WAAR ALLER OOCEN OP GERICHT ZIJN Tal van ernstige incidenten. Eenige bijzonderheden over land en bevolking Tsjecho-Slowakije en zijn hoofdstad Praag Verscheidene dooien, WOENSDAG f4 SEPTEMBER 193S Engelsche defensieministers en stafofficieren beraadslagen. De defensie-ministers, Inskip, Hoare, Be- lisha, Duff Cooper en Kingsley Wood heb ben zich Dinsdagavond naar Downingstreet begeven, om te beraadslagen met de andere ministers. Bij de besprekingen waren ook ze kere chefs van den staf, onder wie Lord Gort, chef van den generaJen staf, aanwezig. Dc Duitsche pers blijft fel. De Duitsche pers maakt met verbittering melding van de incidenten, waarbij Sudeten- Duitschers om het leven gekomen zijn. De „Angriff" schrijft boven zijn berichten „De maat is vol". De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Het antwoord der Tsjechen op Hit- Iers rede is de moord op drie Sudeten Duit- schers en de afkondiging van het standrecht in Sudeten-Duitsche steden". Het „Berliner Tageblatt" verklaart, dat Praag een „bijdra ge" heeft geleverd en de ergste verwachtingen gerechtvaardigd heeft. De „Times", die het gewaagd heeft de rede van den Fürer onzin nig en pervers te noemen, heeft een vreese- lijk antwoord gekregen. De „Nachtausgabe" eischt: „onmiddellijke en volledige bevrijding der Sudeten Duit- schers over hun politieken wil, den waarborg, dat zij naar dien wil voortaan kunnen leven en in het belang van den vrede hetzelfde voor alle andere volksgroepen in Tsjecho Slo wakije". Mariënbad leek geheel in handen der Henleinisten. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Eger, dat toen de arbeiders tegen acht uur de fa brieken binnen gingen en zich groote groe pen kinderen op weg naar school bevonden, plotseling op het marktplein waar juist jaar markt wordt gehouden door verscheiden manschappen der Staatspolitie eenige scho ten op de menigte werden gelost. Daarbij werd de 40-jarige Miklas Gibner gedood. Zes andere voorbijgangers liepen ernstige won den op. De toegang tot het marktplein en daar mede tot de jaarmarkt is afgezet. De koop vrouwen braken in allerijl haar kraampjes af. Direct werden te Eger alle bedrijven en zaken gesloten en de schoolkinderen naar huis gezonden. Om negen uur trokken mili tairen de stad binnen. Zij verspreidden volksoploopen. Er stonden acht pantser auto's gereed. Voortdurend heeft de corres pondent op straat hooren schieten. De Su deten Duitsche partij heeft bevolen, dat de bewoners zich niet op straat moeten begeven. Voorts meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat te Marianske Lazne (Mariënbad) Dins dagochtend te elf uur alle winkels en kanto ren gesloten zijn. De politie is, aldus het Duit sche bureau, teruggetrokken en het verkeer wordt geregeld door leden van den F.S. met een hakenkruisband om den arm. Ook de militairen zijn teruggetrokken. Nog slechts een kleine afdeeling staatspolitie ligt in de kazerne. Havas meldt, dat te Gottesgabe (Bozidar) in Noord-Bohemen de Su deten-Duitschers het postkantoor bezet en verwoest hebben. Alle tele foonkabels werden vernield. Een ernstig incident heeft zich voorts, naar Reuter meldt, voorgedaan te Falkenau. Daar zijn drie gendar mes door Sudeten Duitschers dood geschoten. Het Sudeten Duitsche persbureau meldt uit Kaschau, dat na een betoo ging op het marktplein welke volko men rustig verliep,, de gendarmerie zonder voorafgaande waarschuwing een salvo gelost heeft op de vreed zaam naar huis gaande voetgangers. Er zijn drie dooden en een aanzien lijk aantal zwaar gewonden. Voorts meldt Havas, dat op het oogenblik dat te Aussig de hakenkruisvlag werd gehe- schen door de menigte op uitnoodiging van burgemeester Tausche de eed is afgelegd haar tot in den dood te verdedigen. De menigte riep vervolgens: „Wij danken onzen Führer, dat hij ons uit schande en ellende heeft ge holpen". Om elf uur hebben gisterochtend de Henleinisten te Mariënbad het consigne gegeven, dart alle winkels moesten sluiten en het werk in de fabrieken moest worden stopgezet. Aan de huizen werd de hakenkruis- vlag geheschen, burgers, een haken kruisband om hun arm, regelden ge durende twee uur het verkeer in plaats van de politie. De grootste Joodsche winkels zijn gesloten, de eigenaars hebben zich naar Praag begeven. De openbare diensten wer den niet belemmerd. Te Hasselbach heeft een inzittende ta; een auto uit het buitenland, die moest stop pen geschoten on een gendarme Daam schoten ook andere personen op de gendar merie. Te Nemanice hebben inzittenden vü een vrachtauto, die moest stilhouden, op dj gendarmerie geschoten. De politie beant woordde het vuur, doch moest zich terug trekken. Toen versterking aanrukte, vond men in de auto het lijk van den eigenaar,Tot degenen, die op de gendarmerie hebben ge schoten, behoorde de burgemeester van Mb nice. Te Perstein werd het station bezet door Henleinisten, die de hakenkruisvlag heschec. Te Bezdruzice zijn schoten gelost op gendarmerie en een Tsjechischen ambtenaar, Te Narz Nadohri zijn met stokken gewapen de Henleinisten de Tsjechische school enhet postkantoor binnengedrongen. Zij dwongen het onderwijzend personeel en de postambte naren den trein naar Praag te nemen, zon der dat deze menschen zelfs eenige ba?a? konden meenemen. De aanvallers schroef den: „Tsjechische honden hebben in 6 Duitsche land niets te maken". Te Mariën bad. te Karlsbad en in verscheidene ander» plaatsen waaien tallooze hakenkruisvlaggei Te Asch, het hoofdkwartier van Henlei; hebben gisteren 8000 personen betoogd, Tsje chische naamborden werden afgerukt, een agent werd van zijn motorrijwiel geworpen, zoodat hij ernstige verwondingen opliep, In de omgeving van Karlovy Vary werden tele foonleidingen doorgesneden. Te Loket zijn de arbeiders in staking gegaan, de kinderen gaan niet naar' school en de winkels zijn ge sloten. Vierduizend personen hebben Wet gedemonstreerd. Te Perstein hebben 1500 menschen be toogd. Van den kerktoren af werd op een mi litaire afdeeling geschoten, waardoor ea soldaat om het leven kwam. Ook een Hes- leinist werd hier gedood. Voorts zijn volgens Havas te Eger de ruiten van Tsjechische c Joodsche winkeliers vernield. Politie heef; a aanvallers met den gummiknuppel uiteen gejaagd. Drie gendarmes en een manifeste werden gewond. Te Vamdorf hebben zeson- zend personen geëischt, dat de grerisafslulc? geopend zou worden. De douane-beamott moesten zwichten en 500 personen begafë zich op Duitsch gebied. Volgens het laatste hedennacht dooi ons ontvangen Havas-bericht zijn bij de verschillende incidenten twadl dooden gevallen, t.w. 8 Tsjechen en i Duitschers. Uit Eger werd hedennacht tevens gerf dat in het Sudeten Duitsche gebied tj heerschte. De bevolking bevond zich in Slechts met een vrijgeleide van de mocht men zich op straat bevinden. Blijkens berichten uit Karlsbad is het keer hier en daar gestremd door den uittort' van Tsjechische en Joodsche vluchtelingen- Slowaken hernieuwen hun eisch- Delegatie naar den president. Het bestuur van de Slowaaksche Vol&P heeft gisteren onder voorzitterschap vati vice-voorzitter, dr. Tiso, te Pressburg «- derd en als zijn meening geuit, dat oe n chische regeering ook thans niet tot opi<®> van het Slowaaksche vraagstuk wil overs Het bestuur eisohte voor Slowakije zen tw en besloot een delegatie naar president JJ - te zenden om hem de eischen der pfllwl 'te leggen, EEN STADSBEELD TE PRAAG. De brug, met op den achtergrond liet Hrai E oogen der geheele wereld zijn tjji thans gericht op Tsjecho Slo- wakije en meer in het bijzonder op de gebieden bewoond door Sudeten- Duitschers, te weten Noord-Bohemen, Noord Moravië en SilesiëIn gespan nen aandacht volgt men de ontwikke ling der gebeurtenissen die in de laat ste dagen door de talrijke incidenten nog aan scherpte hebben gewonnen. Het land dat nu zoo zeer in het middelpunt aller belangstelling staat, de republiek Tsjecho Slowakije, werd in 1918 gevormd uit gedeelten van de vroegere Oostenryksch-Hongaaxsche monarchie en het door Duitschland afgestane Hultschiner landje. Het heeft volgende de tel ling van 1934 15.057.000 inwoners waarvan 65,8% Tsjecho Slowaken, 3.7% Roethenen. 0.6% Polen, 21.9% Duitschers, 4.7% Magyaren en 1.3% Joden. De bevolking Ls overwegend Katholiek; meer dan 70% der totale bevolking hangt de Katholieke Geloofsleer aan terwijl de Tsjecho Slowaaksche Kerk ongeveer 5% der bevolking omvat. Verder zijn er nog bijna 8% Evangelisten, terwijl het percentage Joden 2.4% bedraagt. Wijlen Thomas Masaryk. De begrenzing van het land van Masaryk, zooals men Tsjecho Slowakije dikwijls naai zij n eersten president Thomas Masaryk, die heden juist een jaar geleden stierf, noemt, is natuurlijk uit defensie-oogpunt van het groot ste belang. De republiek, die zich in W.O, richting, van het Fichtelgebergte tot aan de bronnen van de Theiss uitstrekt, heeft totaal 3510 - K.M. landgrenzen. De grens met Duitschland is het langst namelijk 1530 K.M., met Polen 920 K.M., met Roemenië 180 K.M.. met Hongarije 570 K.M. en met Oostenrijk 310 K.M. Zooals reeds gemeld, is Tsjecho Slowakije krachtens zijn grondwet een democratische republiek met een president aan het hoofd. De huidige president Benesj volgde Masaryk in December 1935 op. De belangrijke post van minister van Buitenlandsche Za-ken. die ge- ruimen tijd door Benesj werd bekleed is thans ingenomen door dr. Kamil Krofta. Van de verschillende deelen heeft alleen Roethenië autonomie, de andere deelen heb ben geen zelfbestuur. De volksvertegenwoordiging der republiek bestaat uit een Kamer van Afgevaardigden die 300 leden telt. Deze leden worden voor den tijd van 6 jaar gekozen. De Senaat bestaat uit 150 leden, die voor 8 jaar zitting hebben. De president wordt dooi de vereenigde Kamers gekozen. De ambts periode bedraagt zeven jaar. De vredessterkte van het Tsjechische leger bedraagt 179.000, de vermoedelijke oorlogs sterkte 1.400.000 man. Het leger is met Fran- sche voorlichting georganiseerd. De sterkste politieke partijen. De sterkste politieke partijen zijn de sociaal democratische en de Tsjechische boerenpar tij. Met de nationaal democraten, de clericale Tsjechische Volkspartij en de nationale socia listen, waarvan Benesj de leider was, vorm den deze partij meestal de regeering, in den vorm van een coalitie-kabinet. In 1929 werd de regeeringscoalitie uitge breid met andere sociaal-democraten. Het vraagstuk der nationale minderheid is steeds een der lastigste problemen der binnenland- sche politiek geweest. Theoretisch werden deze problemen geregeld door het verdrag van 10 September 1919 met de Entente, dooi' het verdrag van Brünn met het vroegere Oostenrijk van 7 Juni 1920 en door de taal wet van 29 Februari 1920. udste brug der stad, de steenen Karels- ïin, waar ook de president verblijf houdt. In de prractijk is de toestand der verschil lende minderheden echter allerminst gere geld. De Sudeten Duitschers, de Hongaren, de Roethenen, en Slowaken waren dan ook verre van tevreden. Van de Duitsche partijen waren de boeren, de kerkelijke en de sociaal demo craten wel tot samenwerking met de regee- ringspartij geneigd. Dit in tegenstelling met de Duitsch-nationalen en de nationaal-socia- listen, die alle samenwerking van de hand wezen. De rol van de Slowaaksche volkspartij onder den onlangs overleden Pater Hlinka en de scherpe oppositie die deze partij veelal tegen de regeering voerde is wel bekend evenals de ontwikkeling der Sudeten Duitsche partij on der den gymnastiekleeraar Konrad Henlein. De Sudeten Duitsche partij is de voortzetting der N.SD.A.P. die werd verboden. Praag. EZIEN wij echter thans de hoofdstad der Republiek: Praag.Praag met zijn oude gebouwen en bruggen, gelegen aan de Moldau behoort tot een der mooiste Centraal-Europee- sche steden. In Praag zetelt de regeering van het land en ook het opperbestuur van het stedelijk domkapittel en een consistorie. Door de rivier, de terrassen, de vele kerken en torens en oude gebouwen heeft de Tsjechi sche hoofdstad een schilderachtig voorkomen. Er zijn vele R.K. kerken en kapellen, enkele Protestantsche kerken, een Russische kerk, vele kloosters en tien synagogen. De oudste kerken zijn de St. Vitusdomkerk, de Martins kapel. de Peter en Pauluskerk. Ook het Raad huis der oude stad is omstreeks de 13de eeuw gebouwd. Bekend is de burcht, het Hradsjin (zie foto) door den Italiaan Scamorzi op last van keizer Matthias gebouwd. Inwoners. Praag telt ongeveer 850.000 inwoners, waar van ongeveer 30.000 Duitschers zijn. Het aantal Joden bedraagt 35.000. De stad werd een van de belangrijkste Europeesche centra van het Duitsche emigrantendom. De belangrijkste bron van bestaan is de nij verheid die vooral in de voorsteden uitge oefend wordt. Men vindt er een zeer groot aantal fabrieken van den meest uiteenloopen den aard. De Tsjechische hoofdstad is verder een centrum van groote wegen en spoorwegen en van den Boheemschen handel. Henlein te Eger. Henlein en de andere leiders der Sudeten Duitsche partij zijn Dinsdagmiddag te Eger aangekomen voor het houden van een confe rentie. Men hoopte, dat hun aanwezigheid een kalmeerenden invloed zou uitoefenen. Italiaansche stem vóór afscheiding der Sudeten-Duitschers. De „Informazione Diplomatica", het niet- officieele Italiaansche rageeringsorgaan, publiceerde Dinsdagavond een officieus ar tikel, waarin gezegd werd, dat de rede van Hitler in Italië beschouwd werd als een bij drage tot de opheldering van het Sudeten- Duitsche vraagstuk. Er zijn. aldus het blad. slechts twee oplossingen mogelijk: Men kan de Sudeten-Duitschers zelf over hun lot. laten beslissen en men kan hun dat recht ontzeg gen. Indien men den Sudeten-Duitschers de mogelijkheid verschafte, zich van Praag te scheiden, zou men den weg van rechtvaar digheid en vooral van vrede kiezen. De an dere oplossing is die van wanorde en oorlog. Schot gelost op lid van het Britsche gezantschap Een Reuterbericht uit Londen maakt mei- ding van het feit, dat op den aan de Britsche legatie verbonden majoor Sutton Pratt, die een bezoek bracht aan Eger juist toen daar in de straten door pantserwagens zou worden geschoten, a bout portant een schot zou zijn gelost door een Tsjechischen officier. Het schot miste echter doel. Sutton Pratt zou voor den dienstdoenden officier zijn kaart hebben uitgestoken, om te laten zien dat hij zich ambtshalve ter plaat se bevond. De officier zou daarop het schot op hem hebben gelost. Sutton Pratt zou zich na het gebeurde naar het politiebureau heb ben begeven. Zwitserland neemt geen verdere maatregelen. De Zwitsersche Federale raad heeft don toestand bestudeerd en is volgens Havas tot de slotsom gekomen, dat er geen réden is voor nieuwe ongerustheid. Derhalve zullen geen andere maatregelen dan waartoe reeds besloten was, genomen worden. „ENGELAND KAN NIET AFZIJDIG BLIJVEN". Frankrijk9s integriteit mag niet geschonden worden. BIJ ONDERHANDELINGEN ZIJN GROOTE VORDERINGEN GEMAAKT. De Britsche ministers hebben Dinsdagmid dag de rede van Hitier verder bestudeerd. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter te Londen verklaart, is de indruk, die men na grondige overweging in gezagheb bende Engelsche kringen heeft gekregen, al dus, dat gezegd kan worden, dat in de rede geen deuren definitief zijn dichtgeworpen, en dat wellicht de deur voor een regeling op een kier is gelaten, aangezien het mogelijk is. door te gaan met de onderhandelingen. Aan den anderen kant kan niet gezegd worden, dat de rede ook maar één probleem heeft opgelost, of zooiets bevatte als een concreet omlijnd voorstel, hoe de weg zou kunnen worden gebaand voor een oplossing. Wat in de rede opmerkelijk wordt geacht is, dat de houding van Engeland blijkbaar misverstaan wordt, en dat er niet voldoende rekening mede gehouden wordt. In zekeren zin acht men het een opmerkelijk verzuim, dat door niets tot uiting gebracht is, dat En geland het dringende karakter der proble men erkent en beseft en ook daarnaar ge handeld heeft. Het standpunt van Engeland was en is nog steeds volkomen omlijnd. Niemand zoo oordeelt men, kan den loop der gebeurtenissen voor spellen, doch het dient goed duide lijk gemaakt te worden, dat het on denkbaar is te veronderstellen, dat Engeland afzijdig zou kunnen blijven in een algemeen conflict, waarin de integriteit van Frankrijk zou kun nen worden bedreigd. Bij de onder handelingen zijn groote vorderingen gemaakt. Deze vormen voor iederen onpartijdigen toeschouwer het be wijs,, hoe moreel ongerechtvaardigd het zou zijn, indien van den een of anderen kant zou worden overge gaan tot eenige actie, die een eind zou maken aan de hoop op het wel slagen der onderhandelingen. De Britsche Thuisvloot uitgevaren Herfstkruistocht begonnen. Een groot deel van de Britsche thuisvloot heeft Dinsdagochtend Cromatry verlaten om den herfstkruistocht te aanvaarden. Na gedefileerd te hebben langs het admi raalschip Nelson begaven de torpedojagers zich in formatie naar zee. Een uur later vertrok ken de kruiser „Southampton", met de vlag van den vice-admiraal in top, en de kruiser „Newcastle", geëscorteerd door vliegtuigen, van de marinebasis van Evanton. De slagsche pen „Revenge", en Royal Sovereign" hebben vervolgens het anker gelicht, tenslotte ge volgd door de „Nelson", welk schip de opera ties leidde. Het flottielje mijnvegers en ver scheiden hulpschepen blijven te Invergordon. HITLER NAAR BERCHTES GADEN. BERLIJN, 13 September (Havas-A.N.P.) Hitier heeft zich naar Berchtesgaden bege ven. Ook indië heeft het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op luister rijke wijze gevierd. Boven: op het Waterlooplein inspecteerde de Landvoogd (in 't wit) de troepen. Onder; een der fraai geïllumineerde gedeelten van Batavia

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6