Jonge werkloozen maakten een Jubileumsschild. KORT VERHAAL Tijdens de feestweek zal het aan hun gebouw lichten. Frank Hawks omgekomen. BEKENDE GEZICHTEN. nuttig te besteden. Het perceel Spaarnwou- derstraat 12 is een oud schoolgebouw dat de werkloozen momenteel zelf bezig zijn van binnen geheel te verbouwen. Het kantoor voor den leider, den heer Faber, en het kantoor voor personeele zaken, waar de administratie van het werk met 'kaartsystemen door de jon gens zelf wordt bijgehouden, de teekenkamer, de electriciteits-, schilders- en bankwerkers werkplaats zijn reeds gereed. De benoodigde meubelen verstelbare teekentafels e.a. wer den ook door de jeugd zelf gemaakt. Thans is men hard bezig aan het inrichten van den timmerwinkel en de meubelmakerij. In den zomer werken hier ongeveer 30 jon gens. Des winters ongeveer 80. Het schild, dat in de feestweek van den ge vel van hun gebouw zal stralen, zal getuigen van hun kracht. Zoo ziet het verlichte jubileumschild4 dat de werkloozen maakten, er aan den voorkant uit en Hoe het er van voren en van den achterkant uitziet: HAARLEM Woensdag. In de feestweek, welke ter eere van het regeeringsjubileum van HM. de Koningin georganiseerd zal worden en die nu al nader komt, zal de gevel van de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen, Spaarnwouder- straat 12, versierd zijn met een ver licht schild. Ongetwijfeld zal dit schild veler belangstelling trekken. De lamp jes rondom zullen achtereenvolgens uit en aan gaan zoodat 't den indruk geeft alsof er een gekleurde slang omheen cirkelt. Zooiets levendigs valt natuurlijk zeer op en waar ook de Overige illuminatie in de nationale kleuren op aantrekkelijke manier is uitgevoerd zal het geheel ongetw/.'feld een prachtige bijdrage vormen iot de feêstklëedij," waarin onze stad gesto ken wordt. Velen zullen als de fêestweek er is al die illuminaties alleen van den buitenkant be wónderen en er verder aan voorbij gaan, en dat is logisch want daarvoor is het' feest. Maar toch men zal goed doen hij dit schild voor de Centrale Werkplaats van jeugdige Werkloozen stil te blijven staan en zich te realiseeren welke de keerzijde van deze flonkerende me daille is. Deze keerzijde vormt dit keer echter geen tegenstelling tot den voorkant maar is er geheel in harmonie mee. Eigenlijk zouden we kunnen zeggen dat het schitterende, schild aan den voorkant 't symbool is van den onge twijfeld ook schoonen arbeid, waar van we de bewijzen aan den achter kant opmerken. Daar zien we nl. de ingenieuze manier, waarop 270 lamp jes met 1080 contactj es bevestigd en met 168 draadjes verbonden zijn met het toestel, dat den toevoer van de electriciteit en de juiste distributie er van verzorgt. Al dit werk werd nl. verricht door de Jeugdige Werkloozen die onder lei ding van den heer T. H. Faber in de Centrale Werkplaats aan de Spaarn- wouderstraat arbeiden. Het werkstuk is een resultaat van de afdee- lingen electriciteit, bankwerkerij en schilder werk. Het ontwerp is van den heer T. H. Fa- toer zelf en de teekening werd vervaardigd door den heer J. van Lemel, den leider van de afdeeling electriciteit, welke de mechaniek van het schild construeerde. De bankwerkerij, die onder leiding van den heer W. v. d. I-ïeyde werkt, leverde de voetstukken etc. De schil ders zorgden uiteraard voor de frissche tinten. He timmerafdeeling trok het" geraamte op. Alle onderdeelen van de mechaniek zooals ko peren contacten, aansluit'klemmen. contact- arrnen, asjes met tusschenfolokjes, snaar- schijven werden door de jeugdige werkloozen zelf vervaardigd. Zoo kwam door samenwer king tusschen de verschillende afdeelingen een keurig stuk werk tot stand. De dienst van de centrale werkplaats res sorteert onder den directeur van den werk- loosheidsdienst in Haarlem, den heer J._ Vader. De jeugdige werkloozen, die op de arbeids beurs bij een bepaald vak ingeschreven staan, kunnen hier gelegenheid vinden om hun tijd De „mensckelijke kogel" met zijn toestel neergestort BUFFALO 24 Augustus. De bekende Amerikaansche vlieger kapitein Frank Hawks, die om zijn snelheidsprestaties ook W®1 »de menschelijke kogel" werd genoemd, is oisteravond in een ziekenhuis overleden ten gevolge van brandwonden die hij bij het neer storten van zijn vliegtuig had opgeloopen. Hawks was ten oosten van Aurore tegen te legraafdraden gevlogen. Zijn begeleider kreeg eveneens zware verwondingen. Hawks heeft in 1931 in Europa verscheiden opmerkelijke vluchten gedaan, o.a vlucht van LondenRome vice versa in een dag en öe vlucht Parijs—LondenBerlijn—Parijs waarbij hij in elke hoofdstad der) maaltijd van oen dag gebruikte. Zijn record over den af- ftand Los AngelesNew York, in 13 uur 27 minuten werd pas een dezer dagen door ,a "i gebroken. .(United Press), VOOR DEN KANTONRECHTER HAARLEM, Woensdag. Over „lange" honden. Cave Canem, zullen de konijnen, hazen en de andere soorten wild, die de jachtvelden in de omstreken van Haarlem bevolken, zeker wel eens gedacht hebben, toen ze plotseling in het felle licht van een lichtbak stonden en zich bedreigd zagen door een „lange" hond. Want „lange" honden worden tegenwoordig door verscheidene stroopers gebruikt om in den nacht een dikwijls niet onaanzienlijke wild- buit te verschalken. Wat men precies onder een „lange" hond moet verstaan? Wel dat is hedenmorgen uitvoerig uiteen gezet door een Haarlemschen hoofdagent rechercheur, die als deskundige optrad in een zaak tegen een 23-jarigen strooper uit IJmuiden. Vroeger verstond men onder ,;-.ange" hon den (deze term is de officieele aanduiding in de jachtwet) de „whippets". Nu was de hond van den verdachte een kruising van een ge kruiste Duitsche herder met een whippet, waarbij de bouw en de kleur van den herder domineerden. Het kynologisch college dooi den deskundige gegeven werd met talrijke foto's verduidelijkt. De kantonrechter bekeek ze met aandacht en liet zich nog eens haar fijn uitleggen welke voordeelen deze bastaard hond biedt. Deze voordeelen zijn namelijk vele. U moet weten dat een whippet alleen op het „gezicht" loopt en een herder alleen op den „reuk". Nu beweert men wel dat kinderen dikwijls alleen de slechte eigenschappen overerven en niet de goede. Maar dat gaat in dit geval toch niet op. De gekruiste hond loopt namelijk èn op het gezicht èn op de reuk, wat voor de konijnen niet, maar voor de strocmers wel prettig is. De ambtenaar van het O. M. onthulde in zijn requisitoir dat de stroopers er tegenwoor dig vaak met auto's op uit gaan. De koplam pen fungeeren dan als lichtbakken en alles wat in het helle schijnsel der verblindende lampen komt (wat zullen de konijnen en hazen blij zijn met de bepalingen van de nieuwe wegenverkeerswet over verblindend licht!) wordt door de „lange" honden ge kraakt, zooals de ambtenaar het uitdrukte. Dit is de eerste verdachte, die voor deze overtreding terecht staat, vervolgde de amb tenaar, maar er zullen spoedig wel meerderen volgen. De wildstand wordt danig ondermijnd en hieraan moet een einde komen. Sommige stroopers ontzien zich niet om zelfs nesten met eieren van fazanten of ander gevogelte leeg te halen. Volgens de jachtwet moesten ook de jachtmiddelen vernietigd worden en dus zou de in beslag genomen hond moeten worden afgemaakt. Misschien dat er echter een methode bestaat, om hem weer van een „lange" hond tot een gewone hond te maken. De eisch luidde tenslotte f25.of 25 dagen en de veroordeeling was conform. Het vonnis behelsde tevens dat de hond ver nietigd zou moeten worden, wat jammer is van het dier, dat naar de beschrijvingen te hooren een pracht-exemplaar van een „lange" hond moet zijn. En wat kan het beest er aan doen dat zijn vader een gekruiste Duitsche herder en zijn moeder een whippet was? Ge lukkig heeft de ambtenaar de dierenliefheb ber nog een riem onder het hart gestoken door te zeggen dat er over deze kwestie mis schien nog overleg gepleegd zal worden met andere justïtieele autoriteiten. Zoodat alle hoop nog niet verloren is. Al zal de „lange" hond dan misschien verder als hond „tout court" zijn levensbaan moeten slijten dit is de andere kant. Hier krijgen we een beeld van het verrichte werk. Duidelijk zien we ook hier den vorm van de kroon en de letter W. Het wiel op den voorgrond zorgt al draaiende ervoor dat de lampjes, voorop op het schild rondom aangebracht, overeenkomstig circuleeren, zoodat het 't effect krijgt van een tollende verlichte slang. door F. VAN AMSTEL. e aten bij mijn vriend Kristiaan Krul, wien 't de laatste jaren naar den vleeze schijnt te gaan. Zijn vrouw moet een slordige duit ge- erfd hebben, wat me voor Kristiaan ver heugt, want indertijd was Job, bij hem ver geleken, een welgesteld man. We zaten dus aan tafel en juist toen el even een kleine pauze in het gesprek was be gon de pendule, zoo'n eikenhouten klok, die men „Queen Anne" noemt, te spelen en door dien mooien klank getroffen zei ik: „Je hebt daar toch maar een prachtige klok, amice". Hij knikte, maar zijn linker mondhoek ging omlaag, als herinnerde mijn opmerking hem aan iets. Inderdaad begon hij er over, toen we na het eten op zijn kamer zaten. „Je sprak zoo over die kiok, hè? Die Queen Anne op de schoorsteen beneden. Ja, dat is nou alweer veertien jaar geleden dat ik dat grapje aan de hand had. Heb je wel eens geldgebrek gehad?" Ik gromde toestemmend. „Lk ook. Zal je vertellen. Der zit een tra gedie aan die klok vast. Zou je niet zeggen. Maar als dat slagwerk begint dan denk ik er nog dikwijls aan, hoe ik 't ding wel in een hoek heb willen trappen. 't Ging tegen m'n trouwen, een paar weken vóór de receptie, 'n Tijd van groote en kleine veranderingen in je leven. Je hunkert naar 't nieuws en betreurt het dat je veel dat je lief was moet laten schieten. Zoo had ik mijn kaartavondjes. Jaren lang waren we iederen Woensdag op mijn kamer met zijn vieren bij elkaar gekomen. Jan Knop en Kees Kip dien je ook wel kent en. Anton Verbruggen. Nu, die kaartavondj es, waar door de bank meer gepraat dan gekaart werd, zou ik er aan geven. Als aanstaand jong echtgenoot meende ik, dat het geen pas gaf iedere week een avond voor mezelf te reserveeren en ik vertelde het aan de vrienden, die me schijn heilig gelijk gaven. Mijn trouwen kwam ter sprake. Ook he' .;adeau, dat ik van de club zou krijgen. Arme halzen! Ik wist, dat ze er even berooid aan toe waren als ik, maar de vrienden en ken nissen wisten van ons college. Ze konden er niet af. Ik nam dus ongedwongen deel aan de discussie over hun present, opperde zelfs een plan, dat zonder reserve werd aanvaard. Kees had er over gesproken, dat ze me graag een klok hadden gegeven, zoo'n Queen Arme. hè? Maar pecunia causaNiks, jongens. troostte ik: dat komt recht. We gaan kalm naar Ebmeyer in de Haltestraat. Die ver koopt -op afbetaling. Ik doe zelf ook mee. Samen uit, samen thuis. Daar koopen we een klok en betalen die met vier gulden in de week een gulden de man af. Overleggendelibereerenom kort te gaan, we bezochten Ebmeyer, en er werd een contract opgemaakt, dat ik als eerste teeken- de, waarna we een mooie Queen Anne uit zochten. Zestig gulden. Vijftien weken 't was verheffend, de trots te zien, waarmee m'n drie vrienden op mijn receptie versche nen. Dé klok was er ook. In een andere kamer, waar ze werd bekeken en geroemd en Jan en Kees èn Anton hoorden met berusting de lofspraak aan van mijn schoonvader. Je weet, dat het destijds maar heelemaal met boterde tusschen m'n schoonvader en mij? Hij zat er zelf warm bij en beschouwde het huwelijk van zijn dochter als een halve mésalliance. Daarom stak het hem een beetje, dat mijn vrienden met zoo'n cadeau waren gekomen. Verveel ik je?" „Ga door", zeide ik. „Wel, dat ging ln -'t eerst goed. Er werd be hoorlijk afbetaald. Maar toen er nog een gul den of twintig openstond begon het getreu zel. Kees Kip z'n zuster moest naar een sana torium, zoodat die geld noodig had en Ver bruggen ging verhuizen en had de heele klok vergeten. Trouw kwam iedere week de kwitantie, maar even trouw werd de kwi tantieman door mijn vrouw- afgepoeierd met een sigaar, een dubbeltje op ef kop koffie. De verstandhouding met mijn schoonvader verbeterde er intusschen niet op. We konden rikander nu eenmaal: niet zetten en toen hij eens mijn vrouw een standje probeerde te geven en ik hem daarover onderhield, deed hij nog veel ijskouder en uit de hoogte en ging •veg om voorloopig niet terug te komen. Maar wie wel terug kwam was de kwi- nantielooper, of eigenlijk een. die tot dusver log nooit bij ons was geweest. Ik liep tegen hem op, toen ik op- een kwaden dag tusschen den middag thuis kwam. Hij stond in de vesti bule met mijn vrouw te onderhandelen en De Haarlemmer Gatsonides behaalde LuikRome Vreeselijk einde van vier gevangenen. Door onmenschelijke strafoefening om het leven gekomen. PHILADELPHIA, 24 Augustus. (Reu- ter-A.N.P.) De „Philadelphia Re cord" bericht, dat de lijkschouwer Hersch heeft medegedeeld, dat de vier gevangenen, die gisteren dood in hun cel zijn gevonden, om het leven.zijn gekomen doordat stoom was geblazen in de luchtdichte cellen op last van een der gevangenis-autoriteiten. De lijkschouwer heeft verder verklaard, dat spoedig arrestaties moeten volgen. De „Philadelphia Record" berichtverder, dat idle man, die de stoomkraan open gedraaid heeft, gearresteerd is, doch wie opdracht hiertoe heeft gegeven is nog niet bekend. De dooden maakten deel uit van een groep van 25 gevangenen, die in de strafcellen waren opgesloten om een z.g. stoomstraf te onder gaan. Tengevolge van de stoom werden de mannen bewusteloos en een voor een werden -zij naar buiten gedragen en in het gras ge legd voor de strafcellen. Een assistent van den procureur van het district heeft medegedeeld, dat men de menschen hier geruimen tijd heeft laten liggen. Bij de autopsie is gebleken, dat de dood van de vier slachtoffers is veroorzaakt door ver stikking. United Press weet nog te melden, dat de strafcellen, waarin de thans overledenen en de twee overlevenden met drie bij- elkaar waren opgesloten, een afmeting van 2V2 bij I.V2 meter hadden. „Nauwelijks groot genoeg voor één man, laat staan voor drie", aldus de coroner. Bedden bevonden zich niet in de cellen. Het verder onderzoek is uitgesteld tot 31 Augustus. Nog blijven de bijzonderheden over het oproer in de gevangenis een mysterie. Hoe hevig het oproer" Was," heeft men zelfs buiten de muren kunnen hooren, waar het tumult en het geschreeuw der muiters doordrong. De lijkschouwer deelde mede, dat de slacht offers veel eerder gestorven moeten zijn dan officieel werd erkend, Toen hij geroepen werd, was de verstijving al ingetreden. Geschil om een Spaansch schip. Het vaartuig vanmorgen Vlissingen binnengebracht. VLISSINGEN, 24 Augustus. Het Spaan- sche stoomschip „Garbi", dat van 17 Februari 1937 af te Antwerpen onder arrest heeft ge legen, is vannacht te Vlissingen binnenge bracht en door de oorspronkelijke eigenaars te Cadiz onder arrest gesteld, om hun rechten te doen gelden tegen de Spaansche regeering, die de tegenwoordige eigenares is. zoodra hij me zag had hij me bij een knoop van mijn jas. „Ik moet u", zei hij, „namens meneer Eb meyer een kwitantie van twintig gulden over handigen en als u mij niet betaalt dan heb ik hier" hij wees op een koffertje „een roode pet bij me en ik blijf een half uur voor uw huis staan". Of ik 't land hadga maar na! ïn de huiskamer hield ik krijgsraad met Mies, m'n vrouw, 't Was een slechte datum voor finan- cieele krijgsraden, namelijk 29 Augustus. Mies had nog zeventig cent en een gescheurd vierduitstuk en ik bracht het tot drie en vijf tig centen. We legden een gul-den bij elkaar en toen opende ik de onderhandelingen met den roode-pettenman. 1-Iij bleek iets voor den gulden te voelen, accepteerde de dubbeltjes en de kwartjes, kwam binnen en joeg bij zijn tweeden kop koffie den brand in mijn laatste sigaar. Toen vertrok hij om zijn baas te ver tellenwat, kon ons minder schelen. Maar we waren angstig geworden en twee dagen later werd twintig gulden van m'n salaris afgehouden en in de linnenkast in een laatje apart gelegd voor den eerstvol- genden keer dat de kwitantie weer zou ko men. Maar.,., 't ding kwam niet meer. Vreemd genoeg. Had Ebmeyer me afgeschre ven en stond, ik voortaan als wanbetaler te boek? Juist zat ik daar op een avond over te piekeren en was tot het besluit gekomen dat ik het geld in vredesnaam maar zou brengen, nu 't plotseling niet gehaald werd toen Kees Kip en Jan Knop bij me kwamen oploopen. Ik had ze in lang niet gezien en toen heel toevallig Verbruggen ook verscheen, was het „vierde van klaveraas" zooals mijn vrouw ons noemde, compleet. We wisselden alle mogelijke nieuwtjes uit en ik wou juist over de interessante ge schiedenis van de roode pet beginnen, toen er een brief in de bus werd gegooid. Ik haalde hem er zelf uit en herkende het keurige schrift van Mies' vader. In de enveloppe zaten twee toegevouwen velletjes, 't Eene was. de betaalde kwitantie. En op het andere stonden maar een paar woorden. Met hoogachting. Anders niet. Ebmeyer had de kwitantie naar mijn schoonvader gestuurd Verslagen, op van schaamte, ging ik naar bin nen. - „Het doet je altijd goed", zei Kees Kip juist, „als je weer eens'bekende gezichten terugziet!". Barendregt een fraai succes in de iik-rit. AUTOMOBILISME. Barendregt en Gatsonides gehuldigd. Eervolle tweede plaats in den zwaren wedstrijd LuikRomeLuik. De twee prijswinnaars van den wedstrijd LuikRomeLuik, de heeren Barendregt en Gatsonides zijn vandaag te Amsterdam te ruggekeerd, waar zij door de directie van de Fordfabriek zijn gehuldigd voor hun fraaie prestatie in dezen zeer zwaren rit. Naar men weet is deze LuikRomeLuik-rit Woensdag avond 17 Augustus aangevangen en eerst Zon dagavond jl. kwamen de deelnemers aan het eindpunt, na de 4550 K.M. in een étappe te hebben afgelegd met een gemiddelde snelheid van 50 K.M. per uur. Negentig uur zijn de rij ders onderweg geweest door België, Frankrijk, Italië en Duitsehland. De zware Fransche Alpen, de Dolomieten en de Oostenrijksche Alpen er bij inbegrepen. Aan dezen rit namen dit jaar 56 equipes deel en slechts zeventien arriveerden weer aan de finish, wel een bewijs, hoe buitengewoon moeilijk deze rit is. Van de vier Nederlandsche equipes brachten Barendregt en Gatsonides het er het beste af: met een normale Ford V-8 bezetten zij in de algemeene rangschik king de tweede plaats, achter de Belgen Tra venster-Brejrre, die met een speciale Bugattl aan den rit deelnamen. Met deze prestatie wonnen onze landgenooten de Coupe du Royal Motor Union voor gesloten koetswerken, als mede den speclalen prijs van de K.N.A.C. De heeren Barendregt en Gatsonides vertel den ons, dat de rit zeer zwaar was geweest, hetgeen ook wel uit het groote aantal uit vallers blijkt. Bij de Fransche grens had men spijkers o.p den weg gestrooid en vele deelne mers strandden hier met lekke banden. De strafpunten hebben de beide Nederland sche rijders opgeloopen bij de controle in de -buurt van Ponte di Legnio. Daar schoot de wagen nl. tegen een hoop steenen op, wadr- door een -der banden beschadigd werd. Het ge volg was een lekke band. Zij moesten, omdat er geen tijd meer was van band te verwisselen, op de velg zoo silel mogelijk naar de 2 K.M. verder gelegen controle rijden, waar men tien. minuten te laat aankwam, hetgeen de straf punten tot gevolg had. ROEIEN. Elf landen nemen deel aan de Europeesche roeikampioen- schappen. De inschrijving voor deelneming aan de Europeesche roeikampioenschappen op 2, 3 en 4 September a.s. te Milaan is gesloten. Het organisatie-comité dezer kampioenschappen heeft van het secretariaat van den internatio nalen roeibond (F.I.S.A.) de lijst ontvangen. Elf landen hebben ingeschreven, n.l. België, Denemarken, Duitsehland, Frankrijk, Honga rije, Italië, Nederland, Polen, Zwitserland, Tsjecho Slowakije en Joego Slavië. In totaal zullen 44 ploegen met 148 roeiers aan den start verschijnen. Op de verschillen de nummers zullen uitkomen: zeven skiffs, zeven double sculls, vijf tweeën zonder stuur man, negen tweeën met stuurman, zes vieren met stuurman, zes vieren zonder stuurman en vier achten. „Italië op den verkeerden weg". LISSABON 24 Augustus (Reuter). De ge- heele Portugeesche pers, doch in het bijzon der de katholieke, levert critiek op de hou ding van Italië ten aanzien van het rassen vraagstuk. De directeur van „A Voz" een van de oudste en meest vooraanstaande journa listen van Portugal, Conselheiro Fernado de Souza, heeft in een hoofdartikel geschreven, dat Italië op den verkeerden weg is. FA ILLISSEMENTEN. Op 23 Augustus 1938, zijn door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem de vol gende faillissementen uitgesproken 1. Leo Luyten, zonder beroep, wonende te Haarlem, Brouwersstraat 19. Curator Mr. Silvain Groen. 2. A. B. Kres, brood- en banketbakker, wo nende te Santpoort, Kerkerinklaan 44. Curator Mi'. G. E, Mellema. 3. R. M. G. Drommel, tommerman, wonende te Zandvoort, Brugstraat 24. Curator Mr. W. de Rijke. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mi\ L. Vliegenthart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief werd het faillissement van: W. Heesterman, rijwielhandelaar, wonende te Aalsmeer, Luwte 37. Curator Mr, B. Slingenberg. Geëindigd zijn door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. J. Verheyden, landbouwer-fabrieksar beider, wonende te Assendelft, Mauerna 1089; Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs. 2. P. J. Schellevis, wonende te Beverwijik, ar cissen weg 19a. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker. 3. S. P. Schellevis, wonende te Beverwijk, Populierenlaan 77. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker. 4. H. R. Koetser, wonende te Huizen (NJEL), destijds te Aerdenhout. Curator Mr. F. Braakman

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3