SCHUDT UW LEVER WAKKER De Jempel des Vredes" jubileert. Het défilé van de Nederiandsche weermacht. pJ^SD AG 30 AUGUSTUS 1938 Een kwart eeuw geleden werd het Vredespaleis te Den Haag geopend. en kwart eeuw is heengevloden sinds En rien 28sten Augustus 1913 het, zil de mildheid van den Ameri- Andrew Carnegie tot stand ge- ïm>des»sUeis plechtig geopend werd. jonien VreeI P toen de wereldbrand 8eeds Striken, scheen er alle reden te be- ïas we"* spotprent, waarop men dit ge- sBa° «slóten en als onbewoonbaar verklaard ;aon aanschouwen- ,„aarin het a|leg tezamen Nu- inch heel wat nuttige diensten be- l"m'wff aan velen, welke daar aan den „mede komenden arbeid plegen te vrede ten t cleeft de wereld zulk een bange verrichten, mling, dat het bestuur van W wderlandsche carnegiestichting van een de tredende viering van het jubi- ItB°,hn»?mt totussc'hen niet weg, dat zelfs in D mhpre tijden erkend moet worden, dat jeze s"™° iels alleszins een reden van be let hift en dat het daarom reeds de moei- sSSLt eens even in oogenschouw te nemen, u loont, eens iXempel des Vredes" in wUSV huisvesting biedt, terwijl dan te- jen Haa. hist0rische kantteekening op ieM te achten valt. haar piIne r de openingsplechtigheid jp stichting tot stand, waardoor het EÏÏctod m°S0liik was,eÜF ih'fdespaleis te financieel te aanieiding hiervoor was W°S- de instelling door de Eerste Vredes- fonmtie (1899) van een Permanent Hof ^üfoifcrage, dat zijn zetel kreeg in het f» Alle staten, welke toetreden tot het m,:'«sloten verdrag in zake vreedzame be- ïïitine van internationale geschillen, kre- recht elk een viertal personen aan FLSSn die deel zouden uitmaken van dat L uit 'de zoodoende geschapen lijst van SilUke arbiters - in werkelijkheid toch is 2? eigenlijk niets anders dan een lijst t pventueele scheidslieden - kunnen twee 50 staten, welke een geschil door arbitrage Sn laten uitmaken, een tribunaal van 51 vijf scheidslieden doen aanwijzen en Sk een tribunaal treedt dan als scheids rechterlijke rechtbank op. Sn kort reeds na de Eerste Vredesconfe rentie is men aan het werk gegaan om Carne- Te, toe te brengen het „Hof van Arbitrage fan een passende behuizing te helpen waar tevens een goed uitgeruste bibliotheek op bied van internationaal recht, geschie- rtpnis en aanverwante vakken ter beschikking van de internationale scheidslieden zou die- nm te staan. Merkwaardig genoeg liep Car- npaie die een zwak had voor bibliotheken, aanvankelijk warm voor het denkbeeld om «ld voor een mooie boekerij ter beschikking fp «tellen Doch allengs gelukte het den hee- pn welke hem trachtten te bewerken, hem hrengen tot een schenking van ruimeren aard en met ruimer doel. Van een bibliotheek ton dienste van het Hof van Arbitrage werd hét een Vredestemoel, een paleis voor dat Hof mèt een bibliotheek. Men slaagde er in een bibliotheek tot stand te brengen, die er wezen mag en vrijwel eenig in zijn soort is. Zij staat in de eerste plaats ten dienste van het Hof van Arbitrage en van het Interna- tionaal Gerechtshof, dat in 1922 eveneens zijn I zetel in het Vredespaleis kreeg, maar boven dien kan elk ander met toestemming van den directeur, van deze prachtige instelling ge bruik maken. Het Permanente Hof. Na den wereldoorlog kreeg het oude Hof van Arbitrage een belangrijk medebewoner in den vorm van het door en dank zij den Volkenbond in het leven geroepen Permanen te Hof van Internationale Justitie, dat uit 15 (aanvankelijk 11) rechters bestaat en, in tegenstelling met het Arbitrage-Hof, wèl een vast college, een vaste rechtbank is. Terwijl na 1918 slechts een hoogst enkelen keer van het oude Hof gebruik is gemaakt, heeft het Internationaal Gerechtshof van den Volken bond, sedert het op 15 Februari 1922 werd geopend, een gansche reeks van zaken behan deld, hetzij om ze te berechten, hetzij om aan den Volkenbondsraad juridisch advies uit te brengen, hetgeen mede tot de taak van de heeren rechters behoort. Allengs openbaarde zich, wat men misschien op het eerste ge zicht niet zoo zou zeggen, gebrek aan vol doende ruimte in het Vredespaleis. Zoo zijn dan successievelijk een tweetal bijgebouwen opgetrokken, eerst één voor berging van het leeuwendeel van de boekerij en later, toen het aantal rechters van 11 op 15 was ge bracht en tevens griffie en archief nog meer plaats noodïg hadden, een gebouw voor de Academie voor internationaal recht, derde bewoonster in de zomermaanden van het Vredespaleis-complex. Die Academie, wel ke haar werkzaamheden in Juli 1923 aanving, is bedoeld als een centrum van hoogere stu die m het internationaal publiek- en privaat recht en in verwante wetenschappen, ten einde een grondig en onpartijdig onderzoek Lek in gasbuis kost bijna twee menschenlevens. te bevorderen van vraagstukken, die samen- hangen met de internationale rechtsbetrek kingen. Uit verschillende landen worden de leerkrachten gekozen, welke op dit gebied hun sporen hebben verdiend en van wie de mees ten dan ook een internationalen roep genie ten. Zoo verschaft dus dit gebouw volop gele genheid om daar op velerlei wijzen nuttig werk te doen in het belang van een goede, het recht eerbiedigende en den vrede bevor derende internationale samenleving. Moge in het tijdperk, dat thans na de eer ste kwart eeuw van het bestaan van den Tem pel des vredes aanbreekt, meer dan ooit die Tempel der wereld en der menschheid tot on schatbaar nut wezen. En moge weldra het oogenblik aanbreken, waarop een einde zal komen aan een beleid juister gezegd, wan beleid dat al te zeer zijn heil zoekt in machtsontplooiing om weer in het oude stel sel van de funeste „eigen richting" te ver vallen, in plaats van den weg naar Genève, en, niet te vergeten, dien naar den Haag, te betreden. Dr. E. v. RAALTE. Zes vluchtelingen ontsnapten. Een bracht er het leven af. Verhaal van een naar Cayenne gedeporteerde. Maandagmorgen is met de bananenboot „Ja maica Progress" uit Kingston (Jamaica) als verstekeling meegekomen de 62-jarige Franschman A. M. B., die meer dan tien jaar in de Fransche strafkolonie te Cayenne heeft doorgebracht. Op deze avontuurlijke reis zijn vijf kameraden van hem veronge lukt. B. is er echter in geslaagd zich in veiligheid te stellen. Hij hoopt nu, dat de Ne- derlandsche Vreemdelingendienst hem naar Frankrijk zal terugsturen, waar hij, zóoals hij zegt. vrij zal worden toegelaten. Met vijf kameraden trachtte hij onlangs uit Cayenne te ontvluchten. Langen tijd ver bleven zij in de oerwouden en tenslotte geluk te het hun van boomstammen een bootje te maken, waarmede zij een langen tocht over zee begonnen. Zij kwamen terecht in Trinidad en aangezien hun prauwtje niet meer te ge bruiken was. verschafte het Engelsche gou vernement hun een zeilbootje, waarmede zij weer moesten vertrekken. Met dit bootje zijn zij naar Jamaica gegaan. Toen doen deze paar duizend zeemijlen er weer opzaten, was dit bootje ook niet meer te gebruiken, maar weer kregen zij een nieuw scheepje. Dit was echter zoo wankel, dat het nog onder de kust van Jamaica tijdens een hevigen storm kapseisde, lek sloeg en zonk. De kameraden van B. kwa men in de golven om, doch B. zelf wist zich met groote inspanning van krachten zwem mende te redden. Hij kwam op Jamaica te recht, daarna is hij aan boord gekomen van de „Jamaica Progress", die hem naar Rotter dam bracht. Macht over liet stuur verloren. Wielrijder door automobilist aangereden. Maandagmiddag reed de automobilist W. uit Nieuwer Amstel op den Stadionweg te Am sterdam. Tusschen Olympiaplein en Minerva- laan brak plotseling het bovenblad van een veer van een der voorwielen, waardoor W. de macht over zijn stuur verloor. B. poogde nog door rechts uit te wijken een aanrijiding met een 22-jarige wielrijdster te voorkomen, doch het stuur gehoorzaamde niet meer aan het manoeuvreeren van den be stuurder, zoodat de auto tegen de fiets botste. Het meisje werd tegen den grond geslingerd en kreeg een hoofdwonde en inwendige kneu zingen. Het slachtoffer is in het Wilhelmina Gast huis opgenomen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Maandagmiddag is het zevenjarig dochter tje van de familie van Haanstra te Hornster- zwaag te water geraakt en jammerlijk ver dronken. Als U kunstzijden ondergoed wascht naai het dan even door een dunne Cracklree-oplossing. Dan glanst het weer als nieuw. Crackfree FABRIKAAT I N.V. NOER ONS" (Adv Ingez, Med.j Vau vacantie terugkeerend verongelukt. Mottorrijder botste tegen auto. Maandagavond laat keerde het echtpaar Smit uit Enschedé, dat eenige dagen op Ame land had doorgebracht, per motor huiswaarts. Door tot nu toe onbekende ooorzaak is de heer S. nabij de Dokkumer Trekvaart in bot sing gekomen met een hem tegemoet rijdende auto, met het gevolg dat hij en zijn echtge- noote tegen den grond werden geslingerd. De gevolgen waren voor den heer S. fataal. Het echtpaar, dat terplaatse de eerste hulp werd verleend, is naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar de heer S. kort na aankomst aan de opgeloopen verwondingen is bezweken. De toetand van mevr. S. baart geen zorg. Het slachtoffer was 28 jaar oud en laat een dochtertje achter. Het aantal gevallen van kinder verlamming neemt toe. Het aantal gevallen van kinderverlamming in de gemeente Alphen aan den Rijn bedraagt thans acht. Tot dusverre heeft zich één geval met doodelijken afloop voogedaan. Te Waddinxveen zijn twee nieuwe gevallen van kinderverlamming voorgekomen. In totaal zijn er thans zeven gevallen, waarvan drie met doodelijk gevolg. Van deze drie zijn er twee kinderen uit één gezin. Voorts is te Waddinxveen een geval van nekkramp geconstateerd. In de gemeente Stolwijk is een tweede geval van kinderverlamming aangegeven. Massaal vertoon. Sombere producten van onze hedendaagsche beschaving. Kranige fietsers het populairst. Fokker heeft ruim 2000 man in dienst. Maandag werd bij de Fokker fabrieken aan de overzijde van het IJ te Amsterdam de 15O0sten man in dienst gesteld. Te zamen met de 517 arbeiders, die in andere fabrieken in Nederland aan den bouw van Fokkervlieg tuigen werken, bestaat het geheele personeel thans uit 2017 personen, dit is de grootste be zetting, welke de Fokkerfabrieken sedert haar oprichting te Amsterdam hebben gekend. Bejaard echtpaar op het nippertje gered. In den loop van Zondagmiddag meenden de bewoners van de eerste verdieping van pand 40 aan den Oostzeedijk te Rotterdam een steeds sterker wordende gaslucht waar te nemen. De lucht bleek van beneden te komen, waar op dé belétage achter een winkel twee bejaarde menschen wonen. Eenige personen begaven zich naar dien winkel, waar zij aan de deur rammelden. Na eenigen tijd kwam de man, de 78-jarige f J; van Heek naar voren. Hij scheen een beetje versuft te zijn en had niet de tegen woordigheid van geest de deur te openen, tilJ liep weer naar achteren, waarop de buren ook naar de achterzijde van de woning gin gen. Daar konden zij binnenkomen, omdat een dsr groote deuren openstond en slechts rLh?f.den we= versperde. Men kwam tot de «mg. dat het echtpaar tot op het oogenblik, dat er aan de deur was gerammeld op bed had gelegen. De vrouw, de 74-jarige C. van Heck—van rimP0?' tlag nog steeds te bed. Ook zij was Qoor het gas bedwelmd. De man was, nadat ny weer naar den achterkant van het huis Lk °°Pen> bij de openstaande achterdeur nÜw versuft in een stoel gaan zitten, hpf i-in.z^n. per auto van de G.G.D. naar Wuf 5 aan den Coolsingel overge- waar zij ter observatie zijn opgeno- toestand was niet ernstig, ♦p bIeek een klein lek in de gabuis ZW geweest. Taak van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Commissie van onderzoek ingesteld De minister van binnenlandsche zaken heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beantwoording van de volgende vra gen: a. Welke afbakening dient te worden ge geven aan de taak van de Nederiandsche vereeniging voor luchtbescherming? b. Op welke wijze kan de genoemde ver eeniging het best haar taak vervullen? c. Op welke wijze kan die vereeniging het best door de aangesloten locale organisaties worden gesteund? In deze commissie is benoemd tot lid, tevens voorzitter: jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, commissaris der koningin in de Provincie Zeeland. Verhooging van den melkprijs? Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, worden door de Algemeene Vereeni ging voor Melkvoorziening (A.V.M.) en de Con sumptie Melk-Centrale (C.M.C.), de instanties welke thans de consumptiemelk regeling in het westen des lands uitvoeren, bij de verant woordelijke regeeringsinstanties stappen on dernomen om met ingang van 11 September a.s. te geraken tot een verhooging van den melkprijs met 1 cent per liter. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1938. op het daartoe door hen gedaan verzoek o.m. eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, ter zake van langdurigen dienst, aan den generaal-majoor S. W. Praag, inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht. Aan den luitenant-kolonel J. H. C. Bentz van den Berg, commandant van het regiment kustartillerie en aan den reserve-luitenant- generaal M. Raaijmaakers, van het wapen van de genie, inspecteur der militaire lucht vaart. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en zjilt weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever* piUetjes bjj apothekers en drogisten. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Conferentie tier Interparlemen taire Unie gesloten. Resolutie inzake zelfbeschikkingsrecht der volken aangenomen. De 34e conferentie van de Interparlemen taire Unie heeft Zaterdag in haar slotzitting het recht van initiatief en het tot stand ko men van een wet behandeld. Evenals de ove rige onderwerpen, die deze conferentie heeft besproken, is ook dit agendapunt in commis sies voorbereid. Namens deze commissie heeft de Belgische afgevaardigde, de heer A. E. de Schrijver, oud minister van Binnenlandsche Zaken, een grondslag voor de bespreking in plenaire zit ting ontworpen, zijnde een samenvatting van een door hem, namens deze commissies, inge diend rapport. Deze grondslag („base de dis cussion") bevat o.m. de volgende punten: het parlementair initiatief, de parlementaire pro cedure, het inwinnen van advies bij nie't-par- lementaire organen, delegatie van de wetge ving aan de uitvoerende macht en de toet sing van wetten aan de grondwet. Na het debat bracht de voorzitter in stem ming een resolutie, waarin de conferentie het zelfbeschikkingsrecht der volkeren als een es sentieel element voor de internationale sa menwerking zegt te beschouwen. Deze resolutie werd met een groote meer derheid van stemmen aangenomen. (Tegen 5 stemmen en onthouding van de Italiaansche delegatie). De voorzitter deelt mede. dat Graaf Carton de Wiart herkozen is als president der Unie. Spr. is dankbaar, dat Graaf Carton de Wiart de benoeming heeft aanvaard en wenscht hem geluk met de benoeming. Kapitein L. F. Plugge (Engeland) heeft na mens alle gedelegeerden de Nederiandsche groep en in het bijzonder ir. Bongaerts dank gebracht. Hij verzekerde, dat allen genoten hebben van de Nederiandsche gastvrijheid en de beste herinneringen aan dit verblijf zullen bewaren van dit mooie land van kanalen en molens. Spr. huldigde ir. Bongaerts voor zijn voortreffelijke leiding van deze vergaderingen. Spr. drukte zich eerst in het Engelsch uit. daarna in het Fransch en besloot met enkele woorden van dank in het Nederlandsch. waar aan hij toevoegde een: .iange leve Koningin Wiihelmina. lange leve Prinses Juliana, lang leve Prins Bernhard en lange leve Prinses Beatrix". Nadat ir. Bongaerts voor deze woorden ge dankt had. sloot hij de 34e conferentie der in terparlementaire unie. Vroeg in den morgen reeds begon de heer schappij van „das Militar". Want het défilé van de 12600 man en 659 officieren had heel Den Haag begrijpelij keiwij ze met militairen overstroomd en lang te voren waren tal van voorbereidende maatregelen noodig. Dat er ontzaggelijk veel te organiseeren viel, om een en ander goed te doen loopen, is duidelijk. Nu, als leek kregen we den indruk, dat het over het algemeen goed geloopen is, al mee- nen we één bepaalde fout te hebben kunnen waarnemen. Men had den duur van de défilé blijkbaar niet nauwkeurig genoeg berekend, of er is door ons onbekende factoren een kleine onverwachtsche vertraging ontstaan. Hoe het zij, het voorbij trekken van de weer macht duurde een minuut of tien langer dan in het plan had gelegen, met het gevolg, dat de 87 vliegtuigen die precies op den tc voren vastgestelden tijd verschenen vroeger dan in het programma was voorzien de aandacht vroegen en deze daardoor ten deele afleidde van het hoofdgroep IV, de gemotoriseerde en gemechaniseerde troepen. Van onze uitstekende persplaats (de voor de pers getroffen regeling was voortreffelijk en wij genoten van een daartoe aangewezen officieer alle mogelijke voorlichting en medewerking) konden we ook zeer nabij volgen wat er zich op en voor de Koninklijke tribune afspeelde. Op een tweetal korte pauzes na, toen er even niets voorbijtrok, heeft de Koningin, evenals het Prinselijk paar, steeds staande het défilé gade geslagen. Na afloop werden de leiders van de verschillende groepen en voornaamste afdeelingen door de Koningin man voor man gecomplimenteerd. Het geheel van de troepen, van dit massaal vertoon, maakte een keurigen indruk en het was aan tal van officieren zichtbaar, dat zij voldoening vonden in hetgeen ze dezen middag vermochten te doen. Terloops zij opgemerkt, dat de stalen helm lang niet altijd flatteert. Een vroolijk nootje er tusschen mochten we we wel, want eerlijk gezegd vervulde het ge heel van wat we te zien kregen ons met hit tere en droeve ernst. Voortdurend toch gaven we er ons rekenschap van. wat het zou willen zeggen als mannen en materiaal werkelijk eens in den strijd zouden moeten worden aan gewend. En bepaald gruwelijke gedachten wekten bij ons vooral de pantserwagens op, die een typisch beeld gaven van wat we som bere producten van de hedendaagsche „be schaving" van Europa zouden willen noemen. Het is toch waarlijk menschonteerend. dat zich het menschelijk vernuft er op toelegt om uit te denken, eenerzijds hoe men zich het best kan beveiligen tegen op dood en verderf uit zijnde oorlogsmachines van medemenschen, anderzijds, hoe men zelf, op eigen beurt, vol doende deugdelijk materiaal kan verwerven om elders dood en verderf te brengen! Zoo zagen we dan voorbij ons trekken een lange, lange stoet van wat tezamen gekenschetst moet worden alseen noodzakelijk kwaad. Werkelijk, dit alles kon kwalijk blijde geest drift verwekken en dat deed het ook niet. Zelfs de militaire muziek vermocht op den duur daarvoor werd ze te eentonig, duurde het défilé te lang geen opgewekte stem ming te kweeken. De groep jachtvliegtuigen, die tot besluit van de paradevlucht van de 87 vliegmachines, een W. in de lucht vormden, als hulde aan de Koningin, lokten begrijpelijkerwijze applaus uit. Maar bovenal populair waren de muzikale fietsers oftewel de fietsende muzikanten: het muziekcorps van de militaire wielrijders, welks mannen de handen niet aan het stuur, maar aan hun instrumenten hadden, verwierf luide toejuichingen, want ons fietsende volk kon dat wel het meest waardeeren. Natuurlijk zal vrijwel een ieder ter dege be seft en waargenomen hebben, dat de duizen den die voorbij trokken, zich op plichtsge trouwe wijze van hun taak kweten, hetgeen uit den aard der zaak alleszins aanspraak op waardeering kon maken. Want dit getuigde van een goeden geest onder den troep. Het geen, dat behoeft wel geen betoog, veel zeer veel waard is. Mede uit dien hoofde kon deze militaire demonstratie ter dege zijn nut heb ben. en in zooverre ook ten volle als geslaagd gelden. E. v. R. De wapenschouw van het Neder iandsche leger. Het was precies twee uur toen H.M. de Ko ningin, vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard, op het kruispunt van de Van Alke- maidielaan en den Pompstationsweg uit de rich ting Ruigenhoek aankwamen. De Koningin en Prinses Juliana waren naast elkaar gezeten in een open calèche met vier paarden bespannen; de Prins had tegen over haar plaats genomen. Op dit kruispunt werd de Koningin begroet door den commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, met zijn staf, door luitenant-ge neraal Hackstroh. inspecteur der infanterie en kolonel van Selm. inspecteur der mare chaussee. Onder het gejuich van de duizenden ei duizenden langs den weg en op de duinen reed de Koninklijke stoet stapvoets 300 meter verder naar het defileerpunt. Even voorbij het baldakijn zwenkten de twee jockey's, die in scharlaken roode tu nieken gekleed zijn, rechtsom en reden tot vlak Voor het paviljoen. Prins Bernhard. gekleed in het groot tenue van kapitein van de garenadiers, steeg uit en reikte Prinses Juliana de hand bij het uitstappen, waarna hij de Koningin behulp zaam was. H.M. de Koningin was gekleed in een lichtblauwe robe met een hoed van de zelfde kleur en droeg een bont. Prinses Juliana had een gebloemde robe aan en droeg een witten hoed. Enkele minuten later, op het bevel van den commandant van het défilé, luitenant-gene raal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, be gon de wapenschouw. De wapenschouw hegint. De eerste groep van dit défilé bestond uit de Koloniale Reserve plus minus 200 man sterk, dan onderdeelen van de Koninklijke Marine, waaronder adelborsten van het Ko ninklijk instituut der marine, plm. 800 man met muziekkorps,, troepen te voet der Ko ninklijke landmacht en de vaandels met. re gimentscommandanten en vaandelwachten der 13 regimenten Infanterie, waarvan geen verdere onderdeelen aan het défilé deelna men. In totaal namen van de Infanterie deel 20 bataljons te voet (bij de gemotoriseerde troepen volgden nog 2 bataljons in auto's). In deze eerste groep waren 4 muziekkorpsen inge deeld. Achter de Infanterie volgden onder bevel van den gouverneur der Koninklijke mili taire academie, de marechaussee en de poli- tietroepen te voet, de inrichtingen van mi litair onderwijs, waaronder de cadetten der Koninklijke militaire academie, pl. 600 man, en het detachement van de Kustartillerie. Dan volgde het bataljon geneeskundige troepen en het kader-bataljon, plm. 600 man sterk, sloot de hoofdgroep der troepen te voet af. Lichte brigade opent de tweede groep. De tweede défileerende groep stond onder -bevel van den commandant der lichte bri gade, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. De groep bestond uit 2 regimenten huza ren, (8 eskadrons), in totaal ongeveer 800 rui ters met het muziekkorps der huzaren aan het hoofd. Verder zagen wij in deze groep een rijdende batterij van 7 veld van het corps rij dende artillerie. Daarna defileerde voor H. M. de Koningin het regiment wielrijders, met 2 bataljons, be perkt tot samen ruim 500 man. De buitenlandsche militaire attaché's ge raakten in bewondering over het muziekkorps der wielrijders, die fietsende hun instrumen ten bespelen. Het slot van hoofdgroep 2 bestond uit 50 man marechaussee te paard en eenzelfde aan tal politietroepen te paard. Bijna onmiddellijk achter de tweede hoofd groep sloot aan de derde hoofdgroep (Veld- ArtiUerie), gecommandeerd door den inspec teur der Artillerie, generaal-majoor J. Her berts. Deze groep défileerde, evenals de vooraf gaande. in draf en bestond uit 8 regimenten Veldartillerie, ieder leverende een batterij van 4 kanonnen met munitie en caissons. Aan 't hoofd reden 2 muziekkorpsen. De verschil lende batterijen, die telkens met twee stukken naast elkaar defileerden, gaven een beeld van het aangespannen geschut. Gemotoriseerde troepen. De laatste groep bestond uit gemotoriseerde troepen. Zij defileerden met een snelheid van 25 K.M. per uur, Twee compagniën autotrei nen van het korps motordlenst openden de groep. Dan volgde een bataljon van het nieuw gemotoriseerde pantserafweergeschut, waarna een motorbatterij van het korps rijdende ar tillerie. als vertegenwoordigster van de zware motorartillerie, voorbijtrok. Vervolgens kwamen 2 escadrons pantser wagens van de lichte troepen met een 20-tal van de nieuwste soort, een escadron van het le regiment huzaren-motorrijders en een pe loton motormitrailleurs van het Regiment wielrijders. Aan het défilé te land hebben deelgnomen 659 officieren. 12631 manschappen, korporaals en onderofficieren. 1817 paarden, 115 kanon nen. 40 caissons. 245 personen- en vracht- atuo's. 30 pantser- en rupspantserwagens, 8 zoeklichten. 331 motoren en 558 rijwielen. De luchtparade. Al tijdens het voorbijrijden der rupspantser wagens werden in de verte boven de duinen van Wassenaar de vliegtuigen van land- en zeemacht zichtbaar, welke van de lucht uit hulde zouden betuigen aan H. M. de Ko ningin. Onder bevel van den reserve-luitenant generaal M. Raaiimaakers vlogen 87 machines boven de van Alkemadelaan in 7 groepen. Het was duidelijk te zien, dat de machines lang niet op volle snelheid vlogen, maar zij waren toch zoo snel het défileerpunt gepas seerd. dat het gordijn, dat het baldakijn aan den achterkant afsloot, opzij geschoven moest worden, om zoo de Koninklijke familie gele genheid te geven, de luchtparade te aan schouwen. In de verte boven Kijkduin maakten de defi- leerende vliegtuigen een breede bocht en langs het Seheveningsche strand vlogen zij weder om naar hun garnizoenen. Het was tien minuten voor 4 toen het ge heele défilé geëindigd was. Vertrek der vorstelijke familie. H. M. de Koningin ontbood de commandee- rende hoofdofficieren bij zich en betuigde bun allen haar tevredenheid over het verloop van het défilé. Bij het kruispunt van Alkemadelaan Pompstationsweg had de Koningin nog een kort onderhoud met den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De ca lèche reed wederom voor en terwijl het „Wil helmus" weerklonk, namen de Koningin, Prin ses Juliana en Prins Bernhard in de calèche plaas en reden zij de van Alkemadelaan af onder luide toejuichingen van het publiek. Na afloop van het défilé der weermacht heeft de luitenant-generaal Van Voorst tot Voorst, adjudant in b. d. van H.M. de Ko ningin, commandant van het veldleger, de volgende dagorder tot de deelnemende troe pen gericht: „Officieren, onderofficieren, korpo raals, matrozen en soldaten. Hare Majesteit de Koningin droeg mij als commandant van het veldleger en belast met het algemeen bevel over de onderdeelen, die aan den wapenschouw op heden deel namen op, aan alle commandanten en on derdeelen Hoogstderzelver groote ingeno menheid en buitengewone waardeering te be tuigen voor de uitnemende wijze waarop de onderdeelen van de Koninklijke marine en de Koninklijke landmacht, zoo te land als in de lucht, zoomede de Koloniale Reserve, ver tegenwoordigende het Koninklijk Neder landsch Indische leger, heden hebben gedefi leerd. Hare Majesteit verzocht mij daaraan toe te voegen, dat de door de gezamenlijke troe pen op zoo indrukwekkende wijze tot uiting gebrachte hulde een onvergetelijk oogenblik van haar leven heeft gevormd. Ook voor de uitvoering van de getroffen voorberei ding, welke leidde tot een onberispelijken voorbijmarsch, had Hare Majesteit niets dan lof. Terwijl ik mij van deze hoogst eervolle opdracht kwijt, noodig ik u uit u ten volle te doordringen van de beteekenis voor ieder uwer en voor de korpsen en de onderdee len, welke gij hebt vertegenwoordigd, van dezen op zoo waardeerende wijze uitgespro ken dank van haar, die gedurende veertig jaren aaneen op Koninklijke wijze het opper gezag over zee- en landmacht heeft gevoerd. Verplaatst u, officieren, onderofficieren, korporaals, matrozen en soldaten in gedach ten te zamen nog eenmaal terug naar het oogenblik waarop gij ten aanschouwe van de hoogste militaire en burgerautoriteiten en van duizenden van ons volk, op het defileer punt uwe Koningin uw eerbewijs bracht en vereenigt u dan in den uitroep: „Lang leve Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin". Deze dagorder is voor het front der troe* pen voorgelezen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5