerste etmaal geen verdere goudvondsten zullen worden ge daan. De Karimata is nl. opnieuw terugge varen, vermoedelijk omstreeks 25 Meter, om een bepaald deel nog eens op grootere diepte uit te baggeren. De mogelijkheid is nl. aan wezig, dat er nog goud een eindweegs in de kleilaag zit. Waarschijnlijk is het echter niet, waardoor de aandacht voorloopig wat min der strak gespannen kan zijn. Een en ander moet zuiver als een veiligheidsmaatregel wor den beschouwd. Men kan nooit weten of een eind dieper nog goud aanwezig is. De vondsten, welke in den loop van Zater dag zijn gedaan, moeten als uiterst hoopvol worden beschouwd. Gevonden zijn o.a. vier Spaansche matten, nl. een gouden en drie zil veren. Deze munten, waarvan er vele op de Lutine aanwezig waren, droegen de beeltenis van Carolus IV. Bijzonder belangwekkend was de vondst van drie kanonnen, welke achter elkaar bin nen een half uur in de baggeremmers werden gevonden. Deze kanonnen kwamen niet in den zeef trommel terecht: ze werden direct uit de emmers opgetakeld en aan dek gebracht. Van deze kanonnen is feitelijk alleen nog de loop maar over. Ze waren met zeewier en schelpen overdekt. Een der kanonnen is van een voor 1799 vrij zwaar kaliber. De vondst van deze kanonnen bewijst opnieuw, dat de Karimata op den'goeden weg is. Het is lang niet uitgesloten, dat deze kanonnen op het achterschip hebben gestaan. In een der loo- pen was de uit schroot bestaande lading nog aanwezig. Op de Karimata. Wij hebben vanmorgen opnieuw een bezoek gebracht aan de Karimata. De sleepboot „Vol harding" voer er heen over een bijna spiegel - Maurice Chevalier brengt een bezoek aan ons land. Hier zien we den populairen chansonnier op het terras van het Kurhaus in Schevcningen. Tienduizendste kampeerkaart uitgereikt. Zonder kampeerkaart kampeeren haast onmogelijk. Hoewel het pas sinds enkele dagen zomer schijnt te worden, blijkt de animo voor het kampeeren daardoor geenszins verslapt. Toen Zaterdagmorgen een aantal kampeerders op hun kaarten wachtten ten kantore van de Nederlandsche Kampeerkaarten Centrale te Amsterdam, werden zij plotseling verrast door een enthousiast gejuich van de employés. De oorzaak van deze feeststemming was, dat de tienduizendste kampeerkaart zoo juist werd uitgereikt. Den betreffenden kampeer der, den heer A. de Rijke, agent van politie te Amsterdam, werd bericht, dat hij niet alleen zijn kampeerkaart kosteloos ontving, doch haar tevens in de toekomst gratis kon laten verlengen. Voor een zoo betrekkelijk jonge instelling als de N. K. C. geeft dit resultaat inderdaad reden tot voldoening. In 1936 werd de Centrale opgericht door de twee grootste kampeervereenigingen hier te lande met het doel, paal en perk te stellen aan de steeds toenemende excessen op kampeerge- bied. Dat de instelling reden van bestaan heeft blijkt thans wel uit het feit, dat dagelijks ca. vier aanvragen van kaarten geweigerd moeten worden, terwijl reeds geconstateerd kan wor den, dat van het systeem een sterke preven tieve werking uitgaat. Momenteel hebben ca. 150 gemeenten hun medewerking aan het kampeerkaartensysteem gegeven. Behoudens enkele uitzonderingen is het thans welhaast onmogelijk om nog zonder kampeerkaart te kampeeren. gladde zee. De omstandigheden waren in alle opzichten gunstig om te werken. Aan boord van de Karimata heerschte niet de zenuwach tige spanning, welke men zou verwachten. Wij kregen den indruk, dat dc bemanning ook van oordeel was, dat de kans op het vinden van het goud op dat oogenblik niet zoo groot was. Zoodra men de plek tot waartoe men eerst gebaggerd heeft, weer voorbij is, zullen de kansen in belangrijke mate stijgen. Van morgen hadden de emmers eén diepte van ongeveer 22 Meter bereikt. De maximum-ca paciteit van de Karimata is niet minder dan 30 Meter. In de z.g. cantine was de marconist van de Karimata bezig met het opvangen van de weerberichten. Zooals gemeld is de molen n.l. sinds eenigen tijd in het bezit van een radio installatie. Van Radio-Holland is n.l. een zen der gehuurd, waarbij tevens een marconist ter beschikking van de maatschappij is ge steld. De zender kan werken op drie golfleng ten, n.l. 137. 153 en 175 Meter. Deze laatste is de z.g. constante luistergolf. De Karimata staat in radio-telefonische verbinding met de sleepboot „Holland", welke op eenigen af stand ligt. In geval van nood kynnen daar door de voor het wegsleepen noodzakelijke seinen worden uitgewisseld. Hoogconjunctuur. Op Terschelling heerscht thans hoogcon junctuur. Nog nooit was het eiland zoo druk bezocht als thans het geval is. Zaterdag is het z.g. hoofd-badseizoen begonnen. Honderden menschen schijnen op het bericht van de goudvondst op het laatste oogenblik hun va- eantieplannen nog gewijzigd te hebben om naar Terschelling te kunnen gaan. Het is haast niet meer mogelijk de duizenden gasten onder dak te brengen. Elke boot brengt hon derdtallen vreemdelingen aan wal. Men is ge noodzaakt speciale booten te laten loopen voor het vervoer van de fietsen. De goudkoorts heeft velen te pakken. Als door een magneet wordt mén getrokken naar de plek in Neder land waar goud, zuiver goud van een hoog kaliber is gevonden. Verboden Vrucht. E redactrice van de rubriek „Voor ver liefden en verloofden" had al vier maal den brief opzij gelegd, nadat zij hem viermaal had gelezen, en nog wist zij, die raad gaf in alle mogelijke harts geheimen, niet, wat zij zou antwoorden. Reeds wilde zij een briefje dicteeren, waarin zij den schrijver erop wees, dat zijn vraag buiten de grenzen van haar rubriek viel, zoo dat zij niet voor beantwoording in aanmer king kwam, toen haar plotseling het antwoord duidelijk voor den geest stond. Zij greep naar den dictaphoon en sprak: Den Weled. Heer H. Verduyn Sr. Spronckkade 21 Alhier. Geachte Heer, Uw vraag, hoewel feitelijk niet onder mijn rubriek vallende (en deswege niet voor beant woording in ons blad in aanmerking ko mend) interesseerde mij toch dusdanig, dat ik mij niet aan de beantwoording ervan wilde onttrekken. U wilt uw eenigen zoon graag gelukkig zien en meent dit alleen te kunnen bereiken, als hij zich verlooft met Marijke Schouwenaar. U weet echter niet hoe U dit moet aanpak ken. U kunt niet tegen uw zoon zeggen, dat hij zich met Marijke moet verloven, want U vreest en zeer terecht dat uw raad in den wind zal worden geslagen en dat op deze wijze uw jongen nooit het werkelijke geluk zal smaken. Het geval is moeilijk, en toch is er, naar mijn meening, voor U een mogelijkheid uw doel te bereiken. U moet dan echter afzien van nu eens dit en dan weer dat probeeren, daar alleen een consequent volgehouden op treden U succes zal kunnen brengen. Mijn advies is n.l.: zeg tegen uw zoon, dat hij uw toestemming kan krijgen om zich te verloven met welk meisje hij maar wil, mits het niet Marijke Schouwenaar is, omdat U die in geen enkel opzicht een geschikte par tij acht. U noemt haar: „wel knap, maar fri vool, en zeker geen meisje om er je leven lang gelukkig mee te zijn." U zult begrijpen, dat U van dit eenmaal ingenomen standpunt niet gemakkelijk kunt afwijken, maar als U blijft volhouden, zult U succes moeten hebben. Mijn raad mag U heel zonderling lijken, maar mijn gevoel zegt mij, dat 't de eenige weg is, om te verkrijgen wat U wenscht: een huwelijk tusschen Marijke en uw zoon. U zult mij zeker te zijner tijd wel willen be richten en U vergeeft mij in dit bijzon dere geval natuurlijk mijn nieuwsgierigheid wat het resultaat van uw werken voor „het geluk van uw Jongen" is geweest. Hoogachtend, Redactrice „Verliefden Verloofden". Drie maanden later bracht de post een brief voor de „V. V. V.-rubriek". Hij luidde: Geachte mejuffrouw! Uw raad is wonderbaarlijk goed geweest.. Gisteren is mijn zoon getrouwd met Marijke Schouwenaar en hij is, naar elkeen zegt en hijzelf erkent, volmaakt gelukkig, 't Is mij soms heel moeilijk gevallen uw advies op te volgen, maar ik heb volgehouden en ik ben U uiterst dankbaar voor uw raad. Vindt U het teveel gevergd, als ik U vraag mij te melden, waarom U mij juist dezen raad hebt ge geven? Vertrouwend, dat U mij deze nadere inlich ting zult willen geven, verblijf ik, met de meeste Hoogachting, H. Verduyn Sr. Het antwoord, door den dictaphoon ge zegd was: Geachte Heer Verduyn, Hoewel deze kwestie niet door mij is be handeld mijn voorgangster is gisteren in het huwelijk getreden en al sinds twee maan den niet meer aan ons blad verbonden kan ik vermoedelijk toch wel nagaan, welke over wegingen geleid hebben tot het geven van den raad om een verloving met mej. Schouwenaar als ongewenscht voor te stellen. Is het niet reeds alle eeuwen zóó geweest, dat de verboden vrucht 't meest lokte, en dat, juist in liefdeszaken, bijna steeds gehandeld wordt tegen het advies der ouders in? Wij prijzen ons gelukkig, dat ons blad U van dienst heeft kunnen zijn en verblijven, Hoogachtend, Redactrice Verliefden en ïerloofdcn

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7