HET NIEUWE AVONDBLAD Op de Fiets. Beet kaude wiutet mmekt m Spuwden 23e JAARGANG NO. 254 DINSDAG 30 AUGUSTUS'38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V« ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels S 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratisi o^evallenveraetertngvoor betalendejonnes. - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ot oog ƒ200.—, belde leden duim r100—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger 60—, hl? verdrirk?hh J?,n/ Hnö? T vlng»er ï5'~ een °f twee lede,n„„a„ïderen vmger arm" beenbreuk 30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ00— Ml verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De geheele wereld weet dat wij Nederlan ders groote fietsers zijn. Wij gelden als het fietsendste volk van gansch den aardbol. Maar tusschen de dagelijksche tweewielige evoluties van den doorsnee-Nederlander en het behalen van een wereldkampioenschap op de korte baan ligt toch nog een geweldige afstand. Nederland weet ook dien te over- peddelen. En het geschiedt zelfs met stijgend succes. Sinds 1920 hebben wij veertien wereld kampioenschappen op de 1000 M. gewonnen: zeven voor amateurs en zeven voor beroeps renners en Zondag na jaren weer eens bij een wielerwedstrijd verwijlend aanschouwde ik in het Amsterdamsehe Stadion een nieuwe vaderlandsche fietstriomf: voor het eerst wonnen wij beide titels in één jaar. Het is niet gering en toen ik de beide stoere jonge kerels die ons ten deze vertegenwoordigden.. jef van der Vijver en Arie van Vliet zwaar-bekranst hun eererondje zag rijden dacht ik aan dat gansche wielervolk dat ach ter ben staat of liever gezegd: rijdt, en aan de machtige traditie van ons fietswezen. In welk ander land zou het voorkomen dat man nen van diep in de zeventig zich nog schier dagelijks zonder vrees per fiets in het moder ne verkeer begeven? Er zijn er meer, maar ik denk nu aan één die een nobelen staat van dienst achter zich heeft in de ontwikkeling van het Nederlandsche toerisme op den weg en van de Nederlandsche sport: aam den Haarlemmer Bert Koolhoven een der laatste nog levende oprichters van den A. N. W. B. en een man die nog zoo jong van hart is dat deze dubbele Nederlandsche fietsglorie hem ertoe zou kunnen brengen er een schepje op te leggen. Laat hij nu voorzichtig wezen! Waarom we nu juist op de korte baan zoo goed zijn en in de lange baan-races maar wei nig presteeren weet ik niet zeker. Wat is een sprinter? Een man met een venijnigen spurt in zijn beenen, een snel-beslissend tacticus en bovendien een acrobaat. Wat is een stayer? Een man met groot uithoudingsvermogen, die zijn krachten op de juiste wijze weet te ver- deelen en te sparen en den tijd heeft voor be dachtzaam overleg. Op vrijwel ieder gebied toont de Nederlan der zich een voortreffelijk stayer en een zeer matig sprinter. Op de fiets is het net anders om, hetgeen weer eens bewijst hoe voorzich-. tig men moet zijn met algemeenheden over volksaard. Misschien worden onze sprint eigenschappen op de fiets ontwikkeld door de nauwheid van onze stads-straten, in te genstelling met die der buitenlandsche ste den. Ik heb vroeger al eens opgemerkt dat de trams van den heer Burgersdijk korte af- stands-renners kweeken door de fietsers in Gierstraat en Koningstraat te Haarlem voort te jagen. Het is in al onze steden zoo. Het verkeer in de nauwe steden kweekt den venijnigen spurt, de snel-beslissende tactiek, den acrobaat. Dit is de eenige verklaring die ik voor het zonderlinge verschijnsel vinden kan. Maar zou zij misschien niet de gansche waarheid be vatten? Toen ik Zondagmiddag den Haarlem mer Ooms, amateurkampioen van Nederland, de verrassendste manoeuvres zag volvoeren en hem bovendien een minuut of vijf lang stil staand zag balanceeren op zijn karretje schoot mij met plotselingen trots te binnen wat m'n schoolmakkers en ikzelf een jaar of dertig geleden al voor toeren op fietsen uithaalden en ik dacht; Ooms, ik weet in welke straten jij het veege lijf hebt moeten redden met die trucs! Onze beide wereldkampioenen zijn nog wat sneller dan hij. Van Vliet reed eenmaal 11 3/5 seconde over de laatste 200 M. en het was of de Duitscher Richter kroop in vergelijking met zijn sprint. Die Van Vliet is een heel rus tige jongen. Hij draagt een bril en doet uiter lijk ietwat denken aan den Nederlander, die kort geleden nog wereldkampioen in de traagste aller sporten was: dr. Euwe. Die is nou weer een echte stayerHet blijkt wel dat we onze Euwes in soorten hebben. Van der Vijver, een stoere blonde Brabander, gaf den Italiaan Loatti tweemaal geen kans nadat hij met een nieuw Hollandsch rennertje, Derksen, vrijwat moeite had gehad. Die Derk- sen, zei het Stadion, is ook alweer een toekom stig wereldkampioen. Daarna kwamen de lange af stands-renners achter de brullende motoren in de baan, en daar verloren we weer. Het is toch een beetje wonderlijk R. P. IJMUIDEN INBRAAK IN DE DE RIJPSTRAAT. Zaterdagavond is ingebroken bij een bewo ner van de De Ri.jpstraat. Er wondt een klein Wdrag aan geld vermist. De Hongaarsche Rijksbestuurder, Nicolas Horthy, is tot besluit van zijn bezoek aan Duitschland op Goering's buitenverblijf Karinhall ontvangen. Uit het jaarverslag van het Staats- visschershavenbedrijf. Vischvervoer te water en per sooor. In 1937 had een toename plaats van het vervoer van versche visch per binnenvaartuig. Het bedroeg in dit jaar 357.200 kg. tegen 232.550 kg. in 1936. Het blijkt hieruit, dat ook dit vervoer zijn deel heeft gehad van den veel grooteren visch- omzet op den afslag. Evenals vorige jaren werden groote partijen zoute haring, welke werden--aangevoerd door te Katwijk aan Zee en Scheveningen thuis- -behoorende visscheravaartuigen, buiten den afslag gehouden en als regel in binnenvaar tuigen en auto's naar die plaatsen vervoerd. Het vervoer per spoor nam in 1937 ook be langrijk toe. Het vermeerderde van 20.8S1.S06 kg. in 1936 tot 34.016.403 kg. in 1937. Het vervoer van versche visch nam met 2.400.000 kg. toe. Zoowel het vervoer naar het binnenland als dat naar het buitenland had den deel in deze toename. Naar Hoek van Holland (bestemming Enge land) werd in 1937 zelfs 70 pet. meer vervoerd dan in 1936. De groote vermeerdering van het vervoer komt echter op rekening van den sterken vooruitgang van den export van versche ha ring. Dit vervoer nam toe van 5.406.124 kg. in 1936 tot 16.968.378 kg. in 1937. Vooral de export per spoor naar Duitschland met den doorvoer naar Polen en Tsjecho-Slo- wakije, nam aanmerkelijk toe en was in 1937 ongeveer 4 maal zoo groot als in 1936. Ook het vervoer over den weg was in 1937 grooter dan het vorige jaar. Gedurende 3 achtereenvolgende weken werd weer een tel ling gehouden van het aantal auto's, dat op de terreinen van het Btaatsvisschershavenbe- drijf parkeerde. Terwijl dit aantal in 1936 in 17 werkdagen 1402 auto's bedroeg, was het in 1937 in de overeenkomstige periode 1880. Het gevaar van de autoped. „Meerijderfcje" kreeg een klap van het stuur. Dat autopeds niet alleen gevaarlijk zijn voor de voetgangers, maar ook voor de autoped- rijdende kinderen is gisteren in de le Torri- cellidwarsstraat gebleken. Daar reed een 8-jarige op een autoped met een jongetje van drie jaar vóór zich. Doordat de autoped in botsing kwam met een steen, viel deze, waarbij het meerijdertje een klap van het stuur tegen het hoofd kreeg. De kleine jongen kreeg een hoofdwonde, waar door hij het bewustzijn verloor. Een lid van E.H.B.O verleende de eerste hulp. Toen het knaapje weer was bijgekomen bracht zijn helper het naar huis. TENTOONSTELLING E.H.B.O. Als propaganda voor den Donderdag te hou den speldjesdag heeft de E.H.B.O. een aardige winkelraamtentoonstelling in het perceel Wil- lemsbeekweg 22 opgesteld. Hier vindt men alles, wat noodig is bij ongevallen. Overzichte lijk toont E.H.B.O. hier aan hoe het geld, door ide inzameling verkregen, besteed wordt. Juffrouw Snip en juffrouw Snap in voetbalschoenen. Gecostumeerde wedstrijd op 31 Augustus. Op Koninginnedag wordt 's middags half vier op de Schapenweide nabij het terrein van V. S. V. een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. De opstelling is als volgt: J. Clown, Snip, Snap. Gentleman, Cowboy, Houtegen Mietje, Van Puntum. Mr. Advocaat, Schriel, Zetvoor. Scheidsrechter Janus Kift. Winnetou, B. A. Ron, Old Shatter hand. Vluggerd, Schoppenboer, Stikkedoor, Stan Laurel, Pain de Luxe Charlie Jr., Charlie Sr. Zusje Nederlandsche visschers op Duitsche trawlers. Het varen is goedde verdiensten zijn goed. maar aan den ival is alles veel te duur. Alléén ongehuwden zullen het kunnen bolwerken. Het is nu ongeveer IA maand ge leden, dat de eerste-ploeg Nederland sche zeevissohers in den trein stapte die hen naar de groote Duitsche vis- schershavens zou voeren, waar men hen noodig had voor het varen op de Duitsche trawlers, haringlbooten, IJs land-booten enz. Met een verlicht gemoed en met weer een ietsje hoop voor de toekomst zijn ongeveer 150 zee visschers uit IJmuiden, Egmond, Katwijk enz. gaan varen bij verschillende reederijen te Wesermünde. Cuxhaven en Altona. Zoo groot was de animo bijvoorbeeld in IJmuiden, dat zelfs menschen zich voor Duitschland lieten aanwerven, wier boot slechts voor eenige da gen was opgelegd en die er dus zeker van wa ren, weer gauw naar zee te kunnen gaan. Een IJmuidensche „trawlergast" is nu eenmaal niet arbeidsschuw. Heeft het varen op de Duitsche trawlers aan de verwachtingen beantwoord? Het is thans mogelijk deze vraag te beant woorden, zonder het gevaar te loopen te voor barig te zijn. En aan de hand van de inlich tingen, die ons van verschillende zijden be reikten kunnen we bovenstaande vraag be vestigend beantwoorden. Het is beter varen op de Duitsche dan op de IJmuidensche trawlers. Dit is de algemee- ne opinie. De behandeling is goed, de kost is als men er wat aan gewend is ook goed, En ook wordt er goed verdiend Maar hiermede zijn we dan ook aan -het einde van de goede rapportcijfers en als hiermede nu alles was gezegd, zou er in Duitschland ongetwijfeld een toekomst liggen voor onze werk- looze zeevisschers. Maar Er is echter, als bij zoovele dingen, ook hier een „maar" bij. En deze „maar" is van dien aard dat de pil, die zoo lekker zoet „aan- proefde". van binnen vrij bitter bleek te zijn. Over de groote teleurstelling schreven wij reeds eerder: de gehuwden zouden elke week aan hun vrouwen f 21.50 kunnen laten overmaken. Dat is ook eenige weken, zij het niets steeds op tijd geschied. Maar inmiddels is het bedrag van f 21.50 tot f 17.40 vermin derd, terwijl het geld de laatste weken in den regel veel te laat ontvangen wordt. Deze verminderde uitbetaling houdt ver moedelijk verband met een andere klacht nl. het aftrekken van een groot bedrag voor de verschillende belastingen, Winterhilfe enz. Deze aftrek is hooger dan bij de aanwerving werd medegedeeld. Maar het ergste van alles is het dure leven aan den wal. Alles wat de menschen noodig hebben is schreeuwend duur. We hoorden prij zen noemen die voor Nederlandsceh begrippen fantastisch lijken en waaruit wij meenden te mogen concludeeren, dat het leven minstens tweemaal zoo duur is als in.ons land. De men schen zijn vermoedelijk allen wel met een be hoorlijke uitrusting de grens overgegaan. Ze zullen dus de eerste weken, misschien de eer ste maanden niets behoeven te koopen. Maar wanneer het zeemansgoed dat ze van huis hebben meegenomen, versleten is en de man nen voor het feit. komen te staan, dat ze „nieu we bullen" moeten, koopen, zullen de meesten daartoe wel niet' in staat zijn. En dan is ook het feit, dat ze steeds in een vreemde haven binnenkomen, met allemaal vreemde menschen om hen heen, een handi cap. Hoe gaat het in zulke gevallen? Men gaat een glaasje bier drinken of naar een bioscoop, wil men niet met z'n ziel onder den arm in de vreemde haven rondloopen. Zelfs de zuinigste en beste huisvader ontkomt daar niet aan. Had men in de verschillende plaat sen een gezellig home, waar gebiljart, ge damd of gekaart kon worden, dan zou de toe stand heel anders zijn. Onze meening is dan ook, dat de voordee- Ien niet tegen de nadeelen opwegen. Dit geldt vooral de gehuwden en daarom is de alge- meene opinie, dat zij, die vrouw en kinderen in IJmuiden of elders achterlieten, het niet lang zullen kunnen volhouden. De vrijgezel len, die over een ruimere beurs beschikken omdat ze het volle loon uitbetaald krijgen, staan er natuurlijk gunstiger voor. Naar wij vernamen, zijn inmiddels ook in Egmond eenige menschen teruggekomen. Interessante Damwedstrijd van IJmuider Kwartet. Op uitnoodiging van enkele inwoners van het dorp 't Zand (Noord-Holland), vond Zon dag een ontmoeting plaats tusschen een zeer sterk IJmuider damkwartet en vier spelers uit het dorpje 't Zand. Door het boerderij bedrijf wonen alle spe lers 5 en 10 Kilometer uit elkaar vandaan en men mist daar dan ook elk begrip van club verband. Maar de geschiedenis van de provincie Noord-Holland wijst uit dat in de Zaanstreek en in de omgeving van den Helder zeer sterke spelers steeds veel van zich hebben doen 'spre ken. Het is dan ook jammer dat in die streken geen goed georganiseerd damleven heerscht. Want dat daar zeer sterk gedamd wordt, blijkt wel uit het verloop van den wedstrijd. 't Zand D.C.TJ. A. SlijkermanB. Dukel 02 W. JimminkMertens 11 B. Groot—H. de Boer 11 J. JimminkJ. Smit 11 IJmuiden wist dan ook te winnen, maar evengoed had de uitslag andersom kunnen zijn. Des avonds gaf Dukel een simultaanseance, waaraan o.a. dezelfde spelers van den kwar tetwedstrijd deelnamen. Er werd gespeeld tegen 17 borden en na één uur spelen bereikte Dukel het volgende resul taat: 7 gew. rem. 6, verl. 4. Deze simultaanseance was in recordtijd be ëindigd. En thans wordt een oproep gedaan aan 10 zeer sterke spelers uit de omgeving, om over circa één maand naar IJmuiden te komen om te probeeren het roemruchte D.C.IJ. te klop pen. Het dient nog opgemerkt dat de gebroe ders Jimmink vele partijen hebben gespeeld tegen Springer, Hoogland en de Haas en steeds met veel succes. VERTREK VAN PATER THEODORUS. Nog slechts enkele dagen geleden moesten wij melding maken van het feit, dat in de buurtschap Driehuis de buurt-directeur der Kruisvaart in de gemeente Velsen, kapelaan Wuyster, de gelederen der Kruisvaart moest verlaten. En thans vertrekt ook de directeur van IJmuiden-Oost, Pater Theodoras, wijl hij door den Provinciaal benoemd is tot aalmoe zenier der werkloozenzorg te Helmond. Pater Theodoras heeft in IJmuiden-Oost zooveel werk verricht voor de Katholieke jeugd, dat zijn plaats moeilijk door een ander zal kun nen worden ingenomen. Zondagavond hebben de diverse jeugdver- eenigingen van hun directeur afscheid geno men in de zaal van het St. Fideliusgebouw, die geheel gevuld was. Ook uit omliggen de parochies waren afgevaardigden aanwe zig. Toen pater Theodorus in de zaal gèarri- veerd was, vergezeld van de paters Vicarius en Frumentius, bracht als eerste spreker de heer K. Hamers als Senior der St. Josephgezellen hartelijk dank voor de prettige samenwerking en de goede leiding, welke de St. Josephgezel len altijd van hun praeses ondervonden. Zij beloofden trouw te blijven aan de eens door hen gedane belofte. Hierna was het woord aan de pater Frumen tius, die in een kort afscheidswoord, zijn me debroeder noode ziet heengaan. Hij heeft van hem veel steun ondervonden door zijn raad gevingen en adviezen. Hij mist in hem een waar vriend. Door de blokfluitenclub „St. Ambrosius" werden vervolgens enkele nummertjes ten beste gegeven, waarna door leden der Kruis vaart een radio-hoorspel werd opgevoerd. Hierna werd nog het woord gevoerd dooi den heer G. Meysen, namens de R.K. Dam- en Schaakclub „Gezellig Samenzijn"; de heer v. Tongeren sprak namens den Raad van be stuur der St. Josephgezellen. De gezellen brachten eenige declamatie ten gehoore, waarna de heer H. v. Kaam namens de leden der Kruisvaart en baljuw v. d. Pol, namens de leiding van voornoemde vereeni- ging, den scheidenden directeur op hartelijke wijze toespraken. Als laatste spreker was het woord aan den pater Vicarius, die in zijn dankwoord zeide dat hij het jeugdwerk heeft zien groeien door den arbeid, de zorg en de toewijding van pater Theodorus. Het pleit, aldus spr., voor diens doorzicht en doortastendheid, waardoor hij dit succes bereikt heeft. Namens pater Rec tor bracht spr. hem hartelijk dank voor het werk in het belang van de parochie verricht en sprak den wensch uit, dat pater Theodorus een dankbare herinnering aan IJmuiden-Oost zal blijven bewaren. Het valt pater Theodorus moeilijk tot zijn jeugd het woord te voeren. Op de eerste plaats bracht hij openlijk dank aan pater Rector, voor zijn goede zorgen en prettige samenwer king, die hij in dit klooster heeft ondervonden. Tevens bracht hij hartelijk dank aan de di verse sprekers en leiders voor hun beste wen- schen. De Kruisvaarders drukte hij op het hart goede kruisvaarders te zijn en te leven volgens de wet, n.l. voorbeelden zijn voor iedereen. Den Josephgezellen verzocht hij volgens het Kolpings-program te leven en te werken, dan zouden de vruchten niet uitblijven. Volgens bepaalde voorteekens wordt in deze gemeente een zeer koude winter verwacht. En daar U a.s. \yinter geen koude wilt lijden en verschillende inwoners van IJmuiden en omstreken een nieuwe deken noodig zullen hebben, zijn onze maatregelen reeds lang genomen en voor een pracht collectie 100 wollen dekens gezorgd. Envoor buitengewoon lage prijzen (f5,50—f6,50 f7,50—f8,50, enz. enz.), en de nieuwste kleuren. Ziet onze speciale etalage Kalver- straat 13. Vraagt U eens een zichtzen- ding aan bij de FIRMA GLAS, Kalver- straat 1121, telefoon 5205 IJmuiden- Oost en het zal U zeer zeker mee vallen. (Adv. Ingez, Med.J Met een hartelijk applaus werd spreker be loond. Na het zingen van het „Aan U o koning der eeuwen" nam pater Theodorus persoonlijk met een handdruk afscheid van zijn jongens. Om den beker van de IJmuider Courant. StaatsvisschershavenbedrijfVischhande- laren 42. Het elftal van het S. V. H. B. startte veelbe lovend want spoedig hadden Glas en Van Houwelingen voor een 20 voorsprong gezorgd Toen zakten de afslagers c.s. af waardoor de Vischhandel er wat meer van kon maken. S. V. H. B. kwam met een sterke bezetting. Spelers als J. Glas, R. A. Tol en R. Visser kunnen het de tegenpartij heel lastig maken. De rust kwam met onveranderden stand. Na de rast werd de wedstrijd zeer spannend, vooral toen Meijboom den stand op 21 bracht. Doch direct daarop meende Visser een eind aan alle onzekerheid te moeten maken. Toen was het 31 en daarmee leek het pleit beslecht. Maar uit een vrijen trap kwam het tweede doelpunt van den Vischhandel, 32. De laatste 20 minuten waren zeer spannend, en de papieren van den handel rezen snel, om dat S. V. H. B. afzakte. Jammer voor den Vischhandel, dat er een goed schutter ont brak. Tegen ieders verwachting in kreeg S. V. H. B. door haar linksbuiten nog een vierde doelpunt, geboren uit een fraaie soloren. 42. Het begon al donker te worden toen de scheidsrechter met dezen stand het einde blies. We mogen misschien wel even opmerken, dat het noodig is, om op tijd te beginnen. De avonden zijn al heel kort geworden. Morgen Koninginnedag DANSEN IN „DE GRIFFIOEN" TROMPSTRAAT Versterkt orkest. Vrij entree. Gewone consumptieprijzen. Aanbevelend, B. DEMMERS (Adv. Ingez. Med.J SANTPOORT FILMVOORSTELLING OP KONINGINNEDAG. Als onderdeel van het feestprogramma van de Oranj evereenigimg „Santpoort" op 31 Augus tus vermeldden wij o.m. een filmvoorstelling. De films, die vertoond worden, zijn: Spreek met Oma, Jubileumfilm, Het land van Prins Bern-hard, Speelgoedstad (teekenfilm) en Vuurwerk (komisch, 2 deelen). Amokmaker doodt twaalf personen. CALCUTTA, 29 Augustus. Een geval van amok, dat zich in Bhatinda in de provincie Pundsjab heeft afgespeeld, heeft twaalf doo- den en acht gewonden geëischt. In genoemd plaatje was de vrouw van een Indiër ontvoerd. De man had zijn echtgenoote weer teruggekregen, doordat de familie een losprijs had betaald, doch blijkbaar was het voorgevallene zoodanig op zijn zenuwen gaan werken, dat hij met een revolver de straat op liep en in het wilde weg vuurde. (United Press) ELF MISDADIGERS UIT PORTUGEESCHE GEVANGENIS ONTSNAPT. Uit de nieuwe modelgevangenis te Caxias in Portugal zijn elf gevangenen ontvlucht. De meesten van de gevluchten zijn moordenaars die tot de zwaarste straf, welke in Portugal mogelijk is, nl. 28 jaar gevangenis, waren veroordeeld. De mannen zijn ontvlucht in gevangeniskleedij, doch hoewel hun ontsnap ping na enkele minuten werd ontdekt, kon men ze niet meer vinden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1