HET NIEUWE AVONDBLAD In het Zuiden. Het nieuwe belastingplaatje Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG NO. 234 ZATERDAG 6 AUGUSTUS '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V« ets., per maand 52V2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies, van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f 100^-, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. f4fl0.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er is een volgende herinnering aan onze Fransche autoreis, die onuitwisehbaar zal blij ven en zij geldt een klein, malseh, hellend berg weitje boven Grenoble. Daar hebben we op gekampeerd na een bergenrit door Dau- phiné: Col Granier, Col de Porte en zoo meer, met een ietwat haastig bezoek aan het ver maarde, nu onbewoonde klooster de la Grande Chartreuse. De trouwe auto met zijn zes pas sagiers en zware bepakking heeft hier en daar wel even geprotesteerd, maar hij is een Ame rikaan en dus opgewassen tegen het ergste doorzetten van zijn scheppers. Dat weet u wel. Zij noemen dat „doing Europe". Maar bovenop hooge bergruggen scheidt hij ër wel eens mee uit, eischt nieuw koelwater uit de extra-tank die hem ook al belast en wil vertroeteld worden met koude compressen. De heete wind van het Zuiden beïnvloedt ook de honden in de kleine, witte dorpjes met hun steile straatjes en hun glasheldere water stroompjes door steenen goten. „Hoe Zuide lijker je komt, hoe luier de Fransche honden worden", zeggen mijn ervaren reisgenooten, wier negende achtereenvolgende Fransche zomerreis het is en die mij de weldaad bewij zen mij mee te voerenbij afwisseling mij ook als bestuurder aanvaardend. Het is waar. Hier slenteren de honden nog traag weg. Bij Arles zullen zij, als wij naderen, alleen maar gaan zitten en knipoogen. Omtrent Montpel- lier en Béziers zullen zij midden op straat blijven liggen en verwachten dat wij om hen heen rijden. Met recht. Maar ergens in datzelfde Zuiden zwoegen de wielrenners van den Tour de France en de sfeer van hun strijd vervult gansch het groote land. Dus zijn de boerenzonen niet lui en klimmen in huil vrijen tijd op lichte race karretjes met diepgebogen sturen en beklim men hun bergen, voorthijgend in de illusie eenmaal een Cosson, een Magne, liever nog een Bartali te worden. Tot in het nietigste ge huchtje worden kranten verkocht met enorme koppen over den Tour en hangen er biljetten met Tour-kaarten erop geteekend. Wij kun nen er ons niet aan onttrekken en heffen ergens op 1400 M. hoogte den landwijn op Middelkamp, die een étappe heeft gewonnen. Die dag wordt besloten op dat bergweitje. Het helt sterk. Ons kampement helt dus mee. De tenten staan voorover, de tafel staat scheef, alles in het dorpje Corenc helt. 's Nachts droom ik dat ik uit de tent rol, dui zend meters omlaag, tot in Grenoble. Maar bij het verschrikt ontwaken ligt het daar nog ver in de diepte, in een zee van lichtjes, en oogknipperend zie ik het als een. omgekeerde sterrenhemel. Het Isère-dal is waarlijk prachtig, de schoo- ne stad daar beneden ligt in een geweldige kom tusschen de bergen en zij zijn vol bos- schen en kleurenweelde. Peinzend aanschou wen wij dit in den warmen zomeravond en ik bedenk dat den mensch toch zeer veel gege ven is, hetgeen niet als nieuwe maar wel als schoone gedachte verkwikt en niet voor de koe schijnt te gelden. Althans niet voor de koe „Marquise". Zij is blank, krachtig en welgebouwd maar haat alle hellingen. Zij wil niet omlaag en evenmin omhoog. Haar boer oefent met haar op zijn weitje en wij moedigen hem aan. Hij is een vroolijke boer, dik gelijk Marquise en ver maakt door haar onwil. Hij spreekt haar spot tend, verteederd, ook wel vaderlijk toe en ont haalt ons op commentaren. Wij zeggen: Ver koop haar naar Holland. Dat is vlak. „Ah non, elle doit obéirTout va trés bien, Madame la Marquise. Later wordt zij gestald. Enkele dorpsbewo ners komen weer vriendelijk en hoffelijk vra gen of dat nu heusch goed bevalt, dat kam peeren. „C'est bien la vie champêtre", zeg gen zij. „C'est bon?" Wij zijn geestdriftig. Eigenlijk zouden ze het, geloof ik, ook heel graag eens probeeren. Tegen de berghellingen boven ons komen ook meer kleine witte stip jes uit en ze zeggen met eenigen trots dat daar Belgen zijn, en Zwitsers, ook nog een paar HollandersHet is toch wel mooi, vooral van die gens du Nord, dat zij heelemaal hierheen komen om in hun dorpje te kampee ren. Wij zijn ook hier kennelijk welkome be zoekers. Maar 's morgens vroeg breken we al op en snellen omlaag naar Grenoble en door het Isère-dal, langs prachtige wegen en door dei nend, zwaarbeboscht laag heuvelland en wor den op dezen dag een beetje Amerikaansch want er is een einddoel aan deze reis: „een kaap in een zee", welker naam ik niet verra den mag, want dat moet geen toeristen-cen trum worden. Ik heb er mijn woord op moe ten geven. We zijn er nog een kleine duizend kilometers van verwijderd en we moeten in drie dagen toch nog even Arles zien, en Ta- rascon, en Orange, en Nimes, en vooral Car cassonne dat een wonder is, een historisch .wonder.... Twee dagen wemelt het van Indrukken als in een film. Het hoofd onzer expeditie is trou wens steeds aan het filmen met ons allen als min of meer gewillige, vaak onbewuste ac teurs. Romeinsche oudheden zijn hem even dierbaar als Frankrijk's schoone natuur. Nu we even in Amerikaansch reistempo moeten overgaan beleven wij ook een nacht in een hotel. Het is een groot en modern hotel in Nimes, dat een geweldige Romeinsche arena bezit uit den tijd van keizer Hadrianus en een Korinthisch paleis uit den tijd van Augustus dat nu La Maison Carrée heet en een schat van Romeinsche oudheden herbergtmaar dat tevens een moderne stad is met breede boulevards en mooie winkels en een feestelijk leven ondanks vervaarlijke hitte. Daar zijn vier cafés aan zoo'n boulevard, twee aan twee tegenover elkaar, die onder één exploitant staan, 's Avonds zitten de vier terrassen vol menschen en op het grootste speelt een rood- gejast Spaansch orkest ten gerieve van alle vier. Dit Nimes is een van de wonderlijkste samenvoegingen van Oudheid en Heden die ik ooit gezien heb, al zal Carcassonne, waar ze streng gescheiden naast elkaar liggen en de Oudheid zich op een heuvel trotsch ver heft, wonderbaarlijker blijken. En dit Nimes met zijn boulevards en zijn feestconcert-sfeer op eiken avond, gansch den zomer door, telt maar 90.000 inwoners! Wij bedenken dat Haarlem er precies anderhalf maal zooveel heeft en vragen niet eens om de boulevards maar wel om de feestelijke sfeer en de kleu rige bedrijvigheid, om de concerten op straat en de eigen karakteristiekHelaas. Het Palace-achtige hötel nemen we op den koop toe. Het is wel wat erg, na al het kam peeren. Het is verschrikkelijk warm, schoon ook zeer rein. En vervaarlijke muskieten-ga zen hangen er om de bedden en zijn geens zins overbodig, want het Haarlemsche mug gen-bevolkingstal slaan ze in Nimes met mil- lioenen. 's Morgens kunnen we ons niet losmaken van al de oudheden der Romeinen en bewon deren urenlang. Er is een oude antiquair die met zijn bouwvallig verblijf, zijn schatten en zijn gezin uit een roman van Dickens schijnt overgebleven. Waarom wil ik geen wit satij nen vest uit den Revolutietijd koopen als Ca- mille Desmoulins er toch op geborduurd staat, die ook journalist was Onbegrijpelijk. Enfin, zoo is zijn lot. Hij leeft temidden der rijk dommen zonder zelf ooit rijk te kunnen wor den. Dat is het lot der antiquairs. Et philo- sophiquement, monsieuris dat wellicht de beste manier om van rijkdommen te genie ten Wij bespiegelen dit temidden van schilde rijen, oude meubelen, degens en sabels, Ro- meinsch vaatwerk, miniaturen van Isabey, bibelots en tallooze andere voorwerpen, in schemerige kamertjes met wrakke trapjes. Buiten blaakt de zon op de trotsche muren van Hadrianus' arena, waarop schreeuwende aanplakbiljetten een stierengevecht aankon digen, en regelt een agent in khaki met tro penhelm het verkeer van tallooze auto's. De oude antiquair wou hebzuchtig dat hij Spanje binnen kon komen om daar nu te koo pen. Maar men komt er niet in. Pas moyen. Eh bien, philisophiquement. Er zijn toch zaken met ons te doen, al is het niet in vesten van de Revolutie. En als het oude manneke ons uitlaat knippert hij door zijn brilleglazen tegen de felle zon van het Zuiden en trekt zich haastig terug in zijn wrakke donkere behuizing, „parmi ses riches- ses" Dat was Nimes. Antiek en modern, dood en levend en vooral: blakend. T FLATTEUS IS ANDERS! De Londensche telefonisten zien er met hun gasmaskers niet bepaald flatteus uit. Maar de abonnés merken, dank zij een kunstige, kleine microfoon, van deze metamorphose niets, zoodat hun illusie tenminste niet verstoord wordt! IJMUIDEN Loggerschipper veroorzaakte aanvaringen. Op 20 Juni j.l. was de schipper van den motorlogger K.W. 159 jarig. Hij noodigde den schipper van de K.W. 59 uit dit heuge lijk feit met bier en haring, te vieren. Beide schepen lagen in de haven van IJmuiden. Des middags om 3 uur togen de vrienden naar een café. De schipper van de K.W. 159 zou om half zeven dien avond uitvaren. Het feit, dat hij zich, toen hij om 6 uur het café verliet, niet geheel „fit" voelde, was geen be zwaar dit voornemen ten uitvoer te brengen. Aanvankelijk ging de reis goed, doch ter hoogte van loods C, kwam de K.W. 59, die in snelle vaart langs den verkeerden wal voer, in botsing met enkele langs den wal gemeer de schepen. De schipper, die zich Vrijdag voor den Raad voor de Scheepvaart had te verantwoorden, verklaarde, dat hij vlak voor de aanvaring de telegraaf op langzaam had willen zetten, doch bij vergissing bevel tot volle kracht vooruit gaf. De Raad zal later uitspraak doen. WIE MIST EEN RIJWIEL? Aan het hoofdbureau van politie zijn in lichtingen te verkrijgen over een dezer dagen op het Sluiseiland gevonden heerenrijwiel. Bij het rijwiel werden tevens gevonden een zwembroek en een handdoek. Verder werd in Velsen een groen gelakt heerenrijwiel gevonden. Op den bagagedrager van dit rijwiel bevond zich een aktetasch met naaimachine-onaerdeelen. Het Britsche embargo op de Noord-V isscher ij Augustus geen verboden maand meer. Volgens een order van de Britsche regeering van 1936 was het aan Britsche visschersvaar- tuigen verboden, gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus in de havens van het Ver- eenigde Koninkrijk visch aan te voeren, die gevangen was in de wateren gelegen ten N. van de lijn, die loopt langs N.B. 71 gr. 10' 10" van de Oostkust van Groenland tot de Noord kaap in Noorwegen. Volgens de order van 27 Juli 1938, die jl. Dinsdag in werking is getreden, is dit verbod van dien dag af alleen nog maar geldig voor de maanden Juni en Juli. In Augustus zal dus weer visch uit genoemde wateren aangevoerd mogen worden. DE FRAM KRIJGT EEN VOORVERWARMER. Naar wij vernemen zal de Fram IJM 135 worden voorzien van een voorverwarmer, ten einde het groote kolenverbruik van den trawler te reduceeren. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties zijn voor de week van 8 tot en met 13 Augustus vastgesteld als. volgt: Ongeorganiseerden 9.001Ü.00 IJmuider Transport Federatie 10.1010.25 Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond 10.3510.55 Algem. Nederl. Metaalbew. Bond 11.0011.20 Werkloozenvereeniging 11.30—12.00 Oud. Katholiek Vakverbond 9.009.15 Chr. Bond van Fabrieks en Tr. Arb. 9.209.50 IJmuider Federatie 9.5510.40 R. K. Bonden 10.55—11.35 Kleine Bonden 11.4512.00. Geldinzameling voor de Jubileumfeesten. Een oproep van „Wilhelmina". Het bestuur der Oranjevereeniging „Wil helmina" verzoekt ons plaatsing van het vol gende: „Een aantal dames en heeren heeft zich beschikbaar gesteld om met inteekenlijsten huis aan huis een bijdrage te vragen voor het vieren van de a.s. jubileumfeesten. Zoo dikwijls is er geklaagd, dat gedurende groote feestdagen zoo bitter weinig in IJmui den te doen was, maar toch heeft zich weer een aantal dames en heeren beschikbaar ge steld om een feest voor te bereiden. Het kan werkelijk een mooie feestweek worden, voor jong en oud, maar dan is medewerking van allen ook dringend noodig. Laten de IJmuide- naren nu eens toonen, dat zij ook iets kunnen Wie een Rijksdaalder kan geven moet er zich niet mee afmaken met 10 cent en laat men ook niet zeggen: ik hem niets te geven, als 't nog wel een kwartje kan lijden. Help de dames en heeren, die bij u komen en ontvang ze tenminste vriendelijk. Laten wij hopen, dat IJmuiden rijk geeft, en het a.s. feest schitterend zal zijn". Zooals men reeds uit ons blad vernomen heeft, heeft de Oranjevereeniging „Wilhel mina" het organiseeren van kinderfeesten op zich genomen, die op verschillende plaatsten gehouden zullen worden. Daarvoor is na tuurlijk heel wat noodig, want alle kinderen uit IJmuiden en dat zijn er eenige dui zenden zullen er aan kunnen deelnemen Zullen deze feesten goed slagen, dan is het noodig, dat iedereen, die wat te missen heeft, een greep in zijn portefeuille of por- temonnaie doet. En dat zal wel gebeuren ook, want als het voor de kinderen is, heeft ieder een al gauw wat te missen. Schippers van motorloggers Men zorge Maandag niet bekeurd te worden Maandagmorgen zullen de con- troleerende instanties geen respijt meer geven aan wielrijders, wier fiets niet van een nieuw belas- tingmerk is voorzien. Men zorge derhalve tijdig een belasting plaatje te koopen, daar men anders Maandagmorgen zeer groote kans loopt in conflict te komen met de overheid, met allerlei nare gevolgen van dien. Maandag moet beslist het nieuwe plaatje duidelijk zichtbaar door de wielrijders getoond worden. geschorst. Wegens onvoldoende en zorgelooze navigatie. De raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het aan den grond varen van het stoomvissschersvaartuig „IJsselmond" IJM 78 onder de Nederlandsche kust ter hoogte van Ameland-Terschelling op 20 De cember j.l. Hij is van oordeel, dat dit onge luk geheel is te wijten aan zorgelooze navi gatie van den betrokken gezagvoerder. Hij straft hem derhalve met een schorsing van acht dagen. Voorts heeft de Raad voor de Scheepvaart ook uitspraak gedaan inzake de stranding op Zee van den motorlogger „Motor I" KW 57 tijdens mist, op 1 December 1937. Hij is van oordeel dat deze stranding geheel te wijten is aan onvoldoende navigatie, dus aan de schuld van den betrokken kapitein. Hij had moeten bedenken, dat zich op de Nederland sche kust, bijv. bij Egmond, plaatsen bevinden, waar 8 a 9 vadem water staat en die zeer dicht bij den wal liggen. De tegenwerping van den betrokkene, dat hij dacht Zuidelijker dan Egmond uit komen, kan hem niet baten, daar hij bij het onzekere bestek, waarvan hij is afgevaren, zeker niet mocht uitsluiten, ter hoogte van Egmond te zijn. Een straf van schorsing voor den tijd van acht dagen had de Raad ook hier geboden. Mitsdien straft hij den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapi tein te varen op een schip, bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van aeht dagen. DIEFSTALLEN OP HET STRAND. Een inwoner van IJmuiden heeft aangifte gedaan van diefstal van een handtaschje met inhoud, ontvreemd uit een tent op het strand. Een andere IJmuidenaar werd aangehou den en naar het hoofdbureau overgebracht, verdacht van diefstal van een portemonnaie met inhoud van een badgast Portugal heeft weer tonijnen gemerkt. Vischers, die een merkplaatje opzenden, ontvangen een belooning. Voor het bestudeeren van den trek der to nijnen heeft de Portugeesche regeering ook dit jaar, evenals dit de laatste jaren geschied de, een aantal van deze visschen, die den laat- sten tijd nog al eens door IJmuidensche traw lers gevangen worden, van een merkteeken voorzien. Dit merkteeken bestaat uit een metalen plaatje, gemerkt „Aquario, Lisboa Portugal, 1938". welk plaatje met een leeren stropje aan den staart is vastgemaakt Eenige vis schen zijn voorts gemerkt met een metalen plaatje met hetzelfde opschrift, welk plaatje is vastgemaakt op een door de tweede rugvin loopen koperen staafje. Verder hebben de Por tugeesche'visschen hoeken gekregen, aan de eene zijde gemerkt .Aquario Lxa, Portugal" en aan de andere zijde voorzien van een nummer. Het Portugeesche ministerie van Marine ver zoekt. wanneer een dusdanig plaatje of een gemerkte hoek gevonden mocht worden, deze terug te zenden aan het „Aquario Vaseo da Gama" te Lissabon, met opgave van den datum, den tijd en de plaats, waar de visch gevangen is. alsmede eventueele bijzonder heden. Degenen, die een plaatje of een hoek op zenden zullen daarvoor een belooning ont vangen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de IJmuider apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. TENTSAMENKOMSTEN HERVORMDE EVANGELISATIE. Door de Herv. Evangelische Vereeniging worden van Zondag 11 tot en met Zondag 18 September tentsamenkomsten gehouden. De tent wordt geplaatst op een terrein aan den Velserduinweg. Op de lijst van sprekers komen o.a. voor Ds. Kroeze en Ds. Wildschut eertijds predikanten te IJmuiden-Oost. PERSONALIA. Voor het examen Fransch M.O. A slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Vink. SANTPOORT ZAKKENROLLERS OP HET KERMIS* TERREIN. Een inwoonster van Haarlem, heeft bij de politie aangifte gedaan dat tijdens haar be zoek aan de kermis haar portemonnaie was gestolen. CCCLXIV. Verleden week, in mijn eerste snufje na mijn vacantie, schreef ik, dat ik met frisschen moed verder ging met mijn visscherijsnufjes. Welnu, de moed is er ook nu nog, maar heel „frisch" is die op het oogenblik niet. want op het oogenblik. dat ik voor dit snufje in mijn vulpenhouder klim, wijst de thermometer een temperatuur aan van 30 gr. C. of 86 gr. F. Voor mij is dat zoo erg niet: ook aan de warmte raak je gewend en ik hoef geen vuren op te stoken. Maar het visscherijbedrijf heeft er een groote schadepost aan, die, voor wat de reederijen betreft, deze week alleen zeker op minstens f 20.000 geschat kan worden. Neen, het is niets gedaan met deze warmte, want ondanks dat de groote vangsten welke alle trawlers hadden, waren de besommingen zeer mager, vooral die der haringbooten. De haringexporteurs kunnen hun werk op hun sloffen af, want ook zij ondervinden de na- deelige gevolgen van de West-Europeesche hittegolf. Bovendien echter lijkt het met de exportregelingen nog niet voor elkaar te zijn. De meeste exporteurs zijn nog op reis om eens te kijken hoe de vlag er bij staat. Zoo lang het buitenland nog niet afneemt en zoo lang de warmte blijft aanhouden, zal men tevergeefs naar een vaste haringmarkt uit kijken. De prijzen liepen zelfs tot beneden den gul den terug en dat is natuurlijk veel te weinig voor een behoorlijk resultaat. De Delft kf^g den grootsten klap. Deze trawler was Woens dag aan de markt met 3000 manden visch en deze brachten gemiddeld slechts f 1 per mand op. Alleen de prijzen van de tong en de tarbot bleven buiten den invloed van de hittegolf, maar dit is dan ook een speciale zomervisch, die zich niet zoo gauw door de weersgesteld heid uit het veld laat slaan. Br kwamen deze week binnen 30 trawlers, 30 loggers en 4 kotters. Van de 30 trawlers, op een vijftal na alle groote booten, kwamen slechts acht boven de 2000 gld. en 3000 gld. haalde alleen de Delft, maar dan ook maar net-. Eenige trawlers zijn door deze slechte Noordzee-reizen hun netten gaan uitwerpen in de Iersche Zee of daaromtrent. Deze heb ben het natuurlijk gemunt op de hake en dat hebben ze misschien nog niet zoo slecht be keken. Ook de hake is een goede zomervisch en daardoor niet zoo wispelturig op de markt. Zoo probeert ieder er van te maken, wat er van te maken is, maar veel is dit onder de huidige omstandigheden niet. Maar na déze tijden komen wel weer andere tijden. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1