RADIOREDE VAN H. M. DE KONINGIN HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe in IJmuiden de Koninginnedag werd gevierd. J3e JAARGANC No. 256 DONDERDAG 1 SEPT. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12lh ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200,-, beide leden duim 1100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60- één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen en fflO— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering .voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Volksspelen in IJmuiden-Oost slaagden uitstekend. Wonderbaarlijke typen op het voetbalveld. Des avonds trokken versierde Kennemerlaan en Bloemstraat duizenden menschen. Alhoewel de verschillende organisa ties in IJmuiden hunne Krachten ge spaard hebben voor de jubileum-f eest- week en de feestelijkheden van beperk ten omvang warenis de verjaardag van H.M. de Koningin, die ditmaal van bijzondere beteekenis loas, ook door het mooie weer een echte feestdag gewor den, die duizenden op de been heeft ge bracht. De Oranjevereeniging IJmui den-Oost organiseerde volksspelen en de bewoners van de Kennemerlaan en de Bloemstraat hadden hun straten in feestdos gestoken, die zoovele belang stellenden trok, dat het in en tus- schen deze straten zoo vol was, dat de Julianabrug het hard te verantwoor den kreeg. De volksspelen. De door de Christelijke Oranjevereeniging „IJmuiden-Oost" op een terrein bij de Hee- renduinen georganiseerde volksspelen werden keurig in het Oranjezonnetje gezet en dit was al een heel belangrijke factor voor een goed succes. De spelen bestonden uit verschillende sport wedstrijden, die men nochtans tevergeefs op het programma der Olympische spelen zal zoeken, als hardrijden met kinderwagens voor dames, ringsteken op tandems voor dames en heeren, hardloopen met hindernissen voor heeren en zakloopen voor dames. Een en ander vond een daverend slot in een gecombineerden voetbalwedstrijd, waarin meer werd gelet op het costuum clan op de spelcapa- citeiten der deelnemers. Juffrouw Snip en juffrouw Snap, de Charleys en vele andere typen zouden wellicht een elftalcommissie de haren te berge doen rijzen, maar het publiek heeft van hun „spel" genoten. De uitslag der wedstrijden wa-s als volgt: Zakloopen dames: le prijs Marie Nierop, 2e prijs I. de Vries, 3e prijs Olasina Nierop, 4e prijs Tina Wentink, 5e prijs G. v. d. Werf, W. Rasmussen, troostprijs. Ringsteken op tand ens voor dames en hee ren: le prijs L. v. d. Heijde, 2e prijs H. Klees, 3e prijs H. Porck, 4e prijs T. Ziegenhardt. Hardloopen met hindernissen voor heeren: le prijs P. Luit Jr., 2e prijs A. v. d. Brink, 3e prijs K. Natte. 4e prijs B. Huijser. Wedstrijd met- kinderwagens voor dames: le prijs L. v. d. Heijde, 2e prijs I. de Vries, 3e prijs M. van Vliet, 4e prijs J. van Kan. Des avonds vond een bioscoopvoorstelling plaats in de open lucht, waarvoor eveneens veel belangstelling was. Er werd een geva rieerd programma vertoond. De Kennemerlaan. De Buurtyereeniging „Kennemerlaan" heeft eenige drukke dagen achter den rug, want er was heel wat te doen. Tot 's avonds laat is er binnenskamers gewerkt om de installatie van de verlichting in orde te brengen en toen de zaak klaar was om opgehangen te worden, trokken de werkende leden er een paar dagen achterelkaar vóór dag en dauw op uit; winke liers van allerlei branches klommen in hooge ladders en op wankele trappen. Het ging maar steeds op en af totdat veler knieën knikten. Maar het kwam op tijd voorelkaar. niet alleen de verlichting maar ook de vlaggenversiering. Het was een vroolijk gezicht, al die hon derden vlaggetjes, die van boom tot boom ge spannen, een kleurrijk plafond boven den rijweg vormden. Maar het mooist was de verlichting. De hon den oranjebolletjes, van boom tot boom aan beide zijden van de laan en in het vierkant om het plantsoen op het Kennemerplein op- Tvngen',<ieden het uitstekend. De vereenlging, die deze versiering geheel uit eigen middelen bekostigt heeft eer van haar werk want de Kennemerlaan „trok" ge weldig en iedereen vond het mooi. De beide breede trottoirs waren al spoedig overvol en ten slotte werd het zoo druk, dat het verkeer, dat gelukkig niet druk was, stagneerde. Allen naar de Bloemstraat. Dit is misschien wat overdreven, maar toen „Wilhelmina" van het Kennemerplein naar de Bloemstraat trok, om daar de „opening" dei- versiering met muziek op te luisteren, leek het wel, alsof de drukte in de Kennemerlaan werd weggezogen. Omstuwd door honderden, maakte „Wilhelmina" zich meester van de Bloem straat, die heel mooi was versierd met eere poorten en masten. De voorzitter der Buurtvereeniging „De Bloemstraat" de heer J. Noordzij bracht d'ank aan de Bloemstraters voor hunne medewerking en voor de samenwerking, waardoor men de straat zoo mooi heeft kunnen versieren. De bewoners van de Bloemstraat willen de komende feestdagen op een nette wijze de blommetjes buiten zetten. Hij dankte „Wil helmina" voor haar medewerking en felici teerde haar met haar 25-jarig bestaan, waar bij hij den wensch uitspraak, dat velen zich als donateur op zullen geven. Hierop volgde een driewerf hiep, hiep hoera en ten slotte speelde Wilhelmina het Wilhel mus, dat hartelijk werd meegezongen. Toen Wilhelmina weer terugmarcheerde werd het weer een optocht van je welste en spoedig was de Kennemerlaan weer eivol. Maar ook de Bloemstraat, waar ook een ver lichting was aangebracht, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. In de Kennemerlaan zorgde een draaiorgel den geheelen avond voor muziek, waarvoor vooral de jeugd veel belangstelling, toonde. Voorts vermaakten vele jongens zichzelf maar niet anderen met het afsteken van diverse soorten vuurwerk. Vooral het effect van het knalwerk was„knal". De politie kón er weinig tegen doen en deed er dan ook weinig tegen en dat was maar het beste. Door het tactisch optreden der politie werd de feestvreugde geen enkele maal ver stoord. Het spreekt vanzelf, dat er overal weer druk gevlagd werd, niet alleen op alle rijks- en gemeente gebouwen maar ook op vele parti culiere huizen en op de schepen in de havens. Het trok de algemeene aandacht, dat ook de Sovjet Russische houtboot, die voor de papierfabriek in lossing lag. rijk gepavoiseerd was. STORMV. SUPP. VER. BLAUW-WIT. Tocht naar het Spaarne-beker-tournooi. A.s. Zondag organiseert bovengenoemde vereeniginug een tocht naar het Spaarne- beker tournooi, een tournooi dat door zijn sterke bezetting steeds de volle aandacht van het publiek trekt. Het zal voor onze Stormpieten a.s. Zondag een heele kluif worden om den kostbaren be ker welkethans in hun bezit is wederom te veroveren. Leden der vereeniging, welke den tocht a.s. Zondag wenschen mede te maken, kunnen zich opgeven tot uiterlijk Zaterdag middag 1 uur bij den penningmeester J. Hoo- gendijk, Pres. Ste-ijnstraiat. Ook niet-leden kunnen zich daar vervoegen. Oranjevereeniging „Velsen". Jaagpad afgesloten in verband met vuurwerk. De Oranjevereeniging „Velsen" verzoekt ons te melden, dat in verband met het vuurwerk, dat de vereeniging Maandag 5 September zal afsteken, dien avond tusschen 7 en 11 uur het z.g. Jaagpad langs het Noordzeekanaal bij de Papierfabriek voor alle verkeer zal zijn afge sloten. De Etalagewedstrijd van de Ver. Nederlandsch Fabrikaat. Samenstelling der jury's. Het Comité verzoekt ons mede te deelen, dat de jury's voor den etalagewedstrijd aldus wor den gevormd: Groep A: de heeren J. E. Voet, Haarlem. Ver. Ned. Fabrikaat en B. W. Lasschuit, Haar lem. Kamer van Koophandel en mevrouw Groosmuller-Voet, Velsen, Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Groep B: de heeren A. van Weerden, Haar lem, Ver. Ned. Fabrikaat en G. J. W. Mathot, Hillegom, Kamer van Koophandel en mevrouw van der Does, IJmuiden, R.-K. Vrouwenhond. De jury zal haar taak aanvangen Vrijdag 2 Sept. 's middags om 2 uur. Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat de etalages beoordeeld worden, waarin zich een kaart bevindt, waarop vermeld staat: „Nederl. Fabrikaat Demonstratie. Wedstrijd Etalage". Tot en met Zaterdag 10 Sept. wordt het publiek in de gelegenheid gesteld de in- vulformulieren in de bussen te deponeeren. Het nieuwe programma van Thalia. Van Vrijdag tot en met Maandag vertoont het Thalia-Theater twee buitengewone hoofd films. In de eerste hoofdfilm verschijnt Ben- j amino Gigli" op het witte doek in de film .,De zanger van Hare Hoogheid". De Telegraaf schrijft over deze film:En wanneer we in een film, waarin hij optreedt, dichte menschendrommen hem zien toejui chen, dan is dat inderdaad de juiste uitdruk king van de groote populariteit en bewonde ring, die de zanger overal geniet". De andere hoofdfilm is: „De gevangene v. h. Alcatraz-eiland". Deze sterke speelfilm is ongetwijfeld één dei- meest markante voorbeelden uit het moderne gevangeniswezen der Vereenigde Staten. De hoofdrollen in deze film vertolken Ann Sheri dan en John Litel. zij worden terzijde ge staan door een uitgelezen „cast", waarin o.a. de namen voorkomen van Dick Purcell, Vladi mir Sokoloff, Ben Welden, Mary Vaguire, George E. Stone en Meda Ann Borg. Het scenario schreef Crane Wilbur en deze door Warner Bros, te lanceeren Cosmopolitan pro ductie kwam onder de uitstekende leiding van den regisseur William Mc.Gann tot stand. Wij brengen in herinnering, dat de Alcatraz-ge- vangenis, de gevangenis is, waarin onverbeter lijke misdadigers opgesloten worden, teneinde levenslange of in ieder geval straffen van minstens 20 jaar te ondergaan. In deze gevan genis is ook Al Capone opgesloten, hij onder gaat daar zijn straf wegens belasting-ontdui king. Hiermede boet hij tegelijkertijd ook voor de ontelbare moorden, die op zijn aanstich ten bedreven werden. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of deze film zal hier een even groot succes behalen als dit het geval is geweest met de filmwer- 'ken „20.000 jaar Sing Sing" en „Ik ben een vluchteling". Liefhebbers van goede zang en sterke sensatie kunnen wij een bezoek aan Thalia dan ook aanbevelen. „Olympia" viert den Koninginne- dag. Zwemfeest in „De Heerenduinen". De turnvereeniging Olympia heeft op een origineele wijze uiting willen geven aan haar vreugde over den verjaardag van H.M. de Koningin, door in de zweminrichting „De Heerenduinen" een zwemfeest voor de leden te organiseeren. Begunstigd door een lekker zonnetje werd te circa 3 uur een begin gemaakt met de wed strijden. De jury bestond uit de heeren: A. P. Bakker, voorz.-kamprechter; J. Smit, starter: P. Duinker en K. Bindervoet, tijdopnemers. Vooral de laatste wedstrijd, nl. steltloopen in het diepe bassin, viel bij de talrijke aan wezigen in den smaak, want menigmaal moest de een lachen om een ander, waarbij hij zijn stelten vergat en het evenwicht verloor, met een tuimeling in het water tot gevolg. De uitslagen van de gehouden wedstrijden luiden: 20 M. schoolslag meisjes 812 jaar: 1. Guurtje Bleeker, 2. .Lena Groen. 20 M. schoolslag jongens 8—12 jaar: 1, G. Troost, 2. P. Ha.mers. 33 1/3 M. schoolslag meisjes 12-14 jaar: 1. W. de Waard, 2. M. Groot. 33 1/3 M schoolslag jongens 12-14 jaar- 1. W. Hamers 2. P Hamers. 33 1M. vrije -lae meisje* 12-14 jaar l. W. de Waard, 2. B. Blok. 33 1/3 M. vrije slag jongens 12-14 jaar 1. K. Wijker. 2. W. Hamers. 66 2/3 M. schoolslag meisjes 14 jaar en uder. 1. B. Blok, 2. A. Bakker. 66 o/3 M. schoolslag heeren- 1. F. Groen K. Groen. 66 2/3 M. vrije slag meisjes 14 jaar en ouder: 1. A. Buding, 2. L. Oldenburg. 66 2/3 M. vrije slag heeren: 1. K. Wijker, 2. K. Groen. Steltloopen: meisjes B. Blok; jongens: K. Wijker; dames: L. Oldenburg; heeren: K. Groen. Aan het slot dankte de heer Smit. directeur van „Olympia", den heer Bleeker voor het beschikbaar stellen van de inrichting en den heer Bindervoet voor zijn bereidwillige mede werking. De prijzen bestaande uit medailles, zullen in de komende weken, nadat ze gegraveerd zijn, aan de winnaars worden uitgereikt. BENOEMD. Zooals wij reeds mededeelden, heeft pater Theodorus afscheid genomen van de parochie van IJmuiden-Oost. In zijn plaats is benoemd tot directeur der Kruisvaart en tot praeses der St. Josephgezellen pater Gerardus Majella. E. H. B. O. Het bestuur van de Nederl. Vereeniging Ar- beiderShulp bij Ongelukken verzoekt ons te melden, dat zich weer leden voor den nieuwen cursus kunnen opgeven en wel aan het secre tariaat IJmuiderstraatweg 128. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Gisteren is de schilder C. J. Koerman, ar beider in dienst van de fii-ma v. d. Ham, welke firma schilderwerk aan de buizengieterij der Hoogovens in uitvoering heeft, toen hij, op een stelling staande, bezig was met schilderen, doordat een balk, waaraan hij zich vasthield, losraakte, van ongeveer 6 M. hoogte gevallen. K. bekwam een kneuzing van den rechter voet en is, nadat de verbandmeester der Hoog ovens de eerste hulp had verleend, per auto voor onderzoek naar dr. Büller vervoerd. H.M. de Koningin heeft Woensdagmiddag de hierna volgende rede gehouden, welke door alle Nederlandsche zenders is uitgezonden: Op den dag, waarop ik voor 40 jaar krach tens de grondwet, na volbrenging van mijn 18de levensjaar, de teugels van het bewind overnam van mijne dierbare moeder, die als regentes tijdens mijne minderjarigheid met zooveel staatsmansschap en wijsheid het schip van staat gestuurd had, gevoel ik mij gedron gen mij rechtstreeks tot mijn geheele volk te wenden, teneinde het te danken voor het ver trouwen, dat het mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds over nieuw betoonde-liefde en aanhankelijkheid. Beide zijn mij een bron van kracht ge weest, vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning. Zonder deze ware het mij niet mogelijk geweest, mijn taak te vol brengen. Na het overlijden van mijnen onvergetelij- ken vader, toen ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gingen al spoedig mijne oogen open vqor de groote verantwoordelijk heid en de veel omvattende plichten die mij wachtten en voor de hooge eischen, die aan mijn ambt gesteld worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer door mij te vergeten gang naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, alwaar ik beëedigd en ingehul digd werd, was ik diep doordrongen van het tekortschieten van menschelijke wijsheid en van menschelijk willen en kunnen, en over tuigd dat in dit tekort niet anders dan door God zelf kon worden voorzien. Het zij ons gegeven de 40 jaar die thans achter ons liggen, in het licht van zijn lei ding te zien. Dan welt als vanzelf een danktoon op uit ons hart voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat ons be spaard bleef, naast het goede dat ons deel werd. Op een dag als deze denk ik meer dan ooit met dankbaarheid en weemoed terug aan den steun, welken ik tijdens ons huwelijk van de zijde van mijn geliefden echtgenoot bij de vervulling van mijn taak mocht ondervinden, en tevens aan de hartelijke en onverflauwde belangstelling van mijne moeder, en haar begrijpen van mij met mijne plichten en moeilijkheden, in één woord, van al wat ik tot haar bracht. Met erkentelijkheid en waardeering gedenk ik de bekwaamheid en toewijding van de raadslieden der kroon, die in ernstige, ja soms benarde tijden tot het bewind werden geroe pen, die zich voor zulk een moeilijke en veel omvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog zien. Ook gaat mijn dank uit naar allen die in trouwe plichtsbetrachting het moeder land of Nederland onder de keerkringen die nen of eertijds hun krachten aan dien dienst gaven. Onverschillig of zij eene vooraanstaan de dan wel een meer bescheiden plaats in den staatsdienst hebben ingenomen of nog in nemen, zij waren en zijn allen van nabij of uit de verte mijn medewerkers en hebben, ieder op zijne wijze, bijgedragen tot het welzijn van den staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder mijne toehoorders de rust en den toe- nemenden voorspoed, zoo hier als over zee. welke den tijd var het regentschap mijner Moede- kenmerkten gunstige omstandighe den die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze ge beurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te .nidder waarvan ons gebied onzijdige maar daarom niet onbedreigde eilanden vormde, blijven steeds in het geheugen van hen, die ze medemaakten, voortleven. Nog altijd onder vinden de volken de gevolgen van dien nood- lottigen strijd, niet het minst in het econo misch leven, dat met zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te her stellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverko- melijken hinderpaal, die niet in de toekomst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrouwen terugkeeren en economische ontplooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld. Intusschen is het niemand gegeven met ze kerheid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot een woord, dat ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zul len worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij opbouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote ver antwoordelijkheid, die op hen rust; want van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aan passingsvermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate af hankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeldzame kans geboden worden te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of afge sloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten die hun vooraf gingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie ik in onze toekomst, nu ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst, en de geestdrift die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgonnen, zie ik in gedachten Mijne Kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijd- genooten deelende, hen begrijpende en door hen begrepen. Moge het Mijner Dochter gegeven zijn, wan neer Zij eenmaal tot den troon geroepen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen gedragen, Mijn geliefd volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor uw medeleven met Mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het moederland, in Nederlandsch-Indië, Suriname, of Curasao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit Ik met den wensch, dat deze her denking het besef van ons aller samenhoorig- heid moge verlevendigen en dat wij ons be wust mogen zijn een te zijn in willen, streven en offervaardigheid waar het geldt de hoogste belangen van volk en rijk. Dat, God daartoe uw en Mijn gemeenschappelijk streven met Zijn zegen krone. De uitzending, welke begon met het spelen van het Wilhelmus, werd ook gesloten met het Wilhelmus, dat nu door een koor werd gezongen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1