Donderdag weer goud? Apen krijgen beschuit met muisjes. ,MIJNHARDTJES' Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 Leiders van ,,Karimata"-werk optimistisch. Hausse in ,.Lutine"-souvenirs. (Van onzen specialen verslaggever). TERSCHELLING, 2 Augustus, (Per telefoon) „Vannacht wordt het goud van de „Lutine" gevonden, mijnheer". Een sigarenwinkelier in de Torenstraat vertelt het- ons, en hij meent het. Als een loopend vuurtje is vannacht het gerucht door het dorp gegaan. Vannacht komt de schat van de „Lutine" in de emmers naar boven. Dit verhaal bewijst weer eens. hoe een mededeeling door de groote ,,men" in korten tijd verkeerd wordt uitgelegd. Wat toch is het geval? In den loop van den middag is van Ir. Van Capelle een bericht ontvangen van de „Karimata" dat men vermoedelijk te omstreeks In de Rotterdamsche diergaarde is dezer dagen een zeer zeldzame baardaap of wanderoe geboren. Dit is de tweede maal, dat de daar aanwezige moeder aan een baby het leven schonk. Zooals steeds gebruikelijk is werden de naaste buren van de familie wanderoe in het apenhuis der diergaarde op be schuitjes met muisjes getracteerd. Tot dusverre maken moeder en kind het uitstekend. Mama schijnt niet moe te worden haar telg den talrijken be zoekers te tooncn, terwijl papa, hoewel hij tijdelijk een zijkamer moest betrek ken, zichtbaar vergenoegd de compli menten in ontvangst neemt en de hon neurs van een kraamheer waarneemt. Als de voorteekenen niet bedriegen, is er binnenkort ook bij de bavianen ge zinsuitbreiding te wachten. EERSTE KAMER. Meer gelden voor passieve luchtbescherming gevraagd. Verhooging van defensiebegrooting goedgekeurd. Voor de avondvergadering van 2 Augustus een wel ongewone datum voor een vergade ring van een der deelen van ons Parlement stond het respectabel getal van twee dozijn wetsontwerpen op de agenda, En wie had gedacht dat deze 24 wetsont werpen op dit late uur, bij een dusdanige hitte als er in de vergaderzaal heerschte, op den voor parlementair werk zoo ongewenschten dag, vlot en zonder debat den hamer van den voorzitter zouden passeeren, heeft zich verre kend. Er is *nog een debat geweest over het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van de bcgrooting van het vijfde hoofdstuk der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1937. Daarbij wordt o.m. een post van f 50.000 voor bescher ming der burgerbevolking tegen luchtaanval len gebracht op f 125.000. Zooals men weten zal, heeft de regeering voor volgende jaren verhooging van dezen post tot f 500.000 toege zegd. De heeren van Voorst tot Voorst (r.k.) B r u i n e m a n (r. k.), d e V 1 u g t (a.r.) en d e Rij k e (n.s.b.) vonden deze maatregelen voor de passieve luchtverdediging totaal on voldoende. Zij schetsten de gevaren waar aan de burgerbevolking bij een aanval van een groote mogendheid zal blootstaan, en met name eerstgenoemde wees op weinig vastheid Minister de Wilde (dep. v. Financiën) die bij afwezigheid van zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken het wetsontwerp ver dedigde, legde vooral den nadruk op de plicht der regeering om te waken voor de actieve, de i militaire luchtverdediging. En waar geweldige bedragen voor de defensie worden besteed, kan men er zeker van zijn, dat deze verdediging haar volle aandacht heeft; het is zei de mi nister in de eerste plaats haar plicht, te zorgen, dat vreemde vliegtuigen zooveel moge lijk geweerd worden. En wat het gifgas-gevaar betreft, de strijd in Abessinië, China en Span je heeft tot nu toe niet geleerd, dat dit ge vaar zco groot is. Wat echter zooals uit de Kamer bij interruptie werd opgemerkt wei nig beteekent voor de toekomst. Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen; de n^.b.-fractie echter liet aanteekenen er tegen te zijn. Verschillende wetsontwerpen van onderge schikt belang lokten geen debat en geen stem ming uit en werden zonder meer aangenomen Afzonderlijke vermelding behoeft, dat dit ook het geval was met het wetsontwerp tot aan vulling van art. 1 der wet van 1 Juni 1865 (zoo als die wet bij latere wetten is gewijzigd), re gelende de uitoefening der geneeskunde (het zoogenaamde chirurgijns-wetje). 112 uur vannacht weer op pl.m. 23 meter diepte zou kunnen werken, dat is de diepte welke Zaterdag j.l. al is bereikt en inderdaad heeft men die diepte ook gehaald. Door de zand- versehuiving van gisteren was er zooveel zand in den kuil gekomen, dat men plotseling op een diepte van 14 meter zat. De heer Bol heeft vanavond aan boord van de „Karimata" nog een paar interessante bij zonderheden verteld. In totaal heeft de „Kari mata" nu 250.000 kubieke meter zand verzet. Wanneer niet van tijd tot tijd instortingen, die onvermijdelijk waren, hadden plaats gehad, zou men het geheel afgebakende gedeelte van 100 bij 100 meter al hebben afgegraven. Dc deskundigen zijn van meening dat het geenszins uitgesloten is, dat de groote vondst al binnen korten tijd kan worden gedaan. De mogelijkheid is wel aanwezig dat aanstaanden Don derdag, wanneer men geen tegenslag heeft, opnieuw goud gevonden wordt. Uit. den aard der zaak is dit echter een vermoeden, waarvoor men geen enkele zekerheid heeft. Men is thans ongeveer op de plek waar men denkt de schatten te kunnen aantreffen. Vanavond is niets van belang opgebaggerd. De emmers halen massa's zand op en na dc ziftingen in den cribleur bleven slechts enkele kogels en een paar spijkers over. Souvenirs in overvloed. Nu honderden touristen naar Terschelling zijn gekomen is de vraag naar „Lutine"- souvenïrs zeer groot. Vooral de bekende kope ren spijkertjes met de hanepoot zijn zeer in trek. Er worden tal van spijkertjes te koop aangeboden, die er zoo mooi uit zien, dat men aan de echtheid gaat twijfelen. Booze tongen beweren dat er wel een spijkerfabriek op het eiland moet zijn. In elk geval is het opvallend, dat de handelaars in rariteiten tot nu toe steeds aan de voortdurend grooter wordende vraag naar „Lutine"-souvenirs kunnen vol doen. Merkwaardig is de ommekeer in de verwach tingen van de Terschellinger bevolking. Een week geleden nog geloofde niemand dat er goud zou komen en nu is ieder er van over tuigd dat het niet langen tijd zal duren of de „Karimata" zal alles naar boven brengen. Het liefst zag men dat nog een deel van de goud staven zou blijven liggen, opdat een nieuwe poging zou worden ondernomen. Het werk van de ..Karimata" heeft welvaart op het eiland gebracht. Alleen op de beroemde „Leu genbank" zijn de „Karimata"-noteeringen nog beneden pari. Daar wordt beweerd, dat één zwaluw nog geen zomer maakt en dat één verdwaalde goudstaaf nog geen schat vormt. Vanavond heeft de heer F. Houwert. direc teur van de Gemeenschappelijke Mijnbouw- maatschappij „Billiton" met eenige andere heeren onder wie de admiraal buiten dienst de heer Hooykaas een bezoek aan de „Karimata" gebracht. Onze speciale verslaggever seinde ons heden morgen (Woensdag) nog: De belemmering in het werk van de Kari mata is weer geheel opgeheven. Te omstreeks middernacht werd de oude diepte, meer dan 20 meter, opnieuw bereikt. Zoodra men weer op de plek was gekomen, waar men Zaterdagmorgen was teruggegaan, kwamen direct stukken wrakhout naar boven, een duidelijk bewijs dat men weer op den goe den weg is. De leiders van het werk zijn dan ook optimistisch, gestemd. Het ziet er inder daad naar uit dat nu de goudschat spoedig zal worden gevonden. Het werk van de Kari mata is in het laatste beslissende stadium gekomen. (Nadruk verboden). Vrijstelling wegens broederdienst. Bepalingen voor lichting 1939. Met de verhooging van het militaire contin gent was een wijziging in de bepalingen be treffende den broederdienst te verwachten. De nieuwe bepalingen zijn dezer dagen af gekomen en luiden als volgt: Zij, die voor den dienstplicht zijn ingeschre- van voor de lichting 1939. kunnen in twee gevallen in aanmerking komen voor vrijstel ling wegens broederdienst. Het eerste geval is, dat twee of meer broe ders van den ingeschrevene gediend hebben of tot dienst verplicht zijn. Het tweede geval is, dat de ingeschrevene behoort to een gezin van 11 of meer kinde ren, dus 10 of meer broeders en zusters heeft, en één van zijn broeders gediend heeft of tot dienst verplicht is. De broeders dig, gediend hebben of tot dienst verplicht zijn, moeten wettige broers zijn. Wet tige halfbroeders worden niet wettige broeders gelijk gesteld. Voor het tweede geval worden niet alleen halfbroeders en halfzusters, maar ook stief broeders en stiefzusters medegeteld. De broeder of halfbroeder, die gediend heeft of tot dienst verplicht is, moet verkeeren in een van de vol gende gevallen: tot gewoon dienstplichtige be stemd zijn, voor zoover de voor zijn inlijving bepaalde datum nog niet is aangebroken; als gewoon dienstplichtige of als vrijwilliger tot de land- of tot dc zeemacht behooren30 dagen in werkelijken dienst zijn geweest; militair pensioen genieten of genoten hebben; geduren de zijn werkelijken dienst zijn overleden. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetens bezwaren is te werk gesteld bij een burger lijken tak van staatsdienst. Voorts bestaan er nog bepalingen omtrent het tijdstip, waarop de verschillende gevallen moeten bestaan, alsmede het al of niet mee rekenen van genoten verlof, enz. Wie vrijstelling wenscht moet zulks vragen d. burgemeester. De aanvraag geschiedt bij voorkeur mondeling door of vanwege den be langhebbende. Het is van belang, daarbij mede te brengen het trouwboekje of het familieboek je van zijn ouders; de zakboekjes van broeders of het bewijs, dat zij tot gewoon dienstplich tige bestemd zijn, of een ander stuk betreffen de hun militaire hoedanigheid. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den minister van eco nomische zaken van 30 Juli directie van. den landbouw is, voor het tijdvak van 1 Augustus 1938 tot 1 Augustus 1939 wederom benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen en werkzaam gesteld aan het daar onder ressorteerende laboratorium voor bloem- bollenonderzoek te Lisse, dr. L. Algera, aldaar. DE STEUN AAN TUINDERS Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken dé vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de economi sche ontreddering der tuinders-bedrijven en de daarmee samengaande armoede van de gezinnen der tuinders juist thans weer hand over hand toenemen? Is het den minister bekend, dat dit mede een „evolg is van het feit, dat in de laatste jaren de steunuitkeering zelfs niet voldoende was om te waarborgen, dat de kostprijs van ver schillende tuinbouwproducten kon worden ge haald? Weet de minister, dat vooral de laatste steun uitkeering groote teleurstelling onder de tuin ders heeft gewekt, en dat de steun, door de slechte opbrengst van sommige producten, thans totaal onbevredigend is? Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat de voor 1938 berekende kostprijzen door voldoenden steun zullen moeten worden aan gevuld, dat deze steun voor de reeds geveilde producten ten spoedigste zal moeten worden uitbetaald? N. O. G. vraagt verlaging «Ier leerlingenscliaal. Congres te Leeuwarden. Het Neder]Onderwijzers Genootschap houdt in de Harmonie te Leeuwarden zijn 92e algemeene vergadering. Bij de opening heeft de voorzitter, de heer H. J. Bon, een openings rede gehouden, waarin hij den huidigen toe stand in het openbaar lager onderwijs hier te lande typeerde met de woorden: „Het onder wijs verkommert tot schade van de jeugd van thans en de onderwijzer wordt veroordeeld tot een moeilijk leven van fatsoenlijke armoede", een toestand, aldus spr.. die duidelijk door de regeering in het oog gevat wordt, zonder dat- van overheidswege maatregelen van eenigen omvang genomen worden, om tot een beteren toestand te geraken. Spr. hoopte, dat het adres aan de regeering, waarin voornamelijk op paedagogische gron den, op verlaging van de leerlingenscliaal wordt aangedrongen, bij den minister een wunstig oor moge ontvangen, opdat een des betreffende maatregel spoedg „met gezwin- aen pas via het Binnenhof den weg naar het Staatsblad vinde." Met enkele woorden huldigde de heer Bon de nagedachtenis van het overleden lid van verdienste, den heer J. Klenke, oudlid van het hoofdbestuur, administrateur van het genoot schap en directeur van de genootschapsspaar bank. Als plaats voor het houden der alge meene vergadering in 1939 werd Den Haa.g aangewezen. De afdeeling Utrecht stelde voor een studie commissie in zake het tuchtrecht van den on derwijzer in het leven te roepen, die naast on- derwijsmenschen zal moeten bestaan uit ju risten en psychologen. Het hoofdbestuur gaf in overweging' voor deze hoogst belangrijke zaak een commissie uit eigen kring te benoe men. Het voorstel werd, aldus gewijzigd, aan genomen. Het voorstel der afdeeling Veen- dam, de regeering te verzoeken in iedere ge meente een tuchtcommissie in te stellen, waar overtredingen door leerplichtige kinderen te gen orde en tucht worden onderzocht en daar na door een kinderrechtbank worden behan deld, werd met groote meerderheid van stem men van de agenda afgevoerd. Schiedam vroeg een onderzoek naar de aansluiting tusschen Lager- en Middelbaar onderwijs in de verschil lende deelen van het land. Het hoofdbestuur ontried aanneming met het oog op de regee- ringsmaatregelen, inmiddels ter zake geno men. Dit voorstel werd hierna eveneens van de agenda afgevoerd. Op voorstel van Den Haag sprak het Con gres zijn teleurstellmg uit over het nieuwe leerplan der H. B. S. A en B, in zooverre dit de aansluiting tusschen U.L.O. en Middelbaar On derwijs verbreekt. Er zal voor worden ge ijverd, dat wederom een behoorlijke aanslui ting tusschen deze takken van onderwijs wordt verkregen. Belgische spreker. De heer Leo Ro-els, inspecteur van het La ger Onderwijs te Mechelen (België), hield een met groote aandacht aangehoorde rede over de motieven, welke de samenstellers hebben jeleid bij het vaststellen van het nieuwe Bel gische leerplan voor de Lagere Scholen. De activiteit van de leerlingen, aldus spr., staat op den voorgrond, speciaal voor de eerste vier leerjaren. Er wordt gebruik gemaakt van den verzameldrang der kinderen. (Adv. Ingez. Med.) Mond- en klauwzeer in Friesland breidt zich uit. Het mond- en klauwzeer begint zich volgens de Tel. in de provincie Friesland weer uit te breiden. In de laatste week van Juli zijn 129 nieuwe gevallen geconstateerd, waarvan alleen in de gemeenten Dantumadeel, Oostdongera- deel, Opsteiiand, en Smallingerland honderd gevallen. Erger is echter, dat de gevreesde ziekte thans ook weer is uitgebroken in het z.g. Noor- derleeg onder het doip Hallum, waar geregeld niet minder dan 3000 stuks vee grazen. Tal van veehouders maken zich niet zonder reden bezorgd over het uitbreken van een nieuwe epidemie daar vele bedrijven de gevolgen hier van niet meer zullen kunnen dragen. De kwestie betreffende De Nieuwe Gids. K. J. L. Alberdingk Thijm (L. van Deyssel), Alfred A. Haighton. Jeanne KIoos-Reyneke van Stuwe en Louis Knuvelder, redacteuren van ,.De Nieuwe Gids" hebben de volgende verklaring gezonden: Naar aanleiding van het „communiqué" van Dr H. Gerversman en zeven en twintig andere medewerkers aan „De Nieuwe Gids", dat en kele dagen geleden in verschillende bladen gepubliceerd werd. deelt de redactie van .De Nieuwe Gids" mede: „De Nieuwe Gids" heeft nooit een politieke richting gehad. Geen „humanistisch-demo- cratische" zooals in voormeld „communi qué" 'beweerd wordt, en evenmin een andere. „De Nieuwe Gids" was, is en blijft gewijd aan letteren, kunst, wetenschap en wijsbegeerte. Het karakter van het tijdschrift verandert niet. Ook niet door de toetreding van Dr. Alfred A. Haighton, die trouwens niet de eeni ge redacteur is. TENTOONSTELLING WERKEN PIET VAN WIJNGAERDT In de kunstzalen van de firma Boskamp te Overveen wordt van 3 Augustus tot 3 Septem ber een tentoonstelling gehouden van werken van Piet van Wijngaerdt. De Krullenlaan in Blocmendaal, omstreeks achttienhonderd. De jong gestorven schilder Jan Evert Morel heeft blijkbaar vaak in Haarlem's omstreken gewerkt, al was hij Amsterdammer van ge boorte en bleef hij 'tot zijn dood in de hoofd stad gevestigd. Meermalen kwamen wij werk van hem tegen waarvan het motief in onze omgeving gevonden was, een omgeving die een anderhalve eeuw geleden schilderachtiger en romantischer was dan thans, al is er in het duinlandschap rondom ons, nog wel iets van dat ongerepte te vinden, dat voor den schil der aantrekkelijk blijft. Zelfs is er van de Krullenlaan zooals Morel die gezien heeft, nog veel te herkennen, al is van den ingang bij den Rijksstraatweg het ongerepte verdwenen, nu aan beide hoeken royale villa's zijn ver rezen. Het is nog altijd een knus laantje dat we graag bewandelen, nog een echt stukje „buiten" tusschen de villaparken van Rijks straatweg en Meerenbergerweg in. Met een schilder als Morel bevinden we ons dan ook weer geheel in den tijd dat ook de schilder kunst op knusse, gezellige wijze beoefend werd, en het "is wel eigenaardig, doch niet onver klaarbaar, dat hoe rumoeriger en gejaagder onze eigen tijd wordt, des te meer de belang stelling voor de kalme kunst dier dagen schijnt te groeien. Een schilder als Jan Evert Morel overwel digt ons niet door een stoute peinture, maar als zoovelen uit zijn tijd, neemt hij voor zich in door de trouwhartig-solide manier waarop hij zijn vak verstaat en beoefent. Er gaat een prettig-aandoende rust van zijn kleine wer ken uit en er is niets in dat stoort; zelfs zijn eenigszins angstvallig-voorzichtige schilder wijs doet sympathiek aan. als men het werk in het kader van dien tijd beschouwt. Het zou waarlijk' niet vreemd geweest zijn zoo Morel een belangrijke figuur uit de eerste helft der negentiende eeuw geworden was. Daar hij nog geen dertig jaar oud mocht wor den (hij leefde van 1777 tot 1808) moet dat alles echter bij gissingen blijven. Voor de kennis der kunstbeoefening dier dagen is zijn korte levensgang wel weer inte ressant. De makers van schilderijen kwamen goeddeels uit de verschillende takken van het kunstambacht voort. We hebben in deze ru briek wel al kunstenaars besproken, wier hoofdbezigheid in het behangselschilderen ge vonden werd. Morel doet zijn kennis en kun digheden op in weer ander bedrijf. We vinden hem eerst te Amsterdam in de werkplaats van Jacob Linthorst die een specialiteit was in het maken van bloemstukken en fruitschilderijen voor eetkamers, en wat later, in Den Haag, bij den rijtuigschilder Dirk van der Aa. Die eveneens in zijn bedrijf een zekere be roemdheid genoot. Nu moet men bij het woord rijtuigschilder niet direct aan den huisverver denken. In Morel's tijd zat aan dat vak een artistieke kant, die geen geringe eischen stelde. De welgestelde lieden plachten namelijk de paneelen hunner karossen te doen beschilde ren met landschappen en aantrekkelijke arca dische voorstellingen, dansende nymphjes etc. Men moest het handwerk dus wel ter dege meester zijn om in die lijn wat behoorlijks te leveren, waarbij een solide, tegen weer en wind bestand zijnde schildering in de aller eerste plaats vereischte was. En nu was juist die Van der Aa daar een bolleboos in, waar om aan hem, onder andere, de verzorging der hofkarossen was opgedragen Zoodat we wel mogen aannemen dat onze Morel daar, tech nisch veelzijdig een goede leerschool doorloo- pen heeft. Er zouden in onzen tijd heel wat kunstschil ders, die nu stempelen met soortgelijke op drachten gebaat zijn. Misschien zou wel blij ken dat er maar weinigen aan de technische eischen van het vak zouden kunnen voldoen. Een landschap of dans op een auto te schil deren zou ook geen zin hebben daar de wa gen alweer uit de mode zou zijn, vóór de pein ture gereed was. Het zal dus niet gaan, he laas; alleen de futuristische schnellmalerei zou een kans krijgen en dan wordt het weer onbillijk jegens anderen. Over al dat fraais had men zich in Morel's dagen geen zorgen te maken. Van de spanning en de bewogenheid, die de latere 19e eeuw en onze tijd, in het leven zouden brengen had men geen last en de schilderijkunst zat nog vrij solide aan de ambachtelijke beoefening van het werk vast. Het zou verkeerd zijn daar uit af te leiden, dat de kunstenaars dier da gen minder ontvankelijk voor de schoonheid geweest zouden-zijn, minder enthousiast voor de natuur, dan hun confraters van vijftig jaar later. Zij waren echter minder onaf hankelijk, minder vrij in hun uitingswijzen. Al mogen latere gene raties bewogener, de- monischer kunst héb ben voortgebracht en daarmee aan het fel ler geworden leven beantwoord hebben, in bescheiden onderwor penheid aan de eischen van het zui vere vak zijn die oude heeren moeilijk te overtreffen geweest. Het is opmerkelijk hoe gaaf die kunst werken uit him jaren bewaard zijn geble ven, hoe vast de kleu ren zich gehouden hebben, hoe, in één woord, technisch-goed ze gemaakt zijn. Met de aesthetische waar deering heeft dat ver der weinig te maken, maar de pluim van een goed werkstuk te zijn, verdienen ze bij na zonder uitzonde ring. In het Depót van het Rijksmuseum ten slotte, kan men van Morel nog een fruit stuk vinden. J. H. DE BOTS Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 3 Augustus; Te Heemstede wordt op Mccr-en-Beek een nieuwe inrichting voor lijders aan vallende ziekte gebouwd, waarvan on langs de aanbesteding heeft plaats gehad. Deze stichting moet op 15 April 1889 ge heel gereed zijn. Hoe noodzakelijk dat gebouw is, kan hieruit blijken, dat in den laatsten tijd reeds een aantal aan vragen tot plaatsing zijn ontvangen. De kosten van oprichting bedragen ruim 30.000, terwijl nu reeds aan verschil lende giften enz. 15.000 is ontvangen. Hoe moet het Nederlandsch worden uitgesproken? Gramofoonplalen met een standaard uitspraak. Hoe moet het Nederlandsch worden uitge sproken? Zie daar een vraag, die veel moei lijker te beantwoorden is dan men oogen- schijnlijk en bij oppervlakkige beschouwing zou denken. De commissie voor de uitspraak van het Nederlandsch, bestaande uit prof. dr. J. van Ginneken, G, van Bolkestein. mej. dr. L. Kaiser, P. J. Meertens, H. D. Bouman en K. Veldkamp, heeft ter beantwoording van deze vraag een reeks van zes gramofoonplaten la ten vervaardigen. Elk van deze platen doet een bijzonder aspect van de uitspraak uit komen, hoewel zij ook alle noodzakelijker wijze een voorbeeld zijn van de volledige uit spraak van het Nederlandsch. Bij de keuze van de teksten en van de sprekers werd zoo veel mogelijk rekening ge houden met dat onderdeel van de uitspraak, waarvoor een bepaalde plaat moest dienen (heldere klinkers. Doffe klinkers, tweeklan ken, scherpe medeklinkers, zachte medeklin kers, enz.) wat de sprekers betreft, werden behalve bekende voordrachtskunstenaars ook eenige leeraren en tenslotte eenige leer lingen van middelbare scholen uitgenoodigd. Wat de teksten aangaat zoo wordt in de toelichting opgemerkt bleek al doen de, dat de volkomen gelijke herhaling bij het meermalen hooren van een plaat er toe dwingt hooge eischen te stellen aan den in houd van het gesprokene. De kunstwaarde van den tekst en ook de artisticiteit van de zegging zijn voorwaarden voor de genietbaar heid van een plaat, althans voor zoover deze niet een werkelijk gesprek weergeeft. Voor zoover dit mogelijk was, werden de platen eerst in een voorloopigen vorm opge nomen. Deze proefplaten werden ter beoor deeling rondgestuurd aan eenige honderden tot oordeelen bevoegde personen, die op_ en aanmerkingen inzonden. Deze werden tot een totaal oordeel samengevat. Hiermee werd bij de definitieve opneming rekening gehouden. De definitieve platen geven dus een althans door eenige honderden Nederlanders aan vaarde uitspraak van het standaard-Neder- landsch. De platen zijn in den handel gebracht. Zij zijn wel in de eerste plaats bedoeld als leid draad bij het onderwijs op scholen. Aan H. M. de Koningin, aan koning Leo pold 3 van België en aan den minister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, is een reeks platen, gebonden in een album, aangeboden. „Gestolen" sigaren kwamen weer tereclit. Vijf man kwamen daardoor In de cel. Eenige dagen geleden vervoegde zich een loopjongen bij het politiebureau Kattenburg te Amsterdam en deed aangifte van een dief stal van 2500 sigaren, welke hij in een kist verpakt, had moeten wegbrengen en welke, toen hij even weg was, van zijn bakfiets wa ren 'gestolen. De politie die de aangifte niet geheel ver trouwde, begon onmiddellijk het onderzoek en wist spoedig 1200 sigaren te achterhalen, waar bij kwam vast te staan, dat de aangifte valsch was. De „gedupeerde" loopjongen werd nogmaals verhoord en tenslotte dermate in het nauw gedreven, dat hij bekende een valsche aan gifte gedaan te hebben en zelfs de namen en adressen van zijn helpers opgaf. Deze te ar-, resteeren bleek echter niet zoo eenvoudig daar de politie op het aangegeven adres den toe gang' tot de woning werd ontzegd en de deu ren gesloten bleven Er kwam zelfs een com missaris aan te pas, maar nadat het huis om singeld was, kon het stormenderhand worden veroverd en toen was het gezelschap in totaal 5 man weldra op het bureau ver- eenigd waar zij nu te gast zijn om binnen kort de gevolgen Van hun daad te ondergaan. De geheele voorraad sigaren is inmiddels ook weer terecht. Zware straf tegen jeugdigen pakjesdief geëischt. Een minderjarige Amsterdamsche jongen was begin Juni uit de gevangenis, waar hij wegens diefstal zijn straf had uitgezeten, ont slagen. Het ouderlijk huis stond voor hem open, doch het gezin was werkloos, zoodat zijn te rugkomst met weinig enthousiasme begroet werd. Werk kon hij nergens krijgen. Weer nam hij zijn toevlucht tot een misdrijf, toen hij een onbeheerde transportfiets zag staan, beladen met zware pakken. Zonder zich lang te bedenken duwde hij de transportfiets weg en juist wilde hij er op stappen toen de recht matige eigenaar ten tooneele verscheen. De jeugdige dief koos het hazenpad, doch een agent wist hem te grijpen. Sedert 16 Juni be vindt hij zich in het Huis van Bewaring. Thans stond hij terecht en de Officier van Justitie bij de Amsterdamsche rechtbank wees er in zijn requisitoir op, dat het aantal pak jesdiefstallen onrustbarend toeneemt in de stad. Hij vorderde tegen den recidivist een gevangenisstraf van acht maanden. Leidekker van dak neergestort. Dinsdag is de 25-jarige leidekker K., die een reparatie verrichtte op het dak van de Rosa- stichting te Neerbosch uitgegleden en van groote hoogte op den grond gevallen, pe maa werd dood opgenomen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2