HET NIEUWE AVONDBLAD Nieuwe moeilijkheden voor het visscherijbedrijf. De zee eischt weer een slachtoffer. Trek in zee. 23e JAARGANG NO. 231 WOENSDAG 3 AUG. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vi ets., per maand 521/* cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol oog 200.—, belde leden duim r 100—, één lid duim 50—, alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25—alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz' ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Arbeidersreserve sterk gedund door de Duitsche werving. Reedersvereeniging licht regeering in. Maatregelen verzocht. Reeds gedurende een reeks van jaren worstelt het visscherijbedrijf, om het hoofd boven water te houden en tot nu toe hebben we nog steeds kunnen uitroepen: luctor et emergo! De crisis, die het visscherijbedrijf moest doormaken, was vrijwel dezelfde, waarmede vele andere bedrijven in ons land te kampen hadden en veelal nog hebben: gebrek aan afnemers. Voor het visscherijbedrijf kwamen in dezen crisistijd natuurlijk ook nog de pe riodieke moeilijkheden als slechte vangsten, zomerwarmte enz. een woordje meespreken, moeilijkheden die met de perioden van groote vangsten en van frisch vischweer de na tuurlijke ups en downs vormen van een be drijf, dat van ouds tal van moeilijkheden kent. Een nieuw gevaar bedreigt thans het visscherijbedrijf, een gevaar, waarop we al meermalen in ons blad gewezen hebben, n.l. een mogelijk te kort aan bevaren personeel, maar dan in een nieuwen vorm. In zijn „klassieken" vorm schuilde dit ge vaar daarin, dat sinds jaren her 'geen aan vulling van eenige beteekenis van onder-af plaats vond. De jeugd voelt er tegenwoordig weinig meer voor, met een trawler naar zee te gaan, vooral omdat het leven aan boord van een trawler verre van aanlokkelijk is. En sedert de IJmuidensche reeders zijn overge gaan tot het in de vaart brengen van groote trawlers, is het er niet beter op geworden. Wij hebben meermalen in ons blad de aan dacht hierop gevestigd, we hebben er op ge wezen, dat het vóór alles noodzakelijk was, dat er van de zijde der reeders iets gedaan werd, om het leven aan boord wat te veraan genamen. Het is niet alleen de veelal schrale verdiensten, die bij velen een tegenzin in het varen op eentrawler veroorzaakten. De jonge lui van thans hebben andere ideeën en an dere behoeften dan die van 20 jaren geleden. Het oude visschersmilieu verdwijnt hoe lan ger hoe meer en wanneer men jongens uit een ander milieu wil trekken, dan zal er op vloot heel wat moeten veranderen. Het zou met deze moeilijkheden zoo'n vaart niet geloopen hebben en als er niets anders gebeurd was, zou de arbeidersreserve nog niet zoo gauw uitgeput zijn, want de sterkte van de vloot is sedert het begin van de crisis aam zienlijk afgenomen, zoodat er 'n ruime reserve beschikbaar bleef. En met het in de vaart brengen van groote trawlers werd de toestand zoo, dat met een veel kleiner aantal manschappen dezelfde vangcapaciteit ge handhaafd kon worden, ja de capaciteit zelfs nog vergroot werd. Zoo zou er voorloopig althans, nog veel evenwicht in vraag en aanbod zijn gebleven En toen zonden eenige Duitsche ree ders, die hun vloot de laatste jaren aanzienlijk hebben uitgebreid en daar door met een tekort aan bevaren manschappen te kampen kregen, hunne „runners" naar IJmuiden, om daar arbeidskrachten voor hun sche pen aan te werven. De Duitsche ree ders kennen hun Pappenheimers; ze weten heel goed, dat degenen, die op een IJmuidenschen trawler hebben gevaren, het vak verstaan en het is maar al te zeer bekend, dat de Duit sche schippers wat graag met Hol- landsche matrozen en stokers varen. De voorwaarden, die de Duitsche runners konden aanbieden, waren lang niet ongunS' tig. We hebben ze al eens in ons blad afge drukt. Niet alleen het loon was goed, ook de andere voorwaarden waren van dien aard, dat ze voor de niet verwende IJmuidensche, Katwijksche en Egmondsche visschers heel verleidelijk waren. En er werd grif voor Duitschland getee- kend, zoo grif dat met inbegrip van de derde ploeg 40 man die heden vertrekt, reeds ongeveer 160 visschers van de vloot van IJmuiden een plaats op een Duitschen trawler hebben gevonden. En er kunnen nog veel meer geplaatst worden, zoodat de ar beidersreserve spoedig uitgeput zal zijn. De reeders zien wel in,.welk gevaar er voor hen in deze Duitsche werving schuilt. Want het jaar is spoedig om en dan moet er weer een nieuw contract opgemaakt worden. Wan neer dan de overvoerde arbeidsmarkt dei- laatste jaren plaats heeft gemaakt voor een tekort, staan de werknemers steviger in hun schoenen dan in vele jaren het geval was. Dat zal natuurlijk niet nalaten, invloed uit te oefenen op de te voeren onderhandelingen en zal zijn stempel drukken op het contract voor 1939. De overheid heeft bij deze werving een min of meer passieve houding aangenomen. Op geen enkelen zeevisscher is invloed uitge oefend. Het was slechts de Gem. Arbeids beurs te Velsen, die zich daadwerkelijk met de werving bemoeide, maar verder bemoeide de overheid zich niet met het geval. Maar deed zij niets vóór de werving, zij ging die ook niet tegen, hetgeen heel begrijpelijk was, want elke werklooze, die naar Duitschland gaat, beteekent vermindering der crisiskos- ten. Honderd en meer gezinnen uit den steun is een niet te versmaden verlichting voor de Nederlandsche schatkist. En thans hebben de reeders inge" zien dat het den verkeerden kant op gaat, althans van hun standpunt be keken. Ons is n.l. ter oore gekomen, dat een delegatie naar den Haag is geweest, die de bevoegde instantie heeft verzocht, de bemiddeling te sta ken en zoo mogelijk een tijdelijk ver bod tot werken in Duitschland uit to vaardigen. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat men in den Haag iets voor deze maatregelen voelt. Den Haag toch heeft door het verplichten van andere Nederlandsche werkloozen om in Duitschland te gaan werken, aan onze zee- visschers feitelijk den weg gewezen. De regee ring kan nu moeilijk terug. Dit zou alleen mogelijk zijn, wanneer de reeders van IJmui den zouden kunnen garandeeren, dat er werk is voor degenen, die dank zij de Duitsche werving in Duitschland aan den slag zouden kunnen gaan. En dat is natuurlijk een onmogelijkheid. S. B De plannen van de Kennemerlaan' bewoners. Op den hoek van den Hoogdorperweg en de Gerard van Assendelftstraat te Heemskerk werd Dinsdagavond een melkauto in de flank aangereden. De botsing was zóó hevig, dat een van de auto's omsloeg. De bestuurder werd ernstig gewond. Te Castricum werd met veel succes een kinder-bloemencorso gehouden, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. De twee kleinste deelneemsters wonnen den eersten- en den tweeden prijs. Veel animo voor de illuminatie en de versiering. Te oordeelen naar het geringe bezoek van de vergadering, die jl. Vrijdagavond door de Buurtvereeniging „Kennemerlaan" was be legd, om plannen te bespreken, de Kennemer laan te illumineeren en te versieren, was er onder de winkeliers en particulieren weinig belangstelling voor deze plannen. Het bestuur liet zich door dit geringe be zoek niet ontmoedigen en zette door. En het bestuur deed daarmee heel verstandig, want inmiddels is al gebleken, dat het voorstel veel sympathie ontmoet en nu reeds staat vast, dat het benoodigde geld er zal komen. Eenige bestuursleden hebben inmiddels den burgemeester van de plannen in kennis ge steld en deze heeft de grootst mogelijke me dewerking toegezegd Hij stond er zeer sympa thiek tegenover. Het bestuur der buurtvereeniging zal, zoo dra de voorbereidingen achter den rug zijn, aan de uitvoering dpr plannen beeinnen. 22-jarige IJmuidenaar bij het zwemmen verdronken. Gisteravond is opnieuw bewezen, hoe grillig de zee soms kan zijn. J.ï. Zondag, toen tienduizenden strandbe- zoekers hebben genoten van een frisch bad, is niemand in gevaar geweest. De zee was rustig en de dikwijls zoo ge vaarlijke „trek" was zoo goed als niet merkbaar. En gisteravond, toen slechts weinig men- schen aan het strand of in het water waren, werd een omstreeks 22-jarige IJmuidenaar het slachtoffer, doordat alle factoren aanwezig waren, om het baden of zwemmen gevaarlijk te doen zijn. Omstreeks 8 uur gisteravond waren 2 vrien den bij paal 57, d.i. ongeveer 2 K.M. ten Zui den van de Zuiderpier, om aldaar te gaan zwemmen. Twee van hen, A. van der Steen, wonende Jac. van Heemskerkstraat en het slachtoffer F. Rozenheek, hadden zich te wa ter begeven. Het was, doordat er een stevige Noordelijke wind stond, vrij ruw en het gevolg was, dat het niet lang duurde, of beide jon gens kwamen in een gevaarlijke positie. Wat er precies gebeurd is, is nog niet bekend, maar omstreeks 8 uur werd de IJmuider Red dingsbrigade, die juist aan het oefenen was, gewaarschuwd, dat er iemand bij paal 57 ver dronken was. Toen de IJ. R. onder leiding van den heer A. P. Bakker ter plaatse kwam, was van der Steen inmiddels reeds op het strand teruggekomen, waar eenige baders hem reeds hadden geholpen. Deze hulp was noodig, om dat de jongeman bijna verdronken was. Toen men hem verzorgd had en hij weer wat bij zijn positieven kwam, waren zijn eerste woorden: „Is Rozenheek er al uit?", hetgeen voor de IJ R. het bewijs was, dat er nog een drenkeling moest zijn. De IJmuider Reddingsbrigade stelde daarop pogingen in het werk, om den vermisten Ro zenheek te vinden. De leden vormden een ket ting een eind zee in en van de reddingsvlet af begon men te dreggen. Maar ondanks dat men geruimen tijd het zoeken voortzette slaagde men er niet in den drenkeling te vinden. Ver moedelijk was deze door den sterken onder stroom naar zee gedreven. Van der Steen werd later per auto naar huis gebracht. Zijn toestand was gisteravond vrij gunstig. „NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS". Op Donderdag 4 Augustus zal door de leden der transportcolonne en afdeeling helpsters een oefening worden gehouden in het duin terrein achter het Stormvogelveld. Samen komst der deelnemers om 8 uur. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: T. Tijms-Zwart, d.. Vischstraat 3rd., IJmuiden. A. Lauwers-Koning, d Kortenaerstraat 3. IJmuiden. E. de Peuter- Groeneveld, d.. Almkerk. C. A. Hoppener- Clerk. z., Middenduinerweg 10, Santpoort. M. Warmenhoven-van Ombergen, z., Kalver- straat 29. IJmuiden. J. Scheringa-Wage- mans, z., Lumeystraat 24, IJmuiden. C. J. Andrea-de Boer, z.. Doodweg 21, Velsen. F. M Schol-Flügel, z.. de Rijpstraat 83, IJmui den. G. W. van Heijst-Smit. d.. Kruisstraat 27. Velsen. G. Baas-Hoeven, z., Lagersstraat 5, IJmuiden. E. de Bruijn-de Jong, z., Ca- sembrootstraat 47, IJmuiden. A Th. van TTnnff-Rimmermano. z. Tuindersstraat ZR (Door den trek in de zee zijn weder verscheidene ongelukken met doodelijken afloop voorge vallen.) Wanneer de zon haar gouden stralen Op 't steenen straatdek neer doet dalen En op de huizen branden laat; Als de conventiekleeren kleven En boordjes met veel zorg gesteven, Eerst knellen en zich dan begeven; Wanneer de dorst de kelen kwelt, Dan zucht de menschheid en dan welt Er in het hart één groot idee, Dan trekt de zee. Als dan vacantie in het land is, En het niet al te ver naar 't strand is, Dan trekt men juichend 't badpak aan, Om in den koelen vloed te gaan; Dan kan er niets de zilte baren. Als oord van speelschheid evenaren, Dan denkt men weinig aan gevaren, Dan is het daaruit te verklaren, Dat men te vaak te ver reeds zwom, Dus, beste vrienden, denk erom, Al hebt gij daarvan geen idee; Dan trekt de zee P. GASUS. Quita (325 M.) eig. C. v. d. Oord, ber. J. v. Leeuwen Jr. Gretchen H (325 M.) eig. Silver, ber. H. Nottelman. Xuthus 1320 M.) eig. J. v. d. Sande, ber. W. Geersen. Zoo Doorlooper (315 M.) eig. H. v. d. Pol, ber. W. Geersen. Ylayzoon (305 M.) eig. M. Kout, ber. J. Schreuder. Welkom (310 M.) idem. idecn. Siem Claudy (310 M.) eig. C. Vergay, ber. C. Vergay. Zooals hieruit blijkt, is de lengte van de baan 325 M. De grootste handicap, welke ge geven is, bedraagt 20 M. WIELRIJDEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDER- LAND ACHTER MOTOREN. Wals wint. IJmuiden. C. Gooijer-van Hooff, d., Bever wijk. Overleden: M. Wennis, 33 jaren, ongehuwd, IJmuiderstraatweg 104, IJmuiden. G. Be- verdam, 77 jaren, echtgenoot van M. Oschner, Hagelingerweg 104, Santpoort. G. Zwart, 4 jaren, zoon van G. Zwart, Pr. Hendrikstraat 52, IJmuiden. A. Kempe, 83 jaren, weduwe van G. Griekspoor, Ratelstraat 60, IJmuiden. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen voor het tijdvak 3 t.m. 6 Augustus 1938 voor de afdeeling Santpoort ontheffing is ver leend van het verbod om des avonds na 8 uur, respectievelijk 9 of 10 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben en wel tot des avonds 12 uur. SANTPOORT DE HARDDRAVERIJ. Voor de harddraverij, welke morgen op de Harddraverslaan wordt gehouden, zijn 28 paarden ingeschreven, n.l.: Xantippe (305 M.) eig. F. v. Wieringen, ber. R. v. Wieringen. Clara Bascom (320 M.) eig. K. Nottelman, ber. A. R. Nottelman. Nora Scott (320 M.) eig. J. Vrijland, ber. P. v. Bennekom. Glossy Silk (320 M.) idem. idem. Vitesse (315 M.) eig. Stal Gruno, ber. B. Bolwijn Jr. W. Petrosia (320 M.) eig. J. L. Torringa, ber. B. Bolwijn Jr. Ginaporta (320 M.) eig. K. Makken, ber. A. Makken. Mac Grégor (325 M.) idem idem. Rose Morgan (320 M.) eig. K. Wijk, ber. A. Witteveen. Betty Worthy (320 M.) idem idem. Uilenspiegel (315 M.) eig. L. Combee. ber. L. Combee. Queen Ethel (320 M.) idem. idem. Mar ja Toddington (315 M.) eig. Mevr. Ar- lons, ber. J. v. Leeuwen Sr. Princess (315 M.) eig. M. P. W. v. Renswoud. ber. L. Ensing. Anna Bradfort (320 M.) eig. K. Verkijk, ber. K. Verkijk. Fanfare (325 M. eig. Gebr. Konijnenburg, ber. A. Konijnenburg. Zonnestraal (305 M.) eig. idem idem. Sister Bond (315 M.) eig. F. Bosveld, ber. F Bosveld. Y Kermel (305 M.) eig. J. Haan, ber. J. Vergay. Fatima (325 M.) idem idem. Aura V (310 Mb idem idem. Derksen wint van Ooms. Na een fraaien wedstrijd heeft Wals Dins dagavond in het Olympisch Stadion te Am sterdam het stayerskampioenschap van Ne derland over 100 K.M. behaald. Het was een strijd, die uitsluitend tusschen Wals en Gr oe newegen gevoerd werd, waarbij het moedige rijden van den laatste, die voor het eerst aan een wedstrijd over 100 K.M. in één rit deelnam, opviel. Derksen bewees, dat hij een sprinter is. met wien men in de toekomst rekening zal moeten houden. Hij sloeg Ooms, den kampioen, op uitstekende wijze en won overigens al zijn ritten. Olympia won het clubkampioenschap van Nederland op de baan. Voor het kampioenschap van Nederland over 100 K.M. achter groote motoren startten in deze volgorde: Allcema (Ceurremans), Wals (Kaeser), Snoek (Pasquier), Van der Wulp (Van den Bosch), Buis (Van der Bom), Piet van Kem pen (Deliege), Van der Wildt (Boot), Groe- newegen (Wiersma) en De Graaf (Bustraan). Na 25 K.M. deed Groenewegen een poging, Van der Wulp voorbij te komen. Wiersma stuurde, omdat de gangmaker van Van der Wulp zeer hoog reed, binnendoor, doch hield in, wetend dat hij op deze wijze niet pas- seeren mocht. Na 30 K.M. (24 min. 56.4 sec.) moest Wals van fiets veranderen wegens mal heur aan zijn ketting. Hij geraakte hierdoor een ronde achter, doch deze werd hem niet aangerekend. Intusschen had Groenewegen ook Van der Wulp gelapt, terwijl Alkema profiteerde van een iets rustiger tempo om zijn ronde terug te nemen. Na 40 K.M. was de stand: Groene wegen, op 250 meter Wals, op 270 meter Alke ma, op ruim 1 ronde Van der Wulp, op 2 ronden De Graaf en Snoek, op 4 ronden Van Kempen, op 5 ronden Buis en op 7 ronden Van der Wildt. De laatste werd uit den wed strijd genomen en Van der Wulp kreeg een inzinking waardoor hij zijn tweeden lap kreeg. De situatie na 50 K.M. (41 min. 56.4 sec.) was, dat de strijd om den titel alleen nog ging tusschen Groenewegen, Wals en Alkema. De laatste was een ronde achter. Juist voordat deze 50 K.M. waren afgelegd, had Wals in een fantastischen spurt getracht, Groene wegen van den kop te dringen, doch dit was hem niet gelukt. Enkele ronden later probeerde Wals het op nieuw, nog fanatieker dan den eersten keer, maar wedei-om werd de aanval afgeslagen, ook al omdat De Graaf vlak voor Groene wegen reed en de eerste weinig gelegenheid gaf to passeeren. Veel kilometers lang bleef Wals nu hangen op 30 a 40 meter achter Groenewegen, wachtend op het goede moment voor den derden aanval. Toen er nog 60 ron den (70 K.M. in 59 min. 14.2 sec.) te rijden waren, zag Wals zijn kans schoon. Hij onder nam een formidabelen spurt, die hem, zonder dat Groenewegen tegenstand van beteekenis kon bieden, de eerste plaats bezorgde. Groenewegen bleek in de eerste 50 K.M. te veel van zijn krachten te hebben gevergd; hij reed niet meer zoo soepel en zoo kon Wals, die als een trlomphator zijn rondjes reed, zijn ernstigsten concurrent 20 K.M. voor het einde een lap bezorgen. Alkema profiteerde ervan en wist Groenewegen ook te passeeren, zoodat de laatste nu de derde plaats innam. Het was begrijpelijk dat in de laatste ron den nog een duel zou plaats hebben tusschen Groenewegen en Alkema om de tweede plaats, welke strijd glansrijk door Groenewegen werd gewonnen. De eindstand luidt: Kampioen van Nederland: 1. Wals, 100 K.M. in 1 uur 25 min. 39 sec., 2. Groenewegen op 1 ronde en 50 meter, 3. Alkema op 1 ronde en 300 meter, 4. Snoek op 6 ronden, 5. De Graaf op 7 ronden, 6. Buis ver achter. 7. Van Kem pen ver achter. Opgegeven door Van der Wulp en Van der Wildt. De verdere uitslagen luiden: Invitatiewedstrijd voor amateurs sprint: le rit: 1. Ooms tijd laatste 200 meter 12.6 sec., 2. Van Gelder. 2e rit: l. Derksen tijd 13 sec., 2. Buchly. 3e rit; 1. De Heus tijd 13 sec., 2. Smits. 4e rit: 1. Kropman tijd 12.6 sec., 2. Leene. 5e rit: 1. Derksen tijd 13 sec., 2. De Heus. 6e rit: 1. Ooms tijd 13 sec., 2. Kropman. 7e rit: 1. Derksen tijd 13 sec., 2. Kropman. 8e rit: 1. De Heus tijd 13 sec., 2. Kropman. 9e rit: 1. Derksen tijd 12.4 sec., 2. Ooms. Torkspn Tvon «trlirt

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1