Van Atlantischen Oceaan tot Middellandsche Zee. Een journalistieke inspectietocht langs de Zuid-Fransche grens. Dysenterie in Heer Hugowaard? Vliegtuig breekt doormidden. Jean Batten in ons land De zorgelijkheden des kruiswoord's, Strandtragedie aan de Portugeesehe kust. Zeven inzittenden van bootje verdronken. LISSABON. 29 Aug. (Havas). Nabij het strand van Poz Douro is met een groote golf een bootje met elf personen omgeslagen. Drie volwassenen en vier kinderen zijn verdronken. Het Lac d'Oo bij Luchon. ALSOF alle internationale verwikkelin gen nog niet voldoende waren heeft een zeker deel van de Europeesche pers een nieuwe campagne ingezet. Deze campagne komt hierop neer: in Zuid- Frankrijk. in de Pyreneeën., regent het eiken dag bommen er zijn overal ontzettende epide mieën van pest. typhus en cholera uitgebro ken. De menschen. die zich naar Biarritz, Hendaye, Luchon, Bagnères of Ax-les-Thernes begeven zijn hun leven niet meer zeker gaat dus rustig naar de Duitsche- of Italiaan- sche badplaatsen, waar u comfort en rust wacht en waar het régime u behoudt voor ontmoetingen met Spaansche- of andere re volution nairen. Voorts vernemen we nog, dat onder het vee in de Pyreneeën en Baskische landen in hevige mate mond- en klauwzeer heerscht, dat ook overal gevallen van schurft en andere huidziekten zijn geconstateerd, zoo- dat het onverantwoordelijk zou zijn om zich naar dit zwaar geteisterde gebied te begeven. Al die liefelijke berichten heeft men in som mige bladen kunnen lezen en daarom heeft de Fransche regeering ons gezegd: komt en ziet, we zullen u niets verbergen, u kunt rustig overal kijken en ondervragen om te weten wat er van dit alles waar is. En zoo hebben we dan een reis ondernomen ln gezelschap van den Commissaris-generaal van het Tourisme, M. Boland Marcel. In de „zwaar beproefde streken", hebben we niet alleen van Henrave tot aan Andorra alle pre fecten. onder-prefecten en burgemeesters ont moet, die ons de officieele rapporten over den gezondheidstoestand toonden, maar ook tien tallen geneesheeren, we zochten contact met de militaire autoriteiten, betraden zelfs Spaansch grondgebied, zoowel daar, waar Franco de baas is, als bij de lieden, die Barce lona steunen. Voorts was 't ons mogelijk om na te gaan hoe- zeer de Fransche grensbevol king medeleeft met de gebeurtenissen aan den anderen kant van de Pyreneeën en welke maatregelen tenslotte aan de grenzen zijn ge nomen om de neutraliteit van het grondge bied te eerbiedigen. Welnu, op een tocht van honderden kilo meters over bergpassen en door valleien, vlak langs de grenzen gaande, in de dorpen en stedekens stilhoudend om te ondervragen en rapporten op te eischen, hebben we in to taal nog geen honderd militairen of gendar mes gezien, ontwaardden we niet één vliegtuig en we behoeven zeker niet te zeggen dat er nergens sprake was van bommen. Het was overal volkomen rustig en nergens zijn we aangehouden, vrïj-uit kon men overal rond gaan. Op de reede van Biarritz lag geen enkel oorlogsschip, noch voor Hendaye. Verder op, in de Hooge Pyreneeën, is men door drie berg ketens emt hoogten van tweeduizend meters, gle'tschers en sneeuwvelden van Spanje ge scheiden en zelfs een enkele vluchteling, die 't zou wagen langs deze bergpaden Frankrijk binnen te treden, zou er weken over moeten doen, Van een Invasie van legerbenden heeft men dan ook nooit gehoord. Maar we zijn oo'k naar de „zwaar bedreigde" punten geweest, naar de barricades bij Irun, naar den Pont d'Espagne, naar Bourg-Madame, naar Fort de Carol. Men moet 't alles met eigen oogen hebben aanschouwd om er zich rekenschap van te geven hoe overdreven al die verhalen zijn welke indertijd gedaan zijn over de gru welen welke men aan de Fransche grenzen zag: Fontarabi, het eerste Spaansche stadje, van zee uit platgeschoten, de brug half ver nield, Irun platgeschoten en uitgebrand, een regen van granaten en kogels op Fransch grondgebied! In Fontarabi, zoo hebben we zélf kunnen zien is niet één huis verwoest, zelfs niet beschadigd. De Spaansche republi keinen hadden op den berg waartegen het Spaansche stadje is gebouwd, een ui'tzichtpost over de zee en over de 200 meter breede zee engte welke Spanje van Frankrijk scheidt. Toen is er een oorlogsschip van Franco voor de kust gekomen en er is éénmaal op den bergtop gevuurd. De 'bewoners, die in roei bootjes over de zee-engte naar den Franschen oever vluchtten konden dan ook den volgen den dag weer rustig terug roeien naar hun on beschadigde huizen. Dat wat den kogel-regen betreft. Want we hebben onze inspectie-reis voort gezet. Drie Fransche gendarmes op de internatio nale brug staan daarom de dreigende le gers die Frankrijk willen binnen rukken tegen te houden. Héél beleefd vragen ze ons of we de noo- dige identiteits-papieren hadden, wanneer 't ons zou behagen om 'n uitstapje naar Spanje te maken. Zoo wel, dan bestond er niet het minste bezwaar! Waar dat alles zóó gemakke lijk en zóó eenvoudig is, waar men de heele bewaking aan slechts drie gendarmes heeft opgedragen, wèl, daar kwam 't ons toch voor dat de situatie minder dreigend was dan men had verteld. Aan den anderen kant van de internationale brug (de bevolking, die net zooals in vredes tijd, ongevraagd van den Franschen naar den Spaansc'hen oever gaat) stonden drie Spaan sche soldaten met hun grappige gelakte steek jes op. En daar zien we een stadje op Spaansehen bodem. Hoe heet 't daar? Dat is Irun, meneer. Wij konden zien, hoe tweehonderd van de twaalfhonderd huizen, welke Irun telde, zijn uitgebrand en ook konden we constateeren, dat deze verwoesting niet werd aangericht door bommen en niet door het geschut, maar het resultaat moet zijn van brandstichting door de bevolking zelf, toen zij vluchtte voor de legers van Franco. Irun is niet gebombar deerd en 't vlak hieraan grenzende Fransche grondgebied is geen oogenblik bedreigd ge weest. Daarna hebben we onzen inspectietocht van de Oceaankusten naar de Middellandsche Zee voortgezet. HENRY A. TH. LESTURGEON. Eén familie zwaar getroffen. In de gemeente Heer Hugowaard heerscht sedert Zaterdag groote onge rustheid over een aantal ziektever schijnselen van zeer ernstigen aard. Een kind uit het gezin T„ dat in den loop der vorige week plotseling ern stig ziek werd, is Zaterdag tfëgraven. Naar vermoed wordt, had het kind ge leden aan dysenterie. In het laatst van de vorige week is een kind uit hetzelfde gezin eveneens ernstig ziek geworden en Zaterdagochtend moes ten er zelfs drie kinderen naar het ziekenhuis te Alkmaar worden ver voerd, terwijl Zondagochtend de ove rige drie kinderen uit hetzelfde ge zin naar het ziekenhuis zijn overge bracht. In den loop van Zaterdag ble ken ook twee kinderen uit het gezin van de familie D. uit Heer Hugo waard door een ernstige ziekte te zijn aangetast, zoodat hun opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was, ter wijl Zondagavond uit een derde fa milie ter plaatse een 17-jarige jongen en een 20-jarig meisje in het zieken huis werden opgenomen. Aan twee van de kinderen der familie T. en één van de familie D. zijn de laatste sacramenten toegediend. Hun toe stand is zeer ernstig. Bij de zes an dere patiënten zijn de ziektever schijnselen van minder ernstigen aard en bestaat geen direct levens gevaar. Naar verluidt zouden het hier gevallen van dysenterie betreffen. (A. N. P.) De Provinciale Ziekenhuizen. Voordracht voor directeur te Medemblik. Bij de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van Eerste Geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekehuis te Medemblik, vacant gekomen door het aan den heer J. G. Dikshoorn met ingang van 1 Juli j.l. verleende eervol ontslag, hebben zich drie sollicitanten aangemeld, van wie sedert dien zich één heeft teruggetrokken. Overeenkomstig het advies van de Commis sie van Bestuur van de Provinciale Zieken huizen heeft het college van Ged. Staten van Noord-Holland aan de Prov. Staten ter benoe ming in vasten dienst voorgedragen den heer dr. H. Hirschfeld, 2e geneesheer, tevens waar nemend geneesheer-directeur, aan de stich ting „Beileroord", te Beilen. In verband met de thans door hem ge noten jaarwedde achten Ged. Staten het, met genoemde commissie, billijk hem boven het minimum één periodieke verhooging toe te kennen en derhalve de aanvangsjaarwedde, na vermindering met den standplaatsaftrek van 4 pCt., te bepalen op 6.840. onder vast stelling van den pensioensgrondslag op ge lijk bedrag. De Wereld kampioenschap pen Wielrennen. Nederland heeft er nu zestien op de korte baan behaald. Uit een totaal van tachtig. Sinds de instelling der wereldkampioen schappen wielrennen is het korte baan- kampioenschap voor amateurs 42 maal ver reden, dat voor professionals 38 maal, to taal dus 80. Negen maal won een Nederlander het kam pioenschap der amateurs, zevenmaal won een Nederlander dat der beroepsrijders. In totaal dus zestien overwinningen, of twintig procent. Veel hooger is het percentage van het Ne derlandsche succes in de jaren na den oorlog, want vóór 1921 had nog nimmer een Ne derlander het wereldkampioenschap der profs gewonnen en vóór 1920 konden wij bij de amateurs alleen maar bogen op twee over winningen van Jaap Eden. In de periode 19201938 behaalde Neder land dus veertien wereldkampioenschappen op de korte baan, uit een totaal van achten dertig. Dat geeft een percentage van 36.8. Sinds 1920 behaalde Nederland derhalve meer aan een derde succes op de korte baan, het geen de kracht van onze wielrenners in de sprint wel afdoende bewijst. Achter motoren en in wegwedstrijden hebben onze landge- nooten evenwel maar heel zelden wereld kampioenschappen behaald. De lijst der Nederlandsche wereldkampioe nen op de korte baan ziet er uit als volgt: Amateurs: 1894 Jaap Eden, 1895 Jaap Eden, 1920 Maurice Peeters. 1925 Jaap Meyer, 1929 Mazairac, 1933 van Egmond, 1936 Van Vliet, 1937 Van de Vijver, 1933 Van de Vijver. Professionals: 1921 Moeskops, 1922 Moeskops 1923 Moeskops, 1924 Moeskops, 1926 Moeskops, 1938 Van Vliet. Natuurlijk werden meermalen tweede, derde en vierde plaatsen door Nederlanders bezet. Bij de beroepsrijders was Harry Meyers in 1900 en in 1902 tweede en Guus Schilling in 1901 derde. In 1903 was Harry Meyers derde. Moeskops was na zijn vijf wereldkampioen schappen nog tweemaal vierde (1927 en 1928) en tweemaal tweede (1929 en 1930). Bij de amateurs wemelt het na 1920 van Nederlandsche tweede, derde en vierde plaat senteveel om hier op te noemen. Voor het eerst gebeurde het Zondag dat Ne derland de beide wereldkampioenschappen op de korte baan behaalde. De Albatross, een vliegtuig dat een tocht over den Atlantischen Oceaan zou maken, is Zondag in tweeën gebroken bij daling op het Britsche vliegveld Hat field. De Albatross had juist de laatste proef vlucht gemaakt voor een groot-en tocht over den Oceaan zou ivorden onderno men. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. Het toestel had een lading benzine in genomen, welke ongeveer het dubbele 2vas der hoeveelheidwelke als maximum ivas toegestaan. Twee Fransclie vliegtuigen tijdens nachtvlucht verongelukt. Acht dooden. PAU, 27 Augustus. Tijdens een nachtvlucht zijn twee toestellen ver ongelukt. In belde toestellen bevonden zich vier personen die allen om het leven kwamen. Op vacantiereis. De bekende Nieuw-Zeelandsche vliegster Jean Batten is Zondagmid dag om 5.32 uur met haar toestel, de Percival Gull, G-A.D.P.R.- op het vlieg veld Ypenburg geland, nadat zij om 4.06 (Ned. tijd! van het vliegveld Lympne in Engeland was vertrokken. Daar haar aankomst reeds een uur eerder was verwacht, awren op het vliegveld de vele bezoekers, die met dit mooie weer een uitstapje naar Ypen burg hadden gemaakt, langen tijd in afwachting van haar komst. Toen om ongeveer kwart over vier het be richt kwam dat zij uit Engeland was vertrokken, besloten de meesten van hen op het vliegveld te blijven om de aankomst van de vliegster af te wachten. Jean Batten. Tegen half zes ontwaarde men een sierlijke, zilveren machine, welke men aan de groote snelheid, die ontwikkeld werd, dadelijk als dat van Jean Batten herkende. Met een grooten boog zwenkte de laagdekker over het vlieg veld om ten slotte daarop neer te strijken. Mevrouw Plesman bood de vliegster een bouquet donkerroode anjers aan en na eenige hartelijke begroetingen zette het gezelschap zich op het terras van de aeroclub neer. Na een kopje thee verklaarde Jean Batten zich bereid een en ander aan de aanwezige journalisten te vertellen. Geen nieuwe recordplannen. Men weet, dat Jean Batten recordhoudster is niet alleen van vele vrouwelijke, doch ook van absolute vliegrecords. In 1934 vloog zij in veertien dagen en twee en twintig en een half uur van Engeland naar Australië, in 1935 maakte zij deze vlucht in 17 dagen en 15 uur, in hetzelfde jaar vloog zij ook van Engeland naar Brazilië in ruim twee dagen, maar haar groote jaar was tenslotte 1936 toen zij in we reldrecordtijd van Engeland naar Nieuw-Zee- land vloog in 11 dagen en 45 minuten, het geen de eerste directe vlucht EngelandNw.- Zeeland was. Daarbij maakte zij tevens een record EngelandAustralië, door dezen af stand in 5 dagen en 21 uur te vliegen. De terugweg vloog zij in 5 dagen en 18 uur en dit was de eerste tocht in deze richting door een vrouw ondernomen. Natuurlijk vroegen we haar allereerst of ze plannen had voor nieuwe recordvluchten doch daar kregen wij een ont kennend antwoord op Voorloopig dacht zij er niet aan om nieuwe records te gaan breken. De vlucht naar ons land is een vacantiereisje, die haar een en ander van ons land zullen laten zien. Een imposant stukje historie te Foix, Inzet der nationale feestelijkheden Wapenschouw van de Nederlandsche weer macht voor H. M. de Koningin. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. - De feesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubi leum van H.M. de koningin zetten vandaag in den lande in met de groote troepenrevue van het Nederlandsche leger te land en ter zee. Ongeveer 15.000 manschappen zullen voor H.M. de koningin defileeren, waarbij dan ge rekend de huzaren, de artillerie, de wielrij ders. Vijftienduizend militairen zullen van middag op de Van Alkemadelaan voorbij mar- cheeren, terwijl 90 vliegtuigen van uit de hoogte hun saluut brengen, om de Koningin te eeren bij haar regeerings jubileum. Wij hebben enkele oogenblikken op het per ron gestaan en maakten daar de aankomst van den trein uit Den Helder mede: de matro zen stonden in een oogwenk in secties gereed, commando's weerklonken en in voorbeeldige discipline marcheerde de troep, door de pij pers begeleid, aan de achterzijde via den Rijs- wijkscheweg en langs wijk zeven naar het Malieveld. Zoo werden de manschappen uit alle zeven treinen, welke aan het station H.S.M. binnen kwamen, door Den Haag begroet. Den Haag verwacht thans het Nederland sche leger en op de Van Alkemadelaan zitten duizenden menschen voorloopig op de randen dertrottoirs, totdat zij straks achter de af zetting een plaats moeten vinden. Hiervan kunnen zij zeker zijn en voorloopig houden zij zich zoet met de muziek der straatmuzikan ten en de versnaperingen, die te koop worden aangeboden. Het gemotoriseerde gedeelte van de weer macht had zich in de ochtenduren in Scheve- ningen opgesteld en wel bij de beide binnen havens en op het zuidelijk gedeelte van de boulevard. Hierdoor had de Scheveningsche bevolking ;en prachtige gelegenheid om dit zeker lang niet minst interessante gedeelte van ons leger in oogenschouw te nemen en daar werd dan ook een druk gebruik van gemaakt, vooral door het jeugdige gedeelte van de be volking. Nademaal de menschen van zeer verschil. lende geaardheid zijn, doet ge telkens neer ge menschelijke woningen binnenhut nieuwe en ongekende ervaringen op. Zoo was ik gisteren te gast in een huis v een familie, die verslaafd is aan het odIoc- van kruiswoordraadsels. Keurige, fatsoen^0 en zelfs verstandige menschen. doch onh l punt van kruiswoordraadsels vasthouden* gepassioneerde onredelijke maniakken n! houd niet van bridgende menschen, omdat - daar altijd je mond moet houden, wat vnle mij altijd heel onaangenaam is, vooral nm dat ik zelf geen harten van schoppen onfof scheiden kan, maar kruis,uer' middellijk in hun waanzin en laten je niet 1 voor je uitgeput van moeheid te kennen cpih je legerstede te willen opzoeken, ook al wppJ je niet welke rivier van zeven letters met e Z in het begin en een Q in het midden dS een midden-Amerïkaansche republiek loont Toen ik binnenkwam had ik niet eens <^iP genheid de familie naar behooren a0pd;e* avond te wenschen. want nauwelijks had it mijn neus binnen de kamer, of pa bulderd^ „Zeg, je wéét zoo veel, welke hoofdstad h!' gint met een C en eindigt met een S en Si derde letter is een R". Na een kwartier wkt ik dat 't Caracas moest zijn, maar ma will dat niet gelooven en toen hebben we bii a buren een encyclopaedie geleend om het ma zwart op wit, te doen gelooven. 1 Ze bleef het gek vinden dat een stad zon heette en zij bleef verzekeren dat ze er nooiï van gehoord had „maar je hebt ook nooiï van Arcen gehoord" zei pa, „en toch is dat dat plaatsje in Limburg van vijf letters mef een C in het midden". Enfin, toen we dan Caracas eenmaal hadden, bleek dat de verti cale held uit de Spaansche geschiedenis ah vierde letter een A had en dat het woord va^ twee letters, dat een onderdeel van een loco mobiel was, een as moest zijn, wat Piet wel direct geweten zou hebben als ze maar <*e woon „wagen" hadden gezegd en niet loco" mobiel" om het moeilijk te maken, want dan dacht je natuurlijk dat het een speciaal locomobiel-achtig woord moest wezen Om 10 uur hadden we de heele rechter helft. Ede en Epe incluis en dat afzichtelijke woord dat „iets wat je over harde eieren doet" moest zijn en dat als derde letter «en Y had en wat dan tenslotte mayonaise moest wezen, waartegen mama protesteerde omdat ze nooit harde eieren met mayonaise at; ze at trouwens überhaupt nooit harde eieren want haar oom Dirk-zaliger was indertijd in den jare 1886, maar het kon ook '87 zijn, daar wilde ma van af wezen, in een hard èi ge- stikt. Dus kon van mayonaise heelemaal geen sprake zijn. Van 10 tot half twaalf heb ik mij suf ge- peinsd op een populairen voetballer van vier letters, een merk cigaretten van maar even tjes elf letters „oekli" op het eind, den mi. nister-president van Bolivia, een soort nier- zalf van vijf letters met een Q in het midden een Fransch chansonnier, het tegenoverge stelde van desalniettemin met een z als eerste letter, want anders zou Azalea niet goed zijn en een J als eerste letter, want een peer van drie letters met een J als eerste dat moest toch jut zijn, niet waar? Om half één waren we zoover gevorderd, dat we er nog drie moesten vinden: de kinder meid van Koningin Victoria te beginnen met Dor en te eindigen met a. een soort schaal- dier van negen letters en een schijnwerkers- werktuig met ZMZ in het midden. Toen heb ik hartelijk afscheid genomen van de familie omdat ik 's oentends om 9 uur op kantoor moet wezen, pa riep mij nog na dat als die kindermeid niet Dorothea heette die verticale Adriatische Zee fout moest zijn en of ik misschien nog even wilde aanloopen bij den leeraar geschiedenis gymnasü, die bij mij op den hoek woont om het te verifiee- ren, maar ik zei maar dat ik zeker wist dat die man op reis was, want wie gaat er nu om zóó iets om half één 's nachts aanbellen. Tenslotte ben ik, na drie uur peinzens, in bed over schrijnwerkerswerktuigen, om 4 uur vanochtend moeizaam ingeslapen. Nu heb ik hoofdpijn en mijn oogen vallen telkens dicht. Ik ga in het vervolg toch maar liever naar bridge-maniakken. Mr. E. ELIAS. Toekomst der graanpolitiek staat nog niet vast. Verhooging tier monopolieheffingen of denaturatievergoeding? Naar aanleiding van de berichten over een audiëntie bij den minister van Economische Zaken deelt men ons van zeer bevoegde zijde het volgende mede: Vrijdag 26 Augustus heeft het Kamerlid Schilthuis een reeds voor de laatste verhoo ging der monopolieheffingen aangevraagde en vastgestelde audiëntie gehad bij den mi nister van Economische Zaken. Bij deze audiëntie heeft de minister over de toekomst der graanpolitiek geen enkele toe zegging gedaan, doch verwezen naar het pers communiqué, gegeven bij de laatste verhoo ging der monopolieheffingen, waarin o.m. de volgende passage was opgenomen: „Uitdruk kelijk zij er op gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graanprijzen door een overeenkomstige verhooging der mono polie heffingen zal worden opgevangen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan, welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht worden aan denaturatie-ver- goeding of directe toeslag op den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats gehad". De heer Schilthuis heeft in bedoelde audiëntie de bezwaren van den graanhandel tegen de heffingen op de voorraden naar vo ren gebracht. De minister heeft hier medegedeeld dat hij het systeem der restituties en heffingen op voorraden nader in studie heeft genomen. Tenslotte vroeg de heer Schilthuis de bijzondere aandacht van den mi nister voor de positie van de gerst. De minister verklaarde zich bereid ook deze kwestie nader te onderzoe ken. Toezeggingen over schadeloos stellingen zijn door den minister nie> Vier dooden bij vliegongeluk in Tsjecho Slowakije. Militaire toestellen botsten tegen elkaar. PRAAG, 27 Augustus. In dichten mW zijn van ochtend bij Zilnina in Slowakije twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst en omlaag gestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 12