,B Werkgevers klagen De tragedie van den Spaanschen broederkrijg. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. over steeds nieuwe lasten Niet tevreden over handelsver dragen. Jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Het dezer dagen verschenen jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers geeft een overzicht van het veel omvattende werk dezer organisatie. Wat de kosten van levensonderhoud betreft, heeft het verbond in de stijging der prijzen voor voedingsmiddelen aanleiding gevoruden aan te dringen op verlaging der daarop druk kende landbouwcrisisheffingen. Vermeld wor den de bezwaren tegen de jongste verhoogin gen van monopolieheffingen. Onze industrie is tengevolge van belomme ring in de vrije ontwikkeling van het prijspeil voor goederen en diensten in een zekere be klemming geraakt, waaruit zij zich niet kan loswerken. De prijzen kunnen niet met de noo- dige snelheid worden aangepast bij de achter gebleven koopkracht van het publiek. De han delspolitiek vertoont onder deze omstandig heden een groote mate van onzekerheid, al is het verbond den minister van economische zaken dankbaar, dat hij op dit gebied in nauw contact met de organisaties uit het bedrijfs leven wfl samenwerken. Ten aanzien van de handelsbetrekkingen met Nederlandsch-Indië wordt geconstateerd, dat de vestiging van een hoofdvertegenwoor diging van het Verbond te Batavia, onder leiding van den heer L. Koster, in het afge- loopen jaar duidelijk haar bestaansrecht heeft bewezen. Gewezen wordt o.a. op de vraag hoe hier te lande meer belangstelling voor Indië gewekt kan worden, waarbij in het bijzonder aan de pers een zeer belangrijke taak wordt toege schreven. In verband hiermede is door het Verbond besloten tot de' uitgave van een 14- daagsche Nederlandsch-Indische perskroniek. De voorbereiding van handelsverdragen ge schiedt door het Verbond tezamen met andere centrale organisaties in het centraal instituut ter bevordering van het normale handelsver keer tusschen Nederland en andere landen, van waaruit het overleg met de regeering wordt gevoerd. Eenerzijds zag de Nederlandsche in dustrie de zoo zeer gewenschte verruiming van exportmogelijkheid in het afgeloopen jaar niet verwezenlijkt, anderzijds werd duidelijk hoe de kleine, slechts ten deele beschermde Nederlandsche markt een welkom terrein vormt voor dumpingpractijken en afzet van overtollige voorraden met andere landen. Zoo is te verklaren, dat de contingenteeringen werden gehandhaafd en zelfs nieuwe werden ingesteld. De opzeging van de Oslo-overeen komst past ook in dit tijdsbeeld. Aan het werkloosheidsvraagstuk dat voor ons land is te beschouwen als het centrale vraagstuk, dat binnen afzienbaren tijd tot een oplossing moet worden gebracht, bleef het Verbond voortdurend aandacht schenken. Ondanks eenige opleving aan het einde van het'vorig verslagjaar is helaas het werkloozen- aantal nog slechts betrekkelijk weinig ver minderd, zoodat nog steeds met een aantal werkloozen van ongeveer 300.000 rekening moet worden gehouden. Na te hebben uiteengezet, dat de beste methode van werkloosheidsbestrijding uiter aard is gelegen in een stimuleering van het bedrijfsleven, wordt het vreemd geacht, dat de regeeririg, die voor dit probleem is gesteld, niet aarzelt telkens weer nieuwe sociale lasten op het bedrijfsleven te leggen. Gedacht wordt aan het voorontwerp werkloosheidsverzeke ring, het voorontwerp kinderbijslagverzekering enz. Reeds door deze maatregelen zal een nieuwe last van circa 40 a 50 millioen gulden per jaar op het bedrijfsleven worden gelegd en de vraag wordt gesteld of niet wordt in gezien, dat men op deze wijze de werkgelegen heid steeds verder aantast en dat de moeilijk heden voor de ondernemingen, om het hoofd boven water te houden, steeds grooter worden. In dit verband kan verbindendverklaring van collectieve contracten slechts in de ver keerde richting werken. Het spreekt vanzelf, aldus het verslag, dat loonverstarring speciaal in de beschutte bedrijven een uiterst ongunsti- gen invloed uitoefent op de verhoudingen in die bedrijven, die op de internationale markt moeten concurreeren. Gevreesd wordt, dat de bedrijfsgewijze ordeningspogingen, waarbij telkens het groepsegoïsme naar voren komt. de .werkloosheid in de hand werkt. Weinig ver trouwen wordt gesteld in den maatschappij- vorm, waar de zeggenschap over het sociaal- economisch handelen toevalt aan collectivi teiten, raden, bedrijfsschappen e.d. colleges en wel meer in het bijzonder aan een ambtelijk apparaat; dat op dit alles zijn sanctie moet verleenen. Dergelijke ordening van groeps belangen legt een rem op de zelf-werkzaam- heid van de burgers, oefent een sloopenden invloed uit op den ondernemersgeest, leiidt tot monopoliseering, beperkt het recht tot ar beid en belemmert den industrieelen vooruit- gang. Voorts wordt uitvoerig aandacht geschonken aan het wetsontwerp betreffende verzekering te-gen geldelijke gevolgen van de werkloosheid, alsmede aan den aanvang, welke is gemaakt met de uitvoering van de wet tot verdeeling van den beschikbaren arbeid. Uit het contact met de leden is wel gebleken, dat in breeden kring van het uitstrijken van de werkgelegen heid reinig heil wordt verwacht. In het slotwoord wordt er op gewezen, dat de perspectieven voor de toekomst niet bij zonder gunstig lijken. Het werkloosheidspro bleem is het centrale vraagstuk, waarop de aandacht gevestigd zal moeten blijven. De hoop wordt uitgesproken, dat vooral de mi nister van Sociale Zaken meer dan tot dusver een open oog zal hebben voor de nooden van het bedrijfsleven. Naast nauw contact van het verbond met de regeeringsinstanties, zal het streven gericht blijven op het handhaven van een goede verstandhouding met de ge organiseerde arbeidersbeweging, omdat be seft wordt, dat ook hier vertrouwen en weder- zy'dsch begrip de beste waarborgen zijn voor een harmonische ontplooiing van het be drijfsleven, Onnoodige strijd moet worden voorkomen.- gezamenlijke opbouw blijve ons doel, zoo eindigt het verslag. D<? nationale film „Veertij* Jaren". 's-GRAVENHAGE, 26 Augustus. In de groote Wilhelminastudio van Barnstijn's film- stad aan den Benoordenhoutscheweg hier ter stede, heeft hedenochtend de eerste officieele vertooning van de nationale film „Veertig ja ren". vervaardigd ter gelegenheid van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, plaats gehad. De voorstelling werd bijgewoond door den minister-president, dr. i-i. Colijn, de minis ters van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn, van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, van Binnenlandsche Zaken, H. van Boeyen, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, van Fi nanciën, mr. J. A. de Wilde, van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, van Econo mische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe. van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme en van Koloniën, Ch. J. I. M. Weiter. Onder de aanwezigen waren verder jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, de sultans van Langkat, Boeloengan, Pontianak en Deli, verder jhr, mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J, R. de Monchy., de president van de Nederland sche Bank, mr. L. J. A. Trip, ir. M. H. Darame, voorzitter van de Vereeniging Ned. Fabrikaat, N. van Zalinge, voorzitter der vereeniging .Onze Vloot", K. E. Oudendijk, voorzitter der Kon. Vereeniging „Ons Leger". Toen allen in de groote zaal hun plaats hadden gevonden, nam jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeugde, voorzitter van het dage lij ksch bestuur, dat de belangen dezer film heeft behartigd, het woord. Spr. zeide, dat in een tijd van slechts 2 maal 40 minuten het beeld van een 40-jarig tijdvak aan oog en oor zal voorbijgaan. Men zal beseffen, dat door die jaren in minuten te doen herleven, slechts een miniatuurbeeld kan worden gegeven van de groote gebeurte nissen. die dit tijdvak kenmerken. Jhr. van Lidth de Jende memoreerde de moeilijkheden, bij het tot stand brengen der film ondervonden en bracht dank aan allen, die met zooveel toewijding aan de vervaardi ging van de film hebben gearbeid, alsmede aan hen, die door deelneming in een garantie fonds de uitvoering financieel mogelijk maak ten. Spreker besloot met als zijn overtuiging uit te spreken, dat geestdrift onder het publiek zal komen, wanneer de fiere spreuk „Je Main- tiendrai" op het doek zal verschijnen en dat het publiek op dat oogenblik de stille gelofte zal afleggen ook zijnerzijds te zullen hand haven het kostbare erfdeel onzer vaderen, voor Koningin en Vaderland. Hierna nam de vertooning van de film een aanvang. IN 37 JAAR NIET ÉÉN WAAR SCHUWING OF AANMANING VERZONDEN. Unicum op 't gebied van belasting-inning. De gemeente-ontvanger van Nigtevecht. dc heer Th. E. B. Honders te Weesp, zal 1 Januari e.k. deze functie neerleggen, na haar alsdan 37 jaren te hebben vervuld. Wij heb ben den bijna 67-jarigen beheerder der Nigte- vechtsche financiën een bezoek gebracht, om eens te babbelen over den tijd, toen hij zijn ontvangerschap in het landelijke dorpje aan de Vecht aanvaardde en de toestanden nog zooveel gemoedelijker waren ook wat den fiscus betreft dan wij die tegenwoor dig kennen „Ja. gemoedelijk ging het toen zéker toé" verklaart de heer Honders ons, als wij in zijn werkkamer in zijn villa „Bel- levue" te Weesp tegenover hem zitten „vooral in een plaatsje als Nigtevecht, dat zelfs nu nog maar weinig van de oude ge moedelijkheid heeft verloren. Maar toen ik ontvanger werd (het was onder 't burge meesterschap van jhr. J. A. F. Backer), ging het nog veel huiselijker toé dan tegen woordig. Voor het ambt van gemeente ontvanger werd toen ook niet veel geëischt; je kreeg een groot boek 't leek wel zoo'n slagersboek en daarin werden eenvoudig de ontvangsten en de uitgaven vermeld. Dat was de heele administratie. Eéns per jaar legde ik het boek aan B. en W. voor en die zetten er dan hun handteekening in en daar mee was de kous af". De heer Honders vertelt dan verder, hoe successievelijk de bemoeiingen van den ont vanger toenamen. Maar we gaan eerst nog even terug naar den ouden tijd en vernemen dan, dat 37 jaar geleden het geheele kohier van den plaatselijken omslag in Nigtevecht slechts f 900 bedroeg! Of die gelden nog al gemakkelijk binnenkwamen, wilden we graag weten. „Dat ging zóó. Ik hield éénmaal per jaar zitdag en dan kwamer niemand opda gen", „Dus dan regende het zeker waarschu wingen en aanmaningen?", vragen wij be langstellend, maar een verwonderde blik van onzen gastheer toch toont ons, dat we den bal ver mis slaan. „Waarschuwingen? Weineen, die heb ik nooit behoeven te sturen. De menschen kwa men gaandeweg vanzelf wel betalen, maar dan altijd bij mij thuis; ik woonde toen n.l. in Nigtevecht. Later ben ik, met toestem ming van den toenmaligen Minister Kan, naar Weesp verhuisd". „Maar er zullen toch óók wel eens wan- De aandacht van de inzenders, die ons kopy ter beoordeeling doen toekomen, wordt er op ge vestigd dat wij die niet zullen beoordeelen en evenmin terug zenden indien niet postzegels voor antwoord worden ingesloten. Een boek van Jef Last, die deel uitgemaakt heeft van het Internationale Bataljon. FRANK HAWKS, tie bekende Amerikaansche vlieger, die verongelukt is. Hawks droeg den bijnaam „mensclielijke kogel". E strijd in Spanje is niet slechts een strijd voor de democratische Qüi IB ff republiek, zij is een strijd voor democratie in Europa". Dit citaat is typeerend voor de strekking van het boek, dat de Nederlandsche schrij ver Jef Last als verdediging van de zaak der Spaansche republikeinen de wereld in zond. Last vocht dertien maanden als kapitein bij het Internationale Bataljon in den Spaanschen burgeroorlog mee gedreven dooi de overtuiging, dat hij, als hij werkelijk zijn ideaal wilde dienen, niet alleen geestelijk maar ook met de wapenen de Spaansche democra tie moest steunen. ,De internationale saam- hoorigheid" zegt de schrijver, „is een voor waarde tot behoud van den vrede, daarom zijn ook uit alle. landen anti-fascisten te hulp ge sneld. Een nederlaag der democratie in Span je beteekent strategisch, dat de ring om Span je gesloten is en het fascisme met de grootst mogelijke zekerheid eener overwinning den wereldoorlog kan beginnen. De zaak van het wereldproletariaat is één en ondeelbaar als de vrede en het woord „Internationale" zou geen zin meer hebben, wanneer proletariërs uit alle landen"hun makkers in Spanje niet vrij willig ter hulp wilden snellen". In den aanvang van zijn boek geeft de schrijver een politiek beeld van de ontwik keling van den burgeroorlog. Een overwinning der republikeinen in de eerste dagen van den strijd zou z.i. mogelijk zijn geweest, indien dezen naast revolutionnair enthousiasme ook nog over andere wapens beschikten dan die welke Mexico leverde, nl. wanneer de Sovjet Unie krachtig te hulp gekomen was.. De Sovjet Unie kon aan een dergelijke politiek niet den ken, o.a. omdat daardoor het bondgenoot schap met Frankrijk doorbroken zou worden en een dergelijke politiek haar mee had kun nen sleepen in een nieuwen wereldoorlog, die de allerongunstigste combinatie van wereld machten tegen haar tot stand bracht. De schrijver voegt hier aan toe, dat. toen einde Augustus 1936 de Russische kranten einde lijk het parool uitgaven tot ondersteuning van Spanje, dat parool met ontzaglijke geestdrift door het Russische volk is overgenomen. Lan gen tijd bleef de hulpactie echter louter fi lantropisch. De daadwerkelijke hulp dateert pas van einde October van dat jaar. Uitverig wordt de lezer ingelicht over de wrijving, die tusschen de republikeinsche groepen heeft bestaan en die gedurende eeni- gen tijd een ernstige bedreiging van het een heidsfront vormde. De schrijver constateert dat de verplaatsing der regeering naar Bar celona niet alleen alle autonomistische stroo mingen heeft uitgeschakeld en de Catalaan- sche oorlogsindustrie op de been geholpen, maar vooral een sterke ontspanning teweeg heeft gebracht in de politieke atmosfeer aan de „linkscbe" zijde van het front De ti ef fends te gedeelten van het boek vin den wij ongetwijfeld in de frontbrieven. Men moge schrjjver's politieke overtuiging, die in deze bladzijden zeer heftig tot uiting komt, indruk van deze ontstellende oorlogstragiek al of niet deelen, feit is, dat niemand aan den zal ontkomen. Het zijn tooneelen van bitter menschenleed, welke Last ons beschrijft, too neelen, die slechts «-geleken kunnen wor den met de ergste schrikbeelden van den we reldoorlog. .Hooit, daar ben ik zeker van", zoo zegt de schrijver in zijn brief van het Madrileensche front d.d. 20 November 1936, „heeft de wereld zoo iets ontzettends meegemaakt als dit voortdurend bombardement van een volko men weerlooze millioenenstad. Ik heb de bom men zien vallen op de armoewijk. waar de vrouwen ons hun laatste brood en hun laat ste wijn gebracht hadden, ik zal nooit meer het ontzettende gekerm en gejammer verge ten kunnen, dat uit de puinhoopen opsteeg. „De Spaansche tragedie" door Jef Last. Uitgeverij Contact te Amsterdam. Ik heb in vrachtauto's de kinderlijkjes zien wegvoeren, ik heb de huizenblokken gezien, waarvan de voorgevels weggerukt waren, zoo dat de heele misère der arbeiderswoning naar buiten puilde, 's Middags, 's morgens, 's nachts vallen de bommen. Op de Puerta de Sol. het drukste plein van de stad, op het hospitaal van Don Carlos, op het paleis Liria, dat een der beroemdste musea der stad was, op de ka thedraal zelf, waarin Franco gezegd heeft, dat hij de mis wil doen opdragen zoodra hij Madrid binnengerukt is. Er zijn dagen, dat het heele tooverachrige silhouet van de stad in kruitdamp schuil gaat, nachten, waarin de heele stad door het vuur van oplaaiende bran den als Bengaalsch verlicht wordt". Jef Last beschrijft in zijn boek nog ver scheidene andere aspecten van den burger oorlog. Wij noemen' zijn beschouwingen over de activiteit van het Internationale Bataljon en de sympathie, 'die het republikeinsche Spanje voor dit corps koestert, zijn gesprek ken met de eenvoudige milliciens eenerzijds en intellectueelen als den katholieken leider Bergamin anderzijds, zijn beschrijving van den arbeid der internationale geneeskundige diensten. Vol lof is Last over het Hollandsch hospitaal in Villa Nueva de la Jara, dat, naar hij schrijft, „ontstond uit het collectieve idea lisme van een aantal Hollandsche artsen, verpleegsters en den politieken commissaris, met de meest bereidwillige medewerking van de Spaansche regeering. Het beschikt over een staf van Hollandsch medisch en technisch personeel. Hollandsche administrateurs, koks, chauffeurs en cantinewerkers, die in eenige weken getoond hebben, waartoe Hollandsch organisatietalent. Hollandsche hardnekkig heid en oprechte Hollandsche kameraad schap in staat zi.in" betalers zijn geweest?", vroegen wij nu, want Nigtevecht begon zoo langzamerhand, van fiscaal standpunt bezien, op een heilstaat te gelijken „Wanbetalers? Neen, dat niet. Wel duur de 't soms een beetje lang. Maar als ik die men schen dan eens op straat tegenkwam, gal' ik hun 'n standje en dat hielp véél beter dan een papieren waarschuwing of aanmaning; dan kwamen ze wel. Als dat niet gebeurde, dan stuurde ik van der Lende, den veld wachter, met een kwitantie naar hun huis en die kwitanties werden dan prompt betaald. U begrijpt, den veldwachter stuurden ze maar niet zoo zonder meer weg". Wij herinneren ons sommige Nigtevecht- sche raadsdebatten naar aanleiding van de kohieren der hondenbelasting en informeer den daarom belangstellend of 't ook daarmede alles van een leien dakje ging. En de grijze ontvanger kan ons verzekeren, dat het met de aanslagen der viervoeters al even vlot van stapel loopt. „Maar in den beginne is er wat gemop perd! Dat Is nu zoo wat 10 jaar geleden, toen de hondenbelasting werd ingevoerd. Ze wilden er eerst maar niets van weten en heel wat hondjes zijn toen in de Vecht terechtgekomen omdat de eigenaars er geen geld voor over hadden. Maar dat is geleidelijk óók veran derd; och, dat went alles wel". En evenzoo zijn de Nigtevechters gewend geraakt aan hun gemoedelijken ontvanger, die straks 37 jaar hun belastingpenningen heeft geïnd, zonder ooit één waarschuwing of aanmaning tehebben rondgezonden. Of de ambts-opvolger van de heer Honders er ook zoo gemoedelijk over denken zal? Een kapitaal op tie vuilnisbelt. 151.000 pond als „oud papier" behandeld. RIO DE JANEIRO 26 Augustus. De post bode Felix Pires wordt ervan beschuldigd, 151.000 pond aan bankpapier te hebben i stolen uit een aangeteekende enveloppe, die aan den Deenschen gezant Sehested was geadresseerd. Pires had getracht deze bank papieren tegen Braziliaansch geld in te wis selen, doch zijn handelwijze had bij de wissel- bureaux achterdocht verwekt en toen hij vrees begon te koesteren, dat hij ontdekt zou worden, heeft Pires de bankpapieren in oud papier gewikkeld en in een brievenbus ge stopt. Men veronderstelt, dat diegenen, die op het postkantoor met het sorteeren van de post belast zijn, dit pakje als oud papier heb ben weggegooid en dat het geld ergens op de vuilnisbelt is terecht gekomen. (United Press) PROERAMMA ZONDAG 28 AUGUSTUS. HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.59 Berichten. 10.00 Declamatie. 10.30 Remon- strantsche Kerkdienst. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Filmpraatje. 12.30 Kinderkoor „Zanglust" mmv het Omroeporkest. 1.05 Aeo- lian-orkest (gr. opn.) 2.00 Boekbespreking. 2.30 Vioolvoordracht met pianobegeleiding. 3.00 Omroeporkest mmv solist, en gramofoonmu ziek. 4.30 Sportreportage. 5.00 Esmeralda-septet mmv. vroolijk duo. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers (gr. opn.) 6.30 Sportoverzicht. 6.45 Sportnieuws ANP. hierna: tot 6.55 Gra mofoonmuziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Noviteiten-orkest en solisten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie-orkest mmv. solist. 9.00 Radiojournaal. 9.20 Gramo foonmuziek. 10.000 Renova-kwintet en Tango- orkest. 10.45 Sportreportage. 11.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11.15 Nina Dolce'; Zigeunerorkest (gr. opn.) 11.4012.00 Orgel spel (gr.opn.) HILVERSUM n 301,5 en 415,5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 H. Mis. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Na afloop: Gewijde muziek Ogr.pl.) 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-Melodisten en solist, 2.00 Vragenbeantwoording'. 2.45 Gramofoon muziek. 3.00 Stafmuziek van bet 6e R. I. (3.30— 3.45 Gramofoonmuziek). 4.15 Gramofoonmu ziek. 4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.555.00 Gramo foonmuziek. 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Vrije Evangelische kerkdienst. Na afloop tot 7.45 uur Gewijde muziek (gr.pl.). 7.50 Missie praatje. 8.10 Berichten ANP mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 KRO-orkest. 9.30 KRO-Melodisten en solist. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. DROITWICH 1500 M. 12.20 BBC-Harmonie-orkest en solist. 1.20 Het Celebrity-trio. 1.50 Het Avalon-kwartet. 2.10 BBC-Northern' Ireland-orkest. 3.10 Frank Eiffo's Blaaskwiartet. 3,40 Gramofoonmuziek. 4.20 Het Malford Hyden Magyar-orkest. 5.00 Pianoduetten. 5.20 Religieuze causerie. 5.40 Het Brosa-strijkkwartet. 6.20 Filmpraatje. 6.35 Cellovoordracht. 7.108.10 BBC-orkest. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 BBC-Theatèr-orkest, -koor en solisten. 10.35 Declamatie. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 8.10, 9.00, 9.27 en 9.50 Gramofoonmuziek. 10.50 Pianovoordracht. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.20 en 6 Gramofoonmuziek. 7.10 Zie Droitwich. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 „La Béar- naise", operette. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 12.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.50 Omroepkoor en so listen. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Weensch Philharmonisch orkest. 1.30 Militair orkest het Omroepkleinorkest en balalaika-orkest. 2.20 Sport-reportages en gevarieerd concert. 5.20 Omroep-Amusementsorkest en solisten. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 „Die lustige Witwe", operette. 10.50 Omroepkleinorkest. 12.303.20 Gevarieerd nachtconcert. BRUSSEL 322 M. 9.40 Gramiofoonmuziek. 10.35 Orgelspel. 11.20 Omroepsalonorkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 en 2.35 Gramo foonmuziek. 3.05 Zang- en gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 6.05 Omroepsalon orkest en gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoon muziek. 7.20 Zang. 8 20 Omroeporkest. (9.05 9.20 Reportage). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.20 12.20 Orkestconcert. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Max Alexys' or kest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.05 Vervolg concert. 11.35 Zang. 11.50 Vervolg concert, 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Ed. Loiseau's orkest. 2.20—2.35 en 2.50 Gramofoonmuziek, 4.50 Vioolvoordracht. 5.20 en 6.00 Jo Bouillon's •orkest en „The Lanigïro's". 6.20, 6.45 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie- orkest. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Concert. 11.00 Jean Omer's orkest. 11.2012.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. Eenvoudig japonnetje, Dit eenvoudige japonnetje kan men vervaar digen van 3 meter waschbaar katoen van 90 cm. breedte. De rok loopt een ietsje klokkend uit. Het voorpand wordt aan de schouderpas in- gerimpeld. De garneering wordt gevormd door eenige knoopen in contrasteerende tint, en twee puntzakjes. Het patroon is gemaakt op maat 40; bovenwijdte 86 cm., taillewijdte 70 cni, heupwijdte 98 cm. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar Breestraat 29, Beverwijk en Kennemerlaan 42, IJmuiden. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.20 Berichten. 10.35 Reportage. 10.50 Cello en piano. 11.05 Berichten. 11.20 Orkestconcert (gr,pi). 115 Tijdsein. 1.26—2.20 Nachtconcert. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938. HILVERSUM I 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg decla matie. 11.30 Orgelsoel. 12.00 Gramofoonmu ziek. (Om 12.15 Berichten). 12.30 VARA-Or- kest. 1.15 Esmeralda-Septet. 2.00 Gramofoon muziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Orgelspel. 4.00 Gramoofonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „Fantasia". 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Mu zikale causerie en gramofoonmuziek, 7.05 Re portage (gr.pl.). 7.30 Zang, piano en gramo- phoonmuziek. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 3.03 Berichten A.N.P. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Declamatie. 9.20 orgelspel. 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 The Four Blue Stars. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Fragmenten operette „Das kleine Café", 11.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM n, 301.5 en 415.5 M. NCR'V.-Uitzen ding. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berich ten, gramofoopmuziek. (9.30 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Christelijk kinderkoor „De kleine Lof- stem". In de pauze'sGramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.45 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmuziek. 2.00 Reportage. 3.15 Gra mofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramo foonmuziek. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 „Heide- park-Band" en gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Causerie over John Bunyan. 7.45 Re portage, eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Be richten A.N.P.. herhaling sOS-berichten. 8.1a Herdenkingsavond van den Bond van Chris telijke Oranjevereenigingen in Nederland. 9.4d Sonora-kwintet. 10.00 Berichten A.N.P. lO.Oo Reportage (Gr.pl.) 10.35 Vervolg van 9.45 10.4a Gymnastiekles. 11.00 Vervolg van 10.35; 11.30 Gramofoonmuziek. circa 11.50 Schriftlezing. OROÏTWICH. 1500 M. 11.25 Zang. 11.50 Koninklijke Marine-Staf- muziek. 12.50 Orgelspel. 1.20 Gramofoonmuziek 2.50 Cello-voordracht. 3.20 Julius Kantrovltcn en zijn orkest. 4.05 Pianoduetten. 4.20 Cello en piano. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Vocale duetten. 5.40 Het Bernard Crook Kwintet. 6.20 Berichten. 6.45 Pianovoordracht. 7,20 Cabaret programma. 3.05 Pianovoordracht. 8.20 BBC- Symphonie-orkest en soliste. 9.15 Louis Lev? eii zijn orkest. 10*00 Berichten. 10.25 Cause rie „The past week". 10.40 BBC-orkest, m.m.v. soliste. 11.35 Jimmy Jack and hls Pavilion Serenaders. 11.50 Gramofoonmuziek, R ADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9,00 en 10.10 Gramofoonmuziek. 1m» en 12,35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.0d Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 4.35 Pianu-voor- dracht. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Bailly-or- kest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang. 8.3d Opera-uitzending. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Omrocp-Amuse- mentsorkest. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Neder- saksen-orkest m.m.v. soliste. 2.30 Vroolijk con cert. 4.20 Omroepdansorkest. 6.35 Zang en piano. 7.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Mannen; koor. 9.20 Omroeporkest m.m.v. solist. HM» Gramofoonmuziek. 10.50 Omroeporkest, vocaal sextet en Keulsch piano-duo. 12.20 Omroep orkest, schrammelensemble en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdans orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep dansorkest. 6.05 en 7.20 Gramofoonmuziek 18.20 Operette „Clivia". 10.30 Gramofoonmu ziek.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2