HET NIEUWE AVONDBLAD Radio-Kooi IJMUIDEN De Haarlemsehe Kunstijsbaan. VELSEN jaABGANC NO. 250 DONDERDAC 25 AUG. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V« ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. t0or Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. nneevaüenverzekering voor betalende abonnés, Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200. Gratisiung leden wjjSvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbre één oi tw verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. ƒ480.— „Qv^oirprino- vnnr shnnnps nn hpt fiftïlliistrp.erd Znndaesbla.d. Alles indien het erevol^ van een oneeval en volsens cratis ten kan' beide leden duim f 100.- -, enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.- vinger ƒ5.- b --- --idien hetze!9- "fzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. Uitkomsten van de visscherij in Juli. Stoomtrawlers ddeld 2537 KG' Zeevisscherïj. Ne- dP zeevisscherij namen 536 (555) wc- faarttiigen deel. Door Nederland- iei eTvreemde vaartuigen werd volgens ^moiee opgaven hier te lande aangevoerd XS(14 101.547) K.G. visch met een Sevanil.075.8M (f 1.571.361). Trawlvis scherij stoomtrawlers brachten in 104 (114) 4,6Jmet 882 (1020) reisdagen 2.237.880 5 1M 933) K.O. Visch aan ter waarde van 142 527 241.090) of gemiddeld per reisdag MSn»16) KG. en f275 (f236). !S'< sleepboottrawlers voerden te Zout- t tn in 8 (10) reizen 12.331 (16.538) K.G. ÜSarn, waarvoor f2917' (f3268) werd be- motortrawlers maakten 12 (12) reizen -., 122 (123) reisdagen en besomden voor Sm (230 271) K.G visch f 27.501 (f 28.929) of gemiddeld per reisdag 2059 (1872) K.G. 'Van de'motorloggers namen 67 (47) vaar- tuisen aan de trawlvisscherij deel. In 178 m$5 reizen met 1209 (916) reisdagen werd O0f5 (215 844) K.G. visch aangebracht ter waarde van f93.436 (f78.383) of gemiddeld Mr reisdag 299 (275) K.G. en f77 (f86). Voor de kleine trawlvisscherij waren 179 M97) vaartuigen (motorkotters, motorkust- Shersvaartuigen en halfgedekte en open zeilvaarfcuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 1682 (2006) reizen en brachten 424763 (532.213) K.G. Noordzeevisch aan ter waarde van f 105.683 (f 135.911) of gemiddeld pe: reis 253 (265) K.G. en f 63 (f 68). Visscherij met de zeevischzegen. Voor zoover bekend namen 30 (19) Neder- landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 126 (91) reizen werd 194010 (154.172) K.G. visch aangebracht ter waarde van f35.613 (f27.878) of gemiddeld per reis 1540 (1694) K.G. en f 283 (f306). 5 Deensche motorkotters, die met de zee vischzegen hadden gevischt, voerden in l reizen 56,239 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f8224 werd besomd. Beugvisscherij. Evenals in Juli 1937 werd geen beugvis- scherij uitgeoefend. Brijfnetvisscherij. Op 11 Juli werd de staking in het haring- visscherijbedrijf opgeheven en korten tijd hierop vertrok ook de Vlaardingsche en Sche- veningsche haringvloot ter visscherij. Over eenkomstig de vastgestelde bepalingen mocht met meer netten worden gevischt dan in de vorige maand, doch de vleetlengte bleef nog beperkt. Aan het einde van de maand waren van de Nederlandsche haringvloot 42 (42) stoomloc gers en 195 (197) motorloggers in bedrijf. In 19 (39) eirzen der stoomlog-gers en 69 (202) reizen der motorloggers brachten de Neder landsche haringschepen 34.804 (95.450) 'kantjes maatjesharing, 2062 (3608) kantjes volle haring.en 2317 (9921) kantjes steurha- ring aan. d. i. te zamen 39.183 (108.979) kantjes pekel- en steurharing of 3.722.385 (10.353.005) K.G. ter waarde van f 559.711 (f985.303) en (8050) K.G. versche haring ter waarde van f (f580). Van de Poolsche maatschappij te Seheve- aiagen vertrokken in Juli j.l. 15 motorloggers ter haring visscherij, die in deze maand ech ter nog niets aanvoerden. (In Juli 1937 wa ren van de genoemde maatschappij even eens 15 motorloggers in bedrijf. Deze brach ten toen in 14 reizen 5434 kantjes maatjes haring, 339 kantjes volle haring en 431 kantjes steurharing aan, d. i. te zamen 6204 kantjes pekel, en steurahring of 589.380 K.G. ter waarde van f 53.246) De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op f 14,28 (f9,02). T Kustvïsscherij m de Lauwerzee en den Dollart, de Wad- aenzee en het nietafgesloten gedeelte van de AiUiaerzee en in de Zuid-Holandsche stroo- tw eri, zeegaten werd de visscherij minder aruK uitgeoefend dan in Juli 1937. e ^^elijke uitkomsten der visscherij in I j andsche stroomen en zeegaten waren beter, die in de Lauwerzee en den Dol iart en m de Waddenzee en het niet-afgeslo «liLf f .van de Zuiderzee daarentegen n i!' 11 ln van het vorige jaar. wwwi hoeveelheid en opbrengst der aange- ,visch bedroeg n.l. volgens voorloopige „resPechevelijk in de Lauwerzee 5n. i-203.296 (1.683.854) K.G. en n-tfi li (f23.725), in de Waddenzee en het lUet-afOYJBlntiQv. i—w-T TliAf nf XJ-J UB VV diU'U'tiXlZfc 1 gedeelte- van de Zuiderzee H l (2'16L132) K.G. en f 21.042 (f23.130), j^?~Hollan-dsche stroomen en zeega- (f24371» ?rt (160'881) K Gen f26'443 1 Zeeland werden verzonden dp J2.950.400) K.G. mosselen ter waar- vnr,J 31.331 (f70.425). Gestel-verzending pkafcs in Juli van het vorige jaar niet Waddenzee en het niet-afgesloten Dp Vi "i gedeeIte van de Zuiderzee. Kpfinv en k°uimenvisscherij was van geen 0PfSmsJm,e&r. Ongeveer 18 vaartuigen fcu de botvisscherij niet schut want uit. IrivinoS e weer had echter een ongunstigen 2Q v!l°? de vangsten. Voorts vischten nog ten nn v!UPn met hoekwant en staande net- Dp oil, ^°?h de vangsten waren gering, taai erij ^verde geen loonend resul- °P- 14 vaartuigen van Texel en 6 van DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR KIOEKIANG. De Japanners maken zoo goed en zoo kwaad als het gaat, gebruik van de bijna geheel verwoeste bruggen over de Jangtse. Den Helder vischten om beurten op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, terwijl door 5 vletten van Den Helder werd gevischt op garnalen voor de Amsterdamsche markt. Er was echter weinig vraag. Voorts vischten on geveer 20 vaartuigen nabij Den Helder op garnalen voor de drogerij op Texel; de vangsten waren gering. Een tiental vaartui gen van Harlingen vischte onder Vlieland, Terschelling en Ameland op drogerij garna len;. hier was het resultaat beter. Op con sumptiemosselen werd niet geviseht. Wel werd op de perceelen. nog een kleine hoeveel heid zaad uitgezet. Vijf motorvaartuigen van Wieringen vischten op mosselen voor eenden voeder. Over het algemeen waren de mosse len nog te klein. De visscherij op alikruiken beperkte zich tot het rapen van de bermen der zeedijken, Twee vaartuigen vischten met tamelijk gunstig resultaat op kokhanen. Visscherij in het IJselmeer. De geldelijke uitkomsten der visscherij wa ren minder goed dan in Juli van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aan gevoerde visch bedroeg n.l. volgens voorloo pige opgave 496.626 (701.982) K.G. en f 232.999 (f 238.715). De uitkomsten der aalvisscherij waren over het algemeen bevredigend. Wel was als ge volg van de verhoogde miiiimummaat de hoeveelheid gevangen aal geringer dan Juli van het vorige jaar, doch de kwaliteit was beter, zoodat hoogere prijzen gemaakt konden worden. De visscherij met kuil- en kornet verliep vooral in het Noordelijk Westelijk gedeelte van het IJselmeer nog weinig bevredigend. De beste vangsten wer den verkregen tusschen Urk en de Friesche kust in de Nagel en in het Zuidoostelijk ge deelte van het IJselmeer. De uitkomsten der aalvisscherij met hoekwant waren over het algemeen bevredigend. Vooral met z.g. lang want werden in de nabijheid van Ehkhuizèn vaak mooie vangsten gemaakt. De visscherij met aalfuiken was nog weinig loonend. Slechts de fuikenvissehers in het Zuidweste lijk gedeelte van het IJselmeer behaalden in de tweêde helftder maand tamelijk gunstige resultaten. De botvisscherij met staande net ten leverde alleen in de eerste helft der maand bij Den Oever en Komwerderzand be vredigende vangsten op, doch overal elders had deze visscherij niet veel te beteekenen. De visscherij op snoekbaars was door de ge ringe vangsten nog van weinig beteekenis. Enkele visschers oefenden de baars visscherij met staande netten u-i-t, doch de vangsten wa ren weinig -bevredigend. In de aalfuiken en met sleepnetten werd soms veel voorn gevan gen. Met de kuilnetten werd zeer veel kleine spiering gevangen. Ook pos kwam nog veel voor. (De tusschen haakjes -geplaatste getallen hebben betrekking op de uitkomsten van Juli 1937). HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Hedenavond geeft de Haarlemsehe Orkest Vereeniging in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een zomerconcert onder leiding van haar tweeden dirigent Marinus Adam. De solisten zijn Else Kempen en Annie van Buu- ren (piano). Het programma vermeldt; Symphonie No. 88 (13) van Joseph Haydn, het voorspel tot het twegde deel van Guill. Pierné's „Kinderkruis tocht", Airs de Ballet uit de opera „Etienne Marcel" van Camille Saint-Saëns en het sym- phonische gedicht Tasso (Lamento e Trionfo) van. Franz Liszt en ten slotte Wolfgang Ama- deus Mozart's Concert in F-groot voor twee piano's en orkest. Nieuws van de Harddraverij. Vele bekende dravers worden verwacht. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Harddraverij Vereeniging „IJmuiden" de or ganisatie van de op 7 September a.s. te hou den draverij thans zoover gereed, dat ge wacht wordt op de inschrijvingen. Reeds nu is bekend, dat een flink aantal bekende dravers verwacht kan worden. De start geschiedt weer achter het lint; als starter fungeert de heer A. Commijs uit den Haag. De loting' heeft plaats v.rh. 10.30 uur in café Centraal, de prijsuitreiking in „De Griffioen" De firma Ferree uit Bussum zorgt voor de muziek, P. T. T. op de feestdagen. Slechts één bestelling. De aandacht wondt er op gevestigd, dat het Post- en Telegraafkantoor IJmuiden, het hulp kantoor IJmuiden-Oost en het hulpkantoor Velsen, alsmede het postagentschap Driehuis op 31 Augustus en 6 September voor den post dienst geopend zullen zijn tot 10 uur voor middag, alleen voor zegelverkoop, spaarbank, chèques met spoedbehandelmig, redschèquei- boekjes en telegrafische postwissels. Voor den telegraaf- en telefoondienst op 31 Augustus als op werkdagen. Op 6 September het Hoofdkantoor eveneens als op werkdagen, de overige kantoren tot 10 uur voormiddag. Er vindt slechts één brief- en pakket-post bestelling plaats. De buslichting geschiedt aan het hoofdkan toor om 4.15, 5.22 en 22.32. Voor de bij-bussen wordt alleen de laatste buslichting uitgevoerd. Dè postagentschappen Kennemerlaan Zeeweg zijn op die dagen gesloten. TIJDELIJKE BENOEMINGEN. Bij K.B. zijn wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Velsen: G. Lottering, dr. A. J. C. Rüter en L. Straus. (De laatste werd tevens wederom tijdelijk 'benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Amersfoort.) Groote en middelschol verdwijnt uit de Duitsche Bocht. De levenskracht van ondermaatsche schol. In de vergadering van de Zuidelijke Noord- zee-commissie van den Permanenten Interna tionalen Raad voor het onderzoek der zee stond weder de bespreking van den tegen- woordigen scholstand op den voorgrond. De groote en middelsoort-visschen verdwijnen in de Duitsche Bocht steeds meer uit de vang sten. Dit is een gevolg van de omstandigheid, dat men tot 1928 moet teruggaan voor een gunstig broed jaar van de schol, terwijl daar na een reeks van arme jaargangen kwam, die eerst in 1933 en 1934 door meer normale broedproductie werd verbroken. Daar beide laatstgenoemde jaargangen nog klein waren en zeker tot de „puf" behoorden, waren de vooruitzichten niet gunstig, te minder, omdat juist de opgroeiende en bij na-marktwaardi ge schol nog altijd in groote hoeveelheden wordt weggevangen. In het middengedeelte der Noordzee, tusschen Doggersbank en de Engelsch kust, was echter het aandeel der 1932-groep, dit in de Duitsche Bocht zeer matig was, iets grooter. Vermeldenswaard zijn de proeven, van En- gelsche zijde genomen, over de levenskracht van in den trawl gevangen ondermaatsche schol, die gedurende 2—3 dagen in tanks met stroomend water bewaard werd. Dit onder zoek geschiedde in Mei en Augustus 1936. In eerstgenoemde maand was het percentage der overlevenden meer dan 71, wanneer zij direct in de tanks werden gedaan; wanneer dit geschiedde, nadat de visch een uur aan dek had gelegen, was het nog ruim 36. In Augustus waren deze percentages vrij wat lager (respectievelijk 29 en 11), maar eens deels was dit aan het warme weder te wijten, anderdeels aan de toevallige omstandigheid, dat soms grootere, vreemde voorwerpen ii den trawl de visch belangrijk gekneusd had den. Deensche onderzoekingen gedurende 1936 toonden aan dat de aan intensieve visscherij te wijten afnemingen der jaarklassen van schol in de periode 1934—1936 meer dan negenmaal zoo groot was als in de periode 19251927. Het betreft hier de reductie van de schol van drie jaar oud na twee jaren bevissching. De onderzoekingen 'leidden dan ook tot de conclu sie dat de scherpte der bevissching op de groeiplaatsen .van kleine schol en tong de klaarblijkelijke oorzaak is van de geweldige reductie (in het Homshif-gebied). VOOR UW RADIO - REPARATIE. PHILIPS - ERRES - WALDORP RADIO- BELL - KOLSTER BRANDES SERVICE Steeds het nieuwste op Radiogebied. OOSTERDUINWEG 84 (Adv. Ingev. Med.i Velseroordstraat wordt eindelijk straat. In den zomer wordt het gebouw geëxploiteerd voor congressenenz Maar in de Heidestraat vindt men nog een stukje van de Heide. Nog niet zoo lang geleden heeft de gemeen teraad het stukje weg, dat loopt van den Zee weg naar de Ratelstraat, dat lange jaren be rucht was vanwege de modderpoelen die er zich bij regenachtig weer vormden, gedoopt met den naam Velseroordstraat. Het was een kiesch gebaar onzer vroede vaderen, om in den naam van een straat, die nog zoo heele- maal het aanzien had van de straten van het oude Velseroord, de herinnering aan de reeds lang in de annalen der gemeente doorgehaal de afdeeling te doen voortleven. Maar al had men dit pad nu in naam tot .straat" gepromoveerd, in wezen bleef het wat het was: iets heel onooglijks. Maar nu komt er eindelijk de zoo hoog noodige verbetering. Er wordt een trottoir ge maakt en voorts komt er een bestrating. Waar mee bewezen is, dat er toch wel iets in een naam kan schuilen, want als het pad geen Vel seroordstraat was gedoopt zou het misschien nog langen tijd gebleven zijn zooals het was Maar het lijkt er veel op dat het gemeente bestuur nog niet van de typische oud-Velser- oordsche straten afscheid kan nemen, want in de Heidestraat dicht bij -de Velseroordstraat lean men nog eenige „open" vakken terugvin den, waar een bestrating ontbreekt. Of wor den deze gaten nu ook dich't gemaakt met klinkers? Het zou echter ook mogelijk kunnen zijn, dat de bedoelde stukken grond, die midden in de Heidestraat liggen, particulier eigendom zijn, in welk geval we hier een toestand krij gen, ongeveer gelijk aan dien op den hoek van den Zeeweg en den Hagelingerweg in Driehuis, één van die „merkwaardige ge vallen", karakteristiek voor de gemeente Vel sen. In Velsen sukkelen we nog al eens met de straatnamen: de Schoolstraat werd Heide straat, de Zeestraat werd Frogerstraat, de Velserduinbuurtweg werd Velserduinweg, we hebben de Huijgens-en eens verward, de Ka- naalweg werd Zeeweg. Maar dat gaat zoo, in een groeiende plaats of wanneer twee dee- len, die eens naar twee namen luisterden, tot één deel worden vereenigd. Zijn we nu gelukkig met de Velseroord straat? Is deze naam taalkundig wel te ver antwoorden? O.i. was „Velseroordschestraat" al klinkt het niet erg fraai en al is het een beetje lang, beter geweest. We spreken toch ook niet van Amsterdamstraat, Haarlemstraat, Velsen- straat, enz.? Zoo doen ze het wel in Enge land, maar dat gaat ons niet aan. U vindt het muggenzifterij misschien, maar Charivarius is het ongetwijfeld met ons eens. Ongeval in de papierfabriek. Baas van de sjouwploeg deed een leelijken val. Gistermorgen te ongeveer 10 uur, heeft in de Papierfabrieken der firma. Van Gelder Zonen een ongeval plaats gehad, waarbij de 62-jarige baas van de afdeeling Sjouwploeg, de hee J. V., ernstige verwondingen bekwam, die opneming in het Anthoniusziekenhuis noodzakelijk maakten. Baas V. was belast met het toezicht bij het demonteeren en transporteeren van papier molen no. 9, die aan een fabriek in Zwitser land is verkocht. Waarschijnlijk door uitglij den is het slachtoffer voorover gevallen in den 3-meter diepen put, die onder deze ma chine als kelder dienst deed. V. kwam met hoofd en schouder terecht op den betonnen vloer, waardoor een gapende hoofdwonde ontstond en de schouder en borst werden gekneusd. Dr. Fierstra, die spoedig ter plaatse was, heeft met een verbandmeester de eerste hulp verleend en het slachtoffer direct daarna naar het ziekenhuis doen vervoeren. Nader vernemen wij, dat een lichte hersen schudding is geconstateerd en dat. de kneu zingen geen reden tot ernstige bezorgdheid geven, waarmede het ongeval betrekkelijk goed is afgeloopen. De leiding van het Leger des Heils Evangeline Booth treedt in October 1939 af. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat Evangeline Booth haar aftreden uit de leiding van het Leger des Heils heeft uitgesteld van Kerstmis 1938 tot October 1939. Hoe de „overdekte" geëxploiteerd zal worden. Het is thans zeker dat Haarlem een over dekte kunstijsbaan krijgt. De gemeente heeft toestemming voor den bouw verleend. De nieuwe inrichting komt aan de Klever laan nabij de spoorbaan. Het geheel wordt groot opgezet, zoodat Haarlem zal kunnen wedijveren met den Haag. Tot heden is den Haag de eenige stad die een' overdekte kunst ijsbaan heeft, Amsterdam heeft een on-over- dekte. Het zal dus voor ieder duidelijk zijn, dat de overdekte kunstijsbaan voor Haarlem een groote aantrekkelijkheid zal worden, die ongetwijfeld zal medewerken aan den bloei der stad. Met de stichting van het groote gebouw en alles wat daarbij behoorter komen eigen parkeerterreinen bij, een restaurant, enzoo- voort is een zeer groot bedrag gemoeid. Eenige tonnen zijn daarvoor noodig. Het geld is evenwel reeds voor een zeer groot ge deelte bij elkaar zoodat er geen fin-ancieele bezwaren meer kunnen rijzen. De leiding van de voorbereiding voor de totstandkoming van de kunstijsbaan is in handen van de Hagenaars de heeren Ir. A. Eek, Ir. Steynen en Ir. A. G. van Waveren. Er is evenwel een werkcomité van 5 Haarlem mers gekozen, dat belangrijke invloed uit oefent. Er is o.a. beslist, dat een Haarlem mer tot directeur benoemd zal worden, ver der is overeengekomen, dat de Haarlemsehe inrichting wel zal samenwerken met de com binatie die de twee andere kunstijsbanen in ons land exploiteert, maar toch een eigen financieele exploitatie zal hebben. Er zal binnenkort een comité van aanbe veling van ongeveer 50 bekende personen uit Haarlem en omstreken gevormd worden. Het gedeelte van het aandeelen-kapitaal dat nog niet geplaatst is zal beschikbaar ge steld worden voor inteekening. Personen die in dit aandeelen-kapitaal deelnemen krijgen verschillende voordeelen, gereserveerde plaatsen bij wedstrijden, enz. Het is de bedoeling dat spoedig met den bouw begonnen zal worden. Er wordt aan de mogelijkheid gedacht, dat reeds in Februari met de exploi tatie aangevangen kan worden, want de duur van den bouw is op 5 maan den geschat. Zekerheid daarover bestaat evenwel niet. Bovendien zou de inrichting dan als kunst ijsbaan slechts korten tijd geopend kunnen blijven, want, de exploitatie van kunstijsba nen is alleen mogelijk in de 5 wintermaan den. In elk geval is zeker, dat met den aan vang' van het winterseizoen op 1 October 1939 aan de Kleverlaan schaatsen gereden kan worden. Voor de exploitatie van de Haarlemsehe baan zal een home-club gevormd worden. Dit is noodig omdat er anders moeilijkheden rij zen wat betreft het laten spelen van profes sionals. Met de kunstijsbanen te Amsterdam en Den Haag zal samengewerkt worden wat betreft het laten spelen van buitenlandsche beroepsspelers, Canadeezen, enz. Verder zul len er geregeld demonstraties van kunstrij ders georganiseerd worden. Er zal getracht worden een Haar lem's team van hockey-spelers te vor men. Er zullen wel eenige jaren mede gemoeid zijn om dat team zoo ver te krijgen dat het goede wedstrijden zal kunnen spelen, maar men is overtuigd daarvoor toch wel de goede krachten te kunnen krijgen. Dan zullen er geregeld competitiewedstrij den gespeeld worden met de andere ijshoc- keyclubs in ons land. Natuurlijk komt er op de kunstijsbaan de gelegenheid voor particulieren om geregeld schaatsen te rijden. De exploitatie moet even wel haar grootste ontvangsten hebben van de recette bij wedstrijden en demonstraties. De ijsbaan komt aan de Kleverlaan bij de Delftkade. Het gemeentebestuur heeft mede gewerkt wat betreft den aanleg van een weg die de Kleverlaan zal verbinden met het ter rein waarop de gebouwen gezet zullen worden. De geprojecteerde oppervlakte van de over dekte kunstijsbaan is 83 bij 43 Meter. De hoogte van he't gebouw is op 15 Meter aan genomen. De amphitheatergewijs ontworpex tribunes zijn berekend op 4200 bezoekers De afmeting van de eigenlijke ijsbaan is aange nomen op 60 bij 26 Meter, evengroot als de kunstijsbaan in Den Haag. Zooals wij reeds schreven wordt de kunst ijsbaan slechts 5 wintermaanden geëxploi teerd. Er blijven dus 7 zomermaanden over. Dan zal de inrichting gebruikt kunnen wor den voor het houden Van congressen, groote vergaderingen, enz. Het groote gebouw zal ruimte bieden aan duizenden bezoekers. Ook dat is een belang voor Haarlem, want er is meermalen behoefte gevoeld aan een groote zaal voor het houden van groote con gressen. De plannen voor de gebouwen van de kunst ijsbaan zijn ontworpen door Ir. A. Eek in den Haag, die daarbij de medewerking heeft van Ir. Wetselaar, die een deskundige is op het gebied van de koude-techniek. Dit vormt na tuurlijk een belangrijk onderdeel. Het heeft bijvoorbeeld- bij de voorbereiding een punt van overweging uitgemaakt of de buizen waardoor het water bevriezen moet in beton of in kiezel gelegd moeten worden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1