Indrukken uit Praag. Invasie van emigranten en journalisten. BURGERLIJKE STAND. VERDWENEN BUITENPLAATSEN IN DE GEMEENTE VELSEN. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Amaryllis Belladonna. De spanning is nog geenszins geweken. PRAAG, 21 Augustus. (Van een bijzonderen medewerker). WANNEER er een land is, dat tegen woordig in het middelpunt van de belangstelling van de geheele wereld staat, dan is dit zeer zeker Tsjecho- Slowakije, een staat met een bevolking van bijna vijftien millioen zielen het zijn er circa 14.700.000 welke in het hartje van Europa ligt. Afstanden zijn tegenwoordig niet meer zoo groot als zij vroeger waren. Een K. L. M.-vliegtuig brengt u tegenwoordig in ongeveer twee en een half uur van Waal haven naar de Tsjecho-Slowaaksche hoofd stad Praag. Het leven m Praag gaat oogenschijnlijk zijn gewonen gang. Op het Vaclavs-ke Na- inesti, het Wenzelsplein, de breedste en voor naamste straat van de binnenstad, die bijna zevenhonderd meter lang en zestig meter breed is, bruist nog steeds dag en nacht een druk grootestadsverkeer. Vreemdelingen zitten er op de terrassen voor de cafés en laten dit leven aan zich voorbijglijden. De boomen beginnen wat herfstachtig-droge blaren te krijgen en wat kaal te worden. De dagbladen aan de stalletjes worden gretig gekocht. Het is een groot voordeel, dat des avonds al de ochtendbladen van den volgen den dag te krijgen zijn. Het wemelt in de stad van buitenlandsche journalisten. Velen hun ner hadden vroeger hun vaste woonplaats in We enen. Een deel van die correspondenten is naar Praag gekomen en een ander deel heeft zich te Boedapest gevestigd. Andere persmannen weer zijn als „specials" door hun Engelsche en Amerika-ansche bladen naar de Tsjecho-Slowaaksche hoofdstad gezonden. Overal komt men bekende gezichten tegen van lieden, die men al vroeger elders ont moet heeft toen daar wat aan de hand was. Verder zijn er veel emigranten uit Oostenrijk, voor het grootste deel Joden. Vandaar, dat men in de drukste straten nog meer Duitsch hoort spreken dan vroeger onder de normale omstandigheden al het geval was. Er hangt nog steeds spanning in de lucht. De oorlogspsychose, die ook in andere landen in hevige mate aan te treffen is, is hier eveneens merkbaar, al heeft de komst van Runciman natuurlijk wel een verzachting gebracht. Men hoopt, dat hij er mettertijd in zal slagen een verzoening tusschen de tegen over elkander staande volksgroepen tot stand te brengen. Zijn bijeenkomst met Henlein is van buitengewoon veel belang gewest. Dat hij zijn weekend rustig op het jachtslot van prins Schwarzenberg is gaan doorbrengen wordt door velen als een bewijs beschouwd, dat zijn zaak marcheert en dat er op het oogen- bli-k geen al te donkere wolken aan den bin- nenlandschen politieken hemel zijn. De eeht- genoote van den prins is een Nassausche prinses, Hilda, een bzuster van de regeeren- de groothertogin van Luxemburg. Wanneer men met Tsjechen spreekt, uit welke kringen zij ook komen, krijgt men tel kenmale weer opnieuw den indruk, dat zij in alle opzichten op den oorlog voorbereid zijn en dat zij dien ook geenszins vreezen. De Tsje chen schijnen vast van plan hun eerst sedert twintig jaren bestaanden staat met alle in hun macht staande middelen te verdedigen. Mocht het werkelijk tot een oorlog komen, die natuurlijk verschrikkelijke vormen zou aan nemen, dan zal het leed van het Duitsche deel van de bevolking van Praag en van de andere steden en dorpen en streken in het midden van het land niet te overzien zijn. Gasmaskers verplicht! TT EDEREEN, die in Tsjecho-Slowakije woont, 1 ook wanneer hij buitenlander is, moet, wan neer hij het maar eenigszins betalen kan, een gasmasker bezitten. Voor hen, die dit niet be kostigen kunnen, worden zulke gezicht- en hoofdbedekkingen gereed gehouden. Ook de correspondenten van buitenlandsche bladen, die hun permanent kwartier in dit land heb ben opgeslagen, moeten een gasmasker heb ben. Ik geloof niet, dat de familieleden in Hol land van een hier wonenden Nederland- schen journalist hun bloedverwant zouden herkennen, wanneer hij een foto van zichzelf met zulk een geslurfden helm naar het va der land zou sturen. Trouwens ook onder el kaar zou niemand hier weten, wie de een of wie de ander is. Er zou, afgezien van de al- geheele consternatie een hopelooze verwarring Taalproblemen. TftE Tsjechen verkeeren al ziet men hen dit op straat niet aan in een toestand fan hevige opwinding. Het is maar beter in een specifiek restaurant of bierlokaal niet al te luid Duitsch te spreken. Want dit wekt misnoegen op, dat zich op verschillende wijzen uit. Het is moeilijk het den lieden eerst aan het verstand te brengen dat men geen Duit- scher is. Men kan toch niet van eiken vreem deling verwachten, dat hij eerst Tsjechisch gaat leeren voordat hij hierheen komt, vooral niet, wanneer hij slechts van plan is een paar dagen of een paar weken in dit land te blijven. En Duitsch is per slot van rekening de taal, die de meeste lieden hier toch wel verstaan. Een overblijfsel voor een groot deel uit den tijd van de vroegere Oostenrijk-Hon- gaarsclie monarchie en van den wereld-oorlog. In welke taal moeten een Hongaar, een Hol lander, een Deen of een Engelschman met een Tsjech converseeren wanneer die Tsjech geen Hongaarsch, geen Hollandsch, Deensch, En- gelsch of Fransch spreekt en die vreemdeling de Tsjechische taal weer niet geleerd heeft? Onaangename incidenten doen zich helaas uog steeds veelvuldig voor. Terwijl men in Tsjecho-Slowakije vol zor gen is omtrent de naaste toekomst en het probleem „komt er oorlog of komt er geen oorlog?" aan de orde van den dag is, heeft de Chineesche gezant te Praag, de heer Lone Liang bij een Praagsche uitgeversmaatschap- Pij oen boek laten verschijnen, dat den titel «China moet overwinnen" draagt. Dit is reeds het tweede boek van dezen diplomaat.'t Boek is een vervolg op een reeds vroeger in het licht gegeven werk „Waarom China vecht". In leidende woorden werden voor dit boek ge- schreven door de Chineesche gezanten te Brussel en te Londen. Het poogt aan te toonen, dat China voor den wereldvrede en voor de toekomst der beschaving strijdt. Spoorweggoederenvervoer tijdens de a.s. feestdagen beperkt. Naar wij vernemen zullen de Nederland- sche Spoorwegen, ingevolge het door de re geering verklaren tot nationalen feestdag van den 6en September a.s. in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin, de aanneming ten vervoer, het ver voer, de aflevering en de bestelling van goe deren en levende dieren op dien dag beper ken als op erkende feestdagen. Op dien dag zal de bestelling van expres goederen en van snelgoederen met spoedbe stelling slechts geschieden voor zoover dat mogelijk is, terwijl afhaling van goederen niet zal plaats hebben. HAARLEM, 25 Augustus. Ondertrouwd 25 Augustus: P. J. Bonke en M. Stolwijk; J. H. Schenk en H. Visser; H. de Vries en M. J. P. van Looij; T. L. de Jager en W. J. M. Vermeulen. Gertrouwd 25 Augustus: W. H. E. Bogaardt en A. L. Priesman; S. van Looij en J. M. Wa- leveld; I. M. Timmerman en F. W. Josseaud; A. R. Oostheim en C. B. J. van der Wateren; R. Sterringa en C. R. Hoffmann. Bevallen 23 Augustus: A. M. Braak—Rolf es, z.; 24 Augustus: C. J. JornaHomringhausein, z.; M. M. SmitHorn, z.; 25 Augustus: W. Rusmanv. Noorloos, d. Chineesch verkeersvliegtuig neergehaald. Inzittenden van het toestel, dat op het water terecht kwam, met mitrailleurs beschoten. 13 a 14 dooden. HONGKONG, 24 Augustus. Bij Yoetsing nabij Macao is vandaag een Chineesch passagiersvliegtuig door Japansche toestellen neergeschoten. Dertien a veertien personen moeten hierbij om het leven gekomen zijn. Klaarblijkelijk hebben alleen de piloot de radiotelegrafist en een passagier de ramp overleefd. Aan boord van het toestel, dat behoorde aan de Chineesche Nationale Luchtvaartmaat schappij, bevonden zich tal van Vooraanstaan de Chineesche bankiers. Zij waren In Hong kong aan boord gegaan en op weg naar een conferentie in Tsjoengking. Kort nadat het toestel was opgestegen, zond de piloot, de Amerikaan Wood, het volgen de radiobericht uit: „Worden achtervolgd door Japansche vliegtuigen". De vervolgers hebben toen, naar men van Chineesche zijde ons mededeelde, het verkeerstoestel ingehaald, waarop Wood gepoogd heeft op de rivier een landing uit te voeren. Inderdaad heeft de machine de ri vier kunnen bereiken, doch toen de inzittenden poogden, zich zwemmende te redden werden zij met mitrailleurs beschoten. Op het oogenblik wordt met schepen en sloepen naar de ver misten gezocht. De luchtvaartmaatschappij heeft de be trokken militaire Chineesche autoriteiten ver zocht het wrak van het vliegtuig te laten be waken tot het onderzoek heeft plaats gehad. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat de president van de Chineesche wetgevende macht, dr. Soen Fo, tevoren van plan was de conferentie te bezoeken en slechts door een toeval niet ook in het" toestel plaats had ge nomen. (United Press). SCHIP Angra (Fin) An ja (Fin) Aenos (Gr.) Alcionus (Eng.) x) Atreus (Eng Amstelland (Ned.) x Agnita (Ned.) Alcides (Eng.) x) Achilles (Ned.) Ajax (Ned.) Altona (Du.) Ariadne (Ned.)' Agamemnon (Ned.) Barneveld (Ned.) Breda (Ned.) x) Bitterfeld (Du.) Bintang (Ned.) Boskoop (Ned.) Boschfontein (Ned.) x) Bennekom (Ned.) x) Chr. Huygens (Ned.) x Cordillera (Du.) x) Caribia (Du.) x) Costa Rica (Ned.) D. N Bogiazides (Gr.) D. G. Thermiohs (Gr.) Eurybates (Eng.) x) Eriksborg (Zw.) Essen (Du.) Ganymedes (Ned.) Glarona (Noor) x) Heemskerk (Ned.) x) Hamm (Du.) Holmelea (Eng.) Hermes (Ned.) Hedera (Zw.) Heidelberg (Du.) Jaarstroom (Ned.) Jagersfontein (Ned.) Juno (Ned.) Joh.v.Oldenbarnev. (N.: J. P. Coen (Ned.) x) Luneborg (Du.) Liberian (Eng.) Laertes (Ned.) x) Meerkerk (Ned.) Myrmidon (Br.) Montferland (Ned.) x) Marina (Noor) x) Michael Frunze (Rus.) Meliskerk (Ned.) x) Maaskerk (Ned.) Nigerian (Br.) Nereus (Ned.) Orion (Ned.) Oberon (Ned.) Orestes (Ned.) Ocana (Eng.) x) Ove Toft (Noor) Odysseus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) Palatia (Du.) Poelau Roebiah (Ned.) Pluto (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Poelau Laut (Ned.) x) Poelau Bras (Ned.) x) Reaveley (Eng.) Randfontein (Ned.) Reggestroom (Ned.) Radmanso (Zw.) Serooskerk (Ned.) x) Soemba (Ned.) Sesostris (Du.) Sembilan (Ned.) x) Socrates (Ned.) Simon Bolivar (Ned.) Sarita (Noor) x) Salland (Ned.) x) Triton <Ned.) Teucer (Br.) Titus (Ned.) Vesta (Ned.) Vulcanus (Ned.) Zuiderkerk 'Ned.) xi VAN La Plata 4 Sept. La Plata 29 Aug. San Nicolas 5 Sept. Batavia 7 Sept. Batavia 16 Sept. Buenos Aires 16 Sept. Curasao Curacao 1 Sept. Alexandrië 17 Sept. Kopenhagen 28 Aug. Ned. Indië 7 Oct. Midd. Zee Hamburg Chili Chili Ned. Indië 8 Sept. Batavia Chili Hamburg 26 Aug. Hamburg Batavia 31 Aug. Hamburg 28 Aug. Pto Barrios 16 Sept. Toeristenreis San Nicolas 28 Aug. Buenos Aires Batavia 24 Aug. Gefle 28 Aug. Ned.-Indië 7 Oct. La Romana Curasao Zuid Afrika Macassar 4 Sept. West Afrika Midd. Zee Onega 27 Aug. Ned. Indië West Afrika- 30 Aug. Zuid Afrika Hamburg 25 Aug. Batavia 21 Sept. Madeira Ned. Indië 27 Sept. West Afrika Batavia' 23 Sept. 'Japan 29 Aug. Ned Indië 1 Sept. B. Aires 4 Sept. Aruba 27 Aug. Archangel 29 Aug. Beira Hamburg 28 Aug. West Afrika 3 Sept. Oporto Zw. Zee 24 Aug. Zw Zee 8 Sept. Santos Baytown 1 Sept. Louisburg (v. Velsen) 30 Aug. Stettin Batavia Mexico 31 Aug. Batavia 29 Aug. Danzig Batavia 4 Oct. Batavia Hamburg Buenos Aires 10 Sept. Z. Afrika Wert- Afrika 10 Sept. Lulea (v. IJ-m.) 30 Aug. Japan Batavia 16 Sept. Cristobal Batavia Chili 31 Aug. West Indië Texas City 4 Sept. Hamburg 4 Sept. Alexandrië 4 Sept Rosyth 27 Aug. Bourgas Midd Zee 26 Aug. Midd Zee 5 Sept. Verm, aankomst LAATSTE BERICHT 8 Aug. van Victoria. 17 Aug. v. Teneriffe 18 Aug. van St. Vincent. 9 Aug. van Belawan. 16 Aug. v. Padang 21 Aug. te Santos. 20 Aug. te Aruba. 12 Aug. vertrokken 24 Aug. te Gokec. 25 Aug. vertrokken. 19 Aug. van Banjoewangi. 25 Aug. te Fiume. in lading. 25 Aug. te Liverpool. 21 Aug. van Paita. 21 Aug. van Pt. Said. 22 Aug. van Pt. Said. 23 Aug. te Tocopilla. 25 Aug. vertrokken, in lading. 24 Aug. van Genua, vertrekt 27 Aug. 26 Aug. vertrokken. 24 Aug. te Stockholm. 19 Aug. van Madeira, in lading. 23 Aug. te Londen. 22 Aug. van Umea. 21 Aug. van Macassar. 19 Aug. vertrokken. 9 Aug. vertrokken. 22 Aug. 22 Aug. 11 Aug. 24 Aug. 22 Aug. 20 Aug. 26 Aug. 22 Aug. 24 Aug. 24 Aug. 22 Aug. van Marseille, van Pt. Said, v. Freetown van Valentia. van Lodingen, te Soerabaya. te Hamburg, van Pt. Said, vertrokken, vertrokken, van Funchal. 23 Aug. van Colombo. 21 Aug. van Saltpond. 20 Aug. vertrokken 25 Aug. te Antwerpen. 24 Aug. van Marseille. 16 Aug. van Rio Janeiro. 9 Aug, vertrokken 19 Aug. vertrokken. 20 Aug. vertrokken, vertrekt 27 Aug. 24 Aug. te Londen. 24 Aug. vertrokken. 23 Aug. te Rotterdam. 24 Aug. te Izmir. 20 Aug. vertrokken. 12 Aug vertrokken 26 Aug. van Land's End. vertrekt 27 Aug. 22 Aug. van Sabang. 16 Aug. v. Trinidad in lading 26 Aug. vertrokken, vertrekt 27 Aug. in lading, in lading. 10 Aug vertrokken. 20 Aug. te Durban. 19 Aug. van Pt. Bouet. 24 Aug. vertrokken. 24 Aug. van Penang. in lading. 26 Aug. van Pto Cabello. 22 Aug. van Sabang. 26 Aug. van Corral. 17 Aug, v. Barbados 17 Aug. vertrokken, vertrekt 3 Sept. 24 Aug. van Mytilene. 22 Aug. te Southampton. 24 Aug. vertrokken. 24 Aug. van Finisterre. 24 Aug. van Algiers. '3 Aug. te Yokohama MIDDELOO. De buitenplaats Middeloo stond ter plaatse, waar nu het café der familie Gerrits is, aan den Driehuizerkerkweg tegenover den Zee weg. In zijn Wandelingen door Nederland zegt Ds. J. Craandijk: .Gesloopt is het aan zienlijke Middeloo, met zijn vorstelijke hui- zinge, tot voor omstreeks 25 jaren de trots van den omtrek." Dat vóór omstreeks 25 jaar zal geweest zijn tusschen 1840 en 1850. De oudste ons bekende bewoner van deze buitenplaats was de heer Dionys Meulenaer, gedoopt in de Zuiderkerk te Amsterdam 12 Januari 1681. Hij was een zoon van Hendrik Meulenaer Roelofsz., die in 1672 kruidenier was te Amsterdam en die daarna een zeer voornaam koopman werd en directeur van den Levantschen handel. Dionys Meulenaer was groothandelaar in Italiaansche en Levantsche zijde en Turksch garen onder de fa. Meulenaer en Soonen. Hij stichtte hi 1712 met zijn zwager Pieter Schout Muilman de firma Muilman en Meulenaer, die echter hl 1727 werd ontbonden, waarna hij zijn zaken voortzette onder de fa. Dionys Meulenaer en Co. Meulenaer was lid der Amsterdamsche vroedschap, werd in 1700 vaandrig der 'bur gerij, in 1708 commies der posterijen en in 1719 directeur van den Levantschen handel, Hij trouwde eerst met Wilhelmina Hillegonda Muilman, geboren in 1684 en overleden ir 1710 en daarna te Haarlem met Barbara Cor nelia Fabricius, geboren in 1692, die in 1733 overleed. Hij zelf overleed 27 Mei 1734. Middeloo kwam na den dood van Meule naer aan vrouwe Maria Richardma Karsse- boom, weduwe van den heer Simon Jan Bap- tista Barchman Wuytiers, geboren te Utrecht 21 December 1702. Deze koopman, die te Am sterdam op de Keizersgracht woonde, werd in 1723 ontvanger van de Puraner en in 1732 directeur van den Levantschen handel. Hij was op 6 Maart 1724 getrouwd met Aletta Maria Kerby, dochter van Willem Kerby en Adriana Voet en daarna op 30 October 1731 met genoemde Maria Karsseboom, die in 1698 ">oren was. Dat huwelijk duurde maar 8 maanden, want de heer Barchman Wuytiers stierf 16 Juli 1732 op 29-jarigen leeftijd. De weduwe kocht huize Middeloo. Zij be woonde in 1742 in Amsterdam een huis van f 1500 huurwaarde, hield 6 dienstboden en een koets met 3 paarden. Haar broeder Dirk en haar zuster Margaretha woonden bij haar in. Zij zette de handelszaak van haar man voort onder de firma Wed. Barchman Wuy tiers en Dirk Karsseboom en overleed te Am sterdam in 1751. Vermoedelijk hebben de Karsseboom's daar na nog op Middeloo gewoond. Op 30 Augus tus 1767 werd de buitenplaats voor f 15.500 -ic.neperi voorzien var een x' zijn ^rooter aai 6000 ton Hoogovens Papierfabriek Nederl. Engelsch Fauna The Countess Amsterdam Havre laden iaden Welluidender kon het moeilijk: Amaryllis Belladonrfa. En het bolgewas, dat er mee wordt aangeduid is heelemaal in overeenstemming met de sierlijke benaming. Komende maand zult u de plant zien bloeien en daarom ver dient ze in ons plantenhoekje wel een beurt. Dit is nu heusch een échte Amaryllidae. Wat wordt er al niet met een verkeerden naam opgescheept! Lelies in diverse soorten, die heelemaal geen lelies zijn; rozen, dito; ook amaryllissen. Gewoonlijk wordt de uit tro pisch Zuid-Amerika afkomstige Hippeastrum of Ridderster „Amaryllis" genoemd; u kunt de groote roode, rose, witte en gestreepte trompetbloemen in het voorjaar in alle bloem- winkels zien. Familie van de echte Amaryllis is deze Hippeastrum wel; maar ze staan toch botanisch ver van elkaar. Dat kan men trou wens aan 't zaad al zien dat bij Hippeastrum in een platliggend zwart vlies is opgeborgen, waar één zaadknop soms wel 75 zaden bevat, terwijl het zaad van Amaryllis naakt, groot en massief is en schaarsch; in één zaadknop zit ten slechts enkele zaden. Amaryllis hoort bo vendien thuis in de Kaapkolonie. Ook de Goudlelie, Sprekelia formosissima (geen echte lelie, natuurlijk) wordt Amaryllis genoemd en zelfs Sternhergia lutea, het kleine crocus- achtige gele najaarsbloeiertje. Maar nu de echte Amaryllis. Per bol komen er 23 dikke, bruinachtige stengels voor den dag, tot 75 c.M hoog en daaraan staan de trompetvormige, zeer welriekende bloemen, die karmijnrose met wit van kleur zijn en wel tot het allermooiste behooren dat de 'Kaap voortbrengt. Er zit veel variatie én in grootte én in kleur der bloemen; soms is het rose zoo sterk, dat het bijna karmijn wordt. Ook zijn bij sommige variëteiten de bloemschermen veel grooter dan bij den typevorm. Een van de al lermooiste is Amaryllis Belladonna purpurea major. Nu maakte een kweeker een kruising tus- sche Amaryllis Belladonna purpurea major (die dan de zaaddraagster werd) en Bruns- vigia josephinae, ook wel genaamd Amaryllis gigantea. Deze Brunsvigia is feitelijk geen echte Amaryllis; het is een Kaapsch bolgewas met geweldig groote bollen en zeer kleine, vuurroode bloemen die in groot aantal on geveer 50 bijeen staan aan den top van den bloemstengel. Botanisch staat deze Brunsvi gia zeer dicht bij de echte Amaryllis Bella donna en het zaad is vrijwel hetzelfde. Van daar ook dat de kruising goed slaagde; het re sultaat: een hybride met vrijwel dezelfde mooie bloemen als de moeder maar dank zij den „vader" was het bloemscherm veel voller en ronder geworden. Een vooruitgang dus, dit kruissingsproduct, dat men Amaryllis Parkeri noemde. Nu kwam er een tweede kweeker een landgenoot een Haarlemmer zelfs en die re deneerde als volgt: als een kruising tusschen Belladonna en deze niet al te mooie Bruns vigia al zulke goede resultaten geeft, hoe mooi zal dan de hybride van Belladonna pur purea major en deze Amaryllis Parkeri wel niet worden? Gedacht, -gedaan; al heeft zoo iets natuurlijk veel voeten in de aarde. Het resultaat van deze nieuwe kruising werd een verbeterde uitgaaf van A. Belladonna Parkeri met prachtige groote, intens karmijnrose bloe men met een wit hart, heerlijk geurend en bo vendien rijkbloeier.d. Dit werd dan de kort is de naam niet Amaryllis Belladonna Par keri Zwanenburg var. Iets prachtigs, maar niet geschikt voor potcultuur. De bollen wor den in den nazomer geplant in zeer vetten en gekocht door Mr. Diderich Joan van Hogen dorp. Graaf des Heiligen Roomschen Rijks, Heer van Steenhuysen, baron van St. Jan ten-Steen en Glossenberghe. Hij was 2 De cember 1731 te Vlissingen geboren en een zoon van Mr. Johan Francois baron van St. Jan-ten-Steen en Johanna Maria de la Pol- ma de San-Fuentes. De heer van Hogen dorp was eerst kapitein van een compagnie Hollandsche guardes, daarna van 17561780 secretaris van Am sterdam, waar hij op de Heerengracht woon de. Hij trouwde eerst op 5 Augustus 1759 te Amsterdam (Eilas vermeldt „op Zondagavond half acht) met Sara Jacoba Clifford, geboren in 1734 en weduwe van den heer Jean Deutz van Assendelft, nadat hij eerst in 1753 in Den Haag getrouwd was met Cornelia Petro- nella Slicher, geboren in 1729 en overleden in 1756. De tweede vrouw overleed in 1787, waar na graaf van Hogendorp op 30 Maart 1788 te Haarlem huwde met Magdalena Testart, ge boren in 1746. Zij was een dochter van Elbert Testart, die in 1750 burgemeester van Haar lem was en later Raad en Rentmeester- Generaal van Noord-Holland, Kennemerland en Brederode. Op 23 Augustus verkocht graaf van Hogen dorp huize Middeloo aan zijn vrouw voor f 50.000. Men mag dus aannemen, dat hij de buitenplaats belangrijk had verfraaid en ze ker is het huis een vorstelijke huizinge ge weest. De graaf van Hogendorp overleed 30 Juli 1789 te Hinnisdael bij Antwerpen Uit een akte van 13 Januari 1749 blijkt, dat de we duwe te Haarlem woonde, immers volgens die akte machtigde Vrouwe Judith Magdalena Testart (weduwe van Mr. Diderich Johan,. Grave van Hogendorp, in leven baron van St. Jan-ten-Steen en Glosserberghe) de heer en Adriaan de Waal Malefijt en Adriaan de Waal Malefijt Jr. om voor f 35.000 over te dragen aan Jacobus Catharinus den Beer Poortugaal en Diederik Jacob den Beer te Amsterdam de hofstede Middeloo met toebehooren, gelegen te Velsen. De overdracht geschiedde ten over staan van J. H, Froicken, notaris te Haarlem. Hieruit blijkt, dat in die weinige jaren de waarde van het buitengoed met, f 15.000 ver- minderde. Bij het oude archief van Velsen bevinden zich stukken uit 1776 en 1777 omtrent de ver legging van het Wijk aan Zeeër en Hofgeester voetpad, waarmede de hofstede Middeloo en naburige landen belast waren. De bewoners van Middeloo hadden een vaste bank in de kerk te Velsen, die tot den inventaris van Middeloo behoorde. Uit een akte van 10 Februari 1800 blijkt, dat de nieu we eigenaars, de heeren den Beer Poortugael en den Beer, machtiging gaven aan Pieter Corver, schoolmeester, om een bank in de kerk aldaar, met de zich daarin bevindende bijbels en kussens, voor 140 gulden over te dragen aan de kerkmeesters van de Gerefor meerde (Hervormde) Kerk,. In een beschrijving van Velsen. lezen we nog: „Ook Middeloo was in zijn tijd zeker een der prachtigste buitengoederen in den om trek, welks hoofdingang met een viertal kolossale beelden prijkte, de vier jaargetijden voorstellende. Een herinnering aan genoemde plaats vindt ge nog in den naam van de her berg Middelo, welke ge daar vóór u ziet. We zijn hier te Driehuis, hier bij die zijlaan, die den liefelijken naam draagt van 't Hellepad. (Thans in den volksmond nog 't Heiletje ge noemd). Die boerderij, 't Magazijn heet ze, behoorde indertijd ook tot Middeloo, dat op deze hoogte, doch linies van den weg stond." Dezelfde schrijver vermeldt, dat toen tegen over het landgoed Duin- en Kruidberg ijze ren poorthekken waren, die afkomstig waren van 't gesloopte Middeloo en waar Duin en Berg op stond. De gronden van Middeloo behoorden, even als die van Westerveld, omstreeks 1850 aan den heer A. J. 't Hoen te Amsterdam. De bui tenplaats werd omstreeks 1860 gesloopt. In de Ned. Herv. Kerk te Velsen liggen nog ge zangboeken met in gouden letters op den omslag Middeloo. Dat is alles, wat er over ge bleven is, van deze prachtige buitenplaats. G. VOET. Deelneming aan de Nationale Huldebetooging. Op 6 September a.s. zal te Amsterdam op den Dam een nationale betooging plaats heb ben ter huldiging van Hare Majesteit de Ko ningin. 10.0-00 Nederlanders uit het geheele land zullen daaraan deelnemen. Na een vaan- delgroet voor het Paleis zullen de deelnemers vervolgens provinciesgewijze voor de Hooge Jubilaresse defileeren. Uit de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zullen tezamen 18 personen aan de betooging deelnemen. Zij vormen daar één groep. Deze groep zal uitsluitend bestaan uit tuinders, die een groot aardbeien-embleem alsmede de twee gemeentevlaggen zullen meedragen. De samenstelling is aldus gekozen ten einde beide gemeenten te karakteriseeren. Zoo zal b.v. Alkmaar uitkomen met de kaasdragers. De deelnemers zullen omstreeks kwart voor een per extra-trein naar de hoofdstad wor den vervoerd, waar de betooging te 3 uur plaats vindt. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 26 AUGUSTUS Thalia Theater: ,De Koning en het Revue meisje" en „Pioniers van het Westen" 8 uur. Bioscoop „De Pont": „De Dochter van Dra- cula" en „Een Huwelijk onder het Schrik bewind", 8 uur. ZATERDAG 27 AUGSUTUS Thalia Theater: „De Koning en het Revue meisje" en „Pioniers van het Westen" 8 uur. Bioscoop „De Pont": „De Dochter van Dra- cula" en „Een Huwelijk onder het Schrik bewind", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 26 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Alvata, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Episode", 2.30, 7 en 9.15 urn". Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Zwerfstertje". „Ik zal handhaven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Enkele reis- Holly wood" en Deanne Durbin in „Zondagochtend concert". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Het geheim van - dr. Felgentreu", „De schrik van wijk 7" en „Ik voedzamen grond; pas na een jaar vaststaan zaj handhaven". gaan ze werkelijk goed bloeien, 's Winters be dekken we ze zeer dik (de bollen zelf mogen bovendien wel een 10 c.M. diep staan) en zoo warm en beschut mogelijk, b.v. tegen een muur op het zuiden. Hier zullen de bollen meteen goed afrijpen na het afsterven van het loof in het voorjaar; de bloei geschiedt zonder blad. Om het afrijpen te bevorderen kunnen we een raam voor de planten zetten, schuin tegen den muur. Het is werkelijk iets heel bijzonders, deze Amaryllis Belladonna! L. S. Spaarne Theater: „Rasecht" en „Paniek in den aether". 8 uur. Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. ZATERDAG 27 AUGSUTUS Stadsschouwburg: Alvata. 8.15 uur. Frans Hals Theater: Gary Cooper in „Oké mister Deeds", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en dea avonds.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7