Nederland wint van België, doch verliest van Duitschland Karl Baumgarten vestigt nieuw Nederlandsch record op de 400 M. Nederland wint tiende ontmoeting tegen België met groot verschil. De Belgische werper Gillet uit vorm. De Nederlandsche Athletiekploeg voor Parijs ïfXANDAG 22 AUGUSTUS 1938 Drielanden Athletiekwedstrijd Verder geen opmerkelijke prestaties (Van onzen medewerker) ZONDAGMIDDAG vond in het Feijenoord Stadion de drie lan den ontmoeting plaats tusschen België, Duitschland en Nederland. Elk land had op elk nummer twee deel-" nemers, maar de puntentelling was zoo, dat men van een dubbele twee- jandenwedstrijd kon spreken n.l. Ne derland—-Duitschland en Nederland België. Nederland moest de meerderheid van Duitschland erkennen. Met 85 tegen 66 punten werd verloren, doch als het wat meer had „mee gezeten", dan was een kleine overwinning niet onmogelijk geweest. Kogelstooten, dis cuswerpen en verspringen bleven, wat Nederland betreft, onder de verwach tingen, terwijl velen op de 800 M. ook ook meer verwacht hadden. België bleef bij Nederland ver achter en ver loor met groot verschil n.l. 58 tegen 93 punten. Meestal bezetten zij de laatste plaatsen. Alleen Mostert (1500 M.), Bosnians (400 M. horden) toon den van goede klasse te zijn, terwijl ook Van Eumst op de 5000 M. goed liep. Tevens waren deze wedstrijden voor de Merlandsche athletiek een eerste kennis making met de Feijenoord-baan. Het alge meen oordeel luidde niet gunstig. De baan was zwaar, doordat de bovenlaag te mul was. Ook het feit, dat K. Baumgarten de 400 M. In den nieuwen recordtijd van 48 sec. won, doet hieraan niets af. Baumgarten is zeer licht gebouwd en ondervindt daardoor naar verhouding minder last van een aware baan De middag werd ingezet met een prachtige overwinning van Brasser op de 110 M. horden, behaald op den geduchten Duitschen horden- looper Wegner. Met 14.8 sec. evenaarde Bras ser het record van Wim Kaan. (D. 6 punten, N. 5 punten.) Het tweede loopnummer was de 800 M. De groote strijd zou hier gaan tusschen Bouman en Eichberger. Na 'n niet feilloozen start nam Bouman al spoedig de leiding, gevolgd door de Duitschers Eichberger en Schumacher. Tweehonderd meter voor het eind valt Schu macher energiek aan. Even biedt Bouman tegenstand, maar hij moet eide Duitschers laten gaan. Eichberger wint tenslotte. Niet temin kan Bouman met zijn tijd van 1 min. 54.9 sec. tevreden zijn (D. 8 p., N. 3 p.). Bij de 100 M. wist Nederland echter het maximum aantal punten te halen. Osendarp won, met Van Beveren op de tweede plaats. De laatste had een slechten start, was ach ter, maar kwam in de laatste dertig meter weer fel opzetten. (D.3 p., N. 8 p.). Intusschen bleek dat bij het polsstokhoog springen Duitschland ver in de meerderheid was. Geen oogenblik was hun overwinning in gevaar. Een poging van den Duitscher Sütter om de 4 M. te halen gelukte niet (D. 8 p., N. 3 p.). Hoven en Lamoree bleven hier onder hun kunnen. Doordat bij het kogelstooten. De Bruijn "iet bij machte bleek zijn prestaties van de sigeloopen weken te herhalen, ontging hier aan Nederland een bijna zekere eerste plaats. Sievert, den oud-wereldrecordhouder op den tienkamp, wist hij echter onder zich te hou den, Ook Houtzager faalde min of meer aoor de 14 M. niet te halen. (D. 7 p., N. 4 p.). De 400 M. leverde een herhaling van de 100 M. op n.l. een dubbele over winning voor Nederland. K. Baum garten won in 48 sec. Zijn broer H. Baumgarten, die voor het eerst op de 400 M. uitkwam, maakte den goeden tijd van 49 sec. Had K. Baumgarten in de laatste bocht iets minder fel ge- loopen, dan had hij meer reserve voor de laatste 40 M. gehad, met als resul taat een tijd onder de 48 sec. (D. 3 p., N. 8 p.). Bij de 5000 M. bleek Nederland niet mee te kunnen komen. Ook voor Zeegers bleken zoo wel de Duitschers als de Belgen te sterk Ook het discuswerpen had voor Nederland een min of meer teleurstellend verloop. Nu eindigde zelfs De Bruyn op de derde plaats. De andere Nederlandsche vertegen woordiger (De Graaf) deed meer dan zijn plicht door met 41.83 M. een nieuw persoonlijk record te maken (D. 8 p., N. 3 p.). Osendarp in vorm Daarna kwam weer een glansnum mer voor Nederland: de 200 M. Osen darp lootte de buitenbaan. Van Beve ren was gelukkiger. Noch Gillmeister, noch Riether konden de beide Neder landers weerstaan. Had deze strijd op een snellere baan plaats gevonden, ongetwijfeld was Berger zijn record van 21.1 sec. kwijt geweest. Nu werd het bestaande record geëvenaard, terwijl Van Beveren toonde, dat hij bij de Europeesche kampioenschappen een hartig woordje mee zal spreken. (D. 3 p., N. 3 p.) Zooals reeds vermeld, was het verspringen van Hollandsche zijde zwak. Opmerkelijk was het, dat zoowel Willerdieck als Van der Tooien een veel te korte aanloop namen, waardoor ze bij voorbaat al in het nadeel kwamen. (D. 8 p., N. 3 p.). Als een van de laatste nummers werd de 1500 M. verloopen. Hier toonde de Belgische crack Mostert zijn niet geringe capaciteiten. Het aanvangstempo was zeer laag, niemand wilde het initiatief nemen. Na 200 M. {rok Kalkman, die voor de eerste plaats kansloos was, er tusschenuit, om De Ruyter wat te helpen. De Duitschers en Mostert gingen echter slechts ten deele hierop in. Na ruim twee ronden viel Kalkman terug en had er zich een leidende peloton gevormd van he beide Duitschers, Mostert en onze landgenoot De Ruyter. In de laatste 300 M. ging Mostert onweerstaanbaar naar voren. De Duitscher Jacob bleek nog het beste te kunnen volgen', terwijl De Ruyter het genoegen smaakte den anderen Duitscher, Strössenreuther, achter zich te laten CD. 7 p., N. 4 p.) Enerveerend slotnummer Een enerveerend slotnummer vormde de 4 X 100 M. estafette. Nederland liep in de op stelling H. Baumgarten, Van Beveren, Be- versma, Osendarp. Baumgarten verloor iets, de wissel was goed, hoewel niet snel, maar Van Beveren liep echter in. Boersma verloor wederom terrein, zoodat Osendarp genood zaakt was zich geheel te geven om de over winning te behalen. Hij kreeg een blessure, wat niet te verwonderen was, daar hij na de 200 M. reeds last had. Hoewel deze blessure waarschijnlijk toch wel gekomen was, bleek de uitloop bij de, 100 M. absoluut onvoldoende te zijn CD. 2 p., N. 6 p.). Rest ons nog te vermelden, dat, wat be treft de bijnummers er eenige goede Haarlem- sche successen zijn te vermelden. Bij de 4 X 100 M. estafette voor scholieren bezette het Chr. Lyceum de eerste plaats, ge volgd door de le H.B.S. b, terwijl mej. Bolwidt (Gita) zeer verdienstelijk de tweede plaats achter Fanny Koen innam op de 100 M. Het Christelijk Lyceum won hierdoor den Moerman beker. De voornaamste uitslagen luiden: 110 M. horden: 1. Brasser (N) 14.8 sec.; 2. Wegner CD.) 14.9 sec. 800 meter: 1. Eichberger (D.) 1 min. 54.3 sec., 2. Schumacher (d.) 1 min. 54.9 sec., 3. Bouman (N.) 1 min. 54.9 sec.; 4. Verhaert (B.); 5. Wernink (N.). 100 Meter: 1. T. Osendarp (N.) 10.7 sec.; 2. Van Beveren (N.) 10.8 sec.; 3. Saelens (B.) 11 sec.; 4. Koenze (D.). 400 meter hardloopen: 1. K. Baumgarten 48 sec. (nieuw Ned. record); 2. H. Baumgar ten 49 sec. 5000 meter hardloopen: 1. -Ostertag (D.) 14.53.8 sec.; 2. Eberhard (D.) 15.4.9 sec.; 3. Van Ruimst (B.) 15.12,5 sec.; 4. Chapelle (B.) 15.32,5 sec.; 5. J. Zeegers (N.) 15.56.6 sec.; 6. H. Slegt (N.) 16.8,1 sec. 400 meter horden: 1 Bosnians (B.) 57.1 sec.; 2. Regenmeutter (B.) 57.7 sec.; 3. Buehrman (N.) 57.9 sec.; 4. Hagedoorn (N.). 200 M. hardloopen: 1 Osendarp (N.) 21.1 sec.; 2. Van Beveren (N.) 21.6 sec.; 3. Saelens (B.) 22 sec.; 4. Gillmeister CD.); 5. Riether CD.). 1500 meter hardloopen: 1 Mostert (B.) 4 min. 8 sec.; 2. Jacob (D.) 4 min. 2.8 sec; 3. De Ruyter (N.). 4 X 100 meter estafette: 1 Nederland (H. Baumgarten, W. van Beveren, Tj. Boersma, M. B. Osendarp) 41.8 sec.; 2. Duitschland (Boenecke, Gillmeister, Riether en Koenze) 41.9 sec.; 3. België (Saelens, Guthy, Bosmans en Bourgaux) 43.3 sec. Duitschland—Nederland 85—66 pnt. België—Nederland 58—93 pnt. Polsstokhoogspringen: 1 Sutter (D.) 3.90 M.; 2. Eding (D.) 3.80 M.; 3. Hoven (Ned.) 3.60 Zondagmiddag werd op het E .D. O.- terrein de honkbalwedstrijd Holland- België gespeeld, die Holland met 14-5 won. De beide negentallen. Knielend het Hollandsche negental. V. 1. n. r.: Wilders, v. d. Schalie, Hartog, De Mon, v. Heeswijk, Hunik, v. d. Put ten, Schijvenaar, Baas en een reserve. M.; 4. Lamoree (Ned.) 3.50 M. 100 M. dames: 1. F. Koen (Sagitta) 12.3 sec.; 2. Bolwidt (Gita) 12.9 sec. 1500 Meter team race: 1. Trekvogels; 2. D. O. S.; 3. Hellas; 4. Sportclub Rotterdam. HONKBAL. Nederlandsche spelers goed op dreef. Karl Baumgarten zorgde voor een klinkende Hollandsche overwinning, door de 400 M. in den nieuwen recordtijd van 48 sec. af te leggen. (Van onzen medewerker) Zondagmiddag had op het ter rein van E.D.O. de ontmoeting in dit seizoen plaats tus schen de vertegenwoordigen de negentallen van Nederland en België. Na een strijd die niet zoo spannend was als die in Amsterdam won Nederland met 145. Het publiek was in grooteri getale opgeko men. Het Nederlandsche negental kwam in het veld in dezelfde samenstelling als in Ant werpen en bestond dus uit :De Mon, werper, Baas vanger, Van Heeswijk, eerste honk, Schijvenaar tweede honk, Wilders, korte stop, Van der Schalie derde honk, Hunik, Hartog en Van der Putten verre velders. O.a. door verhindering waren in het Bel gische negental een drietal andere spelers opgenomen. Nu verscheen België in het veld met: Gillet, werper, Caluwe, vanger, Payne, eerste honk, Verschueren tweede honk, Van der Velde, korte stop, Keppens derde honk, Van Oostrum, Bresseleers Van Haute, verre vel ders. Daar Gillet in Antwerpen in zoo 'n bijzon deren vorm had gespeeld, waren de Neder landers in het begin van den wedstrijd wat voorzichtig met het slaghout. En ook nu had Gillet wel eens succes met zijn curve worpen. Het bleef echter bij kele keeren en de Hol de achtste beurt liet hij zich vervangen door wenden zich wat beter. Gillet's werpen werd echter minder. In landers waren al gauw wat minder ban< Van Vliet Ook de Nederlandsche werper De Mon was wel eens beter in vorm dan deze keer. Hij wierp nog al eens te hoog en negen maal kreeg een speler een vrijen loop wegens vier wijd. Ook Van Heeswijk hebben wij wel eens beter gezien. Overigens waren echter alle spelers wel hun plaats waard. Omtrent het verloop van den wedstrijd hel volgende: kers het eerst aan slag. Er komen zes man aan slag, van wie alleen Payne drieslag krijgt De honkslag van Bresseleers helpt Caluwe die ook door een honkslag looper is geworden, over de plaat. Kort daarna is Van Oostrum het slachtoffer van een gedwongen loop en zoo blijft de score tot een run beperkt. Zoo ver brengt Nederland het echter nog niet eens. Van der Schalie opent wel met een honkslag', maar thuis komt hij niet. Ook Wilders geeft een goeden slag, maar hij wordt in het verre veld uitgevangen. Hunik kreeg drie slag, maar verdiende dit niet, daar Caluwe den bal eerst had laten stuiten voor hij hem ving. Hierop volgden twee innings, waarin geen der partijen scoorde. Hunik ving Caluwe uit en Hartog deed een bijzonder fraaien vang na den slag van Bresseleers. De Nederlandsche helft had precies hetzelf de verloop. Alleen bracht Schijvenaar het tot het derde honk. Bij de Nederlanders kwaemn nu de runs los Van Heeswijk opent de vierde beurt met een honkslag en zes man er na slaat ook Van der- Schalie raak. Een paar anderen profiteeren van fouten. Vooral de Belgische korte stop is niet al te best in zijn aangooien naar het eerste honk. Van der Putten raakt ingeslo ten tusschen derde en thuis honk, waaraan ook Gillet deelneemt, maar als deze den bal uit de handen laat vallen, scoort Van dei- Putten toch een run. Hunik slaat den bal vlak langs het derde honk maar de honk- man mist hem. In de vijfde beurt komen weer twee runs binnen. Van Heeswijk en Van dei- Putten geven goede slagen en komen beiden thuis. Na vijf innings staat Nederland dan ook met 71 voor. Dan volgt echter een productieve beurt der Belgen. De Mon geeft drie maal een vrijen loop, Van Heeswijk grijpt een keer mis naar een door Caluwe geslagen bal, waardoor twee spelers binnen kunnen komen en mist ook nog een door Baas aangegooiden bal, waar door weer een punt gescoord wordt. Van der Schalie had op het derde honk Gillet kunnen uittikken maar liet op het kritieke moment den bal vallen. Met slechts twee honkslagen, waarvan er nog maar één een speler thuis bracht, behaalde België vier runs. Het antwoord der Hollanders bleef niet uit. Baas, Wilders en De Mon gaven eenhonk- driehonkslag, de éénige tik van meer dan een honk, die dezen middag gevallen is. Daar twee honken bezet waren, bracht hij twee man over de thuisplaat, 't Werd weer een beurt van vijf en dus was de stand 125 voor Holland. Veel is er na dien niet meer veranderd. De Belgen hebben nog drie innings geslagen, maar de score steeg er niet door. Wel raak ten in de achtste beurt door tweemaal vier wijd en een honkslag de drie honken bezet, maar met drie slag van Verschueren bedwong De Mon het gevaar. De Nederlanders sloegen nog twee beurten, maar ook daar veranderde niet veel. In de zevende beurt bracht Hunik met een honk slag Van der Schalie binnen en in de achtste deed Schijvenaar dat met De Mon. Daarmee was echter de wedstrijd ook afge- loopen. De Mon wierp in negen innings veertien maal drie slag negen maal vier wijd en kreeg zeven honkslagen tegen. Gillet wierp in acht innings zeven maal drie slag, twee maal vier wijd en kreeg twaalf honkslagen tegen. De cijffers der innings zijn: België: 100004000 5 Nederland: 00052511x= 14 De ontmoetingen tusschen beide landen heb ben nu vijf jaar achtereen uit en thuis plaats gehad, zoodat er tien wedstrijden gespeeld zijn. Daarvan heeft Nederland er nu zes en België vier gewonnen. Vier maal won Neder land thuis en twee maal uit. Volgens Belgische gewoonte gaan de bezoe- slagen en Van der Putten produceerde een samengesteld JL1AAR wij vernemen is de Neder- /y landsche ploeg, welke zal deél- nemen aan de Europeesche kam pioenschappen op 3, 4 en 5 September te Parijs, door de nationale technische commissie van de K.N.A.U., onder nadere goedkeuring van het bestuur, als volgt samengesteld 100 Meter: Osendarp (Trékvogels) en Van Beveren (A.V. 1923). 200 Meter: Osendarp en Van Beveren. 400 Meter: K. Baumgarten (Trek vogels). 800 Meter: Bouman (A.A.C.) 1500 Meter: De Ruyter (Quick). 110 Meter horden: Brasser (A.A.C.) HoogspringenSpanjerdt (N.E.C.) 4 X 100 Meter estafette: H. Baum garten, Van Beveren, Boersma en Osen darp. Zooals men ziet zal Brasser niet in den tienkamp uitkomen. Wat de blessure van Osendarp, Zondagmiddag in de estafette tegen Duitschland en België opgéloopen, aangaat, dr. Verrijp heeft de verwonding onderzocht en volgens zijn opinie is het niet ernstig.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5