Londen zal naar verzoening blijven streven. Het nieuwe plan van Praag Thijs IJs knapt het weer op! Verdeeling van Tsjecho-Slowakije in Gouwen WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 Het Tsjecho-Slowaaksche probleem. Oplossing van twee voorwaarden afhankelijk. Sandler over den internationalen toestand. Na de Dinsdag gehouden zitting van het Britsche kabinet is een com muniqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de aanwezige mi nisters zich volledig aceoord hebben verklaard met de reeds ondernomen actie en met de in de toekomst te vol gen politiek. Deze politiek, zoo meldt Reuter, bestaat naar men gelooft, uit een ver der streven naar verzoening, gepaard gaande met waakzaamheid ten aan zien van een eventueele plotselinge verergering van den toestand. De kabinetszitting werd bijgewoond door den Britschen gezant te Ber lijn, Sir Neville Henderson. Georges Bonnet. In welingelichte kringen te Londen is men van meening dat de Britsche regeering alle pogingen in het werk wil stellen om het Tsje chische probleem op vreedzame wijze op te lossen, terwijl in Tsjecho-Slowakije zelf Runciman zijn best doet bemiddelend naar beide zijden op te treden. Na de rede van Sir John Simon, Zater dag jd., en het communiqué van. Dinsdag, zal de Britsche regeering geen verdere ver klaringen afleggen, zoolang er een kans be staat op een regeling. De Britsche regeering hoopt en gelooft, dat deze kans nog bestaat. Deze kans hangt evenwel in de eerste plaats af van de concessies, welke de Tsjechische regeering wil doen en in de tweede plaats van den invloed, welke van builen af op de Sudeten- Duïtschers wordt uitgeoefend en van de wijze, waarop de Sudeten-Duit- schers de Tsjechische voorstellen ontvangen. Hankau's verdedigingslinie houdt nog stand. Wel schijnt de Japansche opmarsch ernstige Chineesche verliezen veroorzaakt te hebben. Luchtaanval op Kingsjan voornamelijk op Tsjang Kai Sjek gemunt. SJANGHAI, 31 Augustus. De Janners heb ben op de verdedigingswerken van Hankau en met name op Kingsjan, een grooten en vernie lenden aanval gedaan, die echter blijkbaar voornamelijk gericht was op het, leven van Tsjang Kai Sjek. Het gerucht heeft zich ver spreid, dat Tsjang Kai Sjek zich op het oogen- blik, dat deze aanval, waaraan 50 machines deelnamen, plaats vond, in een militaire con ferentie bevond in Kingsjan. De schade welke werd aangericht, was onbeschrijfelijk, en het aantal slachtoffers bedraagt, gelijk reeds eer der gemeld is, meer dan liOOO. Er is echter ver der niets over bekend geworden, of Tsjang Kai Sjek zich onder de gewonden bevindt. Volgens deze laatste berichten is de aanval echter gestuit op een onverwachten tegen stand, die wel bewezen heeft, dat ook het noordwestelijk deel van Hankau's verdedi gingslinie niet onbeschermd ligt. Omtrent het groote offensief, dat volgens de Japanners van vier fron ten uit wordt ingezet, vernemen wij van de Japanners, dat dit een groot succes mag heeten en dat thans reeds de Chineesche linies op bezwijken staan. Min of meer wordt dit bevestigd door ver klaringen van Chineesche zijde, die tevoren reeds waren afgelegd en volgens welke op verschillende fronten zware verliezen geleden zijn, wat toegeschreven wordt aan het feit, dat de Japanners bij herhaling gifgas gebruiken. Wat deze beschuldiging betreft, de Japanners beweren integendeel, dat juist de Chineezen deze wijze van oorlogvoeren hebben aanvaard en wel in nog ernstiger mate: zij zouden ziek tekiemen verspreiden, met name bij Sjanghai, Nanking, Taijoean, Tsjiefoe, Tslnan en Tientsin, ten gevolge waarvan in die streken de cholera ernstigen omvang heeft aange nomen. Ook de verdediging in Anwei schijnt het niet te kunnen houden." De Japanners zouden reeds 20 mijl voorbij Hwosjan gerukt zijn (ten noordoosten van Hankau) en aan den voet van den Tapeh-bergketen staan. Onzekerheid bestaat omtrent de situatie bij Hwangmei, waar de Japanners volgens hun zeggen reeds tien mijl westelijk dier stad zouden staan, ter wijl de Chineezen berichten, dat de verwoede gevechten in de stad zelf de Japanners tot terugtrekken van hun vooruitgeschoven troe pen genoopt zouden hebben. Het „nevenoffensief" tegen Nantsjang schijnt den Japanners voorloopig nog niet zoo veel succes gebracht te hebben. Met name bij Joeitsjang zouden de Japanners op onverzet- telijken tegenstand gestuit zijn. (United Press) Men wil in Londen de ernst van de beslui ten van beide partijen noch 'kleiner doen schijnen, noch overdrijven. Men acht het evenwel misdadig en dwaas aldus de op vatting in deze kringen de spanning te vergrooten. Men verwacht te Londen, dat de regeering te Praag alles zal doen wat in haar macht is om incidenten te voorkomen en onpartijdig zal ingrijpen in eventueele in cidenten. Chamberlain is gisteravond naar Schotland vertrokken, waar hij den koning verslag zal uitbrengen over den internationalen toestand en over de gehouden kabinetszitting. Chamberlain zal in contact blijven met Downingstreet en het Foreign Office. Men gelooft niet dat hij lang uit Londen zal weg blijven. De leden van het kabinet hebben op dracht er op voorbereid te zijn, dat zij naar Londen kunnen worden ontboden voor een nieuwen kabinetsraad, indien dat noodig mocht zijn. De Amerikaansche ambassadeur Kennedy heeft gistermiddag een bezoek aan Cham berlain gebracht. Bij dit onderhoud was ook Henderson tegen woordig. Liberalen zijn het eens met Simon's rede. Sir Archibald Sinclair, de leider de parle- mentsgroep van de Liberale Partij in het Britsche Lagerhuis, heeft te Caithness een redevoering gehouden, waarin hij ook ge sproken heeft over de door Sir John Simon afgelegde verklaring. Sir Archibald zeide, dat de Britsche re geering, door bij monde van haar minister van financiën een waarschuwing te laten hoo- ren, het geheele land achter zich heeft. Het zou goed zijn, aldus spreker, indien de genen, wien het aangaat, zich er van bewust zouden zijn, dat indien zij zouden aansturen op een dergelijke oplossing, zij niet zouden behoeven te rekenen op eenige verdeeldheid in de Britsche openbare meening, doch dat zij tegenover een aaneengesloten natie zouden komen te staan. Sudeten Duitsclie afgevaardigden bij Benesj. Nieuwe ïndeelingsplan der regeering op het Zwitsersche principe gebaseerd. De president van Tsjecho Slowakije, Benesj. heeft gisteren een onderhoud gehad met de Sudeten Duitschers Kunt en Sebekowsky. Over deze besprekingen wordt een diep stil zwijgen bewaard, doch het is blijkbaar het be gin van een nieuw contact, dat wellicht een keerpunt in de ontwikkeling zal zijn. Het on derhoud tusschen Benesj en Henlein is uitge steld. Men acht het te Praag mogelijk, dat Benesj er de voorkeur aan heeft gegeven Kundt te ontvangen, daar Henlein nooit de eed van trouw heeft afgelegd. Het verluidt voorts, dat de regeering een plan uitwerkt, gebaseerd op de Zwitsersche grondwet en het stelsel van kantons, zooals Zwitserland dat kent. Bevestiging van dit bericht scheen verkregen door de omstandigheid, dat Ashton G. Watkin Maandag eenige uren op de Zwitsersche lega tie heeft vertoefd. Van betrouwbare zijde werd aan United Press verzekerd, dat de par tij der Sudeten Duitschers besloten heeft den nieuwen grondslag voor on derhandelingen, die de regeering had voorgesteld, af te wijzen en in plaats daarvan territoriaal zelfbestuur, naar het Iersche voorbeeld, te elschen. Volgens dezelfde bron zou dit besluit reeds door Kundt aan Benesj zijn medegedeeld. Het schijnt, dat dit nieuwe besluit der Su deten Duitsche partij geenszins in overeen stemming is met wat de Engelsche bemidde laar Lord Runciman als wenschelijk be schouwt. Deze zou dan ook alles doen om de S.DP. tot andere gedachten te brengen. Kleine staten zouden na de oplossing der Europeesche kwestie actie voor bewapenings vermindering kunnen voeren. Het is een donkere en benauwende herfst, welken wij nu tegemoet gaan, zei de Zweed- sche minister Sandler Zondag in een rede over den internationalen toestand, welke hij te Mattmar, een klein plaatsje in Jamtland, hield voor een schare inwoners en enkele vreemdelingen, die daar evenals hij in het breede dal van de Indalsalv van het schoone herfstweer genieten en in de reine, lichte berglucht krachten opdoen voor het donkere jaargetijde, aldus lezen wij in de N. R. Crt. Sandler legde vooral nadruk op het gevaar, dat de gedachte een preventieven oorlog te beginnen, ingang vindt bij hen, die over het lot van Europa beslissen, èen gevaar, dat nog vergroot wordt door het fantastisch opge voerde tempo, waarin de groote mogendheden bewapenen. Voor de buitenlandsche politiek van Zwe den zal, aldus Sandler, een internationaal streven naar vermindering der bewapening altijd een aangelegenheid van de eerste orde zijn, maar de tegenwoordige toestand noodïgt niet tot een actie in die richting uit. Wel zou de belangstelling van de kleine staten voor vermindering van bewapening eenïgen in vloed ten goede kunnen hebben, wanneer te gen het einde van dit jaar geconstateerd zou kunnen worden, dat er een werkelijke ont spanning was ingetreden, doordat een of meer van de ernstige crisisaanleidingen door een oplossing, waartoe de groote mogendheden van Europa hadden samengewerkt, waren ge ëlimineerd. Het gevaar van een „kruistocht mentaliteit". Wat het oorlogsgevaar betreft wilde Sandler als belangrijke factoren menschelijk onver stand, menschelijke kwaadwilligheid en men- schelijke eerzucht noemen. Het gevaar, dat voortspruit uit een radicaal verschillende waardeering van wat tot nu toe aan interna tionale rechtsorde is opgebouwd, uit te groot vertrouwen in de afschrikwekkende kracht van de eigen machtsmiddelen, uit de opvoe ding van het volk tot een naïef zichzelf- beschouwen als het uitverkorene, welks wil het hoogste recht is, dat gevaar wordt nog aanmerkelijk verscherpt, wanneer heel het geweldige staatsapparaat in dienst van de ideologische tegenstellingen wordt gesteld. Het kan niet ontkend worden, dat de tempe ratuur gevaarlijk dicht het punt van overver hitting nadert, wanneer met de tegenwoordi- middelen tot propaganda en massa-sug gestie de kruistocht-mentaliteit bewust wordt aangekweekt. Dat het gevaar hier van twee zijden dreigt mag in de democratische landen niet vergeten worden. Sprekende over het Sudeten Duitsche vraag stuk zeide spreker dat het niet geëigend is, de spanning te doen verminderen, dat de Engelsche bemiddelingsactie, die nu in haar beslissende stadium komt, geaccompagneerd wordt door de allergrootste militaire krachts ontplooiing. die Europa sedert den wereld oorlog heeft beleefd, door het onder de wa penen roepen van geweldige aantallen reser visten in Duitschland en van een halve lich ting extra in Sowjet-Rusland, door de koorts achtige versterkingswerkzaamheden aan de Duitsch-Fransche grens en het onder hoogen druk forceeren van de bewapening in Frank rijk en Engeland. Hoopgevende verschijnselen. Maar in het beeld van de politieke gebeur tenissen zag Sandler toch ook lichtere tinten. Het feit, dat men een reeks van de demili- tarlsatiebepalingen van de vredesverdragen, waardoor de souvereiniteit der overwonnen staten verlaagd werd, heeft laten vervallen, toont, dat er behalve het met de voeten tre den van tractaatbepalingen nog een andere uitweg is om veranderingen in den bestaan- den toestand te krijgen. Men lean moeilijk meer betoogen dat er voor Duitschland geen andere weg open stond dan die, welken het heerschende regime gekozen heeft. Maar wanneer men nu bijvoorbeeld in de Fransche pers uitingen van groote tevredenheid tegen komt dat deze eens als kostbare kleinoodiën bewaakte bepalingen door vreedzaam onder handelen opgeheven zijn, kan men niet na laten zich af te vragen of men de vrees voor een herziening van de vredesverdragen niet eerder had kunnen laten varen, zoodat arti kel 19 van het handvest toegepast was ge worden op die wijze, waarop door niet bij den wereldoorlog betrokken staten herhaaldelijk aangedrongen is? Zou het dan, aldus Sandler, met den toestand in Europa niet ettelijke gra den beter gesteld zijn geweest dan het nu is? ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Nou zeg ik maar zoo, Dickie, dat je toch nooit kunt weten, wat voor rare menschen er in dat huis wonen, merkte Snorretje op, terwijl ze steeds meer het kleine lichtje naderden. Hoe weet jij, dat het een huis is? vroeg Dickie. Wat zou het anders moeten zijn? Zeker een lichtende boom of zooiets! grinnikte Snorretje, terwijl hij spiedend om zich heen keek. Dickie, eigenlijk zijn we erg dom, want oom Mopperniet heeft natuurlijk alweer iedereen gealarmeerd om ons te gaan zoe ken. Hij snapt natuurlijk niet, waar wij ons verstopt hebben. Ik ben er niet zoo bang voor. Hij zal wel begrijpen, dat we van zelf weer naar huis komen. Hij zal zelf ook wel terug gaan. De twee vrienden liepen vroolijk pratend naast elkaar voort. Hier, kijk, het is zoowaar een kasteel! riep Snorretje opeens verbaasd uit. En een groot kasteel ook! Verwezenlijking niet mogelijk zonder wijziging van het programma van Henlein (Van een bij zonderen correspondent). ONGETWIJFELD: de internationale toestand is verscherpt. Maar sinds maanden aan spanning gewend en wie is zich hier niet bewust, dat er een strijd om de sterkste zenuwen wordt uitge vochten? heeft men toch niet het gevoel, dat de toestand daarmee ook slechter is ge worden. Eerder is het tegendeel het geval. Want dat de toestand is verscherpt beduidt, dat men uit de periode van afwachten, van dreigementen en diplomatieke gedachtenwis- seling, in het stadium der beslissing is geko men. Dat er een hoogtepunt is bereikt en dat er een wending moet komen hetzij ten goede, dan wel ten kwade. En daar men zich verder bewust is, op den aanstaanden „kri tieken September" goed voorbereid te zijn, is deze zekerheid al eenigszins een opluch ting. In dit stadium der beslissing en daarin ook volkomen passend omdat het de uiterste grens is, waartoe zij wil en kan .gaan, is de Tsecho- Slowaaksche regeering voornemens een nieuw plan voor een schikking met de Sudeten Duitschers aan te bieden. Men kan veilig aannemen, dat dit plan, hetwelk de reor ganisatie van het openbaar bestuur voorziet, deel uitmaakte van de diplomatieke bagage van Runciman's medewerker Watkin, toen deze naar Londen vloog. Dit plan en nog iets: de mededeeling, dat de regeering te Praag inzag, dat de Duitsche en de Tsjechische taal moesten worden gelijkgesteld, zonder dat de taalrechten gelijk totnogtoe, door locale, ethnische grenzen zouden zijn beperkt. Plan van 1919. BIJ de reorganisatie van het open baar bestuur wil men teruggaan tot de indeeling, die men zich eigen lijk al in 1919 had voorgesteld, doch waartoe de tijd toen, blijkens de lot gevallen van het project, nog niet rijp was. Begin 1900 werd een wet aangenomen, die den nieuwen staat in 21 gouwen, zjoepi, ver deelde, waarvan er twee, die respectievelijk Karlsbad en Böhmisch Leipa tot centrum hadden, een overwegend Duitsche meerder heid bezaten. Deze gouwen werden de be- stuurseenheid in tweede instantie en het lichaam waardoor de gouw werd vertegen woordigd, bezat bevoegdheid op sociaal, eco nomisch en cultureel gebied, het kon bijzon dere bepalingen uitvaardigen ten aanzien van de tenuitvoerlegging der algemeen geldende landswetten en eigen verordeningen vaststellen. Tenslotte had de gouw een advi- seerende stem in alle kwesties van openbaar bestuur, voorzoover deze ook op haar betrek king hadden. De landen of provincies verdwe nen als bestuurseenheid en zouden een zuiver aardrijkskundig begrip worden. Voor de be hartiging der gemeenschappelijke belangen van alle gouwen uit één land, was een „gouw- vergadering" voorzien. Doch deze wet is, zooals gezegd, nooit van kracht geworden. De Slowaken en onder hen de huidige minister-president Hodza in de eerste plaats, waren er tegen: zij achtten een dergelijk decentralisatie-plan met het oog op de Hongaren onder hen, niet in het belan; van de hechtheid van Slowakije. In Bohemen weer, waren het een aantal kortzichtige Tsje chische nationalisten, die geen eclatanter be wijs van hun averechtsche vaderlandsliefde meenden te gunnen geven, dan door handen wringend het uiteenvallen van den nieuwen staat aan te kondigen bij de gedachte, dat de Duitschers in twee gouwen zelfbestuur zouden krijgen. Deze chauvinisten die niet inzagen, hoe voordeelig zij deze concessies aan de Duitsche minderheid toen nog hadden kunnen verkoopen, zijn door den tijd in het ongelijk gesteld en het beste bewijs daarvoor is, dat men thans op de gouw-indeeling terug wil komen. In 1927 verklaarde de toenmalige burgerlijke coalitie de gouw-wet definitief voor vervallen; van kracht werd de tot op heden bestaande indeeling in de drie Bo- heemsche kroonlanden in het land Slowakije en, afzonderlijk, het als autonoom gedachte Karpathenland Het zelfbestuur dezer provin cies in een fictie en hun landdag niet veel anders dan een representatief lichaam l bleven, want één derde der leden werd dooi de regeering benoemd, en een stroever bureaueratischer bestuursmachine dan die der landen was wel nergens te vinden tenge volge van haar omvang was zij van 'n spreek woordelijke logheid geworden. De moeilijkheden. IN theorie nu ziet de instelling van gouwen waarvan er ook nu weer twee of drie Duitsch zouden zijn, er niet zoo moeilijk uit. In werkelijkheid echter zal het veel minder eenvoudig zijn. De geringste moeilijkheid zal daarbij nog de noodzakelijkheid meebrengen, om de minderheden in de gouwen zekere na tionale waarborgen te geven, om den Duitsche minoriteiten in de Tsjechische en den Tsje- chischen in de Duitsche gouwen recht te laten wedervaren. Moeilijk echter zal het zijn, het gouwenbe ginsel voor Slowakije aanvaardbaar te maken daar het eigenlijk indruischt tegen de autono- mische tendenzen, welke daar sterk voelbaar zijn, doch weer een ander karakter dragen dan het autonomistisch streven der Duitschers De laatsten willen de zelfbeschikking inder daad voor de Duitschers, die zij, gezamenlijk als rechtspersoon beschouwd willen zien; den Slowaken echter is het niet om de autonomie der Slowaken, doch om die van het land Slo wakije te doen. Dezen Slowaakschen wensch had men tegemoet willen komen, door de be voegdheid van den landdag te verruimen. De instelling van gouwen haalt door dit plan een streep. Van Tsjecho-Slowaaksch standpunt beschouwd wordt hier dus inderdaad een offer gebracht. Iets anders en hiermee stellen wij ons fictief op het Duitsche standpunt zal het zijn, hoe men de grenzen van deze gouwen zal trekken. Men zou zich kunnen voorstellen. dat daarbij een zekere politieke geometrie kon worden toegepast, die men bij analoge gelegenheden ook elders wel beoefend. Toen de dictatuur van 1929 in Joego-Slavië h al tc hard te kwaad kreeg met de centrifn i individueele en nationale tendenzen va stammen, decentraliseerde zij het bes! de door instelling van „baanderschappen" van de politieke grenzen dwars door ethnft gesloten gebieden der stammen heenliwi Zooiets zeggen de aanhangers van HeinP' zou men ook hier kunnen doen: doorn' handig uitstippelen der gouw-grenzen o riger la fortune" in dien zin, dat men'hJ" voorbeeld uit één compacte Duitsche nJ zetting een zoogenaamd Duitsch taaleiX zou men kunnen nemen twee betrekke!- onbeduidende minderheden maakte door over twee gouwen te verdeelenZs Een concessie van Henlein noodzakelijk ITT, OOH hiermee Ioopen wij al od de wikkeling der dingen vooruit. Imrner- vóór men aan de debatten over de indeelino- techniek toe is zal eersthet wonder moT ten gebeuren, waarvan wij hierboven zeiden* dat velen het noodig achtten, alvorens ii?' aan de groene tafel zal kunnen plaats nempn Dit wonder zal daarin hebben te bestaan d Henlein afstand doet van den eisch, dat me» het eerst over het beginsel der bestuursreor®» nisatie eens wordt dat wil zeggen van den eisch, dat men water met vuur mengt Want zijn beginsel, vastgelegd in zijn programme van Karslbad luidt: herbouwing van den staat op grondslag van de volksgroepen en voor deze laatste volkomen autonomie. De Duitsche volksgroep wordt echter niet gevormd door alle Duitschers, maar, volgens de Henlemis tische opvatting, uitsluitend de aanhangers der Sudeten-Duitsche Partij. Die „volksgroep zou haar leven in haar woongebied dan in- richten volgens de nationaal socialitischê wereldbeschouwing een eisch, die in een staat met democratische grondwet en demo cratische bevolkingsmeerderheid natuurlijk onaanvaardbaar is. Ook na de waarschuwing van Simon ver klaart de S.D.P., dat er van haar programma van Karlsbad niets af kan. Zij houdt aan de voorstelling vast, dat zij slechts haar objec tief recht eischt. Zeker, aan recht kan niet worden getornd, zonder dat er onrecht uit wordt. Maar in werkelijkheid is niet dit de reden, waarom de aanhangers van Henlein geen concessies zouden kunnen doen. in werkelijkheid is het Sudeten Duitsch probleem van een rechts, steeds meer een machts kwestie en de Henlein-partij steeds meer ge vangene van haar eigen conceptie geworden, "Wanneer Henlein een natioinaal-socialis- tischen staat binnen de grenzen eener demo cratische republiek wil, dan heeft hij die noodig om de totalitaire macht over alle Duit schers uit te oefenen, om een herdemocrati- seering te kunnen verhonderen en om de uit voerende macht te bezitten in strategisch belangrijke grensdistricten, die ideologisch al niet mer tot Tsjecho-Slowakije behooren. Van over de grens forceert Duitschland met behulp van zijn politiek en propagandistisch arsenaal een oplossing, die met Hitler's pro gramma zie „Mein Kampf" strookt. Over het hoofd van Henlein, over de SDP.. komt het conflict PraagBerlijn in een beslissend stadium. Het antwoord, op de brandende vraag, hoe het zal afloopen, valt alleen te geven, wanner men weet, hoe hoog Duitsch land het risico van een wereldoorlog taxeert. Slechts daarop komt het aan niet op de krasheid der dreigementen. Wat zal voor Duitschland zwaarder wegen: dit risico, oi het prestigeverlies dat het moet lijden, wan neer het, na de spanning tot een ondraag lijke hoogte te hebben opgevoerd, plotseling opgeeft? Dat is de vraag die men in Praag stelt. Tegen dreigementen en groote woor den heeft men een harde huid en boersche zenuwen. Was het niet Masaryk, die eens zeide, dat opwinding geen programma is? Daarnaar richt zijn volk zich ook heden. Als vanzelf zich laten bluffen ligt niet in zijn aard. Overstroomingscatastrofe in Britsch-Indië. Drie dorpen volkomen weggevaagd. Blijkens een Reutel-bericht uit Lucknow zijn drie dorpen met de geheele bevolking door het water weggevaagd, tengevolge van een overstrooming, veroorzaakt doordat een na tuurlijke bergdarn over de rivier Tehri in den staat Giarhwal doorgebroken is. Bij deze overstroomingsramp zijn naar tot dusver bekend is, 32 personen om het leven gekomen, terwijl nog honderden vermist wor den. ,ïn politieke zaken gehoorzamen wij den Duce". Regime Fascista over de rassenkwestie. De overeenkomst tusschen den secretaris der Fascistische Partij en den voorzatter der Katholieke Actie aldus meldt Havas uit Rome schijnt geen einde te hebben gemaakt aan het meeningsverschil over de rassenkwes tie tusschen zekere fascistische kringen en de Katholieke Actie. De „Regime Fascista schrijft in een hoofdartikel: „Men heeft ge zegd,, dat wij, indien wij ware Roomsch-Ka- tholieken zijn, zonder bespreking moeten aan vaarden wat de Paus over het rassenvraag stuk zegt. Wij herhalen, dat dit vraagstuk niet religieus maar politiek is en in politieke zaken gehoorzamen wij den Duce, die een voort durende verantwoordelijkheid en een gezag heeft, die anderen niet bezitten". Weer twee vliegtuigongelukken w Frankrijk. Beide met militaire toestellen. In den nacht van Maandag op Dinsdag Is een militari vliegtuig tegen een pijnboom van het bosch Cernay les Reims gevlogen en omlaag gestort. Het vliegtuig vloog in brand. De beide inzittenden kwamen om het Gisteravond stortte bij Brignoles een mili tair vliegtuig neer. De bestuurder, luitenant- kolonel Dugand, commandant van het aohtoto eskader, werd gedood.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6