Een Veilig Gevoel Openhartig, maar vriendschap- onderhoud met Hitler". Iwier maken, repareren en leveren De Assemblée op den achtergrond. Praag schorst de activiteit der Sudeten- Duitsche Partij. brengt den Koning verslag uit. Vie minister-president, Neville ;ritsche Vr:;^agavond 17.29 uur van fpic op het vliegveld Heston te- Duitscne i RunCiman was een minuut gearriveerd. g^pCrordon jtfflierl»»! zeide: Mn vroeger dan verwacht werd ilt na 'n reis, die als ik '^«0 veel zorg had gehad, bui- niet „«n aangenaam zou zijn ge- tensf iJ heb Donderdagmiddag een "f.«nrek met Hitier gehad. Het maar vriend- ee.1iik1'önderhöud en ik heb ïcbappehJ t0,aane gevoel, dat wij een hebben van elkanders Sift»*» „ratlins™- ..„wacht natuurlijk niet van mij, dat - spreek over de mogelijke resulta- Sf«,ide Chamberlain „ik ga thans Vmiin collega's besprekingen voeren en ik ,t aan geen voorbarige verslagen over U-eklngen te aanvaarden, die niet uit lettende bron komen. Later, mis- wnêr'énkele dagen, zal ik een nieuw Jwd met Hitier hebben. Hitier zeide m het dezen keer zijn bedoeling was E' halverwege tegemoet te komen. (Deze verbekten bij de omstanders vroo- Frfd en instemming). De heer Hitier, al- te vervolgde Chamberlain, wenscht een oud W'n°lange reis voor de tweede maal te fe-piren". De korte toespraak van Chamberlain werd set instemming' begroet. De Duitsche zaak- Slastigde, die den premier was komen ver bomen, zeide: Jk hoop, dat U den indruk hebt succes te ebben gehad. In ieder geval hebt u de har- si ran mijn landgenóoten veroverd." Chamberlain en Halifax begaven zich daar- per auto naar Downingstreet. Bij aan tast te Heston werd Chamberlain een brief sa den koning overhandigd, die per specia- e koerier naar het vliegveld was gebracht, tod Runciman, die, zoo als hierboven ge lild werd, een minuut eerder op Croydon r« aangekomen, zag bleek, toen hij uit het ügiuig stapte. Hij was vergezeld van Gwat- h Hij zeide niet te weten, wanneer hij zou fc'gkeeren en geen inlichtingen over den sand te kunnen geven. Wel achtte hij den Stand zeer moeilijk. In Downingstreet no. 10 werd ge confereerd tusschen de ministers Chamberlain, Simon, Halifax en Hoare. Ook Cadogan en Vansittart waren aanwezig. Runciman arriveerde te 7 our jn Downingstreet. Hij verliet Downingstreet weer te •45 uur en tien minuten later ver dokken Hoare en Vansittart. Halifax Kgaf zich toen in gezelschap van Cadogan naar het ministerie van bui- 'cnlandsche zaken. Om half 10 begaf Chamberlain zich 'aar den Koning. De minister-pre - uoent bracht een volledig verslag ;an zijn reis uit. Even voor elven keerde Chamber- •am in Downingstreet terug. Hij zag buitengewoon opgewekt uit. van welingelichte zijde wordt ver bomen, dat een officeele mededee- Mg, indien deze gegeven wordt, over net resultaat van Chamberlain's reis ai worden verstrekt pas te wachten Li?a n kabinetsraad van heden, Welke om half elf begint. Wat Hitier geëischt zou hebben. redacteur van de Daily Express l l': "Het plan dat de bespreking te ,n z°u hebben opgeleverd en waar i.4t z!3n Soedkeuring zou hebben ge- b^ht, zou als volgt zijn: nol u and door Tsjecho-Slowakije an het rijk der Sudeten Duitsche ge- 3 waai' de bevolking voor 50 pro- of meer uit Duitschers bestaat. aiitL g van een systeem van Hp iPi? kautons in de streken, waar een belangrijke Duit- il^derheid telt, doch in een ver- van minder dan 50 procent, arborg van de nieuwe Tsje- Onu^ij^aksohe grenzen door Kpd, Hongarije, Roemenië, J°ego-siavie en Polen. Wrgarantie" dezer grenzen Wr En^and, Frankrijk en Italië. tXfï? Press maakt van dit plan mel- Kij'p n,,n?l":ea'u noemt echter in de beide en eea percentage van 80 pet. 3) Barcelona weer uit de lucht bestookt. 30 dooden, 14 gewonden. BARCELONA, 1£ September. Van ochtend te omstreeks elf uur hebben negen vliegtuigen de stad gebombar deerd. Er zijn 30 dooden en 14 ge wonden. Tijdens het bombardement zijn de Engelsche schepen „Powier" en „Caulake" getroffen. De brug van het eerste schip werd door een bom vernield, waarbij een opvarende gewond werd. De Times zinspeelt op verdrags herziening. De Daily Telegraph schrijft, dat hoe de afloop van de huidige crisis ook moge zijn de conferentie van Berch- tesgaden reeds een hecht en gewich tig resultaat heeft opgeleverd, waar voor èn Chamberlain èn Hitier ver trouwen verdienen. Het geeft een rust aan de onstuimi ge gebeurtenissen en heeft een niet te waardeeren respijt verschaft om na te denken over onderhandelingen en verstandigen raad. Het blad schrijft verder nog, dat er geen sprake van is, dat de regeeringen voldongen feiten voorbereiden achter den rug der open bare meening, hier oi elders, om. De Times schrijft, dat indien een verzoe ning mislukte, gelijk zij schijnt mislukt te zijn, een besluit moet worden genomen en spoedig moet worden genomen, of het Tsje- chisch-Duitsche geschil voor zijn oplossing al dan niet een herziening der territoriale clau sules van de vredesverdragen vereischt. Doch een herziening, hoe urgent de druk der gebeurtenissen ook moge zijn, is op zich zelf een procedure van verzoening en toestem ming en kan niet in twaalf uur lijd worden voltooid. Wanneer de Britsche regeering, eerst door de bemiddelingsmissie van Runciman aan te moedigen en nu door directe inmenging van den minister-president er zich weloverwogen en krachtig voor zet om een vreedzamen uit weg te vinden uit de gevaarlijke impasse, heeft zij het recht samenwerking te verwach ten en te eischen, het meest van hen die zich baseeren op het gewicht en de werkelijkheid van hun grieven. Een beroep op de Sudeten- Duitschers. De Tsjecho Slowaaksche Radio-omroep heeft gisteren tot de Duitsche burgers van Tsjecho Slowakije een proclamatie gericht, waarin o.m. werd gezegd: Duitsche medeburgers. Zekere elementen probeeren u mede te sleepen in een burgeroorlog. Toch is er geen probleem, hoe moeilijk ook, dat niet langs den weg van vreedzame onderhandelingen kan worden op gelost, indien aan beide zijden de goede wil be staat. Zij, die hun toevlucht zoeken tot geweld, be kennen hun eigen ongelijk. Duitsche burgers. Weest kalm. Neemt de strengste discipline in acht. Vergeet niet, dat uw vaderland in de eerste plaats bedreigd wordt. Denkt aan de ramp, welke 24 jaren ge leden over de wereld is gekomen. Hongaarsche regeering zou te Praag geprotesteerd hebben. Tegen militaire voorbereidingen aan de grens. Det Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boe dapest: „Officieel wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering in verband met de uit gebreide Tsjechische voorbereidingen aan de Hongaarsche grenzen een scherp protest bij de Tsjecho-SI owaaksche regeering heeft inge diend. Van gezaghebbende zijde wordt verder verklaard, dat de maatregelen aan de Hon gaarsche grens door niets gerechtvaardigd worden en weinig geschikt zijn om de rust en het vertrouwen te handhaven". De Japanners bezetten Sjangtjen. Stad op 150 K.M. van Hankau. TOKIO, 16 September: De Japansche troepen hebben bezit geno men van Sjangtjen, op 150 K.M. van Hankau, en het meer naar het Noorden gelegen Kwangtsjau. Beide steden liggen op den weg, die de Japanners bij hun opmarsch naar Hankau volgen. Washington wacht af. Definitieve politieke richtlijnen niet mogelijk zoolang geen zekerheid over den Europeeschen toestand bestaat. De besprekingen die Roosevelt gisteren met Hull, Morgenthau en Norman Davis heeft •gevoerd, hadden volgens Reuter in hoofdzaak betrekking op de werking van de neutrali- teitswet en de toestrooming van buitenlandsch kapitaal. Men meent te weten dat, zoolang de Ameri- kaansche regeering niet weet of de Britsche en de Fransche regeering bereid zijn, de door Hitier ingediende eischen of een compromis te aanvaarden of de eischen geheel te ver werpen, het haar onmogelijk is een politiek voor langen duur te bepalen Na de conferentie heeft Norman Davis nog verklaard, dat de vooruit zichten voor den Europeeschen vrede de laatste dagen verbeterd zijn. Hij schreef dit voor een belangrijk deel toe aan Chamberlain's bezoek aan Duitschland, dat naar zijn meening erger heeft voorkomen. Buitenlandsch kapitaal stroomt toe. Volgens United Press hebben Roosevelt, Hull en Morgenthau zich bovendien ernstig bezii gehouden met de vraag, welke gevolgen de Europeesche crisis op financieel gebied kan hebben, zulks in verband met de reusachtige toevloed van vreemd kapitaal, dat uit vrees voor oorlog uit Europa naar de Vereenigde Staten vloeit. Dientengevolge n.l. bedraagt het totaal aan buitenlandsch kapitaal in de Vereenigde Staten naar schatting thans tien milliard dollar. Officieele statistieken zijn er niet, doch naar schatting is sedert Maart meer dan vijfhonderd millioen dollar binnen gekomen; de eerste dertien dagen van Sep tember kwam 250 "millioen dollar uit Europa Hoe deze kapitalen worden besteed, weet men niet precies, doch daar de toestand in de bedrijven weinig rooskleurig is, vermoedt men dat het grootste deel wel naar de ban ken gaat. als Uw Voor- of Achterdeur goed gesloten is Wij geven gratis advies Alle Sleutels, Sloten I Lange Veerstraat 10 Hang- en Sluitwerk I De Sleutel-Specialist Vert. v. BLERKS Brandkasten, Tilburg (Adv. Ingez. Med.) Belangrijkste politieke figuren ontbreken. HET ligt- voor de hand dat men ook hier, tijdens de Volkenbondsvergadering, Een Mijnhardtie bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct - 12 stuks 50 et. (Adv. ingez. Mea.) den druk voelt van de zwaar geladen atmosfeer die er over Europa hangt. De As semblée moge reeds eenige dagen geleden „eopend zijn, afgevaardigden noch pers of andere omstanders zijn volop met hun ge dachten bij de huidige werkzaamheden te Genève. Teekenend is o.a. ook, dat nadat er Dinsdag j.l. een aanvang is gemaakt met het algemeen debat, voortzetting daarvan verder op zich liet wachten en men zich de eerstvol gende dagen tot commissorialen arbeid be paalde. Trouwens, de belangrijkste figuren ontbreken op het appel. Zoo bleven tot nu toe de ministers van buiten- landsche zaken van Engeland, van Frankrijk, van Polen, van Tsjecho Slowakije thuis, met het gevolg, dat deze Volkenbondssamenkomst niet eens dienst doet als internationale politieke jaarbeurs. De spanning is blijkbaar te groot dan dat de heeren het geraden achten op dit oogenblik de reis naar Genève te ondernemen, wat anders aan een direct onderling overleg ten goede ware gekomen. Maar het is waar, het zwaartepunt ligt thans elders, in de Beiersche Alpen! Het is overigens diezelfde spanning, die maakt, dat het er hier, niettegenstaande de Assemblée zelf bijkans iets onwezenlijks schijnt te hebben, bijzonder levendig toegaat. De aanwezigheid van een nog steeds talrijke schare van journalisten heeft tengevolge, dat het nieuws in velerlei kleuren, binnenstroomt. Van uur tot uur, ja, soms zelfs van kwartier tot kwartier, kan men in de wandelingen van het Volkenbondsgebouw kennis nemen van de jongste feiten, die zich met betrekking tot het probleem Tsjecho Slowakije, hetzij in dat land zelf, hetzij elders, zouden hebben voor gedaan. Groot is de internationale ruilhan del in berichten, al dan niet van nader com mentaar voorzien. Tragi-komisch doet veelal aan, de onbegrensde stelligheid, waarmee de eene persman dan anderen weet te voorspel len wat er nu verder zal gebeuren. De ver standigste, tevens meest critische verzame laars van door uitwisseling verkregen nieuws, plegen gemeenlijk aan hun leverancier te vra gen om hoe laat precies hij zijn nieuwtje op deed, aangezien het immers best kan zijn, dat men twee stappen verder een anderen collega ontmoet, die juist het tegenovergestelde ver telt en dan is natuurlijk het tijdstip van het ontstaan van het bericht een belangrijke factor om te kunnen beoordeelen, hoe de situatie nu in werkelijkheid wel zal zijn. Spanning in het journalistenkamp. Uit dit alles zal het, naar ik hoop, den lezer wel duidelijk zijn geworden, dat er in het kamp van de internationale journalisten een stemming van groote nerveuse spanning heerscht. En dat is waarlijk niet alleen over dag in het Volkenbondsgebouw het geval, maar ook 's avonds in de Bavaria, de rooke- rige pijpenla, waar onder een biertje of een wijntje, de nïeuws-ruilhandel verder gaat. Toen daar Dinsdagavond plots de mare de ronde deed, dat Duitschland een ultimatum aan Tsjecho Slowakije gesteld zou hebben, ontstond er uit den aard der zaak enorme opgewondenheid; gelukkig bleek echter vrij spoedig, dat men hier toch met een „canard" te doen had gehad, zoodat de vermelding, dat het een ultimatum van de Sudeten-Duit- schers was geweest, bepaald opluchting ver oorzaakte! Wat natuurlijk Woensdagavond, toen bekend werd, dat Chamberlain naar Hitier zou vliegen nog meer het geval was. In tusschen hebben wij Nederlanders dien zelfden avond eigenlijk net gedaan alsof er geen vuiltje aan de politieke lucht was. Er vond n.l. een groot diner plaats ter gelegen heid van het jubileum van de Koningin. Ons, die er thuis reeds alles van genoten hadden, deed dit een beetje aan als mosterd na den maaltijd, doch we vernamen, dat men dit feestmaal met opzet tot nu had uitgesteld, ten einde aldus de Nederlandsche delegatie ter Assemblée als gasten aanwezig te kunnen zien en minister Patijn een rede in verband met het Koninklijk jubileum te kunnen hoo- ren uitspreken. Ronduit en eerlijk, op grond van ongetwij feld in menig opzicht geslaagde argumenten, zette Mr. Patijn uiteen, dat en waarom ons land de op papier voorkomende verplichtin gen tot deelneming aan economische dwang maatregelen (art. 16 van het Handvest) niet meer als bestaand beschouwt, terwijl hij ook zonder omwegen verklaarde, dat Nederland zich niet gebonden acht aan eenige ver plichting om op zijn grondgebied een tegen een aanvaller optrekkende eventueele Vol kenbondsmacht door te laten. Mij viel het op, dat de Franschen na deze rede elk applaus achterwege lieten, wat niet was geschied na de rede van mr. Patijn's collega uit Zweden, minister Sandler. Blijkbaar hadden ze begre pen, dat deze van den Volkenbond de aan vaarding vraagt van het overigens dicht btf het onze komende Zweedsche standpunt, ter wijl wij ons tot een louter eenzijdige verkla ring bepaald hadden. Het typische is echter, dat Sandler tevens kenbaar had gemaakt, dat onverschillig of de Bond het accepteert, het Zweedsche standpunt voortaan richt snoer voor Zjveden's internationale politiek blijft: zoodat de Franschen heusch geen re den hadden om over Sandler meer gesticht te zijn. Dr. E. v. RAALTE. Sudeten-Duitsche leiders manen tot kalmte. Reuter meldt uit Praag, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering beslo ten heeft de werkzaamheid der Su deten Duitsche partij te schorsen. Het ligt in het voornemen de kwestie van ontbinding der partij op 19 September voor te leggen aan de permanente Kamercommissie, die bevoegd is de partij ontbonden te verklaren en daar toe ook zal worden uitgenoodigd. Vol gens United Press zal ook de vrijwillige beschermingsdienst der partij ontbon den worden. Voorts meldt Reuter, dat de provin ciale regeering van Bohemen den be woners der Sudeten Duitsche gebie den gelast heeft binnen 24 uur de in hun bezit zijnde wapenen in te leve ren. Deze order is van toepassing op alle Sudeten Duitsche gebieden. Bij huiszoekingen te Oberhof en Hermanns- dorf in het district Jaegerndorf zijn volgens Havas twee kisten Duitsche handgranaten, 10 automatische revolvers van denzelfden oorsprong, 27 doozen met revolvermunitie en 2 parabellums met 2.000 patronen gevonden. Verscheidene Henleinisten hadden een boer derij te Oberhof tot hun verblijfplaaets geko zen, doch zij zijn 14 September gearresteerd. Overigens leek, volgens berichten uit Praag, de algemeene toestand Vrijdag veel minder gespannen. De Sudeten Duitsche leiders heb ben hun volgelingen den raad gegeven een vredelievende houding aan te nemen. In verscheidene steden, o.a. te Aussig, Strop- pau en Saaz hebben de Sudeten Duitsche leiders een bezoek gebracht aan de autoritei ten en verklaard, dat zij al het mogelijke zul len doen om hun volgelingen tot kalmte aan te manen. Runciman's oproep tot kalmte heeft veel bijgedragen tot geruststelling van het publiek. Wel wordt nog door het Duitsche Nieuws bureau een ernstig incident gemeld uit Furth in Egerland: Een .,tot den militairen dienst gedwongen" Sudeten Duitscher werd door Tsjechische mi litairen doodgeschoten, omdat hij op zijn hemd het insigne van de Sudeten Duitsche partij droeg. Uit Karlsbad komt het bericht, dat het „Bruine Huis" aldaar door de politie gesloten is zonder dat er verzet werd gepleegd. Aanklacht tegen Henlein. Het bericht, als zou een arrestatiebevel tegen Henlein zijn uitgevaardigd, is volgens een Reuterbericht uit Praag op zijn minst voor barig. Er is een aanklacht tegen hem inge diend en het geval wordt onderzocht door den minister van justitie. Het zal ook door den raad van politieke ministers behandeld worden, doch hierover is nog geen besluit genomen. Inmiddels bericht het D.N.B. dat Henlein, van wien gezegd is, dat hij in het buitenland vertoefde, vergezeld door twee Sudeten Duit sche afgevaardigden Vrijdagmiddag een be zoek heeft gebracht aan Eger. Met functio narissen der Sudeten Duitsche partij uit Eger en het land van Eger hield hij besprekingen, waarna hij in onbekende richting vertrok. Uiteenloopende inzichten bij dei Sudeten-Duitschers. De Sudeten Duitsche senator Frank (niet te verwarren met den plaatsvervanger van Henlein) heeft gisteren een bezoek gebracht aan de autoriteiten te Karlsbad en dezen me degedeeld, dat hij de politiek van Henlein niet tot de zijne maakte maar van meening was, dat het Sudeten Duitsche vraagstuk zou kun nen worden opgelost binnen de grenzen van het Tsjecho-Slowaaksche gebied en zonder dat de Sudeten Duitschers bij Duitschland zouden worden ingelijfd. De Sudeten Duit sche afgevaardigde Ritter heeft zich ter be schikking van de autoriteiten te Asch gesteld en een dergelijke verklaring afgelegd, aldus Havas. Bovendien heeft de leider der Sudeten Duit sche Katholieken, Reissenberger, die onlangs wegens zijn gematigde tendensen uit de lei ding van den bond van Duitsche Katholieken in Tsjecho-Slowakije is gestooten, gister avond voor den Tsjecho-Slowaakschen radio- omroep een verklaring afgelegd, waarin hij betoogde, dat het Sudeten Duitsche volk den vrede wil, daar een oorlog de ineenstorting van het land zou beteekenen. Hij verklaarde, Huiszoekingen bij Rexisten en Ylaamsch-Nationalisten. dat „het denkbeeld van een Anschluss buiten- landsche import is" en dat de voorstellen der regeering „gelijkheid van behandeling, vrij heid en vrede verzekeren". D.N.B. constateert voortduring der spanning. Het Duitsche nieuwsbureau meldt over den toestand in Bohemen: „Nadat in Moravisch Silezië en Oost- Bohemen reeds Donderdag alle Duitsche ar beiders uit protest tegen de Tsjechische maatregelen en het oproepen van reservisten in staking gegaan waren, is thans ook in Eger en Noord- en West-Bohemen de algemeene staking afgekondigd. In de meeste bedrijven wordt niet gewerkt en de meeste zaken zijn gesloten. De toestand in Eger blijft gespan nen; de scholen zijn gesloten en bijna alle Duitsche kranten hebben haar verschijning gestaakt, daar door de verscherpte censuur nog slechts een deel van den tekst goedge keurd werd en de kranten bovendien gedwon gen moesten worden over de gebeurtenissen van de laatste dagen lezingen te publiceeren. die niet met de feiten overeenstemden. Ook in Falkenau, Chodau en Brüx en talrijke an dere Boheemsche industrieplatasen staan de meeste bedrijven stil. Toen bekend werd, dat een groep buiten- landsche journalisten uit Praag naar Eger zou komen, werden plotseling alle militaire posten teruggetrokken. Ook de machinege weren verdwenen van de straat. Gendarmerie patrouilles gingen langs de huizen en eisch- ten heropening van de winkels". Oook deelt het D.N.B. mede, dat bij Schim- ding op Sudeten-Duitsch gebied sedert Don derdag de verdedigingswerken door militairen betrokken zijn. Van Duitsch gebied af kon volgens dit bureau, worden waargenomen, dat de machinegeweernesten bezet werden en dat vlak over de grens ook geschut in stelling gebracht is. Onder het opschrift „Paniek in de Sudeten Duitsche partij" schrijft het socialistische blad „A Zet" dat in talrijke steden en gemeenten in de grensgebieden de Sudeten Duitsche partijsecretariaten gesloten zijn, dat de lei ders de vlucht hebben genomen, en dat de ge wone leden der partij uiting hebben gegeven aan hun ontstemming over de houding van hun leiders en den wensch hebben geuit, zich met de Tsjechen te verstaan. Daarentegen wordt in een mededeeling van het Duitsche Nieuwsbureau gezegd, dat bijna alle leiders der partij zich nog op Tsjecho Slowaaksch gebied bevinden hoewel „om be grijpelijke redenen" hun verblijfplaatsen niet openbaar gemaakt kunnen worden. Talrijke documenten in beslag genomen. Havas meldt uit Brussel, dat in verband met het onderzoek naar het bestaan van militaire organisaties van Rexisten en Vlaamsch-Na- tionalisten huiszoekingen zijn verricht bij de af gevaardigden Daye en Wyns en bij Brunswijck, een broer van den secretaris-generaal van jus titie. Talrijke documenten zijn in beslag ge nomen. Deze documenten hebben betrekking op het bestaan van op militairen leest ge schoeide organisaties en op de uitwerking van plannen tot het bouwen van cellen in leger, gendarmerie en politie. Tegen den Rexisti- schen senator Vigneron is een beschuldiging ingediend wegens overtreding van de wet op de militie. Ontvluchting uit Canadeesche gevangenis. Bewaker ontvoerd. MONTREAL (Quebec), 17 September (A.N. P.) Zes gevangenen hebben een bewaker van de gevangenis te Bordeaux overmand en ontvoerd. Uit de wapenopslagplaats namen zij vuurwapenen weg. Zij ontkwamen per ge vangenisauto. Rijks-, Provincie- en Gemeente- leeningen. Bijna 95 van alle gemeenteleeningen voor conversie bestemd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert wederom (in de achtste aflevering van 1938 van het maandschrift) enkele bij zonderheden betreffende de rijks-, en pro vinciale- en gemeenteleeningen en wel voor het tweede kwartaal 1938 en enkele vooraf gaande kwartalen. Kaspositie. Ten aanzien van de kaspositie van het Rijk zij allereerst medegedeeld, dat deze in het tweede kwartaal 1938 f 2 millioen gunstiger is geworden, terwijl de kaspositie van de ge zamenlijke provincies en de gemeenten resp. f 3 millioen en f 12 millioen gunstiger is ge worden. In vergelijking tot den stand van 1 Juli 1937 waren de kasposities van het rijk, de geza menlijke provinciën en de gezamenlijke ge meenten van 1 Juli 1938 resp. f 67 millioen, f 3 millioen en f 30 millioen ongunstiger. Door de gezamenlijke gemeenten werd in de vier kwartalen van het tijdvak van 1 Juli 1937 tot 1 Juli 1938 opgenomen resp. f 478,397.000. f 465,218,000, f 283.314.000 en f 146.309.000 of in totaal f 1,373,238.000. Van dit totaalbedrag werd f 1.309.303.000 of 95.34 pet. voor conversiedoeleinden be stemd. Door bemiddeling van den centralen beleg- gingsraad werd in genoemd tijdvak f 270.572.000 of 19,70 pet. van genoemd totaal bedrag opgenomen bij Rijksinstellingen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5