HET SPORTGESPREK dwars waard, te meer. daar hij geen enkele maal 4-wijd gooide. Dit laatste is op zich zelf al een wapenfeit van den eersten rang en het is wederom duidelijk gebleken, dat de Mon de aangewezen werper voor het Neder- landsche negental is. CRICKET. Jhr. Mr. C. Feith speelt aan den Sclioterweg tegen de Oehoe's. „Oehoe's"„Stil Going Strong". Jhr. Mr. C. Feith, voorzitter van den N. C. B. HAARLEM Vrijdag. Evenals vorige jaren speelden de Oehoe's; na hun zeer geslaagden zevenden toer door Nederland hun eenigen thuiswedstrijd tégen bovengenoemde „Veteranenvereeniging". Het was voor de „Oehoe's" een groote eer, dat bij de tegenstaanders Jhr. mr. C. Feith, voorzit ter van den N. C. B., zijn medewerking ver leende, en dat nog op zeer verdienstelijke wijze. Still Going Strong begon te batten en bracht het slechts tot 85, waarvan Jhr. mr. C. Feith 12, P. Dix 26, Van Exel 15, terwijl er slechts 4 extra's waren. Voor de Oehoe's bowlden: O. Abendanon 412, Hub, Boeree 015, J. Elsrnger 128, B. Kleefstra 22, H. Hackenitz 03 en A. Har- tog 2—11. De Oehoe's deden het hierna beter en wis ten het totaal voor het verlies van 8 wickets te passeeren. Op een tótaal van 101 werd van verder spelen afgezien. In de dubbele cijfers kwamen: P. Kruyt 26, H. Hackenitz 12, A. Har- tog 28 en extra's 13. Voor S. G. S. bowlden: Mabelis 010, P. Dix 422, R. v. d. Burg 014, J. v. Exel 331 en Jhr. mr. C. Feith 111. De Oehoe's wonnen dezen geanimeerden wed strijd dus met 16 runs en 2 wickets. N. C. B. XI—BOOTLEGGERS. Voor bovengenoemden wedstrijd, die Vrij dag 2 September op het V. O. C.-veld te Schie- broek gespeeld wordt en waarin o.a. J. Voogd van Haarlem meespeelt, is als scheidsrechter aangewezen de heer W. F. Kruyff uit Haarlem. VOETBAL. Bondselftal tegen buitenlandsche club. Op 7 September te Amsterdam. Ter gelegenheid van het regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin zal op Woens dag 7 September, des avonds acht uur, in het Amsterdamsche Stadion een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen een Bondselftal en een nog nader bekend te maken tegenpartij. Er zijn hiervoor populaire prijzen vastgesteld. De toegangskaarten zullen aan verschillende voorverkoop-adressen te Amsterdam ver krijgbaar zijn. HET WESTERKERK-TOURNOOI. E. D. O.-Stormvogels. E. D. O. speelt a.s. Zondagmiddag te 1.15 uur voor het Westerkerk-tournooi in Amsterdam op het Spartaanterrein tegen Stormvogels. De elftallen zijn als volgt: E. D. O.: Wille, v. d. Borne, Steffens, Koene, Zandstra, Oomen, Spek. v. Zaan en, Schij venaar, Timmerman. Nolet. Stormvogels: Opbergen, Woudenberg. Schelvis, Schoorl, Van Pel, Gerrits, Prins, Bravenboer, Van Dongen, Tol, Hollenberg. VAN DE WEEK. WIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN OP DE HEEM- STEEDSCHE WIELERBAAN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM DER FEDERATIE VAN WIELERCLUBS TE HAARLEM. A.s. Zondag hebben deze belangrijke wed strijden op de Heemsteedsche baan plaats, waarvoor alle Haarlemsche renners hebben ingeschreven. Verreden wordt het kampioenschap Sprint op den langen afstand, 50 K.M., 250 baan- ronden. Bij de sprint zal het zeker bijzonder span nen. Voor de finale zullen zich zeker kwali- ficeeren de renners C. de Best, R. Groot en T. Ooms. Wie de vierde man zal wezen is nog niet te zeggen. Een goede kans hebben zeker Terburg en De Lange. Een groote vraag is echter, wie van de eerstgenoemde drie renners den titel zal winnen. Meermalen ontmoetten de ren ners in diverse wedstrijden elkaar en wisten telkens om beurten van elkaar te winnen. Stellig maakt R. Groot een goede kans. daar deze meer sprinter is dan C. de Best. Of zou T. Ooms voor een verrassing zorgen? De finale zal in 6 matches a deux worden verreden. Een heel ander beeld zal de lange afstand, die gaat over 50 K.M. op 250 ronden, geven. Niet minder dan 24 renners, amateurs onafhankelijken starten in een finale. Het zal er warm aan toe gaan. Hier geven we aan C. de Best de beste kans, doch Rijneveld v d. Heyden, Terburg, gebr. Drost, Siebe- ling, Gruyters, Bos, Valkman, zullen het hem niet gemakkelijk maken, wanneer zij de kan: krijgen ook een gooi naar den zoozeer be geerden titel van baankampioen 1938 te doen. Verder hebben belangrijke wedstrijden voor nieuwelingen plaats over 50 ronden. We noe men o.a. Peters. Bakker, Duyns, Laan, Bijster, Eldik en Anderen. Tenslotte een wedstrijd voor juniores op wegfietsen. Ook dit zal zeer zeker een gang naar Heemstede waard zijn. De bezoekers kunnen verzekerd zijn van mooie en span nende wedstrijden. OVER CRICKET. Een der meest ervaren cricketers en all- roimd-sportsmen in het team der Free Fo resters, dat zoo juist zijn achttienden tour door ons land geëindigd heeft, was ongetwij feld Miles Howell, die niet alleen als batsman van Surrey en Oxford groote bekendheid verwierf, doch die tevens als voetbalier voor Woking, de Corinthians, de Casuals en het Engelsche amateur-elftal herhaaldelijk van zich deed spreken. In 1923 speelde hij met de Corinthians in ons land tegen de Zwaluwen; ook voor Engeland kwam hij tegen België uit. We hebben Mr. Howell, die thans de Free Foresters voor de zesde maal naar Nederland vergezelde en die dus zeker tot oordeelen be voegd is, naar zijn meening gevraagd over de kwaliteit van ons vertegenwoordigend cricket. „Er is een groote vooruitgang te bespeu ren", zei hij. „Vooral het batten is veel beter dan vroeger. Het is alleen jammer, dat Gle- rum niet meer van de partij is, want hij vormde een klasse op zichzelf; zijn batten was prachtig en daarmede zou hij in elk county-team een plaats hebben gevonden. Het is een gunstig teeken, dat dit jaar ook enkele jongeren met de bat goede prestaties hebben geleverd, wat aan het spel van het geheele elftal en vooral dat der oudercci ten goede komt. Een duidelijk bewijs van dezen vooruitgang ligt in het snellere aanpassen aan de moei lijkheden bij het batten op onbekende bow lers met een bepaalden stijl. Toen de jeug dige googly-bowler Cornu eenige jaren gele den voor de eerste maal in den aanval der Free Foresters werd opgenomen, stonden de Hollandsche batsmen raar te schutteren; hij veroverde tal 'van wickets. Doch het volgend jaar boekte hij geen succes, omdat de batsmen het geleerde hadden ter harte ge nomen en hun spel daarnaar hadden inge steld." „Wat denkt u van de bekwaamheid der Ne derlanders in de andere onderdeelen van het spel?" „Het veldwerk is over het algemeen goed verzorgd; de fielders vervullen hun taak met oplettendheid en enthousiasme. Natuur lijk is de één beter dan de andere, doch on der de uitblinkers neemt Van Manen als slip- fielder een eerste plaats in. Over het bowlen valt het moeilijker een oordeel te vellen, want voor ons, Engelschen, die aan gras wickets gewend zijn, is goed bat ten op een mat niet zoo eenvoudig; men moet daar eerst terdege aan wennen. Immers de meeste ballen komen veel hooger op en de beste Hollandsche bowlers houden hier reke ning mede, door een iets te korte lengte te bowlen (just short of a length), zoodat men den bal zelden als „half-volley" kan spelen. CRICKET IN ENGELAND. Derbyshire 172 en 1304 had aan twee da gen genoeg om Worcestershire 146 en 153 m. 6 wickets te slaan. Northants scoorde tegen Essex 214, Nichols 584 en 222. Captain F. N. Pearce sloot de 1ste innings van Essex op 2166. Sussex sloeg te Hove tegen Leices tershire 186 en 1002 een hoog totaal bijeen 5977 (gesl.). Hampshire 280 tegen Glamor gan 239 en 824. Yorkshire 324 (Mitchell 124), Mayer 572 tegen Warwickshire 263 en 10—0, Iddon 527. Middlesex 1584 tegen Kent 107. De wedstrijd werd wegens regen gestaakt en op den Oval was het niet veel beter, waar de Australiërs 2044 tegen Sur rey scoorden. Te Chelmsford verregende ook de tweede dag van den wedstrijd Glouces tershire—Notts. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Y. Boterbloem behaalt het derde klasse clubkampioenschap! Hieronder publiceeren wij den eindstand van den wedstrijd om het derde klasse clubkam pioenschap 1937/1938 der Haarlemsche Dam club. gesp. gew. rem. verl. pnt. Y. Boterbloem 12 9 2 1 20 W. H. J. v. d. Eijnde 12 8 2 2 18 Th. Warmerdam 12 9 0 3 18 H. A. Hoddenbach 12 7 1 4 15 G. de la Rie 12 5 3 4 13 A. J. Verwoerdt 12 5 3 4 13 J. Piek 12 5 2 5 12 G. J. Steenkist 12 6 0 6 12 J. H. Klaverstijn 12 4 3 5 11 A. Blom 12 3 2 7 G. van Es 12 3 2 7 J. H. Lenaarts 12 2 3 7 7 H. J. Lensen 12 0 1 11 1 Y. Boterbloem, W. II. J. v. d. Eijnde en Th. Warmerdam promoveeren. H. A. Hoddenbach promoveert reglemehtair. Miles Howell. Dat is ook de tactiek van Sodderland, naar mijn meening nog steeds de regelmatigste en zuiverste bowler, die gedurende een geheele innings zijn lengte weet te behouden en die voortdurende aandacht vereischt. Met hem moet Max Jansen worden genoemd, die veel variatie in zijn aanval brengt en die zoo nu en dan zulk een goeden bal loslaat, dat hij moeilijk te bespelen is." „En de anderen?" „Er zijn nog wel een of twee bowlers, die, als zij hun dag hebben, de batsmen in moei lijkheden kunnen brengen, doch zij missen over het algemeen de regelmaat en „steadiness" van een Sodderland. Hun bowlen bezit niet genoeg variatie; de meesten hebben dezelfde snelheid. Googly- en fast- bowlen is in Nederlandsch cricket nog voor veel ontwikkeling vatbaar. Niet alleen in dit verband is het goed op de noodzakelijkheid van deskundig coachen te wijzen, want zonder geregelde leiding zal speciaal de jeugd zeer veel te kort komen. In Engeland begint men daar al vroeg mede en daar geldt het principe: Jong geleerd, oud gedaan." „Het aanstellen van een permanenten coach stuit in Holland helaas op financieele bezwaren." „Dan geloof ik, dat men de zaak te somber inziet, want in Engeland zijn verscheidene ervaren professionals zonder vast emplooi, die tegen geringe vergoeding de gelegenheid om in uw land te coachen, met beide handen zouden aangrijpen." „Hoe denkt u, wat het googly-bowlen be treft, over den Haarlemmer De la Mar?" „Een uitstekend fielder, doch als bowler be schikt hij, voor zoover ik het na de enkele overs, die ik op hem batte, kan beoordeelen, nog over te weinig routine. Zijn googlies pitchen te veel buiten de leg-stump; overigens moet hij meer „spin" in zijn bowlen brengen." „Hoe vindt u op het oogenblik het team van de Free Foresters?" Dit elftal is van de kracht van een zeer goed club-elftal en ik wil er hier direct aan toevoegen, dat wij steeds weer met zeer veel genoegen de reis naar Holland ondernemen, omdat er in de meest prettige en vriendschap pelijke verstandhouding wordt gespeeld en tevens, omdat wij steeds op spannende matches, waarin beide partijen weinig voor elkaar onder doen, kunnen rekenen." Dit is de Wembley Pool te Londenwaar thans de beste zwemsters en zwemmers van 16 landen om de Europeesche kampioenstitels strijden Kegelclub Phoenix 50 jaar. Op 1 Februari 1939 zal het vijftig jaar gele den zijn. dat de Haarlemsche Kegelclub „Phoe nix" werd opgericht, door wijlen de heeren H. van Breemen Hzn., J. de Lange en J. O. Brinkmann. De eerste voorzitter was de heer H. van Breemen Hzn.; de tegenwoordige voorzitter is de heer H. Dau- dey. De club. die op de banen in Café-Restau rant Brinkmann speelt, bestaat op het oogen blik uit twaalf leden. Vooral wijlen de heer B. Groenewegen, die van 1909—1929 voorzitter is geweest heeft aan de club groote dien sten bewezen. Het ligt in het voorne- men van het bestuur, dit gouden jubileum slechts in intiemen kring te herdenken. De Russen lijn goede schutters; Rugby in Johannesburg Een penalty-goal van 50 Meter afstandBryn Jones naar ArsenalConditie-training der Engelsche profs De inter nationale cricketmatch aan de Spanjaardslaan De wereld kampioenschappen wielrennenBijzondere prestatie van De Mon. Volgens de officieele gegevens, verstrekt goor den secretaris der S. M. R. C. in Enge land, zijn de Russen de beste schutters met lichte schietwapens. Tot deze conclusie is men gekomen na afloop van den jaarlijk- schen wedstrijd over 50 M., de zoogenaamde clubteam international match, waarin acht De Duitsche Volkhausen heeft tijdens roed- strijden in Duitschland het vrouwelijk wereld record speerwerpen verbeterd door een afstand te werpen van 47.17 Meter. Russische teams tot de tien hoogstigeplaatste behoorden. Hun prestaties zijn inderdaad fenomenaal, want uit een mogelijke 2000 punten scoorde hun winnende team er 1985, terwijl hun achtste équipe er slechts 9 min der, te weten 1976 noteerde. Op hen volgden de Estlanders, die slechts weinig voor de Rus sen onderdeden. Deze wedstrijd is voor de geheele wereld opengesteld; elk land kan met een willekeu rig aantal teams van vijf schutters deelne men. De winnende club draagt den schoonen naam van Fronzeskogo Osinvich en hun score ls slechts twee punten onder het record, dat in 1936 door het Border Legion uit Minne sota, Amerika werd gevestigd. In Johannesburg, waar het thans winter is, heeft een vertegenwoordigend Britsch rugby-team, samengesteld uit spelers van Engeland, Schotland, Ierland en Wales, de eerste van de drie toetswedstrijden tegen Zuid-Afrika verloren. De belangstelling voor deze ontmoeting was zoo groot, dat het terrein volkomen was uitverkocht en de 35.000 toeschouwers kon den nauwelijks platas vinden. Onmiddellijk na het begm moest de scheidsrechter het spel staken, omdat het publiek tusschen de lijnen kwam, doch na enkele minuten was de orde hersteld. De Britten namen de leiding, die weldra door een fantastische penalty-goal van Jenkins vergroot werd. Jenkins kreeg deze penalty (wegens off-side) in zijn eigen helft van het veld te nemen, doch. hij drop- kickte den bal zoo hard en zuiver, dat het leder over de Zuid-Afrikaansche deklat tus schen de palen doorvloog, waarmede de score met drie punten werd verhoogd En als om te bewijzen, dat deze trap geen gelukje was ge weest, herhaalde Jenkins later zijn prestatie van een afstand van 50 Meter. Naarmate de strijd vorderde, kwamen de Zuid-Afrikanen echter in het voordeel en zij wonnen tenslotte met 26 tegen 12 punten. Maar vijftig meter met een ovalen bal. daar kan menige voetballer, die een straf schop moet nemen, nog wat van leeren. Ten langen leste heeft dan Bryn Jones er in toegestemd voor Arsenal te gaan spelen, zooals wij overigens reeds enkele weken ge leden voorspelden. Over den koopprijs waren de Wolves en Arsenal het al eenigen tijd eens, maar Jones bleek aanvankelijk niet tevreden met de hem aangeboden condities. Na lang over en weer praten, heeft de Welshe inter nationaal, die in 1933 van Aberaman in Zuid- Wales naar Wolverhampton kiwam, de voor waarden aanvaard, waardoor de Wanderers 13.600 .pond sterling rijker zijn geworden, van welk bedrag Jones 520 pond sterling krijgt, zijnde 4/5 deel van het 'benefiet van 650 pond, waarop hij na vijf jaar dienst aanspraak zou nebben kunnen maken. Bovendien ontvangt hjj van Arsenaltien pond voor zijn hand tekening onder het contract. Intussohen hebben alle clubs hun spelers voor de training opgeroepen, maar die trai ning richt men in Engeland een beetje prac- tischer en doelmatiger in dan vele vereeni- Singen in ons land. Van voetbalspelen is de Eerste twee weken geen sprake en als het zoo warm blijft, als het nu is, worden zelfs de onderlinge proefmatches tusschen de „waar schijnlijk" en „mogelijken" voor het eer ste elftal, waarvan de opbrengst ten bate van liefdadige instellingen komt, zoo lang als doenlijk is, uitgesteld. Er is niets schadelijker voor de lichamelijke conditie van den speler en zeker voor zijn «nieën en enkels dan na een rustperiode te Saan match-voetballen op een hard terrein, hi de eerste plaats zijn de spieren het zware werk ontwend en voorts moet het geheele li chaam door wandelingen athletiek, vrije oefe ningen en massage grondig fit gemaakt wor den voor voetbal, dat, het wordt in ons land te dikwijls vergeten, toch een wintersport is. De Engelsche profs, beginnen hun training dan ook met lange, gemeenschappelijke wan delingen golfwedstrijden, etc.. terwijl de drie Birminghamsche clubs er ditmaal in ver band met de warmte de voorkeur aan hebben gegeven, onderlinge cricketmatches te hou den Zoo kan men dus thans de spelers van Aston Villa, West Bromwich Albion en Bir mingham, gekleed in smetteloos wit flanel, elkaar vreedzaam met bat en bal zien bekam pen en de Engelschman is gelukkig wel een zoodanig allround-sportsman, dat hij zich met hart en ziel aan „the king of Sports" wijdten fit wordt. De wedstrijd tussohen het Nederlandsch cricketelftal en de Free Foresters, een jaar- lijksche ontmoeting, waarop onze stad de oudste rechten kan doen gelden, werd na in de twee vorige seizoenen in andere steden te zijn vastgesteld geweest, weer aan de Span jaardslaan gespeeld en uit een oogpunt van propaganda is de match volkomen geslaagd. Op beide dagen waren er ongeveer 500 toe schouwers, nog lang niet genoeg, maar toch 'n len zijn, die belangstelling en waardeering voor deze mooie sport hebben. Zij zullen ongetwijfeld genoten hebben van het uitstekende batten van Boddington, Ho well, van Manen en Jansen, van de ferme klappen van Terwiel en Bromley-Davenport, van het prachtige fielden van de la Mar, van der Luur, Stolk, Knapp en Tuff,van de fraaie vangen van Terwiel, Sillevis, van Manen, Short en Knapp en van het vliegensvlugge stumpen van Boddington en de Beus. Laat ons hopen, dat het voorbeeld van de bovengenoemden er toe mag leiden, dat vele jongelui tot beoefening van de cricketsport zullen overgaan. Het is een moeilijk spel, doch als men eenmaal de grondbeginselen een weinig onder de knie heeft, is men al spoe dig een getrouw onderdaan van den Koning der Sporten en als het eenmaal zóó ver is, is men voor goed voor deze sport gewonnen. Dat blijkt wel uit het groote aantal vetera nen, wier cricketloopbaan sinds lang is afge sloten, doch die niet kunnen en willen na laten, bij een dergelijken wedstrijd tegen woordig te zijn. Holdert. Van Manen, Diemer Kool, Feith, zij en anderen hebben met volle aandacht het spelverloop van de tribune af gevolgd en we durven er om te wedden, dat zij het jammer vonden, niet ook nog eens naar de wickets te kunnen gaan. En wat ook jammer was. dat was het feit, dat de Rood en Witter Hagenaar niet in het Nederlandsch elftal was gekozen; immers door zijn fraaie prestaties in dit seizoen, voor al als bowler, kwam hem een plaats in het vertegenwoordigend team m.i. dubbel en dwars 'toe. Het programma voor de wereldkampioen schappen wielrennen, die eind Augustus en Te Vaxholm, bij Stockholmzijn de wereld kampioenschappen kanovaren gehouden. Een blik op de plechtige vlaggenceremonie voor den aanvang. begin September in ons land worden gehou den, is thans definitief vastgesteld. Op Zaterdag 27 Augustus wordt in het Am- stelhotel te Amsterdam het 68e congres van de Union Cycliste Internationale (U.C.I.) ge houden. Na afloop daarvan wordt om 2 uur op de Stadionbaan een aanvang gemaakt met het verrijden van de series, de achtste, kwart- en halve finales sprint voor amateur- en iberoepsrijders. Voorts wordt op dien Za terdagmiddag nog de eerste serie van de 100 K.M. achter motoren verreden. Zondag 28 dezer worden om 2 uur de eind strijden voor amateur- en professional-sprin ters gehouden, afgewisseld door de tweede serie over 100 K.M. voor stayers. In de avond uren volgt dan nog de derde serie van den wedstrijd achter motoren. Voor hen, die zich niet direct voor den eindstrijd der stayers hebben weten te klasseeren alleen de win naars der series worden direct in de finale ge plaatst worden Dinsdagavond 30 Augustus om 8 uur twee-herkansingsritten gehouden. De ifawee winnaars hiervan komen in de fi nale. Deze heeft plaats op Donderdag 1 Sep tember, eveneens om 8 uur in het Stadion. Zaterdag 3 September zal op het circuit van Valkenburg de wegwedstrijd voor ama teurs over 170 K.M. worden verreden, waarbij de renners 17 maal het parcours met den zwaren Cauberg moeten afleggen. Daags daarna wordt om 12 uur het start schot gelost voor de professionals, die op het zelfde circuit 270 K.M. oftewel 27 ronden van 10 K.M. moeten rjjden. Bij honkbal heeft de pitcher verreweg de zwaarste taak, een taak, in verhouding tot de andere onderdeelen van het spel zoo moei lijk. dat het in ons land, waar deze sport van zelfsprekend slechts door amateurs beoefend wordt, slechts zeer weinigen gegeven is, om die naar behooren te vervullen. Daarom is de prestatie, door den Haarlem-werper De Mon in den wedstrijd tegen H.H.C. Zondag 1.1. ver richt, waarbij hij de tegenpartij in alle ne gen innings het scoren belette en een zoo genaamde „no-run" overwinning bewerkstel ligde, een speciale ^vermelding dubbel en

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9