Certificaten van oorsprong Weer een ernstig ongeluk op de „onbewaakte" Toestand van gezant te Berlijn blijft zeer ernstig. Eenheid door Oranje' De indienststelling van den flottieljeleider „lromp VRIJDAG '19 AUGUSTUS 1938 Afgifte geschiedt door de Kamer van Koophandel IN een periode, waarin industrie en handel met vele administra tieve beslommeringen te maken hebben is het van het grootste belang, dat de z.g. uitvoeringsorganen hun arbeid in snel tempo verrichten. Onder deze organen nemen de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Ne derland een belangrijke plaats in. Naast andere functies, welke zij heb ben te vervullen, dienen zij, ingevol ge de desbetreffende wettelijke voor ziening, de z.g. certificaten van oor sprong af te geven. In de „Economische Voorlichting" van 1 Juli 1938 wordt op het belang van deze af gifte nog eens de aandacht gevestigd. Het valt bij een behandeling van dit onderwerp aanstonds op, dat de Kamers bij de afgifte van deze certificaten zelf beoordeelen. hoe zij de nationaliteit der betreffende goederen zullen vaststellen. Dat daarbij in den loop der ja ren fouten niet te vermijden waren, is te be- grijnen. Moeilijkheden van ernstigen aard hebben zich echter niet voorgedaan. Op zich zelf geeft dit ieder tot voldoening. Met de grootste nauwkeurigheid wortd deze arbeid dag in dag uit verricht. Bekendheid met de toestanden in het betreffende district der Kamer is noodzakelijk. De bestaande inter nationale verhoudingen eischen. dat de na tionaliteit derelders ingevoerde goederen vastgesteld moet kunnen worden. De be- schermingspolitiek, welke vele landen nu een maal onmisbaar achten, leidt tot de afsluiting van bilaterale overeenkomsten, waarvan het onderlinge goederenverkeer afhankelijk is. De landen van oorsprong en die van bestemming treffen speciale regelingen, waarbij de afgifte van certificaten van oorsprong meestal een rol van beteekenis speelt. Maar niet alleen daaraan ontleenen deze certificaten hun be teekenis. Ook de alombekende contingentee- ringen, een andere vorm van bescherming, maken de afgifte dezer stukken in den regel noodzakelijk. Tenslotte zijn ook bij de beta lingsregelingen deze certificaten noodig. Zoo blijkt dus, dat het geheele internationale handelsverkeer ten nauwste is samengegro~:d met deze afgifte. Toeneming van het aantal afgegeven certificaten Indien men dan ook de betreffende statistische overzichten, samengesteld door de Kamers van Koophandel en Fabrieken raadpleegt, zal men een zeer beduidende toeneming van het aantal afgegeven certificaten van oorsprong kunnen vaststellen. In 1936 Vrachtauto door trein gegrepen. Twee inzittenden gedood. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft zich op den onbewaakten over weg bij Groessen (gem. Duiven) een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, waar bij twee personen het leven hebben gelaten. Een met zand geladen vrachtauto, bestuurd door den 25-jarigen F. Polman uit Groessen werd door den lokaaltrein, welke om 14.58 van Zevenaar naar Arnhem was vertrokken, ge grepen. De auto werd meer dan vijf en zeventig meter medegesleurd en totaal vernield. De be stuurder werd op slag gedood. De 27-jarige B. Jansen uit Groessen, die naast den chauf feur zat werd in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerd, waar hij een uur na aankomst is overleden. Het uitzicht ter plaatse is niet geheel goed te noemen. Het wordt beperkt door een aantal knotwilgen. Het schijnt, dat de machinist op het laatste oogenblik getracht heeft te rem men, doch toen was het reeds te laat. De trein heeft met ruim een kwartier ver traging de reis voortgezet. Omtrent het ongeluk, dat gistermiddag heeft plaats gegrepen op den onbewaakten overweg bij Groessen (gem. Duiven) verneemt het A.N.P. nader, dat het uitzicht ter plaatse geenszins belemmerd wordt. Het ongeluk zou aan onoplettendheid te wij ten zijn. Zeer waarschijnlijk heeft de bestuur der van de vrachtauto geen acht geslagen op den naderenden trein, waarvan de machinist meende, dat de auto, die een vaart van ruim veertig kilometer had, tijdig zou stoppen. bedroeg dit aantal door de 36 Kamers afgegeven: 147980, in 1937 was het ge stegen tot 207.855. Uit het voorgaande volgt, dat het verstrekken van certi- eaten van oorsprong met groote ac curatesse dient te geschieden. De wet van 1920 heeft evenwel aan de Ka mers van Koophandel en Fabrieken geen richtlijnen verstrekt. De beoor deeling van het karakter der aange boden, te exporteeren goederen, is dan ook zeker niet gemakkelijker ge worden. Het gevaar van het nemen van tegenstrijdige beslissingen blijft daardoor bestaan. Dit kan tot gevolg hebben, dat internationale verwikke- lingen ontstaan welke vooral in den tegenwoordigen tijd zooveel mo gelijk vermeden moeten worden. Het probleem van het certificaat van oor sprong speelt tevens een rol bij de bevorde ring van den export, die elk land nastreeft. Dat de Kamers van Koophandel daarbij moe ten trachten zooveel mogelijk dezelfde nor men aan te leggen, is duidelijk. Daarvoor ge ven de in de diverse verdragen opgenomen bepalingen een richtlijn. Regelingen van dien aard vindt men bijv. in de clearingverdragen, welke met Duitschland, Roemenië en Italië zijn afgesloten en in de handelsverdragen met eerstgenoemd land en de Spaansc-he repu bliek. Weliswaar gelden deze regelingen voor het handelsverkeer met deze landen, doch hierin kan men ongetwijfeld een uitgangspunt vinden voor een algemeener omschrijving van de nationaliteit der goederen. In het reeds ge citeerde artikel in het blad „Economische Voorlichting" wordt opgemerkt, dat niet al leen die goederen als Nederlandsche goede ren beschouwd mogen worden, die hier te lan de geheel gefabriceerd zijn. doch ook die, welke in Nederland een ingrijpende verande ring hebben ondergaan of waaraan in be langrijke mate grondstoffen en arbeid zijn toegevoegd. Dit is dus wel een zeer algemeene omschrijving, die alle aanleiding kan geven tot ongelijke beslissingen. Daarbij komt nog. dat deze omschrijving reeds door de praktijk was aanvaard, voordat er nog sprake was van de bovenbedoelde afgesloten verdragen. Wan neer is een bewerking „ingrijpend" te noe men en wanneer is de toevoeging van grond stoffen of arbeid „belangrijk"? Ook bij de beoordeeling hiervan heeft de praktijk een woordje meegesproken. Men redde zich door een waardevermeerdering van 50 pet. als basis aan te nemen. Dit percentage moet de waar devermeerdering door de bewerking in een bepaald land hebben bedragen om een natio nalisatie van het betrokken goed te recht vaardigen. Internationale regeling gewenscht Allengs is gebleken, dat men er met het aannemen van dit percentage niet meer komt. De zich wijzigende valuta's en de prijssohom- melingen der grondstoffen hebben de on deugdelijkheid van dezen norm aangetoond. Alleen internationaal zou men deze materie kunnen regelen. Het Economisch Comité van den Volkenbond heeft een poging in die rich ting gedaan en al is de van die zijde voorge-r stelde definitie vrijwel gelijkluidend met die in het Nederlandsch-Duitsche clearingver- drag, toch blijven ook dan nog practische moeilijkheden bestaan. Een en ander is oorzaak, dat van Neder landsche zijde een poging zal worden gedaan deze materie zoo mogelijk tot oplossing te brengen. Uit de Vereeniging van secretarissen van Kamers van Koophandel en Fabrieken is een commissie benoemd, wel'ke, in nauwe sa menwerking met de officieele instanties, zal trachten een zekere eenheid te scheppen bij de uitoefening van de taak der Kamers op dit gebied. De ondervonden moeilijkheden zullen aan deze commissie medegedeeld wor den en zoo hoopt men te komen tot het vast stellen van minimum-eischen, waaraan het Nederlandsche product moet voldoen om het betreffende certificaat te kunnen verkrijgen. MCXLLERUS. De nieuwe Wegenverkeerswet. Treedt op 1 Januari 1939 in werking. Naar wij vernemen kan er thans stellig mee ■erekend worden, dat de nieuwe wegenver keerswet op 1 Januari van het volgende jaar in werking zal treden. De voorbereiding van het wegenverkeers reglement en van de wegenverkeersbeschik- king verkeert in zoodanigen staat, dat zoowel dit reglement als de beschikking tijdig zal gereedkomen. Twee rijwielen geraakten met de trappers verward. Jongeman door autobus overreden en gedood. Op den Westduinweg nabij den Schokker- weg te 's Gravenhage fietste gisteravond laat de 19-jarige R. A., wonende aan het de Con stant Rebecqueplein, met een meisje, na af loop van het vuurwerk huiswaarts keerend. Plotseling geraakten de trappers van de rij wielen in elkander verward waardoor A. kwam te vallen juist op het moment dat een autobus van lijn L uit de richting Scheveningen na derde. De jongeman werd, hoewel de autobus- bestuurder uit alle macht remde, door de bus gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht. De kolonisatie op Nieuw-Guinea mislukt. Kolonisten worden naar Benkoelen over gebracht. Wij lezen in het N.W.S. van 12 Augustus: De rapporten, die vanwege den kolonisatie- raad zijn uitgebracht betreffende de kolonisa tie op Nieuw-Guinea, zijn thans in studie bij de betrokken kolonisatie-vereenigingen, de Siking en de K.N.G., die zich met name bera den op de eventueele opheffing van de Nieuw Guinea-kolonisaties. Volgende maand zal de kolonisatie-raad met vertegenwoordigers dér beide vereenigingen ter zake besprekingen voeren. Indien deze besprekingen tot een defini tieve beslissing inzake opheffing leiden, is het waarschijnlijk dat kolonisten van Nieuw- Guinea zullen worden overgebracht naar de Way Tenong-terreinen in Benkoelen, die hoog zijn gelegen tegen de duizend M.) en waar uitgebreide complexen beschikbaar zijn. Het schijnt namelijk dat de Poeloe-Laoet- kolonisatie bij eventueele overbrenging van kolonisten meer voelt voor de kleine Soenda- eilanden ,waar Flores het bekende missie centrum vormt en dus op bij uitstek goede basis een nieuw begin zou kunnen worden ge maakt. Drie maanden „Onbewaakte" in cijfers. Op 15 Mei j.l. is de nieuwe dienstrege ling der Ned. Spoorwegen ingevoerd en sinds dien datum zijn er 21 ongelukken gebeurd op de onbewaakte overwegen. Negentien personen verloren hierbij het leven en verscheidene anderen werden ernstig gewond. Hieronder laten wij een staatje van de verschillende ongelukken volgen 26 Mei Hoek v. Holland twee dooden 26 Mei: Vechten één doode I Juni Gilze-Rijen twee dooden Juni: Waardenburg één doode twee gewonden Juni: Breukelen één doode 9 Juni Zevenhuizen tivee dooden 23 Juni: Amsterdam twee gewonden 25 Juni Boekelo één gewonde 26 Juni Hoofddorp eenige gewonden 26 Juni: Beerze één doode 26 Juni: Zwolle één gewonde 26 Juni: Medemblik één getoonde Juli: Meppel één doode 11 Juli Utrecht één doode 13 Juli: Vlijmen één doode één gewonde 21 Juli: Zuidhorn één gewonde 22 Juli Muntendam één doode 25 Juli: Terborg één doode 25 Juli: Amersfoort één doode 12 Aug. Wildervank één doode 18 Aug. Duiven tivee dooden De heer J. ter Haar Jr. 70 jaar. J. Ter Hear (Chr. Hist. Unie) De heer Jan ter Haar Jr., het op één na oudste raadslid van Amsterdam, is gisteren 70 jaar geworden. Ter gelegenheid hiervan heeft de jubilaris gistermiddag te zijnen huize een drukbezochte receptie gehouden. Namens een huldigingscommissie werd de jubilaris toegesproken door mr. G. de Jongh Schouwenburg. Uw vrienden, kennissen en medewerkers zoo zeide spr. hebben naar een gelegenheid gezocht uiting te kunnen geven aan hun ge voelens van waardeering en sympathie. Spr. deelde mede, dat de huldigingscommissie heeft besloten een kunstschilder opdracht te geven, de portretten van den heer en mevrouw Ter Haar te schilderen. Op het departement van Buitenlandsche Zaken is gisteren bericht ontvangen dat de toestand van onzen gezant in Berlijn, Ridder van Rappard, die gisteravond bij een auto ongeluk gewond werd, onveranderd is. De toestand is zeer ernstig, doch behoeft nog niet als hopeloos te wonden beschouwd. KNAAPJE IN SLOOT VERDRONKEN. Gistermiddag is het driejarig zoontje van de familie Stekelenburg te Kwintsheul bij het spelen in een sloot achter het ouderlijk huis gevallen en verdronken. Nadat men het ongeluk had bemerkt en het ventje uit het water had gehaald, werd gedurende geruimen tijd kunstmatige adem haling toegepast, hetgeen evenwel niet meer mocht baten. De brand te Kaban Djabe. Schade bedraagt meer dan twee ton. Zondagavond 6 Augustus tegen elf uur is naar Aneta reeds seinde een felle brand uitgebroken in een groot complex pasarwo ningen te Kaban Djahe op Sumatra. De per- ceelen, die allen van hout waren opgetrokken, boden gretig voedsel aan de vlammen, zoo dat binnen een kwartier aan alle kanten een hevige vuurzee oplaaide, waarbij aan blus schen niet meer viel te denken. De schade be draagt dan ook meer dan twee ton, waarvan slechts 30 pet. door verzekering wordt ge dekt. Een oude Chineesche vrouw, die in een dei- huizen op zolder sliep, werd aan alle kanten door het vuur ingesloten en kwam jammer lijk om. Verschillende andere personen liepen min of meer ernstige verwondingen op, toen zij trachtten hun goederen in veiligheid te bren gen. Bakkers mogen vroeger bakken. Op den verjaardag van H. M. de Koningin. De minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden, dat in verband met de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks door hoofden of bestuurders en door bakkers gezellen op Woensdag 31 Augustus 1938 om 3 uur des voormiddags met den bakkers- arbeid wordt aangevangen. De korte inhoud van het openluchtspel op Els wout. Reeds eenige malen hebben wij de aan dacht gevestigd op het openluchtspel Een heid door Oranje, door Dr. L. Berger, dat ter gelegenheid van het regeeringsjubileum op het landgoed „Elswout" zal worden opgevoerd en wel op 26 en 27 Augustus, terwijl vermoe delijk ook nog een derde voorstelling plaats zal hebben. Hieronder laten wij den verkorten inhoud van het spel volgen. Eerste acte. 1660. Vertrek van Karei II uit Holland naar Engeland. Uitgeleide door Heeren Staten en Jan de Witt. Na vertrek blijven de moeder Maria Stuart en grootmoeder Amalïa van Solnis van den 12-jarigen Willem van Oranje achter Wil lem heeft mede aangezeten bij het diner ter eere van zijn oom Karei gegeven, maar doet hem geen uitgeleide. De bedoeling der openingsscène is onze ver houding tot Engeland te schilderen. Daarna komen twee dochters van den heer van Beverweert, Isabella, verloofd met Lord Arlington, later gezant van Engeland gedu rende den tweeden Engelschen oorlog 65-67. Dan Marie Anne van Beverweert, jongere dochter (een phantasie-figuur) nog niet ver loofd. De eerste ontmoeting heeft dan plaats tus- schen dit meisje en Engel de Ruyter, Kapi tein ter zee, 21 jaar oud (volgens de geschie denis stierf deze Engel de Ruyter, eenige zoon van Michiel, ongehuwd). De jonge menschen geraken in zekeren zin verliefd op elkaar, maar daar de Beverweerts Oranjegezind en de De Ruyters eerder Staats gezind, de Van Beverweerts van adel, en de De Ruyters van zéér eenvoudige afkomst zijn, is een kans op vereeniging vrijwel uit gesloten. Daarna komen de Witt en Raadsheeren te rug. na een volksscène, waarin op de tegen stelling Oranjegezind- óf staatsgezind in het volk gezinspeeld wordt. Tenslotte komt de oude De Ruyter en ver klaart de heeren Staten waarom het noodig is, dat hij met de vloot uitvaart, teneinde or de te scheppen in de Middellandsche zee. De Barbarijsche zeeroovers maken den handel en de zeevaart vaak onmogelijk en Engeland heeft een overeenkomst aangegaan dat Al giers voortaan de Engelsche vlag zal respec teeren. Voor de grootere scheepvaart van Holland is een dergelijke overeenkomst nog noodzakelijker. Zoo noodig zal de Ruyter ze in Tunis dwingen, onze vlag te eerbiedigen. Engel de Ruyter zal zijn vader niet vergezel len, maar zal geplaatst worden onder Tromp (Cornelis). Tweede acte. 1665. Het huwelijksfeest van Isabella van Bever weert en Lord Arlington. Gasten o.a. Cornelis Tromp, Jan de Witt, Engel de Ruyter, Jan Kievit, die naar de hand dingt van Maris Anne, die nog altijd niet verloofd is geraakt. Nieuwe ontmoeting tusschen Marie Anne en Engel de Ruyter. De feestvreugde wordt verstoord door de tijding dat de Engelschen Nieuw Amsterdam hebben genomen en het „New York" ge noemd hebben: begin van den tweeden Engelschen oorlog. Arlington moet met zijn jonge vrouw vluch ten en wordt daarbij geholpen door Engel de Ruyter. Zoo vinden Engel en Marie Anne el kaar, terwijl zij de resten van de spijzen en dranken onder het volk verdeelen. Maar zij zullen onmiddellijk gescheiden worden daar Engel met de vloot moet uitvaren. Derde acte. 1666. Tegen het einde van den Engelschen oorlog. Komst Graaf d'Estrada; een gesprek tusschen Johan de Witt en d'Estrade, onze verhouding ten opzichte van Frankrijk. Buat wordt wegens verraad gevangen geno men (geheime correspondentie met Engeland (Arlington) terwijl Marie Anne hierin niet betrokken wil zijn (Kievit Vlucht). Johan de Witt wordt verdacht medeplichtig te zijn door Willem van Oranje (bevriend met Buat). Tegenstellingen in de overtuigingen van Johan de Witt en die van den jeugdigen Oranje. Vraagstukken Leger en Vloot, daar na overwinning Hollandsche vloot, vierdaag- sche zeeslag. Strijd tusschen de Ruyter en Tromp, en daardoor moeilijkheden tusschen Engel de Ruyter en Marie Anne, die elkaar sedert einde 2e acte niet zagen. Groot enthousiasme van het volk voor de Ruyter en Tromp, en later voor Willem van Oranje. Koele houding tegenover Johan de Witt op den dag der vreugde over den gewonnen zee slag. Vierde acte. 1672. Onzekerheid Johan de Witt, nu hij de macht niet overgeven wil aan Willem van Oranje, die op zijn beurt weigert voor één jaar tot leger hoofd benoemd te worden. Strijd van Odijk en zijn vader van Bever' weert, tegen inzichten de Witt. Aanslag op Johan de Witt door drie adellijke jongelieden o.a. De Graef. Hierdoor ontstaat strijd tus schen De Ruyter en Oranjegezinden. Engel kiest partij voor zijn vader. Dit leidt tot af spraak duel tusschen van Odijk en Engel de Ruyter. Op weg naar plaats van treffen weet Marie- Anne Engel op te houden, terwijl zij de wacht heeft uitgestuurd om haar broeder van Odijk het duel onmogelijk te maken. De acte eindigt in een liefdesscène tus schen Engel en Marie Anne! Beiden zijn inmiddels 12 jaar ouder gewor den sedert hun eerste ontmoeting. Vijfde acte. 1673. De Haagsche burgers zijn bevreesd voor de komst van het Fransche leger, dat in Gouda huis houdt. Alleen de dooi kon de Franschen beletten naar Den Haag te komen. Komst Engelsche gezanten èn Willem van Oranje, die niets van de Engelsche oneervolle voorstellen tot vrede wil weten en daarna be richt van de ingevallen dooi ontvangt, waar door de Franschen terugtrekken moeten, wil len zij niet afgesneden raken van hun voor raden. Bericht dat Pain et Vin zijn post heeft verlaten. Wanhoop van Willem, daar nu de oorlog nog lang kan duren. Daar de eenheid onder Oranje noodzakelijk is en alle krachten moeten medewerken, stuurt hij (Willem) een scheepsjongen naar Tromp, dien hij met de Ruyter wil verzoenen. De Ruyter meent, dat hij in ongenade is gevallen en daar hij Tromp niet boven zich geplaatst wil zien, wil hij vertrekken met zijn zoon Engel. Marie Anne wil de Ruyter waar schuwen, dat Cornelis Tromp zal worden be noemd tot hoofd van de vloot. Van Beverweert verschijnt met Tromp en Marie Anne staat tusschen haar liefde voor Engel en plicht als dochter van Van Bever weert. Dan komt Willem en verzoent Tromp en de Ruyter. Daardoor zijn alle tegenstellingen tusschen Marie Anne en Engel opgeheven. Men trekt ter kerke om voor de ingevallen dooi te dan ken en het stuk eindigt onder klokkengelui. Epiloog van Dr. Anton van Duinkerken. Plechtigheid aan boord van het schip Gistermiddag is op plechtige wijze cie nieuwe flottieljeleider der Koninklijke Marine de op de werf der Ned. Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam gebouwde „Tromp", in dienst gesteld door den vertegenwoordiger van den Minister van Defensie, vice-admiraal A. Vos. Wanneer ik dan hier namens den minister van defensie het woord voer, wil ik in de eer ste plaats mededeeling idoen van het feit, dat de flottieljeleider Tromp gisteren van den bouwmeester werd overgenomen. Hiermede werd de bouw van het schip of ficieel beëindigd en was de nieuwe eenheid voor de weermacht ter zee gereed gekomen. Die nieuwe eenheid is zoowel in ontwerp ais in uitvoering een Nederlandsch product; het is een schip waar de ontwerper en de uit voerder trotsch op kunnen zijn omdat het, zooals bij de officieele proeftochten is geble ken, niet onder doet voor gelijksoortige sche pen in het buitenland gebouwd. Het stemt tot dankbaarheid en de regeering is dan ook erkentelijk voor den ijver en toe wijding van allen van hoog tot laag, die aan het bereiken van het doel, n.l. het spoedig en op goede wijze afleveren van het schip, heb ben medegewerkt. De regeering heeft gemeend hieraan uiting te moeten geven door enkele hunner als blijk van waardeering voor een onderscheiding voor te dragen. Vice-admiraal Vos doet hierna voorlezing van het K.B. waarbij commandeur de Jong van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschap pij. baas Kram van Werkspoor en den adjunct onderofficier Haveis en Schipper van Seyder- veldt door H.M. de Koningin begiftigd werden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De vice-admiraal wenschte de gedecoreerden geluk met hun onderscheiding en spelde hun de decoraties op de borst. Hierna was het oogenblik gekomen waarop het schip aan Hr. Ms. zeemacht zou worden toegevoegd. Vice-admiraal Vos deed voorlezing van het K.B. van 6 Augustus j.l. waarin tot de in dienststelling wordt besloten en verzocht vervolgens kolonel Doorman het schip te wil len overnemen. Terwijl de wacht het geweer presenteerde en alle opvarenden het saluut brachten, speel de de kapel het Wilhelmus, waarna de com mandant naar voren trad en verklaarde het bevel over de „Tromp" te aanvaarden. Nog een kort woord richtte de commandant tot de bemanning. Over de heldenfeiten van Maerten Harperts- zoon en Cornelis Tromp zal ik niet in den breede uitweiden; zij zijn u trouwens voldoem de bekend. Eerstgenoemde, die niet minder dan zes en zestig zeeslagen medemaakte, zijn zoon Cornelis, die op waardige wijze de voet stappen zijns vaders heeft gedrukt. Doch voor één ding vraag ik u aandacht! Hun geheele leven door zijn zij geweest toonbeelden van moed, plichtsbetrachting en trouw. En nu mogen de tijden veranderd zijn, de tactiek gewijzigd, de techniek vervolmaakt^ het zijn deze eeuwen-vaste goede menseïie- lijke eigenschappen, welke ook den hedendaag- schen zeeman niet kan ontberen. Het is daar-' om, dat zij voor ons allen een lichtend voor beeld moeten zijn. Zij waren voorbeelden van moed. En nu wil ik u hierop wijzen: zij waren niet alleen weergaloos dappere mannen, maar daarbij ervaren zeelui. Moed zonder bekwaam heid is veelal en zeker in den modernen strijd, gelijk aan waaghalzerij. Daarom zorg, dat gij bekwaam en ervaren wordt in uw werk, opdat uw moed, indien het noodig mocht zijn, niet tevergeefs zal zijn. Zij waren toon beelden van plichtsbetrachting. Ook gij zult ten allen tijde uw plicht moe ten doen. Gij allen zijt uit vrijen wil in dienst geko men van onze Koninklijke marine, in dienst •van het vaderland en van onze geëerbiedigde Koningin. Gij allen brengt een groot deel van uw leven in dezen dienst door; besef ten volle dat de wijze waarop gij uw diensttijd door maakt. ook de wijze is waarop gij uw leven volbrengt. Daarom, trouw aan uw eens gege ven woord; trouw zoo noodig tot in den dood. En dan spreek ik de hoop uit. dat H.Ms. „Tromp" onder Gods besten zegen voorspoedig en gelukkig zal mogen varen, tot eer van onze Koninklijke Marine, tot heil van ons dierbaar vaderland en van onze geliefde vorstin. Hiermede was de indienststelling een feit geworden. Dinsdag vertrekt het schip uit Amsterdam en zal zich. na een verblijf van eenige dagen op zee, naar Den Helder begeven. Jongens uit Oss aten vergiftige bessen. Een van hen in zorgwekkenden toestand in ziekenhuis opgenomen. Te Oss is bij twee jongens van acht en zes jaar een vergiftiging geconstateerd, welke moet zijn ontstaan door het eten van vergif tige bessen. Kort nadat Dinsdagmiddag het achtjarig zoontje van de familie van T. en zijn zesjarig vriendje, het zoontje van den heer Vos, bel den wonende in de Arendstraat te Oss thuis waren gekomen, klaagde het oudste kind over hoofdpijn. De ouders achtten het raadzaam den ge neesheer Frank te hulp te roepen. Deze meen de aanvankelijk, dat het vermoeidheid was, zoodat hij het kind iets liet innemen ten ein de te kunnen slapen. De jongen kon echter de slaap niet vatten en bleef den geheelen nacht zeer onrustig. In den vroegen morgen werd de dokter op nieuw geroepen. Deze achtte den toestand van het knaapje thans zoo ernstig, dat hij het in zijn auto overbracht naar he Sint Annazieken- huis te Oss. Hier oordeelde men het noodig een specialist te consulteeren, die den jeug digen patient onderzocht, waarna hij tot de conclusie kwam, dat van T. vergiftige bessen moet hebben gegeten, evenals het andere ventje, dat hij eveneens onderzocht. De toestand van Van T. is zeer ernstig en het zal nog enkele dagen duren alvorens men zekerheid heeft of de jongen zijn ziekte te boven zal komen. Uit de wartaal, welke het zoontje van de familie van T. sprak, kon worden opgemaakt, dat hij met zijn vriendje op stap was geweest om bessen te plukken en terwijl zij daarmede bezig waren den een of ander hen ontdekte en nazette. Het zesjarig zoontje der familie V. is er eveneens ernstig aan toe, doch het ventje be hoefde niet in een ziekenhuis te worden op genomen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2