HET NIEUWE AVONDBLAD Een Betoog van Churchill. VRIJDAG 26 AUGUSTUS '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12l/ï ets., per xnaand 52V« cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. rratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f 100.één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60. tv. of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. i$)0— by verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Wij hebben in dit blad gisteren 't woord ge- even aan den Britschen conservatieven poli ticus en oud-minister Winston Churchill en boven zijn beschouwing vermeld dat wij die geheel voor zijn rekening laten. Bovendien lijkt eenige commentaar onzerzijds wel ge- wenscht. Churchill is verontrust door den inderdaad geweldigen omvang van de thans gehouden Duitsche manoeuvres. Hij somt verscheidene onrustwekkende factoren op, zooals het groote aantal der opgeroepen reserves, het opvorderen van paarden en vrachtauto's voor het transport van artillerie, het verbod aan man nen onder de 65 om het land te verlaten en het feit dat aan het einde dezer maand ander half millioen Duitschers onder de wapenen zullen zijn. Dan somt hij de verklaringen op, die optimisten ook in de groote Engelsche bladen aan deze verschijnselen geven, hoopt van harte dat zij gelijk zullen krijgen maar zou het als „gezonde voorzichtigheid" beschouwen als de staten, die aan Duitsch- land grenzen, soortgelijke oefeningen gingen houden. Temeer omdat de manoeuvres in het Rijnland en nabij de Tsjecho-Slowaaksche grens plaats hebben. En tenslotte uit hij een dreigend woord: „Iets als een neersabeling van Tsjecho-Slowakije met een militaire over macht zou heel den stroom van menschelijke denkbeelden van richting doen veranderen en over den aanvaller een toorn brengen, die zich tenslotte van al de grootste naties der wereld iou meester maken". Men kan de waarde van dit betoog ook an ders zien en daarbij in aanmerking nemen dat Winston Churchill wel tot de thans regee- rende partij in Engeland behoort maar geen deel van het huidige ministerie uitmaakt, zoo dat hij alleen namens zichzelf spreekt. Zijn stem is niet te beschouwen als de weerklank van de openbare meening in Engeland, zoo als trouwens blijkt uit zijn critiek op het optimisme in de Engelsche pers. Buitendien heeft hij zich altijd onderscheiden door ge durfde meeningen, vaak hevige meeningen en is hij in zooverre een ongewoon Engelsch politicus, dat zijn begaafdheden zijn geschikt heid voor rustige bezinning verre overtreffen. Overigens is niet te ontkennen dat hij door zijn groote ervaring en kennis van zaken, door een zekere genialiteit als het op handelen aan komt en door zijn welversneden pen nog steeds een man van invloed in zijn land is. Men volgt zijn inzicht niet zoo snel maar is altijd geneigd rekening te houden met hetgeen hij betoogt. In dit geval vermeldt hij niet alle inzichten van hen die hij „de optimisten" noemt. Hun voornaamste overweging is, dat het huidige internationale bestel voor Duitschland zeer ongunstig is om een verrassenden overval op Tsjecho-Slowakije te ondernemen. Immers, niet alleen Engeland en Frankrijk zijn thans zeer zwaar bewapend en sterker dan een paar jaar geleden, maar bovendien is gebleken dat Japan in China te veel hooi op zijn vork heeft genomen en bezig is zich uit te putten in een eindeloozen oorlog in dit geweldige gebied. Het gevolg is dat de Russen ten aanzien van Japan niet veel zorgen meer hebben en zich met hun eveneens enorme weermacht in een West-Europeesch conflict zouden kunnen gaan mengen. Met al dergelijke overwegingen moet men zeker in Berlijn rekening houden. Ook met de stemming in Amerika, die blijkens de jongste redevoeringen van Roosevelt en Huil ongunstig jegens Duitschland is. Niettemin zou Churchill het als „gezonde voorzichtigheid" beschouwen als de aan Duitschland grenzende landen manoeuvres gingen houden op dergelijke schaal als Duitschland zelf doet. Acht hij het voorzich tig, West-Europa op deze wijze inderdaad in een legerkamp te veranderen? Het gevolg zou een geweldig toenemen van de reeds be staande spanningen zijn. De kolossale bewa peningen leiden al tot voortdurende achter docht. De gedeeltelijke mobilisatie van een half dozijn landen zou op zichzelf tot oorlog kunnen leiden, alleen door de psychotische opwinding en angst die eruit ontstaan zouden. Churchill vergeet bovendien nog een over weging van „de optimisten". Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat de groote omvang der Duitsche manoeuvres de bedoeling heeft van een dreigende demonstratie om de Tsjecho-Slowaaksche regeering tijdens Runci- man's bemiddeling tot de grootst mogelijke toegeeflijkheid te bewegen. Inderdaad moet men wel aannemen dat de regeering in Praag, evenmin als Churchill en als anderen precies wetend wat Hitier wil en beducht voor een °°rlog die land en volk zou vernietigen, in haar houding beïnvloed wordt door het Duit sche machtsvertoon. Maar een demonstratie is nog geen oorlog. Mag men deswege, in een De Hongaarsche rijksregent Horthy, die reeds eenige dagen de gast van Hitler is, is Woensdagavond te Berlijn aangekomen. Hij werd o.a. verwelkomd door Goering, dien men links op de foto ziet. voor Duitschland ongunstige conjunctuur, den stoomketel der Europeesehe spanningen tot berstens toe gaan belasten met groote ma noeuvres in vele landen, die het gevaar op leveren dat een of ander nietig grensincident tot onafzienbare gevolgen leidt? Het is mogelijk dat Winston Churchill met dit betoog, dat zoowel in Engeland als in ver scheidene andere landen gepubliceerd wordt, zijnerzijds een demonstratie wil geven. Net als Duitschland er een geeft, alleen maar in min der directen vorm. Maar dan lijkt het toch wel goed beide-demonstraties als zoodanig te durven zien, derhalve niet te angstig te zijn over de Duitsche manoeuvres en Churchill's vorm van „gezonde voorzichtigheid" in twijfel te trekken. Wij dienen erop te vertrouwen dat de regeeringen de internationale machtsver houdingen zuiver genoeg aanvoelen om het gevaarlijke middel van paniekerige gedeelte lijke mobilisatie ongebruikt te kunnen laten. R. P. UMUIDEN De Centrale W erkplaats naar Van Leer's Walsbedrijven. Een aangenaam en nuttig uitstapje. Dat de Centrale Werkplaats het aangename met het nuttige weet te vereenigen werd weer bewezen door de excursie naar Van Leer's Walsbedrijven. Hieraan werd door zoowat alle jongelui deelgenomen. In de tentoonstellings hal werden de bezoekers namens de directie hartelijk welkom geheeten en werd hier aan de hand van verschillende schetsen de ver werking van het ijzer door bovengenoemde bedrijven geexpliceerd. Daarna werd een rondwandeling door de fabriek gemaakt. Me nige oud-deelnemer der Centrale Werkplaats, die bij „Van Leer" te werk is gesteld, werden begroet en de gewisselde kwinkslagen waren niet van de lucht. Vervolgens kon iedereen op zijn gemak de expositiehal bezichtigen. Uiterst voldaan aanvaardde men omstreeks 10 uur den terugtocht. Wederom blijkt dat dergelijke excursies ten zeerste door de deelnemers worden geappreci eerd. Reeds wordt getracht in den loop der volgende maanden meer van deze nuttige en aangename uitstapjes te organiseeren. Hieruit blijkt weer overduidelijk het nut van de Cen trale Werkplaats en daarom kan aan jeug dige werkloozen het geregeld bezoeken dei- Centrale Werkplaats niet voldoende aanbe volen worden, te meer daar door de nauwe samenwerking met de arbeidsbeurs en vele openbare bedrijven de kans tot plaatsing zeer groot is. In de maand Juli werden o.a. 22 deel nemers geplaatst t.w. 11 bankwerkers, 2 tim merlieden, 3' kantoorbedienden, 6 electriciens. Door een uitbreiding op allerlei gebied kunnen nu nog geplaatst worden bankwerkers, frai- sers, draaiers, smeden, lassers, electriciens, timmerlieden, meubelmakers, teekenaars en kantoorbedienden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt ten kantore van de Centr. Werkplaats, Industrie straat 45. AUTOBRAND MET ZAND „GEBLUSCHT". Een reiziger, die per auto zijn klanten be zoekt kwam op zijn handelsreis ook bij een motorhersteller. Daar de auto nog al vuil was, verzocht de reiziger een bij den motorherstel ler werkzaam jongmaatje, zijn wagen wat op te knappen, hetgeen geschiedde, of beter ge zegd: zou geschieden, want plotseling sloeg door onbekende oorzaak een vlam uit den motor. Door direct een flinke hoeveelheid zand op de vlam te werpen, werd het vuur „gebluscht", voordat het ernstige schade had kunnen uit richten. De auto werd ter reparatie naar de garage Giesberts gebracht. Thalia vertoont „De Koning en het Revue meisje" en „Pioniers van het Westen". Het Thalia Theater vertoont van heden avond af wederom twee superfilms. „De Ko ning en het Revuemeisje" is een geestige film met een allerleukste revue, die zich te Parijs afspeelt en waarin de beroemde acteur Fer- nand Gravet tezamen met Joan Blondell de hoofdrol vervult. Verder zien wij nog Edw. Éveret Horton, den bekenden komiek en Kenny Baker, den populairen crooner. De korte in houd is: Koning Alfred de Zevende, jong, levenslustig en charmant, heeft afstand moeten doen van den troon van zijn klein land en bevindt zich, zooals zoovele ex-koningen, in Parijs in ge zelschap van Graaf Humbert en Hertogin Anna. Hij is schatrijk, maar de weelde is niet goed voor hem. Hij wordt onverschillig en drinkt meer dan hij verdragen kan. Humbert en Anna hebben er verdriet van, dat het leven hem zoo weinig interesseert. Wanneer hij op een avond in de Folies Bergère belang schijnt te stellen in 'n meisje, dat op het tooneel schittert, komen zij op het denkbeeld van haar diensten gebruik te ma ken om hem van de cognacflesch af te hel pen. Alfred inviteert haar om met hem te soupeeren, doch als zij te zijnen huize ver schijnt, is hij ingeslapen, wat haar aanleiding geeft hem aan zijn lot over te laten. ernstigers verdiept. Met een bedroefd hart, want Dorothy ziet het eerst in, welke gevoe lens zij voor haar koninklijken vriend koes tert, brengt zij het offer, dat Humbert en Anna van haar vergen. Zij wendt voor ver loofd te zijn met een Amerikaanschen medi cus, met wien zij naar Amerika zal vertrekken. Alfred is in het eerst ten zeerste ontdaan, maar als hij bespeurt, dat men hem bedrogen heeft, treedt hij tegen Dorothy op met hard heid, welke hij zich verwijt niet reeds aan vankelijk tegenover haar te hebben gebezigd. Het jonge meisje keert ten einde raad naar haar vaderland terug, maar deze film zou niet zoo aardig zijn als de werkelijk is, indien de twee gelieven, dank zij Alfred's voortvarend heid, niet vereenigd werden op de boot, waarop Dorothy vluchten wou. De tweede hoofdfilm „Pioniers van het Westen", met Dick Foran in de hoofdrol, is een film, rijk aan sensatie. DENEMARKEN VERHOOGT DE MINIMUM- MAAT VAN EXPORTVISCH. De Deensche Visscherijraad heeft besloten, de minimum-maat voor exportvisch naar En geland met 2 c.M. te verhoogen. Dit betreft in iet bijzonder schol, gul en schelvisch. Eer zelfde besluit werd ten opzichte van Duitsch land voor de schelvisch genomen. De nieuwe maten zijn 15 Augustus van kracht geworden. De Visscherijraad heeft, ondanks de ont stemming, die over dezen maatregel in vis- scherijkringen heerscht, zich niet van zijn stuk laten brengen, omdat de Deensche export-quota voor Engeland voor het derde kwartaal nu reeds bijna opgebruikt zijn, zoo dat evenals verleden jaar een afsluiting van de Engelsche markt dreigt. In verband met het bovenstaande kan nog worden gemeld, dat 150 Deensche visschers toestemming hebben, hunne vangsten van de Noordzee rechtstreeks in Engeland ter markt te brengen. Steeds meer auto's voor liet vervoer van visch. Fernand Gravet Den volgenden dag heeft haar gedrag hem zoodanig geprikkeld, dat hij haar weer wenscht te zien en thans wenden Anna en Humbert zich tot haar, om haar over te ha len goeden invloed op den jongen man uit te oefenen. Dorothy Ellis, het Amerikaansche revue-dansmeisje, is hiertoe wel bereid en wel dra ontstaat er tusschen de twee jonge men- schen een prettige, ongedwongen en onschul dige omgang. Meer en meer verlustigt de geblaseerde dan dy zich in het samenzijn met de eenvoudige danseuse. Hij wordt een ander mensch. Zij bezoeekn café's, roeien op de Seine, maken pleizier in het Luna-park en Alfred vergeet den last van zijn koninklijke waardigheid. Zij zijn er zich niet van bewust, dat hun vriend schappelijke verhouding zich weldra tot iets De resultaten van een telling. Evenals in 1936 werd ook in 1937 door de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf een telling gehouden van. het aantal auto's, dat op de terreinen van het bedrijf parkeerde Terwijl dit aantal in 1936 in 17 werkdagen 1402 bedroeg, was het in 1937 in de overeen komstige periode 1880. Van de-ze auto's be hoorden thuis: in de provincie Groningen 27.. Overijsel 7, Gelderland 31, Utrecht 51, Noord- Holland 1371, Zuid-Holland 376, Noord- Brabant 1 en Limburg 10. Door de A.T.O. werd in 1937 vervoerd 606.9944 K.G. visch tegen 665.657 KG. in 1936. VERLIES EN WINST BIJ HET STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF. Volgens de Verlies- en Winstrekening over 1937 van het Staatsvisschershavenbedrijf bedroeg het nadeelig saldo over genoemd dienstjaar f 159.286.75, welk nadeelig saldo in hoofdzaak was ontstaan door het verlies op de exploitatie van de haven ten bedrage van f 181.616.01. Verder leverde verlies op de exploitatie van de drijvende dokken f 20.206.60, van de elec- trische kraan f 930.54 en van de spoorweg inrichtingen f 9.643.81. Winst werd opgeleverd door de exploitatie hallen f 11.781.46, exploitatie Waterleiding f 115.20, electrisch net f 12.072.47 en terreinen en duingronden f 17.736.28. dat volgt, worden twee soldaten gedood, ter wijl Cleonie aan den scohuder gewondt wordt. Markies de Corbal neemt haar mee naar zijn kasteel, waar zij na eenige aarzeling haar ware identiteit bekend maakt. Varennes richt te Navarre een revolutio naire rechtbank op, maar wanneer hij Corbal ter dood wil veroorde-elen, blijkt deze zoo populair te zijn, dat Varennes dit niet aan durft. Hij meent échter een mooie gelegen heid te vinden door Corbal de schuld te geven van den dood der twee soldaten, maar wanneer deze verklaart, dat het ging om een vrouw te beschermen, behoudt hij de sym pathie van het volk. Varennes vermoedt nu, dat Cleonie zich op het kasteel schuil houdt en bij een persoonlijk bezoek ziet hij dit vermoeden bevestigd. Hij vaardigt nu het de creet uit, dat binnen drie dagen alle burgers, die gezond van lijf en leden zijn, moeten trouwen, maar dat huwelijken tusschen aristocraten onderling verboden zijn. Wie hieraan niet gehoorzaamt, zal met den dood gestraft worden. Corbal wijst dit decreet echter met min achting af. Hij verklaart Cleonie zijn liefde en zij trotseeren den dood door 's nachts te trouwen. Varennes wordt teruggeroepen, omdat hij niet krachtig genoeg is opgetreden. Hij brengt nog een laatste bezoek aan het kasteel om een poging te doen om Cleonie mee te nemen, maar hoort dan, dat ze ge trouwd is. Hij is woedend, maar kan niets aoen, omdat Cleonie het bewijsstuk van zijn verraad aan de Republiek toont: him geza menlijk paspoort. Varennes zit in de val. Er geen ontsnapping meer mogelijk. Dan be sluit hij als een man te sterven. Voor hij zich het leven beneemt dwingt hij echter Cor bal met hem van kleeren te verwisselen en zoo kunnen Cleonie en Varennes met zijn neef en dank zij het paspoort de Zwitsersche grens oversteken. VELSEN In „De Pont" Twee spannende films zal men heden en volgende dagen in ,X)e Pont" op het witte doek kunnen bewonderen, n.l. het sensatio- neele filmwerk „De dochter van Dracula" en de romantische film „Een huwelijk onder het schrikbewind". Van laatstgenoemde film volgt hieronder de inhoud: De revolutie woedt in Frankrijk, maar in tegenstelling met Parijs, waar de guillotine geen rast heeft, tenzij om bijgeslepen te worden, hoort men in de grensdistricten slechts vage, ongeloofwaardige berichten. De revolutionair Varennes, een fanatieke jongeman, wordt tijdens een bezoek aan een gevangenis, getroffen door het knappe ge zicht van een jonge aristocrate, Cleonie de Montsorbier. Hij redt haar van de guillotine door haar voor zijn neef te doen doorgaan en het meisje te vermommen als tamboer. Hij wordt naar het plaatsje Navarre gestuurd waar hij den Markies de Corbal moet ar resteeren Na een twintigurigen rit te paard is Cleonie zoo uitgeput, dat Varennes zijn manschappen in een herberg inkwartiert. De ruwe soldaten drijven den spot met hun jongen tamboer en willen hem een onvrij willig bad geven. Om haar indentiteit te ver bergen, springt Cleonie in de rivier en zwemt naar den overkant, waar ze haar kleeren te drogen hangt. Markies de Corbal ver rast haar en bemerkt, dat de tamboer een meisje is. Cleonie keert terug naar de her berg en des avonds bemerkt ze de ware be doelingen van Varennes, die haar zijn liefde verklaart. Het meisje weet hem echter op een afstand te houden en steelt hun geza menlijke paspoort. In den nacht vlucht ze om te trachten de Zwitsersche grens te be i-eiken. De vlucht wordt echter ontdekt en Cleonie wordt achtervolgd. Zij tracht in het bosch te ontkomen en ontmoet daar den Markies de Corbal met zijn jachtgezelschap, die het voor haar opnemen In het gevecht Nieuwe vennootschap wil het „wilde" busverkeer vervangen. Reeds concessies aangevraagd. 's-GRAVENHAGE, 25 Augustus. In den bijna eindeloozen strijd tusschen spoor en bus schijnt een nieuw stadium te zullen aanbre ken, zoo meldt men ons. En naar men van de zijde van belanghebbenden meldt een stadium waarin niet meer van strijd, maar van samenwerking, of tenminste van overleg, sprake zal zijn. Een naamlooze vennootschap is namelijk in wording, welke ten doel heeft busdiensten te organiseeren. Het doel, dat misschien nog v/at veraf gelegen is, is een uitgebreid net over het geheele land, natuurlijk zonder aan tasting van die rechten, welke reeds zijn toe gekend. Hiervoor zullen de benoodigde con cessies worden aangevraagd. In het kort ge zegd, is dus de bedoeling: vervanging van de „wilde" verbindingen, welke thans bestaan, door een georganiseerd verkeer. Reeds hebben de oprichters concessie aan gevraagd voor de verbindingen van Amster dam met Hilversum, via Laren, Bussum en Weesp en voorts met Huizen, Blaricum en Baarn. Verder is het de bedoeling een ver binding AmsterdamIJmuiden in het leven te roepen. Een voldoend werkkapitaal voor het inzetten van goed-georganiseerde diensten op deze lij nen, is bijeen. Het werkkapitaal bedraagt drie-honderd-duizend gulden. GEVANGENEN VOCHTEN OM HUN LEVEN Ontstellende bijzonderheden over het gebeurde te Philadelphia. GEVANGENISBEWAARDERS GEARRESTEERD. PHILADELPHIA, 25 Aug. Onder beschul- diging den dood van vier gevangenen ver oorzaakt te hebben zijn gisteren twee ge vangenisbewaarders gearresteerd. De officier van justitie, van wien bevel tot hechtenis uit ging, verklaarde dat zij de gevangenen „le vend hebben doodgestoomd". Vijfentwintig gevangenen, die in de straf- afdeeling waren ondergebracht, zijn tengevol ge van de ontwikkelde hitte bewusteloos ge worden. Indien de stoom nog één uur lan ger was toegelaten zouden allen gedood zijn. De officier van justitie bestempelde het als waarschijnlijk, dat nog verdere arrestaties zullen volgen. Het onderzoek van gisteren heeft ongeloof lijke dingen onthuld. Toen de heete lucht in de beide cellen stroomden vochten zes gevan genen vertwijfeld om een plaats aan de deur, daar door een kleine spleet koude lucht kon binnendringen. Zij rukten zich de kleeren van het lijf en verloren tengevolge van de on dragelijke hitte bijna het verstand. Ten slotte werden ook de deuren zoo heet, dat de gevan genen daardoor brandwonden opliepen. Spoedig daama bezweken vier van hen, de twee anderen konden slechts in leven blijven omdat zij hun plaats aan de deur hadden weten te behouden. Ook in de aangrenzende cellen ontstond en zoo groote hitte, dat 25 gevangenen bewusteloos werden. Daarna werden zij in de buitenlucht ge bracht om bij te komen. (United Press,).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1