Twee dooden bij onweer te Wijk aan Zee. Kattestaart Het goederenverkeer met Duitschland. BEVERWIJK. Bliksem sloeg in houten kampeertent. Twee andere menschen aan den dood ontsnapt. Een hevig onweer dat gisteravond geruimen tijd boven Wijk aan Zee woedde heeft helaas twee menschen- levens gcëischt. De bliksem sloeg na" tnelijk in de houten kampeertent no. 91, staande ten noorden van het Noorderbad op het strand van de ge meente Heemskerk. In deze tent wa ren zes menschen bijeen, waarvan er twee doodelijk werden getroffen. De slachtoffers waren mevr. Zwart, wo nende te Amsterdam, en een meisje uit Rotterdam, dat bij het kampee- rende gezelschap logeerde. De overige tentbewoners, die begrijpelijkerwijze geheel overstuur waren, bleven onge deerd. De blikseminslag veroorzaakte geen brand. Ben koperen staaf van de lamp, die men juist tijdens het onweer repareerde heeft voor den bliksem het aantrekkingspunt gevormd. De lijken van de slachtoffers werden hedenmor gen naar de woonplaatsen overgebracht. De bliksem trof ook een kampeertent op Vondeloord. De stok van de tent vormde hier de geleiding voor de ontlading. Een van de kampeerders die met de voeten tegen den stok rustte werd getroffen. Aanvankelijk vreesde men, dat de getroffene aan beide beenen verlamd zou zijn, maar dokter Nete lenbos, die de getroffene behandelde kon al spoedig constateeren, dat van een blijvende verlamming geen sprake was. Door massage slaagde de dokter erin de tijdelijke verlam ming van de beenen op te heffen. In de Creutzberglaan ontsnapte een badgast op wonderlijke wijze aan den dood. Deze man wilde tijdens het hevige onweer foto's ne men van de felle ontladingen. Juist toen hij hiermee doende was, sloeg de bliksem hem het fototoestel uit de handen. De man bleef ongedeerd. Het fototoestel werd meters ver der in den tuin teruggevonden. MARKTBERICHTEN Noteering van 5 Augustus 1938. Spinazie per kist f 0.080.24 Postelein per kist f 0.060.15 Andijvie, 100 st. f 12.10 Wortelen per bos f 0.030.06 Bieten per bos f 0.06 Komkommers, per 100 f 36 Augurken per kg. f 0.060.18 Aardappelen, klei, per kg. f 0.02%0.04% Peulen per kg. f 0.05 Doppers per kg. f 0.07—0.11 Capucijners per kg. f 0.09—0.15 Raspers per kg. f 0.090.15 Tuinboonen per kg. f 0.020.12 Snijboonen per kg. f 0.280.32 Heerenboonen per kg. f 0.050.09 Roode kool per kg. f 0.02% Bloemkool per 100 kg. f 1.50—8 Uien per kg. f 0.07 Sla per 100 krop f 2.506.50 Rabarber, per 100 bos f 4—6.50 Pieterselie per kistje f 0.06 Selderie per kistje f 0.12 Appelen per kg. f 0.12—0.22 Peren per kg. f 0.26—0.32 Aardbeien per doosje f 0.16—0.19 Frambozen per doosje f 0.19—0.24 Bessen, roode f 0.90—1.10 Idem zwarte f 1.75—1.85. Kruisbessen per slof f 0.85. Noodweer boven Velsen. WIJK AAN ZEE Onweer boven de badplaats. Springvloedgolven aan het strand en overstroomingen in het dorp. Het is gisteren voor onze badplaats een dag gpweest van angst en sensatie. q Des morgens omstreeks 10 uur begon het vrij hevig te onweeren en te regenen. De bad gasten aan het strand pakten zoo snel als zij konden hun biezen en vluchtten naar veili ger en droger plaatsen. De lucht werd tot aan den gezichtseinder loodgrijs gekleurd. Deuren en vensters van consumptietenten en andere strandgebouwtjes werden zorgvuldig gesloten. Ieder ingewijde vreesde een windhoos aan 't strand. „Plotseling" verhieven zich groote vloedgolven en bedreigden de vredige strand tentjes. Even snel als zij gekomen waren trok ken zij zich weer terug, om dit machtig spel van de natuur tot 5 maal toe te herhalen. Spoediger dan men oorspronkelijk dacht kwamen de elementen weer tot rust en was de atmosfeer merkbaar opgelucht. Maar in den middag begon de aarde hare warmte- reserve weer uit te ademen en ieder was het er mede eens, dat de bui slechts weinig ver koeling had gebracht. Tegen den avond pakten zich wederom donderkoppen samen en bedekten het hemel gewelf. Langzaam maar zeker kwam een on heilspellend gerommel een tweede onweers bui aankondigen die omstreeks 10 uur tot uit barsting kwam. Knetterende donderslagen, afgewisseld door felle bliksemflitsen deden menig hart ineenkrimpen. En het was als een verlossing, toen de regen kwam. In een minimum van tijd was het lage ge deelte van den Julianaweg in een ware rivier herschapen. Het water perste door deuren en reten, en slecht onderhouden daken open baarden hun verborgen gebreken. IJMUIDEN VERRASSENDE VLOEDGOLF. Vrijdagmorgen merkten een paar badlieden dat er iets met het water „aan de hand" was. Plotseling zagen zij het water onrust barend wassen. Zij riepen den op het strand aanwezigen toe zich snel terug te trek ken, waaraan oogenblikkelijk gevolg werd gegeven, in den tijd van een ommezien stroomde het water tientallen meters vooruit en naderde zelfs bedenkelijk dicht de op het strand staande huisjes. Strandstoelen dreven op het water en tentjes werden omvergewor pen. Eén familie raakte door het plotseling opkomende en weer even snel terugtrekkende water kleedingstukken en schoeisel kwijt. Een meisje wilde nog gauw wat kleeren uit een tent vandaan halen, doch kreeg de tent op zich en lag even later in 't water te spartelen. Gelukkig hoorde een badman haar hulpge roep en werd zij uit haar benarde positie be vrijd. Van deskundige zijde vertelde men ons, dat het een geluk mocht heeten, dat zich geen kinderen in het water bevonden, daar het terugtrekkende water anders zeker offers zou geeischt hebben. Blikseminslag en vele overstroomingen, maar geen persoonlijke ongelukken. Het noodweer dat gisteravond gedurende ongeveer twee uur de gemeente verontrustte heeft gelukkige geen ernstig onheil veroor zaakt, maar op vele plaatsen deden zich de onaangename gevolgen van blikseminslag en stortbuien voor. TUNNELVRAAGSTUK NOG NIET OPGELOST. Dat het vraagstuk der overstroomingen van de tunnels met de nieuwe rioleering nog niet opgelost is is gisteravond gebleken want ge durende langen tijd hebben de tunnels onder water gestaan. De reinigingsdienst is vier ulr lang bezig geweest om de modderpoel te reinigen. Verraste touristen. Een gezelschap IJmuidenaren 180 mannen vrouwen en kinderen had een uitstapje ge maakt naar Urk, waar men de dag gezellig had doorgebracht. Om zeven uur vertrok de boor weer naar IJmuiden. Nabij Marken werd men door het onweer overvallen waar door aan boord groote consternatie ont stond. De kapitein zond allen naar beneden en ongeveer een uur lang, gedurende welke tijd de" boot bij Marken stil heeft gelegen za ten allen als haringen in een ton in de over verhitte kajuit. Omstreeks 1 uur 's nachts kwam de boot na veel vertraging in IJmuiden aan. Onweer en regenbuien. Gedurende ongeveer twee uur heeft het aanhoudend geonweerd en geregend. Vele straten liepen onder water, waardoor op som mige plaatsen het wegdek beschadigd werd. Zooals op de Julianakade waar een gat van eenige meters in de straat werd geslagen. Vooral in de Bloemstraat hadden de bewo ners veel last van het water. Op eenige plaatsen is de bliksem ingesla gen echter werden geen menschen getroffen. Op de Julianabrug werden zoowel de elec- trische- als de telefoonkabel die beide door de onlangs plaats gehad hebbende ontploffing bloot lagen getroffen, waardoor vele licht- en telefoonstoringen werden veroorzaakt. Ook in eenige woningen in de omgeving van de brug sloeg de bliksem in en moesten de bewoners de vlucht nemen. BESOMMINGEN. IJMUIDEN Trawlers. Manden 340 Protinus IJM 85 f 1100 55 Voorwaarts IJM 85f 880 325 Neptunus IJM 87 f 980 Logger: KW 159 f 850 MARKTBERICHT (Versche visch) IJmuiden, 6 Augustus. Tarbot 100—88 ct. per K.G. Tong 160—125 ct. per K.G. Griet f 33—f 13 per 50 K.G. Groote schol f 19—f 16 per 50 K.G. Middel schol f 19.50—f 14.50 per 50 K.G. Zetschol f 15—f 12.50 per 50 K.G. Kleinschol f 12—f 2.50 per 50 K.G. Schar f 3 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 7—f 4.70 p. 50 K.G. Kleine schelvisdh f 4.80—f 3.60 per 50 K.G. Wijting f 2.60—f 2.20 per 50 K.G. Makreel f 1.70—f 1.20 per 50 K.G. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Caroline IJM 26 vangst: 450 manden ma lerei, 60 manden wijting, 110 manden, gul, 110 manden braadschelvisch, 35 manden schel visch, 60 manden platvisch, Totaal 825 man den, benevens 1100 stuks stijve kabeljauw Utrecht IJM 73, vangst: 1250 manden ha ring, 40 manden diversen. Totakl 1290 man den, bnevens 50 kantjes steurharing. Catherina Duyvis IJM 60, vangst: 35 man den schelvisch, 55 manden braadschelvisch, 50 manden wijting. 100 manden gul, 95 man den makreel, 45 manden kleine schol, 20 man den groote schol. Totaal 400 manden, bene vens 60 stuks stijve kabeljauw. Erin IJM 12, vangst: 2100 manden haring en 40 manden diversen. Totaal 2140 manden, be nevens 60 kantjes steurharing. Maria van Hattem IJM 1, vangst 40 man den schelvisch, 50 manden braadschelvisch. 60 manden gul, 100 manden wijting. 30 manden kleine schol, 240 manden makreel. Totaal 520 manden, benevens 50 st. stijve kabeljauw. NAAR ZEE VERTROKKEN. Hedenmorgen vertrokken naar zee de traw lers: En Avant UM 8. Walrus IJM 14, Sper wer IJM 133, Prinses Beatrix IJM 155. Het is opmerkelijk hoeveel vochtige weilan den van Juli af geheel rood zien van Katte- staart. Soms is het zoo erg dat het schijnt alsof het geheele veld opzettelijk met dit ge was beplant is. Uit een min of meer houtigen wortelstok van de kattestaart (lytrum salicaria) ont wikkelen zich de taaie, van onderen eveneens houtige, 50 tot 90 cM. hooge stengels, welke aan de bovenste helft een lange aarvormige bloeiwijze maken, bestaande uit tot in schijn- kransen vereenigde purperroode bloemen. Aan den vorm dezer bloeiwijze dankt de plant haar naam „kattestaart". Gaat men na waar de kattestaart groeit dan blijkt deze een groot verspreidingsgebied te hebben. Wij zagen ze in Drente en den Frieschen Zuid-Oosthoek op ontginningen der lage heide velden, overigens in Friesland en Noordelijk Overijsel algemeen in de vochtige weiden van het laagveengebied, op het Kam pereiland ook op lage kleilanden. In hetzelfde verspreidingsgebied treft men in het voorjaar, van Mei tot Juli, eveneens zeer veelvuldig, De Koekoeksbloem (Coro- naria Flos cuculi) en verschillende zuring- soorten aan, zoodat zulke velden van het voorjaar tot den laten herfst rood zien van onkruiden. Ook dezen gewassen zijn over blijvend door taaie wortelstokken, waarmede de zode geheel doorwoekerd is. Men kan ge makkelijk begrijpen dat van zulke velden maar weinig hooi geoogst kan worden dat bovendien van slechte kwaliteit is. Hier komt nog bij dat de harde stengels van kat testaart, koekoeksbloem en zuring in 't hooi absoluut geen voederwaarde bezitten Daar de taaie wortelstokken moeilijk te ver wijderen zijn, gaat het niet gemakkelijk zulk een land onkruidvrij te maken. De eenige goede methode om het land in beter conditie te brengen is door het graven van flinke greppels den vlotten waterafvoe; te bevorderen, waardoor de bestaansmogelijk heid dezer onkruiden vermindert. Verder kan door oordeelkundige bemesting de zuurgraad v. d. bodem worden genetrali De goede grassen krijgen dan allengs ge legenheid zich beter te ontwikkelen terwijl de door ontwatering reeds in haar bestaan bedreigde onkruiden daarvoor moeten wij ken. Als een krachtig bestrijdingsmiddel moet in dit opzicht het slakkenmeel genoemd worden dat, zoo men weet, voor ongeveer de helft uit werkzame kalk bestaat, welke de zuur graad van den bodem verlaagt, dezen losser en droger en daardoor beter geschikt maakt voor den grasgroei. Dat het fosforzuur verder een zeer bodemverbeterenden invloed uit oefent, behoeft wel geen betoog. Voor het eerste jaar kan men een ruime slakkemeelbemesting geven van bijv. 800 a 1000 K.G. per H.A., om in volgende jaren deze hoeveelheid tot 600 a 800 K.G. terug te bren gen. Verder kan men in den herfst 300 a 400 KG. kalizout van 40 pet. geven. Geeft men bovendien in het voorjaar een goede chilisal- peterbemesting van 200 a 250 K.G., dan zal het gras nog meer in kracht winnen en in gelijke mate verdwijnen de onkruiden. Het spreekt vanzelf, dat men de met kattestaart, koekoeksbloem en zuring overwoekerde lan den niet in één jaar door drooglegging en bemesting in goede conditie krijgt, doch houdt men deze bewerking wel, dan zal het nu waar- delooze land toch na betrekkelijk weinig jaren aanmerkelijk in waarde winnen. In elk geval is het zoo, dat de onkosten voor verbetering door drooglegging en be mesten spoedig terugverdiend zijn en dubbele rente afwerpen. Wij hebben ons daarvan onlangs nog weer eens goed kunnen overtuigen. Een stuk „on land", half veenmoeras, half water, dat eens per jaar gemaaid werd en dan, naast weinig slecht hooi veel biezen, riet, kattestaart en voor het rundvee erg schadelijke kruiskruid opleverde, werd op ons advies, van breede, diepe greppels voorzien. Teneinde de vlugge afwatering te bevorderen, werden de grep pels door de laagste streken gelegd, hetgeen bovendien het voordeel had dat het gedeelte met den stevigsten grond gespaard bleef. Op dit land werd daarna tien jaren achtereen een bemesting gegeven met slakkenmeel, kalizout en chilisalpeter ,als boven aange geven, met het gevolg, dat nu, als men een vroeg warm voorjaar treft, drie keer en anders tweemaal een flinke snede geoogst kan worden. Slechte kruiden komen practisch niet meer voor en dan nog alleen langs de kanten der greppels. Daarentegen wel veel klaver. Het land was tot nu toe te zacht om te beweiden, doch nu het onlangs in een polder gekomen is, zal het niet lang meer duren, of het is ook daarvoor geschikt. Dan is het binnen een paar jaren niet meer van het oude, reeds lang in cultuur zijnde polderland te onderscheiden. SANTPOORT HET FEESTOONOERT VAN „WILHELMINA". Op zijn feestconcert van Dinsdag a.s. brengt het fanfare korps „Wilhelmina" het volgende programma ten gehoore: 1. Jubileumsmarch Sam Vlessing 2. Fête de Nuit, Ballet Suite, Deneufbourg Introduction Muzurka Valse lente Tarantelle et Finale. 3. Cortège Nuptial Gaudefroy 4. Barataria, marsch, Konizak 5. Chant Druïdique Villette 6. Thétis, ouverture Watelle 7. The Stars and Stripes for ever Sousa HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Regina, d. v. Adr. Fr. Putker en C. A. Wormhoudt; Adriana Ma ria, d.v. Joh. Ger. Nijman en Hel. W. van den Bos. Overleden: Wilh. Dijkman, echtg. van Cath. J. de Weerd, 62 j. Ondertrouwd: Jac. J. Zonneveld, te Castri- cum en Hendr. Rijs, alhier; P. C. de Boer, te Beverwijk en D. Bloedjes, alhier. Getrouwd: G. M. Haage, alhier en A. L. M. ter Horst, te Amsterdam; Pancr. H. Lammers alhier en Marg. Nijman, te Limmen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een hooivork, eenig klein geld, een hek van een wagen en een zwempak met handdoek (oud). Verloren: een zeil van plm. 2% meter lengte; een lichtblauw badpak met handdoek, een taschje, inhoudende eenige pakjes boter en vet. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. DIENSTPLICHT. Aan den dienstplichtige der lichting 1932, A. Schouten, is tot een nader te bepalen datum in 1939 uitstel verleend van herhalingsoefe ningen. Bij den invoer van Zuivelproducten zal een ander systeem worden gevolgd. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag- nopens de regeling van het goederenverkeer op 19 Maart 1938 te Keulen gesloten. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij het volgende: Nadat bij overeenkomst van 18 December 1937 de bepalingen van het Nederlandsch- Duitsch handelsverdrag van 23 December voor den tijd van 1 Januari tot 31 Maart 1938 waren verlengd, ter goedkeuring van welke overeen komst bereids een ontwerp van wet werd in gediend. was het noodig in den aanvang van dit jaar onderhandelingen met de Duitsche regeering te voeren ten einde tot een regeling van het goederenverkeer voor langeren ter mijn te geraken. Hoewel uiteindelijk, zij het na moeizame on derhandelingen, de bij het verdrag van 23 De cember 1936 overeengekomen regelingen groo- tendeels ook bij het onderhavige verdrag in wezen bestendigd konden worden, werd op een belangrijk onderdeel der te regelen belangen een principieel ander systeem overeengeko men. Het bleek namelijk niet langer mogelijk de uitzonderingspositie, waarin de invoer van Nederlandsche zuivelproducten in Duitschland zich nog steeds bevond, en welke weliswaar voor Nederland aangenaam en voordeelig was,' te handhmen, verband met de inmiddels plaats gevonden ontwikkeling. Nog steeds was dit regiem er op ingesteld, dat deze Neder landsche producten een hoogere opbrengst konden behalen dan aan andere landen werd toegestaan, terwijl bovendien de administratie dezer contingenten geheel in Nederlandsche handen berustte. Tegen deze beide punten voerde de Duitsche delegatie klemmende be zwaren aan. Waar een overeenkomst, welke een der partijen, hetzij in handelspolitiek op zicht, hetzij uit een oogpunt van binnenland- sche politiek, verplichtingen zou opleggen, waarvan uiteindelijk de consequenties nau welijks draagbaar zouden zijn, naar de mee ning van de hierbij betrokken ministers geen basis voor duurzame betrekkingen bieden kan, achtte de regeering het juist aan de Duitsche wenschen in deze in belangrijke mate tege moet te komen. Zoo zal voortaan het „Unterschiedsbetrag" voor de Nederlandsche producten gelijk zijn aan alle andere. Het hiermede voor Nederland gepaard gaande verschil is na de aanpassing, welke reeds voorheen plaats vond, van geringe beteekenis. Voorts zal in afwijking van de vroegere regeling deze belasting niet meer door de Nederlandsche doch door de Duitsche ad ministratie worden geind, hetgeen op zichzelf genomen een veel juistere maatregel is. Tenslotte zal voortaan bij de verdeeling van den invoer in Duitschland niet meer de admi nistratie in. Nederlandsche doch in Duitsche handen zijn, hetgeen beteekent, dat de bewij zen voor overneming niet meer door Neder landsche doch door Duitsche instanties zullen worden afgewikkeld, PAARDENSPORT. HET INT. CONCOURS-HIPPIQUE TE DUBLIN. Uit Dublin: Het internationaal concours- hippique te Dublin is Vrijdag voortgezet met den landenwedstrijd. Er stonden veertien zware hindernissen op het parcours opgesteld, onder welke eenige aarden wallen en steenen muren, veel moeilijkheden- opleverden. Winnaar van den landenwedstrijd werd Ierland met slechts 16 fouten. Op de tweede plaats eindig de Duitschland met 24 fouten, derde werd Frankrijk met 29 fouten, vierde Engeland met 38 fouten. De Nederlandsche équipe bezette met 59 fou ten de vijfde plaats vóór de Canadeezen, die 85 fouten opliepen. CRICKET. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. J.l. Zaterdag schreven we, dat Rood en Wit blijkbaar niet meer kon winnen, naar aan leiding van de drie achtereenvolgende door haar geleden nederlagen. Ze heeft echter toch maar kans gezien, ook den tweeden wed strijd tegen Haarlem te winnen en nog wel op een royale wijze, zoodat Haarlem defini tief voor de laatste plaats is aangewezen. V. O. C. won volgens verwachting van V. V. V. en C. V. H. heeft weer eens het genoegen mogen smaken, een wedstrijd te winnen, na melijk tegen Excelsior,, die aan de Haar lemmers in de eerste ontmoeting een innings nederlaag had toegebracht. Voor morgen is slechts een heel klein pro gramma vastgesteld. In verband met den tweedaagschen wedstrijd, die op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan tus- schen het Nederlandsch elftal en de Free Foresters gespeeld wordt, staat de eerste klas zelfs heelemaal stil. Dit deert de Haarlemsche cricket-enthousiasten echter niet, want die gaan natuurlijk naar het spel van de elf Ne derlandsche uitverkorenen en van de Free Foresters kijken. Voor de Overgangsklasse staan ook slechts twee wedstrijden op het programma en daar is C. V. H. niet bij betrokken. Het programma luidt, voor wat de clubs uit Haarlem en omstreken betreft, als volgt: Aan de Spanjaardslaan: Ned. ElftalFree Foresters Overgangsklasse: H. C. C. 3—S. C. H. C. Quick (N.)—Excelsior Tweede klasse A: HerculesKampong Derde klasse A: V. V. V. 3 bKampong 2 R. I. O. 2Olympia A. C. C. 3 a—C. V. H. 2 V. R. A. 3 a—Rood en Wit 3 WIELRIJDEN. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging houdt a-s. Zondag een gecombineerde clubontmoeting tegen de Amsterdamsche Veteranenclub. Ge zamenlijk vertrek der Excelsior-leden te 8 uur. Bijeenkomst der beide vereenigingen 9 uur Stoomgemaal de Lijnden. De Juniores A-kl. rijden 45 K.M. Juniores B-kl. 30 KM. WIELRIJDEN. Wedstrijden te Heemstede. Voor Zondag 7 Augustus is er weer op de Heemsteedsche Wielerbaan een bijzonder in teressant programma vastgesteld. Namen als Pijnenburg, Boeijen, Van Schijndel, Van den Broek, Loncke, Van Hout, Groenewegen, Roos, Klink en Van der Voort, zijn stellig in staat, de liefhebbers van de wielrensport in drom men naar de Heemsteedsche baan te doen trekken en een uiterst sportieven strijd te verwachten. De prachtwedstrijd van 10 Juli j.l. ligt nog versch in het geheugen; daar werd sport ge geven van de ovenste plank en het ziet er naar uit, dat er a.s. Zondag nog een schepje op gegooid zal worden, want dat Pijnenburg en Boeijen revanche willen nemen voor hun nederlaag van 10 Juli dat staat vast. Doch dat van Van Schijndel en v. d. Broek zich tot het uiterste zullen verdedigen, staat ook vast, daar kan .nen ook op rekenen. Toch zullen die twee heel goed op moeten passen, dat no. 3 in casu GroenewegenRoos niet met de overwinning gaan strijken. Vooral Dirk Groenewegen heeft dit seizoen reeds bijzondere prestaties ver richt: hij werd door Pijnenburg vorige week met slechts enkele meters geklopt in de ach tervolging om het kampioenschap van Neder land en j.l. Dinsdagavond werd hij achter Wals met slechts gering verschil tweede in het kampioenschap achter groote motoren, dus wel iemand die momenteel in topvorm is, en waarvan wij Zondag verrassingen kun nen beleven. Wij vernemen dan ook dat de directie van de baan a.s. Zondag Pijnenburg en Groene wegen tegen elkaar uit zal laten komen in de achtervolging; dit zal dan ook niet minder interessant zijn. Wij gelooven dat Dirk Groe newegen er thans alles op zal zetten om te winnen en revanche zal willen nemen, om de kampioen van Nederland in de achtervolging, te verslaan. Wij zijn dan ook benieuwd, hoe dit af zal loopen. Velen zullen zich nog wel de spannende achtervolging herinneren van enkele jaren terug op de Heemsteedsche Wielerbaan tus- schen Pijnenburg en Jan van Hout welke door Pijnenburg met slechts één meter ver schil werd gewonnen. Thans de opkomende jonge ster tegen den kampioen van Neder land. Dit zal zeer zeker een buitengewone at tractie worden. Het zal Pijnenburg zeker niet cadeau ge daan worden. Doch verrassingen kunnen ook hier niet uitblijven. Verder zijn er de koppels Loncke (kampi oen van België)—Van Hout, Klink—v. d. Voort, Van Amsterdam—v. d. Ruit, Schleveen v. d. Stel. Wij gelooven dat het met een dergelijk sterk veld van renners ten zeerste zal spannen in den koppelwedstrijd. Verder wordt het programma gecomple teerd met eenige wedstrijden voor Amateurs en nieuwelingen, waaraan de beste Haarlem sche renners zullen deelnemen. Als het nu nog maar mooi weer wil blijven, dan zullen de renners Zondag stellig voor een uitver kocht huis rijden. ZEILEN. DE HOLLAND-WEEK. STRALENDE ZEILDAG MET WEINIG WIND. De Duitscher leiden in de Star klasse. C. Nauta zegeviert weer in de sharpieklasse. H. Evers wint den strijd der twaalfvoets- jollen. Het tweede gedeelte van de Holland-Week, dat op de Loosdrechtsche plassen verzeild wordt, is met stralend weer begonnen. Het Westelijk briesje, dat jammer genoeg soms een beetje zwak werd, had het voordeel, dat nu een goede start mogelijk was. In de Starklasse startte de favoriet van het IJselmeer n.l. Bob Maas, zeer slecht. De Duit- schers waren hier zeer goed weg. vooral Hans von Reclam, die als eerste de startlijn passeer de. In het nu volgende kruisvak wist hij zijn eerste plaats te behouden. In de volgende rakken wisten de Duitschers Blankenburg en Seefeldt zich op te werken naar de tweede en derde plaats. De beste Nederlander was in dezen wedstrijd ongetwij feld Munnig Schmidt, die achter Seefeldt ein digde. De marine-officier Van Duim kan ook op een mooi succes terugzien; hij eindigde nl. als no. 5. Bob Maas kon zich. na den slech ten start, nog opwerken tot de zevende plaats. Bij de 12 M2. klasse A was het heele veld keurig op tijd weg. C. Nauta lag al direct aan den kop. Van de Duitschers lag Paul Fischer weer het best. Louwerse was weer „de eeuwige tweede in de Holland Week". Paul Fischer viel nog net in de prijzen met zijn zesde plaats. In het Olympia jollen veld zeilde ditmaal ook Van de Stadt mee. De Giilchers waren hier weer aan den kop. maar ze moesten de tweede plaats afstaan aan Van de Stadt, die vooral op de bezeilde rakken zeer snel ging. Het twaalfvoetsjollenveld splitste zich op het eerste kruisrak in twee groepen. De eene groep met aan den kop H. Evers (H.J.C.), ging onder het walletje, terwijl de andere groep het meer op ging. H. Evers rondde als eerste de volgende boei. De „onttroonde" Tims moest zich ditmaal met de derde plaats te vreden stellen. Bij de 16 M2'ers was natuurlijk Flemming eerste. Na een heelen tijd vier gelegen te heb ben, was hij zijn concurrenten toch te slim af. Zoowel op de bezeilde als op de kruis- rakken liep hij ze voorbij. De algemeene rangschikking is nu: 1. (en reeds Europeesch kampioen) Ernst Bickei (Duitschland) 41935 punten; 2. Hon garije 331,56 punten; 3. Italië 321.60 punten; 4. Nederland 212,20 punten; 5. België 199,71 punten; 6. Zwitserland 187,62 punten; 7. Zuid- Slavië 183,84 punten; 8. Polen 169,02 punten en 9. Frankrijk 123,04 punten. ZWEMMEN. Vergadering Europeesche Zwemliga. Europeesche records van Cor Kint, Iet van Feggelen en Rie van Veen erkend. Uit Londen: Ter inleiding van de Europee sche zwemkampioenschappen. welke heden in het Wembley-zwemstadion te Londen zullen beginnen, is Vrijdag een vergadering gehouden van de Europeesche Zwemliga. Het voor Nederland belangrijkste besluit was wel, dat de organisatie van het water- polotournooi om den Horthybeker, waaraan altijd de belangrijkste waterpolo-landenploe- gen deelnemen, voor 1939 is toegewezen aan den Kon. Ned. Zwembond, die het te Amster dam zal organiseeren. In 1941 zal Duitschland dit tournooi te verzorgen krijgen. De Europeesche zwemkampioenschappen zijn voor 1942 aan Denemarken toegewezen, waarbij dit land evenwel verplicht werd, een nieuw zwemstadion te bouwen. De voorzitter van den K.N.Z.B., de heer J. de Vries, werd in het bestuur van de Europeesche Zwemliga gekozen. De volgende Europeesche records werden gehomologeerd Heer en 200 Meter borstcrawl: B. Borg (Zweden) 2 min. 11,9 sec., gevestigd op 17 April 1938 te Aarhuus. 100 Meter schoolslag; J. Cartonnet (Frank rijk) 1 min. 9,8 sec., 6 Augustus 1937 te Tou louse. 200 meter schoolslag: J. Balke (Duitschland) 2 min. 38,3 sec., 2 Maart 1938 te Hamburg. 400 meter schoolslag: A. Heina (Duitsch land) 5 min. 43,8 sec., 10 Februari 1938 te Ko penhagen. 500 meter schoolslag: J. Balke (Duitsch land) 7 min. 26,8 sec., 5 Maart 1938 te Bremen. 100 meter rugslag: H. Schlauch (Duitsch land) 1 min. 6,8 sec., 6 Februari 1938 te Duis burg. 200 meter rugslag: H. Schlauch (Duitsch land) 2 min. 29,8 sec., 8 Februari 1938 te Ko penhagen. 4 x 100 meter borstcrawl estafette; Honga rije, 4 min. 2 sec., M Juli 1938 te Boedapest. Dames 200 meter borstcrawl: R. van Veen (Neder land) 2 min. 24,6 sec., 26 Februari 1938 te Roterdam. 400 meter borstcrawl: R. Hveger (Denemar ken) 5 min. 8,2 sec., 16 Januari 1938 te Kopen hagen. 500 meter borstcrawl: R. Hveger (Denemar ken) 6 min. 39,1 aec., 1 Mei 1938 te Kopen hagen. 1500 meter borstcrawl: R. Hveger (Denemar ken) 21 min. 45,7 sec., 3 Juli 1938 te Helsingoer. 200 meter rugslag: C. Kint (Nederland) 2 min. 41 sec., 17 April 1938 te Aarhuus. 400 meter rugslag: I. van Feggelen (Neder land) 5 min. 41,4 sec., 13 Februari 1938 te Am sterdam. 4 x 100 meter borstcrawl estafette: Denemar ken 4 min. 29,7 sec., 8 Februari 1938 te Kopen hagen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11