'J l> Herfstjurken Behoud uw slank figuur Nieuwe Uitgaven Vier gezellige practische Een vraag onder vier oogen Eenige koffieschoteltjes van eieren ook boven de 35! MENU VAN DE WEEK Recept en KLEINE TIPS' voor de huisvrouw VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1938 De twee meisjes hebben dezen zomer allebei examen gedaan, de eene voor kinderverzor ging en opvoeding, de andere voor huishoud kundige. Wat nu? Een betrekking zoeken, vinden ze, en bin nen een maand hebben ze een baantje, de eene voor de vier kinderen in een gezin, de andere voor de heele huishouding in dat zelfde gezin. Zoo komen deze twee jonge dingen met elkaar in contact, en zoo moeten zij, onder oppertoezicht van de vrouw des huizes, voor den dagelijkschen gang van zaken in dit zin van zes personen zorgen. Durft u het aan? heeft de vrouw des huizes aan de nieuwbakken huishoudster ge vraagd bij haar solliciatiebezoek ik zal veel weg moeten zijn en het heelemaal moe ten overlaten. O ja, ik durf het best aan, zegt het meisje, en denkt daarbij: ik zal me er wel doorheen slaan. Wis en zeker zullen deze meisjes zich door de moeilijkheden die zij tegenkomen, heen slaan: zij zullen veel leeren van de praktijk, iets wat hun opleiding maar in beperkte mate kon doen en als zij inschikkelijk en hulpvaar dig van aard zijn, zullen zij een band voor het leven leggen, niet alleen met elkaar, maar ook met het gezin, dat voor hen altijd het binnentreden in de maatschappij zal blijven beteekenen. Deze zorgen voor een betrekking passen veelal juist in dezen tijd van het jaar, de examens zijn achter den rug, nu moet de theo rie in praktijk worden omgezet. Gelukkig de meisjes die niet lang aarzelen, die niet met eindelooze luxe-overwegingen komen als: ik wil vast niet in een dorp zitten; ik wil eerst nog geen druk baantje hebben; ik moet minstens zoo en zooveel verdienen, enz En die zelfs als de, in haar oogen ideale be trekking zich voordoet, het toch maar liever niet doen, want eigenlijk hebben zij nergens zin in. De eerste baan is ongetwijfeld de moeilijk ste, maar wie er dadelijk na' het afgelegde examen serieus mee begint, zal er toch de minste moeite mee hebben: hoe meer men aarzelt, hoe langer men uitstelt, hoe meer pretenties men heeft, des te zwaarder wordt het, en ook hoe ouder men wordt, hoe minder gemakkelijk men die eerste worstel-periode te boven komt. Moeilijk is het ook voor de meisjes, die een uitgesproken richting willen inslaan, maar daarin nog niet dadelijk een plaats kunnen krijgen. Zullen ze daarop nu maar gaan zit ten wachten, ondertusschen zoo'n beetje mee helpen in huis en haar dagen verklungelen? Waarom zouden zij niet liever iets anders aan pakken en haar tijd nuttig besteden, zooals het meisje wier grootste illusie het was om verpleegster in een kinderziekenhuis te wor den. Zeker, zij stond op de lijst voor aspirant leerling, maar wie weet, misschien kon het nog wel een jaar duren voordat zij aan de beurt was, en omdat gezonde kindertjes toch ook hulp noodig hebben, nam zij een betrek king aan in een gezin, waar zij niet alleen nuttig werk kan doen, maar zich ook veel er varing eigen maken, die haar later als ver pleegster goed te pas zou komen. Al deze meisjes weten van aanpakken, zij willen geen luxe-leventje leiden, maar haar steentje bijdragen in de maatschappij. Ge lukkig de ouders die zulke dochters hebben, die voor zichzelf een plaats zoeken in de maat schappij, die van aanpakken weten of het nu wèl noodig is, dat zij dadelijk helpen verdie nen, of niet. Het is ook heel best mogelijk, waar alles zoo onzeker is, dat in de gezinnen, waar vandaag geen enkele noodzaak bestaat, dat het doch tertje voor zichzelf kan zorgen, dit morgen tot harde werkelijkheid is geworden. Maar waar moet dit geld verdienen vandaan komen, wanneer men er niet vroeg mee begonnen is. En als de ouders uit welke overwegingen ook hun dochters liever nog verder zagen lee ren, laten zij zich dan schikken in den wensch van hun kind om een betrekking te zoeken; men kan ook te veel leeren, teveel aanloopjes nemen en de sprong later nooit meer durven wagen. E. E. J.—P. Margret Boveri: Opmarsch in de Middellandsche Zee. Margret Boveri's boek is een interessante biografie van een der meest omstreden zeeën der wereld. De schrijfster gaat bij haar be schouwing over het wel en wee dat zich door de eeuwen heen in en om de Middellandsche Zee afgespeeld heeft, terug tot zeer ver in het verleden. Zij beschrijft, welke volken en stam men de wateren en de oevers dezer zee be varen en bewoond hebben en hoezeer deze ge bieden sinds onheuglijke tijden het tooneel van strijd en rivaliteit geweest zijn. Het is duidelijk, dat de schrijfster een groot deel van haar boek gewijd heeft, aan de brandpunten der conflicten in de Middel landsche Zee: de zeeëngten en de eilanden, De kwesties der Dardanellen, Gibraltar, het Suezkanaal, De Balearen, Malta worden dan ook terdege door haar besproken en toege licht. Vervolgens komen de politiek en de verove ringen der groote mogendheden ter sprake, alsmede de conflicten, waarmede deze rijken daarbij te kampen hebben. Achtereenvolgens worden behandeld het fascistische Imperium Italië. Spanje voor en tijdens den burgeroor log, Frankrijk met zijn Noord-Afrikaansche gebieden, Engeland met zijn mandaatsgebie- den. Een aparte beschouwing is voorts gewijd aan de verhouding tusschen de Britsche en Italiaansche belangen ten opzichte van Li- bye, Egypte en den Soedan, alsmede aan de rol in het groote internationale politieke spel van de Noord-Arabische landen, de Balkan en Turkije. Het boek, dat van vele foto's en teekenin- gen voorzien is, is een uitgave van de Neder- landsche Keurboekerij te Amsterdam. Mr. E. Straat verzorgde de vertaling. Voor onze jongemeisjes Voor onze meisjes is het nieuwste meestal erg goed besteed. 't Kost soms een beetje moeite om van de gewone confectie-modellen af te stappen en iets origineels te verzinnen, maar 't loont de moeite. Misschien brengt onze teekening u op een idee. U ziet (v. 1. n. r.) 1. Eenvoudig jurkje van dunne wollen stof met stikselversiering. 2 Bolerojurkje, dat zeer practisch is omdat het een afneembare garneering heeft. Even eens van wollen stof. 3. Eenvoudig namiddagjaponnetje, karakte ristiek door de origineele klokkende rok waar bij de klokken op een heel nieuwe manier vallen. 4. Japonnetje uit één stuk van waschbare wollen stof, versierd met strikjes. „Bent U ook zoo gecompliceerd Een van de vervelendste, naarste kwaaltjes, waaraan vrouwen ja vooral vrouwen zijn hiermee behebt! kunnen lijden is „gecom pliceerdheid". 't Is erg moeilijk, om met zulke vrouwen om te gaan, want o! wat maken ze de dood gewoonste dingen ingewikkeld! Laten we ons zelf eens onder de loupe nemen of wij niet behooren tot dat vermoeiende vrouwen soort. Ik heb een vriendin, die „gecompliceerd" is. Let u op, wat ze allemaal doet en in haar hoofd haalt en volg haar voorbeeld niet na: Als een heer in de tram voor haar opstaat, aarzelt zezou het geen voorwendsel voor hem zijn om een gesprek te beginnen? En... wat zullen de andere passagiers dan wel den ken? Toch neemt ze de plaats aan, doch met 'n zóó zuren gereserveerden glimlach, dat de goede man denkt: „dat is eens, maar nooit weer!" Als ze voor een dinertje is uitgenoodigd, vraagt ze zich eerst veertien dagen lang af, wat ze zal aandoen. De nieuwe jurk is te licht en de oude een tikje achter de mode. En dan.... moet ze het aan haar beste vriendin vertel len? Als die niet uitgenoodigd is, is 't zoo sneu, doch verbeeldt je eens, dat ze er over zwijgt en dan haar vriendin opeens op het dinertje ontmoet? Als ze haar taschje laat vallen, zoodat de heele inhoud eruit rolt, geeft ze een reeks aanstellerige gilletjes en bedankt den heer, die 't voor haar bij elkaar zoekt, alsof hij haar leven heeft gered. Maar den heelen verderen avond loopt ze erover te tobben, of de men- schen ook gezien zouden hebben, dat de voering gescheurd was? Ze krijgt plotseling een uitnoodiging voor de schouwburg. Ze begint met te bedanken: ze kan nooit zoo gauw klaar zijn, ze had juist heur haar willen wasschen, ze heeft een mas sa brieven te schrijven enz. enz. Toch neemt ze aan, maar haar plezier is bedorven, want ze zit zich den heelen avond af te vragen of ze niet beter had kunnen weigeren. Haar man heeft eens tegen haar gezegd - waarschijnlijk zonder erbij te denken ,wat doe je toch weer mal!" Dit zinnetje is voldoende voor uren en uren van zelfkwel ling. Vindt haar man haar belachelijk? Houdt hij niet meer van haar? Zal ze 't hem ronduit vragen? Neen, dat zou een al te eenvoudige oplossing zijn. Ze probeert hem voorzichtig te peilen en stelt hem zulke dwaze vragen, dat hij tenslotte zegt: „Ik geloof heusch dat jij getikt bent!", of kwaad wegloopt. Een „welwillende vriendin" heeft haar iets heel leelijks overgebriefd dat een derde van haar gezegd heeft. Inplaats van het geval te negeeren of die derde ronduit erover te spreken, spreekt ze er met allerlei andere vrouwen over om uit te visschen of 't werke lijk waar is. Kortom: ze maakt er zoo'n drukte over, dat iedereen er kriegel van wordt. Wilt u een goede vriendin zijn en prettig met de menschen omgaan? Wees dan open, eerlijk en eenvoudig, maak het leven vooral niet gecompliceerder dan het \al is! Eierschoteltje met geraspte kaas. Benoodigdheden: 6 eieren, 40 gr. boter, nootmuskaat, peper, zout, 30 gr. geraspte kaas, 50 gr. oud broodkruim. Bereiding: 2 Eieren met wat peper, zout en nootmuskaat kloppen, het broodkruim, de gesmolten boter en de grootste helft van de kaas er door roeren en dit mengsel in een on diepe vuurvaste schotel in de oven licht bruin laten worden. De andere eieren voor zichtig breken op deze onderlaag, bestrooien met wat peper en zout en de overgehouden ge raspte kaas. De schotel weer in de oven zetten tot de eieren gestold zijn en warm opdienen. Eierragoüt. Benoodigdheden: Eieren, IV2 lepel bloem, 1 lepel boter, IV2 d.L. melk, een paar cham pignons (uit blik) 1 eetlepel gehakte peter selie, citroensap, mosterd. Bereiding: De eieren hard koken (10 minu ten) in koud water onderdompelen, pellen en in vieren snijden. De boter met de bloem ver warven en langzaam de melk er bij schenken. Het sausje door laten koken en op smaak af maken met peper, zout, mosterd en citroen sap. De gehakte peterselie de in stukjes ge sneden champignons en de eieren er door "oe- ren, zóó dat de eieren niet fijngeroerd wor den. Alles even goed verwarmen en op een schotel leggen. Om de ragout een rand van driekantige stukjes brood leggen, die in boter goudbruin gebakken zijn. 1. Tegen slappe houding en ronden rug. üitgangshouding: ga op je knieën op den grond zitten, steunend op de handen. Oefening: strek het linkerbeen horizontaal naar achteren met rechten rug. Breng het been terug, zóó, dat de knie bijna het voor hoofd, dat u vooroverbuigt, aanraakt. De rug wordt hierbij gebogen en uw heele lichaam komi in beweging. Doe deze oefening vier maal met ieder been. 2. Tot versterking der buikspieren. Uitgangshouding: ga op uw rug liggen met de handen langs het lichaam en de lenden stevig tegen den grond gedrukt. Hef de beenen verticaal omhoog en doe twee diepe ademhalingen. Let goed op, hoe 't moet. Oefening: laat één been zakken, zoover u kunt zonder de lenden van den grond te tillen en adem daarbij in. Hef het been weer en adem uit. Doe deze oefening vier keer met ieder been. Als je zóóver bent, dat je het been heelemaal op den grond kimt krijgen en weer terug zonder de lenden op te tillen, is de oefening volmaakt. Je kunt dan 't zelfde doen met beide beenen tegelijk. Om gespierde armen en slanke heupen te krijgen. Uitgangshouding: sta rechtop op één been, 't andere horizontaal naar voren gestrekt. Uw armen zijn naar achteren gestrekt met hand palmen omhoog. Oefening: breng het been naar achteren, zoo hoog mogelijk. Draai tegelijkertijd de armen zoodat de handpalmen naar beneden wijze. Door deze oefening worden tevens de schouderbladen naar binnen gericht en de houding verbeterd. Herhaal deze slingering 4 tot 8 keer met ieder been. Vestig je oogen op een bepaald punt om je evenwicht te be waren. Voor een eleganten gang. Uitgangshouding: ga op de teenen staan met de armen op schouderhoogte zijwaarts gestrekt. Oefening: spring omhoog en kom met den rechtervoet plat neer, terwijl je 't linkerbeen een weinig naar achteren buigt. Spring weer omhoog en kom weer op de teenen terug, daarna plat op den linkervoet, waarbij je 't rechterbeen naar achteren buigt. Tracht hier bij regelmatig adem te halen en ga ermee door tot je een klein weinig je achter adem raakt. Voor een slanke taille. Uitgangshouding: Kniel op het rechterbeen en strek het linkerbeen zijwaarts met den voet op den grond. Hou de romp recht, de armen langs de ooren omhoog gestrekt. Oefening: buig je langzaam zijwaarts naar links, terwijl je houding geheel in één lijn blijft: de rechterarm komt op het hoofd te rusten (uitademen). Keer tot uitgangshouding terug (inademen) en buig naar rechts (uitademen). Keer tot uitgangshouding terug (inademen) en ga hiermee door, 4 tot 8 keer naar iedere zijde. Daarna de oefening met het andere been herhalen. 1 iraftJs Zondag: Donderdag: Kalfsnier met tomatensaus Varkenskarbonade- Aardappelen. Sla boonen Snijboonen. Aardappelen. Bessenvla Griesmeelpudding Gestoofde versche Maandag pruimen Runderrollade Andijvie Vrijdag: Aardappelen. Bessen en frambozen Gekookte visch met vanillevla Worteltjes Aardappelen. Dinsdag: Botersaus Kerryschotel Rijst met krenten met rijst in boter en suiker. Sla Flensjes Zaterdag: Woensdag: Kalfspoulet met Tomatensoep macaroni Gehakt Witte ragoutsaus Bloemkool Wentelteefjes Aardapoelen. met vruchtenmoes Meloen b.v. abrikozen VEGETARISCHE MENU'S. 1. Posteleinsoep Omelet met kaas Gesmoorde andijvie Kropsla Aardappelen. Aardappelen. Bruine boter Rödgröd van versche Omelet met vruchten vruchten met room 2. Rijst met 4. Groentesoep (mager) gebakken uien Eiercroquetten Harde eieren Gemengde sla Tomatensaus Aardappelen. Bessen en frambozen Karnemelkpudding met vanillevla met vanillesaus. 3. Kervelsoep Gesmoorde Andijvie (Fransche andijvie) Benoodigdheden (4 personen): 8 st. gele andijvie, 80 gr. boter, pl.m. 2 lepels bloem. Bereiding: De andijvie van de harde groene bladeren ontdoen, de mooie gele, in stukken snijden van een vinger lengte. Ze goed was schen en uit laten lekken op het vergiet. De grootste helft van de boter in een wijde pan bruin laten worden, de andijvie bij gedeelten toevoegen en onder nu en dan omroeren, laten slinken. Onder de hand zoo noodig nog de rest van de boter er bijdoen. Wat zout toe voegen en de andijvie gaar koken. De bloem met wat water aanmengen en het vocht dat op de andijvie is, hiermee binden. De andijvie nog 5 minuten laten stoven. Andijvie au jus (in vuurvaste schotel) Benoodigdheden (4 personen): 6 a 8 str. gele andijvie, 40 gr. boter of 2 d.L, bruine jus, zout. Bereiding: De andijvie schoonmaken door de harde, groene bladeren en het onderste deel van de stronk te verwijderen. De struiken onder stroomend water wasschen tot al het zand er uit is, ze met een touwtje dicht bin den en gaar koken in ruim water met zout (3/4 uur)De andijvie uit laten lekken op een vergiet, de touwtjes er af halen en ze in een vuurvaste schotel schikken. De bruingebak ken boter of de jus er overheen schenken en de schotel bedekken met een dun laagje pa neermeel. De groente pl.m. 15 minuten in de oven laten stoven. Andijviesla Benoodigdheden (4 personen): 4 struiken gele andijvie of krulandijvie, 2 eetlepels sla olie, 2 eetlepels azijn of citroensap, 1 ei, mos terd, peper, zout, 1 gesnipperde prei. Bereiding: De andijvie schoonmaken, al leen het zachte, gele gedeelte gebruiken. Ze daarna in dunne reepjes snijden, goed was schen en in een slamandje uitslaan, of tus schen een schoonen doek drogen. Het ei 6 minuten koken, peper, zout mosterd, olie en gesnipperde prei er bij doen en alles goed vermengen. Daarna de azijn toevoegen en de andijvie er door roeren. Naar ver kiezing plakjes koude biet er door men gen. Uw langharige bezem heeft het nadeel, dat hij gauw onooglijk wordt. De borstels gaan nl. naar alle kanten uit staan. Om hem in zijn model te houden, moet u er een breeden band omheen schuiven 20 c.M. zal voldoende zijn! gemaakt van de boord van een oude sok van den heer ge maal (liefst een dikke). De bezem blijft dan goed in zijn model en kan langer mee. Oude zeep is veel voordeeliger in 't gebruik dan versche. 't Is dus zaak voor iedere huisvrouw om steeds een voorraadje toiletzeep te hebben en deze zoo op te stellen, dat de oudste stukken het eerst aan de beurt komen. En vooral: be waar zeep nooit op een vochtige of warme plaats! Tomaten schillen. Voor onze zomerslaatjes worden heel wat tomaten gebruikt en de meeste huisvrouwen dienen die heerlijke, gezonde vruchten bij voorkeur geschild op. 't Schillen van tomaten is echter een tijd- roovend werkje. Niet evenwel, wanneer u ze één minuut of nog een paar seconden korter in kokend water dompelt en daarna in koud: het velletje gaat er dan vlug en gemakkelijk af. 't Is maar een weet. Hulp in nood. Er komen plotseling gasten en u wilt nog een vlaatje maken, 't Is echter op 't nipper- je en u bent bang, dat u e\ niet meer in zult slagen, het ijskoud op te dienen. Probeert u dan eens het volgende: zet de schaal met het vlaatje in een bak koud water, waarin u een flinke hand zout hebt gedaan. De temperatuur zal verbluffend snel dalen! Dat lastige gebraad, dat in verschen toestand zoo moeilijk te snij den is, behoeft u geen hoofdbreken meer te bezorgen. U dompelt eenvoudig het lemmet van het mes (bij voorkeur dan een dun lem met) eenige oogenblikken in heet water, veegt het af en begint vlug te snijden. Als het mes koud geworden is, doopt u het nogmaals in. Op deze wijze krijgt u keurige sneedjes.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10