KORT VERHAAL Rubriek voor Vragen ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Mesembrianthemums. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijnt worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Iemand moet zijn behoeftige moeder f 4.per week geven, maar laat al eenige we ken niets van zich hooren. Hoe krijg ik nu dat geld? ANTWOORD: U moet u wenden tot den advo caat die het proces voor u behandeld heeft. Hij zal dan uw zoon aanschrijven en als dat niet helpt beslag laten leggen. VRAAG: Mijn werklooze zoon van beroep schilder en georganiseerd heeft per week ƒ10 steun. Uit de nalatenschap van zijn vader kan hij een erfenisje van 60 a 75 ontvangen. Als hij dit aanneemt, hoeveel weken krijgt hij dan geen steun? ANTWOORD: Als uw zoon steun ontvangt vol gens de bepalingen van de steunregeling mag hij een erfenis aanvaarden (tot 200) en ook den steun behouden. (Maar het bedrag van de erfe nis moet hij absoluut opgeven bij M. H.). VRAAG. 1. Heeft een meisje-voor-dag-en-nacht na 1 jaar recht op vacantie? 2. Hoeveel kostgeld krijgt zij? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Eventueel 1.per dag. VRAAG: Ik ben 1/2 dag per week vast aan genomen als werkster. Mevrouw gaat 3 weken uit. Heb ik nu recht op 3 x 1/2 dag loon? (Me vrouw wil me later die dagen met de schoon maak in laten halen). ANTWOORD: Ja. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik witte verf uit een blauwe gabardine regenjas? (Benzine helpt niet). ANTWOORD: De vlek insmeren met ongezou ten boter. 24 uur laten liggen. Dan de vlek tus- schen de nagels der duimen goed kneden. Over tollige boter afschrappen en daarna de geheele plek stevig afwrijven of afborstelen met per- chlooraethyleen. VRAAG: Hoe kan ik den granieten vloer van mijn badkamer onderhouden (niet met witte was, want daar is telkens een heele pot voor noodig). Ik bedoel zóó dat ik toch den vloer met zeepsop kan opnemen. ANTWOORD: Met vloerolie geregeld Inwrij ven. VRAAG: Hoe kan ik wrijfwas uit een donker blauwe plusfour krijgen (Engelsche tweedstof). Met zeepsop heeft het niet geholpen. ANTWOORD: Goed afwrijven met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen. VRAAG: Hoe krijg ik kringen van vochtige waterglazen uit een gebeitst eiken tafelblad? ANTWOORD: Met het fijnste schuurpapier of met puimsteentje afschuren. Daarna opnieuw beitsen. VRAAG: Hoe reinig ik het best een rood lede ren jasje en een lichte. Falcon regenjas? ANTWOORD: Het lederen jasje kunt u beter naar een goede stoomerij sturen. De regenjas legt u glad op een tafel, dan afschuieren me£ een lauw neutraal zeepsopje, tweemaal met warm water uitspoelen en nog eenmaal met koud water na spoelen. DIEREN. VRAAG: In mijn volière broeden twee kanaries. Telkens als de jongen 1 a 2 weken oud zijn, vin den we ze dood in het nest. Wat is hiervan de oorzaak? ANTWOORD: Waarschijnlijk heeft u den man bij de pop gelaten. Zoodra er jongen zijn moet de man weggevangen worden en apart gezet. VRAAG: Mijn Peklneesje van ruim 1 jaar verhaart al een paar maanden erg. Ik wasch hem zoo nu en dan, kam en schuier hem dagelijks, maar het baat niets. Wat kan ik er aan doen? ANAWOORD: Vermoedelijk geeft u verkeerd voedsel, en het voedsel te zoutrijk. Voert u da gelijks met rauw spiervleesch, in dobbelsteen tjes (groote stukjes) veel melk, oud bruinbrood en zoutlooze groenten. Rijst aardappelen, keu- kenresten zijn verboden spijzen voor honden. PLANTEN. VRAAG: Mijn clivia's zijn besmet met luis of schimmel. Het vreet al verder in de plant maar ze groeit tevens en de eene helft heeft zelfs ge bloeid. Wat kan de oorzaak zijn en wat is er te gen te doen? Spiritus met zeepwater hebben niet geholpen. De planten staan in een droge, zonnige en helder verlichte kamer. ANTWOORD: Het aan ons gezonden stuk van een blad is bezet met dopluis en wolluis. Beide zijn moeilijk te bestrijden omdat ze bij voorkeur nestelen in de oksels der bladeren. Phytophiline is een zeer geschikt middel als men ze daarmee kan bestrijken. Deze vloeistof is verkrijgbaar bij een handelaar in tuinbouw- artikelen. Met een kwastje insmeren. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Ik ben afgekeurd voor den militairen dienst voor de lichting 1939. Ik wil herkeuring aanvragen. 1. Waar kan ik dat aanvragen en wanneer? 2. Welke voorwaarden of bepalingen zijn er eventueel aan verbonden? ANTWOORD: Herkeurig voor den dienstplicht moet worden aangevraagd aan den Burgemees ter der gemeente waar u voor den dienstplicht staat ingeschreven. Dit behoort te geschieden binnen 10 dagen na den datum waarop de uit spraak is gedaan. De keuringsraden hadden zit ting voor de lichting 1939 tot April 193S. U is dus te laat voor de aanvrage van een herkeu ring. DIVERSEN. VRAAG: Hoe laat en van waar vertrekt de boot uit Rotterdam naar Vlanen, Vreeswijk en wat is het tarief (ook voor een fiets)? ANTWOORD: Booten van de Reederij Fob Smit en Co. Vertrek van Oosterkade Rotterdam. Alleen gedurende Juli en Augustus. Op werkda gen: 7 en 2 uur. Zondag alleen 's morgens 7 uur. Rotterdam-Vreeswijk le kl. enkele reis 0.95. retour 1.30. 2e kl. 0.70 en 1. Rijwielen 0.15 VRAAG: Hoe kan ik als minderjarige Duit- scher alleen voor een week over de Belgische grens komen? Zijn daar jeugdherbergen en wat zijn de kosten per nacht? ANTWOORD: U moet een Duitsche pas heb ben, aan te vragen bij het Duitsche Consulaat te Amsterdam, Weteringschans 112, en een Belgisch visum op die pas, aan to vragen bij het Belgisch Consulaat te Amsterdam, Vondelstraat 87. Over Jeugdherbergen kunt u worden ingelicht aan de Jeugdherberg Jan Gijzen, Jan Gijzen- vaart. VRAAG: Bestaat er te Haarlem een club met als doel natuuronderzoek en wandeltochten? Wat is het adres van den secretaris? 2. Waar kan ik mij opgeven voor correspon dentie met buïtenlandsche scholieren? ANTWOORD: De afd. Haarlem van de Na tuurhistorische Vereeniging, secretaresse is uiej. v. d. Velde, Parklaan 101. 2. Vereeniging voor Internationaal Jeugdver- keer, Witte Rozenstraat 56a, Leiden. VRAAG: 1. Wanneer gaan de booten Hoek van Hollan dHarwich 2. Wat zijn de prijzen van retour en enkele reis 3. Heb ik een pas noodig voor Engeland? 4. Kan ik op een goedkoope manier in Har wich komen? ANTWOORD: 1. Er gaat alleen een nachtboot die 23.50 n.m. vertrekt: aankomst Harwich 6.15. 2. Enkele reis 2e kl. boot 20.15. Er zijn al lerlei retours. Raadpleegt u bij een Reisbureau even een dienstregeling. (Maandretours zijn al leen geldig op Dinsdag, Woensdag, en Donder dag). 3. Ja. 4. Een zeer goedkoope gelegenheid is de Rott.- IIull lijn (Associated Humber Lines, Parkhaven Rotterdam), die een retour steerage klas (3de klas, achterin) verzorgt per zg. Abbey-booten (Melrose Abbey en Dewsbury) voor iy2 pond 13.50) (Voor jongelui). VRAAG: Hoe reinig ik de kraag van een ga bardine regenjas? En hoe verwijder ik daaruit andere vlekken? ANTWOORD: Met perchlooraethyleen stevig afwrijven, ook andere vetvlekken. KAMPEEREN EN TOCHTEN. VRAAG: 1. Ik wil in de tweede week van Augustus gaan kampeeren in Oud-Valkeveen. Is daar een kampeerterrein in de omgeving? Tot wïen moet men zich wenden? Wat zijn de kos ten? 2. Wat is de mooiste fietsweg naar Oud-Val keveen? Hoeveel km.? (geen verkeerswegen). ANTWOORD: Er Is een terrein bij het thee huis Bosch en Hei te Valkeveen. Aanmelden bij A. Voek, Huizen (N.H.). 2. Haarlem, Amsterdam, Ouderkerk, Abcoude, café Vink, Nichtevecht, Nederhorst den Berg, 's-Graveland. langs achterzijde landgoed Ban tam, Bussum, kruising Naarder straatweg, Hotel Bosch van Bredius, Valkeveen. Ongeveer 58 k.m. VRAAG: Waar zijn bij Putten kampeerter reinen? ANTWOORD: Kampeercentrum 't Spriel bij den Gardenschen grintweg tusschen Putten en het Uddelermeer. VRAAG: 1. Wat is de snelste weg met een zeilboot van het Noorder Buitenspaarne naar de Loosdrechtsche Plassen? 2. Welke sluizen en bruggen moet ik passee- ren en wat zijn daarvan de kosten? ANTWOORD: U kunt het beste gaan door het Noordzeekanaal en dan over het IJ naar Zee burg, dan door Merwedekanaal tot Nichtevecht, verder de Vecht af tot voorbij Loenen. 2. Tot Nichtevecht vrij. Op de Vecht 0.10 per brug, en 0.30 voor sluis bij Loenen. Makelaar te Middelburg gearresteerd. De gemeente-politie van Middelburg heeft den ongeveer vijf tig jarigen makelaar in assu rantiën, K. L. J., in arrest gesteld. J. heeft jaren lang voor Zeeland verschillende firma's vertegenwoordigd en was thans voornamelijk makelaar in assurantiën. Het schijnt, dat hij er van verdacht wordt zich te hebben schul dig gemaakt aan onregelmatigheden als ma kelaar en als vertegenwoordiger van verschil lende assurantie-maatschappijen. De bekroning door ELSA KAISER. OP een prachtigen voorjaarsavond werd er heel schuchter op de deur van En rico Conetti's atelier geklopt. Conetti had juist zijn penseelen neergelegd en stond, een paar schreden van zijn schilders ezel verwijderd, zijn werk te bekijken. De stra len van de ondergaande zon vielen op het zoo even gereed gekomen werk en verleenden het een geheel apart leven. Conetti was beroemd, de meest gezochte schilder van zijn tijd en het was een heel groote eer als hij er in toestemde iemands portret te schilderen. „Binnen!" riep Conetti ongeduldig toen het schuchtere klopje zich had herhaald. Aarze lend kwam de kleine, bleeke Lucia binnen. Zij droeg een portefeuille onder den arm en haar groote, donkere oogen keken den schilder angstig en verlegen aan. „Wat verlangt u?" vroeg de schilder iets te luid. „Ik wilde u vragen.ikals u tenmin ste maar eens wilde kijken?" Lucia strekte haar handen, waarin zij een kartonnen por tefeuille hield, naar den schüder uit. „Ik geef geen les", zeide deze kort. „Ik weet het," zeide de kleine schuchtere stem weer. „maar ik had gehooptals u uw oordeel zoudt willen zeggenwij zijn arm en zij willen thuis dat ik naar een kantoor ga, maar ik schilder zoo graag." „Juist, maar wat heb ik daar nu mee te maken?" vroeg Conetti ongeduldig. „Ikmoeder zou begrijpen"Er klonk iets als een snik. Conetti kon geen vrouwentranen verdragen en heelemaal niet de tTanen van een onbe kend meisje, dus stak hij zijn hand uit en zeide iets vriendelijker „Nu. kom dan. laat maar eens kijken." Lucia stond bevend te wachten terwijl de schilder blad voor blad omkeerde. „Aardig, heel aardig", mompelde hij, „maar je zult nog veel moeten leeren, meisje". „Leeren, o. leeren, als dat mogelijk was!" hijgde het jonge meisje. Voor het eerst keek Conetti haar aan, zijn blik gleed over haar oude versleten jurk, over het madonna-gezichtje met het gladde ge scheiden haar en ten laatste keken zijn oogen in de donkere kijkers van Lucia. Zij keken lang en toen zeide Conetti plotseling met geheel veranderde stem. „Als ik voor dezen keer eens een uitzondering maakte?" „O." Een zucht vloog door het vertrek. „O, u denkt dus dat ik talent heb?" „Mijn hemel kind, wat is talent? Maak je geen groote illusies." Lucia werd nog bleeker. Het magere ge zichtje stond op „honger". Verschrikt ging Conetti naar een muurkast en zette brood, kaas en vruchten voor haar neer. „Daar kindje, eet. ik heb helaas niets anders in huis. Ik ben ongetrouwd en mis het talent om gasten te ontvangen, huiselijke kwesties gaan mij te hoog. Eet, doe of je thuis bent." Sedert dien avond kwam Lucia iederen dag zijn huishouden verzorgen, zij kookte, waschte, streek en naaide en in ruil daarvoor gaf Conetti haar les. Lucia was gelukkig. Vol eerbied keek zij Het zoeken naar den „Hawaii Clipper" gestaakt. MANILLA (Philippijnen), 5 Aug. (Reuter) De Amerikaansche vloot heeft het zoeken naar den verdwenen „Hawaii Clipper" opgegeven. Meer dan honderdduizend vierkante mijl is door de schepen en vliegtuigen afgezocht, doch niets is gevonden. De schepen en vliegtuigen hebben thans be vel gekregen naar hun bases terug te keeren. SPORTIEF KINDERJURKJE. Dit sportieve jurkje kan men vervaardigen van 2 Meter linnen van 90 centimeter breedte. Het patroon is bestemd voor den leeftijd van 8 tot 10 jaar, door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend ma ken voor het meisje, voor wie het bestemd is. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende.'een week verkrijgbaar bij de bureau Kennemerlaan 42, IJmuiden en Breestraat 29, Beverwijk. naar hem op en ook hij had geen spijt zich over dit stille wezentje ontfermd te hebben. Haar dankbaarheid en bewondering waren grenzeloos en dit streelde Conetti's ij delheid. En eindelijk begon hij in te zien dat hij haar niet meer missen kon. Zij was een deel van zijn wereld geworden en uit angst dat hij haar eens zou moeten missen en ook uit liefde, vroeg hij haar zijn vrouw te worden. Hij had lang nagedacht voordat hij haar deze vraag had gedaan. Zij was zoo jong, hij twintig jaal ouder, had gemeend dat het niet goed was dit jonge kind aan zich te binden, maar zijn angst en liefde waren sterker dan zijn beden kingen. En toen hij nog eens in de fluweelen oogen keek, was de vraag plotseling vanzelf over zijn lippen gekomen. Lucia's geluk was nu volmaakt, meer zou zij nimmer kunnen verlangen, haar heele wereld was Conetti. Iets mooiers en heerlijkers was nergens te vinden. Nu kreeg zij het recht hem te verwennen en met allen over hen te mogen spreken. Nu was er niets dwaas of be lachelijks meer in haar vereering. Zij trouw den. Lucia's kunst was vooruitgegaan. Zij werkte nu ook geheel zelfstandig. Conetti vond dit niet prettig. Wat hem het meest in haar aan getrokken had was haar afhankelijkheid ge weest, maar nu? Iets nieuws, iets vreemds was er in haar gevaren, iets dat hij heelemaal niet begreep, maar het allervreemdste hierin was wel, dat Lucia zich niets meer liet leeren, zij werkte zelfstandig en nam geen enkele raad geving daarbij van haar man meer aan. Eens, nadat zij weder een gesprek over dit verschil van opvatting hadden gehad, zeide Lucia heftig. „Ik kan er niets aan doen. men schildert tegenwoordig nu eenmaal anders dan dertig jaar geleden!" Dit was de eerste maal dat zij het verschil in leeftijd tusschen hen beiden ter sprake bracht en het trof Conetti als een slag. Sedert dien sprak hij er niet meer over. Hij nam ook geen notitie meer van haar werk, hij werd koud en onverschillig. Lucia, in een hevig berouw over haar harde woorden, vroeg hem telkens naar zijn oordeel. Dan stond hij lang voor haar schil derstukken, maar zei geen woord. Zij bevielen V Technische nieuwigheden bij de K. L. M. Nieuwe motoren en carburateurs. De K.L.M. heeft thans de Wright Cylone G-105 motor ontvangen. Deze nieuwe constructie biedt vooral voor- deelen bij het vliegen op groote hoogte. Zij berust op het z.g.n. Two Speed Charger Systeem. Waarmede het motorvermogen langer op peil gehouden kan worden. Pan American Airways, de groote Ameri kaansche maatschappij die het luchtverkeer tusschen de Vereenigde Staten en het buiten land onderhoudt, heeft dit motortype juist gekozen voor het Andes traject in Zuid- Amerika, hier immers worden de hooge toppen van dit gebergte overgevlogen. Men denkt thans bij de K. L. M. ditzelfde motor type te gebruiken voor uitrusting der vlieg tuigen dienstdiende op de lijn naar Italië. Deze leidt eveneens over bergland, waarbij men vliegt op hoogten van 4 a 7 duizend meter. Voorts is nog een nieuwigheid bij den tech- nischen dienst op Schiphol de Chandler Groves carburateur. De K. L. M. wachtte reeds geruimen tijd op deze vinding, welke echter door Amerika niet werd vrijgegeven voor den export. Thans kan de K. L. M. evenwel overgaan tot het aanschaffen van een groot aantal dezer carburateurs. De Chandler Groves biedt groote voordeelen tegen mogelijke ijsvorming. De gewone car burateurs moeten verwarmd worden zoodra de mogelijkheid van ijsvorming zich voordoet De nieuwe constructie kan het echter zon der noemenswaardige verwarming stellen om een volledige bedrijfszekerheid te waarbor gen. Ernstige ongelukken te Rotterdam en Hierden. Twee jongelieden om het leven gekomen. ROTTERDAM, 4 Augustus. Op den Goud- schensingel te Rotterdam is Donderdag om streeks half zes een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 21-jarigen timmerman J. van der Vlies het leven heeft gekost. De jongeman, die uit de Goudschewagen- straat kwam en wilde oversteken naar den Goudscheweg, zag van links, uit de richting Oostplein een personen- en een vrachtauto achter elkaar aankomen; hij wilde aanvanke lijk wachten en liet dan ook de personenauto passeeren, doch stak direct achter dezen wa gen toch over, waarop de bestuurder van de vrachtauto niet in het minst bedacht was. Door sterk te remmen trachtte deze bestuur der, de 47-jarige B. H. uit de Weteringstraat nog een aanrijding te voorkomen. Maar hier in slaagde hij niet. Van der Vlies werd door den wagen gegrepen en tegen de straat ge slingerd. Een der wielen van de auto ging hem over de borst, waardoor hij zware inwendige kneuzingen opliep. De geneeskundige dienst bracht hem per ziekenauto naar het zieken huis aan den Coolsingel, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Gisteravond reed een zeswielige vrachtauto op den Rijksstraatweg onder Hierden in de richting Nunspeet. Op het oogenblik dat deze auto links af wilde gaan naar de garage Half weg wilde de 22-jarige motorrijder M. R. uit Nunspeet, den wagen links passeeren. Hij vloog tegen de auto op en was op slag dood. Zijn lijk is naar het Prins-gesticht te Harderwijk vervoerd. De politie onderzoekt de toedracht van het ongeluk. hem niet, maar wat kon hij zeggen, zij zelf had hem immers den mond gesnoerd. Lucia kreeg opdrachten, men zocht haar en bestelde. De groote „men" had Lucia Conetti leeren kennen en vond haar de moeite waard. Nu was het haar beurt. Conetti, de eens be roemde, raakte in het vergeetboek, hij kreeg geen bestellingen meer, men vond hem ouder- wetsch en zwaar op de hand. En plotseling begreep hij dat zijn ster aan het dalen was, hij behoorde tot het verleden! Niets was vreeselijker voor hem dan zijn roem te moeten overleven. Toch zeide hij hier geen woord over tegen Lucia. Urenlang sloot hij zich in zijn atelier op; niemand zag wat hij daar deed, of aan welk werk hij bezig was. Zoo ver vreemdden zij langzaam van elkaar en Lucia schreide veel en lang, maar kon hem toch niet helpen. Eens deed zij nog een poging, zij nam zijn hand. „Enrico, als je er tenminste maar over wilde praten?" „Er valt niet te praten Toen zweeg ook Lucia, maar haar hart was vol wanhoop over hem, zij zag hoe hij leed, maar zij kon hem niet helpen. Een schilderschool schreef een prijsvraag uit en Conetti begon met koortsaehtigen ijver te werken. Hij wilde de wereld bewijzen dat hij nog iets kende, dat hij nog bestond, hij de eens zoo beroemde Conetti. Ook Lucie dong mede. Toen haar schilderij gereed was liet zij het haar man zien. Hij bleef er een tijd lang stil naar kijken. „Vind je het goed?" vroeg zij. „Dat moet je mij niet vragen, ik begrijp de moderne schilderkunst niet, ik ben immers van dertig jaar geleden! Lucia boog het hoofd en verliet zwijgend het atelier. De beide schilderijen stonden in platte kis ten verpakt in de hall van hun huis, kist no. 24 en 25. Lucia wist dat haar man alles van dit schilderij verwachtte. Zij moest tot eiken prijs voorkomen dat men hem zijn schilderij terug zou zenden, anders zou er iets vreeselijks ge beuren, dat wist zij heel zeker. Den avond voordat de schilderijen afge haald werden, veranderde Lucia stil en onop gemerkt de nummers op de kisten Vol spanning wachtten beiden op de uit spraak van de jury. Conetti had niet den moed gehad om naar de tentoonstelling te gaan, twee dagen duurde zij, maar hij had op zijn atelier gezeten en gewacht, het was hem als stond zijn leven op het spel. Lucia bewaakte hem trouw, elke schrede die hij deed. Een vreeselijke angst had haar over vallen dat hij voor de uitspraak misschien toch nog de tentoonstelling zou bezoeken en zien wat zij gedaan had. Maar hij ging niet, hij deed geen stap buiten de deur, de brief, de met zooveel ver langen en smart verwachte brief kon immers ieder oogenblik komenEn op een mor gen, drie dagen later lager er twee witte vier kantjes op de ontbijttafel. Conetti greep naar het eene en scheurde met driftige haast het enveloppe open. „Wij verheugen ons u te kunnen mededee- len dat uw schilderij met den eersten prijs is bekroondlas hij en toen keek hij zijn vrouw aan. Zij zat daar tegenover hem met een ge- openden brief in haar hand, keek naar hem en lachte, hoewel twee tranen langs haar wangen rolden. Dysenterie te Emmercompascuum?, EMMERCOMPASCUUM, 5 Augustus. Naar wij vernemen is te Emmercompascuum vermoedelijk dysenterie uitgebroken. In het gezin van den arbeider D. Smit is een zeven jarig kind, na een dag ziek te zijn geweest overleden, terwijl drie andere leden van het gezin ernstig ziek waren. Toen in de omgeving aan het Westerdiep zich vervolgens dagelijks meer soortgelijk ziektegevallen voordeden, heeft dokter Belks- ma uit Emmercompascuum de inspectie van de volksgezondheid te Groningen en den burgemeester van Emmen ingelicht, zoodat thans een nader onderzoek wordt ingesteld Alle verschijnselen wijzen er op, dat men te doen heeft met een epidemie van dysente- rie, hetgeen vooral met deze warmte zeer gevaarlijk kan worden. Er worden dari ook maatregelen genomen om uitbreiding te voor komen. Zoo is het zwembad te Emmercom pascuum gesloten. De ziekte komt in een van die deelen van de gemeente Emmen voor waar de woningtoestand zeer veel te wenschen overlaat en een behoorlijke drinkwatervoor ziening ontbreekt. Nog een slachtoffer van het water. In het zwembad Groote Wielen, nabij Leeuwarden, kwam het personeel na sluitings tijd tot de ontdekking dat in een der cabines heerenkleeding was achtergebleven. LpZe kleeding behoorde aan den negentienjariger jongeman Oenema, die, zooals later bleek,"in het bad was verdronken. Het lijk is in den nacht opgehaald. Een plantengroep waar voor een ieder wat bij is. Laten we nü, na al die planten die moeilijk of heelemaal niet te kweeken zijn, eens een plantengroep bekijken waar nu letterlijk ieder een zijn vreugde aan kan beleven. Ik bedoel de Mesembrianthemums of Middagbloemen waarschijnlijk wel de bekendste van alle suc culenten of vetplanten. Dat is één groep, maar de leden verschillen onderling vaak als dag en nacht. Sommige zijn struikvormig, met tak jes waaraan dan min of meer blad-achtige bladeren zitten; op „échte" bladeren lijken ze nooit. Het zijn langwerpige rolletjes of won derlijke, soms getande knobbeltjes, maar met een beetje goeden wil kunnen we toch nog wel van een struik met takken en bladeren spre ken. Intusschen zijn er andere Mesems, die bestaan uit een opeenstapeling van vleezige, al of niet getande, soms met kalkschubben be dekte „bladeren" waaraan nu letterlijk niets bladachtigs is. Takken ontbreken en het nieuwe blad vormt zich in het hart. Alleen vie een beetje verstand van botanie heeft kan tusschen al deze soorten onderling familie trekken onderscheiden. Vreemde, grillige plan ten, waarbij er enkele zijn die zeer moeilijk in de cultuur blijken, en andere waaraan ieder een zich wagen kan. Eén ding hebben ze gemeen: den bloemvorm, Een Mesem prijkt met straalbloemen, soms groot soms klein, in verschillende kleuren, maar straalbloemen, altijd. Soms geuren ze heerlijk. Zoo verspreiden de kleine paars-rose bloemen van Mesem. caulescens, hierbij afge beeld, een heerlijken meidoorngeur. Het plantje is, zooals vele struikvormige Mesems, als hangplant even mooi als opgebonden. De roode middagbloem, Mesem. blandum var. roseum, hebben we hier vroeger al eens be sproken en van alle Mesems is dit wel de be kendste en een van de gemakkelijkste. Som mige bloeien oranje, andere geel; de namen vindt u in ieder vetplantenboek. Iets merk waardigs is Mesem. variablle, waarvan de bloemen van oranjegeel via wit in rood over gaan, en dus werkelijk hun naam „verander lijke" eer aandoet. Dit zijn de struikachtigen, maar bij de laag- bij-de-grondsche exemplaren zijn ook prach tige bloeiers, soms zóó dat de bloem voor het plantje haast te groot lijkt. Het tijgerbekje is een Mesem, die de meeste liefhebbers wel kermen. De wonderlijke „bladeren" zijn ge tand, zitten eerst als twee vuisten tegen el kaar, wijken later en uit het hart komea nieuwe bladeren. De bloei is geel; de bloemen kunnen wel 5 cm doorsnee bereiken en blijven een dag of drie, vier goed; ze sluiten zich in den namiddag, zooals alle Mesembloemen dat Mesembrianthemum caulescens. doen. Intusschen heeft menigeen wel al de er varing opgedaan, dat Mesem tigrinum (en ook Mesem Bolusii, die er veel op lijkt, maar niet getand is) buitengewoon gevoelig is voor vocht en bij onnauwkeurig begieten, als er water in het hart of bij de bladwortels is ge komen, direct gaat rotten en op een dag op eens uit elkaar valt. Gemakkelijk is deze plant dus niet! We kunnen de „lage" Mesems bij meer hoogsucculente soorten rekenen, plan ten met de echte succulenten-kenmerken als water-reservoir in het blad enz. en moei lijker cultuur. We moeten ze dan ook anders behandelen dan de struikvormen. die tot de laag-succulenten hooren en eenvoudiger in het gebruik zijn. Die struikjes kunnen b.v. 's zo mers, ook in ons ongestadig klimaat, gerust en zelfs bij voorkeur naar buiten, op een zon nige plaats, in 't algemeen gesproken. Enkele verdragen zon niet, en gaan na een dag of wat verkleuren, maar dat ziet u wel en u kunt ze dan verplaatsen en bij langdurig regenweer met een glasruit afdekken. Buitenlucht heb ben ze dringend noodig. De laagblijvende. tak- looze soorten houdt u beter binnen. Er zijn er zoo ontzettend veel. en zulke mooie, dat het werkelijk aanbeveling verdient, er eens goed op te letten. Zelfs als iemand zich alléén tot Mesembrianthemums beperken wil, kan hij nog een collectie vormen die nanuwelijks in een gewone serre te bergen is. En voor ieder een is er wel iets bij!

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10