Rusland in het Noorden Westen en Verre Oosten J Geschenk van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen voor de Koningin. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 1038 m.42 In de Oekraïne schijnt de toestand gespannen te zijn, vooral nu geble ken is, dat de soldaten uit dit ge bied tijdens de schermutselingen met de Japanners nabij Tsjang- koefeng gebrek aan moed, tucht en discipline demonstreerden. Zal Bliicher, Rusland's grootste organ! sator, van zijn post in het Verre Oosten geroepen worden om de macht van Rusland in de Oekraïne te herstellen? (Van onzen Russischen correspondent) EIND Augustus dreven met den Oosten wind dikke rookwolken uit Rusland over Finland, Estland en Skandinavië tot aan den Atlantischen Oceaan toe. In Narwa was de rook zóó dicht, dat de be woners met tranende oogen rondliepen. In Wiborg was de windkracht 8 a 9, zoodat des middags om twee uur de zon achter een dik ken, ondoordringbaren rooksluier schuil ging. Een piloot van de Aero-Transport-Maat- schappij, luitenant Claes-Smith, deelde mede, dat hij gedurende zijn vlucht naar Moskou op 29 Augustus 3500 meter hoog had moeten vlie gen om een eenigszins vrij uitzicht te hebben. Deze luitenant Smith vertelde, dat het een zeer merkwaardige sensatie was urenlang over in rook gehulde Russische gebieden te vlie gen en hier en daar den rooden gloed van de laaiende vlammenzee te zien. Maarschalk Blücher. Kapitein-vlieger V. Lippanen, die op 29 Augustus van Helsingfors naar Malmö vloog, ondervond groote moeilijkheden. Hij moest tot 2000 meter klimmen om zich behoorlijk te oriënteeren. Vooral boven Estland hing de rook dicht én de landing'te Reval nofemde dé vlieger .een Sprong in hét duister. Op 1 September werd bekend gemaakt; dat er op een tweetal plaatsen boschbranderi wa ren uitgebroken, n.l. nabij Rybinsk, het noordelijkste gedeelte, van -het Wolgagebied, 200 k.m .ten noordoosten van Moskou en na bij de Loegarivier aan de Estlandsche grens. Al moet de oorzaak van deze reusachtige branden in Rusland ook op klimatologisch gebied gezocht worden, de gevolgen kunnen toch van groote politieke beteekenis zijn. Stellig zullen deze branden een minder gun- stigen indruk gemaakt hebben op Charles Lindbergh, die de laatste twee weken van Augustus in Rusland verblijf heeft gehouden ten einde de mogelijkheden van een luchtlijn Moskou-Alaska-New York te bestudeeren. Hij bezocht ook de groote Russische vliegtuigfa brieken en de voornaamste vliegvelden. In Moskou zou men hem zelfs voorgesteld heb ben om met ingang van 1 Januari 1939 voor den tijd van 5 jaar de leiding op zich te ne men van de groote Russische luchtlijnen. Op 28 Augustus kwam Lindbergh in Kiew, be zocht daar de militaire luchtvaartafdeeling en ondernam enkele belangrijke vluchten. Reeds twee dagen later vloog Lindbergh met zijn echtgenoote naar Odessa, waarna hij Rusland verliet. Lindbergh heeft ook den tijd gevonden om aanwezig te zijn bij een hartoperatie, welke door prof. Smirnof in Moskou's grootste zie kenhuis, bij een arbeider verricht werd. Twee Nieuwe Lathyrus „Prinses Beatrix". Het heeft Prinses Juliana en Prins Bernhard behaagd, toestemming te geven aan de nieuwe Lathyrus variëteit K4, welke door de N.V. T.I. „Enchantress" v.h. H. Carlée, Haarlem, op de speciale Lathyrustentoonstelling op het Kasteel „Nijenrode" te Breukelen was inge zonden en bekroond werd met de zilveren medaille van de Ned. Lathyrus Vereeniging voor de beste nieuwigheid voor 1939, den naam te geven van Prinses Beatrix. arbeiders, die beiden te veel gedronken had den, waren n.l. aan het twisten geraakt, het geen op een steekpartij uitliep. Een hunner werd in de borst gestoken, waarbij ook zijn hart geraakt werd. Het door prof. Smirnof vervaardigde kunstmatige hart hield den bloedsomloop van den patiënt aan den gang, terwijl de chirurg het beschadigde hart be handelde en de daaraan toegebrachte wonde heelde. Drie uur duurde de operatie en het succes zou volkomen zijn. Charles Lind bergh zou den Moskouschen chirurg voorts de werking van het door hem en Carrell ge construeerde kunstmatige hart uiteengezet hebben. Hoe dit ook zij, het bezoek van Ame- rika's beroemden vlieger was voor Rusland een groote gebeurtenis en het kan voor de ontwikkeling van de Russisch-Amerikaansche betrekkingen van groote beteekenis zijn. Het Witte Zeekanaal TTN het Noorden van Rusland blijkt het Wit- -11- te Zee-kanaal, de verbinding tusschen Moskou en de Witte Zee, zich in gunstigen zin te ontwikkelen. Bepaalde gedeelten, die tot nu toe verwaarloosd waren, moesten eerst ver beterd worden, terwijl de totale diepte op ruim acht meter gebracht is. De 37 vliegtuig bases, die noordelijk van Petersburg liggen, bezitten thans ook alle watervliegtuigen, want overal zijn er thans meren of is er water. Een groot aantal radiostations is in dit gebied ge bouwd. Wat de spoorlijnen betreft van de voornaamste verbinding Leningrad-Moer- mansk gaan twee aftakkingen naar de Fin- sche grens: Parandowa-Oetoea en Petrasa- wodsk-Repola. Deze beide lijnen hebben de zelfde breedte als de Finsche spoorlijnen. Beter kan men de strategische beteekenis niet typeeren. Aan de regeering zijn indertijd enkele plan nen voorgelegd ter uitbreiding van het spoor wegnet. Twee van deze plannen zijn thans goedgekeurd: le. De aanleg van een lijn van den mond van het Witte Zee-Kanaal (Sorozkoje) naar Kotlas en Perm. 2e. De aanleg van een lijn van de uitmon ding van het Witte Zee-Kanaal in het One- gameer naar Wologda en Moskou. De bevolking van het geheele Noordelijke gebied neemt niet alleen in materieel op zicht en in beschaving toe neen, zij groeit ook aanzienlijk. Moermansk bijv. telde voor den wereldoorlog nauwelijks 3000 inwoners. In 1936 bedroeg dit 100.000 en op 1 April 1938 zelfs 148.000. 's GRAVENHAGE 9 September Ter ge- j legenheid van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Konnigin heeft de Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen, ver tegenwoordigd door het dagelijksch bestuur, bestaande uit de dames Ch.-Neijtzell de Wilde Mac Gillavry, presidente, M. J. Brauns Schagen, vice-presidente en mr. D. R E. Op- penheimerBelinfante, secretaresse op 9 September in het paleis op den Dam een hul deblijk aan H. M. de Koningin aangeboden van huisvrouwclijk karakter. De vereeniging heeft n.l. een herdenkingstafellaken met bij passende servetten laten weven, waarin ver schillende oranjemotieven zijn' verwerkt. De aanbieding had plaats met een korte toespraak van de presidente, waarin zij de bedoeling uiteenzette, die in het ontwerp is tot uiting gebracht. En de Oekraïne Hp ERWIJL uit het noorden van Rusland dus gunstige berichten komen, schijnt in de Oekraïne de toestand heel wat meer ge spannen te zijn. Tusschen maarschalk Wp- rosjilof en Mèhlis, den chef van dé troepen in de Oekraïne, - zou een ernstig meemngs- versehil gerezépi zijn. Tijdens de Japansch- Russische schermutselingen te Tsjangkoefeng zouden de troepen uit de Oekraïne, althans volgens mededèelingen van maarschalk Blücher, een leelijk gebrek aan moéd, tucht en discipline getoond hebben. Vooral de manschappen yan de artillerie en de pantser wagens zouden van minderwaardig gehalte geweest zijn. Blücher spreekt zelfs van deser ties, terwijl bovendien enkele gebeurtenissen van den laatsten tijd bewezen zouden hebben, dat het leger in de Oekraïne niet op peil ge bracht is. Kossior, de vertegenwoordiger van Molotof en eerste secretaris van de Sovjetpar tij in Kiew viel daarbij op door zijn vreemd gedrag. Op 1 April 1938 werd hij gearresteerd en naar de Ljubjanka-gevangenis overge bracht. Toen hij op de een of andere wijze lucht kreeg van de moeilijkheden van Mehlis, ging hij in hongerstaking, waarop prompt be vel gegeven werd hem desnoods kunstmatig te voeden, aangezien hij bij het verdere onder zoek waarschijnlijk nog een groote rol te spe len krijgt. De gang van zaken baart echter eenlge moeilijkheden, want Mehlis is vroeger secretaris van Stalin geweest en het is mo gelijk, dat hij nog in verbinding staat met Rusland's dictator. Merkwaardig hierbij is ook, dat Stalin zwijgt als het graf en alleen pogingen heeft aangewend zijn naam in deze affaire niet te doen noemen. In verband met het bovenstaande is aan buitenlanders verboden Kiew te bezoeken. Het geheele district, aan den rechteroever van de Dnjepr gelegen, is door speciale af deelingen van de G.P.Oe bezet. In 12 kiesdistricten in de Oekraïne is de jeugd streng verboden zich van hun woonplaatsen te verwijderen of zon der verlof te verhuizen. In Kiew zijn tallooze personen gearresteerd, omdat zij er van ver dacht worden een geheime organisatie tegen de Russische regeering te hebben willen stich ten. Ook de radio-omroepen worden streng gecontroleerd. De toestand in de Oekraïne schijnt zelfs zoo moeilijk te zijn, dat alleen Rusland's grootste organisator en dat is maarschalk Blücher! nog redding zou kun nen brengen. Overigens kan men in het noe men van diens naam ook een poging zien om Blücher weg te halen van zijn machtigen post in het Verre Oosten. Blücher was op 16 Augustus voor het laatst in Moskou, toen in het Kremlin de beslissen de vergadering over den toestand in het Verre Oosten plaats had. Behalve Blücher namen Stalin, Molotof, Worosjilof, Litwinof, Fedko en anderen aan de beraadslaging deel. Eenstem mig werd besloten vast te houden aan de grenzen, zooals deze in het verdrag van Hoentjoeng in 1886 bepaald waren. Maar schalk Blücher kreeg de opdracht den op 11 Augustus gesloten wapenstilstand te eerbie digen. Nadat dit besluit gevallen was keerde maarschalk Blücher naar Chabarowsk terug. Van deze plaats uit leidt hij, evenals vroeger, de hulp aan en de uitrusting van het Chinee- sche leger. Sinds 1 Juli 1938 zijn thans 1300 Russische officieren naar China gegaan. Bovendien werden in China 350 Chineesche vliegers, waarnemers, radio-telegrafisten enz. enz. op geleid. In 26 Russische garnizoenen bevon den zich voorts 800 Chineesche officieren, die verscheidene manoeuvres mede maakten. Na deze manoeuvres doorliepen en doorloopen zij een theoretischen cursus, welke een maand duurt om dan weer naar hun regimenten in China terug te keeren. Zóó arbeidt het ge weldige Russische rijk in verschillende rich tingen, In Noord-Europa, aan de Westgrens en in het Verre Oosten.... K. TIANDER. (Nadruk verboden). r*- DUITSCIIE RIJKSPERSCHEF FULMINEERT TEGEN DEN „PERSLEUGEN" Op het Partij con gres der N. S. D. A. P. te Neurenberg, heeft de rijksperschef dr. Dietrich gisteren een. rede gehouden over het onder werp „Strijd tegen den persleugen". De persleugen, aldus Dietrich, is een der grootste gevaren van den laatsten tijd. Duitseh land heeft tezamen met Italië den vinger ge legd op deze open wonde aan het lichaam der beschaafde volken. Wij hebben den strijd tegen de „hydra der berichtenvervalsching" aange bonden. Na verklaard te hebben, dat deze campagne in de democratische wereld geen weerklank heeft gevonden, protesteerde Die trich heftig tegen de „Leugenberichten" in de pers. O.a. protesteerde hij tegen de voorstel ling, dat de inlijving van Oostenrijk door over weldiging zou zijn verkregen. De staatslieden der democratieën bestrijden niet, dat de persleugen een wereldgevaar vormt, zeide Dietrich, zij klagen over de uit wassen en manen tot inzicht. Doch niemand handelt. Dietrich beschuldigde verder de democratie ervan de vrijheid misbruikt en in dienst van den leugen te hebben gesteld. Twintig millioen ondersteunden in de Ver. Staten. WASHINGTON, 9 September. (D.N.B.) Van officieele zijde is gisteren bekend gemaakt, dat ongeveer 20.8 millioen personen in Juli in den een of anderen vorm openbare ondersteuning hebben genoten. Het totale aantal der onder steuning trekkende gezinnen is, vergeleken met Juni, gestegen met ongeveer IV2 pet. In de op 27 Augustus geëindigde week wa ren 3.067.000 werkloozen bij de werkverschaf- fingswerken te werk gesteld, hetgeen 28.000 meer is dan In de voorafgaande week. EXAMENS. EXAMENS MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. HAARLEM, Vrijdag. Op 7 September hadden de herexamens plaats. Sedert de vorige opgave werden nog tot de M. T. S. toegelaten, de navolgende leerlingen: Tot de afdeeling Bouwkunde tweede studie jaar: R. H. v. d. Vlerk/Leiden. Tot de afdeeling Weg- en Waterbouwkun de. tweede studiejaar: M. Cramer, Haarlem; A.S. Dbcen, Beverwijk., Tot dè afdeeling Electrotechniek, tweede studiejaar: J. A;='"dè H^n^,Haarlejn; A. Wes- terveld, Heemstede. Tot de afdeeling Bouwkunde, derde studie jaar: P. C. Cornelissén, Haarlem.. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde, der de studiejaar: G. ,J. Scholtens.' Santpoort; C. W. SchÖnfeld, 's Gravenhage; P A. v.:d. Werf, 'sGravenhage. Tot de afdeeling Scheepsbouwkundé, derde studiejaar: Th. R. J. Oltmans, Apeldoorn. Bevorderd tot en geplaatst in het laatste studiejaar: Afdeeling Bouwkunde: A. J. Brands, En schedé; W. J. Derx, J. M. v. Gasteren, Haar lem; G. R. Gerrits, 'sGravenhage; L. Hen driks, Santpoort; F. H. Houtkamp, Haarlem; P. A. Leemhuis, Bloemendaal; A. G. Postma, Deventer; J. G. F. Swemle, Hiilegom; J. Zee man, Amsterdam. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: H. Camstra, Deventer; W. v. d. Eyk, Haarlem; W. Fehres, Haarlem; M. Glimmerveen, Am sterdam; A. Hofman, Haarlem; J. G. A. Huit- ker, 'sGravenhage; Y. Inpijn, Haarlem; P. J. Jongens, Alkmaar; M. F. Koert, Oegstgeest; L. Kuiper, Hiilegom; M. W. Melchers, Am sterdam; J. Nugteren, J. E. Panman, Haar lem; F. v. Praagh, 's Gravenhage; J. Prins, IJmuiden; A. Stroeve, 'sGravenhage; J. Ver kerk. Santpoort; J. Visser, Hengelo, O.; J. H. Zwart, Dordrecht. Afdeeling Werktuigbouwkunde: A. Andela, Heemstede; P. J. Barnhom, J. Blickman. 'sGravenhage; J. Brinkers, 'sGravenhage; K. Buitenhuis, Heemstede; J. J. Derr, Heem stede; J. J. L. Duyvendak, Oestgeest; F. v. Hout, Haarlem; D. Ingerman, Heemstede; P. J. Keyman, Alkmaar; J. Kilngen, Haarlem; J. v. d. Land. Bloemendaal; B. H. Langerïjs, Haarlem, S. Lisser, Haarlem; C. A. Lukaart, N. P. v. d. Meulen, Haarlem; C. A. Oosterhuis. 'sGravenhage; F. A. Pulle, 'sGravenhage; M. G. v. d. Steeg, 's Gravenhage; A. Stevenhagen, Haarlem; J. Verkroost, Haarlem; J. D. Wol- sink, Hengelo O. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: J. M. Bak ker, Nieuw Vennep; W. H. Kruissink, Koe- kange; C. P. Leersnijder, J. A. Lok, Haarlem; H. Mühlnickel, Haarlem; J. Schaap, Bever wijk; W. Schalken, Heemstede; M. J. Schik- ker, Oosterbeek; H. M. Schimmelpenning, Overveen; S. Schuilwerve, Rijswijk; J. A. Ve- lentijn, H. P. Valentijn, Haarlem. Afdeeling ElectrotechniekJ. Boogaarts, Leiden; A. B. Bronkhorst, Haarlem; H. J. M. Fischer, Alkmaar; R. v. Graft, St. Pancras; F. M. Hauber, Haarlem; S. J. Helling, Heem stede; L. Kooreman, Haarlem; H. Loven, Rijs wijk; H. de Mare, 's Gravenhage; W. v. d. Mark Haarlem; B. H. W. Mulder, Voorburg; A. Nijhuis, 'sGravenhage; J. C.Roelofs, Haar lem; G. C. Roelse, Apeldoorn; J. Schippérs, Voorburg; B. S. Sieswerda, Wieringerwaard; H. A. E. Spaanenburg, Deventer; A. H. Tom- son, Scheveningen; L. C. Verspoor, 's Gar- venhage; D. H. Wijcma, Heemstede; M. W. Zon neveld, IJmuiden. Afdeeling Scheepsbouwkunde: P. Dozy, Haarlem; P. J. v. d. Giessen, Krimpen a. d. IJsel; A. van 't Hoofd, Aerdenhout; G. W. Pieterse, W. Snel, Haarlem; R. J. Voest, Am sterdam; J. Vonk, Haarlem; A. H. v. Wolzo- gen Kuhr, Bloemendaal. Nog toegelaten werden in het eerste stu diejaar: Afdeeling Bouwkunde: H. Horjus, Bakkum. Afdeeling Werktuigbouwkunde: J. v. d. Bruggen, Haarlem; F. C. Coos, Wassenaar; J. H. Rijnhart, Overveen. Afdeeling Electrotechniek: A. W. Rijkeboer, Haarlem; A. G. Stoll, Oldenzaal. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: A. Keus, Haarlem. Nog toegelaten tot het tweede studiejaar: Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: F. L Struyk, Haarlem. Koning Boris en koningin Johanna van Bulgarije zijn deze week te Londen aangekomen voor een onofficiëel bezoek aan de Britsche hoofdstad. iVOERANMA ZONDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Neder- duitsch Hervormde Kerkdienst. 11.50 Toespraak „Nog twee weken". 12.00 Het woord van de week. 12.05 Orgel en viool. 12.30 Schilderijbe spreking. 12.45 De Twilight Serenaders. 1.30 Causerie. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boeken halfuur. 2.30 Vioolvoordracht met pianobege leiding. 3.00 Het Omroeporkest mmv. solisten en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Esmeralda. 6.30 Sport- uitzending. 6.45 Sportnieuws ANP, gramofoon muziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Noviteiten- orkest mmv. solisten. 8.00 Berichten ANP. en mededeelingen. 8.15 Het Residentie-orkest mmv. soliste. 9.15 Radio journaal. 9.30 Het Amu sementsorkest mmv. de AVRO-Girls en de „International Three". 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Het AVRO-Aeolianorkest (e.o.). HILVERSUM n 301,5 en 415,5 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO, 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.20 Doopsgezinde kerkdienst. Hier na: Orgelconcert. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Boekbespreking). 2.00 Vragen beantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 KRO-orkest mmv. soliste. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 4.555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gerefor meerde Kerkdienst. Hierna; Orgelconcert, -7.15 iGeiwijde muziek..(gr.pl.). 7.45 .Causerie namens ,de Natipng-le R.K. Commissie, voor de. Jeugd- wèïÉloozenzorg..' 8,05 Berichten ANP en mède- .dèelingen. 8.15 Reportage ter gelegenheid van het 40-jarig Regeermgsjubileum van H.M-. Ko ningin Wilhelmiiia (gr.opn.) 9.30 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.00—11.30 Esperantólezing. DROITWICH 1500 M. 12.35 Het Walford Hyden Zigeunerorkest. I.20 Militair orkest. 1.50 Ch. Ernesco's kwintet. 2.20 BBC-Schotsch orkest. 3.20 E. Pini's Tango orkest en soliste. 4.00 Pianovoordracht. 4.20 Zang. 4.50 De Alphas. 5.20 Archeologische cau serie. 5.40 Het Stratton strijkkwartet. 6.20 Filmpraatje. 6.35 Gilb. Stacey's sextet. 7.10 8.10 BBC-orkest. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefda- digheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Radiotoo neel met muziek. 10.10 Mantovani's Tipica- orkest. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.05 Pontificale Mis (uit Tsjecho-Slowakije). 12.05 Orgelconcert. 12.40 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gra mofoonmuziek. 3.20 Het Warms-orkest. 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordracht. 4.50 Zang. 5.05 Cellovoordracht. 5.20 Variété-programma. 7.52 Willy Pradys' orkest. 8.35 Zang. 8.50 Orkest concert mmv. solisten, en declamatie. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. II.05 Het Westduitsch Strijkkwartet. 11.50 Parade. 4.20 Omroep-Amusementsorkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Omroeporkest en solis ten. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Omroep- kleinorkest en het Walter Raatze-kwintet. 12.303.20 Omroepdansorkest en solisten, man doline-orkest en het Omroeporkest. BRUSSEL 322 M. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang en orgel. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 en 1.30—2.20 A. Felleman's orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.05 Het koor „De Marxkring". 3.35 Gramofoonmu ziek. 3.50 Vervolg koorconcert. 4.20 en 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 en 6.20 Omroepdans orkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Om- roepkleinorkest, gemengd koor en solist. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20—12.20 Populair con cert. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Het Ed. Loi- seau-orkest. 10.50 Bioscooporgelspel. 11.05 Ver volg concert mmv. solist, 11.35 Pianovoordracht. 11.50 Vervolg concert. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 2.202.35 Zang. 2.50 en 3.10 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.00 Lucien Hirsch en zijn orkest. 6,25 Gramofoon muziek. 6.35 Zang. 6.50 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest en -koor mmv. solist. 10.30 Jean Omer en zijn orkest. 11.20, 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Oude muziek. 8.20 Berichten. 8.35 On bekend. 10.20 Berichten. 10.40 Pianovoordracht. 11.05 Berichten. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.202.20 Nachtconcert (gr. opn.). (1.151.26 Tij dseïn) MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.), 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie, 10.40 Cello en piano. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Or gelspel. 12.00 „Esmeralda". (Om 12.15 Berich ten). 12.45 VARA-orkest; 1.30 Gramofoonmu ziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgel en zang. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Muzikale cause rie en gramofoonmuziek. 7.10 Causerie „1938 Het begin der kortegolfperlode". 7.30 -tv, concert. 7.50 Gramofoonmuziek. S.öf» sWJi SOS-berichten. 8.03 Berichten A.Np stif VARA-Orkest. 8.45 Declamatie. 9.00 vêrv 1 concert. 9.30 „Fantasia". 10.00 Bericht!. A.N.P. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 Acpa deonsextet. 10.50 Gramofoonmuziek HILVERSUM H, 301,5 en 415.5 M. NCRV .-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichte gramofoonmuziek. (9.30 Gelukwenschen) ïn^ Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur 11'^ Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gr mofoonmuziek. 12.30 De Gooilanders. in pauze: Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de sch°e len. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Vragend antwoording over kamerplanten. 3.40 G°e" mofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram foonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofomï* foonm. 5.15 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoon muziek. 6.30 Vragenuur. (7.00 Berichten) 74s Reportage, eventueel gramofoonmuziek Rnn Berichten A.N.P.. herhaling SOS-berichtp 8.15 Leger des Heils-samenkomst. 9.15 De to delaars. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Zan» pianobegeleiding. 10.45 Gymnastiekles c 11m Kamermuziek 11.25 Gramofoonmuziek p0 11.50 Schriftlezing. a- DROITWICH. 1510 M. 11.25 Zang. 11.50 Orgelspel. 12.20 Gramoforoi muziek. 12.55 BBC-Weisorkest, m.m.v. solist 1.50 Dansmuziek (Gr.pl.) 2.35 Pianovoordracht 3.20 L. Voselli's Hongaarsch orkest. 4.05 Zan? aan den vleugel. 4.20 Gramofoonmuziek 43I Causerie „The Mad Mullah of Somaliland" 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Fluitvoordrachf 5.40 Fred Hartley's Sextet en solist. 6.20 Be richten. 6.45 Zang en piano. 7.20 Jay Wilbur's Band en solisten. 8.05 Pianosoli. 8.20 Cause rie „Birth of a hurricane". 8.35 BBC-Symphtü nie-orkest en solisten. 9.40 De BBC-Zangers" 10.00 Berichten. 10,25 Causerie „The nast' week". 10.40 BBC-orkest. 11.30 Mevr. S Hamer en haar Band. 11.50 Dansmuziek (Gr- platen). RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek. 150 Zang. 2.05 en 3.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Het Belgisch kwartet A. Clavier. 5.20 Het Glar- dino-orkest. 6.20 Pianovoordracht. 6,35 Gra mofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.35 Gramofoonmul ziek. 8.35 Zang. 8.50 Opera Orpheus", li 35 Radiotooneel in het Esperanto. KEULEN 456 M. 6.50 en 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Trio- concert. 12.20 Nedersaksenorkest m.m.v. so list. 2.20 Concert. 5.20 Omroeporkest ni.mv solisten. 7.20 Sluiting van het Partijcongres' 9.30 Omroeporkest. 10.35 Gramofoonmuziek' 10.50 Omroep-Amusementsorkest. 12.20 Tap^ toe. 1.05 Omroeporkest en solisten (Gr.opn) BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Popu lair concert. 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.20 Cabaretprogramma. 10.30 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om« roepsalonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Populair concert. 5.20 en 5.50 Gramofoonmu ziek. 6.35 Omroepsalonorkest en soliste. 7.35 .Gramofoonmuziek. 8.20 Operette „Fidélité". 8.50 Omroepsymphonie-orkest en solist. 10.10 en 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Zie Keulen. 9.20 Berichten. 9.30 Om roeporkest m.m.v. solist. 10.20 Berichten. 10.40 Solistenconcert. 11.05 Berichten. 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Taptoe. 1.05 Gramofoonmu ziek. 1.15 Tijdsein. 1.26 Nachtconcert. Sportieve japon. Een bijzonder leuk japonnetje voor vrouwen of meisjes met slanke figuurtjes is deze deux- pièces, waaronder een vestje van ander mate riaal gedragen wordt, De rok valt een weinig klokkend (de groote mode op het oogenblik). De blouse is bijzonder aardig van vorm; de kleine pandjes van voren slaan om in zakjes. Aan den rugkant is een schouderpas gemaakt. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 centi meter breedte. Men kan soepele wollen stol of zijde kiezen. Het patroon is te verkrijgen in maat 42; bovenwijdte 96 centimeter, taillewijdte 74 cen timeter en heupwijdte 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een wee* /erkrijgbaar bij de bijkantoren Kennemer- laan 42 IJmuiden; Breestraat 29 Beverwijs»

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2