HET NIEUWE AVONDBLAD Daladier zet door. Het raadhuis wordt geïllumineerd. IAARCANC NO. 248 DINSDAG 23 AUG. 1938 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 12V2 ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE EENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. tis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim 1100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, n of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. fjnn— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Zondagavond heeft de Fransche minister- «ident Edouard Daladier zijn met eenige ^anning in binnen- en buitenland verbeide ^'io-rede gehouden over de verdere saneering prankrijk's economie en financiën. De ^rtgezette versterking van de landsverdedi- L<r weid daarbij in hoofdzaak gebezigd als Lument om de Franschen van de noodzaak de° nieuwe financiëele maatregelen te over tuigen. Daladier heeft die niet 111 de onderdeelen uiteengezet, die over enkele dagen bekend ge maakt zullen worden, maar wel in de hoofd zaken. En die zijn niet gering. Punt 1 is een „„tremel van ingrijpende sociale beteekenis, namelijk het opgeven van de veertigurige vrerkweek, indertijd door de Volksfront-regee ring ingevoerd. Een volkomen opgeven acht de regeering blijkbaar niet noodzakelijk, maar zij wenscht den arbeidstijd te verlengen.tot 48 uur per week in alle bedrijven, waarin dat ge- Wenscht of noodig blijkt, in de eerste plaats in de oorlogsindustrie. Dat is ongetwijfeld krach tig ingrijpen, en men zal in spanning afwach ten hoe de vakvereenigingen en hun opperste leider Jouhaux hierop zullen antwoorden. Op financieel gebied kondigde de premier herstel van het begrootingsevenwicht en ver laging van de buitengewone ongedekte uit gaven aan, maar hij wil het eerste voorname lijk zoeken in verhooging van het in de laatste jaren sterk gedaalde nationale inkomen en toont zich volkomen tegenstander van de meermalen toegepaste deflationistische mid delen, „omdat die slechts de ellende van zekere bevolkingsgroepen zouden vergrooten. Het nationale inkomen, dat in 1913 38 milliard goudfrancs en in 1931 49 milliard beliep, was in 1937 tot 22 milliard gedaald. Ter verhooging un de nationale productiviteit, het eenige middel om het nationale inkomen te verhoo- gen, acht het kabinet Daladier de verlenging van de werkweek noodzakelijk. Alleen in Frankrijk en in Mexico bestaat de veertigurige werkweek/zei de premier, en laat men dus het productie-apparaat éen of twee dagen per week rusten. En hij voegde aan de vermelding van deze niet zeer indrukwekkende „veertig urige collega" de sobere mededeeling toe: „dat de hervorming zonder gemor of overbodige gedachtenwisseling moet aanvaard worden". Ten aanzien van de financiering van de staatsbehoeften kondigde hij aan dat die voornamelijk op korten termijn zal moeten ge schieden, zoodat de kapitaalmarkt voor een groot deel vrij zal komen voor de financiering van de particuliere industrie. En de belastin gen die op het bedrijfsleven drukken zullen worden verminderd. Het is duidelijk dat een dergelijke samen voeging van maatregelen erop berekend is de Beurs nieuw vertrouwen in te boezemen en de kapitaalvlucht tegen te gaan door aan handel en nijverheid nieuwe ontwikkelingsmogelijk heden te openen. En als het kabinet-Daladier, voornamelijk rustend op de sterke vrijzinnig- democratische partij waartoe zijn leider en de meeste ministers behooren, maar niet be schikkend over een vaste meerderheid in de Kamer, deze politiek kan doorzetten is er geen twijfel aan dat inderdaad die berekeningen juist zullen blijken. Bij een normaal verloop van zaken zal de Kamer eerst in November bijeenkomen. Wat is Daladier van zins? Wil hij haar eerder oproepen en dan steunend op een zeer groot deel der openbare meening, dat het politieke gehannes moe is en zeer zeker achter hem staat haar voor de feiten stellen? Of hoopt hij op den steun van rechts, op de schepping van een nieuwe Kamermeerderheid als de tijd met de dreigende gevaren in Europa hem in het gelijk stelt? In elk geval toont deze Fransche premier moed en gaat hij kennelijk volgens een wel overwogen plan te werk. Indertijd heeft hij volmachten gevraagd en gekregen. Hij is daarmee aanvankelijk minder ingrijpend te werk gegaan dan men verwacht had, heeft groote schokken vermeden maar de rust her steld en de zegeningen van een tijdelijke saneering doen gevoelen. Nu wil hij verder gaan in een sfeer van gestegen ver trouwen, waarin de waardeering voor zijn eigen persoon aanmerkelijk gestegen is. Dat moet zoowel in als buiten Frankrijk den indruk wekken dat er een vastberaden man aan het roer is, die weet wat hij wil. Tot dusver heeft men Daladier meer als een eerlijk en goedwillend mensch met een scherp verstand aan als een groot regeerder, als een staatsman beschouwd. Hij heeft zich door deze rede als een veel belangrijker figuur doen kennen. Later kwam het bericht dat twee van zi]n ministers, Louis Frossard (Openbare Wer ken) en Paul Ramadier (Arbeid), beiden van IJMUIDEN De versiering van de Kennemer laan. Een feesttooi van honderden electrische lampjes en vlaggetjes. Het bestuur van de Buurtvereeniging „Ken nemerlaan" is thans met haar plannen ter versiering van de Kennemerlaan gereed ge komen en ook is inmiddels de toestemming van burgemeester en wethouders verkregen. Zoo zal dan 'Velsens mooiste winkelstraat gedurende de week van 510 September in een schitterend en kleurrijk feestkleed gestoken worden, hetgeen mogelijk is geworden door de goede samenwerking en het feit, dat de win keliers en de andere bewoners er wat voor over hadden. Ongetwijfeld zullen de verlichting en de versiering kijkers uit de verste uithoeken der gemeente trekken. Hoe het wordt. Van boom tot boom zullen aan beide zijden van de straat op korte afstanden van elkaar 1'5-kaars electrische lampjes worden opgehan gen, terwijl eveneens rondom het plantsoen op het Kennemerplein deze guirlandes met de kleurrijke lichtjes zullen worden aangebracht. In totaal zullen ongeveer 700 lampjes in aller lei kleuren worden opgehangen wat, vooral wanneer men het geheel van den bovenkant n.l. van de Julianabrug af beziet een prachtig effect zal geven. Over dag zal het oog worden getroffen dooi de honderden vlaggetjes, die van boom tot boom over de straat worden gespannen. Ook deze kleurrijke versiering zal het mooist uit komen, wanneer men ze van een der eindpun ten beziet. Gymnastiek- en Athletiek Vereen. „Olympia". De Noordersluis-Waiideltoclit. Zwemfeest op Koninginnedag. Het bestuur van „Olympia" organiseert op Koninginnedag bij gunstig weer evenals het vorig jaar een zwemfeest in de „Heeren Dui nen" voor de leden van de vereeniging. Het vorig jaar is deze middag een groot succes geworden en ook dit jaar belooft het, gezien het programma een goede sportmiddag te worden. Daar er 31 Augustus weinig of niets te doen is, is dit een uitgezochte gelegenheid om eens in de Heerenduinen de verrichtin gen van de Olympialeden in het water te gaan bewonderen. De leden vertrekken ge zamenlijk om half drie van het turnlokaal, de wedstrijden vangen aan om 3 uur. Sport-optocht. Dit jaar kan „Olympia" geen Openlucht- uitvoering geven, daar op de vastgestelde da tum van 6 September in verband met den te houden optocht, geen toestemming voor de uitvoering is gegeven. Olympia heeft zich nu voor deelneming aan dezen optocht opge geven. Alle leden worden opgewekt hieraan deel te nemen. Nadere bijzonderheden wor den nog aan de leden verstrekt. EEN LADELICHTER IN ACTIE. Een vischhandelaar uit de Van Wassenaer- straat deed bij de politie aangifte van dief stal van een bakje met geld uit de toonbank lade van zijn winkel. BEKROONDE KIPPEN EN DUIVEN. Onze plaatsgenoot de heer H. Kreuzen heeft met zijn 21 inzendingen kippen en duiven op de in Meppel gehouden Landbouwtentoon stelling „Eigen Land" fraaie successen be haald. De inzendingen van den heer Kreuzen verwierven n.l. niet minder dan 14 eerste, 6 tweede en 1 derde prijzen en verder drie eereprijzen n.l. voor het hoogste aantal pun ten voor moderne Engelsche vechtkrielen, het hoogste aantal punten voor Engelsche dwerg- kroppers en het hoogste aantal punten voor Wyandotte krielen. „De Kennemer Jagers" voert de tippelaars door Velsen's schoone dreven. Sedert eenige jaren organieert de Wan- deLsp'ortvereeniging „De Kennemer Jagers" onder de reglementen van den Noord-Hol- landschen Wandelsport Bond een wandel tocht. Voor dit jaar is de datum vastgesteld op Zondag 11 September, zoodat men dien dag- op de straten en wegen onzer gemeente de honderden kwieke wandelaars en niet min der kwieke wandelaressen in hun fris sche wandelkleedij weer zal kunnen be wonderen. Er wordt een flinke deelneming verwacht. Het spreekt vanzelf de naam van den tocht zegt dit reeds dat cle wandelaars ook de Noordersluis paasseeren. Maar ook het verdere gedeelte van het parcours is met zorg gekozen, „zoodat de deelneming aan dezen wandeltocht een groot genoegen zal zijn. Start, rust en eindpunt zijn in de Witte Bioscoop. Het eerste gedeelte van den wandel tocht gaat o.a. langs de mooiste wegen van Santpoort, terwijl de kans groot is, dat ook de Heerenduinen in het parcours zullen wor den opgenomen. Verder wordt o.a. door de vischhallen ge marcheerd, waartoe de heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf reeds zijn toestemming heeft verleend. Verder wordt o.a. gewandeld langs het Hoogovenbedrijf, de Cementfabriek, Van Leer's Walsbedrijven en door de bosch- en duin- terreinen van Wijk aan Zee. De afstand van de tochten bedraagt 20 en 35 K.M. Degenen, die het geheele parcours binnen den gestelden tijd, resp. 6 en 7V2 uur volbrengen, ontvangen een fraaie herinne- ringsmedaille, groepen bestaande uit 12 per sonen plus een leider militairen 6 plus leider) ontvangen een groepsprijs. Voorts is voor de beste groep een wisselbeker beschikbaar, welke beker thans in het. bezit is van A.Z.V. te Amsterdam. „De Kennemer Jagers" maakt met het uit schrijven van dezen wandeltocht ongetwijfeld een goede propaganda voor onze gemeente. Zij laat de deelnemers niet alleen zien hoe mooi Velsen is, maar ook wordt hun een indruk gegeven van de belangrijkheid dei- grootindustrie in IJmuiden en Velsen. Gezinnen van in Duitsehland varende zeevisschers gedupeerd. KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Dit toumooi, dat in April is aangevangen als slot van het damseizoen 19371938, is met het begin van het nieuwe damseizoen nog steeds niet geëindigd. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van den districtsbondzijn feitelijk nog nooit goed georganiseerd, en hebben nog nooit een regelmatig verloop gehad. Voor een gedeelte moet de schuld bij de betrokken spe lers. voor een ander deel bij de slechte orga nisatie worden gezocht. De Noord-Holland- sche meesters en de hoofdklassespelers zullen zich in de toekomst wel van deelneming aan deze wedstrijden onthouden. In de hoofdklasse is men nog geen stap verder gekomen sinds onze laatste bericht geving. Nog steeds wordt gewacht op den uit slag van de afgebroken partij Abe de Jong De Boer. Mertens heeft echter met 7 punten het kampioenschap veroverd. De stand van deze klas luidt: gesp. gew. rem. verl. pt. Toelage verlaagd van ƒ21.61 per week. tot ƒ17.50 Tot nu toe ontvingen de gezinnen van de zeevisschers, die op de Duitsche trawlers zijn gaan varen, behoudens een enkele uitzonde ring, geregeld de wekelijksche toelage uit Duitsehland overgemaakt, n.l. 'n bedrag van f21,60 (30 M. a 72 ets.) Groot was de teleurstelling van de vrouwen der betrokkenen, toen ze de vorige week moesten constateeren, dat ze niet f 21,60, doch slechts f 17,50 ontvingen. De reden hiervan is niet bekend. Men gaf de schuld aan den terugslag van de Berlijn- sche beurs, maar dit lijkt niet waarschijnlijk, omdat deze niet van invloed is geweest op den wisselkoers. Het spreekt vanzelf, dat deze tegenslag, die geheel onverwacht kwam, in de betrokken gezinnen zwaar wordt gevoeld. DIEFSTAL VAN GEROOKTE MAKREEL. Een visGhventer, die zijn driewielige bak fiets onbeheerd aan den Kanaaldijk had laten staan om langs de schepen te venten kwam bij zijn terugkomst tot de ontdekking dat een twaalftal gerookte makreelen uit zijn wagen waren gestolen. e Union Socialiste Républicaine, een kleine ^egeeringspartijhun ontslag hadden geno- en naar aanleiding van zijn rede. Hij heeft y natuurlijk al geweten vóór hij haar hield. an beslissend belang kan het niet zijn. R. P. Mertens, Beverwijk Laros, IJmuiden Meure, Haarlem De Boer, IJ-muiden Spanjaard, Beverwijk A. de Jong, Haarlem Een der grootste projecten van Roosevelt's New Deal is het All America Kanaal, dat de bevloeiïng van de Coloradowoestijn in Zuid-Californië en Arizona beoogt. Vierhonderdduizend hectaren dorre grond zullen hierdoor in exploitatie gebracht kunnen worden. Het kanaal nadert thans zijn voltooiing. 5 2 3 0 7 5 2 12 5 5 2 12 5 3 12 0 4 4 112 3 4 10 3 2 Voor Mertens is het behalen van den titel wel een bijzonder fraai succes. In de eerste klas is het den jeugdi gen speler J. de Jong, gelukt, den titel te veroveren. a Dit lid van dam club „Oosterkwar tier" te Haarlem die slechts drie jaar het spel be oefent, zou zeker in de hoofdklasse geen slecht figuur Mertens. hebben geslagen. Een speler met aanleg die zijn weg wel zal weten te vinden. De eindstand luidt: J. de Jong, Haarlem d. Heijde, IJmuiden Kroon. Haarlem Oly, Haarlem K. de Jong, IJmuiden Meure Jr., Haarlem Het resultaat van 5 5 5 5 5 5 den p. gew. rem. verl. pt. Naar wij vernemen wordt het Raad huis tijdens de feestweek met vet potjes geïllumineerd. Ook in Vclser- beek zal een illuminatie worden aan gebracht. De noodigdheden voor het een en ander worden vervaardigd in de Cen" trale Werkplaats voor jeugdige werk- loozen. De winkeliers zetten hun beste beentje voor. Etalagewedstrijd N. F. tijdens de feestweek. IJmuidenschen hoofdklasser K. de Jong bleef in dezen wed strijd wel ver beneden de verwachtingen. Voor da tweede klas zijn nog drie candida- ten voor den titel, zoodat in deze klas vrijwel zeker nog een na-competitie volgt. De stand luidt: Miedema, Haarlem v. Straten, IJmuiden Rietkerk, Beverwijk Vrolijk, Haarlem v. d. Velde, IJmuiden gesp. gew. rem. verl. pt. In de derde klas is het zooals. wij reeds heb ben gemeld den jeugdigen D. C. IJ.'er Rienus Huehl gelukt het kampioenschap te veroveren. Een fraaie prestatie. De stand van deze af deeling luidt: gesp. gew. rem. verl. pt. Huehl, IJmuiden Broek, IJmuiden Glazer, Haarlem De Laat, Haarlem 3 1 2 3 0 3 3 11 3 0 2 0 4 1 3 1 3 1 2 Door de drie Nederlandsche middenstands bonden is hier ter plaatse een comité van actie gevormd, waarbij ook de ongeorganiseer de winkeliers zijn ingeschakeld, dat in samen werking met de Ver. Nederl. Fabrikaat gedu rende de feestweek ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een étalagewedstrijd organiseert. Hieraan neemt het overgroote deel der win keliers van Oud-IJmuiden, Nieuw-IJmuiden en IJmuiden-Oost deel. De deelnemers verplichten zich hierbij, uit sluitend artikelen van Nederlandsch fabri kaat te etaleeren ter stimuleering van de Ne derlandsche industrie en de werkgelegenheid voor Nederlandsche arbeiders. Door het groote aantal deelnemers worden ter beoordeeling der etalages twee jury's ge vormd. Vele autoriteiten, vereenigingen en instellingen enz. gaven reeds blijken van be langstelling voor dit streven en stelden voor dit doel reeds vele prijzen in den vorm van medailles, legpenningen e. d. beschikbaar. De winkeliers toonen hiermede, niet bij de pakken neer te zitten en zullen zich onge twijfeld van hun beste zijde laten zien. Eens gezind zullen zij het publiek hier ter plaatse er van overtuigen, dat in onze gemeente alle behoeften en benoodigdheden in ruime mate verkrijgbaar zijn, terwijl zij zullen toonen, dat zij het in alle opzichten kunnen opne men tegen hun collega's uit andere plaatsen. Ieder zal zijn beste beentje voorzetten, en men kan er van op aan, fraaie staaltjes van etaleerkunst te zullen kunnen bewonderen. Een ieder wordt aangeraden eens de moeite te nemen, om de etalages der deelnemers te gaan bezichtigen. Bovendien heeft het comité besloten, voor het publiek hieraan een wedstrijd te verbin den door ook de etalages te beoordeelen. De gene, die het dichtst de uitspraak der jury benadert, kan hierdoor een prijs winnen. Na dere bijzonderheden hieromtrent zullen nog worden bekend gemaakt. Het comité rekent hierbij op de medewer king van alle inwoners onzer gemeente. De Jeugdhulde te Amsterdam. VELSEN Papierfabriek krijgt een derde reserve houtopslagplaats. Er worden nog groote hontaanvoeren verwacht. Gistermiddag hebben arbeiders van de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen een begin gemaakt met het egaliseeren van het terrein, gelegen tusschen de Binnenhaven van de Hoogovens aan de Westzijde en de spoorbaan Velsen Beverwijk aan de Oostzijde. Dit terrein behoorende aan Rijkswaterstaat en groote circa twee en een halve Hectare is aan de papierfabrieken verhuurd voor het opstapelen van papierhout, wat nog steeds in groote hoeveelheden wordt aangevoerd en waarvan naar men ons meedeelde zeker nog groote hoeveelheden zullen worden aange voerd in den komenden tijd. Zooals reeds bekend, heeft de papierfabriek buiten het eigen groote park, waar de hout- voorraad gewoonlijk wordt opgeslagen, in den loop van dit houtseizoen reeds twee andere opslagplaatsen voor het aangevoerde papier hout in gebruik genomen t,w. een terrein aan de Banjaertstra-at en het voormalige Kin- heim-terrein achter Hotel „De Prins". Door de dit jaar bijzonder groote hout- aanvoeren, die, zooals men ons mededeelde, voorloopig nog niet zullen ophouden, daar nog veel hout wórdt verwacht, had men bij gebrek aan ruimte in het eigen houtpark nog een opslagplaats noodig. Hiertoe zal het genoemde terrein worden geëffend, waartoe het struikgewas gekapt en de door den tijd ontstane kuilen en oneffen heden, veroorzaakt door de jeugd van Velsen- Noord, die genoemd terrein zoo gaarne als speel- of voetbalterrein gebruikte, verwijderd zullen worden. De jeugd van Velsen-Noord verliest hier door een vrije speelplaats, doch ook de diver se „paartjes" zullen met leedwezen naar de „geka(a)pte" boschjes omzien. Een nieuwe bijeenkomst zal gehouden worden. Het voorloopige jeugdhulde-comité verzoekt ons plaatsing van het volgende: Door den burgemeester dezer gemeente zijn op 19 Augustus j.l. afgevaardigden van de plaatselijke jeugd vereenigingen tot een bijeen komst opgeroepen, teneinde te bespreken, op welke wijze een deputatie uit deze gemeente voor de op 6 September a.s. aan H.M. de Ko ningin te brengen jeugdhulde zou kunnen worden samengesteld. Op deze vergadering was slechts een viertal afgevaardigden aanwezig, welke 2 richtingen in de jeugdbeweging vertegenwoordigden. Door deze afgevaardigden is een voorloopig comité gevormd, dat verder de organisatie zal moeten regelen. Het comité betreurt zeer, dat op genoemde vergadering niet meer personen aanwezig wa ren. Immers kunnen de aanwezigen niet ge acht worden de geheele jeugd dezer gemeente in al haar schakeeringen te vertegenwoor digen. Het comité heeft daarom besloten wederom een vergadering te beleggen welke zal worden gehouden op Woensdag 24 Augustus as. des namiddags 7.30 uur ten stadhuize. Het comité hoopt, dat op deze vergadering de jeugdver- eenigingen van alle richtingen, voorzoover deze aan de jeugdhulde willen medewerken, vertegenwoordigd zullen zijn. In deze vergadering zal getracht worden tot benoeming van een deputatie voor deze ge meente te komen. Vereenigingen, welke op deze vergadering niet vertegenwoordigd zijn, zullen in verband met den korten tijd van voorbereiding, niet aan de jeugdhulde kunnen medewerken. Ten overvloede wordt nog medegedeeld, dat de jeugdhule hierin zal bestaan, dat uit elke gemeente van ons land op 6 September a.s. een deputatie uit de jeugd vereenigingen met de gemeentevlag naar Amsterdam zal gaan. Deze deputaties zullen zich op den Dam ver zamelen, en aldaar, als de Koningin op het balcon van het paleis zal verschijnen, uitdruk king geven aan de trouw van de jeugd aan de Koningin. Jeugdorganisaties, welker adres bij het co mité niet bekend is, en die derhalve geen op roeping tot bovenvermelde vergadering heb ben ontvangen, wordt verzocht zich op die vergadering eveneens te doen vertegenwoor digen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1