upjimoim' Felle brand Karimata Voorbereidingen voor het openlucht spel op „Elswout" vorderen goed. in de Marnixstraat BtafessGt Htypius ia Q.B SUaw's Pascal vertelt over zijn filmarbeid. Medewerking van alle zijden. Arbeider door lading hagel getroffen. Gisteren is te Klazinaveen een ernstig on geluk gebeurd, waarbij de arbeider A. Koop man, is gedood. Terwijl K. met een tweeden arbeider op weg was naar zijn werk, ontmoetten zij den heer M. B., eveneens uit Klazinaveen, die met zijn geweer gewapend, ter eenden jacht toog. De arbeiders maakten een praatje met den jager. Plotseling kwam uit een der wijken een vlucht eenden op. De heer B. keerde zich haastig om, om zijn geweer op de vogels te richten Door onverklaarbare oorzaak is het schot te vroeg afgegaan. De volle lading hagel trof K, in de borst en zwaar gewond is hij naar het Diaconessenhuis te Emmen vervoerd, waar hij in den afgeloopen nacht is .overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf jeugdige kinderen. Het fraaie buiten „Elswout" waar het openluchtspel „Eenheid door Oranje" van dr. L. Berger zal worden opgevoerd, ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum der Koningin. Een grootsch opgezet spel. HAARLEM Vrijdag. E voorbereidingen voor het openluchtspel „Eenheid door 1 Oranje" van dr. Ludwig Ber ger dat zooal wij reeds in een uitvoerig artikel mededeelden ter ge legenheid van het regeeringsjubi leum der Koningin op het landgoed „Elswout" zal worden opgevoerd, vor deren goed. De definitieve data zijn thans vastgesteld op 26 en 27 Augus tus terwijl ook de mogelijkheid van nog eenig-e andere opvoeringen onder de oogen wordt gezien. Met bekwamen spoed en onder de deskun dige leiding van het bestuur van het Cen traal Oranje Comité Bloemendaal is men er in geslaagd de verschillende moeilijkhe den, die nu eenmaal onvermijdelijk aan een dergelijk grootsch opgezette uitvoering vast zitten, te overwinnen. Zoo is het garantie fonds waarin ook de gemeente Bloemendaal heeft ingeteeken-d geheel volgestort, verder dient bijzonder gememoreerd te worden de groote medewerking van het P. E. N. dat de werkzaamheden voor de verlichting Els wout wordt met groote lampen en schijn werpers smaakvol verlicht gratis verricht en bovendien nog deelneemt in het garantie fonds. Een stroom van smaakvolle folders en affi- -...ches, die dank zij de medewerking van de A, N. V. V. over het heele land verspreid wordt zal zeer zeker ook ver buiten Bloe mendaal in ruime mate belangstelling trek ken. De repetities voor het spel zijn reeds in vollen gang en de medewerking van de verschillende vereenigingen is bijzonder groot. Zoo zullen de sloepen die in het spel voorkomen geroeid worden door leden van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade. De zang zal worden verzorgd door leden van het Ge mengd Koor Bloemendaal en van de Vereeni- ging voor den Volkszang. Verder verleenen de Bloemendaalsche gymnastiekvereniging, de R.K. Gymnastiekverenigingen „Hercules" en „Winfried", de R.K. Tooneelvereeniging St. Genesius en Aerdenhout's Tooneel Ensemble haar medewerking. De regisseur van St. Ge nesius, Jan van Dommelen, zal als assistent van Eduard Verkade, die de algeheele leiding heeft, optreden. Het ontbreekt ook buiten Bloemendaal niet aan medewerking want zoowel de N. Z. PI. T. M. als de Ned. Spoor wegen toonden reeds hun belangstelling ter- jvijl er extra trams en bussen zullen rijden. Spel en spelers. TOT ET spel speelt in de jaren van -°-1660 tot 1673 en behandelt de twist tusschen onze groote zeehelden Michiel de Ruyter en Maarten Tromp die zich echter onder Prins Willem van Oranje, later stadhouder Wil lem III, waar met elkaar verzoenen. Dit is de groote lijn van het spel zooals de naam trouwens reeds zegt: „Eenheid door Oranje". Dr. Anton van Duinkerken die voor elk der vijf be drijven een proloog schreef en die ook de epiloog voor zijn rekening nam trekt deze lijn in zijn epiloog ook tot op heden door. De ernst van het spel, dat klassiek van op zet is, wordt afgewisseld door de liefdeshisto rie van Marie Anne van Beverweert en Engel de Ruyter, de zoon van den -grooten admi raal, die met groote moeilijkheden te kampen hebben voor zij een gelukkig paar vormen. Ket huwelijksfeest van Isabella van Bever- weert met Lord Arlington, de komst van den graaf d'Estrade, de Fransche gezant, de liefdesscènes tusschen Engel de Ruyter en Marie Anne van Beverweert, zij vormen alle maal hoogtepunten in een uitvoering die, be driegen de voorteekenen niet, werkelijk iets zeer buitengewoons zal worden. Wij hopen te zijner tijd nog eens uitvoerig op dit zeer in teressante spel terug te komen en me enen nu te kunnen volstaan met de voornaamste spe lers te noemen, die zooals men zich herinneren zal, zullen worden bijgestaan door ruim 150 figuranten. De hoofdrollen worden o.a. vertolkt door: Marie Dresselhuys (Marie Anne van Bever weert); Rie Gilhuys (Isabelle van Bever weert); Georgette Hagedoorn (de scheeps- jongen); Paul Huf vervult de rol van Heer van Beverweert; Cees Laseur is Michiel Adr.z. de Ruyter; Hans van Meer ten Johan de Wit; Joan Remmelts Engel de Ruyter en Ben Royaards Prins Willem van Oranje, la- tor stadhouder Willem de derde. De architectonische verzorging is van Paul Bromberg. Muzikale leiding heeft Alex de Jong, de costumes zijn van de firma Hel sloot, Amsterdam en het kapwerk is van de tinna Michels, Amsterdam. Vooral de architectonische verzorging van Dr. Paul Bromberg belooft iets zeer bijzonders te worden. De echte sfeer zal nog worden verhoogd doordat een karos, destijds reeds bij oe inhuldiging van Willem de Derde gebruikt, het stuk voor zal komen Een fraai slotplein zal bij den ingang van het landgoed een passend entree vormen, voor dit openluchtspel, dat een waardige vie ring van het regeeringsjubileum belooft te worden. HAARLEM Vrijdag. In den afgeloopen nacht te 12.40 uur werd brand gemeld in het perceel Marnixstraat hoek Eikenstraat, waarin gevestigd zijn de fabriek en winkels van de N.V. Zuivelinrich- ting „De nieuwe Melkweg". De brand is ontstaan op den zolder, ver moedelijk doordat een vonk uit den fabrieks schoorsteen door een raam naar binnen was gewaaid. Voorbijgangers ontdekten het vuur, dat zeer spoedig een fel karakter aannam, Van alle kanten stroomde het publiek toe om den ontzaglijken vonkenregen gade te slaan. De roode gloed was tot in een verren omtrek te zien. De brandweer, die spoedig met veel mate riaal aanwezig was, tastte het vuur met drie stralen op de waterleiding aan. De brand woeddein het perceel, dat geheel leeg was. Het .aangrenzende perceel-.werd bewoond door den bedrijfsleider, wiens vrouw ziek te bed lag, met een baby van één dag. Toen er ge vaar ontstond, dat ook dit perceel door het vuur zou worden aangetast, haastte men zich om het gezin in veiligheid te brengen. De moeder werd naar het Ziekenhuis vervoerd en de baby vond een. onderkomen bij de -buren. Het mocht aan de brandweer, onder leiding van den commandant, d.en heer C. J. van den Broek, en van den hoofdbrandmeester, den heer H. Daudey, gelukken dit bewoonde per ceel te behouden. De bovenwoning van het onbewoonde pand brandde echter geheel uit. De juiste oorzaak van den brand is nog on bekend. Te vijf uur was de verpleegster even in het onbewoonde huis geweest. Daarna kwam er niemand meer. Eerst te kwart voor vier vanmorgen kon de brandweer inrukken. Een der brandweer mannen werd bij het blusschingswerk aan den pols gewond. De schade wbr-dt door verzekering ged-ekt, FAILLISSEMENTEN Arrondissements-Rechtbank te Haarlem Op Donderdag 4 Augustus 1938 is failliet verklaard W. Lijnzaad, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, L. Lakenstraat no. 24. Gurator Mr. J. Deenik te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Jachtgeweer te vroeg afgegaan. Het vliegongeluk te Soesterberg. Vliegtuig werd alleen door leerling-vlieger bestuurd. Omtrent het vliegongeluk op Soes terberg vernemen wij nader: De sergeant-vlieger B. Anderweg is vanochtend bij het uitvoeren van een landing met het Koolhoven-vliegtuig F.K. 51, nr. 12, afgegleden, waardoor het toestel tegen den grond sloeg en vernield werd. Vrijwel onmiddellijk na het ongeval waren de dokter van het vliegveld en de hulpdienst der luchtvaartafdeeling bij het wrak van het vliegtuig aanwezig. De vlieger lag bewusteloos temidden van het verongelukte toestel, doch hij bleek er nog vrij goed te zijn afgekomen. Hij heeft een ernstige hoofdwonde en een kaakfractuur opgeloopen. Er bevond zich, in tegenstelling met de eerste berichten, geen tweede inzittende in het toestel. Per ziekenauto is hij naar het militaire hos pitaal te Utrecht vervoerd. De vlieger Anderweg was bezig met het uit voeren van zoogenaamde laplandingen. Bij een daarvan verloor het toestel teveel van zijn snelheid, waardoor het afgegleden is. Hittegolf in de Vereenigde Staten eischt 39 dooden NEW YORK 5 Augustus (Reuter) Ten gevolge van de hittegolf, welke thans elf dagen in de Vereenigde Staten heerseht, zijn 39 personen'om het leven gekomen. EXAMENS. Hoofdacte, Haarlem 4 Augustus. Geëamineerd 2 vrl. en 6 mnl. candidaten. Geslaagd: mej. J. C. L. v. Eerden, Haarlem en de heeren L. Koper, Bakkum; M. E. Wen tink, Alkmaar; M. N-ooy, Wormer; D. Hylkema, Hoorn. Handenarbeid. Haarlem 4 Augustus. Geëxamineerd 14 vrl. candidaten. Geslaagd de dames: A. Hees, Veenendaal; A. Heybroek, Hilversum. J. Haffman, Amsterdam; M. G. D. Kruik, Amsterdam; A. P. S. Kopman, Haarlem; J. v. Niekerken, E. Oudshoórn, F. Tiek, W. Rietze- ma, Amsterdam; H. M. Sam, Hilversum; A. G. H. v. d. Sleen, Amsterdam. vischt het vierde kanon op, HAARLEM Vrijdag. (Van een specialen verslaggever). De hoop dat men vannacht met de „Kari mata" weer op de plek van het goud zou aan komen is niet in vervulling gegaan. Wel was men er waarschijnlijk vlak bij, hetgeen bleek uit de vondst van een groot kanon, het vier de kanon daX de „Karimata" reeds heeft op- gevischt. Ook werden andere voorwerpen op gehaald die er op wezen dat men zich boven het wrak, vermoedelijk zelfs boven het ach terschip bevond. Vannacht heeft zich even wel opnieuw een zandverschuiving voorge daan, met het gevolg dat men weer iets ach teruit moest. De verschuiving is evenwel niet van ernstigen aard, zoodat men verwacht, weer spoedig op de oude plek te zullen zijn. F1LMNIE UWS Een interview met: LESLIE HOWARD. De uitgebrande bovenwoning van het perceel in de Marnixstraat (Van onzen correspondent). LONDEN, Augustus. Wij struikelen over manden met appels, kisten met tomaten. Zakken aardappelen zijn hoog opgestapeld. Zooveel soorten groenten en fruit zijn te zien, het lijkt wel een tentoonstel ling. Rond om ons heen wordt plat- Londensch gesproken, „Cockney", een taaltje, dat voor den gewonen En- gelschman even weinig te verstaan is als het goede Jordaansch door den ge wonen Hollander. Mannen rennen af en aan met stapels manden op hun hoofd, die zoo gevlochten zijn dat zij precies in elkaar passen. Soms dragen zij vijf, zes manden op elkaar, met on navolgbare elegance. Het zijn de we reldberoemde „costers" van Covent Garden, die ieder jaar hun wedren houden wie het hardst kan loopen met de meeste manden op het hoofd. De lucht om ons heen is zuur van het fruit, dat hier iederen nacht wordt aangevoerd, om heel Londen van voedsel te voorzien. Vertrapte sla bladen liggen op den grond. Maar is dit wel Covent Garden, de fruit- en groentenmarkt? De illusie is niet geheel volmaakt, zoodra niet al leen het gezicht -een rol speelt. Het is niet alleen de geur van groente. Er hangt nog een andere lucht, die van vernis. Electrische kabels zijn overal tusschendoor gespannen, electrische lampen werpen een fel licht over het terrein. De Hongaarsche filmregisseur Pascal is be- g om „Pygmalion", het tooneelstuk van Ber nard Shaw, te verfilmen. Een secretaris van Pinewood-Studio haalt, tijdens een opname pauze, een donkeren, gezetten man tusschen de -camera's vandaan, Pascal wordt aan ons voorgesteld; hij heeft een paar minuten tijd voor een interview. Wij gaan met hem mee naar zijn eigen vertrek, in een hoek van de studio. Een paar gemakkelijke stoelen, een groot bureau, veel portretten van schrijvers en acteurs, bekend en onbekend. Er hangt ook een teekening van G. B. S. waarop de schrij ver is afgebeeld met een overdreven hoog voorhoofd, dat, samen met een langen, wit ten baard, een soort halve maan vormt; Pas cal heeft niet zoo heel veel 'tijd, hij vertelt ons meteen wat wij weten willen, wanneer wij onze vragen hebben afgedraaid. „Ja, ik weet wel dat er fantastische verha len gaan over het feit dat Shaw mij een stuk laat filmen dat hij jaren lang aan de Ame rikanen heeft geweigerd. Het ver-haal gaat dat hij met Metro Goldwyn onderhandelde. De directie beloofde hem het stuk „volkomen artistiek" te maken, maar Shaw schreef: mij- neheeren, wij zullen het nooit eens kunnen worden. U denkt te veel over kunst, terwijl ik mij voor het geld interesseer. Shaw is met recht bang voor de Amerikanen, in Holland heeft hij, zooals u natuurlijk bekend is, Pyg malion wel laten verfilmen. En in Duitschland, daar ls het met Gustav Gründgens en Jenny Hugo gedraaid. Ik zocht hier in het land naar -een onderwerp voor een film, dacht natuurlijk aan „Pygmalion", maar had niet veel hoop dat ik toestemming van den schrijver zou krijgen. Ik had een lang gesprek met Shaw, en het bleek al spoe dig dat onze ideeën overeenstemden. Ik was sterk teleurgesteld uit Hollywood teruggeko men, waar men mij met goude toekomstbe loften had heengehaald. In Europa was ik toch immers goed bekend, door de films „Vic toria en haar Huzaar", en „Hauptmann von Köpenick". Aan het eind van een lang onder houd zei Shaw: goed, je mag „Pygmalion" voor me filmen, maar.in Engeland en met Engelsche artisten. Wel, dat was juist mijn bedoeling ook. Wij waren het direct eens dat Leslie Howard voortreffelijk zou zijn voor de hoofdrol van Professor Higgins. En Shawl is heel geschikt, werkelijk, wij hebben hem wel eens anders gezien in een studio. Helaas, een paar minuten zijn snel om, wij hadden Pascal nog veel willen vragen over zijn werk in Europa, dat hem in ons land zoo bekend heeft gemaakt, over „Victoria", maar hij wordt weer weggehaald. Ook Leslie Howard regisseert. In de volgende studioruimt-e' treffen wij Leslie Howard. Hij komt zoo uit zijn rol, ge kleed in pyjama. De regie is in handen van meer personen, Pascal heeft de productie, re gisseert hier en daar. Howard speelt, regisseert ook, waar hij dat noodig vindt en Anthony Asquith komt er ook al bij te pas. Hij -heeft een groote film op zijn naam staan: „Moscow Night" Pascal is een man die nu niet bepaald aan Grieksche schoonheidsidealen beant woordt. In Leslie Howard, de acteur, vinden wij iemand met een ideaal gelaat. Heel de wereld, kent dit slanke gezicht. In zijn Ame rikaansche film „Het versteende Woud" heeft hij een hoogtepunt van aeteeren bereikt, het is zijn lievelingsfilm. Wat ons opvalt is dat de tooneel-Howard en de alledaagsche Howard eender zijn. Rustig praat hij met de menschen om hem heen heeft een vriendelijk woord voor een electri- cien, die hem uit zijn stoel komt verjagen. Nu, niet onder de lampen, en maar half opgemaakt blijft hij zijn evenbeeld op het doek getrouw, iets dat niet bij alle acteurs opgaat, vooral bij filmacteurs niet. Wij vragen of Pygmalion voor deze verfilming nog aanzienlijk is omge werkt. Het is immers bekend dat het tooneel- matig niet tot Shaws sterke stukken behoort. Shaw heeft er in zijn complete uitgave een na rede van geschreven, iets dat niet voor het werk pleit. „Pygmalion wordt geen verfilmd tooneel, zegt Howard. „Maar het is ook niet een van die filmversies geworden, die van het oor spronkelijke stuk niet veel over laten. W. P. Lipscomb heeft een draaiboek geschre ven, dat absoluut cinematisch is, doch de prachtige dialoog van Shaw spaart. Shaw is als dialoogschrijver een volmaakt vakman. Men heeft het wel eens geprobeerd, hem te verbeteren, maar met slechte resultaten. Wij hebben natuurlijk heel wat meer actie in het stuk gebracht, die Shaw, die aan tooneelmo- g-elijkheden gebonden was, weg moest laten. De geest, de dialoog, en het gegeven van „Pygma lion" zijn onveranderd gebleven. Een tooneel- schrijver als Shaw is evenveel met de dialoog als met de intrige van zijn stuk bezig, hij bouwt een soort legkaart. Gaat men daarin rommelen, dan maakt men het er voor het pu bliek niet duidelijker op, zelfs al zou de film- regie het gemakkelijker hebben. U weet dat Pygmalion" de geschiedenis is van een jong professor, die met een spraakleeraar een wed denschap aangaat dat hij een meisje uit de achterbuurt van de groentemarkt Covent Gar den in een half jaar zoo op kan voeden dat zij voor een dame uit de beste kringen kan door gaan. De professor, dat ben ik. „Ziet U vet! van Shaw in de studio?" Howard wijst op een paraplus-tandaard. „Pascal vroeg hem een tijd geleden, toen hij nog goed gezond was „of hij wat meer van hem kon zien," Den volgend-en dag stuurde Shaw hem zijn paraplustandaard. Wij hebben het meubelstuk een plaats in een van de décors gegeven. De acteur glimlacht. Hij geeft ons een lange, fijne hand, hij gaat zijn „kamer" binnen, die maar twee wanden heeft, en vol staat met phonografen. reusachtige modellen van de neus-keelholte en instrumenten. Hij is weer phoneticus en taalgeleerde. Scène zoo veel: draaien! Prof. Higgens werpt zijn boek op tafel en kijkt naar de deur (die meteen via een lampenruimte op Covent Garden uit komt) „Binnen!" Nooit meer een lekke fietsbantl! HAARLEM Vrijdag. Elke eeuw bezit zijn eigen plagen, die de menschheid belagen. Zoo hebben wij, twintig ste eeuwers met al onze verbluffende techni sche uitvindingen d-e plaag van „het lekke bandje". En we hebben deze nog niet kunnen overwinnen. Wij rijden op prachtig uit geruste stalen fietsen, met welluidend": bellen, zoeklichten, gezondheidszadels, en versnellin gen-als-van-een-auto, maar één kleine on ooglijke punaise of een venijnig spijkertje kunnen een plotseling einde maken aan de werkzaamheid van het ingenieuze technische gewrocht, waartoe de fiets tegenwoordig uit gegroeid is. Het berucht „lekke bandje" heeft reeds menigmaal een ontijdig einde gemaakt aan vele vacantietochtjes. Om nog niet te spreken van de afspraken, en afspraakjes, die erdoor in- het honderd liepen. Deze fietsband ziet er uit als een fakir, door stoken met punaises, spijkers en naalden. Toch loopt hij niet leeg. Ook niet als de ver schillende voorwerpjes, die zich op den weg plegen op te houden om het lieve leventje van de fietsrijders te verzuren, er uit worden getrokken. Maar thans ziet het ernaar uit, dat er een eind zal komen aan de panneplaag. Want onze goede stad Haarlem, die reeds een uitvinder van het formaat Laurens Jansz. Coster heeft voortgebracht, telt nu een uit vinder binnen haar veste, die van zins is „het lekke bandje" de wereld uit te helpen. Deze uitvinder heeft een vloeistof bereid welke hij met een pompinstal- latie via het ventiel in de fietsband brengt. Door het wiel rond te draaien verspreidt de vloeistof zich gelijkelijk over den binnenkant van den band. Wanneer er dan punaises of spijkers in den band komen ontsnapt geen lucht, ook niet wanneer deze veroor zakers van panne eruit worden ge trokken. Deze stof vormt dus een remedie tegen het beruchte „lekke bandje". We hebben zelf de proef op de som geno men, en d-en door den uitvinder geprepareer- den band doorstoken met punaises en spijkers en naalden, zoodat hij er op het laatst als een „fakir van rubber" uitzag. Zooiets komt in de practijk natuurlijk niet voor, want meestal bezwijkt de band reeds bij de eerste onooglijke punaise, die er in dringt. Maai' het gold dan ook een demonstratie, en daarbij wordt altijd een beetje overdréven. Op bovenstaande foto ziet u het resultaat vaa den band, dien we het slachtoffer wilden maken van een kunstmatige panne. Maar hij gaf geen krimp! We staken er zelfs een speld dwars door heen. Weet U, het is bepaald een genoegen wanneer men vaak het slacht offer van lekke bandjes is geweest om nu eens punaises en al dergelijke fietsers-vijan dige voorwerpen in een band te prikken zon der dat ze hun kwaadaardigen arbeid kunnen verrichten! Neen. punaises, spijkers, en hoe ge meer moogt heeten, het ziet er naar uit dat er aan uw heerschappij op den weg een einde komt. De uitvinder heeft zijn product als „anti- pech" gepatenteerd. Na jaren van zoeken en speuren hij begon in 1918 heeft hij nu gevonden wat hij zocht; een middel om een eind te maken aan de 2oste eeuwsche plaag: „het lekke bandje"! Wielrijdsters en wielrijders; van Haarlem begint de victorie! Maaralle goede dingen hebben een schaduwzijde; zij, die het te laat komen op school op kantoor of thuis met een „lek bandje" plegen te excuseeren zullen zich nu' op een andere verontschuldiging moeten be zinnen!

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9