HET NIEUWE AVONDBLAD U N I C BERICHT I,! Afwachting. Philips Radio f l.-p. w. Voetbalcompetitie. Visscherij-Snufjes. JAARCANG No. 270 ZATERDAG 17 SEPTEMBER'38 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN per week 12Va ets., per maand 52Vb cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. toor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelïngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 31079L H ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog 200.belde leden duim 1100.één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60. 5 nf twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben, afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. nrie uur lang hebben de Britsehe premier riIIe chamberlain en de Duitsche Führer RülisSanselier Adolf Hitler te Berchtes- a„geconfereerd. Vrijdagmorgen is Cham- ?a°iin°naar Londen teruggekeerd. Hij heeft -„met voldoening uitgelaten over den toon de «edachtenwisseling, maar natuurlijk verteld wat zij inhield. Want Vrijdag- Xag zou hij eerst zijn rapport in den Zelschen kabinetsraad gaan uitbrengen, nmseben regent het natuurlijk geruchten veronderstellingen. In Engeland had blijkbaar verwacht dat de premier te Berchtesgaden zou blijven, in Strijk dat het gesprek langer dan drie 'r !0u geduurd hebben, in Berlijn vindt het juist mooi dat de Britsehe premier Sp0edig weer vertrokken is, omdat jlt bewijst dat hij de noodzaak van snel bandelen erkent. Chamberlain zelf En intusschen heeft dat hij binnen en- eischen en zijn onrust, ook als het onrecht van Versailles hersteld is", want we zijn geen profeten, we weten dat niet en de interna tionale politiek ontwikkelt zich op den duur a 11 ij d anders dan zoo erg aannemelijk had geschenen. Ons Europeesehe en ook ons Ne- derlandsche belang liggen ook niet in de moeilijkheden, beproevingen en zorgen van een groot volk als het Duitsche, maar in zijn welzijn. Met dit alles wil ik niet zeggen dat de zaken nu verder maar zoo vlot en gladjes in de rich ting van Sudeten Duitsche zelfbeschikking zullen verloopen. Dat is niet te verwachten. Er zullen nog heel wat moeilijkheden moeten overwonnen worden eer men uit den doolhof is. Maar Chamberlain's moedig en nobel initiatief heeft een nieuwe hoop gegeven, die ons allen vervult en die zeer goede uitkoms ten voor Europa kan brengen. R. P. ZONDER VOORUITBETALING HOUTMANSTRAAT 4 MEEUWENLAAN 2—4 kele dagen, misschien over een week, een tweede bespreking met Hitier zal hebben. Laat ons niet te veel waarde aan al de ge ruchten hechten en intusschen begrijpen dat snel handelen ongetwijfeld gewenscht is. Wellicht niet met het oog op een Europee- Echen oorlog - het is zeer wel mogelijk dat dit opperste gevaar op dit oogenblik al ver dwenen is, al weten wij er niets zekers van maar wel ten aanzien van de mogelijkheid van burgeroorlog in het zoozeer verdeelde Tsjecho-Slowakije. De Praagsche regeering is jiezig meer reserves op te roepen. Maar niet alleen de bevolking, ook het leger moet sa mengesteld zijn uit al de verschillende na tionaliteiten. Het is niet duidelijk hoe groot een leger zou zijn, uitsluitend uit Tsjechen samengesteld. De Tsjechen vormen slechts 43 pCt. van de bevolking. Het is evenmin dui delijk in hoeverre de organisatie mogelijk maakt, alleen de Tsjechen op te roepen en in te deelen. Maar het is wel duidelijk dat de Slowaken; Hongaren, Polen en Roethenen, die allen evenals de Sudeten Duitschers auto nomie of wel terugkeer naar hun oorspron kelijke staatsverband wenschen, geen be trouwbare elementen in een regeerings-leger kunnen zijn. Van'meer dan één zijde is de waarschijn- Ipheid naar voren gebracht, dat Hitier „scherpe eischen" zal hebben gesteld. Ja, het is moeilijk aan te nemen dat hij in zijn ge sprek met Chamberlain minder dan de auto nomie van de provincies, waarin de Sudeten- Duitschers in de meerderheid zijn, zal hebben gevraagd. Na zijn voorgaande uitlatingen om trent het zelfbeschikkingsrecht der volken, overigens een liberaal en democratisch prin cipe, is het niet denkbaar dat hij daarvan maar afgestapt zou zjjn. De vraag is veeleer: in welke mate en op welke wijze? En de vol gende vraag: hoe zullen Frankrijk en vooral de Praagsche regeering te bewegen zijn tot een oplossing, die alle partijen bevredigt? Waarbij dan bedacht dient te worden dat in Frankrijk, evenals in Engeland, reeds een zeer sterke strooming merkbaar is geworden ten voordeele van het zelfbeschikkingsrecht der Sudeten en van de mogelijkheid van een volksstemming, dat onder alle betrokken vol ken een diepe afkeer van het voeren van oorlog heerscht en dat Praag zelf een oplos sing zal dienen te aanvaarden, waarbij het staatsgezag in het land duurzaam uitvoer baar is. De inzet van de kwestie is niet, wie er vandaag gelijk heeft of kan krijgen, maar ttelke mogelijkheden de toekomst nog biedt. Tot degenen die straks wellicht uit den loop van zaken zouden willen gaan afleiden dat ingeland het hoofd gebogen heeft" of dat .Hitler maar weer een succes heeft behaald" zou ik bij voorbaat willen zeggen dat zij met deze redeneering zich zouden stellen op het ouderwetsche standpunt van het staatspres- uge, zonder verder na te denken. En dat zij dan zouden vergeten dat de staat Tsjecho- Slowakije een der lapwerk-mislukkingen van den vrede van Versailles is geweest, een sa menraapsel van vele nationaliteiten dat men zelfs in 1919 al met een huivering zag ont staan. Er zijn nu al verscheidene misbaksels van het vredesverdrag, die even zoovele ge varen inhielden, zonder oorlóg opgeruimd. Iaat ons dankbaar zijn als de kaart van Europa, herzien kan worden met wegneming van allen wrok over Versailles zonder dat er ®oriog uit ontstaat. Over Elzas-Lotharingen -5 geen dispuut meer te wachten. Laat ons n dat ook de koloniale kwestie in de be sprekingen van Chamberlain en Hitier zal worden geregeld. Als inderdaad op vreedzame Wijze al de fouten uit een vredesverdrag zou den kunnen worden hersteld zou dat een meuw wereldwonder zijn, ons een grooten stap Pader tot den wereldvrede brengen en nieuwe aoop voor Europa geven. Wij moeten trach ten deze dingen in de groote lijn te zien, zon- e- pro-dit of pro-dat, en niet tevoren maar wggen: „Die Hitier zal doorgaan met zijn UMUIDEN Een afscheid bij Varia's werkenden kring. De heer Roza SI), „uitgeluid". Op de eerste bijeenkomst van de werkende leden der tooneelvereeniging Varia in het nieuwe seizoen heeft de werkende kring af scheid genomen van zijn lid, den heer A. P. Roza, wiens naam 34 jaar met deze tooneel vereeniging onverbrekelijk verbonden is en die 15 October naai- het Zuiden des lands ver trekt om daax rust te nemen na in onze ge meente ruim 46 jaar werkzaam te zijn geweest eerst als officier op het pantserfort, daarna als bureelambtenaar bij den Rijkswaterstaat, directeur van de Nutsspaarbank en last, -but not least als werkend lid en regisseur bij Varia. De voorzitter, de heer K. Faber, heeft den scheidenden oud-regisseur in het bijzijn van bijna alle werkende leden hartelijk toegespro ken en in zijn rede een kort résumé gegeven van den langen staat van dienst, welke de heer Roza bij Varia heeft-: 10 November 1904 trad de laatste als wer kend lid tot Varia toe en debuteerde 29 Januari 1905 bij deze vereeniging in „De Sa- bijnsche Maagdenroof". Reeds spoedig na zijn toetreden werd hij secretaris van Varia en na een drietal jaren deze functie te hebben ver vuld werd hij 2 December 1903 tot voorzitter gekozen in plaats van den heer P. F. J. Jung- backer Sr. Op 28 September 1910 zag de heer Roza zijn lidmaatschap bekroond met de be noeming tot regisseur van Varia. Van de tooneelwerken welke onder zijn lei ding successtukken werden noemen we o.a. Het Lied van alle Tijden, De rechte Lijn, Dolle Hans, Sonna, Een Boete, Hanengevecht, Het gouden Haantje, Demon, Er staat geschreven, Groote Stadslucht, De Doofpot, Overschotje, De Meteoor en Ex-koning Peter, een bonte mengeling de bedoeling: varia waardig. Onder leiding van den heer Roza bezocht het ensemble tal van concoursen met wisse lend succes (Alkmaar, Hoogeveen, Zwolle, Breda 2 x, Haarlem 3 x. Utrecht en Noord- Scharwoude). Het laatste concours in 1936 te Noord-Scharwoude met tal van pejsoneele- regie-, maar vooral de hoogste prijzen, zette op het werk van den heer Roza bij Varia de kroon. Geen wonder, dat zulk een onschatbare medewerker, die tallooze IJmuidenaren in den loop der laatste 34 jaar van zijn arbeid op dit gebied heeft laten genieten, door de vereeni ging meerdere malen gehuldigd is: in 1922 (bij Varia's 20 jarig bestaan), in 1925 (benoe ming tot eerelid), in 1929 (huldiging 25 jaar werkend lid) en in 1936 (afscheid als regis seur) De. heer Faber heeft den heer Roza zijn diepe waardeering uitgesproken voor diens arbeid aan Varia en hem een „otium cum dignitate" van harte toegewenscht. Namens den werkenden kring bood spr. hem een wan delstok met zilveren band aan en mevr. Roza de Pagter een bloemenmand. De heer A. H. Holtslag sprak als een der ouderen van den werkenden kring het vertrek kende lid toe en zeide dankbaar te zijn voor diens wijze lessen. Vriendschap en hoogach ting bindt ons tezamen, zeide spi-., en Uw naam zal bij Varia in voortdurende herinnering blij ven. Als 1 van de 2 leden, die sinds de oprichting Varia 36 jaar trouw bleven sprak de heer P. Bais, het oudste lid van de tooneelcommissie woorden van herinnering en waardeering. Varia's regisseur, de heer Jan van Domme len, complimenteerde den heer Roza met de buitengewone resultaten door hem bereikt en zeide, dat zijn tooneelnalatenschap bij den huidigen regisseur in goede handen zal zijn. Spr. hoopte, dat hij op het werk van den heer Roza zou mogen voortbouwen. Deze laatste heeft alle sprekers hartelijk dank gezegd voor de waardeerende en gevoel volle woorden, die tot hem gesproken zijn. Hij spoorde den leden aan hard te werken om den naam Varia hoog te houden. Steeds zal spr., zij het dan niet lichamelijk, dan toch in den geest bij Varia zijn. ALS ER ZIEKEN ZIJN. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de IJmuider apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. IJMUIDEN IJMUIDEN (O.) (Adv. Ingez. Med.) „Het Teeken op de Deur". Op 15 November opgevoerd door Varia. De eerste uitvoering van Varia in dit seizoen zal plaats vinden op Donderdag 15 November a.s. in den Thalia Schouwburg. Dan zal het ensemble voor zijn leden opvoeren het span nende tooneelspel van den Amerikaanschen schrijver Channing Pollock „Het Teeken op de Deur", een werk. dat de aandacht van het pu bliek van het begin tot het einde vast zal houden. Brand aan den Willemsbeekweg. Houten schuur een prooi der vlammen. Vrijdagmiddag mofest de brandweer uitruk ken voor een brand in een schuur van den groentenkoopman Vendel, staande achter diens woning aan den Willemsbeekweg. Toen de brandweer arriveerde stond de schuur, die geheel van hout was opgetrokken en bovendien vol stroo en ander licht brand bare goederen zat, reeds in lichterlaaie. Me juffrouw V. had inmiddels met behulp van buren den levenden inhoud, bestaande uit een geit. eenige konijnen en kippen, in veiligheid gebracht. Onmiddellijk werden eenige slangen uitge rold en op de waterleiding aangesloten en be gon de brandweer onder leiding van den on dercommandant den heer J. Th. Verzijlberg en brandmeester Schliker het vuur te bestrijden. 1,1,1 groote massa water werd in de hoog op laaiende vlammen geworpen, maar de brand weer moest zich tevreden stellen met de taak uitbreiding van den brand te voorkomen, waar in zij dan ook slaagde. De schuur en de ge- heele inventaris, bestaande uit een wasch- machine, gereedschappen, roggestroo, aard appelen enz. ging echter verloren. Vooral het blusschen van de groote hoeveelheid stroo leverde de brandweer vele moeilijkheden op en het duurde eenige uren, voordat de brand weer haar taak als geëindigd kon beschouwen. Toen was de schuur en het geheele erf een groote smeulende poel. De oorzaak is onbekend, maar men ver moedt, dat de brand is ontstaan doordat kin deren met lucifers hebben gespeeld. DUKEL SPEELT SIMULTAAN EN BLIND IN ZAANDAM. Op uitnoodiging van de Zaansche Damclub D.I.D. gaf B. Dukel een simultaanseance en speelde hij een bllndpartij tegen den sterksten speler van D.I.D. Na fraai spel wist onze plaatsgenoot na 46 zetten de blindpartij te winnen. De seance, waaraan 30 sterke clubspelers deelnamen werd na 1 y2 uur spelen als volgt beslist: 17 gew. 7 rem. 6 verl. Een fraai resultaat, vooral als men nagaat dat sterke spelers van „Oostzaan" meespeel den. Na afloop hield Dukel nog een lezing over het damspel. VIJF JAAR „VELSER HUISVROUW". Woensdag 28 September zal in het gebouw voor Chr. Belangen een feestelijke bijeenkomst worden gehouden van de afdeeling Velsen- IJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Dit belooft een zeer interessante avond te zullen worden, door het optreden van me vrouw Marguérite Couperus, die zal voordra gen volksliederen en balladen uit verschillen de landen en eeuwen, voorgedragen in de fraaie costuums dier tijden. Zij zal worden begeleid door mej. Corry Koppen. Voor dezen avond worden ook de heeren des huizes uitgenoodigd. V. Z. V. I—STAR GAAT NIET DOOR. De waterpolowedstrijd V.Z.V. I—Star (Utrecht), op Zondag a.s. vastgesteld, gaat door omstandigheden niet door. De nog te spelen promotiewedstrijden zullen in October a.s. worden gespeeld. FLORALIA IN SCHOOL 7. Voor deze tentoonstelling bestond van de zijde der ouders weer veel belangstelling. De iury, bestaande uit: Mevr. Hoekstra en de heeren Geels en Zoete, kende de volgende prijzen toe. Fuchsia's (gekweekt door de leerlingen der laagste klassen)le prijs Jan Suiker, 2e prijs Marie Grin, 3e prijs Jacob Schriever, E. V.Marie Zwaan en Dirk van der Plas, Begonia's (midden-klassen)le prijs Annie Schriever, 2e prijs Willy Bakker, 3e prijs Piet Grin. E.V.: Marie van Dongen en Annie van der Gaast. Geraniums (hoogste klassen): le prijs Kees Floor, 2e prijs: Jacob Verhamman, 3e prijs Jacob Wijker. E.V.: Nelly Blok. Het begint weer, schoppentroevers, 't Competitie voetballet, Heel het beste beenderstelsel Zal weer worden voorgezet. Toon je van je beste zijde In het komende seizoen, Speel het spel tot in de puntjes, Want daar is het om te doen. Ga figuurlijk recht op 't doel af, Letterlijk niet al te recht Want bij goede tegenstanders Gaat dat in den regel slecht. Houd, figuurlijk weer gesproken, Steeds den hoogsten trap in 't oog, Maar trap, letterlijk bekeken, Liever weer juist niet zoo hoog. Wees een goed bescheiden winnaar Na een fairen strijd, maar, zeg, Wees vooral een goed verliezer En praat niet te gauw van pech. Accepteer steeds zonder morren Wat de scheidsrechter beslist, Scheld den man niet voor partijdig, Ook als hij zich eens vergist. Werp heel je gezonde body In den strijd, maar niet te fel, Weer je met je beste krachten, Maar bedenk, het is maar spel. Daarmee wensch 'k je, schoppentroevers Veel succes in dit seizoen, Ik, die met mijn stramme beenen, 't Zelf helaas niet meer kan doen. P. GASUS. delwijze, maar als Paul blijft zwijgen, wil ook zij niets meer van hem weten Paul hoort, dat Kirk het nieuwe vliegtuig voor de zwaarste proeven zelf zal vliegen en dat hij een demonstratie zal geven voor de legerautoriteiten. Paul, die weet, dat Kirk wel een constructeur, maar geen goed piloot is, biedt aan voor hem te vliegen, maar Kirk weigert. Maar Paul wil niet. dat Kirk gedood wordt. Hij sluit hem op, verkleedt zich en rent naar het vliegtuig, waarmee hij een schit terende demonstratie geeft. Weer geland, rent hij terug naar de kleedkamers en ontmoet Barlow, dien hij verzoekt Kirk te bevrijden. Barlow doet dit en licht Kirk meteen in over de ware oorzaak van Ritchie's dood. Kirk, die weet, dat Martha en Paul van elkaar houden, vertelt dan zijn verloofde al les en geeft haar haar woord terug. Maar Paul is verdwenenBarlow weet echter raad. Tegen de blauwe lucht komt in witte letters te staan: „Paul, kom terug! Martha!" en men zal begrijpen, dat Paul aan dezen oproep dadelijk gevolg geeft. VELSEN Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. 9E ADMINISTRATIE. Mannenkoor „De Eendracht". Stephen Jansen benoemd tot directeur. Naar men ons mededeelt, is op de ledenver gadering van het Mannenkoor „De Eendracht' besloten tot opvolger van den heer H. van Dijk als directeur te benoemen den heer Ste phen Jansen, directeur van het bekende ge mengde koor Looft den Heer" te IJmuiden. Indien de heer Jansen de benoeming aan neemt, kan het koor zichzelf gelukwenschen.. daar het zich dan kan stellen onder de leiding van een koordirigent van groote bekwaam heid, wien het ongetwijfeld zal gelukken het peil te verhoogen. Dinsdag 20 September zal in een in Concor dia te houden ledenvergadering het winter- programma besproken worden. „Spel met den Dood" en „Vleugels boven Honolulu". De beide films, die de hoofdnummers vor men van het nieuwe programma van de bios coop „De Pont" zijn films van vliegtuigen en van veel bravour van vliegtuigpiloten. Van „Spel met den Dood" (Devil's Squadron) met Richard Dix, Karen Morley en andere sterren volgt hieronder de verkorte inhoud: Paul Redmond, een militair piloot, die zijn sporen heeft verdiend in oorlogstijd, is on eervol ontslagen uit het leger, ervan beschul digd, dat hij een leerling-vliegenier lafhartig heeft laten verongelukken, terwijl hij zich zelf daarbij in veiligheid bracht. Lang niet iedereen is er echter van overtuigd, dat het vonnis van den krijgsraad juist is en tot hen, die aan Paul's onschuld gelooven, behoort Kirk, ingenieur bij Kolonel Dawson's vlieg- tuigenfabriek. Kirk biedt Redmond een kans als in-vlieger, wiens gevaarlijke taak het is om nieuwe toestellen te probeeren. Paul ontmoet Martha, Kirk's verloofde, en dochter van den directeur. Hij voelt zich sterk tot haar aangetrokken, maar als hij hoort dat ze verloofd is, bewaart hij afstand. Ko lonel Dawson is bezig met het vervaardigen van een nieuw oorlogs-vliegtuig en hij staat er op dit zelf te beproeven. Hij stort echter neer, maar verzoekt, voor hij sterft, aan Mar tha en zijn zoon Ritchie, zijn werk voort te zetten onder leiding van Kirk. Martha Dawson is door den dood van haar vader diep geschokt en als twee nieuwe proef vluchten nog den jongen piloot Rex, die juist wilde gaan trouwen, het leven gekost en een anderen, den cynischen Forrester, levenslang invalide gemaakt hebben, wil zij er mee uit scheiden. Haar broer Ritchie, zelf ook piloot, is dooi de ongelukken zoo bevreesd geworden, dat hij zijn zuster steunt in haar plan zich niet meer bezig te houden met de vervolmaking van de nieuwe oorlogsmachine. Maar Kirk doet een beroep op hen: het is beter, dat nu en kele mannen den dood vinden, dan in oor logstijd eenige duizenden, door gebrek aan goede luchtverdediging. Martha en Ritchie zwichten voor dit argument. Dan komt de beurt aan Ritchie om met de X-machine te vliegen. De jongen tracht zich zelf moed in te praten, besluit plotseling, dien zelfden avond nog de lucht in te gaan om al les achter den rug te hebben. Maar op het laatste moment ontzinkt hem de moed en in een vlaag van angst slaat hij de hand aan zichzelf. Paul en zijn collega. Barlow, hooren een schot en vinden Ritchiedood. Barlow wil dadelijk alarm slaan, maar Paul weerhoudt hem. Hij denkt aan Martha en be sluit Ritchie, in het vliegtuig mee de lucht in te nemen. Barlow helpt hem. Paul verlaat het vliegtuig, nadat hij dit in brand gestoken heeft, in een parachute en iedereen denkt, dat Ritchie een eervollen dood gestorven is. Maar Paul wordt verhoord en het blijkt, dat i hij de vlieger is, die een leerling in den steek gelaten heeft om zich zelf te redden Dit geval lijkt zeer veel op het eerste en zelfs Kirk ge looft nu, dat Paul een lafaard is. Martha, die veel van hem is gaan houden, vraagt hem een goede reden op te geven voor zijn han PROFITEERT VAN DE SPECIALE WOLAANBIEDING IN ,,'T SPINNEWIEL" VELSERDUINWEG 83 nabij Velserdulnpiem. (Adv. Ingez. Med.) CCCLXX. We mogen over de afgeloopen week niet ontevreden zijn: veel booten, veel visch, korte reizen en goede prijzen. De haring speelt nu in de omzetbeweging een groote rol. Als heden alleen maar de Adelante met haar 1000 kisten aan den afslag is, bedraagt de totale aanvoer van Maandag tot en met Zaterdag ongeveer 22500 kisten en 446 kantjes steur- haring. Dat is een heele „berg" en er is heel wat arbeid verricht moeten worden om al deze haring te vangen, in de ruimen te laden, te lossen, te pakken en klaar te maken voor de verzending. En het omzetcijfer van den af slag heeft ook een flinken duw gekregen. De grootste buitenlandsche afnemers zijn thans nog Polen en Tsjecho-Slowakije. Ik noemde in mijn vorig snufje Duitschland, maar dit berust op een misverstand; de ha ring die ik bedoelde was niet voor Duitsch land maar gaat dooi' Duitschland naar het land, waarop thans de oogen van heel de wereld zijn gevestigd. Enorm, zooveel haring de trawlers deze week aanvoerden. De Delft spande de kroon met een kleine 4000 manden. Dit is meer dan ooit in IJmuiden door een visschersvaartuig is aangevoerd en deze vangst van ongeveer 150.000 K.G. werd buit gemaakt ln vier etmalen. Maar ook de andere booten hadden er aardig ingehakt en een reis beneden 1000 manden kwam in het stuk niet voor. De Haar lem deed voor de Delft weinig onder en de Erin, de Walrus, de Flamingo, de Alkmaar, de Norma Maria, de Adelante (de deze week tweemaal binnen was) enz., alle hadden ze rijke vangsten. De haring was niet altijd mooi van kwaliteit en grootte" eri daardoor werden er nog ai eens partijtjes goedkoop verkocht. De drie haringbooten, die Vrijdag ongeveer 3500 kisten aanvoerden maakten gemiddeld toch nog ongeveer f 2 per kist. Ik mag niet verzuimen de prachtige reis van de Prinses Beatrix te memoreeren. Deze traw ler had geen haring, maar een groote vangst gewone Noordzeevisch, in totaal bijna 1100 manden. De besomming van f 6100 was voor iedereen een verrassing. Er kwamen deze week binnen 41 trawlers, die in totaal f 126000 besomden of gemiddeld ruim f 3000 per boot. Dat zijn mooie dikke cijfers en zij zijn wel in staat, de magere van de warme zomerdagen te doen vergeten en te vens om gunstige verwachtingen op te wek ken voor het komende herfst- en wintersei zoen. De vischhandel vreest, naar ik heb ge hoord, dat de voor het binnenland benoodig- de visch dezen winter zeer moeilijk te krij gen zal zijn. Ik kom nog even terug op wat ik de vo rige week schreef over het extra contingent voor den Amsterdamschen afslag. Naar ver teld wordt, is dit contingent in zooverre „ex tra" dat Amsterdam meer krijgt maar dat het totale contingent ongewijzigd blijft, zoodat het dus gaat ten koste van ,,de rest van Ne derland". m.a.w. dat een bepaald deel van het contingent in Amsterdam verkocht moet wor den. Waarom Amsterdam nu een extra'tje toe gewezen krijgt weet men: er kwam geen visch genoeg aan de De Ruyterkade. Maar hebben de heeren in Den Haag wel eens onderzocht, waarom er op de Amsterdamsche markt niet senoeg visch komt? Men had daarnaar eens in IJmuiden moeten gaan informeeren. dan had men kunnen vernemen, dat de handel in IJmuiden heel wat visch naar de Am sterdamsche markt heeft geconsigneerd, maar dit ging steeds met verlies gepaard, omdat men in Amsterdam te weinig betaalt. Naar de Rotterdamsche markt gaan dagelijks vracht auto's vol visch en dat is 2 uur rijden, Am sterdam dat een goed half uur van IJmuiden ligt, krijgt geen auto-vol op de markt, louter en alleen vanwege het „afdroog"-systeem. De Denen hebben het ook wel eens gepro beerd, maar deze kregen zoo weinig voor hun visch, dat de zendingen opgehouden werden en naar IJmuiden doorgezonden. Daarom geloof ik niet. dat al is er een groo- fer contingent voor den Amsterdamschen vischafslag vastgezet er een kop visch meer door naar Amsterdam zal gaan. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1