Engeland en het behoud van den vrede. Di „Wij kunnen het hier jaren uithouden". Russische grenswacht yATERDAG Ï3 AUGUSTUS T938 Chineesch optimisme aan dejangtse: Millioen man ter verdediging van Hankau. NU het hooge water aan den noordelijken oever van de Jangtse terugtrekt, verwacht men, dat het Japansche of fensief ook binnenkort aan deze zijde van de rivier hervat zal worden, zoo meldt Reuter uit Sjanghai. Een offi cier, die het bevel voert over Chinee- sche troepen, die de stellingen in de nabijheid van Koeling verdedigen,, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard: Tenzij de Ja panners veel grootere troepenafdee- lingen hierheen zenden en dan nog troepen van betere kwaliteit, dan zij op het oogenblik gebruiken, kan ik ze hier jarenlang tegenhouden, wanneer dat noodig is." Volgens een telegram uit Hankau wordt zwaar gevochten ten westen van Kioekiang, waar de Japanners trachten op te rukken. Tsjang Kai Sjek heeft van de rust, die den laat- sten tijd in de strijd was ingetreden, gebruik gemaakt om zijn defensie plannen te herzien. Hij beweert, dat ruim een millioen geoefende man schappen thans hi stelling liggen rondom Hankau. Het Japansche persbureau Domei ver neemt uit Sjanghai dat in de Fransche con cessie en de internationale nederzetting voor 13 Augustus, den eersten verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden, de staat van beleg zal worden afgekondigd. Ook de Ja pansche autoriteiten nemen strenge voor zorgsmaatregelen. In de internationale ne derzetting zijn drie bomaanslagen gepleegd. Chineezen hebben anti-Japansche geschrif ten verspreid. Een boodschap van Tsjang Kai Sjek. HANKAU, 12 Aug. in een boodschap aan de Chineesche burgerbevolking der door de japanners bezette gebieden, aldus meldt het Chineesche Telegraafagentschap, heert Tsjang Kai Sjek de verzekering gegeven, dat China den oorlog winnen zal. De generalis simus sprak zijn diepe bezorgdheid uit over het welzijn van de bevolking in die gebieden, zeggende, dat de door de Japanners gepleeg de wreedheden de barbaarschheden te boven gingen van Mongolen en Mandsjoes aan het einde der Soengdynastie. Door een politiek van bedwelmende middelen en slavernij wil Japan niet alleen China veroveren, maar te gelijk het Chineesche ras uitroeien. In Mand- sjoerije en overal, waar hun invloed zich uit breidt, bevorderen de Japanners den verkoop van opium, heroine, morfine en andere gif tige narcotica. „Nooit, aldus de boodschap, is er meer opzettelijke poging gedaan door een land om de gezondheid van de bevolking van een ander land te ondermijnen". Noorsche regeering eischt vrijlating. Het Noorsche stoomschip „Skulda" uit Bergen is dezer dagen gepraaid door een oor logsschip van Franco en naar Cadiz gebracht. Het schip was van IJsland met een lading kabeljauw op weg naar Marseille. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken heeft een protest aan Franco gezonden en vrijlating van het schip geëischt. Maarschalk Tsjang Kai Sjek. Er zijn talrijke redenen, zoo gaat de bood schap verder, waarom China overwinnend uit den strijd te voorschijn zal treden. Japan kan in staat zijn steden te bezetten, doch het eenige, wat het in handen krijgt is verschroei de grond en de vervloeking van een vrede lievend volk. De Japanners zijn er niet in ge slaagd een snelle, beslissende overwinning te behalen, zij hebben gefaald in hun pogingen om de eene groep Chineezen van de andere te vervreemden, zij hebben gefaald in hun stre ven om de Chineezen te demoraliseeren er China's positie onder de volkeren te ondermij nen. De generalissimus verklaart dat hij ver- vouwt, dat de Japanners bij hun opmarsch «ngs de Jangtse naar Woehan tenslotte in oen val zullen loopen. De Chineesche soldaten zullen alles in het werk stellen om Woehan te verdedigen en zij vertrouwen in staat te zullen de Japansche pogingen om dit gebied te veroveren te verijdelen. Op den eersten verjaardag van het uitbre ken der vijandelijkheden te Sjanghai, zoo ver volgt de boodschap, koert het hart van Tsjang schiet op Japansch Lagerhuislid Incident aan de Mandsjoerijsche grens. Het Japansche persbureau Domei meldt dd. 12 Augustus: Volgens een telefonisch uit Tsjitsjika °P Zuid-Sachalin ontvangen bericht hebben Russische grenswachten van middag om 15 uur schoten gelost op Kyikitsji Tasjionski, lid van het Ja pansche Lagerhuis, en verscheidene andere personen, die een reis maakten m het gebied van Handazawa, een district gelegen aan de grens van het Sovjetgebied. Een der reizigers werd gewond. Japansche gendarmes stel len ter plaatse een onderzoek in. Kai Spek zich tot het Chineesche volk in het zuidoosten en het land achter de Japansche linies, naar de guerrillatroepen langs de be- neden-Jangtse-vallei, naar de patriotten in het gebied van Nanking en Sjanghai, zoowel als naar het volk in Noord-China. Hij roept iederen waren zoon, iedere dochter van China op, de Japanners af te matten achter het front. China is als één groot gezin, het duldt geen ontleding, al verkeeren thans vele Chi neezen buiten de bescherming der nationale Chineesche regeering en van het nationale leger. Eens echter zullen allen weer vereenigd zijn en die dag is niet meer ver af. (A.N.P.) Noorscïi schip in de Spaansche wateren opgebracht. Goering laat nieuwe opslagplaatsen aanleggen. Deel van een reeks „politiek-militaire maatregelen". Bij decreet van Goering is bepaald, dat opslagplaatsen voor graan zullen worden ingericht. Deze maatregel wordt gemotiveerd met den „uitste kenden oogst van dit jaar". Dit decreet maakt deel uit van de reeks ..politiek-militaire" maatregelen, welke Duitschland sinds eenige maanden neemt, om, naar men zegt, het hoofd te bieden „aan alle gebeurlijkheden, welke zich zouden kunnen voordoen, ondanks de vredesliefde van Duitschland". Ondanks den aanleg van opslagplaatsen en koelhuizen, aldus Havas, schijnt het, dat Duitschland voor het oogenblik een tekort aan opslagruimte heeft voor de producten, welke het in voorraad wil hebben. Algemeen is men van opvatting, dat de voorraden levensmiddelen en grondstoffen eventueel toereikend zullen zijn voor een nor maal verbruik voor den duur van drie maan den. In de laatste jaren heeft men in Duitsch land 45 groote koelhuizen gebouwd, waar aan zienlijke hoeveelheden eieren, varkensvleesch, boter en groenten zijn opgeslagen. De spoor wegen hebben tal van koelwagens doen vervaardigen. VIER PERSONEN DOOR BLIKSEM GEDOOD. De hevige onweders, die Joego-Slavië reeds dagenlang teisteren, hebben Donderdag we derom den dood van vier menschen tenge volge gehad. Richtlijnen der Italiaansche rassenpolitiek. Actie „tot verdediging van het ras" wordt vastgesteld. Naar Havas uit Rome meldt heeft de secr- taris der fascistische partij de grondslagen ontvouwd voor de politiek van Italië op het gebied van de rassenpolitiek. Hij zette uiteen, dat de werkzaamheden van het instituut voor het ras zich in het bijzonder zullen moeten richten op de volgende vraagstukken 1. De bepaling der bijzondere en duurzame eigenschappen van het Italiaansche ras sinds den Romein- schen tijd. 2. Het vaststellen van het standpunt inzake de voortzetting en ontwikke ling der actie van het regime bij de verdediging van het ras. 3. De nieuwe aspecten en het nieuwe beiang van dit probleem na de verovering van het rijk. 4. Het begrip voor het rasvraagstuk als functie van de geestelijke autarkie der natie. 5. Het vraagstuk der Joden op de wereld en in Italië. Protest tegen het bombardeeren van open steden. STREICHER ONTVANGT VELE DREIGBRIEVEN. Julius Streicher, de uitgever van het anti semitische blad „Der Stürmer" heeft te Neurenberg, waar hij tegenwoordig was bij het begin der werkzaamheden tot slooping van de synagoge, in een rede medegedeeld, dat hij voortdurend dreigbrieven ontvangt. In een hiervan werd gezegd, dat zijn „lot be zegeld was". Mijn rol is nog lang niet uitgespeeld, zoo zeide Streicher verder, vandaag begint een nieuwe étappe van ons werk. Slechts een volkenrechterlijke regeling kan aan de internationale spanningen een einde maken. Amerikaansche en Europeesche burge- meesters verheffen hun stem. GENèVE, Augustus. Zestig Amerikaansche burgemeesters heb ben telegrafisch geantwoord op de oproeping van den burgemeester van Kanton, welke de Internationale Vredes Campagne heeft laten circuleeren. De inhoud luidt: „Wij wenschen voor de geheele we reld te protesteeren tegen het bom bardeeren van open steden. Als hoofden van Amerikaansche steden geven wij uiting aan onze ontzetting en verontwaardiging over de barbaar- sche afslachting van hulpelooze vrou wen en kinderen. In het volle besef van het gevaar, waarmede onze eigen volken bedreigd worden, betuigen wij onze innige deelneming. Wij sluiten ons bij uw protest aan en bepleiten ondersteuning van alle pogingen, die het stopzetten van deze wandaden beoogen vóór zij zich over ons allen zullen uitstorten." Het telegram was onderteekend door den burgemeester van New York F. H. Laguardia. Tot de steden, die haar instemming met het protest betuigden, behooren: Philadelphia, Detroit, Los Angeles, St. Louis, San Francisco, Minneapolis, New Or leans, Cincinnati, Newark, Kansas City, Louis- vilSa, Por.tk.nd, Columbus, Dallas, Atlanta, Akron, Lanisng, Salem, Mobile, Charleston, Madison, Milwaukee, San Antonio, Fort Worth, Bridgeport, Desmoines, Salt Lake City, Jack sonville, Spokane, Taimpa, Savannah. Ber keley. In andere landen zijn aan de Internatio nale Vredes Campagne protesten gezonden door Herbert Moirison, leider van den County Council te Londen, Edouard Herriot, burge meester van Lyon en de burgemeesters van Oslo, Bristol, Norwich, Leeds, Manchester, Leicester Plymouth, Newcastle-on-Tyne, Glasgow, Aberdeen, Genève, Nyon, Lausanne, Locarno, Bienne, La Ghaux-de-Fonds, Neu- chatel, Bellinzoaia, Le Locle, Porrentruy, Payerne, Stockholm, Jönköping, Södertalje, Vanersbrog, Nassjö, Tranaas,, Brussel, Ant werpen, Praag, Pilsen. Uit Frankrijk kwamen meer dan tweehon derd adhaesiebetuigingen binnen, o.a. van de volgende steden: Verdun, Biarritz, Bordeaux, St. Nazaire, St. Eti(effme, Dij on, St. Claude, Orange. Se te, Dole, Versailles, Rouaan, Annecy, Beauvais, Valence, Reims, Amiens, Sens, Nancy Perpig- nan, Nantes, Beaune, Calais, Le Mans, Hyères, Macon,. Char tres. (R. U. P.) Door ANTHONY EDEN, Oud-Britsch minister van Buitenlandsche Zaken. Wereldoorlog was een tijdperk van ontzaggelijk menschelijk lijden, van stoffelijke verarming en geestelijk verlies. Toch werd hieruit het ideaal herboren, dat voortaan de vol ken der wereld den oorlog zouden verwerpen als middel van nationale politiek, dat zij zou den trachten hun geschillen op vreedzame wijze te beslechten en dat de geldigheid dei- wet erkend en aanvaard zou worden door alle Regeeringen en alle volken. Bij het sluiten van den vrede namen de volken zich voor met een uiterste krachtinspanning dit ideaal te verwezenlijken. Dit voornemen was geba seerd op de oprechte overtuiging, dat het niet aanvaarden van eenigen vorm van in ternationale ordening een nieuwen bewape ningswedloop zou be- beekenen en een nieu wen wereldoorlog, die tenslotte alle nog overgebleven bescha ving zou vernietigen. Heden ten dage heb ben wij het tragische feit onder de oogen te zien, dat hun po gen, zoo al niet vol ledig mislukt, dan toch gestadig minder kans van slagen heeft ter wijl de leer van het geweld opnieuw open lijk beleden wordt en nieuwe voorvechters en verdedigers wint bij elk succes, waarop zij zich beroepen kan. Voorwaar: een betreu renswaardige uitslag van het streven van twintig jaren! Natuurlijk zijn er tallooze fouten gemaakt waarvan te hopen valt, dat anderen er een maal leering uit zullen trekken. Enkele van deze fouten zijn thans duidelijk vast te stel len, hoewel wij niet zullen trachten ze uit voerig te ontleden. Toen de Vereenigde Staten bij het be ëindigen van den wereldoorlog weigerden sa men met Groot-Brittannië Frankrijk een ga rantie aan te bieden, had het Britsche Rijk niettemin Frankrijk deze garantie moeten geven. Daardoor zou Engeland de Fransche politiek eerder en op een gunstiger tijdstip hebben verlost van de grootste zorgen, die zij in de eerste jaren na den oorlog kende, namelijk van alleen te staan tegenover een wellicht wraakzuchtig Duitschland. Een meer constructieve Europeesche politiek ware dan mogelijk geweest. Een tweede fout was het vastkoppelen van den Volkenbond aan de vredesverdragen. Des tijds bestonden hiervoor goede redenen. Nochtans valt er niet aan te twijfelen, dat het Volkenbondsideaal nadeel ondervond om dat het door de overwonnen naties vereen zelvigd werd met de vredestractaten, die zij als een hardvochtige straf beschouwden. Bij gevolg werd Genève door hen beschouwd als de strenge handhaver van zekere clausules in de vredesverdragen niet als het middel om door arbitrage en onderhandelingen inter nationale geschillen op vreedzame wijze te beslechten. Doch natuurlijk waren dit niet de eenige dwalingen; evenmin was het gebrek aan volkomenheid, hoe ernstig ook, de eenige beperking die de Volkenbond onder vond. Internationale regeling noodzakelijk. Hp OCH mag niemand er aan twijfelen JL dat het Britsche volk oprecht geloofde in het ideaal dat zijn uitdrukking vond in Vol kenbond en Briand-Kelloggpact. Ondanks alle teleurstellingen en desillusies is de groote meerderheid er nog steeds van overtuigd, dat absolute veiligheid voor hun kinderen of kindskinderen niet eerder zal komen, vóór een internationale regeling algemeen aanvaard is. Hoewel Genève zoowel gezag als aanzien verloren heeft, wordt het tegengestelde van internationale samenwerking hoe dan ook, eiken, eiken dag die voorbij gaat, in een steeds schriller licht geplaatst. De geheele tegen woordige toestand bevestigt deze waarheid. Hoe komt het dat de ontstellende toeneming van de nationale bewapeningen, die op dit oogenblik de volkswelvaart bedreigen, een nieuw oorlogsgevaar inhouden, dat het wettig gezag zoo ernstig is ondermijnd, en dat het grijpen naar machtmiddelen nu opnieuw door bepaalde staten als politiek wapen wordt aangewend? Bovendien is er een groeiend besef dat de moderne verkeersmiddelen, die voortdurend door nieuwe technische uitvindingen gesti muleerd worden, de afstanden hebben doen inkrimpen en de onderlinge afhankelijkheid der volken doen toenemen. Deze en andere oor zaken hebben het vestigen en handhaven van een wettige regeling nog noodzakelijker ge- Anthony Eden. te ontstaan in de totalitaire staten, een een heid, die al wat in de vooroorlogsche jaren be stond, verre achter z-ich laat. De Engelsche opvatting. HF IEN wij daarentegen naar Engeland dan ^moeten wij erkennen, dat hier heden ten dage niets te vinden is, dat daarmede te ver gelijken is. Het Engelsche volk handhaaft zijn trots in zijn tradities. Het houdt vast aan zijn geloof in zijn vrije instellingen, maar de nationale eenheid heeft niet een zoo krachtige uitdrukking verkregen. Het heeft bijvoor beeld niet die nationale eenheid die het zou kunnen bereiken bij het uitbreken van een oorlog. Integendeel, het schijnt zich steeds verder van zulk een eenheid te verwijderen. Bijgevolg zijn sommige (wellicht niet zeer scherp waarnemende) lieden er toe gekomen te denken, dat een vrij volk, werkend zonder dwangmethoden, niet die nationale eenheid kan verwerven die wij in de autocratisch ge regeerde landen waarnemen. Wij beginnen commentaren te hooren als deze, dat een de mocratie, in den trant van de Britsche, op het punt van bewape ning zich niet die ont- DE PAUS EN HET BEWIND TE BURGOS. De paus heeft zijn apostolische zegen ge geven aan de werken van bijstand voor de soldaten en de instellingen van maatschappe lijke hulp in het Spanje van Franco. In een schrijven van .kardinaal-staatssecretaris Pa- celli prijs de Heilige Stoel den Christelijken geest van deze instellingen. Britsctie voorzorgen tegen luchtaanvallen. Dat in een spannenden tijd als de huidige het woord gegeven mag worden aan een Anthony Eden, die sinds hij als Minister van Buitenlandsche Zaken van Engeland aftrad, nog geen artikelen heeft geschreven, is een voorrecht dat de lezer stellig op prijs zal stellen. In bijgaand artikel geeft Eden zijn visie op Engeland, het democratische land en op de autocratisch geregeerde landen en vraagt hij zich af of een internatio nale regeling, voor het behoud van den vrede zoo noodzakelijk, nog door de huidige generatie tot stand gebracht, dan wel op de puinhoopen van een ten onder gegane wereld door een toekomstig geslacht opgebouwd zal worden. Wie prijs stelt op een doordringen in de problemen, die de wereld thans in spanning houden, volge deze exclusieve artikelen, waarvan wij er 3 per maand zullen publiceer en: twee van Winston Churchill en één van Anthony Eden. maakt; immers zijn niet vrede en eerbied voor aangegane verplichting hiertoe vereischt en geldt niet het voorafgaand onderling ver trouwen even goed voor den handel als voor de politiek? Deze en-vele andere overwegingen had men reeds terstond in den na-oorlogschen tijd kunnen vaststellen, maar zelfs vandaag zijn zij nog niet het allerbelangrijkst. Het voor naamste is dat de Britsche democratie de werkelijkheid van den toestand onder het oog ziet. In de autocratisch geregeerde staten vindt men een vitaliteit en een geestdrift, ge baseerd op het geloof, dat daar gegroeid is. Het zou een grove fout zijn die te onderschat ten. Al mogen wij afkeerig zijn van de metho den, de onderdrukking van critiek, het mis bruik van het propaganda-apparaat en al mogen wij het verlies der individueele vrijheid betreuren, niettemin zien wij daar de resul taten in den vorm van een geestdriftige massa en een hartstochtelijk nationalisme. Die zijn inderdaad ontzaggelijk groot. Een kind, dat in een dictatorialen staat leeft, wordt, van zijn prilste jeugd af, er in geoefend zijn leven te wijden aan het ideaal van een nationalisme, dat gedurig met plak katen en parades werkt. Tijd of gelegenheid voor twijfel of voor het stellen van vragen is er niet. Het mechanisme van het propaganda- apparaat en alle hulpbronnen van een zwaar- georganiseerden staat voorzien hierin. Het kind is een machine-onderdeel en is daar, in vele gevallen, volkomen tevreden mede. Naar lichaam en geest worden jonge mannen en vrouwen in deze landen van hun jeugd af op geleid met een zorg, die haar weerga in de geschiedenis niet vindt. Noch in de jeugdbe weging, noch in arbeidskampen of in het leger wordt deze opvoeding ook maar voor één oogenblik gestaakt. Geen individualiteit, geen standsverschil of godsdienstige overtuiging kunnen hierbij een rem zijn. Generaals of geestelijken, letterkundigen, dichters of schil ders, ieder moet zich aanpassen aan de vast gestelde bepalingen om mede te werken aan het voltooien van elk grootsch werk, dat de staat nastreeft. Leed bedreigt ieder, die deze voorwaarden niet wil aanvaarden. En zoo is langzamerhand door het verwijderen van alle critiek en door de intensieve opleiding van de jongere generatie een nationale eenheid bezig zaggelijke krachtsin spanning kan getroos ten waartoe de dictat<?- riale landen zich in staat hebben getoond. Indien men wil bewe ren dat wij, onder de democratie, niet de re sultaten kunnen ver krijgen waartoe de dic tatuur in staat is, ben ik het hiermede volko men oneens. In den Wereldoorlog waren het juist de volken met een democratische tradi tie, die het best de beproeving doorstonden. De gansche beteekenis van het vertrouwen in onze vrijheid is, dat wij het zóó beter kunnen. HEDEN eischt. Engeland nationale eenheid in de staatkundige practijk en de inspi ratie in een gemeenschappelijk ideaal. In sommige kringen is tegenwoordig idealisme uit de mode; niettemin blijft het waar. dat de dictaturen voor zich zelf geen gering gebruik maken van het idealisme. Zoo niet de West-Europeesche democratieën het geloof in haar instellingen kunnen doen herleven, kunnen wij geen hoop koesteren een nationale eenheid te bereiken; evenmin zullen zij dan in staat zijn haar standpunt met zóóveel moed en standvastig heid te verdedigen, dat men van het zege vieren van dit standpunt zeker kan zijn. Er is in het huidige Europa misschien wel min der persoonlijke vrijheid dan ooit in de laat ste duizend jaren het geval is geweest. Dit is een ontmoedigende overweging, doch één, die ons tevens tot een aansporing moet zijn. Er is geen tijd te verliezen. Toenemende natio nale eenheid beteekent toenemend nationaal vertrouwen. Dit zijn de beginselen van een krachtig gevoerde politiek, niet om onzen wil of onze methoden anderen op te leggen, maar om er zeker van te zijn, dat de idealen van vrijheid, verdraagzaamheid en vrede, wel ke de ware democratie bezielen, niet wórden weggevaagd door de gewelddadiger beginse len, die thans, met zooveel nadruk, worden uitgebazuind. Op dezen sterkeren grondslag kan een duurzamer internationale regeling tot stand gebracht worden. In breede trekken blijft het wereldbeeld duidelijk genoeg. Indien geen volkenrechter lijke regeling wordt vastgesteld, zullen de vol ken nimmer die mate van welvaart bereiken, die hun anders deelachtig zou worden. Blij ven de huidige spanningen bestaan, dan zul len de volken voortgaan met toenemende vaart een nieuwe wereldcatastrophe tege moet te snellen. Eenmaal zal er een interna tionale regeling worden vastgesteld. Zal deze voortkomen uit onze tegenwoordige bescha ving of zullen latere generaties haar nieuw moeten opbouwen op de puinhoopen van de ten onder gegane wereld van heden? (Wereldcopyright 1938 Cooperation. Nadruk, ook bij gedeelten, verboden) Instructies voor de ziekenhuizen. De Engelsche minister van Gezondheid heeft in een rondzendbrief de gemeentelijke autoriteiten en de besturen en directies van de ziekenhuizen er van in kennis gesteld, dat met eenige uitzonderingen alle zieken huizen in geval van nood in staat moeten zijn een deel van de ruimte en van het ma teriaal ter beschikking van de regeering te stellen voor de behandeling der slachtoffers van luchtaanvallen. De minister verzoekt daartoe de noodige maatregelen te nemen. STRAFBEPALINGEN TEGEN VERRAAD VAN HANDELSGEHEIMEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 12 Augustus. Naar hekend wordt, zal het nieuwe Duitsche Strafwetboek ook bepalingen tegen het verraad van han delsgeheimen bevatten. Verraad van econoo- mische geheimen aan het buitenland zal ge straft worden met gevangenisstraf en in ernstige gevallen zelfs met tuchthuisstraf. (ON.B.) NOODWEER OP VELE PLAATSEN IN ENGELAND. Gistermiddag werd Londen opnieuw be zocht door een hevigen onweersstorm, welke schade heeft aangericht aan tal van huizen en verschillende straten heeft onder water gezet. Leeds en anders plaatsen hebben eveneens schade geleden. In verschillende deelen des lands zijn in het geheel drie per sonen door den bliksem gedood. Hongaarsclie autonomisten bij Runciman. Delegatie overhandigt den bemiddelaar een memorandum. Lord Runciman heeft Vrijdagmiddag een delegatie der Hongaarsche partijen ontvan gen en met haar gesproken over het memo randum, dat zij hem tevoren had doen toe komen. Daarna heeft de Sudeten Duitsche afge vaardigde Frank Runciman een beleefdheids bezoek gebracht. Kroft-a heeft den heer en mevrouw Runciman een maaltijd aangebo den. Na de bestudeering van het Hongaarsche memorandum stelde Runciman eenige vra gen, die de Hongaarsche autonomisten in het begin van de volgende week zullen be antwoorden. De Hongaren toonden zich zeer voldaan over hun bezoek. Hodza's besprekingen met de Sudeten Duitschers. Te Praag is een communiqué verspreid over de besprekingen die Hodza gehad heeft met de afgevaardigden der Sudeten Duitsche partij en waaraan ook is deelgenomen door vertegenwoordigers der Tsjechische meerder heidspartijen. De onderhandelingen met de Sudeten Duit sche partij zullen op 17 Augustus voortgezet worden: dan zal de partij haar meening ten aanzien van de regeeringsvoorstellen uiteen zetten. De voorstellen der regeering en het Sudeten Duitsche memorandum zullen teza men den grondslag der besprekingen vormen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5