BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES A.s. Woensdag is de schrijfvaeantie weer geëindigd en verwacht ik 's middags voor 2 uur de briefjes weer. Jullie hebt me natuur lijk heel veel mede te deelen over alles en nog wat. 'k Zal dus Woensdagavond heel wat nieuwtjes rijker zijn ONS „UITJE" NAAR VELSERBEEK EN OMGEVING. De meisjes, die mede geweest zijn, denken zeker wel aan de afspraak? Zij die er lust in hebben maken een opstelletje. De opstelletjes worden in de rubriek geplaatst. Ze mogen ook in briefvorm ingeleverd worden. Onder het werk naam, schuilnaam, leeftijd en adres ver melden. Drie prijsjes stel ik beschikbaar ter wijl zij, die geen prijsje verdiend hebben, een troostprijsje ontvangen. Wie zal een prijsje winnen. Hoeveel opstelletjes zal ik ontvangen? Nu maar allen je best gedaan. Veel succes. Best ZWEMSTERTJEL.l. Maandag heb ik je gemist. Was je nog niet uit O. terug of was je nog erg vermoeid van het kampeeren? Wat zal je me veel te vertellen hebben zeg. Heb je in O. nog een onweersbui medege maakt? Dag Zwemstertje. Best HANDWERKSTERTJE. De roode rozen waren er nog eerder dan ik je aanvan kelijk beloofd had. Ze zijn zeker wel mooi opengegaan? Heb je m'n kaart uit R. ook al ontvangen? Grappig is de voorstelling: Mijn heer Aap aan den papmaaltijd. Zal je een voorbeeld aan hem nemen? Je behoeft nu juist geen pap te eten, het mogen ook druiven of perziken zijn, als je maar iets gebruikt, 'k Kom nog eens gauw naar je kijken. Het beste hoor. Dag IJandwerkstertje. BEST ZUSJESBESCHERMSTERTJE. Ja nu win jij het weer eens van mij. Ik ga a.s. Dinsdag aan het werk en jij blijft vacantie genieten tot begin September. Wat zal ik een mooi opstel van je ontvangen. Meisjes met zooveel tijd zijn blij dat ze een opdracht kun nen uitvoeren. Probeer een prijs te winnen. Dag Zusjesbeschermstertje. Best VERGEETMIJNIETJE. Wel meisje, hoe staat het leven? Krijg ik a.s. Woensdag weer een briefje van je? Dag Vergeetmij- nietje. Lief MADELIFJE. Weet je waar ik erg nieuwsgierig naar ben? Naar je opstel Een meisje dat naar de 7e klas gaat en het volgend jaar haar de U.L.O. maakt natuurlijk een op stelletje over het uitje. Misschien win je nog wel een prijsje" Veel succes. Dag Madeliefje. BEST ZWARTKOPJE. Ook van jou ver wacht ik een opstelletje. Wie zal het van jul lie tweeën, jij en Madeliefje, winnen? Wat zal je deel zijn een prijsje of een troost prijsje? Veel succes. Dag Zwartkopje. LIEF GOUDMUILTJE. Ook jij hebt je tijdens ons uitje best geamuseerd. Ben je al aan het opstelletje begonnen? Ik reken er op dat ook jij tot de mededingsters naar een prijsje behoort. Eveneens veel succes. Dag Goudmuiltje. BESTE ANEMOON. Je bent natuurlijk blij dat je a.s. Dinsdag weer naar school gaat. Vacantie hebben is wel prettig, maar fangzamerhand gaat men toch weer naar de gewone bezigheden en regel verlangen, vooral als men, zooals jij graag naar school gaat. Prettig dat je weet wat je wil en van plan bent door te leeren. Doe maar steeds goed je best op school, dan behoefje later niet voor één of ander toelatingsexamen extra te blokken. Denk je aan het opstelletje? Dag Anemoon. Lief BENJAMINNETJE. Jij bent voor het maken van een opstelletje nog te jong. Je hebt je tijdens ons uitje kranig gehou den, hoor, je best geweerd, flink getippeld en mede gespeeld. Wanneer we weer eens uitgaan •mag je natuurlijk weer mede. Dag Benjamin. Lief TEEKENAARSTERTJE. Natuurlijk ontvang ik a.s. Woensdag weer een teekening van je Tegen een volgende zomervaeantie krijg je weer een opdracht van mij. Je hebt je uitstekend van je taak gekweten en bent dus een bestelling waard. Dag Teekenaarstertje. Best KRULLEKOPJE. Ben je al aan je opstel begonnen? Ik ben benieuwd wat ik alzoo te lezen zal krijgen. Misschien zijn alle opstellen zoo mooi dat ik met drie prijsjes niet volstaan kan. Maar gelukkig is het aan tal voor uitbreiding vatbaar en ik doe niets liever dan m'n prijzen-aantal uitbreiden. Veel succes. Dag Krullekopje. De kinderen die vandaag een briefje in de rubriek vinden hebben mij, evenmin als de andere rubriekertjes. deze week geschreven. Zij hadden mij echter tot in de vacantie trouw een epistel gezonden. Als belooning her open ik heden de rubriek met een briefje aan deze trouwe rubriekertjes. A.s. Woensdag hoop ik van alle kinderen weer een schrijven te ontvangen. Denken jullie er aan dat de briefjes Woens- das voor twee uur in mijn bezit moeten zijn? VISITE. A.s. Week kan ik nog geen visite ontvan gen. Zoodra ik weer gelegenheid heb, komt mijn invitatie in de rubriek. Veel groeten van Mej. E. VTJLBRIEF. EEN KIJKJE OP HET „ANANASEILAND" Van hoefijzer tot scheermes. Een ijzer handelaar uit Sheffield verzendt- jaarlijks honderdduizenden kilo's oude hoefijzers naar China, waar men er goedkoope scheermessen van maakt, die voor een groot deel weer in Engeland aan den man gebracht worden. Het noordelijkste dorp der aarde? Tot nog toe leerden jullie op school dat dit is Vardö maar nu hebben de Russische deelnemers aan een Noordpool-expeditie aan de Noordpool een dorp gesticht, dat voorloopig bestaat uit 13 huizen. Lanai: een van de Hawai-eilanden zorgt voor 70 pet. van onze ana nas-in blik. Helroode aarde met witte strepen. ,Wat is dat nu weer?" zul je vragen, ,,'t Ana naseiland, nooit van gehoord!" Ga dan maar eens dadelijk mee, want we varen er naar toe. 't Is een heel eind hoor, we moeten heelemaal naar de Stille Zuidzee, naar de Hawai-eilan- den. O, nu gaat je een lichtje op, want natuur lijk heb je weieens van Hawai-muziek gehoord, die weemoedige wijsjes, die wel een beetje op kattengemauw lijken. Nu, we reizen vandaag naar de Hawaï-eilan- den en als we met ons schip Oahoe, een van de acht eilanden, waaruit de Hawai-groep be staat, naderen, zien we boven de huizenzee van de hoofdstad Honoloeloe een geweldig groote ananas. Zij prijkt hovenop een ijzeren .stengel" en vormt de enorme watertank van de grootste ananasfabriek ter wereld. Of lie ver gezegd: ananasfabriek is natuurlijk niet juist, want de ananas groeit op het veld, doch wordt ïn deze fabriek in blikjes gedaan. En denk je daar eens even in! meer dan 70 pet. van de geconserveerde ananasvruchten- van de geheele wereld komt uit deze fabriek. Toen Amerika in 1898 de souvereiniteit over de eilanden verwierf, begon de eerste Ameri- kaansche gouverneur met het aanleggen van ontzaglijke ananasvelden. Hij was van plan, de heele wereld van ananas-in-blik te voor zien en't is hem bijna gelukt. Het klimaat van de Hawai-eilanden is bij zonder gunstig: op den buitengewoon vrucht baren bodem en onder de heete zonnestralen van een land waar 't altijd zomer is, ontwik kelen zich de vruchten vlugger en beter dan in alle andere sub-tropische landen. Een gunstige omstandigheid is verder nog. dat op de eilan den veel suikerriet groeit; deze suiker kan dus prachtig als conserveermiddel gebruikt wor den. Eén eiland werd in 't bijzonder voor de ananascultuur bestemd, n.l. het eiland Lanai. terwijl op de andere suikerriet werd geplant. Lanai is dus eigenlijk het ananaseiland. In den oogsttijd vinden hier ongeveer 10.000 menschen werk. De arbeiders zijn meest Chi- neezen en Japanners, want de eigenlijke Ha- waiers zijn over 't algemeen te lui en te dom om zulk een moeilijken arbeid te doen. Want het bewerken van een ananasveld en vooral 't oogsten van de vruchten is niet ieders werk: het moet heel handig en vooral vlie gensvlug geschieden. Op denzelfden dag, dat de vruchten worden afgesneden, moeten ze meteen schoongemaakt, gesneden, geconser veerd en in blikjes verpakt worden: alleen op die manier blijven ze jarenlang goed. De bij den grond afgesneden vruchten wor den met auto's van de velden naar de haven gebracht. Na een bootreis van ongeveer 6 uur komen ze dan te Honoloeloe aan. waar ze met een naar de fabriek gaan. Hier worden de vruchten gereinigd, gesorteerd, geschild, ge deeltelijk in plakken gesneden en gekookt. En nog denzelfden avond zijn de bussen gevuld en dichtgesoldeerd. Den volgenden dag worden ze dan in kisten verpakt en beginnen ze hun reis naar alle deelen der wereld. Kilometers ver strekken zich de ananasvel den op Lanai uit. De grond bestaat uit vrucht bare, helroode klei, voor een groot gedeelte be staande uit lava. Zoodra de oogst heeft plaats gevonden, worden de wortels uitgetrokken en wordt de grond heelemaal omgeploegd en be mest. Daarna, en dit is iets heel bijzonders, dat je nergens ter wereld vindt! zie je een groote machine over het veld rollen, 't Lijkt wel een stoomwals of zooiets! Mis, 't is een machine, die lange strooken papier van een halve meter breedte over 't heele veld ver spreidt. De arbeiders gooien er hier en daar een hoopje zand op, om 't wegwaaien te voor komen en zoo is dan, in een paar uur tïjds zoo'n ananasveld zoo keurig gestreept als een zebra! Het papier dient om de aarde te be schermen tegen hevige regenbuien, al te felle zon, insecten en onkruid. Door die papierstrooken heen boren de ar beiders diepe gaatjes in den grond en hier worden de jonge ananasplantjes, die eerst in de kassen getrokken zijn, ingezet, 't Duurt achttien maanden voor de vruchten zoover ge rijpt zijn, dat ze kunnen worden geoogst. Je begrijpt, dat op Lanai en de andere Ha wai-eilanden ananas niet duin- is. 't Is zelfs het allergoedkoopste volksvoedsel: een ananas kost daar minder dan hier in den zomer een bos worteltjes. En als de Hawaische kinderen dorst hebben drinken ze ananassap net als wij een glaasje water. Wat een heerlijk iand, hè? VERHALEN MET EEN VRAAGTEEKEN. Wie was de man met het ijzeren masker?" Voor oude jongens, die van geschiedenis houden. Het lezen van oude kronieken is niet alleen leerzaam, maar ook interessant, soms zelfs verbijsterend. Wij hooren van gebeurtenissen en personen, die in een geheimzinnig waas gehuld zijn. Om er een paar voorbeelden te noemen: Onze kennis betreffende de geweldige worsteling tusschen Grieksche stammen en de bewoners van Klein-Azië, bekend als de Tro- jaansche oorlog, berust uitsluitend op Home rus' dichtwerken „Ilias" en „Odyssee", en op vondsten bij de opgravingen van de stad Troje en is dus meer legende dan historie. „Maar dat is vóórhistorischzal je zeggen, „want de verovering van Troje had plaats meer dan 1000 jaren vóór Chr." Zoo is het. Er zijn echter ook in de middel eeuwen, en zelfs gedurende den z.g. nieuwe- ren tijd geschiedkundige raadselen, die nog niet opgehelderd zijn, zooals de moord op Koning Philips den Hohenstaufen in 1208, de rol welke Don Carlos in de geschiedenis van Spanje gespeeld heeft, de lotgevallen van den grooten Italiaanschen dichter Dante e.a. Nog altijd wordt een felle strijd gevoerd over de vraag, wie de tooneelstukken, die aan Shake speare toegeschreven worden, geschreven heeft. Wie was de „Man met het ijzeren mas ker" en wie was Kasper Hauser? Wat is er gebeurd met den Dauphin, zoon van Koning Lodewijk XVI van Frankrijk? Op deze vra gen en op nog vele andere kunnen de ge schiedkundigen geen positief antwoord geven. Waarschijnlijkheden, mogelijkheden, soms slechts vage vermoedens krijgen wij te hooren en wij moeten ons daarmee tevreden stellen. In een paar stukken voor oudere jongens willen wij eenige van deze raadselachtige ge vallen bespreken en beginnen met den „Man met het ijzeren masker". Bij de poort St. Antoine te Parijs verhief zich de beruchte Fransche staatsgevangenis, de Bastille. Ze werd in de tweede helft der 14de eeuw gebouwd en zou oorspronkelijk een bol werk tegen de Engelsehen zijn, maar werd spoedig gebruikt om personen, die zich het misnoegen van den vorst op den hals gehaald OP DE BOERDERIJ door W. B.Z. We logeer en op een boerderij Daar is 't leven zoo heerlijk en vrij Je klimt op de hooiberg Je duikelt in 't gras, Je wou, dat het altijd vacantie maar was. We helpen den boer, als hij melken gaat, Wij zorgen dat 't koetje dan stille staat. We dragen de emmers, Dan een voor een, En brengen ze vlug naar de koelkamer heen. Zeg, zie je d'ooievaar staan op de schuur Straks vliegt hij weer weg, 't weer wordt zoo guur. Dan vliegt hij naar 't zuiden Heel ver hier vandaan Maar 't volgend jaar komt hij vast weer bij ons aan. 't Is hier ook zoo heerlijk, je ziet hier zooveel Als 't regent, dan spelen wij fijn op de deel. Het brood smaakt zoo lekker De pap is zoo fijn. Ik wou, dat ik altijd hier buiten kon zijn. hadden, te laten verdwijnen. Geen rechtelijk vonnis was noodig, een eenvoudige „lettre de cachet" (bevel tot inhechtenisneming) was voldoende om een mensch levenslang in dezen verschrikkelijken kerker op te bergen. „Op 18 September 1698, namiddags om 3 uur, hield monsieur de Saint-Mars, de gouverneur van de Bastille, zijn intocht in het gebouw. Hij keerde terug van een reis naar het eiland Saint-Marguerite-Homorat. Hij bracht een gevangene mee, die in een gesloten draagstoel zat en altijd een masker moest dragen. Tot 's avonds werd deze man, wiens naam niet ge noemd werd. in kamer no. 1 van den toren La Basinière opgeborgen. Om 9 uur heb ik hem met de Rosarge, een officier die den gouver neur vergezelde, naar kamer no. 3 van den toren La Bertandiere overgebracht. De ge vangene wordt door de Rosarge persoonlijk bediend en bewaakt. De heer gouverneur zorgt voor alle benoodigdheden." Dit zijn de bijzonderheden van het verblijf van dezen geheimzinningen persoon, in het journaal der Bastille vermeld, Hierop volgt alleen nog het bericht betreffende het over lijden van den gevangene: „Op Maandag, 19 November 1703 is de onbe kende, die steeds een zwart fluweelen masker dragen moest, omstreeks 10 uur 's avonds over leden, zonder tevoren ziek geweest te zijn. Alleen gisteren, na de mis, had hij zich eenigs- zins onwel gevoeld. Abbé Giraut, de priester der Bastille, heeft hem gisteren de biecht af genomen, maar omdat de dood hem verraste, heeft hij hem de heilige sacramenten niet meer toegediend. De zoo lang gekerkerde onbekende werd op Dinsdag 20 Nov. op het kerkhof van Saint-Paul begraven". Verder bezitten wij nog een afschrift van de acte van overlijden, luidende: „Op 19 November 1703 is Marchioly, oud on geveer 45 jaar, in de Bastille overleden. Het lichaam is op 20 November op het kerkhof van het Kerkspel St. Paul in tegenwoordigheid van de heeren Rosarges, majoor der Bastille, en Reilhe, chirurg der Bastille, die mede onder teekend hebben, begraven geworden". Deze aanteekeningen zijn waarschijnlijk op zettelijk onjuist gegeven, in elk geval zijn naam en leeftijd verkeerd. De werkelijke naam en de levensgeschiedenis van dezen man, wiens gelaat steeds met een fluweelen (geen ijzeren) masker bedekt was. zijn onbekend gebleven. Wie hij was, wist alleen de Koning Lodewijk XVI, op wiens bevel hij gevangen gehouden werd, de gouverneur der Bastille en zijn kerkermeester de Rosarges. Hoe streng het incognito van den gevangene bewaard werd, blijkt uit een brief, dien de neef van den gouverneur Saint-Mars aan een vriend schreef en waarin hij eenige bijzonderheden omtrent het transport van den geheimzinnige van het eiland Sainte-Marguerite naar de Bastille vertelt: „Mijn oom en de gevangene hielden op het landgoed Paltenau een korte rust. De man met het masker kwam in een draagstoel aan, die gevolgd werd door den draagstoel van den gouverneur. Een paar zwaar gewapende rui ters vergezelden den stoet. De boeren gingen hun heer tegemoet. Mijnheer de Saint-Mars zat met zijn gevangene in een kamer waar van de vensters op het achtererf uitkwamen. De gevangene zat met zijn rug naar het raam, zoodat de boeren, die ik ondervraagde, niet konden zien, of hij ook bij het eten het mas ker droeg; maar zij merkten op, dat mijnheer de Saint-Mars, die recht tegenover hem zat, twee pistolen naast zijn bord neergelegd had. De vertrouwde knecht die hem aan tafel be diende, sloot de kamerdeur steeds zorgvuldig, wanneer hij een schotel haalde. Toen de ge vangene over het elf liep, had hij het zwarte masker voor het gelaat. De boeren konden slechts zijn tanden en lippen zien en merkten op, dat hij groot was en wit haar had". Wie was deze gevangene, wiens identiteit zoo angstvallig geheim gehouden werd? Reeds in den tijd toen hij nog leefde, werden grieze lige berichten omtrent zijn persoon verspreid. Uit het fluweelen masker maakte men een ijzeren masker. Voltaire was van meening dat de .Man met het ijzeren masker" een stief broer van den koning was. Napoleon beval alles in het werk te stellen om den sluier te lichten, tevergeefs. Steeds wildere geruchten werden gefluisterd: De man met het ijzeren masker zou de eigenlijke, rechtmatige erfge naam van de kroon zijn, terwijl Lodewijk XVI de later geboren zoon uit het geheime huwelijk van Koningin Anna met Mazarin was. Men ging zelfs nog verder en vertelde, dat de ge vangene een zoon gehad had, die naar Corsika gevlucht was en wiens nakomelingNapo leon was, zoodat de groote Fransche Keizer feitelijk een Bourbon was. De meest waarschijnlijke theorie is, dat de gevangene een Italiaan genaamd Matthioli was. Deze Matthioli was in 1678 minister van Karei III van Mantua. Met Koning Lodewijk XIV had hij, tegen den wil van zijn vorst, een verdrag gesloten, om de stad Ca-sale aan de Franschen uit te leveren. De Koning achtte het gewenscht, dezen getuige van zijn knoeierijen te doen verdwijnen. Korten tijd daarna kwam Matthioli in het door de Franschen bezette stedeke Pinerolo. Sedert dien heeft men niets meer van hem ge hoord of gezien. Opmerkelijk is ook. dat de naam Matthioli eenigszins herinnert aan den naam in de acte van overlijden Machioly. Toch blijft het onopgehelderd, waarom men zoo geheimzinnig met dezen gevangene deed, wanneer hij werkelijk Matthioli was. want Koning Lodewijk XIV was niet kieskeuriger en zag er niet tegen op, een gevaarlijken tegen stander openlijk te laten verdwijnen, ook al moest hij zoodoende inbreuk maken op het volkenrecht. R. O. De Mammoetgrot. Ook Amerika heeft zoo goed als Europa zijn grot. De grootste van deze is wel de Mammoetgrot in Kentucky in de Vereenigde Staten. Deze grot heeft 5 verdie pingen. en een groot aantal zalen en gangen, die een gezamenlijke lengte hebben van 230 kilometer. Er stroomen door de grot 3 rivie ren. die te zamen 8 watervallen vormen; bo vendien bevinden er zich twee meren en een binnenzee in. In de wateren van deze grot jwemmen verschillende vischsoorten, echter alle zonder oogen. Er heerscht voortdurend een temperatuur van 54 graden Fahrenheit. Men vermoedt dat deze grot eens de verblijf plaats of misschien een schuilplaats is geweest voor Indianen-stammen. Rijstverbouw in een rivier. In Zuid-Cali- fornië komt het vaak voor dat het grootste deel van 't jaar de rivieren zoo goed als droog zijn. De bewoners van deze streek verbouwen dan him rijst en mais in deze rivierbodems. Hoe zou 't bij ons zijn? In den Amerikaan- schen staat Pensylvanie blijkt jaarlijks één op de 6 inwoners bij een auto-ongeluk betrok ken te zijn. Ze kenden geen kalf. Omdat tal van schoolkinderen en zeer waarschijnlijk ook wel groote menschen nog nooit een kalf in leven den lijve hadden gezien is de directie van den Dierentuin te Chicago er onlangs toe over ge gaan zich een kalf aan te schaffen. WE MAKEN ZELF DEZE AARDIGE BLOEMEN! Gezellig vacantiewerkje voor onze grootere meisjes. Als je in de vacantiei eens thuis moet blijven omdat het weer niet al te best is of na een vermoeiende fietstocht wilt uitrusten, moet je je krachten eens beproeven op deze aardige bloemetjes, die je gebruiken kunt als ver siering op een donkere jurk met vierkanten hals. Leuk hè, om zoo zelf je garneering te maken? Luister maar eens, hoe eenvoudig dit werkje is: Je hebt ervoor noodig twee lapjés katoen, b.v. donkerblauw voor de bladeren en licht blauw of wit voor de bloemen. Ook kun je groen met wit nemen of groen met rood, of roze met zwart. Dit hangt af van de jurk, waarop de bloemen zullen prijken. 5 per bloerr» 3 per blo^rrv per Kartje'; Je begint nu eerst met het katoen een fijn soort moet het zijn! te apprêteeren. Je maakt wat stijfsel of liever: je vraagt of moe der 't voor je wil doen, want er mogen geen kluitjes in zitten. Daarna doe je bij de stijf sel een lepel slaolie, roert het goed door, en haalt het katoen er flink doorheen. Losjes uitknijpen en laten drogen. Als de lapjes door en door droog zijn, leg je er een vochtigen doek op en strijkt ze op met een neel heet ijzer. Als dan later de blaadjes zijn uitgeknipt, kun je met de punt van de bout de puntjes laten omkrullen. Nu knip je de verschillende blaadjes uit, zooals ze op de teekening staan. Op een stevige reep katoen, die je dubbel hebt gevouwen, naai je nu eerst de bladeren aan de uiteinden. Je rijgt een blaadje op de in- 3tulping in en vouwt het dubbel, daarna naai je 't losjes op de reep katoen vast. Vervolgens doe je de b1 aderen in den hoek, maar dan moet je eerst de reep katoen tot een driehoek heb ben gestikt. Daarna naai je bloemblaadjes vast, precies zoo als de andere blaadjes. Je begint met de buitenste blaadjes, daarna komen de middel ste en,tenslotte het hartje. Probeer 't maar eens; je zuit zien, dat het werkje erg meevaltl

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8