VOETBALNIEUWS Fraaie prestatie van Wooderson WIELRIJDEN KORFBAL BEIAARDCONCERT. Tewerkgestelden hoeven 6 Sept. niet te werken MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 KAMPIOENE VAN DEN AMSTEL. De 2 K.M. In den Amstel werd gewon nen door mevr. R. Aarsbergen Olscn van R. D. Z. De winnares van het vorige jaar, Tini Wagner, felici teert de nieuwe Amstel-kampioene. GO AHEAD—HAARLEM. A.s. Zondag speelt Haarlem in Deventer een vriendschappelijken wedstrijd tegen Go Ahead, die een week later aan den Schoterweg aan het Spaerne-beker tournooi deelneemt. Voor de roodbroeken dus een nuttige oefening. Zomeravond-Competitie. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld Voor de Gen. Zomeravond-Competitie luiden als volgt: D.C.B.—de Sierkan H.K.S.V.S.A.C. 4—0 1—4 De volgende wedstrijden zijn vastgesteld: 22 Aug.; S.A.C.de Sierkan (E.D.O.-terrein) 7 uur. 23 Aug.: V.V.B.C.D.C.B. Sierkan-terrein. F.E.S.—H.K.S.V. HET ELSWOUT-TOURNOOI. In het door D.I.O. te organiseeren tournooi doen de volgende vereenigingen mede: Haarlem H, R.C.H. n, Schoten I, Ripperda I, Zeemeeuwen I, T.H.B. I, Snaarnevogels en DJ.O. Haarlem II is bekerhoudster en zal dus den beker verdedigen JAARVERGADERING H.V.C. „D.I.O.". Hedenavond houdt D.I.O. haar jaarvergade ring in hotel Spoorzicht. Wereldrecord 800 meter en halve mijl verbeterd Sydney Wooderson, de bekende Engelsche middenafstandlooper, verbeterde Zaterdag te Motspurpark te Londen het wereldrecord over 800 Meter door dezen afstand af te leg gen in 1 min., 48.4 sec. Het wereldrecord stond op naam van Elroy Robinson (V.S.) met een tijd van 1 min. 49.6 sec., gevestigd op 12 Juli van het vorig jaar te New-York. Verder heeft Wooderson ook het wereld record over een halven mijl verbeterd met een tijd van 1 min. 49,2 sec. Het record op dezen afstand stond eveneens op naam van Robin son met een tijd van 1 min. 49.6 sec. De Engelsche kampioen op de drie mijlen, Jack Emery diende met 40 meter voorgift als gangmaker voor Wooderson. Zoowel bij de finish als iets meer dan 4Vs meter daarvoor stonden drie officieele tijdwaarnemers, zoo dat en het wereldrecord over 800 meter en het wereldrecord over een halven mijl zullen kunnen worden erkend. Het spreekt wel van zelf, dat de tijden van Wooderson te gelijker tijd nieuwe Britsche en Engelsche records be teekenen. Naar bekend is, Wooderson reeds houder van het wereldrecord over éen mijl. Amerikanen toonen hun kunnen te Keulen. De belangrijkste uitslagen van de atletiek wedstrijden, welke Zaterdagavond in het stadion te Keulen zijn gehouden luiden: 100 M. 1. Johnston (A.) 10.3 sec. 200 M. 1. Walker (A.) 20.9 sec. 300 M. 1. Scheuring (D.) 33.8 sec. (nieuw Duitsch record). 400 M. 1. Fritz (Canada) 47.7 sec. 800 M. 1. Miller (V.S.) 1 min. 55.4 tsec. 1500 M. 1 Schaumbrug (D.) 4 min. 1.2 sec. 5000 M. 1. Syring (D.) 14 min. 56.4 sec. 4 x 100 M. estafette: 1. V.S. 40.3 sec., 2. Duitschland 41.8 sec. 110 M. horden: 1. Tohnïch (VjS.) 14.3 sec. 200 M. Horden: 1. Scheele (D.) 25.5 sec. Kogelslingeren: 1. Blask (D.) 55.55 M. 2. Hein (D.) 55.45 M. Discuswerpen: 1. Schreuder (D.) 49.62 M. Hoogspringen: 1. Walker (V-S.) 2 M. Hein verbetert liet wereldrecord kogelslinger en. Gisteren zijn te Osnabrueck atletiekwed strijden gehouden, waaraan enkele Amerika nen deelnamen. Tijdens deze wedstrijden heeft de Olympi sche kampioen kogelslingeren, Karl Hein, het wereldrecord kunnen verbeteren. Hij bracht het op 58.24 meter. Het oude wereldrecord her dacht juist eenige dagen geleden zijn zilveren jubileum, het stond n.l. sedert 17 Augustus 1913 op naam van den Amerikaan P. J. Ryan met een afstand van 57.77 meter. FRAAI SUCCES VAN PIET VAN NEK. Hij wint de eerste etappe van de Ronde van het Westen. Op prachtige wijze heeft onze landgenoot Piet van Nek de eerste étappe van de Ronde van het Westen, welke van Rennes naar Cher bourg voerde over een afstand van 208 K.M. gewonnen. Met ruim anderhalve minuut voor sprong kwam hij alleen te Cherbourg aan. Vijf renners slaagden er in, om voorbij Cou- tances weg te komen nl. Piet van Nek, de Franschen Cloarec en Level en de Belgen Walle en Hendrickx. Vooral van Nek reed een prachtige race en alleen hij wist den voor sprong, welke het groepje genomen had, ook werkelijk te behouden, ondanks een moorden de jacht gedurende meer dan 70 KJM. De vier andere renners zakten af, maar Van Nek zette er in de laatste kilometers nog eens alles op en met anderhalve minuut voorsprong ging hij als eerste de eindstreep te Cherbourg over. De twee Franschen en Belgen bleven bij elkaar, Cloarec won de sprint voor Hendrickx, Level en Walle. Ruim anderhalve minuut later kwam het groote peloton binnen. BANKEN IS EEN DUITSCHER. Eugel rijdt nu in zijn plaats. De Ned. Wielren Unie heeft bericht ontvan gen van den burgemeester van Ubach-Over- worms (L.), dat de door de N.W.U. voor de wereldkampioenschappen op den weg te Val kenburg aangewezen amateur Banken van Duitsche nationaliteit is, zoodat hij niet kan starten. Hij wordt n,u vervangen door Engel, die als reserve was aangewezen. Banken is door het uitvoerend comité van de sportcommissie geschorst, omdat hij val- schelijk, schriftelijk heeft verklaard Neder lander te zijn. Acbilles. Zondag werd door bovengenoemde vereeni- ging de tweede rit der Record-Competitie ver reden. De afstanden bedroegen A-kl. 55 K.M. B- kl. 40 K.M. C-kl. en Junioren 20 K.M. De uitslag werd: A-kl.: 1. C. Siebeling 1 uur 28 min. 21 sec.; 2. P. Gruyters 1 uur 32 min. 40 sec.; 3. D. Been 1 uur 33 min. 51 sec.; 4. D. Claassen 1 uur 34 min. 13 sec.; 5. C. van Egmond 1 uur 41 min. 48 sec. B-kl.: 1. P. Duyns 1 uur 5 min. 52 sec.; 2. Schrama 1 uur 6 min. 43 sec.; 3. J. Stet 1 uur 7 min. 58 sec.; 4. Portegies 1 uur 8 min 42 sec.; 5. C. de Veer 1 uur 16 min. 16 sec. C-kl.: 1. W. Hobbelen 32 min. 49 sec.; 2. H. Rusman 33 min. 7 sec.; 3. Jouby 34 min. 2 sec.; 4. P. Wesselman 34 min. 43 sec.; 5. Beek huis 34 min. 59 sec.; E. Hilterman 35 min. 58 sec.; 7. Hagen 39 min. 2 sec. Junioren: 1. D'Haene 34 min. 49 sec.; 2. Van Rooden 34 min. 54 sec.; 3. G. van Stein 35 min. 31 sec.; 4. Donkersloot 36 min. 40 sec.; 5. Van Eyk 36 min. 54 sec.; 6. Nagelhout 36 min. 56 sec.; 7. Jaspers 38 min. 52 sec. Vermelding verdient nog 't schitterende- rij den van onze leden Slot en Portegies op de Wielerbaan te Assendelft. J. Slot bezette de eerste plaats in de tijd- race voor Amateurs. Portegies die zijn serie voor Nieuwelingen wist te winnen plaatste zich zoodoende in de finale. In de finale, die zeer snel werd verreden, wist hij ook de eerste plaats te bezetten, met een ronde voorsprong. In de Koppeleourse, waarin zij samen een koppel vormden, eindigden zij na' fraaien strijd als derde. H. S. V. „De Kampioen", Woensdag j.l. behaalde de Kampioen weer eenige successen. De Best, Veltman en Bur ger waren in Alkmaar weer eens onder de eersten Zaterdag j.l. in de Ronde van Hilversum startte v. d. Heijden en Rijneveld in een groot sterk bezet veld van de beste amateurs en oiiafhankelijken. Zij waren bij de uitloo- pers en wisten zich 7 en 8 te plaatsen. Vooral het rijden van Rijneveld, in aanmerking ge nomen z'n materiaal, was buitengewoon goed. De uitgestelde rit van de zomercompe titie had als resultaat: 1. P. Bakker, 2. Tijen, 3. Keizerswaard, 4. Klanderman, 5. Laan. De overige door pech uitgeschakeld, zoodat de uitslagen van de Zomercompetitie zijn A-klasse: C. de Best 18, D. Drost, Terburg, Valkman 9, V. d. Meijden 6V2, J. Bos 5V2, v. d. Nes 5, Es- veld, v. Rooyen, Ooms 3 Burger 2, De Lange en Jansen 1 punt. De overigen geen punten. B.-klasse: P. Bakker 22 p. Laan en Eldik 16 p., Kei zerswaard 5.. Schenk 41/* p., Fijen 4, H. Bos 3Y2, v. d. Anker 2, Klanderman 2. De overigen geen punten. Hedenavond vervolg jaarvergadering en prijsuitreiking. H. R. C. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag voor haar leden den tweeden competitie-rit laten verrijden. De uitslagen waren: A-klasse, 50 K.M. record. I. J. Roorda 1 uur 25 min. 45 sec., 2. P. van Halst 1 uur 26 min. 44 sec., 3. A. de Vries 1 uur 28 min. 55 sec., 4. W. Vonk 1 uur 30 min 43 sec. B-klasse, 50 K.M. record. 1. H. Veerman 1 uur 26 min 38 sec., 2. J. Munk 1 uur 27 min. 2 sec., 3. P. Peters 1' uur 33 min. 28 sec., 4. J. Bartali 1 uur 32 min. 10 sec. B. M. C-klasse, 37 1/2 K.M 1. S. Heemskerk 1 uur 5 min. 40 sec., 2. K. Meijer 1 uur 6 min. 5 sec., 3. K. Neeft 1 uur 7 min. 19 sec., 4. J. Keijsers 1 uur 7 min. 35 sec. Juniores 25 K.M. record. 1. C. de Bruin 45 min 32 sec., 2. H. de Droog 46 min. 30 sec., 3. H. Petter 50 min. 15 sec. Hedenavond zeer belangrijke vergadering. Juniores 8 uur en donateurs 8.45 uur. De wedstrijden der nieuwelingen zijn een root succes geworden voor de Haarlemmers. Sprint, totaal uitslag: 1. C. Bijster, 2. G. Peters, 3. H. Veerman In den kopelwedstrijd wisten G. Peters en C. Bijster de 2öe plaats te bezetten. 3. H. Veer manJ. Holbeek. 4. J. RoordeA. de Vries. H. K. C. Haarlem. Secretaresse: Mej. A. Brakel, Mr. Cornelisstr. 12. Gespeeld: 16 Aug. Oosthoek-comb.Haar- lem-comb. bij den stand van 1—1 gestaakt wegens regen. Te spelen: 22 Aug. Animo-Ready-comb Haarlem-comb. om 7 uur op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat. 28 Aug. speelt een Haarlem twaalftal serie wedstrijden te Leiden. Aanschrijvingen vol gen. Supporters gelieve zich op te geven bij H. Arends, Nic. v. d. Laanstr. 36. Op 31 Aug. speelt een adspiranten twaalftal tegen Onder Ons adsp. aan de Kleverlaan. Oefenen: Tot 1 Sept. Dinsdag en Vrijdag van 79 uur voor leden, Donderdag van 79 uur voor adspiranten. Na 1 Sept. oefenen de leden op Zondag van 24.30 uur en de adspiranten op Zaterdag van 24.30 uur. H. K. C. Animo—Ready. Seer. J. P. Kruger, Twijnderslaan 27. Wedstr.secr. D. ter Haak, Barendsestraat 29. Gesp. 16 Aug.: Animo Ready AT.H.B. I, na één uur spelen wegens regen gestaakt 11. Gesp. 21 Aug.: Serie wedstrijden O.B.Z.B. te Amsterdam: Animo Ready I—H.O.K. comb. 10 Animo Ready IO.K.V. 2 10 H.OJK. comb.Animo Ready I 21 O.K.V. 2Animo Ready I 07 Animo Ready IIK.C.N. 3 41 Animo Ready IIAmsterd. Noord 3 20 K.C.N. IIIAnimo Ready n 11 Amsterdam Noord IIIAnimo Ready II 03 Wijziging Terreinuren. Ingaande 1 Sept. hebben wij de beschikking over een speelveld aan de v. O. de Bruyn straat op Zondagmiddag voor adspiranten en voor Senioren op Zondagmorgen en -middag. Oefenen alleen op Zaterdagmiddag. Het secretariaat wordt wegens vacantie van 22 Aug. tot 2 Sept. waargenomen door D. ter Haak, Barendsestraat 29. Te spelen op 22 Aug.: Animo-Ready comb. Haarlem-comb. Te spelen op 23 Aug.: Animo-Ready adsp.— T.H.B.-adsp., terrein v. O. de Bruynstraat om 7 uur. Te spelen 27 Aug.: Onder Ons IAnimo- Ready comb, terrein Zanderij vaart, Overveen om 3 uur. Wedstrijd tegen P.A.L.V.U. op 24 Aug. is uit gesteld. Voorgesteld als leden de dames J. v. Brin- komSteenhakker en A. Hubbers. CHRIST. KORFBALBOND. Onder Ons. Wedstrijdsecretaris: C. van Huis, van Raep- horststraat 35, Overveen. De laatste weken zijn er geen wedstrijden gespeeld wegens de vacantie. Zaterdagmiddagwedstrijden tegen Animo- Ready en Meervogels uit Amsterdam. Trainen: grooten, Woensdagavond en Zater dagmiddag. Adspiranten: Woensdagmiddag en Zaterdagmiddag. „Morgenrood". Bovengenoemd college hield in samenwer king met de colleges van /Nooit gedacht" en den Haarlemschen Hengelaars Bond een groot concours om een fraaien wisselbeker, die het vorig seizoen voor het eerst gewonnen is door 't V.C. Nooit Gedacht te Vogelenzang. Aan dit concours werd deelgenomen door 30 leden per vereeniging. Er was tevens 'n personeele wed strijd aan verbonden waarvan de inschrijving voor ieder lid open stond zoodat er ongeveer een 120 hengelaars aan den waterkant ver toefden. Gevischt werd 2 maal 1% uur om huishoudelijke artikelen, met dood aas. Begunstigd door buitengewoon mooi zomer weer hebben de deelnemers kans gezien om het aantal van 2.925 stuks witvisch te vangen, waarvan het VC. Nooit Gedacht er 1129 voor zijn rekening nam, daarna volgde het V.C. Morgenrood met 880 stuks, en de Haarlemsche Hengelaars Bond met 615 stuks. De uitslag van den personeelen wedstrijd luidde: 1ste prijs H. Eerhard met de grootste en 30 stuks; 2de prijs Th. AJbswoude met 102 stuks; 3 J. Abswoude met 100 stuks, 4 F. Schmid-Jongbloed met 82 stuks, 5 A. van der Pol met 78 stuks; 6 R. van der Aar met 77 stuks; 7 A. Ruighaver met 68 stuks; 8 Broek huis met 66 stuks; 9 K. C. Delisse met 66 stuks, 10 A. Stijman met 63 stuks, 11 J. Visser, 12 A. van Dijk, 13 J. Abswoude, 14 A. Weijers, 15 J. Vos, 16 F. Donders, 17 J. van Dijk, 18 Brande 19 J. Meijer, 20 C. Draeck, 21 M. Rusman, 22 Schaap, 23 H. v. d. Schoot, 24 P. Lagerweij, 25 Lochmans. De jongste deelnemer, die een totaal van 102 stuks ving, ontving een zeer mooie draagmedaille. Ook de wisselbeker bleef voor de tweede maal in bezit van het V.C. „Nooit Gedacht". Na afloop verzamelden alle deelnemers zich in het clubhuis bij den heer G. Blokker op den Leidschen Vaartweg, waar de diverse voorzitters en deelnemers hun prijzen in ont vangst konden nemen VISCHCOLLEGE A. V. C. Bovengenoemd college hield Zaterdag een onderlingen wedstrijd in de Amsterdamsche vaart op bovenmaatsche viseh onder leiding van den heer P. Brand. De vangst was niet groot. De volgende heeren kwamen voor een prijs in aanmerking: 1ste prijs T. Broekhui zen, 2 P. v. d. Smissen, 3 H. v. d. Smissen, 4 N. de Groot, 5 Bouw, Afd. A. H. B. Bovengenoemde vischvereeniging hield j.l. Zondag een onderlingen wedstrijd op baars, in de Ringvaart nabij Bennebroek en Heem stede. Er werd 6 x V2 uur gevischt om mooie prij- zijn. De vangst was niet groot. In het clubhuis reikte de voorzitter de heer H. Veen de prijzen aan den winnaars uit. 1. A. v. Bezooije, 2. L. v. Nicolai, 3. A. P Tabbers, 4. B. Veen, 5. G. Cop. 6. B. Gabor, 7. J. Hanze, 8. B. Verhoef, 9. H. Veen. MUZIEK In aansluiting met het in Haarlem's Dag blad van 19 Augustus verschenen inleidende artikel over het beiaardconcert van Zater dagavond kan ik beginnen met het vermelden van de goedgunstigheid der in dat artikel aan geroepen „weergoden",: deze hebben ons ditmaal den regen bespaard en zich tevreden gesteld met het zenden van een niet al te hinderlijk briesje. Dus kon men zonder ge vaar voor gezondheid of kleeding het concert van begin tot eind in de openlucht bijwonen, en dit hebben dan ook velen gedaan. De Zwolsche stadsbeiaardier Willem Cré- man, die reeds in het vorig jaar hier getuige nis van zijn bekwaamheden had afgelegd, begon met 'n zachtwegstervende improvisatie als voorspel voor het eerste programma num mer. Dit was een tweemaal gevarieerde Me nuet van den 18de-eeuwschen componist M. van der Gheyn een stuk waarvan het thema eenigszins verwant scheen met dat van Bach's Goldberg-Variaties. Het was alles zeer dui delijk verstaanbaar: de trillers, de verlengde tremolondo's, de triolen en kwartolenfiguren. Er volgden oud-Nederlandsche liederen en populaire nieuwere melodieën, afgewisseld door een Intermezzo van Jef van Hoof, een Sonatina van Willem Créman zelf, een Rondo van Jac. Bonset en een Menuet en Rondo van F. Timmermans. Deze afwisseling bracht mede, dat nu eens de oude, dan weer de moderne stijl van het beiaardspel toegepast werd. Willem Créman, oud-leerlingen van den vermaarden beiaardier Jef Denijn en in het bezit van een diploma met onderscheiding van de Beiaardschool te Mechelen, beheerseht natuurlijk de door zijn leermeester ingevoerde wijze van spelen vol komen machtig en deed daarvan fraaie staaltjes hooren. Het meest trof mij dat bij de voordrachht van no. 6 d, „Aan den Nacht", dat uiterst fijn genuanceerd en gevoelig klonk. De schoone mogelijkheden van het beiaardspel door meesterhand werden daarin geopenbaard en zullen voor velen nog wel een verrassing geweest zijn. Niet zoo goed deed het Larghetto uit Créman's Sonate het: het thema was moeilijk te volgen. De drie anderen deelen dier Sonate 'echter bleken zeer doel treffend geschreven: met eenvoudige thema tiek, overzichtelijke structuur en overwegend diatonische of uit stamaccoorden gevormde passages. Het driedeelige Intermezzo van J. v. Hoof bevat een melodisch middendeel en een toccata-achtige omlijsting met tamelijk veel chromatiek, waarbij het gemis van dem ping en dus ook van articuliatie eenigszins vertroebelend werkte, Bonset's Rondo over „Het patertje langs den kant" is grooten deels wel aardig; eenige harmonische gezochtheden en heele-toojireeksen hadden m.i. beter ver meden kunnen worden. Een heel goede schrijfwijze toonden de twee stukken uit de Sonate van F. Timmermans. De oud-Nederlandsche liederen werden alle, de populaire melodieën grootendeels in den onopgesmukten ouden stijl gespeeld. Deze stijl heeft nog niets van zijn goede werking verloren, al heeft de moderne nieuwe mooie effecten mogelijk gemaakt. Het is me intus- schen weer gebleken, dat harmonische een voud voor beiaardwerken verkieslijk is boven gecompliceerdheid. Arpeggio's van drieklan- eerste Allegro van Créman's Sonate van ken of zooals in de doorwerking van het verminderde septime-accoorden doen het heel mOOL L Een storing in de mechaniek veroorzaakte een vrij lange pauze na no. 6a; eenige motor en autobestuurders die het rijverbod op de Oude Groenmarkt negeerden, veroorzaakten storingen in het luisteren. Het begin van Aan den Nacht" ging door een daarvan na- ;enoeg verloren. de jqn& SPAARNDAM De Feestweek van .Crescendo" ZATERDAGAVOND. De opening der concerten geschiedde door het feestgevende muziekkorps zelf. „Crescendo had reeds in de muziektent aan de Kolk plaats genomen en was begonnen, den marsch, door den dirigent F. A. Dekker aan het korps opge dragen, te vertolken, toen ik het aloude Spaarndam binnenkwam. Daar het hier een fanfarekorps gold, dacht het mij niet onaardig, eens uit verschillende punten langs den dijk en langs de Kolk naar dit concert te luisteren. Immers; het concert was niet alleen bedoeld voor de luisteraars die zich bij de tent een plaats hadden veroverd, maar ook voor hen die, om welke reden dan ook, hun woning niet konden verlaten. Daar ik door welwillende be middeling mij snel kon verplaatsen, was ik in de gelegenheid van zeer verschillende oorden uit te luisteren. Den marsch hoorde ik in de omgeving der fortificaties, de ouverture van Suppé bij de groote sluis, het ballet van De- libes bij het voetbrugje over de Kolk, de ouver ture „Firenze" weer in de omgeving der eerst genoemde plaats. De nummers een en vier waren nu weliswaar in de munst gunstige con ditie, daar ook de wind een rol speelde. Maar dit nam toch niet weg, dat de klank van het korps „Crescendo" ook hier zeer kon voldoen. Zooals wij van de uitvoeringen door het Haar lemsche „Arti et religione" weten, is de verzor ging van den totaalklank een punt, dat de heer Dekker stelt als het begin van alles. Op elk punt nu van den dijk waar zich woningen be vinden, was het behaaglijk naar de muziek te luisteren, zoodat de thuisblijvers-tegen-wil- en-dank zich hun donateurschap niet behoef den te beklagen. Dit mooie wegdragen van den klank is voor een goed deel een gevolg van de gunstige plaats waar de tent is opgesteld. De huizen aan weerszijden van de Kolk vangen het geluid op, geven het een goede resonnans en houden het toch niet gevangen. Zelfs een zangkoor is hier in gunstige conditie, zooals men het deze week twee malen zal kunnen ervaren. Echter niet alleen voor den totaalklank, ook voor het détailwerk is de Kolk een welgekozen plaats. Meyerbeer's „Marehe des flambaux" en het ballet „Silvia" van Délibes waren de be wijzen. Dat veel meer nog de harmoniebezet ting hiervan de vruchten zou plukken, zouden we nog kunnen constateeren. ZONDAGAVOND. De fortuin wilde, dat ons werd opgedragen, naar een der allerbeste .harmoniekorpsen uit ons land te luisteren. Zondagavond nl. was het de Harmoniekapel der Kon. Papierfabriek te Velsen, het mooi evenwichtig bezette korps „De Eendracht", dat een uitgelezen program ma kwam uitvoeren. Een harmoniekorps beoordeelt men liever van dichtbij, en dus bleven we bij honk. De tailwerk? O. er was gelegenheid te over. Wel iswaar speelt ook bij de harmoniebezetting de klank van 't geheel een belangrijke rol en moet er zelfs de speciale harmonieklank aan wezig zijn. maar een voornaam punt is toch de doorzichtigheid die in de partituur behou den moet blijven. Na de inleidende marsch van Alfort was daar Svendsen, die met zijn „Carneval norvégien" ons de kwaliteiten van het korps „De Eendracht" klaar en duidelüv toonde. Aan wien is niet opgevallen de mooie, ver- weg drijvende klank der hoorns? Waar <je meeste dilettantenkorpsen zich hier moeten vergenoegen met surrogaten, waartoe ook de stella-hoorns gerekend worden, is „De Een dracht" in 't bezit van fraaie corni en van bekwame bespelers daarvan. Massenet voorts deed in zijn .Scènes pittoresques" zien, wat goede bassen vermogen fdeel II) en wat er met een mooi veerend rythme valt te berei ken (deel IV). Over de muzikale directie van den heer Ger H. Boedijn behoef ik hier niet uit te weiden' Fraseering en nuanceering zijn hem hoofd zaken en maken hem tot een ideaal leider voor de harmoniebezetting. Die uiterste ver zorging en dat „zwelgen in de welluidend heid" kunnen den dirigent echter wel eens afleiden van dingen die niet minder belang rijk zijn (deel III van hetzelfde werk). Maar de goede genius waakt over wien hij lief heeft en wij varen daar wél bijhéél even een drei gen, en het incident is voorbij. Hoe prachtig was hier alles afgewogen, maar vooral: hoe bleef hier alles leven! Gekend, beheerseht maar nergens verstard. Grieg's .Sigurd Jorsalvar" was zoo moge lijk nog mooier. In II verraste het samengaan van tuba en baritonsaxophone, in in het be houden van wat men „het pedaal van het or kest" noemt. Over Lalo's ouverture „Le Roi d'Ys" met de tweevoudige herinneringen aan Tannhauser zou nog veel moois te zeggen zijn. En men zou zijn bewondering kunnen uiten over de Tann- hauser-ouverture, waar de gevreesde violen- figuren buitengewoon knap door den solo- clarinettist (die'ditmaal zijn collega moest missen) werden uitgevoerd; over de solo v. d. eersten hoorn; over het saxophonenkoor- doch dan moest er véél meer ter bespreking komen. Strauss was het zéker waard. Maar Boedijn's marsch kunnen we niet passeeren omdat hij breekt met de sleur, en een midden deel heeft dat tintelt van geest en leven. Prettig is het alweer, te vermelden hoe tij dens dit concert het publiek luisterde in zeer groote aandacht. Niets leidde de belangstel ling af. I11 Spaarndam blijkt men, muzikaal goed te zijn opgevoed, en het zou interessant zijn, eens 11a te gaan, waardoor het zoo be voorrecht is. G. J. KALT. Gederfde loon mag worden uitbetaald De Minister van Sociale Zaken heeft goed ronden, dat, in verband met de viering van den nationalen feestdag op Dinsdag 8 September a.s. gedurende dien dag op de verschillende werkverschaffingen niet wordt gewerkt. Evenals voor het verzuim op Ko ninginnedag mag dan het gederfde loon wor den uitbetaald, voor de berekening waarvan als grondslagen dienen het basisuurluoon en het aantal verzuimde uren. Geen verzuim in de werkverschaffing kan worden toegestaan voor de viering van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin op andere data dan op 6 September a.s. De arbeiders, die in kampen bij centrale werkverschaffingsobjecten gehuisvest zijn en eens per week of eenmaal per veertien dagen naar huis gaan, behoeven, indien de aankomst in het kamp op Maandag 5 September a.s. zou moeten plaats hebben, in die week eerst op Woensdag 7 September aan te komen. Voor het verzuim op 5 en 6 September wordt dan op gelijke wijze als hierboven vermeld vergoe ding gegeven. Engelsch jacht was 36 uur in nood Behouden op Ameland binnengebracht. Schipper Bruin van Hollum heeft Zaterdag in de bocht bij Ballum, een Engelsch jacht zonder naam binnen gebracht. De bemanning bestond uit drie personen, die met hun vaartuig 36 uur hulpeloos op de Noordzee had den rondgezwalkt. Het jacht was afkomstig uit Lowestoft en was via Terschelling naar Norderney gevaren. Op den terugtocht naar Engeland kreeg het schip moeilijkheden. De motor raakte defect en roer en zeilen kregen ernstige averij. Schipper Bruin kreeg kennis van den nood, waarin het jacht verkeerde en ging er op af. Hij trof de bemanning in uitgeputten toe stand aan en sleepte het vaartuig naar de bocht bij Ballum, waar het voorloopig lig plaats heeft genomen. De drie leden van de bemanning zijn aan boord gebleven. Getracht zal worden de motor zooveel mo gelijk te herstellen. Daar na zal het jacht naar Harlingen worden gebracht om de overige schade te herstellen. De drie Engelschen hebben het voornemen per vliegtuig naar hun land terug te keeren. Bewaarscholen en lagere scholen te Gouda gesloten. In verband met gevallen van kinder* verlamming. Op grond van de in overeenstemming met de aan den betrokken inspecteur van het staatstoezicht op de Volksgezondheid ontvan gen schriftelijke verklaring heeft de locobur gemeester van Gouda met het oog op de in Gouda voorkomende gevallen van de besmet telijke ziekte „Poliomyelitis anterior acuta1 (kinderverlamming) gelast dat ingaande 20 Augustus voorloopig tot 4 September 1938 alle bewaarscholen en lagere scholen in de ge meente Gouda geheel worden gesloten. In totaal hebben zich in Gouda 19 gevallen dezer ziekte voorgedaan, waarvan tot nu toe twee met doodelijken afloop. Te Enschede zijn 12 gevallen geconsta teerd en ook in enkele andere plaatsen van ons land komt de ziekte voor. JHR. REPELAER VAN DRIEL GAAT HEEN ALS THESAURIER VAN DF. KONINGIN EN ALS INTENDANT. Naar wij vernemen zal jhr. H. J. Repelaer van Driel zijn functie van Thesaurier van H.M. de Koningin en die van intendant der koninklijke paleizen te 's-Gravenhage binnen afzienbaren tijd op medisch advies neerleggen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8