N.V. Wed. Oosten Zoon's Buitenlandsche pers eert de Koningin. Rubriek voor Vragen JUBILEUM- AANBIEDING Avodiré Slaapkamerameublement Palisander Eetkamerameublement Mahonie Salonameublement Complete Woninginrichting Waardeerende artikelen. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings jubileum van Koningin Wilhelmina geeft de Poolsche pers uiting aan haar groote sympa thie met de Nederlandsc'he vorstin. Zij publi ceert portretten van de Koningin alsmede ar tikelen over de feestelijkheden in Nederland. Het te Warschau verschijnende blad Dobry Wieczor wijdt aan het jubileum een lang his torisch artikel. De Nederlanders, zoo schrijft het blad, houden echt van hun Koningin en noemen hun land een „gekroonde republiek' De schrijver herinnert aan de treffende episo de van November 1918 toen de vorstin, die zich moedig met Prinses Juliana vertoonde, warm werd toegejuicht door haar onderdanen, die kort tevoren in opstand waren gekomen. Men behoeft er zich niet over te verwonde ren, aldus vervolgt de .Dobry Wieczor" dat de Nederlanders zooveel van haar houden. Er heerscht algemeen voorspoed in het land er niet tevergeefs herhaalt Koningin Wilhel mina zoo dikwijls haar geliefkoosd parool „Het heil des volks zij de hoogste wet". Het Poolsche Telegraafagentschap Pat doet in een bericht over het begin der jubileum feesten uitkomen, dat Koningin Wilhelmina vóór de diplomatieke receptie mevrouw Marie Babinska, de echtgenoote van den Poolschen gezant, in gehoor heeft ontvangen. De Duitsche pers brengt hulde. Alle Duitsche bladen bevatten in hartelijken toon geschreven artikelen, deels' voorzien van foto's, waarin hulde wordt gebracht aan de verdienste van H.M. de Koningin voor Ne derland. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „Het Duit sche volk neemt oprecht deel aan de vreugde van het Nederlandsche volk tijdens deze da gen. De niet vertroebelde vriendschap tus schen beide staten heeft niets aan beteekenis ingeboet, doch eerder gewonnen door de ge lukkige wijziging, welke door de verklaring van onafhankelijkheid van koning Leopold is gekomen in de betrekkingen tusschen Duitsch- land en België. Goede nabuurschap verbindt het nationaal-socialistische Duitschland met Nederland en België. De menschelijke sympathie voor H.M. Ko ningin Wilhelmina. welke ook Prinses Juliana geniet, in Duitschland, geldt de indrukwek kende persoonlijkheid en vrouwelijke waar digheid van een Koningin, die in haar regee ring traditie wist te vereenigen met een mo dernen geest. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat H.M. Koningin Wilhelmina in de veertig jaar van haar regeering voor opgaven is ge steld, welke niet gemakkelijker waren dan die. welke haar voorvaderen moesten oplossen. De moeilijkheid' hiervan is alleen daarom niet tot het bewustzijn van allen doordrongen, omdat zij onder leiding van de Koningin werden op gelost. Ook als heerscheres was zij een voor beeld van moederlijke en huis vrouwelijke deugden. Bij haar jubileum zal de Koningin kunnen zien hoezeer zij door haar volk wordt bemind en door het buitenland geacht. Belangstelling in Ts.iecho- Slowakjje. Zoowel .de in het- Tsjechisch als in het Duitsch in Tsjecho-Slowakije verschijnende bladen houden,zich bezig met de geschiedenis van Nederland, en met de persoonlijkheid van de Koningin, waarvan vele bladen een foto publiceeren. Zij wijzen op de nauwe betrek kingen, die tusschen het volk en de konink lijke familie bestaan. Zij doen uitkomen dat, zooals het Tsjecho-Slowaaksche persbureau AMERIKAANSCHE WAARDEE- RING VOOR KONINGIN WILHELMINA. Bewondering voor de waardigheid en vastberadenheid der Lands vrouwe. WASHINGTON, 2 September. Algemeen kan men opmerken, zoowel in de pers als in officieele uitingen, dat de viering van 't veer tigjarig regeeringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina in de Vereenigde; Staten oprechten weerklank vindt. De belangstelling van het publiek is op gewekt door de groote publiciteit, die in Ame rika aan dit jubileum gegeven is. Doch deze belangstelling wortelt dieper. Zij komt voor namelijk voort uit een oprechte bewondering voor Holland's Koningin, een vrouw, die met kalmte, waardigheid en vastberadenheid haar volk geleid heeft door een wereld van ver warring. Standvastigheid is een algemeen gewaar deerde eigenschap en een ideaal, dat de Ame rikanen zien in Nederland's Koningin. In een wereld als de huidige, met zoo talrijk „ismes" bewondert men een dergelijke eigenschap meer dan ooit. Bovendien is Koningin Wilhelmina voor de Amerikanen de verpersoonlijking van haar volk. Holland heeft een roeo van degelijkheid in de Vereenigde Staten. Men hecht aan het begrip Holland de traditie van goede eigen schappen en algemeen weet men hier iets te vertellen van de „little dutch boy", die zijn streek en familie redde, door zijn hand te ste ken in een gat van den dijk. Doch er is meer. Ten eerste leven er in de Vereenigde Staten omstreeks een half mil- lioen menschen, die of in Nederland geboren zijn of van wien althans een der ouders daar geboren is en indien men als grondslag aan wil nemen, dat men een Nederlander in zijn voorgeslacht h»'"'. dan leven er in Amerika millloenen, die h op een dergelijke Hol- landsche afstamming kunnen beroemen. Goede wederzijdsche betrekkingen. Afgezien echter van gevoelsmotleven, is er reden voor deze belangstelling: de betrekkin gen tusschen Nederland en de Vereenigde Sta ten zijn zeer goed. Het wederzijdsch handels verdrag dat ruim twee en een half jaar ge leden in werking trad, heeft aan beide zijden groote tevredenheid gewekt, en de opzeg gingsdata zijn voorbiiareeaan zonder dat men er gebruik van gemaakt heeft. Ook op het gebied der financiën bestaat goede verstandhouding. Beide landen zijn lid van het zesmogendhedenbloc, dat de stabili teit der munteenheden wil handhaven. En tenslotte is onlangs eroote ruchtbaar heid gegeven aan de onderhandelingen in zake een verdrag, behandelende de dubbele belastingen, wel een bewijs, hoezeer alles ge daan wordt, en gedaan kan worden tot een goede verhouding. .(Nadruk verboden),. Ceteka het uitdrukt, de wijze bezonnen demo cratisch denkende Koningin, die een waar sieraad is van den Nederlandschen konings troon en een Landsmoeder in de schoonste beteekenis des woords, in de geheele wereld groote vereering geniet. Speciale achting van het Britsche volk. Met groote vreugde, aldus schrijft de Daily Telegraph and Morning Post in een hoofdar tikel. sluit de Britsche natie zich aan bij de gelukwenschen der wereld aan Koningin Wil helmina ter gelegenheid van haar verjaardag. Koningin Wilhelmina, zoo vervolgt het blad, heeft altijd een speciale plaats ingenomen in de achting van het volk dézer eilanden wel licht in verband met de overeenkomst van haar positie en ervaringen met die van Ko ningin Victoria. Beide koninginnen bestegen den troon als jonge meisjes van 18 jaar. bei den kozen Duitsche prinsen tot haar gemaal en beiden werden op niet zeer ouden leeftijd weduwe. In andere opzichten vertoonen de beide re geeringen weinig overeenkomst. Het Victo- riaansche tijdperk was er een van voortduren de crisis, in eigen land zoowel als in het bui tenland. De regeering van Koningin Wilhel mina is meer begunstigd. Angstige tijden heeft haar land meegemaakt, want zelfs de meest vredelievende naties ondervinden moeilijkhe den wanneer de vonken opspatten. Doch geen oorlogen hebben den vrede van Nederland ver stoord, hoe hun invloed van buitenaf ook zijn bloei heeft belemmerd. Het heeft integendeel de consolidatie kunnen aanschouwen van een overzeesch rijk, dat slechts kleiner is dan dat van Engeland en Frankrijk. Het heeft zijn po sitie als een der groote scheepvaart- en han delsnaties ter wereld gehandhaafd. Slechts eenmaal heeft binnenlandsche on rust den troon bedreigd en deze dreiging werd met een slag teniet gedaan door de kalmte en moed van de Koningin zelf. Het is niet te ver wonderen, dat Hare Majesteit die in dit op zicht weer op Koningin Victoria lijkt zoo zeer de diepe achting en liefde van haar on derdanen verworven en genoten heeft. Fransche waardeering. In het Parijsche „Journal" wijdt de bekende •manschrijfster Marcelle Tinayre een artikel aan het regeeringsjubileum onzer Koningin. Zij vergelijkt Koningin Wilhelmina met Ko ningin Victoria van Engeland: beiden hadden het hoogste begrip van haar koninklijken en vrouwelijken plicht. In haar particuliere leven zoowel als in haar carrière als souvereine ver dienen zij ten voorbeeld te worden gesteld. De schrijfster laat de figuur van eenige vor- tinnen uit de wereldgeschiedenis de revue passeereri en besluit haar artikel met de woor den dat Koningin Wilhelmina, die zoo ernstig, zoo wijs en zoo werkzaam is, vrouw en moeder kon zijn en alle gezinsvreugden en smarten heeft leeren kennen. Haar volk, welks rech ten zij zoo goed beschermt en welks vrijhe den zij eerbiedigt, betuigt haar heden zijn dank. Gedurende veertig jaren heeft zij haar beroep schitterend vervuld. Moge zij er thans de rechtmatige belooning voor ontvangen Nederland's materieele en geeste lijke weivaart door de Koningin gewaarborgd. j Het bekende Zweeösche blad de „Svenska Dagbladèt" publiceert een artikel onder op schrift „Een Koningin jubileert", waarin het blad om. schrijft: Nauwelijks een vrouw ter wereld geniet op dit oogenblik zoo diepe achting en eerbied als de verstandige en succesrijke Koningin van Nederland. Zich krachtig bewust van de tradities van haar Vorstenhuis, gevoelt de Koningin in hooge mate hare verantwoordelijkheid als re- geerend vorstin. De vuurproef heeft zij door staan tijdens de oorlogsjaren, doch zij heeft ook verscheidene gevaarlijke klippen op bin- nenlandsch politiek gebied omzeild met een di plomatiek tactgevoel, dat ondubbelzinnig ge tuigt van haar aangeboren intelligentie en haar scherpen blik. Steeds heeft zij zich met zorg geïnteresseerd voor alle actueele proble men, de problemen, welke haar eigen land be treffen, zoowel als de buitenlandsche politiek. Tijdens den oorlog beraadslaagde zij tot diep in den nacht met hare ministers. Toen zij eens een bezoek bracht aan Lapland, waren steeds koeriers tusschen Den Haag en Abisko onder weg' om de Koningin in staat te stellen staats stukken te onderteekenen. In haar persoon ziet men het zegel van de materieele en geestelijke welvaart in Neder land, die langzaam maar zeker tijdens den veertigjarigen regeeringstijd van Wilhelmina gegroeid is. De Koningin en het land zullen in deze dagen in het bewustzijn der Neder landers op de een of andere wijze met elkan der vereenzelvigd worden en zoo zal ook Ko ningin Wilhelmina het waarschijnlijk ook heb ben gewild. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan >iet bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Kan iemand die voor herhalings oefeningen onder de-wapenen moet en kostwin ner is, hiervoor vergoeding krijgen.?. Zoo ja, tot wien moet ik mij wenden? ANTWOORD :.U_moet u hiervoor met uw zak boekje vervoegen ten Stadhuize, afd. Militaire Zaken. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe krijg ik een groote vlek zwarten inkt uit een moquette tafelkleed? 2. Hoe kan Ik een gele gabardine regenjas het best wasschen en weer in model krijgen? ANTWOORD: 1. Met koud water stevig af- sponsen. Daarna met leeren lap zoo droog mo gelijk kloppen en dan de vlek met citroensap bedruipen (dit na 5-10 minuten herhalen). Ten slotte met koud water afsponsen. 2. Glad op tafel leggen en met lauw neutraal zeepsop afborstelen. Daarna tweemaal in warm en eenmaal in koud water spoelen. Glad op hangen om te drogen en dan in model persen. VRAAG: Hoe vex-wijder ik inktvlekken uit een beige rok? ANTWOORD: De vlek eèrst goed afsponsen met warm water. Daarna met leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en dan op de vlek ci troensap druppelen. Dit- zoo noodlg na 5 minu ten herhalen. Met lauw water afsponsen. Mei leeren lap weer droog kloppen en de plek be dekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: 1. Hoe reinig ik een vette kraag van een falcon regenmantel? 2. En van een kamgaren .zomermantel? ANTWOORD: Beide met perchloox-aethyleen en dotje watten stevig afwrijven. Daarna met een laagje magnesia bedekken, dat na een uur weer verwijderd kan worden. Als er nog een streep zichtbaar is deze met warm water afschuieren. VRAAG: Hoe krijg ik slaoiievlekken uit een crème zijden rok? ANTWOORD: Met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen luchtig afwrijven en daar na de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe is de samenstelling van gewone keukenstroop? Is het waar dat er bloed in ver werkt wordt? ANTWOORD: Keukenstroop wordt vex-vaar- gd in de suikeiTaffinaderijen. Het is een mengsel van kandijstroop (het naproduct bij de kandij-bereiding), suikerstroop (verkregen uit kooksels-van suikerbieten nadat de kistallen er- verwijderd zijn) met melasse en zetmeel- stroop en tenminste 15 pCt. sacharose. Heel vroeger werd wel eens bloed in de keu kenstroop verwei-kt om de stroop helder te ma ken, maar dat gebeurt sedert lang niet meer. VRAAG: Wat is het beste middel tegen vlooien bij een poes? ANTWOORD: Instuiven met een in den han del verkrijgbaar vlooienpoeder. De ligplaats fmand of kussen) zeer grondig.reinigen, daar op deze plaatsen de vlooien hun eieren depóhèe'ren. VRAAG: Hoe krijg ik roestvlekken uit een wit-linnen jurk? ANTWOORD: Óp de vlek een k'ristallètje* zu ringzout leggen en daarop heet water druppe len. Zoo noodig herhalen tot de vlek weggetrok ken is. Daarna met heet Water afsponsen. VRAAG: Hoe kan ik tomatensap in flesschen Inmaken? ANTWOORD: Wasch de tomaten in koud wa ter, verwijder de groene kelkblaadjes. Schik zo in wijde flesschen, die uitgekookt en bekoeld moeten zijn (voor het springen van het schil letje der tomaten), giet er zooveel koud water op tot de vruchten onderstaan en pasteuriseer ze 15 minuten op een tempei-atuur van 80 graden C. BELASTING ZAKEN VRAAG: Moet men voor een hond die nooit op sti-aat komt hondenbelasting betalen? ANTWOORD: Ja. Volgens de veroi-dening is de belasting niet verschuldigd voor honden be neden den leeftijd van zes weken, mits zij niet op den openbaren weg komen. De belasting wordt tot de helft verminderd voor honden uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen. RECHTSZAKEN VRAAG: Als mevrouw de stad uit gaat en de dienstbode voor dag en nacht krijgt daardoor vacantie, heeft ze dan recht op kostgeld? Zoo ja, hoeveel? ANTWOORD: Ja, op 1.per dag. VRAAG: Mijn dochter is dienstbode voor dag en nacht. Mevrouw wil haar voor 10 dagen va cantie 2.50 geven. Is dat voldoende? ANTWOORD: Het gewone bedx-ag Is 1. per dag. GELDIG TOT 15 SEPTEMBER A.S. Geëtaleerd bestaande uit kast (3-deelig) lits jumeaux 2 nachtkastjes toilet tafel 2 stoelen bestaande uit dressoir ronde tafel met inlegblad 2 fauteuils 4 stoelen. bestaande uit bank met kastjes 2 fauteuils tafel. Totaal f 575.- BARTEL] ORISSTRAAT 1317 HAARLEM. (Adv Ingez. Medj VRAAG: Mijn buren (twee huizen verder) houden in een schuurtje twee ponies en een geit. We hebben veel last van vliegen., Mag men in een bebouwd deel der stad (Heemstede) al die dieren houden? Wat is er tegen te doen? ANTWOORD: 1. Zonder vergunning van B. en W. mogen die. dieren niet gehouden worden in de bebouwde kom. 1. Een klacht .indianen bij de- politie. VRAAG: 1. Heeft een dienstbode voor d«ig en naéht recht op 1.per dag kostgeld'bij va cantie? 2. Wat te doen indien dit wordt geweigerd? ANTWOORD: 1. Ja. 2. U wenden tot het bureau van Arbeids recht, Jansweg 39, Dinsdagavond 7.30 uur. DIVERSEN. VRAAG: Hoe laat vertrekt Vrijdags de dag boot naar Lemmer (van Amsterdam?) ANTWOORD: 9.15 v.m. Aankomst Lemmer 14.15 n.m. (Tot en met 6 September). VRAAG: Zijn ook des Zondags kaarten te ver krijgen voor de duinen bij Castricum? Zoo ja, waar? Kosten? ANTWOORD: Ook des Zondags. Bij den op zichter die woont op den weg naar Bakkum. Wij meenen 0.10: in ieder geval een klein bedrag. VRAAG: Waar mag men in Haarlem en om streken zonder eenige vergunning visschen met den hengel? ANTWOORD: Leidsche Vaart en Spaarne, voorzoover daar het vischwater niet verpacht is VRAAG: Wat is het adres van de vereeniging die hoorntjes verschaft aan hardhoorenden? ANTWOORD: Wend u tot den heer Hex-man Snijders, Lanckhorstlaan 30, Heemstede. VRAAG: 1. Hoeveel kost het trouwen op Woensdag? 2. En hoeveel op Woensdag in een aparte ka mer? ANTWOORD: Er zijn vier klassen: Algemeen is kosteloos; 3e klas 10 (met looper 20); 2e kl. 25 (met looper 35); le kl. 100 (looper Inbegrepen). 3e kl. in de groote hal. 2e kl. in de wachtkamer, le kl. In de oude raadszaal. Verlichting van straffen. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum, 's-GRAVENHAGE. 2 September. Naar wij vernemen wordt in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin aan een aan tal veroordeelden vermindering, ver- - wisseling of kwijtschelding van straf verleend. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en Omstreken zal worden gehouden op Dinsdag 20 September des avonds te 8 uur in het ge bouw der Kamer. Chineezen melden een groote overwinning bij Joeitsjang. Japanners zouden 4000 dooden tellen. HANKAU, 1 Sept. De Chineesche strijdkrachten hebben naar verluidt gisteren een groote overwinning be ll-de Japanners bij Joeitsjang. De Japansche troepen werden zes ki lometer teruggedreven. Zij verloren vierduizend dooden, waaronder de re- gimentscömmandant. Dit is de grootste Chineesche over winning sinds Taiertsjwang. De Chi neezen hebben zevenhonderd gewe ren en tientallen mitrailleurs buit gemaakt. Blijkens berichten aan United Press mel den de Chineezen verder belangrijke overwin ningen aan het geheele Jangtsjefront, voor namelijk in bergen ten Zuiden van Koeikiang o.a. bij Tatsiensjan, en Koengtsjiatjih. De Chineesche artillerie zou negen Japansche transportschepen op de Jangtsje beschoten hebben. Japansche berichten geven toe, dat de re gimentscommandant luitenant kolonel Hideo Chamura ten Zuiden van Sjaho werd gedood. Het gebouw van het Prov. Electriciteitsbedrijf te Bloemendaal feestelijk verlicht. De onlusten in Palestina. De slachtoffers der laatste drie maanden. JERUZALEM, 2 September. Gedurende de laatste drie maanden zijn bij de onlusten in Palestina 34 Engelschen gedood en 62 gs- wond. Onder de Joodsche bevolking bedroeg het aantal slachtoffers 48 dooden en 220 ge wonden. Men schat, dat onder de Arabische bevolking het aantal dooden en gewonden resp. 400 en 500 bedraagt. Aan regeeringseigendommen werd voor 50.000 pond sterling schade aangericht en aan Joodsche eigendommen voor ongeveer 75000 pond. Het grootste deel van de aan Joden toe gebrachte schade komt ten laste van Britsche verzekeringsmaatschappijen. De „balans" van de laatste vijf jaar wijst aan, dat in dit tijdvak 167 Engelschen, 282 Joden en 2000 Arabieren gedood werden, ter wijl het gewondencljfer resp. 410, 1200 en 5000 bedraagt. De directe en indirecte schade, toegebracht aan regeeringseigendommen in die vijf jaar- I wordt op 1 millioen pond geschat, die van Joodsche eigendommen op 3 millioen en Ara- I bieren een half millioen. De kosten van het in stand houden van een politiecorps militai ren en surnumerairs wordt op 7 millioen pvnfl l geschat. (United Press).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2