Msmiaud, KORT VERHAAL Dit jaar een ware invasie van Nederlanders. Motor met groote snelheid tegen boom gebotst. Rubriek voor Vragen M" In veilige armen. Belofte om voorzichtig te rijden. HET TOERISTENOORD BIJ UITNEMENDHEID. Zwitsers kennen lingen-industrie de eisehen der door en door. vreemde- Onafhankelijkheidszin en eenvoud der bevolking. ds op weg naar Bazel en nog meer in p stad die de voornaamste vreedzame ïn- kDOort 'vormt voor hen, welke hun vaeantie L Zwitserland wenschen door te brengen, 1 me de geweldige stroom van landgenoo- 0D die dit jaar in het bijzonder de imide Bondsrepubliek tot doel van hun tocht hben uitverkoren. Over statistieken beschik >no het oogenblik niet. doch de indruk, wel- i n ik kreeg omtrent het wel buitengewoon Snot aantal Nederlanders, dat zich dit jaar Srheen heeft begeven, klopt opvallend met J' t men thuis al van reisbureaux en derge- nken kon vernemen. De trek naar Duitsch- Snd met inbegrip, niet te vergeten van die naar' Oostenrijk (Tirol)is ontzaggelijk ge daald Vermoedelijk omdat velen weinig lust hebben, ja, geen kans zien, eens 'n paar we ken volop te genieten daar, waar de dictatuur steeds meer een donkere schaduw op het gan- che dagelijksche leven werpt. En misschien ziin bovendien zoo langzamerhand veler Suerrmarken „opgesoupeerd". Dientengevolge profiteeren hiervan Frankrijk en Zwitserland. In 't Fransch-sprekend gedeel te waar ik vertoef, in Valais, wemelt het van Nederlanders, niet in de laatste plaats dank zij Hopla-treinen, reisvereeniging enz. Voor hen, die aldus de waarlijk niet zeer kost bare gelegenheid krijgen om eens iets geheel anders te aanschouwen dan onze lage landen bij de zee. is het bestaan van deze goedkoope manier van reizen ontegenzeggelijk een winst. Toch vraagt men zich een enkelen keer wel eens af, of dat reizen in kudden, dat binnen een minimum van tijd afwerken van een pro gramma, dat een maximum aan uitstapjes be vat, wel 'altijd een onverdeeld genot is. En ze- fcer valt het te betwijfelen, of men zoodoende werkelijk genoeg met land en volk in aanra king kan komen om zich daarvan een juist begrip te kunnen vormen. Dat laatste blijft nog altijd het beste bereik baar, indien men er met stok en rugzak op uit trekt, liefst niet als onderdeel van een groote karavaan. Mij trof het onlangs tenminste opnieuw, toen ik van hec plaatsje Champéry uit de bergen opging, hoe men juist dan als het ware vertrouwder raakt met de overweldigen de natuur van het hooge berglandschap, en hoe zich dan ook veel eer de kans voordoet, dat men nader met de bevolking zelf in con tact komt. Al ware het b.v. alleen maar, als men ergens in een alpenwei het pad niet meer kan vinden en de hulp van daar werken de boeren of veehoeders inroept. Allicht breidt zich dan het gesprek tot wat meer nog uit dan tot het vragen van den weg. Zoo heb ik reeds herhaaldelijk opnieuw bij zulk een genoegelijk babbeltje wat meer kun nen ervaren van hetgeen er in het gemoed der eenvoudige bergbewoners omgaat. Typisch Is o.m, hoezeer zij zelf voor het meerendeel warm loopen voor het natuurschoon, dat hun land biedt en hoezeer zij, elk op hun beurt, als het ware getrokken worden door wat men den roep der bergen noemt. Vooral van men- schen, die heelemaal van dat vlakke Neder land hierheen zijn gekomen, begrijpen ze ten- volle het verlangen om het nu eens hooger op te zoeken. Tegelijkertijd frappeert me telken male de groote mate van individualiteit, die den Zwit sers toch eigen is. Dat komt zelfs tot in de kleinste kleinigheden tot uiting. Zoo overkomt het u in negen van de tien gevallen, dat ge, bij het informeeren naar den duur, die de nog te ondernemen bestijging vergt, een antwoord krijgt, dat eigenlijk louter is ingegeven door den duur, welken de ondervraagde bergbe woner in kwestie zelf er voor noodig zou heb ben. Vrijwel nooit wordt er rekening gehou den met het feit, dat de ,,laaglander", min der gewend aan het beklimmen van bergen dan de inheemschen, niet met zulk een snel len tred naar boven gaat als zij, wier heele leven zich ais het ware in de bergen afspeelt. Onlangs wilde een gelukkig toeval, dat ik op mijn weg naar hooger sferen een paar Zwitsers trof, die eenzelfde doel als schrijver dezes voor oogen hadden en die het genoege lijk vonden om tezamen verder te trekken, zich regelend naar het tempo van den bewo ner van het vlakke land. Tezamen genoten we volop van den majestueuzen aanblik van de eeuwige sneeuw, die ook voor mijn Zwit sersche tochtgenooten alle bekoring had, van het heerlijk, overweldigende uitzicht, dat een wandeling naar een eenzaam en schilderach tig plekje, een paar duizend Meter boven den zeespiegel, kan bieden. En terwijl we zoo zoet jes aan stegen, telkens weer een nieuwen kijk op de schitterende omgeving krijgende, slaak te een van de Zwitsers de verzuchting: „als nien nu dit even mooie als vreedzame beeld van de natuur aanschouwt, dan vraagt men zich toch heusch af, of de menschen niet krankzinnig zijn om het elkaar zoo moeilijk te maken en den vrede op aarde zoozeer te bedreigen als heden ten dage voortdurend het geval is". „Vrij en onafhankelijk". Dit werd de inleiding tot een gesprek over ae hooge internationale politiek en daarbij viel het mij meer dan ooit op, wat ik trouwens m den laatsten tijd voortdurend van Zwit sers kan vernemen, in welk een mate zij ver ontrust worden door wat er zich rondom hun land afspeelt Hun vrijheids- en onafhanke lijkheidszin vervult hen althans wat de overgroote meerderheid betreft met af schuw tegenover al wat te maken heeft met een op geweld berustende systeem van dwang. ••Wij willen ons zelf zijn en blijven". Dit is meer dan ooit hun Leitmotiv en dit kwam ook neel sterk tot uiting bij de viering van den ^witserschen onafhankelijkheidsdag op 1 w^TStjS' In dit verlangen stemmen Zwitsers cn Nederlanders volkomen overeen. Geen yonder ook, dat thans, in verband met de in- n^e situatie> eveneens in Zwitserland van handhaving der onafhan- ex^ra maatregelen voor de lands- «dediging getroffen worden. Sterk trof mij, fre P1 breeden kring bovenal beduchtheid be- Y.00r een eventueele poging van Duit- om, in geval van een gewapende tr M?eeficne botsing, door Zwitserland te sh u en men denkt dan aan een enkele streek, waar de natuurlijke bescherming van breektbergen grotendeels of geheel ont- Doch genoeg over dit toch in elk geval som bere thema, in welk verband alleen nog zij opgemerkt, dat het verblijdend is om te kun nen bemerken, hoe sterk de liefde voor een vrije democratie in het Zwitsersche volk ont wikkeld is. Met die eigenschap gaat tevens een zeldzame mate van eenvoud gepaard, gelijk wij onlangs ook nog bij de militairen konden opmerken, die in de omgeving van Champéry belangwekkende oefeningen hielden. In dit ware volksleger blijkt de tucht onder dien een voud en onder een zekere gemoedelijkheid zelfs, geenszins te lijden. Nog even zij van een gansch anderen indruk gewag gemaakt dien ik, trouwens geenszins voor het eerst, in mijn Zwitsersch vacantie- verblijf opdeed. Het vreemdelingenverkeer dat voor Zwitserland een belangrijke tak van „industrie" uitmaakt, ontmoet er in breeden kring en op breede wijze de medewerking van allen. Typisch en tevens o.m. leerzaam voor ons land. is het volgende. In het kan, waarin Champéry gelegen is, blijkt de overwegend Katholieke meer derheid behoefte gehad te hebben aan de uitvaardiging van zedelijkheidsvoorschrif ten, ook op het gebied van het baden! Doch men heeft tegelijkertijd beseft, dat het on verstandig zou zijn om in het geheel geen re kening te houden met het feit, dat het wer kelijk zeer deugdzamen vreemdelingen toch niet al te lastig en vervelend gemaakt moest worden. Zoo getuigt dan de beterffende ver ordening van het gelukkige inzicht de noo- dige liberaliteit met handhaving van eigen opvattingen gepaard te doen gaan. Dienten gevolge is zij niet ontaard in een dusdanig stel van rigoureuse bepalingen, dat de toe risten er de voorkeur aan zouden gaan geven het schoone Valais links te laten liggen. In het hotel, waar we onderdak vonden en dat den gastvrijen naam van Zwitserland in alle opzichten eer aandoet valt een elders navolgenswaardige zin voor ..service" waar te nemen, iets waarin de meeste Zwitsersche hotelhouders anderen tot voorbeeld kunnen strekken! En zeer sprekend ook voor het inzicht der Zwitsers met betrekking tot hetgeen zij kun nen doen om hun gasten uit den vreemde aangenaam te stemmen is tenslotte, dat me- dedeelingen van de posterijen en eveneens het korte geschriftje over den lsten Augustus, be halve in de drie landstalen (Fransch, Duitsch, Italiaansch) het licht zagen in het Engelsch ènin het NederlandschDit laatste na tuurlijk, omdat ons land zulk een groot con tingent bezoekers pleegt op te leveren. Iets, waarvoor men een open oog heeft in dit land, waar men tot in kleinigheden toont het za ken doen ten aanzien van de toeristen uit het buitenland drommels goed te verstaan, Dr. E. v. RAALTE. Berijder en duo-passagiere gedood. In den vroegen avond van Don derdag heeft zich in de Duitsche gemeente Würselen een zeer ernstig motorongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn ge komen. Door nog onverklaarbare oorzaak is de 39- jarige motorrijder M. J. Scheilen, woonachtig te Kerkrade, met zeer groote snelheid tegen een boom gereden. Zoowel de bestuurder van het motorrijwiel als de op de duo gezeten vrouw werden op slag gedood. Aangezien deze vrouw, die waarschijnlijk een Duitsche is, geen japieren bij zich droeg, kon haar identiteit ot op heden nog niet worden vastgesteld. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn naar het lijkenhuisje van Würselen overge bracht. OP DEN NATIONALEN FEEST DAG VRIJ VAN STEMPELEN. En ook vrijlating van inkomsten voor werkloozen. CIRCULAIRE VAN SOCIALE ZAKEN AAN DE GEMEENTEBESTUREN. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden be treffende vrijstelling van stempelen en vrij lating van inkomsten op den nationalen feest dag. In deze circulaire keurt de minister goed dat, op genoemden dag vrijstelling van stempelen wordt gegeven. Voorts mogen alle inkomsten zoowel van den ondersteunde zelf als van zijn gezinsleden, op 6 September, hetzij uit ar beid, hetzij uit anderen hoofde verkregen, bij de bepaling van het steunbedrag over de week van 5 tot en met 10 September buiten be schouwing worden gelaten. Dit geldt dus zoo wel voor verdiensten verkregen uit arbeid op genoemden dag verricht, als in gevallen, dat een werkgever vrijaf geeft met doorbetaling van loon. Indien de vrije dag op een anderen dag of gedeelte van dagen moet worden in gehaald, dan zijn de verdiensten eveneens vrij van aftrek. Haarlem telt ruim 136.000 inwoners. Aan het eind van de maand Juni telde Haarlem volgens de statistische gegevens der gemeente 136.390 inwo ners, waarvan 71.182 vrouwen en 65.208 mannen. De vrouwen waren dus ver in de meerderheid. In het eerste halfjaar is het aantal inwo ners met 1.034 toegenomen, en sedert Juni 1937 met 2.199. AANBESTEDING. HAARLEM Vrijdag. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het verbeteren van den rijksweg Duivendrechtsehebrug Abcoude, onder de gemeenten Ouder-Amstel en Weesperkarspel, met bijkomende werken. De raming bedroeg 14.000. Het laagst werd ingeschreven door P. C. Langeveld te Har dingsveld voor 12.384. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden dooi een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver- mélding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording vooi vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Ik wil van mijn clivia met 6 jonge stekken 2 stekken afhalen en In een anderen pot planten. Hoe en wanneer moet ik dat doen ANTWOORD: De beste tijd is April, maar hel is u ook wel mogelijk. Met een scherp mesje tot in den grond afsnijden, waardoor het mogelijk is dat er een paar wortels aan blijven zitten, zoo dat hergroei gemakkelijker is. Dan in een potje zetten met bladaarde vermengd met scherp zand (bij voorkeur metselzand). De eerste dagen niet in de zon zetten. VRAAG: Door het vroege voorjaar was mijn pereboom prachtig in bloei, maar door de nacht vorst is alles afgevroren. Nu zijn overal sprieten uitgeschoten, honderden van een meter lengte. Kan ik die nu afsnijden of moet ik wachten ANTWOORD: Uit uw beschrijving zouden wij opmaken dat het z.g. waterloten zijn die toch de eerste jaren geen vruchten geven. Dan moet u ze bij het oude hout wegsnoeien. Door deze behan deling wordt de groei gestremd en de vruchtzet ting bespoedigd. VRAAG: Hoe moet ik een uitgebloeide Gloxi nia behandelen? ANTWOORD: De hoeveelheid water langza merhand wat minderen, dan komt de plant tot rust. De bladeren beginnen dan te verdorren. De plant gedurende den winter in den pot laten staan op een droge, vorstvrije plaats. Ongeveer April weer beginnen te kweeken, doch dan ver- sche aarde geven. RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet ik panvisch bereiden? ANTWOORD: Benoodïgd: 125 ongeweekte of 250 gr. geweekte stokvisch, 1 kg. koude aard- Reusachtige eerebogen zullen den Dam te Amsterdam versieren bij de jubileumfeesten. De stellages van een der bogen aan het Damrak in wording Aardbeien met slagroom. Vrij naar het Engelsch van JOHN. K. SMITH. ENEER Van Waveren leunde ach terover in zijn gemakkelijken lig stoel, zich overgevend aan de aan gename, ietwat slaperige bespiege- gelingen van een man die goed gegeten heeft en door geen zorgen gekweld wordt. Het was een warme, stille zomermiddag en slechts het gezoem van de bijen in het bloemrijke bordes achter hem en het geluid dat af en toe uit het gereedschapschuurtje aan den anderen kant van den tuin kwam, verbraken de stilte. Zijn blikken bleven een oogenblik rusten op het schuurtje, toen dwaalden zij langzaam door den tuin met zijn gladgeschoren gazons, zijn kleurige bloemperken en aardige rots partijen. Neen, ondanks dien wonderlijken uitval van zijn vrouw 'aan de koffietafel vond meneer Van Waveren 't leven nog zoo kwaad niet. Toch was het vreemd geweest, die hef tige uitval, omdat het zoo geheel onverwacht kwam. En om niets! Hij had het als heel na tuurlijk beschouwd, dat ze hun vaeantie in een of andere badplaats zouden doorbrengen en hij had haar voorstel om de Meyers voor een dag of tien te vergezellen naar een akelig plaatsje als Duinoord, alleen maar omdat daar een muziekfeest werd gehouden, niet ernstig genomen. Die Meyer had haar dat natuurlijk aange praat. Het was geen kwade kerel, maar toch wel wat wonderlijk Menschen die er verstand van hadden zeiden, dat hij nog beter viool speelde dan mevr. Van Waveren piano. Maar meneer Van Waveren had er geen verstand van en daarom hechtte hij er ook heel weinig waarde aan. De Meyers kwamen zonder mankeeren iede- ren Woensdagavond bij hen. Een terwijl hij dan een partijtje whist speelde met mevrouw Meyer, praatten zijn vrouw en die langharige violist in hun muziek-jargon en speelden hun eeuwige duetten. Hij had zich vaak geamu seerd om hun opgetogen gezichten als zij naar elkaar lachten, alsof zij in den zevenden he mel waren, ofverliefd. Marie en die langharige droomer verliefd op elkaar. Dat was een goede grap! Maar het was toch werkelijk zijn bedoeling niet geweest om haar te kwetsen, toen hij had gelachen om haar voorstel, met hun vieren naar Duinoord te gaan voor dat dwaze mu ziekfeest. Hij had het eenvoudig niet ernstig genomen. Het was voor hem onbegrijpelijk, dat een verstandig mensch een week lang kon zitten luisteren naar een paar mannen met lange haren, die op piano's trommelden en op violen schraapten: „Piet van Waveren", had ze gezegd, „je bent een egoïst. Je bent altijd zelfzuchtig geweest en ik vrees dat je dat wel altijd zult blijven!" Toen was ze snik kend naar haar kamer gegaan. Had hij haar dan niet altijd alles gegeven, wat ze maar wilde hebben? Was hij dan wer kelijk zoo zelfzuchtig? Hij was er zich nooit van bewust geweest, nu Hij hoorde haar zingen, ergens achter in den tuin. Toen zag hij haar naar zich toe komen. Ze droeg een schaaltje met late aard beien. Toen ze dichterbij kwam zag hij, hoe haar trekken verhardden. Zonder stil te blij ven staan zette ze het bordje naast hem neer „Hier zijn wat aardbeien", zei ze kortaf en zonder hem aan te" zien ging ze het huis bin nen. Anders zou ze gezegd hebben: „Wil je wat aardbeien, lieveling?" Hij moest daar iets aan doen. Hij zou naar haar toegaan en zeggen dat hij wel naar een dozijn muziekfeesten wilde gaan, als ze maar weer goed wilde wor den. Er ritselde iets tusschen de planten achter hem. Tusschen de lupines kwam plotseling een rat te voorschijn. Het diertje rende schichtig langs zijn stoel en bleef toen op nog geen meter afstand, op de achterpootjes schuw naar hem zitten kijken. Hij zag het fij ne neusje trillen. Toen hij zich niet verroerde kwam de rat dichterbij. Aarzelend naderde het diertje de schaal met aardbeien, hield weer stil, snuffelde in de lucht en toen, vast besloten, begon het van de sappige vruchten te eten. Begeerig zoog het den room op en wierp het kopje achterover als iemand, die een koelen dronk geniet. Maar wat was dat! Wat gebeurde er met het diertje? Juist toen het zijn kopje had opgericht na het eerste lekkere hapje, kreeg het plotseling een heftige stuiptrekking. Het viel opzij, trok nog eens krampachtig met de pootjes en.was dood. DOOD! De rat was dood! Het duurde enkele oogenblikken, voor meneer Van Waveren verschrikkelijke beteekenis daarvan begreep. De rat was dood Vergiftigd bij de eerste hap van de aardbeien, die zijn vrouw hem ge bracht had. Glashelder zag hij de ontzetten de waarheid. Een Jezebel! Marie en die Meyer, met hun eeuwige duetten, naar elkaar lachend, alsof ze in den zevenden hemel wa ren, alsof ze verliefd waren. En hij had het als een grap beschouwd. De man in den stoel kreunde. „Was dat even raak, Vader!' Er klonk triomf in de heldere jongensstem, die hem in zijn sombere overpeinzingen stoorde. „Ik zag hem uit het schuurtje. U zat te dommelen en ik schoot hem juist, toen hij van uw aardbeien wilde snoepen. Ik moest riskeeren, het bord te breken, maar het is gelukt!" Verward, gepijnigd keek meneer Van Wa veren op. Voor hem stond zijn zoontje, zijn windbuks onder den arm. de rat triomfante lijk aan den staart omhoog houdend. Uit een klein kogelwondje in den hals van het dier tje kraalde watrbloed. BALTIMORE, 19 Augustus. De vroe gere worstelaar John Siejack heeft de tegenwoordigheid van geest gehad een vijfjarig meisje, dat uit een raam op de derde verdieping van een huis te Balti more viel, in zijn armen op te vangen. Het kind kreeg geen letsel. appelen, 300 gr. gekookte rijst, 60 gr. boter, 100 r. uien (1 groote ui). 1/4 It. stokvlschwater (of ater met wat zout), 1/4 lt. overgebleven mos terdsaus. Hak de gekookte stokvisch fijn en zorg dat geen graten in blijven, vermeng ze met de fijn gemaakte aardappelen, de rijst, de gesnip perde uien die met 40 gr. van de boter gefruit zijn, het stokvischwater en de mosterdsaus. Doe alles in een vuurvast schoteltje, strooi er wat pa neermeel over, leg hier en daar een klontje van "e overgebleven boter en zet het in een oven om een bruin korstje te krijgen. VRAAG: 1. Hoe moet lk een zwart manchester pak in de wasch behandelen zonder dat het hard of leelijk wordt? Hoe moet ik een ruiten kinder regenjasje (van binnen rubber) met fluweelen kraag rei nigen? ANTWOORD: 1. In sop van zeephout met een weinig ammonia er door goed wasschen en kne den, zoo noodig met schuier afborstelen. Daar- tweemaal ter dege goed spoelen en buiten glad te drogen hangen. Als de kleur waschecht is in een koud sopje wasschen. Leg het jasje vlak en glad op een ta fel en borstel met het sopje goed af. Daarna twee maal in lauw water spoelen en eenmaal in koud water waarin een handvol zout is gedaan. RECHTSZAKEN VRAAG: Ik ben 12 Juli in betrekking geko men en heb op 1 Augustus opgezegd. Nu be- eert mijn mevrouw dat ik eerst 12 Aug. als lk mijn loon ontvang kan opzeggen. Is dat juist? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Op hoeveel kostgeld heeft een inwo nend meisje recht wanneer haar mevrouw van 615 Aug. met vaeantie gaat? ANTWOORD: Op 1.per dag. VRAAG: Heeft een loopjongen, die 8 uur per dag werkt, recht op vaeantie? (Er is van te vo- en niets afgesproken). ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ben ik wettelijk verplicht mijn dienstbode vacantiegeld uit te betalen? ANTWOORD: Als zij vaeantie krijgt of gij met vaeantie gaat, zijt gij daartoe verplicht. On der vacantiegeld verstaan wij echter het z.g. kostgeld. VRAAG: 1. Kan een voogd de verloving van een 24-jarig meisje tegengaan? Of een huwe lijk? 2. Kan een voogd tucht over het meisje uit oefenen 3. Zoo ja in hoeverre en tot welk tijdstip? ANTWOORD: 1. Neen. Zij staat niet meer on der voogdij. 2. Neen. Zie onder 1. 3. Zie onder 1. Hij verliest zijn hoedanigheid, Indien het meisje meerderjarig is. VRAAG: Ik ben werkster. Mijn mevrouw is een maand uit. Moet mevrouw mij die maand loon uitbetalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik ben 5 1/2 maand bij mijn baas en werk van half 8 tot 5 uur (op een lampekap- penatelier). Heb ik recht op een paar dagen va eantie? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Kan een meisje van 18 jaar een zaak op haar naam laten zetten? 2. Of moet zij wachten tot zij 21 jaar is? ANTWOORD 1, Ja, mits zij van den Kanton rechter z.g. beperkte handlichting verkrijgt. 2. Neen, zie onder 1. VRAAG: Een dagdienstbode heeft een week vaeantie gehad. 1. Is haar mevrouw verplicht kostgeld te betalen? Zij heeft alleen broodkost en gaat 's avonds voor het eten weg. 2. Zoo ja, tot wien moet zij zich wenden? ANTWOORD: 1.' Ja. 2. Tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 3D, Haarlem, Dinsdagavond 7.30 uur. DIVERSEN. VRAAG: Is er al een adres bekend waar lk inlichtingen kan krijgen over emigratie naar Australië? ANTWOORD: Wend u tot de Stichting Land verhuizing Nederland, Bezuidenhout 97, Den Haag. VRAAG: Waar is de kampeercentrale te Am sterdam gevestigd? ANTWOORD: Leidscliegracht 44, Amsterdam. VRAAG: 1. Bestaat er in Haarlem gelegen heid tot het volgen van een cursus voor diploma E. H. B. O.? 2. Zoo ja, waar? Hoe oud moet men zijn? 3. Worden er op den ouderdom ook uitzonde ringen gemaakt? 4. Bij wien moet men zich opgeven? ANTWOORD: Zulk een cursus bestaat. U kunt alle inlichtingen ontvangen bij den heer J. H. Fortgens, Nieuwe Groenmarkt 24. alhier. VRAAG: Is Artis Zaterdag te bezichtigen voor 0.25? ANTWOORD: Neen. 0.75. Kinderen tot 13 jaar 0.50. Zomeravonden na 8 uur 0.50. VRAAG: Ik vernam dat op groote schepen ook kantoorpersoneel werkt. Verrichten deze perso nen behalve hun kantoorwerk ook nog -ndereh arbeid? Wat woedt vereischt voor zoo'n betrek king? (schoolopleiding, keuring, leeftijd enz.). Met welke maatschappij kan ik mij het beste in verbinding stellen voor een eventueele sollici tatie ANTWOORD: Wend u om inlichtingen en voor sollicitatie schriftelijk tot de directie der Stoom vaart Mij. Nederland, Prins Hendrikkade 108, Amsterdam. (Met postzegel voor antwoord). VRAAG: Kunt u mij alle inlichtingen verschaf fen omtrent de Tooneelschool: adres, schoolgeld enz. Zou ik toegelaten kunnen worden met di ploma U.L.O.-A? ANTWOORD: Vraagt u schriftelijk om een prospectus van de school aan de directie der Tooneelschool, Marnlxstraat 150, Amsterdam. U vindt daarin alles wat u wenscht te weten. In Noord-Engeland werden onlangs voor het eerst 110 auto's gezegend, aldus de „Msb." De plechtigheid werd door duizenden geloovi- gen bijgewoond. Voor de wijding legden de autobestuurders deze belofte af: „Ik beloof uit liefde tot God, tot mijn naaste en tot mijzelf, voorzichtig te rijden". Aan de plechtigheden namen ook vertegen woordigers van de staatsoverheden deel*

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5