Ti Russisch—Japansche vijandelijk heden nog niet ten einde. Het jongste congres van de Unie van Volkenbondsvereenigingen Oom Mopperniet en de onwillige fiets. Amerikaansche denkbeelden. vvOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 Sovjetvliegtuigen bombardeerden Koreaansch dorp Moskou dementeert en maakt melding van Japanschen aanval. De persafdeeling van het Koreaan- sche leger heeft gisteren een commu niqué uitgegeven, waarin wordt ge meld, dat in formatie vliegende Sov jet-Russische vliegtuigen illegaal de grens gepasseerd zijn naar Koreaansch gebied des middags om zes uur op een punt aan den rechteroever van de rivier Toemen. De Russische toestel len wierpen bommen op het dorp Kojo m Noord Korea. Xn hetzelfde communiqué wordt er verder melding van gemaakt, dat tot Dinsdagmiddag zes uur drie Japansche officieren en 27 sol daten zijn gedood van af het begin der moei lijkheden, terwijl 67 Japansche soldaten ge wond werden. Aan Russische zijde werden on geveer 250 Sovjetofficieren en soldaten gedood of gewond. Zeventig lijken der Russen bleven achter op het slagveld. De Japanners maakten zich meester van 11 tanks en vijf andere Rus sische tanks werden ernstig beschadigd door de Japanners tijdens de gevechten op 1 en 2 Augustus. Runciman op weg naar Praag. „Ik ga zonder eenig pessimisme". Lord en Lady Runciman zijn Dinsdag van Londen naar Praag vertrokken. Eenige minuten voor het vertrek van den trein, heeft Runciman tegenover een verte genwoordiger van de Evening News verklaard niet te weten hoe lang hij afwezig zal zijn. Misschien een maand, misschien drie maan den. Precies wist hij het niet. „Ik ga naar Praag", aldus Runciman, „en zal er met het oog op den moeilijken toestand mijn uiterste best doen. Ik ga zonder eenig pessimisme." Lord Runciman Het hoofdkwartier van Runciman zal te Praag worden gevestigd. Runciman zou begin nen met zich zoo snel en zoo goed mogelijk op de hoogte te stellen van den toestand. Hij was voornemens de Sudeten Duitsche gebieden te bezoeken. Hij zou dan probeeren na te gaan welke verschillen van opvatting tusschen de beide partijen bestaan. Dat zal natuurlijk'tijd vergen. Runciman wist niets van afspraken, welke voor hem waren gemaakt met de lei ders der partijen. Runciman's medewerkers G. W. Atkin en R. 3. Stopford zijn Dinsdagmiddag per vliegtuig te Praag aangekomen. Atkin is chef van de economische afdeeling van het Foreign Office, Stopford, deskundige van het Donauvraagstuk en particulier secre taris van Lord Runciman. Geleidelijke autonomie. De geleidelijk autonomie, die in een tien- of twintigjarenplan zou kunnen worden door gevoerd, wordt thans, op den vooravond van de aankomst van Runciman, als de meest wenschelijke oplossing van het minderheids vraagstuk beschouwd, aldus United Press. Internationale waarnemers geven toe, diat zulk een schema Runciman de mogelijkheid zou geven voor een Salomon's oordeel. Deze sringen herinneren eraan, dat de proefbal lon verleden week werd opgelaten door de on afhankelijke, in de Duitsche taal verschij nende courant „Bohemia", die in nauwe connectie staat zoowel met de regeering als met kringen der Sudeten Duitschers. Men neemt algemeen aan, dat een tien- of twin tigjarenplan beide zijden voordeelen zou brengen en het onmiddellijk gevaar van een conflict uit den weg zou ruimen, terwijl het tevens de essentieele autonomie-eischen der Sudeten Duitschers vervult. .De redenen, die dit autonomieplan steunen, zijn viervoudig. Ten eerste zou de lange tijd Tsjecho Slowakije de mogelijkheid geven weer vasten voet te krijgen in Europa. Ten tweede zou het de Duitsche eischen bijna ge heel vervullen, maar de Tsjechische offers nog eenige jaren uitstellen. Ten derde zou eon dergelijke regeling alle groote mogend heden de mogelijkheid geven voor de uitwer king van een Centraal-Europeesche schik king zonder de voortdurende oorlogsdreiging. Ten vierde en dit punt doet misschien iet wat cynisch aan zou het voor iedereen minder erg zijn zich met de gedachte ver trouwd te maken, dat iets na tien of twintig laren zal gebeuren. Naar United Press voorts meldt heeft Hodza de technische en politieke comités van het kabinet opdracht gegeven de werkzaamhe den inzake de minderheden te voltooien, voor de aankomst van Runciman Hodza is gereed om vandaag met de onderhandelingen met rie Henleinisten een aanvang te maken, later zullen verschillende ministers met Su deten Duitsche deskundigen confereeren. De Party van Hlinka heeft de voltooiing van net ontwerp van een memorandum aange kondigd, dat Runciman overhandiga zal worden. Hetzelfde zal de Hongaarsche oppo sitiepartij doen. De Amerikaansche gezant in bniitschland, Wilson, zal a.s. Donderdag met de Amerikaansche gezant te Praag, Wilbur ^arr, confereeren, op den dag dus. die op de aankomst van Runciman volgt. Zij zullen VQfft over Duitsche en Tsjechische op vattingen van het minderheidsprobleem. (United Press). Sabotageproces te Moskou eindigt met 23 doodvonnissen. Russen maken melding van nieuwen Japanschen aanval. Het Russische persbureau Tass meldt het volgende: In den ochtend van 2 Augustus hebben de Japansche troepen opnieuw den Zoazernaya-heuvel, welke op Rus sisch gebied ligt, aangevallen. Het gevecht duurde den geheelen dag. Toen de Japansche troepen de grens overtrokken naar Sovjet-Russisch gebied, werden zij onmiddellijk onder vuur genomen door de Russische ar tillerie en bombardementsvliegtuigen, waardoor zij zware verliezen leden. De geruchten over vluchten van Sovjet Rus sische bombardementsvliegtuigen over Mands- joekwo of Korea, welke van Japansche zijde zijn verspreid, worden in welingelichte Rus sische kringen tegengesproken. Men wijst erop, dat sedert het uitbreken van het conflict de regeering van de Sovjet Unie heeft verklaard, dat alleen het gebied, dat onbetwistbaar eigendom is van de Sovjet Unie zal worden verdedigd. Dit bevel is door de strijdkracht zoowel te land als in de lucht strikt nageko men. Men veronderstelt, dat genoemde ge ruchten in omloop zijn gebracht door Japan sche militaire kringen, teneinde de aanvallen te rechtvaardigen, alsmede de geweldige ver liezen, welke hiervan het gevolg zijn. Verder wordt gezegd, dat de Japan sche militairen in hun optreden wor den aangemoedigd door het uitdagend optreden van sommige Japansche diplomaten. Onder deze omstandig heden wordt het voortzetten van de vijandelijkheden met ernstige gevol gen onvermijdelijk geacht. Japansch protest te Moskou afgewezen. Het D. N. B. meldt voorts uit Moskou, dat de eerste secretaris van de Japansche ambassa de, IJakawa, Dinsdagmiddag een bezoek ge bracht heeft aan den chef van de afdeeling voor het Verre Oosten in het commissariaat van buitenlandsche zaken, Mironof, bij wien hij protesteerde tegen het opnieuw vliegen over de Mandsjoerijsche grens door veertig Sovjet Russische vliegtuigen. IJakawa verklaarde daarbij, dat de Japansche regeering aan dit voorval bijzonder ernstige beteekenis hecht, aangezien grensschendingen door een zoo groot aantal militaire vliegtuigen tot dusverre nog niet waren voorgekomen. Mironof wees het protest kortweg als „ongegrond" van de hand. Prestige op het spel. Havas verneemt uit Tokio, dat volgens de Japansche opvatting de affaire van Tsjang- koefeng na het bombardement van Kore aansch gebied door Sovjetvliegtuigen in de afgeloopen 48 uren de grenzen van een een voudig grensincident overschreden heeft. Het zijn werkelijke vijandelijkheden geworden op een beperkte schaal, waarvan de inzet niet meer de grensheuvelen van Mandsjoekwo is, doch het prestige der beide regeeringen en der beide legers. Van Tokio uit bezien geeft de toestand op zijn minst den indruk, dat de regeeringen voor het oogenblik de gebeurtenissen in de hand hebben en nog denken een einde te maken aan het conflict, zoodra zij de gewenschte resultaten zullen hebben verkregen. De zaak staat thans zoo, dat zij genoopt zouden kun nen zijn het conflict een zekere uitbreiding te doen nemen zonder nochtans toe te staan, dat het uitgroeit tot een algemeenen oorlog. Voor Japan is de herovering van Tsjangkoe- feng door geweld een gelegenheid Rusland en de wereld te toonen, dat een oorlog in China het leger in Mandsjoekwo niet verlamt. Ten aanzien van Rusland vreest Japan, dat het het bewijs wil geven van zijn militaire kracht door op een beperkt terrein alle middelen van den modernen oorlog te gebruiken. Men wil evenwel zelfs in dat geval, ge- looven dat een conflict gelocaliseerd zal blijven, indien, naar men zegt, Sovjet Rusland wil voorkomen dat het spel der bondgenootschappen het noodzaakt ook op een Europeesch front te strijden. Volgens optimistische opvattingen zouden derhalve de tegenwoordige toestand en de vijandelijkheden volgens de in zekeren zin klassieke methoden der politiek van het Verre Oosten, het noodzakelijke voorspel kunnen zijn van een diplomatieke regeling, welke voor een zekeren tijd de strijdkrachten, die aan de grenzen van Mandsjoekwo tegenover elkander staan, zou vasthouden. Reacties in Amerika. WASHINGTON, 3 Augustus. Overal in de Ver. Staten volgt men het verloop der Rus- sisch-Japansche incidenten met groote span ning. Men gelooft echter overal, dat een vreed zame oplossing de meest wenschelijke zou zijn. Huil legde den nadruk op het feit, dat het bui tengewoon moeilijk is om uit het betreffende gebied betrouwbare berichten te verkrijgen, waarbij hij er nog de aandacht op vestigde, dat de waarnemers misschien de beteekenis der verschillende militaire operaties overdrij ven. In het geheele land publiceerden de cou ranten groot opgemaakte geïllustreerde kaar ten van het omstreden gebied tezamen met re- dactioneele artikelen. De effectenmarkt is des zomers altijd gedrukt maar de makelaars en geïnteresseerden geloo- ven desondanks uit de Russisch-Japansche verhoudingen te kunnen opmaken, dat de aan gelegenheid van grooten invloed zal zijn op de buitenlandsche markt. De Federal Reserve Bank maakte bekend, dat een nieuwe zending van vijf millioen achthonderdduizend dollars goud in Japan werd gereedgemaakt voor ver zending naar de V. S., waardoor de som gouds, die Japan tijdens de laatste zestien maanden naar Amerika heeft gezonden stijgt op 346 mil lioen dollar goud. Dit goud werd hoofdzakelijk naar Amerika gezonden om de Japansch-Chi- neesche oorlog te financieren. Uit den nog voortdurenden goudstroom uit Japan naar de V. S. maken verschillende financiers op, dat de Vereenigde Staten een „goudleveringsbrand- punt" zouden kunnen worden voor het geval van een Europeeschen oorlog. De Vereenigde Staten bezitten reeds een goudvoorraaad van 13 milliard dollars, dat is ongeveer de helft van de tot nai toe bekende goudvoorraad der wereld, Als een Europeesche oorlog zou uit breken zou dit de goudstroom naar de Ver eenigde Staten nog doen toenemen. Zoodat Amerika tenslotte drievierde van de geheele goudvoorraad der 'wereld zou bezitten, als de regeering tenminste de goudopkooppolitiek niet stopzet. (United Press. 195 personen stonden terecht. Havas meldt uit Madrid: Er hebben 195 personen terechtgestaan we gens sabotage tegen het regime. 23 beklaag den o.w. drie vrouwen werden ter dood ver oordeeld, elf, o.w. een vrouw, tot dertig jaar werkkampstraf, terwijl zes beklaagden 25 jaar in een werkkamp zullen moeten doorbrengen. 49 beklaagden werden veroordeeld tot gevan genisstraffen, varieerende van twee tot 22 jaar, 48 tot geringer straffen. De overigen werden niet veroordeeld. Allen waren einde Maart gearresteerd onder beschuldiging deel te hebben uitgemaakt van een fascistische organisatie. Volgens de acte van beschuldiging hadden de leden dezer or ganisatie tot taak inlichtingen te verzamelen over de plaatsing van batterijen en troepen bewegingen. Onder hen bevonden zich eenige personen, die werkzaam waren bij een tele foonmaatschappij. Meening der Sudeten Duitsche gedelegeerden. Italië in het anti-semitische spoor. Binnenkort uitwijzing van 60.000 Joden? De correspondent te Rome van het nationaal-socialistische orgaan Rote Erde meldt, dat Italië binnenkort 60.000 uit Oostenrijk en Duitschland afkomstige Joden zal uitwijzen. Hetzelfde blad verneemt, dat Jood- sche studenten voortaan volledig zul len wordt uitgesloten van de facultei ten der medicijnen. Instituut voor rassenstudie wordt opgericht. Naar Havas verneemt zal te Rome een .in stituut voor verbetering van het menschdom en ihet behoud van het ras" worden gevestigd. De staatscourant publiceert een decreet, waarbij machtiging wordt verleend 10 millioen lire voor dit doel te besteden. Zwitserland herdenkt zijn stichtingsdag. v Rede van bondsraad Minger op den dag van het eedgenootschap Maandag heeft in Zwitserland de officieele herdenking van de oprichting van het eedge nootschap plaats gevonden. Te Zürich heeft de leider van het militaire departement, bondsraad Minger, ter gelegen heid hiervan een rede gehouden, waarin hij de bijzondere positie van Zwitserland besprak. Hij herinnerde o.a. aan de tegemoetkomende houding van de groote mogendheden, op grond waarvan Zwitserland thans weder in het vol ledige genot is van de eeuwige onverbrekelijke neutraliteit. Chineezen geven Soesoeng prijs. oen we na afloop van de werkzaam heden van het 22ste congres der Internationale Unie van Volken bondsvereenigingen dankbaar ge noten van een even mooi als belang wekkend uitstapje ook dat hadden de Deensche gastvrouwen en gastheeren alweer uitstekend georganiseerd kwamen we o.a. terecht te Elseneur. Daar bezochten en be wonderden we het oude slot Kronborg. Uiter aard verwijlden we er in gedachten bij Ham let en zoo ontsnapte op eenmaal aan een onzer het citaat: „Te zijn of niet te zijn, dat is de vraag". Ditin verband met de situatie, waarin de Volkenbond op het oogenblik ver keert en tevens met het oog op wat de toe komst ten aanzien van Genève zal kunnen brengen. Nu. dat de Bond, zelfs onder de huidige om standigheden, er niet alleen (moet zijn maar tevens blijven, daarvan bleken de deelnemers aan dit congres in alle opzichten ten volle overtuigd. Men verheelde zich niet, dat de wind thans sterk tegen is, dat er sedert 1919 heel wat teleurstellingen ondervonden zijn, doch dit leidde allerminst tot de zienswijze, dat men zijn Volkenbondsmatten nu wel kan oprollen. Volharden bij het ideaal, was het pa rool van de congressisten, ook al viel in be langrijke mate waar te nemen, dat zij er in het tegenwoordige stadium voor terugdeins den precies aan te geven, wat er zou moeten en kunnen gebeuren, opdat de Bond weer tot volle beteekenis en invloed zal kunnen ko men. In zooverre dient gezegd, dat zelfs de voorhoede van de ij veraars voor de Volken bondsgedachte en beginselen min of meer be vangen was door een mentaliteit van aarze lend afwachten. Zoodoende moest het in het algemeen dan ook wel ontbreken aan debatten van verras senden aard. Uit een journalistiek oogpunt mocht dat wellicht ietwat te betreuren val len, politiek gezien pleitte deze geestesgesteld heid voor den werkelijkheidszin van het 22ste Congres. Aldus bijv. het oordeel van iemand, die door zijn ervaring op het gebied van ar beid ten behoeve van den Volkenbond, o.m. zeer goed weet en beseft, welke stroomingen van en in de internationale openbare meening wel, en welke niet ten goede komen aan het instituut, dat zijn zetel te Genève heeft. Die zelfde beoordeelaar vertrouwde me bovendien toe, dat het z.i. vooral een troostvolle gedachte was te weten, hoe onder de jongeren in de verschillende landen, de vaste wil aanwezig is Wat ten deele ook op dit Congres te merken viel om te blijven werken aan we deropbouw en uitbouw van den Volkenbond. Het was vermoedelijk mede die wil, welke er toe bijdroeg, dat men ter Kopenhaagsche bij eenkomst er in wist te slagen, zonder al te veel verkwikkelingen, binnen den daartoe be schikbaren tijd, nuttigen Congresarbeid te verrichten, arbeid, waarvan men de beteeke nis toch heusch niet moet onderschatten. Japansche versterkingen naar het Jangtsefront. HANKAU 2 Augustus. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, hebben de Chineezen Soesoeng, te genover Hoekau, op .40 K.M. ten Zuid westen van Taihoe, prijsgegeven. Sinds Zondag j.l. doen de Chineezen tegen aanvallen op de Japansche stellingen te Tsiensjan, ruim 80 K.M. ten Noordoosten van Soesoeng. Bij den slag van Zondag zouden ruim duizend Japanners gedood zijn. Intusschen worden uitgebreide Japansche versterkingen naar het Jangtsefront gezon den. Honderd Japansche kanonneérbooten en driehonderd stoombarkassen opereeren thans op de Jangtse. Dertig Japansche oorlogssche pen zijn Woehoe gepasseerd, stroomopwaarts varende, in den loop der laatste dagen. Twin tig waren geheel bezet met troepen. Een Japansch vliegtuigmoederschip is on derweg naar de Hangtsjaubaai. Het heeft 44 jachtvliegtuigen en 25 bombardementstoe stellen aan boord, zes Japansche torpedoja gers voeren groote aantallen Japansche troe pen naar de streek Sjanghai-Hangtsjau. (A. N. P.) Vliegeraanval op Barcelona. Ernstige schade aangericht. BARCELONA. 2 Aug. Vanmorgen om negen uur hebben vijf driemotorige Junkermachines een zestigtal bommen op Barcelona neergewor pen. De aangerichte schade is belangrijk. (Havas) Onthulling in Amerikaansch omkoopingsproces. Beschuldiging tegen vroegeren districts- attorney. Reuter meldt uit New York 2 Aug: Tijdens de verhooren in de gangsterszaak wegens om- kooperij werd groot opzien gebaard toen de districtsattorney Thomas Dewey den vroege ren districtsattorney William C. Dodge er van beschuldigde betrokken te zijn geweest bij omkooperijen of intimidaties in verband met den „racket" van „Dutch Schultz", een zaak welke over vele millioenen ging. ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLINC En hier zien jullie op het plaatje de fiets, die oom van dat oude ding heeft gemaakt. Hij kon nog net één wiel vinden en dat heeft hij gebruikt voor het voorwiel. Maar een tweede had hij niet meer en toen heeft hij maar wat anders bedacht. Jullie zien het wel, hè, hoe hij dat gemaakt heeft. Thijs en Sim schaterden het uit, toen ze het gedrocht van een fiets zagen Oom had zoowaar nog een lampje op den kop getikt en een bel hield hij voor de zekerheid maar in zijn handen. Maar hier val ik niet meer mee! lachte hij. Met drie wielen kan ik niet meer omslaan. En zoo fietste oom kalm door, tot verbazing van Thijs en Sim.,,..., Wat in het bijzonder de dit keer aan den dag gelegde Amerikaansche aciviteit betreft, denk ik aan de resolutie, die men met betrek king tot het vraagstuk van hervorming van het Volkenbondshandvest aannam. De Ame rikanen waren van oordeel, dat het op dit oogenblik veel meer op den weg van de inter nationale organisatie lag om zich te zetten aan bestudeering van allerlei denkbare oplos singen van het probleem, dan thans reeds, zonder zulk een nader voorafgaand onder zoek, precies aan te geven, wat er wel en wat er niet zou dienen te gebeuren. Dit nam niet weg, dat de Amerikanen Eichelberger in ver band met de lijst van te bestudeeren vragen, eenige vrijwel gloednieuwe tenminste voor Europa gloednieuwe denkbeelden aan de hand deed, die de overweging alleszins waard zijn. Maakt den Volkenbond werkelijk universeel door eigenlijk automatisch de geheele samen leving der staten als Volkenbond te beschou wen, zoodat dan alles wat betref een van een beslissing der Bondsorganen afhankelijke toe treding evenzeer komt te vervallen als uit zetting of uittreding. Binnen het kader van zulk een universeelen Bond zou er dan wel licht de gelegenheid moeten bestaan voor hen, die daartoe bereid zijn, speciale verplichtingen inzake verleening van onderlingen bijstand, deelneming aan sancties enz., op zich te ne men: een en ander met het oog op bevorde ring van handhaving en bescherming der in ternationale rechtsorde. Dit in den trant van een bijzonder protocol, zooals dat ook be staat en werkt ten opzichte van de aanvaar ding van de zgn. verplichte rechtspraak van het door den Volkenbond in het leven geroe pen Internationaal Gereehtshof in Den Haag. En voorts zou men dan misschien zekere voordeelen op het gebied van internationale economische samenwerking alleen ten deel kunnen laten vallen aan die staten, welke bereid zouden wezen verplichtingen als zoo even bedoeld, op zich te nemen en na te komen. Naar mij ter oore kwam, zou in deze sugges ties de hoogst bekwame Amerikaansche vol kenrechts-deskundige prof. Shotwell een be langrijk aandeel hebben gehad. Hoe het zij, men zal o.m. in ons oude Europa ongetwijfeld goed doen met de noodige aandacht te geven aan deze, uit het jonge, frissche Amerika af komstige denkbeelden. Tot de punten van zeer actueelen aard, die ter tafel kwamen, behoorde uiteraard o.m. de gang van zaken ten opzichte van Spanje het Congrees keerde zich met overtuiging te gen den schijn van non-interventie en be pleitte daadwerkelijke beëindiging van het mee laten vechten van buitenlandsche ele menten en voorts het geval Tsjecho-Slo- wakije. De houding der Sudeten- Duitsche gedelegeerden. IK moge gewag maken van een typische •"-ervaring, die ik tijdens de Kopenhaagsche bijeenkomst in verband met de Tsjec'ho-Slo- waaksohe verwikkelingen opdeed. In dat land bestaan ook Volkenbondsvereenigingen van de minderheden die eveneens op de congressen der Unie een duit in het zakje kunnen doen en dan ook vertegenwoordigd waren. Zoo o.m. de Sudeten-Duitsche Volkenbondsvereeniging uit Tsjecho-Slowakije. Haar afgevaardigden bleven echter opzettelijk weg uit de vergade ringen waar de op de republiek van Benesj betrekking hebbende resolutie in behandeling was. Blijkens een door hen rondgezonden schriftelijke verklaring, achtten zij dit juister, nu er volgens hun eigen mededeeling onderhandelingen tusschen hen en Hodza's regeering gaande zijn. Dit scheen bepaald te pleiten voor hun verlangen om zich heel kalm te houden men heeft dat vroeger wel eens anders beleefd! en om geen min of meer demonstratieve politiek tegenover de heeren in Praag, in dit internationale milieu te voe ren. Daarmee was nu wel volkomen in overeen stemming dat mij op een der eerste dagen aan mijn verblijf in kopenhagen, een van de Su- dete-Duitsche gedelegeerden ten congresse aansprak in herinnering roepend, hoe ik hem twee jaar geleden te Praag had ontmoet, toen ik een bezoek bracht aan den secretaris-ge neraal der Sudeten-Duitsche partij. Nu ik de zen jongeman even goed aankeek, schoot me inderdaad die ontmoeting te binnen. Het merkwaardige was, dat ik me bij die gelegen heid al niet bijster geestdriftig over allerlei door hem en door zijn chef ontwikkelde denk beelden had getoond en dat ik later in de pers waarvan hij beslist kennis had geno men heel wat critiek ten beste had gege ven. Dit nam niet weg, dat hij uiterst vrien delijk was en bepaald de neiging aan den dag scheen te leggen om mij te doen gevoelen, dat er heusch wel land met hem en zijn geestver wanten te bezeilen viel. Maar sterker nog was, dat hij zich op mijn vraag omtrent den huidigen stand van za ken en omtrent de in zijn oogen al dan niet aanwezige mogelijkheid, dat regeering en Su deten-Duitsche partij het tenslotte op bevre digende wijze eens zouden kunnen worden, niet alleen optimistisch doch tevens hoogst pacifistisch uitliet Van verbetenheid of van vrees, dat er met de heeren in Praag toch niets te bereiken zou zijn, en dat het tenslotte hard tegen hard zou moeten gaan, geen sprake. En nu moet men bij dit alles bedenken, dat het hier betrof de uitlatingen van een functiona ris van de centrale der partij tegenover iemand, van wien hij wist, dat die de functie van journalist uitoefent! Het is duidelijk, dat het onvoorzichtig ware aan heel dit optreden weer te veel beteekenis toe te kennen. Doch in het kader van heel de houding door de SU- deten-Duitschers ditmaal (in tegenstelling met vroeger) op het Congres der Internatio nale Unie van Volkenbondsvereenigingen aan genomen, scheen het toch wel symptomatisch te zijn en in elk geval m.i. opvallend genoeg om er juist nu gewag van te maken. Zelfs al geven zoo nu en dan ook weer be richten uit Praag te duchten, dat het met de vredelievende neigingen van de Henleinpartij nog v/el beter gesteld kon wezen, zoo meen ik toch, dat er een mogelijkheid bestaat, dat daar, om welke redenen dan ook, ten deele wel eenig besef aanwezig is omtrent het gewensch te van een minder fel optreden dan tot voor vrij kort algemeen aan den dag werd gelegd. Moge de practijk tenslotte zoo wezen, dat na koming der Volkenbondsverplichtingen, waar van de door het Kopenhaagsche Congres aan genomen resolutie inzake Tsjecho-Slowakije gewag maakt, niet noodig zal wezen! Dan zal meteen de kans, dat in het algemeen weer meer te werken zal zijn in de richting der idealen, die het jongste Congres der Unie van Volkenbondsvereenigingen gelukkig niet in den steek liet wellicht weer wat grooter wezen. Dr. E. VAN RAAtLTE, j

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3