Leeuw loopt een kerk binnen. Groote consternatie te Sittarl Twintig dooden op Spaansch oorlogsschip Kinderverlamming breidt zich uit. BURGERLIJKE STAND. BEVERWIJK Sportdag op het Beverwijk-terrein Een heele reeks voetbalwedstrijden. Het Amsterdamsche O.D.E. was Zondag met vier van haar elftallen op bezoek bij Bever wijk op het sportterrein aan den St. Aagten- dijk. Voor beide vereenigingen is het een goede krachtmeting geweest voor de komende competitie. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden waren: Beverwijk-adsp. BUitgeest-adsp. 0- Beverwijk-adsp. AO.D.E.-adsp. 30 Beverwijk IIO.D.E. II 60 Beverwijk-jun. AO.D.E.-jun. 50 Beverwijk VUitgeest III 41 Beverwijk IO .DB. I 42 Beverwijk 4Uitgeest 2 is niet doorgegaan. De heeren Mxenhout, Van Zutphen, A. Bras, S. Duin, P. Kossen en J. v. de Wissel, verleen den als scheidsrechters hun medewerking aan deze wedstrijdenreeks. BEVERWIJKO.D.E. Met goedvinden van beide partijen heeft de voorzitter van Beverwijk, de heer P. Kos sen, dezen wedstrijd geleid. Maenhout raadde goed, zoodat de gasten aftrapten. De Amsterdammers liepen hard van stapel maar hun schoten troffen door onzuiverheid geen doel. Ook de gastheeren weten met de hun geboden kansen voorloopig geen raad. De gasten nemen op keurige wijze de leiding (0—1). Er komt nu meer teekening in het spel, maar moeilijk werk krijgen de doelverdedigers toch niet te verrichten. Wanner een der O.D.E.-'ers een overtreding begaat brengt Teeling de partijen uit den toegestanen vrijen schop op gelijken voet. De roodbroeken ko men er nu iets beter in, maar O.D.E. laat zich niet onbetuigd. Vooral hun rechtsbuiten vormt met zijn binnenspeler een gevaarlijken vleugel. Een aanval van de gastheeren wordt bekroond met een doelpunt van Albers (2—1). Wel doen de bezoekers krachtige pogingen om de balans in evenwicht te brengen zonder daarin nochtans te slagen, althans niet voor de rust. In de tweede helft willen de rood broeken het te mooi doen. De Amsterdam mers straffen dit onproductieve spel af met den gelijkmaker (2—2). Beverwijk neemt nu het spel geheel in han den. Teeling, die bij een aanval snel naar binnen kwam, schiet onhoudbaar in (32) Meer en meer blijkt dat de gasten in de eerste helft van den strijd te veel van hun krachten hebben gevergd. Steeds zijn de Wijkers in den aanval. De buitenspelval moest er aan te pas komen om de verdediging te versterken. Toch weet v. d. Steen er door heen te komen en te scoren (42). Een vijfde doelpunt werd wegens buiten spel geanunuleerd. Het laatste deel van de ontmoeting is een strijd tusschen de Bever wij ksche stormlinie en de verdediging der gas ten, een strijd, die in het vorodeel van de Amsterdammers wordt beslist, want zij weten verder stand te houden. Met een Beverwijksche overwinning komt het einde van dezen prettigen wedstrijd, die een uitstekende oefening was voor de compe titie, die over eenige weken een -aanvang zal nemen. HET POSTKANTOOR OP KONINGINNEDAG. Op Woensdag 31 Augustus zal het postkan toor tot des morgens 10 uur voor den post dienst zijn opengesteld. Het kantoor zal op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels en kwi tanties, alsmede voor .den pasmuntdienst. Voor den postehèque- en girodienst is het kantoor alleen geopend voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling is toegepast of uitbetaling van adviezen, waar van telegrafisch machtiging tot uitbetaling is verleend en voor het doen van uitbetalingen op reispostchèqueboekjes. Op Koninginnedag wordt één brief- en één pakketpostbestelling uitgevoerd. Voor den telegraaf- en telefoondienst is het kantoor op 31 Augustus geopend als op werk dagen. BENOEMD TOT LEER AAR. De heer Alph. de Jong, leeraar aan de Bis schoppelijke Kweekschool al-hier is benoemd tot leeraar aan het St. Ignatius College te Am sterdam met ingang van 1 September a.s. LANGS DE LIJN. PROGRAMMA VAN DE RADIOCENTRALE. Dinsdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs. 10.50 Keu len, 11.20 Parijs, 12.05 diversen, 12.20 Parijs, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma, 2.35 Keulen, 3.05 Parijs, 4.50 London Reg., 5.20 Brussel Ned.. 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned,. 7.50 Keulen, 3.20 Brussel Fr.. 9.05 Keulen, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 London Reg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal programma, 6.45 London Reg., 7.00 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 diversen, 11.05 London Reg., 1.20 Brussel. 2.15 London Reg., 4.20 Keulen. 4.40 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen, 6.20 London Reg., 7.40 Di versen, 7.50 Nationaal programma, 9.20 Brus sel Fr., 10.50 Keulen. Aangekomen: 26 Aug.: Cerinthus s.s. Antwerpen. Cornelia Maersk s.s. Danzig. 27 Aug.: Queenworth s.s. Newcastle. Linda s.s. Rotterdam. Star s.s. Bristol Eurybates m.s. Batavia. Acclivity m.s. Bergen op Zoom Albula m.s. Boulogne. Dvincles m.s. Archangel. J. P. Coen s.s. Madeira. Ransdorp m.s. Hamburg. Pr. Juliana m.s. Rotterdam. Ove Toft, s.s. Louisburg. Manö s.s. Duinkerken. 28 Aug.: Hedera s.s. Onega. Trito s.s. Fowey D. N. Bogiazides s.s. La Plata. Cordillera m.s. Hamburg. Vertrokken: 26 Aug.: Deucalion s.s. Rotterdam. Hollinside s.s. Archangel René Paul m.s. St.-Brieux. Euterpe s.s. Bordeaux. Ek s.s. Oslo. Libra m.s. Duisburg De viering van den Koninginnedag. Een aantrekkelijk programma. Voor de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin heeft de Vereeniging „Koningin nedag" een zeer aantrekkelijk programma sa mengesteld. Het luidt als volgt: V.m. 9 uur: Aubade voor het raadhuis, ;uit te voeren door ruim 1000 schoolkinderen onder leiding van den heer H. W. Hofmeester en met medewerking van de Beverwijksche Harmonie kapel. Daarna rondgang door de gemeente langs Breestraat, Begijnestraat Klooster straat, Baanstraat, Torenstraat. Kerkstraat, Peperstraat, Breestraat, Velserweg naar het feestterrein tegenover „Scheybeeck". Hier worden kinderspelen gehouden. N.m. 1 uur; „Ronde van Beverwijk", gereden op origineele transportfietsen, voorzien van mand of kist. uitsluitend voor Beverwijksche firma's. De rijders moeten in Beverwijk (Wijk aan Zee) woonachtig zijn. De route is: Hendrik Burgerstraat, Romer- kerkweg, Stumphiusstraat, C. H. Moensplein (20 maal rijden, afstand totaal 15 K.M.). De leiding van dezen wedstrijd berust bij de Be^ verwij ksche Rennersclub „Kennemerland". N.m. 3 uur: Gymnastiekuitvoering in het Gemeentelijk Sportpark door de plaatselijke turnvereenigingen Hercules, Turnlust en S.S.S. N.m. 6 uur: voetbalwedstrijd in het Gemeen telijk Sportpark tusschen de Kennemers en Alkmaarsche Boys. N.m. 9 uur: Avondfeest op het C.H. Moens plein met medewerking van de plaatselijke muziek- en zangvereenigingen. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer P. H. van Os, on derwijzer aan de Centrale lagere school al hier, is benoemd tot hoofd van de openbare lagere school te Groot Schenner. NIEUWE LEERAAR AAN DE TUINBOUW- WINTERSCHOOL. Als opvolger van den heer P. Joh. Janssen, die het onderwijs met pensioen gaat verlaten! is benoemd tot leeraar aan de R.K. Tuinbouw- winterschool alhier, de heer B. Machielsa, thans hoofd van de lagere -tuinbouwschool te Grootebroek. De heer Machielse is reeds eerder hier ter plaatse werkzaam geweest als onderwijzer aan de R.K. Leerschool aan den Romerkerkweg. Hij nam toenmaals ook actief deel aan het R.K. vereenigingsleven. V. V. B. oefent voor de competitie En verliest van Taba met 04. Nog slechts enkele weken scheiden ons van den aanvang van de voetbalcompetitie en de weinige vrije Zondagen, die nog resten, wor den door de clubs gebruikt om door het spelen van oefenwedstrijden de sterkte van hun elf tallen te peilen. V.V.B. ontmoette Zondag de Amsterdam- sche club Taba, die uitkomt in de eerste klasse van den Noord-Hollandschen Voetbal bond. In tegenstelling met N.V.B. vertoonden de Amsterdammers een frisch open spel Reeds aanstonds meost Oliver handelend op treden. Hij kon slechts door snel uitloopen het gevaar keeren. De gasten blijven de situatie volkomen beheerschen en voor het ingaan van de rust wordt hun doorzetten met een doelpunt beloond. Ook in de tweede helft blijven de gasten den toon aangeven .De V.V.B.-ers seplen luste loos en kunnen het juiste antwoord op het suggestieve spel van hun tegenstanders maar niet vinden. De Amsterdammers slaagden er in de score tot 04 in hun voordeel op te voeren. Met dezen stand brak het einde aan. Dc Harddraverij op de Dreef. 27 paarden ingeschreven. HAARLEM Maandag. Voor de op Koninginnedag des namiddags te 2 uur op de Dreef te houden harddraverij zijn niet minder dan 27 harddravers inge schreven, waaronder zich ook de prijswinnaars van de j.1% Donderdag te Beverwijk gehouden draverij bevinden, namelijk Zonnestraal en Aura V. De namen der ingeschreven paarden zijn: Anzolor, Determination, Welkom, Aruba, Jade, Zonnestraal, Fanfare, Janet Harvester, Glossy Silk, May Toddington, Aura V, Fatima. IJ. Kernei, Uilenspiegel, Sister Bond, Rose Mor gan, Betty Worthy, Edzart, Zus Braun, Xuthus, Zoo doorlooper, Princess, Johanna M., Nora Scott-, Sint Bernard, Gretchen H.. Anna Bradfort's Guy, Vitesse S.W. De inschrijving is thans gesloten. Een arbeiders-avondschool in voorbereiding. De inschrijving geopend. Men schrijft ons: Een tiental jaren geleden richtte de mo derne arbeidersbeweging het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op met het doel de ontwikkeling van de arbeiders te leiden. Dit gebeurt langs verschillende banen en één daarvan en niet de minst belangrijke, is het oprichten van verschillende scholen voor volwassenen. Voor vele arbeiders toch is het lager onder wijs alle onderkijs dat zij genoten hebben en velen hebben nog school gegaan in een periode dat dit onderwijs nog niet op de hoogte stond van tegenwoordig. Daarnaast leert de praktijk, dat zelfs nu, als er na de lagere school geen onderwijs meer genoten wordt, de kennis heel spoedig ver vluchtigt en al vlug daarvan minerale res ten overblijven. Het wordt daarom velen arbeiders onmoge lijk kennis te nemen van veel van wat in hun tijd verschijnt op populair-wetenschappelijk, kunstzinnig of ander gebied. Met het instellen va arbeidersavodscholen tracht bovegeoemd Istituut deze kennis weel bij te brengen, opdat inderdaad ieder kan be schikken over een voldoende basis, waarop verder gestudeerd kan worden. Onnoodig is het te zeggen, dat dit onderwijs vrij moeilijk is te organiseeren. Het stelt zware eisclien aan de docenten, vraagt van de deelnemers groote krachtsinspanning en eischt het leerstof, welke geheel anders moet zijn dan die voor de scholen voor de jeugd. Vandaar, dat er voor deze arbeidersavond scholen aparte boeken geschreven zijn voor Nederlandsche taal, rekenen en sociale (maat- schappelij ke kennis) De arbeidersavondscholen duren twee jaar, De leerling verplicht zich echter slechts voor één jaar en schrijft dus ieder jaar opnieuw in. Les wordt gegeven één avond per week ge durende twee uur Vooral in dezen tijd, waarin de ontwikke- kelingsmogelijkheden vanoverheidswege steeds meer beperkt worden en de scholen voor niet meer leerplichtige jeugd zelfs vaak opgeheven zijn. zullen deze onderwijsinrichtingen aan een sterke behoefte blijken "te voldoen. Bij de bepaling van het schoolgeld wordt rekening gehouden met het inkomen van de cursisten. Ook hier ter paaltse zal een dergelijke school worden opgericht. Men kan zich als leerling aanmelden of inlichtingen verkrijgen bij den heer F. Bruyns, Arendsweg 164, alhier. Menschen vielen flauw. Maar dier deed gelukkig niemand kwaad. IN Sittard wordt op het oogenblik kermis gehouden, de St. Rosa- kermis, zoodat de markt uit den aard der zaak vol met kramen e. d. staat. Daar is ook het circus „Friso" opgesteld. Twee uit dit circus ont snapte leeuwen hebben Zondagoch tend groote consternatie teweeg ge bracht. Om half acht was een temmer van het cir cus bezig het hok van twee leeuwen schoon te maken, waarbij hij het hek op een kier had laten staan. Hierdoor wisten beide leeuwen te ontsnappen. Een van de leeuwen liep het circus m, liep daar over de banken en kroop vervolgens on der het doek door naar buiten en wandelde op het buitenterrein rond, steeds achtervolgd door den temmer. De leeuw sprong over een schommel en kroop onder wagens door, waar na men hem tenslotte met touwen kon grij pen en naar zijn hok terug brengen. De tweede leeuw is regelrecht de St. Michielskerk, die op de Markt staat, ingeloopen. In deze kerk, die stampvol was, werd juist de hoogmis gecelebreerd. De leeuw stootte met zijn kop de menschen opzij, liep eerst naar het middenseïrip, toen even naar rechts naar den kant van den biecht stoel, vervolgens naar het midden schip terug en zoo naar het altaar en het koor op, waar hij eenige kande laars en kaarsen omstootte. Begrijpelijkerwijs bracht deze vreemde be zoeker een' groote consternatie teweeg. De menschen snelden de kerk uit en de gees telijken, die den dienst leidden, vluchtten, Geertruidenberg viert feest. Zaterdagmiddag zijn de herdenkingsfeesten van Geertruidenberg 725 jaar stad officieel geopend. Tot degenen, die dit gebeuren met hun aanwezigheid opluisterden behoorden de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, ka-, merheer in buitengewonen dienst, S. J. baron van Tuyll van Serooskerken van Heeze en Leende. De opening der herdenkingsfeesten ge schiedde door den voorzitter der Sinte Geer den Berghe stichting, wethouder W. Sassen, ten gemeentehuize. Burgemeester Bianchi hield hierop een rede, waarna de heer J. Busch een korte uiteenzetting gaf over het stichtingsjaar 1213. Vervolgens volgde de overdracht aan het ^gemeentebestuur van 'een fontein, welke doór/niej.' M. Bianchi, dochter van'den burgemeëstér, in werking werd ge steld. Hierna werd de tentoonstelling Berg- sche kunst, welke in de raadzaal van het ge meentehuis wordt gehouden, geopend. Om kwart over vier geschiedde de opening van de stedelijke oudheidkamer G. A. M. de Bruijn. Oud Den Berg werd om kwart over vijf door burgemeester J. Bianchi geopend. De ministers dr. H. Colijn en mr. J. A. de Wilde brachten Vrijdag een bezoek aan het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam, om de restauratie in oogenschouw te nemen. De ministers bewonderen den voorgevel Iris s.s. Danzig. Rigel s.s. Kopenhagen. 27 Aug.: Spartak s.s. Leningrad. Theseus s.s. Hamburg. Grietje m.s. Antwerpen. Berenice m.s. Kopenhagen. Lowick m.s. Newcastle Hebe m.s. Boston (line). Orion m.s. Hamburg. Astarte s.s. Bremen. Queenworth s.s. Newcastle. Borthwick s.s. Leith. Luna s.s. Jaffa Storfors s.s. Nykjöbing. Star s-s. Arendal. Enid Mary s.s. Goole. Amstelstroom m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen. Acclivity m.s. Londen. Wilbo m.s. Londen. IJstroom m.s. Huil. 28 Aug.: Cabo m.s. Londen Manö s.s. Bremen. Cordillera m.s. West-Indië. Hevig gevecht in de Straat van Gibraltar. GIBRALTAR, 27 Augustus (Reuter) De „Jose Luïz Diez" een torpedoboot- jager der Spaansche regeering, die eenige dagen geleden uit Le Havre was vertrokken na daar gerepareerd te zijn, is vanochtend vroeg in de haven van Gibraltar binnen geloopen na een verwoed gevecht van twee en een half uur met oorlogsschepen van de vloot van Franco in de Straat van Gibraltar. De jager, die zeer bescha digd was, kwam op eigen kracht bin nen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld dat twintig man aan boord van de „Jose Luiz Diez" om het leven geko men zijn. Veertien opvarenden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De meeste slachtoffers zijn in het voor schip verdronken. Ook gevallen in Rotterdam en Leeuwarden. De besmettelijke ziekte kinderver lamming breidt zich over ons land uit. Niet alleen in Gouda en omliggende ■plaatsen, maar ook in Enschedé, Leeuwarden en Rotterdam hebben zich gevallen voorgedaan toen de leeuw in de buurt van het alt kwam. de sacristie in. töar Ondertusschen hadden menschen van h circus ook naar dezen leeuw een achterv' ging ingezet en men slaagde erin het dier touwen te grijpen en het zoo uit de kerk» sleepen, iets wat de vluchteling gewillig toe Persoonlijke ongelukken deden zich ni voor. Slechts zijn eenige personen van «.w, flauw gevallen. België wil een statistiek van den haringinvoer. Omtrent de invoerbeperking van harine in België vernemen wij nader dat deze licentipp ring, welke zoowel den invoer, als den uit- pn doorvoer van versche, gezouten en gerookt haring betreft, voorloopig slechts bedoeld i als een statistische controle, ten einde een in zicht te verkrijgen in de hoeveelheden welb in- en uitgevoerd worden. Ke Het ministerie van economische zaken heeft zich in verbinding gesteld met de Belgisch! regeering om te bereiken, dat de norma p gang van zaken zoo weinig mogelijk belenune ring zal ondervinden. Het blijkt n.l. o.a dat er nog verscheidene importeurs in België'zjj» die nog geen invoervergunning hebben, zoodat het hun onmogelijk is, Nederlandsche harin! te importeeren. CASTRICUM ONTIJDIGE BLOEI VAN APPELBOOMS In den tuin van de adjunct-directrice' van „Duin en Bosch" zijn in vollen bloei staande appelboomen te bewonderen. Voor dezen tijd van het jaar zeker een ongewoon verschijnsel. R.K.S.V. „VITESSE". Vitesse 1R.E.O. 1 3__3 Vitesse aR.E.O. a 3__2 VITESSE—R.E.O. Deze wedstrijd is in een gelijk spel ge- eindigd, wat voor de bezoekers een succes is. Weliswaar had Vitesse een drietal invallers, maar toch was zij bijna den geheelen wed strijd sterker. R.E.O. neemt reeds spoedig de leiding (0—1). Dan neemt Vitesse het offen sief over. Plas speelt zich keurig vrij en Res scoort. Het R.E.O.-doel blijft in gevaar ver- keeren en op dezelfde wijze wordt het 2—1. Nog voor rust brengt Plas den stand op Z—f In de tweede helft weet R.E.O. den achter stand te verkleinen tot 3—2. Een half uur lang is Vitesse niet voor het R.E.O. doel weg. Door goed ingrijpen van de R.E.O.-verdedi- ging, en slecht, schieten blijft succes uit. Dan zet R.E.O. eenige aanvallen op, waarij Zand bergen zijn keeperstalenten toont. Toch wordt het 3—3. Wat Vitesse ook probeert, de stand blijft ongewijzigd. De A-junioren wisten in een spannenden doch harden wedstrijd met 3—2 van R.E.O. te winnen. C.S.V.—ALCM. VICTRIX II (4-9). De reserves van Alcmaria Victrix hebben den C.S.V.'ers een lesje gegeven in het voet balspel en vooral in het maken van doelpun ten. Hoewel het door C.S.V. vertoonde spel beter was dan vorige week zal er toch heel anders gewerkt moeten worden om in de vierde klasse een behoorlijk figuur te maken, De eerste 20 minuten ging de strijd gelijk pp. Toen openden de Alkmaarders de score. Spoedig was de stand reeds 0—3. Daarna brachten twee strafschoppen redding voor C.S.V.waardoor bij den stand 2—3 van doel verwisseld kon worden. In de tweede helft ondernam C.S.V. ette lijke pogingen om den achterstand te ver kleinen, maar verder dan pogen kwam het niet. De Alkmaarders openden een trommel vuur op het doel van C.S.V. Vele schoten trof fen doel en reeds was de stand 2—9 toen Bakker en Boot er eindelijk in slaagden den grooten achterstand tot 49 te verkleinen. Zoo kwam het einde met een groote over winning voor de Alkmaarsche gasten. SANTPOORT DE AUBADE. Ook de leerlingen van onze openbare, christelijke en R.K. scholen zullen op 6 September a.s. aan de in het park vei- serbeek te houden aubade deelnemen. Voor een aantal der kinderen is echter de afstand te groot. De hoofden der betrokken scholen doen in dit verband daarom een beroep op autobezitters, om dien dag er voor in aan merking komende kinderen naar de plaats der aubade te brengen en ze na afloop enan weer naar ons dorp te vervoeren. DE KINDEROPTOCHT. De route, waarlangs de kinderoptocht op Koninginnedag zal trekken is (le volgende: Fr. Netscherlaan, Burg. Enschedélaan, Hoorn- straat, Westlaan, Rijksweg, Beekvlietstraat, Hoofdstraat, Overbiltweg. Hagelingerweg, ure- merlaan, Kerkweg, Kruidbergerweg, Hageim- gerweg, Hoofdstraat, Anemonenstraat, Glamo- lenstraat Voorplaats, Kerkweg, Burg. Bnsone- délaan, Terrasweg, Hoofdstraat, terrein Mej. Enschedé. Het gemeentebestuur van Rotterdam is door deze ziektegevallen voor ernstige moeiliJK" heden geplaatst. De herdenking van het veer tigjarig regeeringsjubileum van H.M. de ningin immers brengt met zich mede, dat tal van kinderen uit verschillende deelen van de stad te zamen zullen komen. Zoo zijn er °_a- bioscopen, die speciaal voor kinderen middag voorstellingen hebben belegd. Een en ander is voor B. en W. van Red dam aanleiding geweest, het houden van die voorstellingen te verbieden. Ook zullen de scholen tot 12 September gesloten zijn. Het Leeuwarder patientje, een vijfjarig knaapje, is overgebracht naar het St. Boni- facius-hospitaal. Zijn toestand laat zich nie^ ernstig aanzien. HAARLEM, 27 Augustus. Getrouwd 27 augustus: G. Lassche en H. V. Dijk. Bevallen 25 Augustus: E. Zonnevijlle—v. a. Wetering, z.; 26 Augustus: C. A. van Andel- v. d. 1. Laan. 25 A. Pouw-v. Halst, z. Overleden 26 Augustus: W. Immers, 86 h Amsterdamschevaart; J. A. de Boer—Kapm^t 49 j., Kamperlaan.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2