HET NIEUWE AVONDBLAD De jubileumfeesten ingezet. Lambeth Walk. jaarcang No. 260 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 IJMUIDER COURANT BONNEMENTEN per week 12V« ets., per aand 52lh cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen jsokosten. Losse nummers3 cents. Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75, Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim 1100.—, één lid duim 50—, alle leden wijsvinger 60.—, gratisi u b leden ^svinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. één 01 bi- verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. f zon der lij ke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Waar afgedankte loggers goed voor zijn? Voor ie schepen van Piet Hein! .1, men weet werd de vorige week als van de Rotterdamsche jubileum- de Maas een revue gehouden van de feesten op Rv i? n 'mw hebben, Toen ze de schepen op de foto racen, zich afgevraagd, hoe men toch Vtirovn ".XS Sepen kwam "1 mogen het nu wel verklappen. Het wa- nude afgedankte loggers, die al vele jaren a. Ha'rlnghaven alhier hebben liggen roes- m Die oude loggers kregen een fraai mas- S' in den vorm van een ombouw, geheel vol- .1 het model van de schepen, waarmede Piet ÉeS do zilveren vloot veroverde •ne maskerade slaagde uitstekend, want nie mand had er eenig idee van, dat de ziel van Je vlootrevue op de Maas werd gevormd door oude loggers. nr POOLSCHE TRAWLERS EINDELIJK UIT DE HULL VERTROKKEN. Naar wij vernemen zijn de drie trawlers die «enigen tijd geleden in Huil voor Poolsche re- kening werden aangekocht dezer dagen einde lijk naar zee vertrokken. De schepen varen m€fc een Nederlandsche beman ning. De Volksfeesten op Woensdag 7 September a.s. Ruim 500 deelnemers (sters) gaven zich voor deze spelen op! Wegens de zeer groote deelneming zullen de deelnemerskaarten niet thuisbezorgd worden doch op de Ken- nemerlaan worden uitgereikt! Den deelnemers (sters) wordt verzocht, uiter lijk kwart over één in de Kennemerlaan aan wezig te zijn. Hier zullen borden staan, waar op de verschillende groepen ingedeeld zullen zijn. De deelnemers (sters) verzamelen zich bij het bord, waarop het, door een ieder opgege ven, spel vermeld staat! Dus s.v.p. niet heen en weer loopenü De uit te reiken kaarten geven recht op toe gang tot het terrein. Men zorge dus op tijd aanwezig te zijn! Allen deelnemers (sters) wordt vriendelijk verzocht, mede te werken tot het slagen van dezen middag, m.a.w. zich stipt te houden aan de maatregelen welke door de aanwezige lei ders worden genomen! Ook worden jullie allen verzocht dit bericht aan andere deelnemers (sters) door te geven daar velen denken dat ze bericht thuis zul len krijgen! Zorg dus voor een goede verspreiding en allen op tijd! NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Augustus 1938 werd Ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 50.557.47. b. Kantoor Willebrordstraat f 20.643.05. c. Kantoor Santpoort f 3.472.55. d. Kantoor Velsen-Noord f 6.310.23. Totaal f 80.983.30. Terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 34.342.11. b. Kantoor Willebrordstraat f T5.959.ll. c. Kantoor Santpoort f 732.78. d. Kantoor Velsen-Noord f 5.772.99. Totaal f 56.806.99. Meer ingelegd dan terugbetaald f 24.176.31. Op 1 Augustus 1938 was aan inleggers verschuldigd f 1.398.918.36. Op l September 1938 aan inleggers ver schuldigd f 1.423.094.67. Uitgegeven werden 31 Spaarbankboekjes en «getrokken 14 spaarbankboekjes. CHR. DAMCLUB „ONDER ONS". Maandag 12 Sept. a.s. organiseert de Chr. uamclub „Onder Ons" een grooten propagan- oa-avond in haar speellokaal aan de J. P. ooenstraat 55, ter inleiding van het dam- seizoen Dien avond zal de bekende D.C.IJ.- noofdklasse-speler H. Laros een simultaan seance geven voor de leden van „Onder Ons", uok met-leden kunnen hieraan deelnemen. Aanvang acht uur. HARING VLAARDINGEN, 5 September. Aange- mJc 0n„verkocht 9800 kantjes. Volle haring L. 3 Maatjesgroen 19.90—22.70. Maat- ywo?n 11—14.50. IJle haring 10.80—11.20. Steurhanng 13.90, alles per ton. Een scheepje dat in de haven lag Wedstrijden op het water, waarvan het laatste bedrijf wel wat al te nat was. Jubileum Notaris W. A. Dolleman. Vele gelukwenschen en vele bloemen. Opening der feesten door burgemeester Kwint. De feestweek is gisteren begonnen met een echt IJmuidensch ivatersport- festijn: een roeiwedstrijd in vletten, een kanoivedstrijd, die wat mager uit viel en een glansrijk steekspel, waar aan een groot aantal vroolijke IJmui- densche jongens deelnam, dievoordat zij het natte strijdtooneel betraden, in hunne meesterlijke vermommingen een wandeling door IJmuiden hadden ge maakt. Omstreeks 2 uur beklom burgemeester Kwint met bestuursleden van IJ.muiden's Bloei en IJmuiden-Centrum het podium, het hooge trottoir voor de voormalige Rijksdienst wonin gen. Notaris Dolleman, die tusschen de recepties door even de drukte was ontvlucht, sprak een woord van welkom, waarna de burgemeester een korte toespraak hield, waarin hij er op wees, dat IJmuiden meermalen gelegenheid heeft gehad, van zijn verknochtheid voor ons Vorstenhuis te getuigen tijdens de bezoeken vain de Koninklijke familie. Spreker hoopte, dat IJmuiden onder de regeering van Konin gin Wilhelmina spoedig weer tot bloei mag komen. De wedstrijden. Spoedig daarop werd een begin gemaakt met de wedstrijden. Het eerst kwamen de roeiers in de baan. Er waren 9 deelnemers, die in drie series van drie om de overwinning streden, waarna de winnaars van elke serie in de finale om de prij zen kwamen. Er werd door sommige ploegen zwaar om de overwinning gevochten. De baan was ca. 500 M. en moest heen en terug geroeid worden, zoodat de deelnemers ca. 1000 M. te trekken hadden. Starter was de heerFennell, de jurij bestond uit de heeren B. Kramer, R. Bogaard, J. Zwart en J. de Graaf. Winnaars werden: le prijs f 15 Bakker en Kras; 2e prijs f 10 Gebroeders Peeters; 3e prijs f 7.50 Emmelot en Ras. De winnaars van verleden jaar, de gebroe^ ders Peeters, die ook nu weer favoriet waren, konden het in den eindstrijd niet tegen Bak ker en Kras bolwerken. Laatstgenoemden won nen met een flinken voorsprong onder luide toejuichingen van het talrijke publiek, dat ge noot van deze echt-IJmuidensche watersport. De kanowedstrijd was mager bezet. Er waren slechts drie deelnemers, le prijs f 4.50 L. Lie perts; 2e prijs f 3 P. de Vries; 3e prijs f 2 H. Bruntink. Het steekspel Dit was de clou van den middag, die echter niet tot haar recht kwam, echter buiten de schuld van de deelnemers. Even nadat de eer ste ronde was afgeloopen kwam een afgevaar digde van den havenmeester aan boord van de Hector, waarop de officials zich bevonden, om te waarschuwen, dat er direct met spuien zou worden begonnen. Maar voordat de spui- sluizen geopend werden, kwamen de hemel sluizen los. Een hevige stortbui veegde de ..tribunes" langs de haven in een minimum van tijd schoon en hierdoor kon men niet tot een beslissing komen, zoodat het lot de vier overwinnaars onder de zeven overgeblevenen moest aanwijzen. Het was wel jammer, dat de strijd niet op het water uitgevochten kon worden, want het was een vermakelijke geschiedenis. Telkens wanneer een verslagen ridder van zijn voetstuk werd gestooten en in het water terecht kwam, ging er een gejuich op. Als echte IJmuidensehe jongens werd het natte pak gelaten en onbevreesd door de verslagenen geaccepteerd. Heel wat schoons ging in het water verloren. Prijswinnaars werden: le prijs f 8 C. Smit als Popeye the Sailorman (dank zij het blik spinazie dat hij bij zich had); 2e prijs f 6 Rademaker; 3e prijs f 4 J. Veldman; 4e prijs f 3 Verbeek. Een troostprijs ontvingen G. Stam, H. King en Aland. De prijsuitreiking geschiedde in „De Bijen korf" door den heer B. Kramer. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Jacqueline Clasina IJM 10. Vangst: 65 m. schelvisch, 150 m. braadschelvisch, 160 m. ma kreel, 15 m. gr. schol en tarbot, 36 m. gul en kabeljauw, 20 m. wijting, 25 m. kl. schol, 5 m. varia. Totaal 470 m. Christine IJM 2. Vangst: 35 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 70 m. radio en wijting, 120 m. makreel, 20 m. gul, 10 m. platvisch. To taal 355 m. benevens 30 st. stijve kabeljauw. Gloria IJM 37. Vangst: 50 m. schelvisch, 60 m. braadschelvisch, 40 m. wijting, 50 m. plat visch, 175 m. makreel, 25 m. gul. Totaal 470 m. Hercules IJM 1,96. Vangst: 50 m. schelvisch, 1.20 m. braadschelvisch, 55 m. radio, 15 m. gul, 200 m. makreel. Totaal 490 m. Haarlem IJM 9. Vangst: 1700 m. haring, 50 kantjes steurharing. Erin IJM. 12 Vangst: 2400 m. haring. Benevens de reeds gisteren opgegeven Witte Zee IJM 67, Claesje RO 46 en Dirkje RO 54. 2es Estlanders en een Pool maken een rondreis. Dezer dagen zagen ambtenaren van Invoer- „ïn,en Accijnzen, dat een klein zeescheep- knpTf -haven der Hoogovens naar buiten Jpl hielden het scheepje aan, omdat wVan de aanwezigheid er van niet op de oogte was Het bleek, dat zich zes Estlanders t._ 5°°™, bevonden, die een rondreis maak- mün j e.en onderzoek was ingesteld, liet dan t,oeri5ten weer vertrekken, doch niet no§ een Pool, die reeds van boord Pooi aan' aan boord was genomen. Deze litip „ast ^{2 da° °P biet hoofdbureau van po- J gehouden' omdat hij niet in het be- iX, f" BeWige Pieren- liit iie' scheepje weer teruggekeerd, ™"t het arerjj had hekomen. (De nieuwste dans heet Lambeth Walk en hierbij slaan de dansen den zich op de knie, wijzen met de duimen en roepen oil De Lambeth Walk, hebt u het ook vernomen, Is, in ons oude werelddeel althans, Nu straks het nieuwe dansseizoen gaat komen, De allernieuwste nieuwe modedans. Om op dit punt uw kennis te verruimen, Geef ik u wat (geleende) theorie, Men roept er oi! bij en wijst met de duimen, Ja, slaat er zelfs zichzelf bij op de knie. Dit heb ik van de Lambeth Walk gelezen, Tot heden heb ik hem nog niet gezien, Dus weet ik ook niet of het mooi kan wezen, Het kan ook wel heel leelijk zijn misschien. 'k Weet niet of 'k hem onder mijn knie zal krijgen, Of zelfs onder den duim in dit seizoen, Want van mijn danskunst past het mij, te zwijgen, Er zijn er, zachtgezegd, diè 't beter doen. Maar zal 'k al niet mijn eigen knie kastijden. Ik hoop toch vurig, dat hij in zal slaan En niet geruischloos meer van ons zal scheiden Maar straks op ieder dansprogramma staan. Want ik verbaas me nu al sedert jaren, Dat allen dansen met een droef gezicht, Of hoogstens vaaglijk in de ruimte staren, Alsof zij zwoegen aan een dure plicht. Maar oi te roepen en op knieën meppen, Mag dwaas zijn, maar het heeft één deugd, Het brengt in schril contrast met somber steppen, De dans weer op een plan van levensvreugd. P. GASUS. Onder groote belangstelling heeft notaris W. A. Dolleman gisteren zijn 25-jarig ambts jubileum gevierd. Het was tijdens de receptie- uren zoowel 's morgens als 's middags een komen en gaan en ook vele bloemstukken werden afgegeven, zoodat het moeilijk werd voor alle bloemen een plaatsje te vinden. Het drukke bezoek en de vele bloemen getuigden van de groote achting die de jubilaris breeden kring geniet. In de morgenuren werd de heer Dolleman door het personeel gehuldigd. Nadat mevrouw Dolleman bloemen waren aangeboden werd de jubilaris door den candidaat-notaris den heer Gualterie van Weezei toegesproken. Deze bood hem een zilveren inktstel aan. De eerste bediende, de heer Joh. Bakker gaf een over zicht van de geschiedenis der 25 jaren waar van hij zelf er 24 op het kantoor werkzaam was geweest. In den loop van den morgen kwamen bur gemeester en wethouders den jubilaris hul digen. Hij werd hartelijk door den burge meester toegesproken. Verder mocht de jubi laris 's morgens nog gelukwenschen in ont vangst nemen van de plaatselijke afdeeling der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Mij. het Roode Kruis en IJmuiden's Bloei Namens laatstgenoemde vereeniging werd hem door den heer Roos een Delftsch wandbord van het regeeringsjubileum aangeboden. Des middags kwamen o.a. een deputatie van de Burgerwacht, bestaande uit de heer P. IJtsma, commandant en J. Jantjes secre taris. De heeren G. Carst, F. P. Vermeulen en J. Polderman complimenteerden namens de Reedersvereeniging. Verder bevonden zich onder de bezoekers nog de directie der Twent- sehe Bank in IJmuiden en Haarlem, de heer Herbert Cremer en mevrouw, Ir. G. A. Kessler directeur van het Hoog Ovenbedrijf, vele no tarissen uit Haarlem en omgeving. Van de Broederschap van Notarissen was een moo' bloemstuk gekomen. Herdenkingsavond Ned. Kerk. Herv. Ter opluistering van de nationale feestelijkheden hebben Zondagmorgen vroeg de mijnenvegers Jan van Gelder en Willem van Ewijk ligplaats gekozen aan het Noorder Spaarne te Haarlem. De schepen trekken groote belangstelling. Rede ds. Erdman zang Looft den Heer. In de Ned. Herv. Kerk waren velen tezamen- gekomen om in kerkelijken kring het regee- ringsjubileum te herdenken, zoodat het ge bouw zeer goed bezet was. De voorganger in dezen dienst was ds. L. W. Erdman; het Chr. Gem. koor Looft den Heer onder Stephen Jansen en de organist, de heer J. E. Falk, verleenden muzikale medewerking. Na de opening en het gebed werd gemeen schappelijk gezongen Gez. 2 1 „Den hoogen God alleen zij eer". Het koor zong daarna onder Stephen Jansen's rustige leiding het fraaie koraal van Handel en Wagner's Wach Auf, dat aller aandacht had. Als praelu-dium tot de rede van den voor ganger gaf de heer Falk een paraphrase over „Dankt nu allen God", „Wilt heden nu treden" en „Wien Neêrlandsch Bloed" ten beste. Ds. Erdman ving zijn rede aan met te wij zen op de zeldzame beteekenis van dit jubi leum van H.M. de Koningin en op de viering ervan. Overal waar het Nederlandsch gespro ken wordt herdenkt men op dezen avond in de bedehuizen dit zeldzame jubileum. De wereld is vol van oorlogsgerucht en wapengekletter en alom zi-et men in het buitenland met een blik vol benijding naar ons kleine landje, waai* „rustig te midden der woelende baren" een vorstin 40 jaren zegenrijk regeert. God, Oranje en Nederland vormen een heilige band, een band die 350 jaar geleden gesmeed is gewor den. Door den Vader des Vaderlands zijn de grondslagen tot dien band, die volk en Oranje verbindt, gelegd door zijn strijd om de vrij heden van het volksbestaan, vrijheden, welke een kostbaar goed vormden en nog vormen en welk kostbaar bezit door ons Oranjehuis, thans in de persoon van H.M. de Koningin, steeds gehandhaafd werden. De troon van Oranje staat daarom heden vaster dan ooit. Spr. wees er op, hoe gelukkig ons volk zich prijzen mag met het bezit van zulk een vorstenhuis. En hoe dankbaar jegens Hem die het Nederlandsche volk dit bewind geschonken heeft. In korte trekken schetste ds. Erdman de voorbereiding tot het aanvaarden der re-gee ring door de Koningin en de voortreffelijke leiding van de Koningin-regentes tijdens haar regentschap om de jonge a.s. Koningin voor haar taak berekend te maken. De wensch, welke wijlen Koningin Emma bij haar aftre den uitsprak, is rijkelijk vervuld geworden: „Moge een klein land groot zijn in alles waar in een klein land groot kan zijn en de band tusschen het koningshuis en het volk nauwer aaneengesloten worden." Oranje kan nooit genoeg doen voor Neder land zeide eens Willem de Derde en deze woorden heeft H.M. de Koningin tot haar levensprogram gemaakt. Haar invloed is groot waar het de staatszaken in Nederland betreft en daarbij kan zij haar gezag laten gelden en wordt haar stem ook gehoord buiten onze grenzen. Ds. Erdman zette daarna uitvoerig uiteen welk een intensieve voorstandster van den Vrede onze Koningin is. „Mijn volk veraf schuwt den oorlog" waren haar eerste woorden in het bekende telegram aan president Roose velt. Het schoonste van haar leven, zeide de voorganger, is echter wel haar geloofsleven, Zij is in waarheid een protestantsche Vorstin, een geloovige Koningin. Het bezit van dat ge loof heeft haar mogen sterken in de donkere dagen van haar leven. Inderdaad is haar leven een afspiegeling van de door haar gebezigde woorden „Christ avant tout Christus voor alles". Ds. Erdman besloot zijn herdenkingsrede met het aanhalen van den bekenden wensch: „Dat 's Heeren zegen op U daal'." De directeur van „Looft den Heer" leverde een mooie bewerking van Psalm 134 (Alles wat adem heeft love den Heer), dat met Roeske's Huldezang aan de Koningin door het koor ge zongen werd. Dit laatste lied, voor koor met orgelbegeleiding, is een echte gelegenheids compositie. Psalm 89 7, „Hoe zalig is het Volk", werd daarna gemeenschappelijk ge zongen. Het koor voerde daarna nog uit Han del's Zegekoor uit het oratorium De Messias en Gezang 96 van Nieland. Voordat ds. Erdman met het geven van het Votum dezen kerkdienst sloot, hebben allen gezamenlijk ons Wilhelmus gezongen. Demonstraties IJmuider Reddingsbrigade. Gewaagde en geslaagde oefeningen. Begunstigd door prachtig zomerweer hadden de demonstraties in reddend zwemmen, uitge voerd door de IJ.R.B., de Wijk a. Zeeër red dingsbrigade en de E.H.B.O. brigade van het Hoogovenbedrijf, een bij uitstek geslaagd verloop. De plaats van handeling, het kanaal langs de buizenfabriek bleek ideaal. Het vrij talrijk opgekomen publiek volgde het gebcdene met aandacht en amuseerde zich kostelijk bij de ter afwisseling ingelaschte nummers, zooals hinderniszwemmen en kano steekspel. Een luid applaus beloonde vaak de prestaties der zwemmers. Begonnen werd met een staaltje van durf, n.l. het springen van de 10 M. hooge brug over het kanaal. Negen heeren verrichtten zonder aarzeling den geduchten sprong, daarmede be wijzende, dat een reddend zwemmer m geval van nood voor niets terugdeinzen. Hierna werden de verschillende vervoer- en reddingsgrepen door 6 dames gedemonstreerd. Het kano-steekspel, waaraan door 12 leden werd deelgenomen, was vaak komisch. Win naars werden de dames Aeda en Prins en de heer v. d. Kant. Het nummer hinderniszwemmen, dat zeer zwaar was, verliep eveneens vlot. 24 leden na men er aan deel. Winnaars werden; van de dames: mej. C. Gillissen en mej. Haanepen en van de heeren: J. P. v. d. Bos en E. Hinrichs, die resp. als eerste en tweede aankwamen. Als „pièce de résistance" werd daarna een auto-cabine tewater gelaten, waarin een pop was geplaatst. Gedemonstreerd zou worden een redding uit een tewater geraakte auto. De zachte, modderige grond deed echter de cabine zoodanig verzakken, dat het den beiden duikers, v. d. Bos en Haanepen, ontzaglijk veel moeite kostte om de deuren te openen en de pop naar boven te brengen. Na afloop der demonstratie vond de prijs uitreiking plaats. De beker, geschonken door de Directie der Hoogovens, viel ten deel aan den heer J. P. v. d. Bos, de medaille, geschonken door de be- ambtenvereeniging van het Hoogovenbedrijf „De Gieteling", aan den heer E. Hinrichs. Mej. A. Haanepen ontving den beker van de IJ.R.B. en mej. C. Gillissen de medaille, beschikbaar gesteld door de W. a. Z. R. B. Aan den jeugdigen deelnemer, D. Cordia, viel ten deel een wandpaneeltje, eveneens ge schonken door het Hoogovenbedrijf. De tweede en derde prijswinnaars werden verblijd met snuisterijen en sigaren. De heer A. J. Meijerink. propagandist van den Ned. Bond tot Redding van drenkelingen, sprak, na afloop der demonstraties, een opwek kend woord tot de toeschouwers. De voorzitter der IJ.R.B., de heer A. P. Bak ker, richtte een woord van dank tot de deel nemende vereenigingen en in het bijzonder tot de directie van de Hoogovens, die zoo uit stekend gastvrijheid en medewerking wist te verleenen. Hierop werd nog het woord gevoerd door den heer Demmers, chef der Sociale Afdeeling van het Hoogovenbedrijf, die er den nadruk op legde, dat de Hoogoven-menschen zich in den familiekring der IJ.R.B. reeds danig thuis- voelen en den prettigen geest en samenwer king ten zeerste waardeeren. Op verzoek van den heer Demmers, begaven bestuur en leden zich naar het Casino, waar bij een kopje koffie nog even werd nagepraat. Als propaganda voor het reddend zwemmen kunnen de deelnemende vereenigingen op een geslaagden middag terugzien. Een Protestantsch-Militair Tehuis in Oud-IJmuiden? Naar wij vernemen bestaan er plannen om te komen tot het stichten van een protestantsch-ehristelijk militair tehuis, waartoe de medewerking van den Bond dezer tehuizen is ingeroepen. Na het R.K. militaire tehuis zal deze gemeente dus weldra ook eea Hervormde „instuif" voor dit doel bezitten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1