Hitier en Henlein eensgezind. Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu Thijs IJs knapt het weer op! D' Praag en de Sudeten-Duitschers blijven de onderhandelingen voortzetten. Vergeten" eilanden komen in trek ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 Na de jongste besprekingen over het Sudeten-Duitsche vraagstuk Wil Berlijn een volksstemming? Over het onderhoud, dat de leider der Sudeten Duitscliers, Konrad Hen lein, gisteren te Berchtesgaden heeft gehad, verstrekt het D. N. B. de vol gende mededeeling. „De Führer heeft Vrijdag op den Obersalzberg den leider der Sudeten Duitschers, Konrad Henlein, ontvan gen, die hem op verlangen van Lord Runciman op de hoogte moest stellen van den stand der onderhandelingen met de regeering te Praag. De Führer nam met belangstelling van de uiteen zetting kennis. Ei' bleek in de beoor deeling van den toestand volkomen overeenstemming te bestaan. Konrad Henlein, die nog den mid dagmaaltijd met den Führer gebruikte, verliet in den namiddag den Berghof. Havas meldt in aansluiting op het boven staande, dat Henlein na met Hitier het noen maal gebruikt te hebben, zich onmiddellijk per auto naar Tsjecho-Slowakije heeft begeven. Von Ribbentrop, die eveneens te Berchtesga den vertoefd heeft, is in een vliegtuig naar Berlijn vertrokken. Blijkens informaties van Havas, zal de Sudeten Duitsche partij de regee ring' van Praag tegenvoorstellen doen op het door het kabinet aangeboden plan. Volgens inlichtingen uit Duitsche bron be helsde het Praagsche plan een bestand voor den duur van drie maanden tusschen' Tsje chen en Duitschers en het verleenen van be stuursautonomie binnen het kader van kantons aan de Sudeten Duitschers. Het plan wordt door de Sudeten Duitschers onaanvaardbaar genoemd. Zij blijven autono mie eischen voor de geheele Duitsche volks groep zonder administratieve indeeling. Wat het idee van een bestand betreft komt Berlijn opnieuw met het argument, dat deze -maatregel nieuwe opofferingen van de zijde der Sudeten Duitschers zou implicegren, terwijl de eerste maatregelen om tot ontspanning te komen van de regeering te Praag moeten uit gaan. Het feit, dat de leiders der Sudeten Duit schers, gedekt door raadgevingen van Berch tesgaden, een tegenplan voorbereiden, bewijst, dat zij den schijn willen voorkomen alle hun gedane voorstellen stelselmatig te willen ver werpen. De volgende dagen zullen doen zien of dit tegenplan concessies zal inhouden met be trekking tot de door- Henlein te Karlsbad ver kondigde -eischen. Benesj ontvangt de Sudeten Duitschers. Behalve de ontmoeting Henlein-Hitler had gisteren een andere bespreking van belang plaats, nl. het onderhoud van den Tsjecho- Slowaakschen president Benesj met- de Su deten Duitsche afgevaardigden Kundt en Se- bekonski, dat langer dan drie uur heeft ge duurd. Naar men weet, moesten de Sudeten Duit sche gedelegeerden hun antwoord indienen op de nieuwe Tsjechische voorstellen, die hun Dinsdag jl. door Benesj waren overhandigd. Natuurlijk wordt omtrent de resultaten van het onderhoud het grootste stilzwijgen be waard. Men beperkt er zich toe in regeerings- kringen te verklaren, dat de indruk niet on gunstig is. In het bijzonder werd besloten, zoo zegt Havas, dat de besprekingen, die men als onderhandsch blijft aandui den, binnenkort zullen worden voort gezet. „Moord en manslag" luidt de beschuldiging in de zaak te Philadelphia. Directeur, onder-directeur, negen bewakers en twee doktoren zullen worden vervolgd. De rechter van onderzoek in de zaak dei- omgekomen gevangenen heeft naar Reuter uit Philadelphia meldt William Mills, den direc teur, Frank C. Raven, den onder-directeur, negen bewakers en twee doktoren schuldig ver klaard aan misdadige nalatigheid. Zij zullen worden vervolgd wegens moord en manslag. GESCHIL TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN NADERT DE OPLOSSING. Besprekingen over de regeling van de grens vorderen OVEREENKOMST SPOEDIG TE WACHTEN. In welingelichte kringen te Tokio verluidt, dat de besprekingen, welke op het oogenblik te Moskou gaande zijn tusschen den Japanschen ambas sadeur, SJigemitsoe, en den volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, over de regeling van de grens tusschen de Sovjet Unie en Mandsjoekwo door een speciale com missie, goede vorderingen maken. De woordvoerder van het Japan- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat bin nenkort een overeenkomst gesloten zal worden. De commissie zal bestaan uit twee vertegenwoordigers van de Sovjet Unie, een vertegenwoordiger van Ja pan 'en een vertegenwoordiger van Mandsjoekwo. Er zal geen neutraal persoon zitting in hebben In Sudeten Duitsche kringen schijnt men voldaan over den loop van het onderhoud. Men voegt hieraan toe, dat de Sudeten Duit schers tijdens dit onderhoud Benesj in kennis hebben gesteld van de besluiten die de poli tieke commissie van de leiders der partij in President Benesj. de Donderdag- gehouden conferentie hebben genomen. Dit antwoord is, naar men voorts verklaart gebaseerd op de acht punten, die Henlein te Karlsbad uiteengezet heeft. De delegatie gaf haar meening over de door Benesj naar voren gebrachte zienswijzen en argumenten. De besprekingen gaan dus voort en de beide partijen schijnen voldaan te zijn over dit onderhoud en de vooruitzichten, die de loopende besprekingen bieden. Stuurt Berlijn aan op een volks stemming? Duitsche kringen te Berlijn zoo meldt Havas toonen zich tamelijk tevreden over de reacties, die het bezoek van Henlein .aan Hitier heeft uitgelokt. De banden tusschen de Sudeten Duitschers en het Duitsche volk wor den, zoo zegt men hier, door dit bezoek in het licht gesteld, en zoo is een belangrijke schrede gedaan in de richting van erkenning der Duit sche opvattingen. Op het oogenblik schijnt men te Berlijn aan te willen sturen op een volksstemming onder de Duitschers in Tsjecho Slowakije. Naai de meening van nationaal-socailistische krin gen 'in Duitschlarid wörd't dé wereld doof de jongste ontwikkelingenvin.'het Sudeten Duit sche vraagstuk duidelijk getoond, .dat een der gelijke maatregel het eenige middel is om'den vrede te redden. Het schijnt, dat men thans te Berlijn het denkbeeld overweegt van een plebisciet onder internationale controle, om trent het resultaat waarvan men niet. twijfelt. Italië koopt vrachtschepen in Engeland en Amerika. Gebrek aan vaartuigen voor den handel met de Afrikaansche koloniën. Het A.N.P. verneemt uit Londen: Naar gemeld wordt koopt Italië in Enge land tweedehandsch vrachtschepen voor de wilde vaart. Deze aankoopen komen overeen met de pogingen van Italië de tonnage van deze vloot te vergrooten in verband met de uitbreiding van den handel met de Afrikaan sche koloniën, waardoor gebrek aan laadruim te is ontstaan. Gedurende de afgeloopen we ken heeft Italië zoowel in Engeland als in Amerika schepen gekocht. Niettegenstaande het tekort aan deviezen heeft de Italiaansche reegering den koopers van deze schepen spe ciale concessies verleend voor het betalen van drie in Engeland gekochte schepen tegen een gemiddelden prijs van 30.000 pond ster ling per stuk 25 a 30 pet. contant te be talen terwijl voor het resteerende bedrag spe ciale regelingen zijn getroffen voor het af betalen in achttien maandelijksche termijnen. Weer onlusten te Rangoon. Militairen komen tusschenbeiden. Gisteravond is het in verschillende deelen van Rangoon tot botsingen gekomen tusschen Hindoes en Mohammedanen. Twee personen werden gedood en zestien gewond. Een der ernstig gewonden is intus- schen overleden. Direct na het bekend worden van de on geregeldheden rukten militairen uit. Dit incident heeft zich voorgedaan na een tijd van rust, welke gevolgd was op gods diensttwisten tusschen Boeddhisten en Mo hammedanen. In de stad heerscht een paniek stemming. Alle winkels in de onrustige buurt zijn gesloten. Waterhoozen voor de Engelsclie kust. De grootste bereikte een hoogte van 360 meter. LONDEN, 2 Sept. Voor de kust van Bexhill, Sussex, heeft men gisteren zes waterhoozen uit de zee zien oprijzen, De dichtstbijzijnde be vond zich op nog geen mijl van de kust. De grootste ervan bereikte naar schatting een hoogte van 360 meter. Waterhoozen komen in de noordelijke wa teren zelden voor, doch in de tropische zeeën bereiken zij soms een groote hoogte en vormen een bedreiging voor de scheepvaart. Zij gelijken op waterkolommen, doch bestaan in werkelijk heid uit een fijnen nevel, die door plaatse lijke wervelwinden uit de zee worden opge zweept. De hoogste waterhoos, die ooit voor de En- gelsche kust is waargenomen, werd drie jaar geleden nabij Beachy Head gezien. Deze be reikte naar schatting een hoogte van 600 M. (A. N. P.) Steun lilt Indië voor de Palestijnsche Arabieren. Auto door trein gegrepen. Zes dootlen bij ernstig- ongeluk in Letland. RIGA, 2 Sept. Ten noordoosten van Riga is een auto door een trein ge grepen, waardoor zes personen om het leven zijn gekomen. Vijftien personen werden gekwetst. (Havas) Groote betoogingen der Indische Mohammedanen. De Indische Mohammedanen volgen met levendige belangstelling- de ontwikkeling van den toestand in Palestina en betuigen hun sympathie met de Arabieren in groote betoo- gimgen. Vermoedelijk zoo meldt Reuter uit Bagdad zal deze beweging nog versterkt worden door een oproeping van de commissie tot verdediging van Palestina, die in Irak is gevestigd. In deze oproeping zal den Muzel mannen gevraagd worden „den 'strijd der Arabieren tot bevrijding van het Heilig land" te steunen. zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen. (Adv. Ingez. Med.j ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Met nieuwsgierige oogen stond een mannetje hen op te nemen, doch zei niets. Dickie schraapte zijn keel. Goedendag, meneer. Ik wilde vragen of het misschien mogelijk was, dat wij iets te eten kregen? Wij hebben zoo'n honger! Het mannetje staarde hen nog even aan en knikte dan met het hoofd. Dat zal wel gaan, zei hij langzaam. Komen jullie dan maar mee naar binnen. Dickie en Snorretje gaven natuurlijk aan deze uitnoodiging gevolg en liepen achter het kleine kereltje aan. Ik moet wel zeggen, dat hij erg gastvrij is, merkte Snorretje op, die weer in een goed humeur verkeerde. Hij had ons net zoo goed niet binnen kunnen laten. We zullen eens zien, hoe wij onze maag kunnen vullen! lachte Dickie. Een honger dat hij had! Expedities trachten ze te vinden. Mysterieuze verhalen. De zucht tot ontdekkingsreizen zit den menschen nog steeds in het bloed. Vandaar dan ook, dat er thans twee expedities uitgerust worden om eenige eilandengroepen in den Stillen Oceaan te ontdek ken, die men strategisch en econo misch belangrijk acht. E ontwikkeling van het trans-Atlan tische vliegverkeer, de voor strategi sche doeleinden noodzakelijke marine in de wateren van de Stille Zuidzee en andere factoren van de jongste politieke verhoudingen hebben er zeer toe bijgedragen, dat zelfs de meest afgelegen eilandengroepen in den Stillen en den Indischen Oceaan voor werpen van groote waarde geworden zijn. De haast, waarmee Engeland, de vereenigde Sta ten en Nieuw-Zeeland elkaar vóór trachtten te komen bij de annexatie van de Phoenix- Jellicoe- en Jarvis-eilanden, is algemeen be kend. Nog kenmerkender is evenwel het feit, dat men zelfs begint, zich weer zeer ernstig voor de zoogenaamde „vergeten" of „verloren gegane" eilanden van de Zuidelijke zeeën te interesseeren. •Het mag dan misschien ongelooflijk klin ken, maar toch is het waar, dat er midden in de bekende deelen van de groote wereldzeeën nog eilanden en eilandengroepen liggen, die zoo ver verwijderd zijn van alle scheepvaart lijnen, dat ze sinds honderden jaren niet meer door stoombooten aangedaan zijn en zelfs is het er zoo mee gestelid, dat men wel eens aan hun bestaan twijfelt. Ze behooren niet tot het eigendom van een of ander land en zelfs weet men gedeeltelijk niet, of ze nu bewoond, dan wel onbewoond zijn. Aan dezen toestand moet nu een einde gemaakt worden. Bijna gelijk tijdig worden er twee groote expedities naar deze gebieden aangekondigd. De „Société générale des Hes d'Aurora" is bezig met de voorbereiding voor de inbezitneming en het onderzoek van de sinds 116 jaar niet irfeer be zochte Aurora-eilanden en de Australische marine-departementen hebben een adviesjacht uitgezonden om de Smaragd-eilanden, de Nimrod-eilanden en de Royal-Company- eilanden in bezit te nemen. Zonder twijfel zijn de meest interessante eilanden van deze groepen, de Aurora-eilan den. Ze liggen onder de 53e breedte- en de 47e lengtegraad in de Stille Zuidzee, ongeveer in het midden tusschen de Falkland-eilanden en Zuid-Georgië, maar ze zijn noch Argen- tijnseh noch Engelsch bezit en bestaan uit de alles tezamen ongeveer 150 vierkante K.M. groote eilanden Aurora-landDolores-land en Princess-Land. Niet minder dan drie maal werden ze ontdekt: omstreeks 1570 door Inca- vluchtelingen uit Zuid-Amerika, waarvan de tegenwoordige bewoners schijnen af te stam men, in 1676 door deii Portugéeschen Corsaar Pedro de Mascarenhas en in 1683 door den Engelschen kapitein Gowley, die de eilanden „Aurora" noemde, naar den gelijkluidenden naam van zijn schip. In de nu volgende jaren werden de eilanden de schuilplaats van zee- roovers, die van hier uit hun rooftochten on dernamen en op de eilanden groote schatten verborgen schijnen te hebben. Tusschen 1769 en 1790 trachtten twee Spaansche en twee En- gëïsche expedities..op de eilanden te landen; maar tengevolge van een heftigen storm moesten zé: onvemchterzake terugkeeren evenals de '„'Alrëvida"-ex'peditie, die in het jaar 1791 door de Spaansche koloniale regee ring van La Plata uit ondernomen was en die uitgezonden was om de eilanden officieel voor Spanje in bezit te nemen. Zoo verging het ook den Engelschen kapi tein James Weddell, die tijdens zijn ontdek kingstocht in het jaar 1820 door stormen en sterke schommelingen van den compasnaald, die blijkbaar door magnetische onderzeesche steenmassa's veroorzaakt werden, geheel uit de koers gedreven werd, zoodat hij de eilan- dén niet kon vinden en in zijn verslag aan de Britsche admiraliteit het vermoeden uit sprak, dat de eilanden in het geheel niet be stonden. Twee jaar te voren, in het jaar 1818, waren vluchtelingen, die in de gelederen van de re publikeinen van Rio Grande de Sul tegen Brazilië gestreden hadden, op de Aurora- eilanden geland en hadden hier zelfs een eigen staat gesticht. Wat er feitelijk van hen geworden is, weet men niet en in de sindsdien verloopen 120 jaar is, hoe ongelooflijk het ook klinken moge,geen landing of een of andere poging meer ondernomen, een onderzoek naai de Aurora-eilanden in te stellen. Men ziet dan ook vol verwachting uit naar het resul taat van de expedities, die thans voorbereid worden en waaraan zoowel wetenschappelij ke als ook romantische motieven ten grond slag liggen. Mysteries. geheimzinniger is de kwestie van de Royal-Company-eilanden, de Smaragd eilanden en de Nimrod-eilanden, waarvoor Australië zich thans bijzonder interesseert. Deze drie eilandengroepen moeten ten Zuid- Westen van Australië liggen, op de grens tusschen den Indischen Oceaan en de zuide lijke IJszee, maar ook hiervan is men eigen lijk nog niet geheel zeker. Aan hun bestaan op zichzelf behoeft men niet te twijfelen, want omstreeks het jaar 1810 zijn ze herhaal de malen door walvischvaarders van uit de verte waargenomen. Een van deze Engelsche schepen schijnt toen zelfs op de Smaragd- eilanden geland te zijn, maar een Engelsch oorlogsschip, dat twee jaar later van Austra lië voer, om de drie eilandengroepen voor Groot -Brittannië in bezit te nemen, kon ze niet vinden en werd door dé heftige ant-arc- tische stormen gedwongen zoo snel mogelijk terug te keeren. Sindsdien heeft men zich niet mppr eilanden bekommerd. Men weet 05 groot ze zijn, uit hoeveel eilanden ze h'S en ook niet of ze bewoond zijn of niet ?r er alleen van overtuigd, dat ze bestaan weet niet nauwkeurig waar ze liggen noch de opgave van de walvtechra™1 noch die van de oorlogsschepen kan i aangenomen worden. Ook zal het no<rïf makkelijk zijn de eilanden te vinden °wa f ?e wateren, waarin ze gelegen moeten ziin v buiten ieder scheepsverkeer en ziin - eeuwen door geen schip meer bevaren Er bestaan in de zuidelijke zeeën meer van dergelijke eilandengroepen diP nc* niemand toebehooren en waarvan men halve hun bestaan, niets afweet Dp HS' kendste hiervan zijn de Doughertv-piiL die ten Zuid-Westen van Argentinië Sï Maar deze eilanden zijn wetenschappen economisch nog zoo onbelangrijk,"dat expeditie er heen, niet de moeite waard T' zijn. 203 M.V. Het Fransche kabinet bijeen. Overeenstemming met de mijnwerkers bereikt. Onder voorzitterschap van president Lebrun zijn Vrijdag de Fransche ministers bijeen gekomen. De vergadering was hoofdzakelijk gewijd aan het bestudeeren van de buiten landsche aangelegenheden. Minister-president Daladier zette den algemeenen toestand uit een en na hem bracht minister Bonnet ver slag uit van de huidige diplomatieke be sprekingen. De minister van Arbeid, de Monzie, deelde mede, dat een overeenkomst tot stand was gekomen tusschen de mijncommissie en de mijnwerkers. De minister van Financiën, Marchandieau, heeft geen uiteenzetting gegeven, aangezien de begrooting' voor oorlog en luchtvaart eerst na 15 September gereed zal zijn. Ook zijn de vertegenwoordigers van Frank rijk in de komende vergadering v-an den Volkenhond benoemd. ZULLEN 20.000 JODEN ITALIË MOETEN VERLATEN? Joodsche leerkrachten tham ooi- uit liet geheele openbare onderwijs verwijderd. VELE JODEN SCHIJNEN NAAR NOORD tv ZUID-AMERIKA TE WILLEN VERHUIZEN Naar Havas meldt heeft de Italiaansche ml- nisterraad een decreet aangenomen, waarbij wordt verboden, dat -Joden les geven aan scho len, welke op eenigerlei wijze onder controle van den staat vallen. Ook mogen deze scho len geen Joodsche leerlingen hebben. De telling der Joden in Italië is bijna geëin digd. Tot nu toe zijn 84.000 Joden geidentifi- ceerd en men schat het totale aantal op ruim 85.000. Naar schatting zijn sedert 1919 20,000 Joden Italië binnengekomen en dezen dus volgens de nieuwe decreten het land bin- nen zes maanden moeten verlaten. De meestci van hen zijn Poolsche Joden, anderen zijn Duitschers, Hongaren en Oostenrijkers. meeste Joden, die het land zullen moeten laten zijn werkzaam in den handel, op ban ken en in de vrije beroepen. ROME, 2 Sept. Omtrent het feit, dat de Italiaansche regeering de Italiaansche kolo niën in Oost-Afrika niet in het decreet betref fende de uitwijzing van buitenlandsche Joden in Italië heeft opgenomen, heeft de pers sterk bezig gehouden. Volgens diplomaten, die be kend zijn met de koloniën, die werden uitge zonderd. zou de Italiaansche regeering met opzet Ethiopië niet genoemd hebben om de eenvoudige reden, dat de meerderheid der in boorlingen afstammelingen van'mef-Aïiërs van semieten zijn. Daar zij eerst in 1936 Ita liaansche onderdanen werden, zouden zij ohde: het nieuwe decreet vallen, hetgeen Italië om twee redenen niet wenschte. Ten eerste wenscht Italië zijn pro-Mohammeöaaiische politiek voort te zetten, ook al zijn de Arabie ren niet-ariërs en ten tweede omdat genoemd decreet deze kolonie van het grootste deel van haar bevolking zou berooven. Libye is een ander geval. De inboorlingen werden in 1911 Italiaansche onderdanen. Een van de vele andere geruchten beweert, dat Ethiopië uitgezonderd is, omdat de Italiaan sche regeering overweegt de buitenlandsche en Italiaansche Joden naai' deze kolonie te zenden. (United Press). Het aantal buitenlandsche Joden te Milaan, dat Italië.moet verlaten, bedraagt volgens Stefani ongeveer 5000, of 60% der Joodsche bevolking. Massa-emigratie naar AmerM ROME, 2 Sept. De verscherping van het anti semietische karakter der regeenngsmaat- regelen „ter verdediging van het ras. en in het bijzonder de bepalingen, volgens welke Joden worden uitgesloten van onderwijs en universiteit, hebben veel beweging gebekt, niet alleen bij degenen, die er onmiddellijk b.| betrokken zijn, maar ook bij de Jooasc» handeldrijvende kringen. Men kan zelfs gen. dat in deze kringen een paniekstemr heerscht en de algemeene indruk is, aat Italiaansche „rassisme" strenger zal zijn aan het Duitsche, hoewel men verklaart geen Jodenvervolging te willen. Grooten indruk neo- ben de maatregelen vooral gemaakt in ce streek van Triëst. waar vele Italiaanscrw er. buitenlandsche Joden wonen, die beianCT posten in handel en zeeverzekenngsbedrljl oe- kleeden. Zij hebben er vaak groote kapnaien belegd waarvan het opnemen netelige roo ties kan doen ontstaan. Vele Joden schijnen het plan te hebben naar Noord- en Amerika te verhuizen. Naar Abessynië! Het feit, dat bij de bepalingen omtrent d«n status der Joden in Italië en de kolomen n« over Abessynië gesproken is, heeft zoo ver neemt United Press uit Rome - vooral daar men in officieele kringen iedere .e*P'Ica weigert, aanleidng tot allerlei gissnigen S geven, doch in de laatste uren ontwisk zich steeds meer de overtuiging, dat au schied moet zijn met een bijzondere Dea ling en dat het motief, dat de mlanasc 1 Abessynische bevolking semitisch is, niet doende is. Uiteraard klemmen de Joden, die hun bestaan en levenskansen thans bedreigd zien, zich aan deze nieuwe hoop vast, doch ook in andere krin gen begint men te gelooven, dat ne niet uitgesloten is, dat Mussolini voornemens is, Abessynië open te stellen voor Joodsche immigratie. Men vermoedt, dat een dergeipe geste als voorwaarde zou hebben, aat een leening werd verstrekt, die a ontwikkeling van het land, mogeip maakt. In dit verband herinnert men zich een op merking van de Informazione Politica op Februari: „Het wereldprobleem van de Joden kan slechts op één wijze worden en door de stichting van een Joodschen sta en dat niet in Palestina". ;„npren In dit verband moge men zich herin dat destijds reeds door de deskundig s schat werd, dat het oppervlakte me te brengen gebied ongeveer 50 una hectaren beslaat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6