Eenige ontspanning in den politieken toestand. ir1J Den Haag, centrum der feesten Thijs IJs knapt het weer op! Indrukken uit de Europeesche hoofdsteden geven aanleiding tot optimisme. Japan door hevig nood weer geteisterd. D O X D E R D A G 1 SEPTEMBER 1938 Vandaag een proclamatie J van Benesj? Gisteravond was naar Havas meldt te Praag algemeen een gevoel van optimisme merkbaar. Maar was van oordeel dat de toestand een gun stiger keer had genomen. Het verluidt, dat president Benesj, waarschijnlijk vandaag een procla matie zal uitvaardigen, waarbij hij de richtlijnen van de nieuwe voorstellen zal bekend maken. Men gelooft, dat Benesj, in zijn pro clamatie op de noodzakelijkheid zal wijzen het vraagstuk in twee deelen te splitsen: l. een onmiddellijk program en 2. een program, dat later zou wor den uitgevoerd. De correspondent van United Press te Lon den, Webb Miller, berichtte gisteravond: De dag van heden heeft in de angstige spanning, die in Europeesche hoofdsteden heerscht, verlichting gebracht en in officieele kringen is eveneens voor de eerste maal deze week verlichting merkbaar. Men ver onderstelt, dat de meer vastberaden houding van Engeland een kalmeerenden invloed op Hitier heeft gehad. In steeds grootere krin gen vindt de overtuiging ingang, dat oorlog thans niet meer „angstig nabij" is. In den loop van den namiddag belde ik de bureauchefs van United Press te Berlijn, Pa rijs, Rome en Praag op, die volgende per soonlijke oordeelen te kennen gaven: Parijs: Er is in vergelijking met eenige dagen geleden een verlichting in angstige spanning gekomen, terwijl men in officieele kringen van meening is, dat de Britsche hou ding kalmeerenden invloed op Hitier heeft gehad. Frankrijk heeft overtuigend herhaald, dat men handelend zal optreden ingeval Hitier Tsjecho Slowakije binnenvalt. Men meent hier, dat Hitier thans overtuigd is, dat Enge land dit eveneens zal doen. Officieele kringen gelooven niet ,dat Hitier dit risico op zich wil nemen. Berlijn: Er valt een iets meer optimistische toon waar te nemen. Hooge politieke kringen gaan voort met er op aan te dringen, dat er geen oorlog voor oplossing van de kwestie wordt gewenscht, maar „dat men zich voor alle mo gelijkheden voorbereidt". Sommige buiten- landsche waarnemers zijn van meening, dat indien de mislukking mocht komen en Runci- man's bemiddeling faalt, deze mislukking den vorm van een „opstand" in Sudeten- land of van autonomieverklaring van Hen- lein zal aannemen, waarop de Tsjechen troepen zullen zenden en Henlein hulp van Hitier zal inroepen. Echter overheerscht de meening, dat een oplossing door oorlog- te vermijden is. Rome: In officieele kringen is de toon hoopvoller. De pers noemt „het alarm van Parijs en Londen" overdreven. Dezelfde krin gen twijfelen aan een oplossing door middel van wapengeweld. Men is de meening toege daan, dat indien een oorlog in verband met de Tsjecho Slowaaksche kwestie zou uitbre ken, Italië waarschijnlijk zoo lang mogelijk afzijdig zal blijven. Praag: Regeeringskringen zijn overtuigd, dat de Britsche actie het gevaar verminderd en" in zekeren zin Duitsehland geïsoleerd heeft. Niettegenstaande de onverzoenlijkheid der Sudeten-Duitschers betreffende het nieuw opgestelde plan der regeering, is de toon ook hier kalmer en hoopvoller. Van belang acht men de steeds groeiende Britsche overtuiging, dat Frankrijk beslist met de wapenen zal optreden, indien Hitier Tsjecho Slowakije binnenvalt. (United Press) Geweldige schade aangericht. Ook slachtoffers fe betreuren. Naar Reuter meldt zijn Tokio, Yokohama en andere deelen van Oost-Japan gisterochtend geteis terd door een taifoen, den hevigsten sinds 1905, welke zich met een snelheid van 70 mijlen per uur ver plaatste en geweldige schade heeft aangericht aan de te velde staande ge wassen. De rivieren wassen voortdu rend. Het dreigt een nationale ramp te worden. Volgens berichten der politie heeft de taifoen drie dooden en negen ge wonden geëischt, 6650 huizen worden overstroomd, 15 huizen volledig ver nield, 750 gezinnen zijn dakloos ge worden, 3 bruggen zijn door het wa ter meegesleurd, 5 fabrieksschoorsteenen zijn neergestort. Het D.N.B. meldt nader uit Tokio: Li de stedwen vluchtten de bewoners de straat op, aangezien talrijke kleine huizen van hun daken beroofd werden. De verwarring werd nog grooter, doordat tweemaal de licht voorziening geruimen tijd verboken werd. Bij het instorten vari een schoorsteen wer den drie personen gedood en negen gewond. Tot half tien des morgens (plaatselijken tijd) was het sjoorwegverkeer met de hoofd stad nog verbroken. Men kan zelfs nog in het geheel niet bepalen, wanneer het verkeer her vat kan worden. Bij Kotsoe op de lijn Tokio- Kobe, is de spoordijk door overstrooming ver nield. In de haven van Yokohama heeft het ruim 15.000 ton metende stoomschip „Chi- tral" van de Engelsche Peninsula Oriental Line, zich losgerukt. Het werd stuurloos en geraakte op drift. Het schip kwam later in De „zuivering" bij de Russische marine. Wie terechtgesteld werden. De correspondent van de „Times" te Riga meldt, dat het Russische volks commissariaat van marine thans voor het eerst heeft toegegeven, dat de voornaamste Russische generaals en vlootdeskundigen eenige maanden ge leden zijn gefusilleerd. Bijzonderheden worden niet gegeven, maar volgens officieele mededeelingen zijn de vol gende admiraals doodgeschoten: Admiraal Orlof, opperbevelhebber van de Roode Vloot; hij vertegenwoordigde Sovjet- Rusland bij de Britsche kroningsfeesten. Admiraal Siwkof, commandant van de Oost- zeevloot. Admiraal Loedry, hoofd van de vlootacade- mie. Andere admiraals en hooge officieren, die als „verraders" of „vijanden van het volk' verdwenen zijn en grootendeels hetzelfde lot ondergingen als de drie bovengenoemde ad miraals zijn: Admiraal Iwanof, commandant van het oor logsschip „Marat", dat bij de kroningsfeesten deelnam aan de viootrevue. Admiraal Victorof, die Orlof als opperbe velhebber van de Roode Vloot opvolgde. Admiraal Moeklewitsj, chef van de afdee- ling vloobbouw. Admiraal Kozanof, commandant van de Zwarte, Zee-vloot. Admiraal Kirejef. commandant van het Stille Oceaan-eskader. Admiraal Disjenof, commandant van het Noordelijke eskader. Admiraal Kadatski, commandant van de Amoer-flottielje in het Verre Oosten. De professoren Zerve en Petrof van de vlootacademie te Leningrad en nog verschei dene anderen. Het ministerie van marine verklaart, dat de admiraals en deskundigen zijn gefusileerd, omdat zij er naar streefden Sovjet-Rusland een defensieve vloot te bezorgen, terwijl Rus land juist een offensieve vloot noodig heeft. Hoofdpijn, Kiespijn, ^erThitrbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. (Adv. Ingez. Med.) EAÏiSS PROGRAMMA Fran sell e rak vereen s gi ngen s Daladier. Verzet tegen liet nieuwe besluit inzake de 40-urige werkweek. De bond van vakvereenigingen van Parijs heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het besluit van den minister raad, waarin het overwerk ten behoeve van de nationale defensie wordt geregeld, een onwet tige schending vormt van de veertigurige werk week. De arbeidersklasse moet zich hierte gen verzetten. Het bureau van den bond be sluit derhalve: Ten eerste: op 2 September te 18 uur op de Place de la Nation een betooging te organisee- ren. Ten tweede: aan de C. G. T. te verzoeken aan deze betooging deel te nemen. Ten derde aan de C. G. T. te verzoeken stappen te doen bij het I. V. V. opdat het internationale pro letariaat zijn houding bepale inzake de ver dediging van de werkweek van veertig uur in Frankrijk. Ten vierde: een conferentie bijeen te roepen van de werkloozencomités van Parijs. Nazi-orgaan antwoordt op het herderlijk schrijven. Den Paus een „stil verbond met de vijanden van Duitsehland" verweten. De Duitsche pers had zich tot dusver zorg vuldig onthouden van elke zinspeling op het herderlijk schrijven der Duitsche bisschop oen, dat Zondag j.l. in alle kerken in Duitseh land is voorgelezen. Thans verbreekt „Das Schwarze Korps", het orgaan van de S. S.. het stilzwijgen en publiceert een antwoord, dat tegelijk een poging tot rechtvaardiging vormt en een voortzetting der aanvallen op de kerk. Het blad verklaart volgens Havas, dat de aanvallen op den Paus slechts een gewettigd antwoord zijn op de „venijnige aanvallen", die de Paus in zijn encyclieken en radiotoe spraken op de eer van het Duitsche volk zou hebben gericht. „Indien", zoo vervolgt het blad, „de uitingen van den Paus waren inge geven door den plicht het katholieke deel van de Duitshe bevolking in zijn geloof te sterken, was het eveneens onze plicht ons te verzet ten tegen deze uitingen, die niet hebben bij gedragen tot instandhouding van het katho- aanvaring met een Japansch vrachtschip. lie^e geloof in Duitsehland doch tot onder- --1T-,- sr.puninjr van npt. hnlciproieme Beide schepen werden beschadigd. De „Chi- tral" ligt thans weer in de haven voor anker. Voor Yokosoeka, op het schiereiland Misaki is een zinkend stoomschip op het strand ge- ipopen. De bemanning is tot dusverre nog niet in veiligheid gebracht. Ook de rijstvelden heb ben zwaar te lijden gehad. De Taifoen, welks grootste kracht tegen 4 uur 30 des morgens bereikt werd, is in noordwestelijke richting verder getrokken. Volgens de ochtendbladen van heden was deze Taifoen de ergste sedert 36 jaren. Het was vandaag juist 15 jaren geleden, dat Japan door een groote aardbeving geteisterd werd, welker slachtoffers nog tahns in geheel Ja pan herdacht worden. steuning van het bolsjewisme. De kerk wordt er voorts van beschuldigd betrekkingen te onderhouden met bolsjewie ken en Joden. Het blad verklaart "dat de Paus herhaalde lijk blijk heeft gegeven van zijn „stille ver bond met de vijanden van Duitsehland". Als voorbeeld van marxistische gezindheid in de R. K. kerk wordt door het blad aangevoerd, dat Catalaansche priesters tegen Franco ten strijde zijn getrokken. „Het is overigens de overheerschin-g der katholieke kerk, die ver antwoordelijk gesteld moet worden voor de uitbreiding van het bolsjewisme in Spanje," zoo vervolgt het blad en brengt oude beschul digingen tegen de kloosters en de klooster scholen, nog eens te berde VRIJDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I, 1875 M. 8.— VARA 10.—VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 9.30 Keukenpraatje 10.Morgenwijding 10.2( Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek 11.Ver volg declamatie 11.20 Orgelspel 12.„The Ro mancers" en gramofoonmuziek (Om 12.15 Be richten) 1.30 Orgelspel 1.45 Het Lyra-Trio. 2.30 Causerie „De tuin in September". 3.Jonny Kroon's ensemble en solisten 4.Gramofoon muziek 5.Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6.05 Esmeralda-septet 6.30 Grepen uit de vak beweging. 6.50 Gramofoonmuziek 7.Cause rie „Stad en platteland" 7.20 Berichten AMP. 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Langs steden en dorpen" 8.Het Hollandsch Trio. 8.30 Cause rie „De Nederlandsche cultuur in 40 jaar" 9.— Radiotooneel met muziek 10.— Fantasia 10.30 Berichten ANP, 10.40 Avondwijding 11.— Gra mofoonmuziek 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55 12.Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.15 Berichten) 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bij- belsche causerie 12.Berichten 12.15 Gramo foonmuziek 2.Orgelconcert en gramofoon muziek 3.Gramofoonmuziek 3.15 KRO-Ka- merorkest 4.Gramofoonmuziek 4.15 KRO- Orkest (5.005.15 Gramofoonmuziek) 6.05 Land- en tuinbouwcauserie 6.25 KRO-Melo- disten en solist 7.Berichten 7.15 Lucht vaartcauserie 7.35 Musica catholica 8.Be richten ANP. 8.15 KRO-Melodisten en solist. 8.30 Xylofoon-ensemble „The Jolly Boys" met pianobegeleiding 8.40 Vervolg van 8.15. 8.55 Vervolg van 8.30. 9.05 Vervolg van 8.40. 9.30 Groninger Orkestvereeniging. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Jean Mareu en zijn Roemeensch orkest. 11.0512.Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Militair orkest. 1.2.05 Orgelspel 12.35 Henry Hall en zijn orkest. 1.20 Sportreportage I.50 BBC-Schotsch orkest. 2.50 Gramofoon muziek. 3.05 Pianovoordracht 3.50 Dennis van Thai en zijn orkest en solisten. 4.20 Harry Evans en zijn sextet 4.50 Gramofoonmuziek 5.20 Het Alfredo Campoli Trio. 5.50 Sportreportage, 6.20 Berichten. 6.50 Voor tuinliefhebbers. 7.05 Fianovo ar dracht 7.35 BBC-Theater-orkest, -koor en solisten. 8.35 Radio Roadhouse-orkest 9.20 Billy Gerhardi en zijn Band. 10.— Berich ten. 10.25 Causerie „Up against it" 10.40 BBC- orkest 11.30 Vincent Ladbrooke en zijn orkest II.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 8.10, 9.10.10 en 12.15 Gramofoonmuziek 1.50 Zang 2.05 en 3.05 Gramofoonmuziek 4.35 Zang 5.20 Kamermuziek 6.20 Gramofoonmu ziek 7.20 Cellovoordracht 7.35 Gramofoonmu ziek 8.35 Pianovoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Orkest- concert KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 Tentoonstellings orkest 12.20 Omroeporkest 2.30 Vroolijk concert 4.20 Danziger Landesorkest 6.50 Zang en piano en 8.30 Gramofoonmuziek 9.— Omroep orkest en -koor en solisten 9.30 Voor soldaten 10.35 Gramofoonmuziek 10.50 Otto Fricke's or kest en solisten 12.20—3.20 Omroepdansorkest en Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.55 Omroeporkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Het Brus- selsch trio 6.20 Gramofoonmuziek 7.20 en 8.20 Omroeporkest 9.20 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 1.2.50 Omroepklein orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 en 5.45 Kamermuziek 5.55 Gramofoonmuziek 6.35 Har- monicasoli. 6.50 Pianovoordracht 7.35 Gramo foonmuziek 8.20 Omroepkleinorkest en solist. 10.30 Omroepdansorkest 11.15—11.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Kernspreuk, berichten. 8.30 Omroep orkest, -koor en solisten 9.20 Radiotooneel 10.20 Berichten 10.50 Trioconcert 11.05 Berichten 10.50 Trioconcert 11.05 Berichten 11.20 Blaas- concert (gr. opn.) 12.20—2.20 Nachtconcert (1-151.26 Tijdsein.) Koninklijke Familie woonde vertooning van ,,1813" bij. Vroolijke drukte in het land. WOENSDAG is Den Haag wel het centrum geweest van de fees telijkheden in ons land, hoe wel ook in bijna alle andere plaatsen is feest gevierd. Het feit echter, dat de Koninklijke Familie in de residentie vertoefde, heeft aan den dag bijzon dere glorie verleend en van 's morgens tot 's avonds is het ontzaglijk druk in de stad geweest. De Koningin, Prinses Juliana en Prinses Beatrix zijn, zoo dra zij zich in het openbaar vertoon den, luide toegejuicht en die momen ten vormden hoogtepunten der feeste lijkheden. Na de aubade en de traditioneele militaire parade in de ochtenduren volgden des middags de huldiging door een groot aantal vereeni- gingen, langs wleker deputaties de Konink lijke Familie in een open calèche reed, en de optocht anet praalwagens. De drukte na af loop hiervan was geweldig; niemand dacht er aan naar huis te gaan en des avonds vond de feestelijke stemming een uitlaat op de ver schillende groote pleinen, waar muziekuit voeringen werden gegeven en gelegenheid tot dansen in het openbaar bestond. In het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen werd een gala-avond gehouden, die door de Konink lijke Familie werd Bijgewoond en waarop zich een illuster gezelschap had vereenigd. Ten slotte was er in Scheveningen een massa-uit voering van de Princevlag. Voor de huldiging door de vereeniging kwam de Koninklijke Familie 's middags om drie uur op het Gevers Deynootplein aan. Het hoogtepunt van den middag was bij het Bandieten maken 100.000 dollar aan juweelen buit. Brutale overval te New-York. Drie gewapende gangsters hebben giste ren een driesten overval gepleegd op een ju- weliersfirma in de Fifth Avenue te New York. Onder de oogen van een half dozijn politie agenten slaagden zij er in zich meester te maken van juweelen ter waarde van naar schatting 100.000 dollar en daarmede te ontkomen. Lord Halifax confereert met Corbin. Vredespaleis, waar de Koningin h<u trekken van den optocht zou was een baldakijn opgericht vooi- d„ lijke familie. 1 de Ter weerszijden van het Koninklüi, joen had een groot aantal genoorii^ païl>- plaats gekregen. gtleh een Ook de Indische vorsten waren n„., aanwezigen. on% Om precies half vier was bij het Vr leis reeds het gejuich hoorbaar dat van de rijen menschen op den Seh 0pidl®j scheweg .en enkele oogenblikken de Koninklijke calèche het Carnet4 tot vlak voor het baldakijn. glePleir. 0- Bij het baldakijn werd de vorste», milie ontvangen door den bureel, !<- 's-Gravenhage. mr. S. J. R. df achter de Koningin onder het Wil' plaats nam, terwijl een enorme m!3 oranje bloemen op een klein tafelh?, vorstelijke familie werd gezet Oor fe Voortdurend juichten de menschen den met hoeden, zoekdoeken en nroS en op verschillende plaatsen men het Wilhelmus in, gevolgd J! %t!- lang zal zij leren". B M tor De clou van den optocht vormdp s* i twee afdeelingen gewijd aan onze Ovïw® Gewesten. vvereeeKhs Na afloop hiervan trokken de personen naar den Ruigenhoek. Op het Binnenhof werd om zes uur als in de feestweek eiken dag zal opgevoerd het door Ben van EvJpS schreven: „Uit het leven der Oranje" De Gala-avond in het Gebouw"™!'"Ja sten en Wetenschappen, begon om i. acht uur. 1 Het symphonie-orkest van de Konta» militaire kapel, onder leiding van laoliïff C. L. Walther Boer, speelde de c de Koninklijke ^Piteln dt, mond van L. von Beethoven."HetU,appE deze uitvoering eref.niptfp van raus Fransche en Britsche regeering eensgezind. Havas meldt uit Parijs 31 Augustus: Het onderhoud van Corbin, den Franschen ambassadeur, met Halifax, den minister van buitenlandsche zaken, heeft betrekking ge had op den Europeeschen toestand, meer in het bijzonder op de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Corbin, die uit Parijs terug is, heeft de op vattingen der Fransche regeering kunnen mededeelen, terwijl Halifax hem op de hoogte heeft gesteld van de tijdens den gisteren ge houden Britschenkabinetsraad uitgesproken meeningen. De bespreking heeft opnieuw ver oorloofd de nauwe overeenstemming tusschen de beide regeeringen vast te stellen op alle punten, die aan de orde zijn gekomen. Aan beide zijden is men van opvat ting, dat Lord Runciman zijn taak moet voortzetten. Beide regeeringen hopen, dat vruchtdragende onderhan delingen zullen worden aangeknoopt tusschen de regeering van Praag' en de Sudeten Duitsohers in een geest van wederzij dsche verzoening en vrij van iedere buitenlandsche pressie. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC Nou, jongens en meisjes, jullie zien wel op het plaatje, dat het in derdaad een groot kasteel is, hè? En jullie zien wel, dat Dickie en Snorretje héél erg klein lijken naast het kasteel. Dickie, ik geloof toch maar, dat het het beste is, als wij rap naar huis teruggaan, vond Snorretje, maar Dickie was er niet voor te vinden. Ben je niet lekker? En daarbij komt nog, dat ik een hon ger-hëbnou! Honger? Mgar wou je dan hier wat gaan eten? Nee toch, hoop ik? Natuurlijk! Waarom niet? Ik vraag het ijskoud aan diegeen, die ons opendoet! Dus jij wilt het kasteel binnen gaan? Ja, wat dacht jij dan? Dat ik dat heele eind geloopen had om het weer éven hard terug te loopen? Nee hoor, eerst moet ik wat eten, eerder ga ik niet weg. Als dat maar goed afloopt! zuchtte Snorretje deze uitvoering getuigde van groote waart* ring. Onmiddellijk daarna begon de v2' lmg van 1813, het tooneelspel in vier 2' ven door Bets Ranucci-Beckmann en E de Meester, door bet Residentietooneel Na het eerste bedrijf om tien minuten om negen, betraden de Koningin, Prlnse r! liana'en Prins Bernhard de hofloge Toen de vorstelijke personen hun 'loge bin nenkwamen, zette de kapel het Wilhelmus in mede aanwezigen zon§en het volkslied staand! Nadat de Koningin, Prinses Juliana Prins Bernhard en de leden van het em], hun plaatsen hadden Ingenomen, werd de ver tooning voortgezet. Na het derde bedriji *4 er een pauze van ongeveer 20 minuten r- durende welken tijd de vorstelijke personen in hun loge ververschingen gebruikten. In de binnenstad. In sommige straten was het zóó druk, dat d> politie eenrichtingsverkeer had ingesteld op andere plaatsen was dit weliswaar niet ver plicht, maar was er in de praktijk niet anders dan eenrichtingsverkeer mogelijk. De opstu wende menschenmenigte drong met zooveel kracht in een bepaalde richting, dat het niet mogelijk was naar den tegenovergestelden kant ook maar een stap te doen. In de bin nenstad lokten de prachtige fakkelverlich ting van den Vijverberg, de nieuwe versiering van het Voorhout en de gezelligheid van de Spuistraat. En wie in dit centrum terecht was gekomen, kon zich er niet gemakkelijk meer uit losmaken, want zoowel de gezellig heid als de aanblik van de feestelijke verlich ting hield de menschen in de binnenstad vast, Vroolijke drukte in Amsterdam. Der traditie van den AmsterdamSchen Ko ninginnedag getrouw, had het bestuur van de „Vereeniging tot veredeling van het volks vermaak" gezorgd dat een aantrekkelijk on derhoud en prompt op tijd afgewerkt pro gramma een goed gevuld stadion trok. Een feestelijke intocht van een zevental mu ziekcorpsen, tezamen driehonderd speellieden, bracht, onder leiding van den heer B. D. Pe ters een klankvol begin, dat door een ge- meenschappelijken zang van het volkslied een plechtige ouverture werd. Onderwijl steeg de luchtballon „Ville de Breda" met comman dant van Someren uit Brussel de blauwe luchten in op den voet, dat was ook op den grond, gevolgd door wielrenners en motor fietsen, die in een vossenjacht den ballonwim pel moesten zien te veroveren. En hierna volgde nog een reeks interessante nummers. Het Oranje-comité „Oud Watergraafsmeer" had he t Ajax-stadion gekozen als terrein voor een volksfeest. Het glanspunt van het pro gramma, dat wielerwedstrijden, gymnastiek, paardensport vendelzwaaien, een gecostu- meerden voetbalwedstrijd bevatte, was een groote historische optocht, waaraan circa honderd vijf tig personen deelnamen. Des avonds was er op tal van pleinen mu ziek, er werd gedanst, en gehost en menigmaa. vormde een versierd pierement het middel punt van een groep vroolijk dansende jonge lieden. Er heerschte een prettige en gemoede lijke stemming en bijzonder genoot men van de feestversieringen, waarvan er vele ai nagenoeg gereed zijn gekomen en bewon derde de verlichtingen, welke op enkele plaat sen al onstoken waren. Piet Hein weer in Rotterdam. In Rotterdam heeft de 17de eeuwsche zee held Piet Hein zijn intocht gehouden. Juist bij het binnenvaren van zijn vloot voor drie eeuwen was de Rotterdamsche burgen uitgéloopen naar de oevers van de Maas om met gejuich den dapperen zilverkaper te ont vangen. Alles was zoo natuurgetrouw mogen» nagebootst. Een admiraalssloep roeide rie Heijn en zijn kapiteins naar den wal. waara 17de eeuwsche burgemeester en zijn schepe nen gereed stonden om den wei-komen gast begroeten. Onder algemeen gejuich zette dan de torischen optocht zich in beweging om oude Maasstad binnen te trekken. In het Feijenoord-stadion was een mas~_3; Oranjefeest georganiseerd, terwijl er m schillende deelen der stad aparte feesten wa ren georganiseerd. In het land. En zooals in de groote plaatsen is in bet heele land feest gevoerd. Te Utrecht was ee bloemencorsoi te Bussum werd een parade g - houden en te Hilversum een allegorische op tocht, te Huizen werd een openluchtspel op gevoerd. Overal is feest gevierd, °PgeWr., vroolijk, enthousiast, een bijzonder goede ko* ninsinnedag door goed weer begunstigd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6