'tSatamakdet' het wrakjournaal van de Reeks wijzigingen in het R.A.P. aanbevolen. O.m. uitbreiding van de Commissie voor de VR IT p KG 26 AUGUSTUS' Ï938 VAN CASTRICUMSCHE PANTSERDELVERS en Terschellingsche goudgravers. Een authentieke foto uit het jaar 1910; het zorak van het Duitsche ramschip „Salaman der" li9t °P fort strand van Bakkum bij Castricum. Thans steken van het wrak alleen nog enkele deelen even boven het strandoppervlak uit. Bedrijvigheid onder het strand oppervlak van Bakkum. Met een variant op het 'bekende „East is Bast and West is West and never the twain shall meet", zouden we kunnen zeggen „Het land heeft het zijne, de zee grijpt het hare, en nooit zullen ze vrede sluiten". Zeenymphen hebben zich meester gemaakt van het „overzetveer"dat de verbinding van het Salamanderzorak met den vasten wal" vormt. Maar aan het strand van Bakkum bij Castricum schijnen de zee en het land het toch wel op een accoordje gegooid te heb ben, want daar ligt een wrak voor een deel in de macht van het zand en deels in de greep der golven. Het is echter slechts een schijn-accoord, want in feite is er meer dan van twee elementen, die een prooi vriend schappelijk met elkaar deelen, sprake van twee honden, die om een been vechten in dachtig een ander bekend gezegde en dan heeft het er veel van weg dat de derde hond er met het been van door zal gaan. Ondernemende menschen zijn n.l. bezig om het wrak leeg te pompen om het zoo om hoog te brengen en 't zoowel aan de greep van het water als aan die van het zand te ontrukken en r— om nog even bij die verge lijking' van die 'hond en dat been te blijven er alles af te kluiven wat van hun gading is. En dat belooft niet zoo gering te zijn. Want het wrak was eens het Duit sche 60(00 ton metende ramtoren- schip „Salamander", dat in oorlogs tijd had moeten dienen om schepen te rammen, en dat derhalve over een ge pantserd karkas beschikte, dat er mocht zijn. En al dat pantser, platen van 20 a 25 cM. dikte in een totale hoeveelheid van ongeveer 1000 ton, is natuurlijk nog in goeden staat en al het nu nog dik onder zand en mf«;? e? e foolte in het wrak van de „Sala- mm' 9eeiï toegang tot de duistere inge- imW Van s°foiP> waarin de menschen- tond yen rts glimwormen werken onder het K^mervlak van het Bakkumsche strand. water, als het eens aan de opper vlakte komt zal het wel van waarde zijn. Anders waren de ondernemers niet aan dit karwei begonnen! De „Salamander" strandde 28 jaar geleden dus in 1010 bij Bakkum en men heeft, toen het schip nog heelemaal op het strand lag, al geprobeerd er het een en ander van te sloopen. Uit dien tijd dateert ook de zeldzame foto die we hierbij van dit ramtoren- schip afdrukken. Nadien werd het schip door een storm weer de prooi van de golven en zakte het in den loop der tijden heelemaal in het zand weg. En de argelooze wandelaar, die zich op den 25sten Augustus van dit jaar op het Castricumsche strandbegaf teneinde het scheepsjournaal van de „Salamander" aan te vullen met een „wrakjournaal" om zoo de geschiedenis van het onfortuinlijke schip, dat bestemd was om andere schepen te ram men en door de elementen geramd werd, tot het einde toe uit te schrijven, vermoedde nog niet dat de kleine op rotsstukken gelijkende brokken metaal, die uit het zand bij de zee opstaken, de eenige teekenen van bestaan vormden, die het wrak nog gaf. Als een poliep op een rots. Op een van de „rotsstukken" was gelijk een poliep een klein huisje vastgeklemd, en die vergelijking met de poliep is zoo gek nog niet, want later ontpopte dit ding zich inderdaad als een zuigend organisme, n.l. als èen zand zuiger. Maar vooreerst was er aan het heele geval niets bijzonders te ontdekken; alleen maar die paar nauwelijks uitstekende stukken metaal met dat huisje dat, verroest als het was, in stijl bleef met de wrakstuk ken. En voor de rest de zee en het strand en een eenzame wandelaar. Overigens ner gens beweging of leven. En toch U ziet hier hoe klein de wrakstukken ver geleken bij de menschen zijn, die nog van de „Salamander" boven het strand uitsteken. Deze foto werd genomen van het andere wrak stuk, het achterscliipdeel, af. Onder het opper vlak van het zand, dat U hier ziet, werken menschen in de ingewanden van het Salaman derwrak als in een ware „pantsermijn". In het wrakstuk, dat het meest op het strand uitstak en dat zich bij nadere beschouwing liet kennen als het scherpe achterstuk van de „Sa lamander", zat een open luik en uit dat luik steeg zoo nu en dan een menschelijke klank op, welke afge wisseld werd door de dreuntonen van doffe hamerstrikken tegen metaal Binnen in de stikdonkere ingewan den van het schip liepen menschen rond met lantaarns en voor wie een blik waagde in deze duisternis leek het wel alsof glimwormpjes uit een sprookje hier onopgemerkt hun feest vierden. De waarheid was echter meer prozaïsch. Mannen met groote water laarzen aan en oliej assen om waren bezig met de laatste hand te leggen aan den aanleg van een groote lange buis, waardoor het zand, dat het achterschip van de „Salamander" ge vuld heeft, opgezogen wordt. D.w.z.: vollgens het beproefde systeem wordt eerst water in de zandmassa gespo ten, zoodat deze verdund wordt en dan wordt het water met het zand eruit gezogen. Later op den dag kwam er ook meer „uiter lijke" belangstelling voor het wrak. De hee- ren Bakker uit Zaandam en Borst uit Cas tricum, de beide ondernemers van de sloo- pingswerkzaamheden, kwamen aanwijzingen geven, en hoewel deze twee namen v.an de Castricumsche „pantserdelvers" wellicht niet zoo vaak in de kranten zullen verschijnen als die van hun Terschellingsche collegia's, de goudfoaggeraars Bol en van Capellen, ziet het er naar uit, dat het werk van het naam- looze zandzuigertje op het wrak van de „Sala mander" meer effect zal sorteeren dan de arbeid van de enorme „Karimata" boven het wrak van de „Lutine". Trouwens de Karimata is nog steeds op zoek naar het bijna legenda risch geworden meest waardevolle achter schip van de „Lutine" waar de schat in zit, en de *sandzuiger-zonder-naam van de heeren Bakker en Borst heeft het achterschip van de „Salamander", hetgeen in zooverre ook het meest waardevolle deel Ls dat het den toegang verschaft tot de ingewanden, en zoo tot de mogelijkheid om het heele schip, om hoog te krijgen en de pantserplaten machtig te worden, allang stevig te pakken. De heer Bakker wijst den schrijver van het wrakjour naal van de „Salamander" ergens 'n plaats op het met water doorweekte zand. De wand van de machinekamer bereikt. „Tot zoover zitten de jongens op het oogenblik binnen in het wrak. Tegen de wand van de machinekamer. We zullen nu probeeren een deur in die wand te vinden, en als dat niet lukt zullen we er een gat in branden om verder in het wrak te komen en ook de rest leeg te zuigen. We ver moeden dat er in het voorschip geen zand maar alleen water zit, want daar zijn de luiken bovenop dicht ge weest. Met dat deel zullen we, als we er eenmaal aan toe zijn, dus wel spoe dig klaar komen. Op het andere scheepsdeel waren de luiken echter open want daar hebben de sloopers in 1910 al aan gewerkt, zoodat dit stuk vol met zand is gestroomd. Wij heb ben die luiken intusschen alweer dicht gemaakt, maar door de jongste stormen zijn ze weer met zand be dekt." Men wil voorkomen dat het schip breekt. En de heer Bakker duidt uit dat de zee en het zand wonderlijke grillen hebben, want de zandbank, die nu dwars over het schip heen ligt en het grootendeels weer bedekt, ver huist herhaaldelijk en kan na den eerstvol- g-enden storm zijn heil weer ergens anders ge zocht hebben. De storm heeft ook zijn invloed gehad op de zuigwerkzaamheden in het schip, hoewel dit deels, omdat de luiken nu gesloten zijn, geen hinder meer ondervindt van het zand, dat er bovenop komt. Maar het luik,, waardoor men naar binnen komt, wordt nog niet gesloten om te voorkomen dat het schip, doordat het achterstuk leeg is en het voorstuk nog vol is, zal breken. En door dat luik is het achter schip dan ook tijdens de jongste stormen weer gedeeltelijk met zand en water gevuld. Niet echter in die mate dat de werkzaamhe den erdoor gestoord worden. Want zooals ge zegd zit men met het uiteinde van de zuiger buis al bij de machinekamer en de 80 P.K. Dieselmotor in het huisje van den zandzuiger doet, nu het mooie weer de werklieden toe staat om het wrak te bereiken, trouw zijn plicht. En de heer Bakker is vol vertrouwen dat zijn onderneming slagen zal. Gevaar voor belangstellenden. In den loop van den dag komt er belang stelling van de zijde van de badgasten, een zeer ongewenschte interesse. Niet omdat men den vacantiegangers geen kijkje bij het wrak gunt, maar omdat het in de omgeving daarvan gevaarlijk is te loopen, want overal steken soms bijna onzichtbare, punten me tal van het wrak op, waaraan men zich ern stig bezeeren kan. En vooral het „meertje", dat nog tusschen het achtership en het volle strand ligt, levert gevaar op Want op den bodem daarvan liggen allemaal stukken scherp metaal, waaraan menige nieuwsgieri ge, die door het overigens ondiepe water waadde om bij het wrak te komen, zijn huid al heeft opengehaald. Daarom is het voor al len, die niet bij de „pantserwinnerij" betrok ken zijn, raadzaam om op een flinken afstand te blijven. Voor menschen, die er wel wat te maken hebben, is er een overzetveer gemaakt, een zeer primitief weliswaar, maar eentje dat het best doet. Een vlot van een paar flinke planken met een stuk touw eraan, waarmee je je al naar believen naar het „schip" of naai den veiligen „wal" kunt trekken. En het is op dit vlot dat uw wrak journaal schrijver, na de geschiedenis van het ram schip „Salamander" tot en met den 25sten Augustus 1938 bijgeschreven te hebben, weer de veilige, echter ietwat zanderige haven van Castricum bereikt. V. H. De arbeid in hotels en restaurants. Op de a.s. feestdagen. De minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden, in verband met feesten ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, ten aanzien van mannen en vrouwen, die arbeid verrichten in een koffie huis of een hotel gedurende het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September het vol gende te vergunnen: Indien in een gemeente des rijks in verband met feesten als bovenbedoeld op één of meer dagen in bovengenoemd tijdvak voor koffie huizen of hotels een later sluitingsuur is toe gestaan, mag de aan dit verlate sluitingsuur aansluitende dagelij ksche onafgebroken rust tijd zooveel korter zijn dan 10 uren als de be trokken inrichtingen langer geopend mogen zijn, echter met dien verstande, dat die rusttijd niet minder dan zeven uur mag bedragen. Neen, dit is niet een van de baggermolenbuizen van de „Karimata". Dat bezoijst ook de belang stelling „aan den uxil" reeds! Het is een buis van den naamloozen zandzuiger, zoelke het zorak van de Salamanderleeg zuigt. Men ziet ook nog een deel van het achterschip van het zorak, waarop de zandzuiger als een poliep vastgeklemd zit. vergunningen. Commissie-Oud somt gebreken op. Het rapport van de commissie voor het auto vervoer van personen, onder voorzitterschap van mr. P. J. Oud, ingesteld door den Bond van Bedrijfsautobushouders in Nederland (commissie Oud) is thans verschenen. We orit- leenen er het volgende aan: De commissie heeft het reeds bestaande Ko ninklijk Besluit als uitgangspunt genomen en gaat dit K.B. in zijn geheel en artikelsgewijze na. Zij is van oordeel, dat onderscheiden moe ten worden de autobusdiensten, de autobus diensten met beperkten vervoersplicht en de regelmatig wederkeerende toerwagenritten. In tusschen meent de commissie, dat deze ver schillen niet neergelegd dienen te worden in een wettelijke regeling, maar dat deze onder scheidingen moeten worden uitgemaakt door de desbetreffende organen. De commissie ex artikel 5 van het R.A.P. be slist op dit oogenblik alleen over de aanvragen om vergunning voor autobusdiensten. De commissie-Oud komt tot de conclusie, dat het gewenscht is, dat de commissie ook voor andere vervoerssoorten als het vergun- ninggevend gezag wordt ingesteld, waarbij zij denkt aan het huurauto- en taxibedrijf en aan het verhuurbedrijf zonder chauffeur, en dat het aantal leden van de commissie voor de vergunningen dient uitgebreid te worden. Zoowel de commissie als de rijksverkeers inspectie moet voorgelicht worden door een bedrijfscommissie. De leden van deze com missie zouden door den minister benoemd moeten worden op voordracht van de orga nisaties. Wenschelijk ware ook een bedrijfs econoom in deze commissie te benoemen. Het is niet voor betwisting vatbaar, dat de commissie, die de vergunning verleent, ook precies weet wat ze met de vergunning heeft bedoeld. Daarom is de commissie het aangewe zen lichaam om de vergunning geheel af te handelen, doch ook de voorwaarden der ver gunning vast te stellen. Zooals de toestand nu is, heeft men geen verhaal op de commissie, wanneer de door den rijksinspecteur gegeven voorwaarden ongunstig voor den ondernemer uitvallen. Als algemeene regel gelde zoowel bij het ver- leenen eener geregelde als eener tijdelijke ver gunning, dat niet meer dan één ondernemer hetzelfde traject bedient, tenzij de exploitatie van dien ondernemer aanleiding is, om ook nog een ander tot het vervoer op het reeds bezette traject toe te laten. Bezwaar bestaat tegen het beroepsrecht van den rijksinspecteur, die een te groote bevoegd heid heeft. De commissie meent, dat niet alleen de auto bussen, maar ook de toerwagens nog een grootere ontwikkeling tegemoet zullen gaan. Nu alom het bezwaar wordt gehoord, dat richt lijnen voor de rijksinspecteurs ontbreken, wondt voorgesteld, dat na advies van de be drijfscommissie de algemeene luchtlijnen wor den vastgesteld, volgens welke dé rijksinspec teurs deze vergunning moeten geven. De commissie beveelt voor de toerwagens aan: geen verandering in de bestaande nega tieve definitie, onderscheiding in regelmatig wederkeerende toerwagenritten en inciden- teele toerwagenritten en vergumiingverleening door de rijksinspecteurs. Taxi's en huurauto's. Dat het R.A.P. ten aanzien van de regeling van het vervoer per taxi en huurauto weinig bevrediging heeft geschonken is een feit, idat in de bedrij fskringen overbekend verondersteld •mag worden, aldus het rapport. Ongetwijfeld is dit een gevolg van de te vaige bepalingen van het R.A.P. en van de groote bevoegdheid van B. en W. als gevolg van het ontbreken van bindende richtlijnen in het R.A.P. Van eenige verbetering in het taxi- en huurautobedrijf is dan ook sedert het in werking treden van het R.A.P. weinig te be speuren. De nood in deze bedrijven is zoo groot, dat reikhalzend naar een betere wet wordt uitgezien. De art.. 17 en 18 stellen geen enkelen eisch aan den aanvrager van de vergunningen zelf. De commissie meent evenwel, dat bij het ver- leenen van een vergunning ook aandacht ge schonken moet worden aan den aanvrager en den ondernemingsvorm. Zij beveelt aan te we ren die bedrijfsvormen, welke zich kunnen ont trekken aan alle sociale voorschriften, zooals chauffeurs-combinaties. Deze bedrijfsvorm zal steeds een bron van moeilijkheden blijven op leveren bij eiken te treffen maatregel, ter ordening en saneering van den bedrijfstak in zijn geheel. Ook dient per onderneming een minimum aantal wagens te worden voorge schreven in verband met de grootte van de ge meente, waar het bedrijf wordt uitgeoefend. Het zou gewenscht zijn art. 17 zoo te redigee ren, dat de verleende exploitatievergunning recht geeft op het innemen van standplaats op den openbaren weg, waarbij B. en W. dan de bevoegdheid hebben standplaatsen te be palen. De bepalingen in zake de keuring behooren uniform te zijn voor het geheele land. In het R.A.P. komen geen bepalingen voor over de „verhuur zonder chauffeur". Nu het R.A.P. bijna twee jaar in werking is geweest, blijkt alom, dat terwijl voor alle bedrijfstak ken in het autopersoiienvervoer een regeling is gegeven, de uitwassen zich gaan vertoonen op dit terrein. Een regeling van het verhuur bedrijf zonder chauffeur acht de commissie noodzakelijk. De commissie heeft zich beraden of het ge wenscht is, het eigen vervoer vrij te stellen van inschrijving. Zij meent echter, dat het aanbeveling verdient de inschrijving te be houden. Doodelijk kinderspel. Tragisch ongeluk te Hoogland. Woensdagavond werd de elfjarige knaap A. W. in de schuur van zijn grootvader, bij wien •hij logeerde, hangende aan een touw gevon den. Na een nauwkeurig onderzoek is geble ken, dat elke vorm van misdrijf uitgesloten moet worden geacht. Het kind schijnt met een stuk touw op den rand van het kolenhok geklommen te zijn en heeft vervolgens het eene eind van het touw eenige malen om een boven hem hangenden balk gewonden, terwijl hij het andere eind, waaraan een lus bevestigd was, om zijn hals heeft gedaan. De knaap heeft zich op een gegeven mo ment niet op den dunnen rand van het hok staande kunnen houden en is uitgegleden. Het strak gespannen touw was echter niet toereikend om hem op den grond van het leege kolenhok te doen belanden, met het ge volg, dat het kind op vreeselijke wijze den dood heeft gevonden. Graanhandelaren op audiëntie bij dr. Golijn. In verband met verhoogde monopolieheffing. In verband met den toestand, welke is ont staan door het verhoogen van de monopolie- heffingen op graan, heeft het comité van graanhandelaren, gevestigd te Rotterdam, zich dezer dagen tot den minister-president, dr. H. Colijn, gewend, met het verzoek, enkele afge vaardigden van den graanhandel in audiëntie te ontvangen, ter bespreking' van den huldigen stand van zaken. Naar wij vernemen, heeft dr. Oolijn deze audiëntie toegestaan. A.s. Dinsdagmorgen om 10.30 zal de minister-president de afgevaardig den van den graanhandel ten departemente ontvangen. Vreugdevuren langs Nederland's kusten en grenzen. Zooals reeds met een enkel woord is gemeld, zullen op den avond van den vijfden September door de Neder- landsche jeugd ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin langs de geheele Nederlandsclie grens en kust en in de provinciale hoofdsteden vreugdevuren worden ont stoken als een sein, dat de dag van den zesden September de nationale feestdag, op welken dag ook des avonds de hulde van de Nederlandsclie jon geren aan de Koningin plaats heeft, nadert. Deze vuren zullen des avonds om negen uur worden ontstoken en ook o.m. in Castricum, Wijk aan Zee, Vel- sen, Zandvoort en Noordwij k. In 140 gemeenten in totaal en op den af sluitdijk zullen de vuren branden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 24 Augustus 1938, is anet ingang van 15 September 1938 benoemd tot burge meester der gemeente Heeze: jhr. mr. Th. W. Serraoris. Ambtenaar van Maatschappelijken Steun mishandeld. Amsterdamsclie rechtbank eischt zware straf. AMSTERDAM, 25 Augustus. De officier van justitie mr. J. W. Bosch vorderde vandaag een gevangenisstraf van een jaar tegen een werkloozen havenarbeider, die een portier van een der steunbureaux ernstig had mishandeld. De man was op 11 Juni 1.1. in het gebouw van Maatschappelijken Steun in de Marnixstr. te Amsterdam verschenen om te klagen over het inhouden van zijn steun. Daar de werk- looze zich op „verboden terrein" bevond ge lastte een ambtenaar hem naar beneden te gaan. Op dat moment kwam de hoofdportier naar boven, die het bevel herhaalde. De man verzette zich en sloeg en schopte om zich heen. Een portier die beneden dienst deed, schoot te hulp en tenslotte gelukte het den werklooze uit het. gebouw te verwijderen. De hulpportier liep bij de worsteling een hevigen kaakslag op. Met een hersenschudding moest hij in het Wilhelmina gasthuis worden opge nomen. Het verzoek tot invrijheidstelling wees de rechtbank, die 30 Augustus vonnis zal wij zen, af. Prof. G. Besselaar legt tijdelijk zijn functie neer. Mej. dr. E. J. M. Conradie waarneemster. Prof. G. Besselaar, bijzonder hoogleeraar in de Zuid-Afrikaansche taal- en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam, heeft wegens gezondheidsredenen en een voorge nomen reis naar Zuid-Afrïka, een jaar verlof gevraagd. Bi dien tijd zullen zijn lessen wor den waargenomen door mej. dr. Elisabeth J. M. Conradie, lector in Afrikaansch en Neder- landseh aan het universiteitscollege te Bloem fontein. Mej. Conradie heeft in de jaren 1031 en 1932 aan de universiteit van Amsterdam ge studeerd. Zij was een der meest gewaardeer de leerlingen van de professoren Prinsen en Stoett en deed in 1932 haar doctoraal exa men cum laude. In 1934 was zij opnieuw in Nederland en promoveerde zij te Amsterdam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, we derom cum laude, op een proefschrift: „Hol landse Skrywers uit Suid-Afrika, een kultuur- ■hïstoriese studie, deel 1 (16521875)". Thans is zij opnieuw in Nederland voor de •bronnenstudie voor deel 2 van haar „Hol landse Skrywers", dat het tijdvak 13751905 zal behandelen. Van dit toevallig verblijf profiteert thans de Amsterdamsche universiteit daar dr. Con radie bereid is bevonden, gedurende den ge- heelen cursus 1938—1039 de lessen van prof. Besselaar waar te nemen. Dr. Conradie is een groote kracht in de 'huidige Afrikaansche taalbeweging. Zij is lid van de „Suid-Afrikaanse akademie vir taal, lettere en kuns". Met prof. D. F. Malherbe vormt zij de redactie van het „Tydskrif vir wetenskap en kuns". Zij heeft den stoot ge geven tot de uitgave van ,Die joernaal van Dirk Gysbert van Reenen" door het van Rie- beeck-genootschap. Zij is ook lid van het his torisch genootschap te Utrecht. Het optreden van dr. Conradie wordt door de Afrikaansche studenten hier te lande met grooten bijval begroet. Ongetwijfeld zal zij ook bij het jonge Nederland belangstelling voor de cultuur van Zuid-Afrika weten te wekken,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5