Haarlem's Prinsenhof KORT VERHAAL diende Maria de Medici tot verblijf H' H.M. de Koningin spreekt tot haar volk D' ken- 5/ Augustus 300 jaar geleden: pe moeder van Koning Lodewijk XIII tracht in 1638 een bezoek aan ons land. aan het gevolg van Maria de Medici was toe gevoegd, stelde de koningin voor het Huis te Heenvliet te betrekken en daar een gunstige gelegenheid af te wachten. Eindelijk woei de wind uit den goeden hoek en men stak over naar Engeland, waar de vorstin den 31sten October haar intocht te Londen deed. Roemloos einde. Drie jaren heeft ze verblijf gehouden in het St.-James Palace, dat haar als residentie was aangewezen. Ze was in Engeland echter allesbehalve gezien en eindelijk verzocht het Lagerhuis den koning haar het land te willen uitwijzen! Waar moest ze echter heen? Geen enkele staat was er op gesteld haar gastvrijheid te verleenen. Eindelijk slaagde ze er in in Keu len een toevlucht te vinden, waar zij in 1642 in vrij 'behoeftige omstandigheden is overle den. W. S. Te Tilburg slachtoffers van de ziekte van Weil. In het ziekenhuis te Tilburg werd vorige week Vrijdag de heer P. Jansen opgenomen, daar zich bij hem verschijnselen voordeden van de ziekte van Weil. Hij had met anderen gezwommen in het z.g. Franseloods, bij den Abcovensen dijk onder Goirle. Donderdag is J. overleden. In den loop van de laatste dagen zijn op nieuw eenige jongens in het ziekenhuis op genomen, lijdende aan de ziekte van Weil. Het aantal patiënten bedraagt nu reeds tien, Allen hebben zij in het Franseloods gezwom men. Onder deze tien zijn acht Tilburgers en twee jongens uit Goirle. Van enkelen is de toestand vrij ernstig. Feestelijkheden op den Amstel in Amsterdam tijdens het "bezoekdat Maria de Medici in 1638 aan de hoofdstad van ons land bracht. ET is deze maand juist 300 jaar ge leden, dat Maria de Medici,, moe der van den Franschen koning Lo dewijk Xin, ons land bezocht, waarbij vooral de stad Amsterdam haar een ontvangst bereidde, zooals haar nergens was ten deel gevallen. De ontvangst van Maria de Medici in de Nederlanden droeg een sterk politiek karak ter. Zij was de vorstelijke zwerfster, door haar eigen zoon het land uitgewezen, omdat zij met haar Spaansche sympathieën intri geerde tegen Frankrijk. De laatste jaren leef de ze met een kleine hofhouding te Brussel en ze wilde een bezoek brengen aan de Noor delijke Nederlanden met de bedoeling, dat de Staten een verzoening tusschen haar en haar zoon zouden weten tot stand te brengen. Het was voor ons land een eenigszins vreemd geval. We waren in oorlog met Spanje en haar Spaansch-gezindheid was algemeen be kend. Haar zoon Lodewijk XIII was onze bond- genoot en men was van meening, dat men hem het beste kon eeren, door niettegenstaande de gespannen verhouding, welke tusschen moe der en zoon bestond, haar op vorstelijke wijze te ontvangen. Vooral Frederik Hendrik en Amalia van Solms 'hadden hiertoe medegewerkt en den 15den Augustus werd ze plechtig in Den Bosch verwelkomd. Een week later deed ze haar intocht in Den Haag, waar ze het „Oude Hof" tot haar beschikking kreeg (het tegen woordige paleis in het Noordeinde). Men trachtte haar het verblijf zoo aange naam mogelijk te maken, allerlei feesten wis selden elkander af. 0.a. werd een tocht ge maakt met den zeilwagen van Simon Stevin. De koningin had den wensch te kennen ge geven ook een bezoek te brengen aan Amster dam. Het was haar zeer goed bekend, hoe deze stad zich krachtig had verzet tegen een verbond met Richelieu, haar feilen tegenstan der in de politiek. Het lag dus voor de hand dat ze hier van harte welkom zou zijn. Het stadsbestuur heeft zich dan ook werke lijk uitgeput om zijn hooge gast een vorste lijke ontvangst te bereiden en de uitvoerige bijzonderheden hierover zijn te vinden in het boek, dat bij die gelegenheid werd uit gegeven: „De blijde inkomst der Allerdoor- luchtigste Koninginne Maria de Medicis te Amsterdam, vertaelt uit het Lat'ijn des Hoogh- geleerden Heeren Kasper van Baerle, Pro fessor in de doorluchtige schole der gemelde Koopstede." In Haarlem. Den 31sten Augustus kwam Maria de Medici in Haarlem, waar haar in het Prinsenhof, (thans Openbare Leeszaal) verblijf werd aangeboden en waar de Amsterdamsche pensio naris Willem Boreel haar kwam be groeten en tevens eerbiedig ver zocht of H. M. een keuze zou wil len doen op welke wijze zij Amster dam wilde binnenkomen: te land of te watei*. De koningin verkoos het eerste en langs de Haarlemmer trekvaart over den twee jaar tevoren voltooiden weg kwam de stoet te Halfweg aan, Hier lag een gepavoiseerde vloot van speel jachten en ook een vaartuig voor H.M., ingeval zij alsnog' van plan mocht veranderen. Besloten werd echter de tocht per rijtuig voort te zetten en tegen vijf uur arriveerde men aan de grens van de stad, waar de stoet door een eerewacht werd in gehaald. Kanonschoten bulderden, de klokken luidden en het volk juichte. Aan de Haarlemmerpoort werd de vorstin welkom geheeten door den oud-burgemeester Andries Bicker, als kolonel van de stad. Op de voornaamste punten was een feeste lijke versiering aangebracht. Op den Dam stond een triomfboog opgesteld, waarin op de bovenverdieping levende beelden werden vertoond. Kunstmatig eiland in den Amstel. Maria de Medici bleef slechts enkele da- |en- Een daarvan werd grootendeels op bet water doorgebracht. In den Amstel had men een kunstmatig eiland getimmerd met een soort tempel er op, waarin om het eens modem uit te drukken, een revue werd ver- ™°bd met verschillende episoden uit het le- -n vah Maria de Medici als koningin. Ten slotte volgde een tournooi te water, waarbij Jde deelnemers op de achtersteven van bootjes stonden en gewapend met stokken elkander in het voorbijvaren in het water trachtten te stooten. Tegen den avond voer het gezelschap naar het IJ, waar de schepen lagen van de Oost-Indische Compagnie en ook een deebvan de oorlogsvloot. Een dag besteedde zij aan „winkelen" en aan het doen van verschillende inkoopen en des Zondags vertrok ze weer op dezelfde wijze en met hetzelfde geleide, dat haar had inge^ haald, nadat zij de afscheidsrede op het stadhuis met „eene koninclijke welsprekend- heit en deftigheit" had beantwoord. Zij was buitengewoon voldaan en uit dankbaarheid schonk zij aan Amsterdam haar portret, door Honthorst geschilderd, voor welk cadeau de stad aan den schilder f 500 werd betaald, Deze kleinigheid kon er echter nog wel bij, want de geheele ontvangsthad niet minder dan 30.000 gulden gekost! Het doel niet bereikt. Het eigenlijke doel, waarvoor de vorstin naar de Nederlanden was gekomen, werd niet bereikt. De Hollandsche gezant De Knuit werd door Lodewijk uiterst koel ont vangen en duidelijk liet de koning zijn on tevredenheid blijken over de buitensporige wijze, waarop zijn moeder hier was gehuldigd! Maria de Medici begreep dus dat zij niet langer de gast van Frederik Hendrik kon blijven en ze besloot een bezoek te gaan brengen aan haar schoonzoon Karei I van Engeland. De Staten van Holland boden haar twee oorlogsschepen aan, die ligging namen op de reede van Goeree. Het wachten was nu slechts op een gunstigen wind en teneinde dichter bij het punt van vertrek te zijn, stelde Frederik Hendrik aan de vorstin voor dat zij tijdelijk haar intrek zou nemen op het kasteel Honselaersdijk en den 29sten September lie pen heel Loosduinen en Poeldijk uit om de stoet te zien binnentrekken. Na een paar dagen was de wind gunstig en men besloot den overtocht te wagen, doch plotseling keerde de wind weer en de reis moest worden uitgesteld. De heer van Heen- vliet, die tijdens haar verblijf hier te lande GEVAARLIJK SPEL OP STRAAT KOST JONGEN HET LEVEN. 's-GRAVENHAGE. 26 Augustus. Heden ochtend, even na tien uur, waren twee jon gens, de 12-jarige H. A. R., en de 11-jarige H, J. S., beiden wonende in de Jac. Catsstraat, met een zelf van een oude kist en vier wiel tjes vervaardigd wagentje aan het rijden op het vrij smalle voetpad van de Koningstraat. Eerstgenoemde zat in het karretje, terwijl zijn vriendje het vehikel bestuurde. Toen dez plotseling voor een voetganger moest uitwij ken, schoot het wagentje van het trottoir af en kwam de inzittende jongen op den rijweg terecht, juist op het oogenblik, dat een vracht auto, bestuurd door J. A. M. uit Delft, pas seerde. Een wiel van den wagen ging den 12-jari gen knaap over het hoofd, waardoor hij op slag werd gedood. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Tot kapelaan: te Haarlem (H. Joannes de Dooper) J. J. Oudshoorn; te Heemstede (O. L. Vrouw Hem.) A. A. A. Rikkers; te Hoofd dorp A. H. Huyboom (neom.)te Santpoort Th. H. J. Straathof (neom.); te Velsen-Drie- huis J. Th. A. van Poï (neom.). Tot leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede J. P. Th. Deroy, thans assistent te Lisse (H. Agatha). helft van September verwacht. Omtrent openbaarheid nog geen besluit genomen. WEENEN, 26 Augustus (Reuter). Volgens een officieelen woordvoerder wordt het proces tegen Schuschnigg en de overige leden van de vroegere regeering van Oostenrijk in de tweede helft van de volgende maand, na het congres van Neurenberg, verwacht. De aan klacht zal luiden: overtreding van de grond wet, schending van de wet en handelen te gen het algemeen belang. Men verwacht niet, dat een aanklacht wegens hoogverraad zal worden ingediend. Er is nog geen besluit ge nomen of het proces openbaar zal zijn of niet. Dr. Schuschnigg zelf bevindt zich nog te Weenen. Officieel wordt verklaard, dat hij goed wordt 'behandeld, doch men zegt niet waar hij zich ophoudt. Hij mag zijn vrouw niet zien en naar verluidt heeft hij zijn baard laten staan. Verder wordt officieel medegedeeld, dat se dert Maart 40.000 Joden uit Oostenrijk zijn vertrokken. Naar officieele schatting bevin den zich 600.000 niet-Ariërs in Oostenrijk, Onlangs zijn ongeveer 60 of 70 leden van de vroegere sociaal-democratische partij arresteerd, o.a. Heinrich Allina, voormalig so cialistisch parlementslid en Franz Hollubek, een bekend vakvereenigingsleider. De vroegere socialistische burgemeester van Weenen, dr. Karl Seitz, bevindt zich nog in vrijheid. Radiorede op 31 Augustus 'S-GRAVENHAGE, 26 Augustus. Van officieele zijde meldt men ons, dat het in het voornemen van H.M. de Koningin ligt om op Woensdag 31 Augustus tusschen half een en een uur n.m. voor de radio te spreken tot Ne derland, Oost- en Wcst-Indië. De uitzending zal geschieden door de drie gewone omroepzenders en, voor Oost- en West-Indië, door de rijkszenders en door de Phohi. Geen misdrijf te Rliynauwen. Naar het „U. D." meldt heeft de sectie op het bij Rhijnauwen gevonden lijk van een jongeman uit Gr oenekan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid uitgewezen, dat hier geen sprake is van een misdaad, maar van een ongeval. Het slachtoffer moet, naar men aanneemt, uit een boom zijn gevallen, waarin zich een militaire uitkijkpost bevond, Prov. Staten van Noord-Holland. Een nieuw lid De voorz. van 't centraal stembureau maakt bekend, dat tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is benoemd verklaard de heer A. de Roos te Amsterdam, zulks ter voor ziening in de vacature, in dat college ont staan door het overlijden van den heer Heijermans. Terreur in Palestina duurt voort. Dertig Arabieren bij bomaanslag gedood. JAFFA, 26 Augustus. (Hava.s-A.N.P.) Van ochtend is in de Arabische wijk van Jaffa een bom geworpen temidden van een menigte menschen. Volgens de eerste berichten zijn dertig Arabieren gedood en zestig gewond. Een vlieger van het Amerikaansche leger slaagde er in deze merkwaardige foto te maken van een vulkanische uitbarsting van den Mayon, een vulkaan op de Philippijnen. De merkwaardige gast. door G. NORMAN. E angstwekkende mijnheer schreed door de gangen van het hotel. Toen hij de galerij passeerde, richtten zich de oogen van alle gasten op hem. De breede, niet ai te groote gestalte verdween in het trappenhuis, de dikke, zachte tapijten dempten het geluid van zijn zware passen de gesprekken aan de tafels werden onderbro ken. Men voelde het rhythme van de onhoor bare stappen, het beheerschte schrijden van het krachtige lichaam. Hij kwam de hall bin nen. De grijs-blauwe oogen met de kleine pu pillen onder de lichtblonde wimpers en hoog- opgetrokken wenkbrauwen staarden rechtuit, d:e regelmatige maar cynische kop wendde zich niet naar een of andere zijdeen toch had men het gevoel, dat deze man alles zag wat er voorviel, alles wist en het in zijn geheugen noteerde, teneinde het te zijnertijd te gebrui- „Een gemeen mensch", zeide een meisje, toen de vreemdeling door de draaideur verdwe nen was. „Ja", antwoordde iemand. „Zou hij anarchist zijn? Of een politiek spion?" „Wie weet, misschien pleegt hij straks een aanslag", dacht de liftboy. Baron Lingen stond op. Hij stak zijn pijp aan en slenterde naar de box van den portier. „Vertelt U eens Hübner, kent U dien mijn heer, die zoo juist weggegaan is, al lang?" „Nee, hij is voor het eerst hier." „Zoo, zoo. Hoe heet hij?" „Herbert Mann. Hij heeft echter een Amerikaansche pas en ook een Ameri- kaansch pseudoniem. Ik heb dat helaas niet kunnen onthouden. Een paar heeren hebben naar hem gevraagd; hij wilde evenwel nie mand ontvangen, daar hij het te druk had." „Zoo, zoo. Enfin dat is allemaal niet zoo bar interessant, vindt u wel? Dank U." Lingen slenterde weer naar zijn tafeltje en tijdschrif ten terug en zag er jong en onbezorgd uit. Maar zijn gedachten waren voortdurend bij den vreemdeling. Sedert een week was je weer in het vaderland terug na een reeks harde jaren, waarin je veel beleefd had, spannende en gevaarlijke dingen, die steeds weer goed afliepen. En nu zou je rust kunnen nemen, geen zaken meer behoeven te doen, behalve dan het inwisselen van een zekere chèque, met een zekere thans nog ontbrekende hand- teekening. Haast was niet noodig. Maar toch, die merkwaardige, onrustbarende verschij ningLingen meende zich vaag te herinne ren, dat hij dien man wel eens gezien had, maar waar? In Engeland, in Biarritz? Zou die oude Engelsche renstaleigenaar hem op het spoor zijn? Of de president van de petroleum- maatschappij I11 ieder geyal was dit hotel niet veilig meer. Het leek verstandiger de chèque direct te presenteeren en te verdwijnen. Vier entwintig uur later werd baron Lingen aan de grens gearresteerd. Zijn zondenregister was nogal uitgebreid. Maar de arrestatie geschied de naar aanleiding van een haastig en onhan dig aangeboden valsche chèque. „Die schoft", mompelde Lingen. „Hij beeft mij aangegeven. Spion." In een fauteuil, die zooveel mogelijk in de schaduw geplaatst was, za't, toen de merk waardige vreemdeling door de hall ging, een jonge, bleeke vrouw. Haar diep-rood geverfde lippen bewogen nerveus. „Wie zou dat toch kunnen zijn", vroeg zij den man, die" naast haar zat. Hij komt mij zoo bekend voor, ik moet hem ergens gezien hebben. De man pulkte verstoord aan zijn kleine snor. „Je bent te onrustig". Misschien is die man wel een detective, die mij observeeren moet. Heb je dan niet ge merkt hoe hij ons voortdurend spottend aan kijkt? Toen ik gisteravond mijn kamer uit kwam, liep hij ook door de gang. Hij kwam recht op mij af en keek mij strak aan. Ik wist niet wat ik doen moest. Maar hij sprak mij niet aan, hij liep mij voorbij. Maar aan zijn blik heb ik gezien, dat hij mij herkend heeft, dat hij alles weet. „Je bent ontzettend angstig. Er is moed en kracht noodig, wanneer men gelukkig wil zijn". „Ik wil mijn huwelijk niet verwoesten. Ik weet nu wat mij te doen staat. Het gevaar is te groo't. Vandaag nog ga ik naar mijn man terug". Ook Matthias Kniel voelde zich achtervoli door den ansgtwekkenden gast. „Waarschijn lijk weet hij alles van het geheime onderhoud af", dacht hij. „Maar voor het leveren van de copieën der plannen voor de nieuwe wapen fabriek, kan ik voldoende geld krijgen om rus tig te leven en mijn zoon te laten sbudeeren. Mag ik dan bevreesd zijn? Maar hoe is hij mij op het spoor gekomen. Op dergelijke spion- nage staat tien jaar. Ik ben toch niet ge schikt voor het begaan van een misdaad. Mijn baantje staat op het spel, mijn eerzelfs de toekomst van mijn zoon. Wanneer het zou slagen. Maar aan dien man ontsnap ik nooit' Matthias Kniel vernietigde de copieën en keerde naar zijn woonplaats terug, dompelde weer onder in zijn armzalig bestaan. Toen hij zich niet meer door den vreemdeling achter volgd voelde, haalde hij verlicht adem. Na een lange wandeling verscheen de gast weer in de hall van het hotel. Ook dit keer verstomden alle gesprekken, onrustige oogen staarden naar het ondoorgrondelijke gelaat van den man. Plotseling stortte zich een groo te, goedig uitziende heer op hem. Iedereen kende hem.- Het was de beroemde Amerikaan sche filmregisseur Richard French. „Mijn waarde", hijgde hij en omarmde hem storm achtig. „Hoe gaat het er mee? Werkt u?" Een vriendelijke glimlach gleed over het sombere gelaat van den somberen heer. „Ik werk met groot enthousiasme French", zeide hij. „Ik heb hier veel meer rust. Niemand kent mij onder mijn ouden naam". „Wij hebben inmiddels de zaak in orde ge bracht. Het ontbrekende kapitaal, kleine ge breken van het draaiboekU moet toege ven dat het een prachtig idee van mij was een Mephisto-film te gaan draaien. Die zal ook in Europa opgang maken, zooals jaren geleden met uw Richard m het geval was". „Ja ik leef reeds sedert dagen in mijn nieuwen rol, ik ben er gewoonweg bezeten door. Ik be kommer mij om niemand, ik weet niet eens wat er om mij heen is gebeurd, zei de vreemde ling. „Wij zijn in New-York al met een gewel dige reclame begonnen. Meterhooge plakka ten: Normen Birds, de groote Amerikaansche karakterspeler, zal de hoofdrol vervullen in de nieuwe super-film ,,Mephisto". Het drama in de gevangenis te Philadelphia. Temperatuur in de cellen bereikte een hoogte van 93 gr. C. PHILADELPHIA, 26 Augustus (Havas- A.N.P.) De gerechtelijke ambtenaren, die hjt onderzoek inzake den dood van de vier ge vangenen in de gevangenis van Philadelphia leiden, hebben den bewaker gehoord, die in verband hiermede is gearresteerd. De verkla ring van den man wordt geheim gehouden. Wel wordt medegedeeld, dat tengevolge van de verklaring van den bewaker minstens acht personen gearresteerd zullen worden.Men heeft hierbij evenwel niet medegedeeld of dit be wakers dan wel hooger personeel van de ge vangenis betreft. Door de verklaring van den bewaker wordt de directeur van de gevange nis belast. De lijkschouwer heeft verklaard, dat de tem peratuur in de cellen waarin de mannen zijn omgekomen, een hoogte van 93 graden celcius heeft bereikt. De Haarlemsclie Belastingen. Opcenten-quaestie nog niet definitief beslist. HAARLEM Vrijdag. Onze lezers weten dat de Minister van Financiën, na overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken, gebruik gemaakt heeft van zijn bevoegdheid hem in de wet op het Werkloosheidssuibsidiefonds ten opzichte van gemeenten die extra uitkeeringen uit dit fonds vragen ter dekking van het tekort op de begrooting gegeven, om zelfstandig de op centen op de belastingen voor Haarlem hoo ger te bepalen dan door den gemeenteraad was geschied. De opcenten op de Personeele Belasting zijn voor het jaar 1938 van 185 op 195 gebracht en de opcenten op de Gemeente fondsbelasting van het belastingjaar 1938/39 van 55 op 75. De meerdere opcenten worden door de rijks belasting-administratie meteen op de aan slagen gebracht. Omdat de beslissing van den Minister wat de gemeentefondsbelasting be treft vertraagd is geworden heeft dit er toe geleid, lat men op het belastingkantoor dit jaar laat is met het uitzenden der aanslag biljetten. De quaestie van de verhoogde opcenten is evenwel nog niet definitief beslist. De meer dere opcenten zijn pas invorderbaar als de gemeenteraad een besluit neemt tot verhoo ging van de opcenten. Er loopen reeds eenigen tijd onderhandelingen over het goedkeuren van de gemeentebegrooting voor 1938. Daarop was toen de raad die vaststelde een tekort van 1.067.000, waarvoor extra uitkeeringen aan het rijk zijn gevraagd. Het college van B. en W. staat, zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld, op het standpunt, dat verhoo ging van het aantal opcenten voor Haarlem ongewenscht is in verband met de concur rentie die Haarlem ondervindt van de rand gemeenten die met minder opcenten kunnen volstaan. Het zal van den afloop van deze onderhandelingen afhangen of de gemeente raad er voor gezet zal worden de besluiten te nemen om de opcenten-verhooging defini tief te doen zijn, opdat die dus ook ingevoerd zullen kunnen worden. Onze indruk is intusschen, dat de kans dat Haarlem de verhoogde opcenten niet zal be hoeven in te voeren, klein geacht moet wor den. Voor gemeenten die extra steun van de re geering noodig hebben wordt algemeen ge- eischt, dat zij 200 opcenten op de Personeele Belasting heffen en 75 opcenten op de Ge meentefondsbelasting. Dat voor Haarlem door het rijk 195 opcenten op de Personeele Belasting zijn vastgesteld, vindt zijn verkla ring in het feit, dat Haarlem reeds meer heft dan andere gemeenten in verband met de hoogere heffing voor grondslag 3 (automo bielen). Als de belastingen opbrengen wat bij het samenstellen der begrooting geraamd werd, beteekent dit, dat de 10 extra opcenten op de Personeele belasting per jaar ongeveer f 53.000 meer zullen opbrengen en de 20 extra opcenten op Gemeentefondsbelasting ongeveer f 300.000. De laatste verhooging zou slechts voor 2/3 aan het jaar 1938 ten goede komen, dus voor f 200.000. DR. OTTO KLIPP'S TALENSCHOOL. HAARLEM Vrijdag. Bij de in Juni en Juli door de verschillende vereenigingen van leeraren afgenomen prak tijk-examen slaagden als leerlingen van Dr. Otto Klipp's Talenschool de volgende candi dates Engelsche Handelscorrespondentie: Mej. W. v. Wassenaar, G. v. Hasselt, G. Roos, A. v. d. Heuvel, L. Faber, M. Beekman, J. H. v. IJzer- loo, en L. J. de Bruijn. Nederlandsche Handelscorrespondentie: J. C. v. Willingen, E. Frank, J. Heesterbeek en C. J. v. d. Rol. Fransche Handelscorrespondentie: P. L. v. d. Werf, mej. J. v. d. Meulen, H. Cornet, G. G. Goossens, L. Faber, M. v. Buren en R. de Meester. Duitsche Handelscorrespondentie: W. H. D. Bakker, L. J. Bonsel, N. v. d. Berg, p. v. Ker sen, D. Weiman, mej. L. Zuurendonk, H. Th. Faase, mej. C. Heynerman, G. C. Houtzager* R. H. Kroon en W. v. d. Elshout. 1.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9