HET NIEUWE AVONDBLAD Hearst tegen de Rassenpolitiek. IJMUIDEN Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG NO. 252 ZATERDAG 27 AUC. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/* ets., per maand 52V* cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim r 100.—één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. fgjO.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Amerikaansche „krantenkoning" Wil- 'iam Randolph Hearst, die een heele verza meling dag- en weekbladen bezit is plotseling van leer §aan trekken te§'en de Duitsche en Italiaansche rassenpolitiek. In al zijn Zon dagsbladen tegelijk heeft hij er een zelf geschreven artikel tegen gepubliceerd. Het heeft sterk de aandacht getrokken in de Vereenigde Staten, omdat Hearst en zijn bladen tot dusver juist sympathie voor Duitschland waren blijven betoonen Boven dien is de beschouwing op zichzelf opmerke lijke lectuur. De poging van Hitler en van Mussolini, die hem imiteerde, teneinde de wereld open te stellen voor het Arische ras, is volgens Hearst waardeloos. Indien het Arische ras niet voor zichzelf kan zorgen in den strijd met andere rassen is het een minderwaardig ras en be hoort het niet te worden gehandhaafd. Het staat echter vast, dat het niet zal blijven be staan door uit zijn midden alle volken van superieure intelligentie of energie te verwij deren, voor welker concurrentie het bevreesd zou kunnen zijn. Rassen worden niet sterk door inteelt. Amerika is thans de sterkste natie ter wereld, niet wegens haar inteelt, doch ten gevolge van haar vermenging. Amerika al dus Hearst is in dezen tijd de sterkste, rijkste, meest vooruitgaande en meest wel varende natie, omdat wij niet uit een zooge naamd „zuiver" ras bestaan, omdat wij niet zijn bedorven door inteelt, omdat wij juist géén honderd procent Ariërs zijn, doch omdat wij een gemengd ras vormen, een karakter vol krachtig ras, ontwikkeld volgens de we tenschappelijke principes van vermenging en natuurlijke selectie. Europa moge zijn Arische ras en zijn Ari sche oorlogen hebben, zijn Arische vooroor- deelen, zijn Arische tyrannieën, zijn Arische resten en afval. De zuiverheid geldt niet uit sluitend voor het bïoed, doch zij is van meer beteekenis voor den geest Het zuiverste ras aldus Hearst is het ras met de zuiverste principes en practijken, het ras met de hoog ste en edelste idealen en prestaties. Amerika is de meest welvarende natie, om dat wij in ons hebben opgenomen, geassimi leerd en verwerkt de geestelijke en lichame lijke deugden van vele andere groote volken; omdat wij hebben ontvangen de beste gees ten, de beste lichamen, de beste kwaliteiten van de meest vooruitstrevende individuen van andere assimileerbare rassen. Daarom stelt Hearst den eisch, dat het vrije Amerika den li beralen en verlichten weg moge volgen, dat het allen welkom heet aan zijn kusten, slechts vragende, dat zij als volken assimileerbaar zijn en als individuen hun toewijding schen ken aan de democratische instituten, welke Amerika een gelukkig land hebben gemaakt voor de Amerikanen en een veilige haven voor de anderen. Er zijn dingen in het betoog van Hearst, met name waar hij uitpakt over de Amerikaan sche voortreffelijkheiddie men niet zonder glimlach lezen kan. Maar er staan andere opmerkingen in, vrij van eenig nationalistisch vooroordeel, waarmee velen van harte zuilen instemmen. En tot hen behoor ik. Ook ik ben van meening dat een ras niet zal blijven be staan door uit zijn midden volken van hooge intelligentie te verwijderen. Ik doe daar boven dien humanistische overwegingen bij gelden, die naar mijn overtuiging tot het hoogste bezit van onze beschaving behooren. En daarom stem ik niet alleen in met de hooge waarde die Hearst aan den geest toekent maar ook en vooral met zijn krachtige uitspraak: „Het zui verste ras is het ras met de zuiverste principes en praktijken, het ras met de hoogste en edel ste idealen en prestaties". Hearst is er kennelijk van overtuigd, dat 'dit fas, met al zijn vermengingen, het Ameri kaansche is. Nu jazulke zelfverheerlijking is bij vele andere volken ook gebruikelijk. Zij betoogen het elk voor zich en geen van de andere geeft het toe. Een wereldkampioen schap op dit gebied is nimmer erkend en zal ook wel nooit erkend worden. Maar het stre ven, de aanvaarding op zichzelf van zulk een doel is groot en inderdaad voor allen aanvaard baar. Inderdaad zullen wij allen, geloof ik, ons het nobelste ras voorstellen in zulke termen of daarmee overeenkomende termen als Hearst bezigt. En daarom zal deze luide stem uit de Nieuwe Wereld in dezen tijd toch ook in de Oude Wereld indruk maken. Het is niet te loochenen bovendien dat de Amerikanen een Tachtig volk vormen met een weerstands vermogen en een energie, die de Oude We reld herhaaldelijk beschaamd doen staan en twijfelen aan haar eigen toekomst. Aan twij- fel lijdt men in de Vereenigde Staten niet He Amerikanen vormen nog een jong volk, het lijdt aan vele euvelen maar het toont steeds meer de kracht om ze te overwinnen. En het is veelbeteekenend dat het de Oude Wereld de les gaat lezen in nobele bedoelin gen en idealismeR. P. Nogmaals liet pufverbod. Regeeringsambtenaar tegen de regeering. Men schrijft ons: Toen onze regeering verleden jaar haar af gevaardigden zond naar Engeland, ter be spreking van de visscherijaangelegenheden, speciaal de pufvisscherij en de conventie van Londen tot stand kwam, die ook namens ons land werd onderteekend, had men kunnen denken dat een pufverbod zoo goed als zeker was. Nu daartoe een voorstel bij de Tweede Kamer is ingediend, begint de narigheid op nieuw. Het zijn niet alleen de eendenhouders, die een actie beginnen, maar de kustvischers en de vischmeelfabrikanten doen er aan mee. Het is begrijpelijk, maar o.i. kunnen fabri kanten uit de visscherijverslagen en de pu blicaties van deskundigen weten, dat men niet ongestraft door kan gaan met de pufvisscherij, dat er eenmaal een einde moet komen. Merk waardig is, dat een rijksambtenaar als Ir. Tukker van de Pluimveecentrale te Beekber gen aan de actie deelneemt en zegt, dat ons land zich niet gebonden behoeft te gevoelen aan de conventie van Londen, zoolang een an der land zich daaraan niet houdt. Dit betee- kent toch dat hetgeen de regeering voorstelt, door een van haar ambtenaren wordt bestre den. De burgemeester van Landsmeer heeft op de vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam gezegd, dat de economische toestand van de eendenhouders de laatste jaren bij voort during slecht was en dat die toestand door een pufvervod nog ernstiger zou worden ver zwaard. Men zegt zulke dingen, zonder dat men er wat van weet. Want wie kan in de toekomst lezen? Momenteel dalen de graanprijzen in de wereld zeer snel en zelfs de vele verhoogde monopolieheffingen der regeering zijn niet voldoende om de prijzen van het binnenland- sche graan beduidend hooger op te voeren. Dat de heele kwestie zoo vreeselijk ingewik keld is, is een gevolg van de vele maatregelen der regeering. Als er geen monopolieheffingen waren, was de prijs der mais zeer waarschijn lijk zóó laag dat de eendenhouders volop mais konden voeren en dat zij geen puf noodig hadden. De regeering steunt den tuin bouw met 10, dit jaar zeer waarschijnlijk met 12 millioen gulden. Wanneer de regeering onze graanverbouwers steunt en de prijzen dei- granen kunstmatig hoog worden gehouden, zal zij ook de eendenhouders moeten steu nen. De eendenhouders en kustvissehers gaan nu een petitionnement aan de Tweede Kamer zenden en zij willen aant-oonen, welk een belangrijke plaats in het economische leven van ons land de eendenhouderij inneemt. Wij zijn benieuwd naar de cijfers, maar erg zal het niet zijn. Vast staat, dat de eendenhou derij maar een klein bedrijf is, vergeleken bij de kippenhouderij. Dat blijkt uit de cijfers van den uitvoer, want er gaan elke week on geveer een 20 millioen kippeneieren naar het buitenland, tegen een half millioen eenden eieren. Wij weten wel, dat de brood- en ban ketbakkers in ons land eendeneieren gebrui ken, maar dit kwantum is toch niet zoo groot. En er worden in ons land nog heel wat kippen eieren geconsumeerd. Tegenover de vele millioenen, die de vis scherij ons oplevert, kan maar een klein be drag staan van de eendenhouderij. Zonder pufverbod moet de zeevisscherij te niet gaan en daarom is het een levensbelange dat dit verbod er komt. Het is echter merkwaardig, dat tot nog toe in de Kamer zeer vele leden voor de eendenhouders en de kustvissehers zijn opgekomen. Daarom dienen de Kamerle den met goede gegevens overtuigd te wor den van het groote belang der Noordzeevis- scherij, terwijl de wetenschappelijke rapporten van de biologen "hen moeten overtuigen, dat een pufverbod noodzakelijk is. HONDERDVIJFTIG VISCHTREINEN IN ééN MAAND. Van Wesermünde vertrokken in Juli 150 vischtreinen met totaal 2938 wagons naar verschillende steden in Duitschland. De Volksfeesten op 7 September. Kinderspelen reeds volgeboekt. Naar wij van de zijde van de commissie, die de regeling der op 7 September op het terrein aan de Rambonnetlaan te houden volksfeesten in handen heeft, vernemen, is de belangstelling van de kinderen voor de verschillende spelen zoo groot, dat de in schrijving stopgezet moet worden. Dit geldt echter niet voor het mastklim- men en het kussen-slaan, waaraan kan wor den deelgenomen door jongens van 15—20 jaar. Hiervoor hebben zich nog maar weinig deelnemers opgegeven, zoodat de gelegen heid tot inschrijving hiervoor nog heden en de volgende week opengesteld blijft. Men wacht-e echter niet te lang. Er is behalve aan de bekende adressen gelegenheid zich voor deelneming op te geven aan het Ver- keershuis in de v. d. Pollstraat tot 's middags 5 uur. DAG EN NACHT is TAXI BRANDWIJK voor U gereed. DENNENSTRAAT 12 TELEFOON 5563 (Adv. Ingez. Medj Trawlers naar het hooge Noorden. Omdat daar meer te vangen is. Nu de nabijgelegen vischgronden geen loo- nende vangsten meer opleveren zoeken de grootere trawlers van alle naties de welis waar verafgelegen, maar rijke vangsten ople verende gronden in het hooge Noorden op, schrijft de Deutsche Fischerei-Rundschau. Nabij IJsland, Jan Maijenland, het Beren eiland en zelfs tot bij Spitsbergen liggen de groote vischgronden voor de moderne stoom trawlers van alle Europeesche naties. Naar uit Harstad wordt gemeld, is de trek van de stoomtrawlers reeds begonnen. Dage lijks passeeren talrijke Duitsche en Engelsche trawlers dit Noorsche bunkerstation op hun weg naar de vangplaatsen. Maar ze zijn daar niet meer alleen, want ook Noorsche, Fran- sche. Italiaansche, IJslandsche, Farösche en Finsche (straks ook weer Neaerlandsche? stoomtrawlers nemen aan de visscherij op deze Noordelijke gronden deeL VISSCHERIJ IN AFRIKAANSCHE WATEREN De in Cuxhaven thuisbehoorende stoom trawler Richard Ohlrogge keerde dezer dagen van een proefreis van vijf weken in de Afri- kaansche wateren, in Cuxhaven terug om zijn vangst, in hoofdzaak bestaande uit brasem in de vischmarkt te lossen. De vangst moest bijna geheel aan de vischmeelfabrieken wor den afgeleverd. De trawler heeft aan de Marokkaansche kust binnen 36 uur niet minder dan 1137 cen tenaars visch gevangen. De totale vangst kwam ongeveer overeen met een gemiddelde Noordzeereis. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de visscherij in Afrikaansche wateren, die reeds voor den oorlog door Duitsche trawlers werd uitgeoefend, weer ter hand wordt ge nomen. Feesten op Koninginnedag. Van de Oranje Vereeniging IJmuidcn-Oost. De Oranjevereeniging IJmuiden-Oost or ganiseert, zooals «rij reeds in het kort hebben gemeld, feesten op 31 Augustus op het feest terrein, gelegen naast de speelvelden van V.S.V. Van 1.30 tot 5 uur wordt een programma af gewerkt dat heel wat attracties inhoudt. Men zal kunnen deelnemen aan ringsteken, touw trekken enz. en voor dames wordt een wed strijd gehouden in hardloopen met kinder wagens (zonder baby) en in zakloopen en voor de heeren is er hardloopen met hinder nissen en sprietloopen. Degenen, die aan de wedstrijden wenschen deel te nemen (leeftijd 14 jaar en ouder), dienen zich tijdig te doen inschrijven als zij teleurstellingen wenschen te voorkomen. Na afloop van de volksspelen vindt een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats. Des avonds vindt op hetzelfde terrein een filmvertooning plaats, ook toegankelijk voor niet-leaen. Entree 10 ets. De inschrijving voor de volksspelen kan ge schieden tot 29 Augustus bij H. Porck, Kal- verstraat 12, H. Klees, Trompstraat 103, J. Brouwer, Gerard Doustraat 30, P. Seldenrijk Fazantenlaan 37 en H. Nierop, Ahornstraat 38. Nog meer verlichting V eiser beek. Hotel, theeschenkerij en boomellgTocpen in floodlight. Niet alleen het gemeentebestuur gaat Vel- serbeek op 6 September verlichten, ook de heer A. v. d. Werf, gérant van Hotel Vel- serbeek zal er het zijne toe bijdragen, dat het park op den avond van den nationalen feestdag zich gaat tooien met verlichting, die er voor zal zorgen, dat de duisternis van den avond haar heerschappij althans voor eenige uren verliest. Het hoofdnummer van het programma van den heer v. d. Werf is de floodlight-ver- lichting van het statige oude heerenhuis (hotel), dat door eenige sterke schijnwerpers zich zal baden in een zee van licht. Denkt men zich daarbij de prachtige entourage, ge vormd door een statig geboomte, dan belooft dit iets heel moois te zullen worden. Verder worden rondom de theeschenkerij eenige schijnwerpers opgesteld, die niet al leen de theeschenkerij, maar ook eenige groepen boomen in een helder licht zullen plaatsen, zoodat de laatste blaadjes van het zomerseizoen 1938. voordat ze den weg op gaan van hunne voorgangers, de felle stralen zullen opvangen van eenige kunstmatige con currenten van de dagvorstin. Als dan nog op den avond van den 6en September eventueel ook andere avonden, wanneer het programma mocht worden „ge bisseerd", de natuur in den vorm van mooi zomerweer, een handje meehelpt dan kan het niet anders of honderden zullen naar Vel- serbeek komen om te genieten van de feeste lijke verlichting van het stukje sprookjes land. De Jubileumfeesten. Interessante wedstrijden bij de Zuidersluis. De V. V. V. IJmuidens Bloei zal op Maandag 5 September roei-, kano- en steekspel-wed strijden houden. Hiervoor zal IJmuiden Centrum, die twee jaar geleden ook dergelijke wedstrijden heeft georganiseerd, medewerking verleenen. De wedstrijden vinden plats bij de Zuidersluis in de richting van den kop van de Vischers- haven. Als juryleden zullen fungeeren de heeren B. Kramer van de Vischploeg, J. Zwart van de Bootsliedenvereeniging IJmuiden, R. Boogaard van de Koperenploeg en J. de Graaf van de Gouden ploeg. Voor deze wedstrijden zijn beschikbaar ge steld geldprijzen voor de kanowedstrijden van f 4.50, f 3.— en f 2.—. Voor de roeiwedstrijden f 12, f 8 en f 6 en voor de steekspelwedstrij den f 8, f 6 f 4, f 3 en f 2. Aan deze wedstrijden kan worden deeleg- nomen door personen boven de 13 jaar en de aangifte kan geschieden van heden af in Hotel de Bijenkorf, Visseringstraat Voor lederen wedstrijd is het maximum aantal deelnemers bepaald op 18 personen. Voor deelneming aan het steekspel is verplichtend dat iedere deelnemer de zwemkunst ver staat. Wat dit laatste betreft, dit is een ge heel nieuwe attractie. De deelnemers staan achter op een vlet die door roeiers wordt voortbewogen. Gewapend met een langen stok moet men trachten zijn tegenstander hier mee van de vlet af te stooten, waardoor de verliezer dus onherroepelijk met het natte element kennis maakt. Het spreekt vanzelf dat er voldoende voor hulp gezorgd wordt om zoodra iemand te woter ploft hem oogenblikkelijk te grijpen. De aanvang is bepaald op 's middags 2 uur. CCCLXVII. Voor de ruim 10.000 kisten versche haring, die deze week een plaatsje hebben gehad in den Rijiksvischafslag, heeft de handèl behoor lijke prijzen betaald, die zweefden tusschen 2 en 4 gulden. Dat is al heel wat beter dan in de gelukkig korte noodlottige hitte golf-periode toen de musschen door de warm te van de daken en de vischkoopers door de angst voor hun zendingen van hun stokje vielen. Het ergste is dus nu weer voorbij en men gaat de naaste toekomst met wat meer ver trouwen tegemoet, hetgeen blijkt uit het feit, dat er deze week weer eenige trawlers, die gedurende korten of langen tijd uit het pro ductie-proces waren genomen, weer naar zee zijn gegaan. De eerste boot, die van de verbeterde con junctuur profiteerde was de Haarlem, die Maandag met 1800 manden versche haring en wat steurharing en kabeljauwen aan de markt was. De Haarlem had van de beide haring booten de beste markt en kwam dientenge volge op f 6330. terwijl de Schoorl, die slechts weinig visch minder had, het maar tot f 3540 kon brengen. Na een vischarmen Dinsdag, was er des Woensdags veel kooplust en zoodoende was het dezen dag een dag. dat de stukken er af vlogen. Van de acht trawlers, die er binnen waren besomden er 6 meer dan f 4000 en de gemiddelde besomming van het achttal was maar eventje f 4250! De reederij Groen had drie booten aan de markt, die totaal bijna 16000 gld. besomden. Die kunnen dus weer te gen een stootje. Ook Donderdag werd nog van dik hout planken gezaagd, maar Vrijdag kon alleen de Utrecht met haar 900 kisten haring aan een goede reis toekomen. Er kwamen deze week binnen 36 trawlers, 27 loggers en 3 kotters. De loggers hadden ge middeld slechts f 375, maar als een deel van de 19, die Maandag binnen waren, eens eenige dagen langer in zee was gebleven, bijvoor beeld tot de Woensdagmarkt, hadden ze stel lig en zeker op 500 a 600 gld. kunnen reke nen. Van de drie kotters was er één, die een „noodlanding" maakte. Maar de beide an dere, de E 142 en de E 45 hadden resp. f 1480 en f 1510. Die hebben weer een goudaartje aangeboord. Als we daar de besommingen van onze loggers eens mee vergelijken, die zeker even lange reizen maken en die een nog grootere bemanning hebben, dan kunnen we niet anders zeggen dan dat we voor de log gers iets anders moeten hebben voor de kustvisscherij, vooral wanneer het straks, naar we zullen hopen, uit is met de pufvisscherij. Ja, die pufvisscherij die weet wat. Er wordt in en om de eenden-metropolis al weer moord en brand geschreeuwd, maar het is te hopen, dat de regeering zich door dit geschreeuw niet van den kook laat brengen en nu eindelijk eens een eind gaat maken aan het uitmoor den van de Noordzee. Er was nog meer rumor in casa, die werd veroorzaakt door een ukase van de Belgische regeering in verband met den invoer van ha ring. Voorloopig was het nog „much ado about nothine", omdat men de bedoeling, die België met dezen maatregel heeft nog niet „door" heeft. We gaan nog lustig voort, onze harink jes bij Wuestwezel en elders de grens over te zenden, al gaat het met wat meer formalitei ten gepaard en dus wat stroever. PIETERMAN. STEUN AAN NOODLIJDENDE KUNSTENAARS De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schrijft ons: Verleden jaar verleende de Nederlandsche Regeering aan den Kunstschilder Piet van dei- Hem opdracht een schilderij te vervaardigen van de plechtige inzegening van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote Kerk te 's-Gravenhage. Toen dit tot stand was gekomen en als documentair kunst werk geslaagd bleek, rijpte het denkbeeld de weergave van deze gebeurtenis, waarin Ne derland zoo van ganscher harte heeft mee geleefd, in een kleurenreproductie binnen het bereik van de geheele Natie te brengen en dit te doen op zoodanige wijze, dat daardoor tevens steun zal kunnen worden geboden aan diegenen onzer kunstenaars, die helaas nog altijd in moeilijke omstandigheden verkeeren. Particuliere offervaardigheid zorgde ervoor, dat een oplage, onder het persoonlijk toezicht van den schilder in de natuurlijke kleuren uit gevoerd, is ontstaan, die geheel kasteloos be schikbaar wordt gesteld, zoodat de bruto- opbrengst onverminderd voor het sympathieke doel zal kunnen worden aangewend. Mogen vele duizenden exemplaren door onze landge- nooten worden gekocht. DAMES Brei nu een sterke SCHOOLTRUI of SPORT KOUSEN, van WOL uit ,,'T SPINNEWIEL". Speciaalzaak in prima sterke Wolsoorten. VELSERDUINWEG 83 (nabij Velserduinplein) (Adv. Ingez. Med.) De Bloemstraat in feesttooi. Eerepoorten en vlaggemasten. t Ter gelegenheid van de op handen zijnde feesten wordt de Bloemstraat weer in feest tooi gestoken. Met de aankleeding is reeds een begin gemaakt. Deze bestaat uit twee eere poorten en eenige vlaggemasten, die met guirlandes worden verbonden. Voorts komt er een verlichting. Het versierde gedeelte is gelegen tusschen de Keizer Wilhelmstraat en de De la Rey- straat De officieele versiering zal a.s. Woensdag avond (31 Augustus) dóór den voorzitter der Buurtvereeniging den heer C. Noordzij ge opend worden. De Chr. Muzuiekvereeniging Wilhelmina zal een concert en marschmuziek ten gehoore brengen NIET DE HUIJGENS-EN MAAR DE HEEMSKERK-EN WERDEN VERWARD. In het stukje getiteld: „Velseroordstraat wordt eindelijk straat" schreven we, dat -bij de namen van straten de Huijgens-en werden verward. Dit moet zijn de Heemskerk-en. Verder vergat de zetter een s in Ratel- straat. Dit moest dus. zijn: Ratelsstraat. DE OPBRENGST DER DUITSCHE HARINGVISSCHERIJ. Volgens de statistiek der Duitsche Ver eeniging van Haringhandelaren bedroeg de totale aanvoer van pekelharing in de Duit sche havens tot 18 Augustus j.l. 223873 kant jes van 289 reizen tegen 347.244 kantjes van. 474 reizen in 1937.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1