BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES De meeste kinderen zijn natuurlijk benieuwd naar de prijzen die aan de opstellenmaakster- tjes zijn uitgereikt. Marietje Groen, leesboek. Willie Tolman, luxe aanteekenboekje met alphabet. Stien Vos, leesboek. Bep Vos, armband. Gerrie Goedhart, leesboek. Corrie Goedhart, leesboek. Maartje Groen, armband. Annie Barg, colliertje (troostprijsje). Jannie Groen, idem. Dini Vos, idem. Bij een volgende gelegenheid maar weer al len je best doen. CLUBUURTJES. Met October hoop ik weer een aanvang te kunnen nemen met onze clubuurtjes. Jullie moet er echter goed aan denken dat alleen zij worden toegelaten, die van af heden iedere week geregeld schrijven. Ik hoop dat jullie aan de gestelde voorwaarde trouw voldoen, zoodat ik, wanneer ik met de cluburen begin, niemand behoef teleur te stellen. We gaan direct be ginnen met het maken van Si. Nicolaas- en Kerstgeschenken. Van af heden dus trouw schrijven Lief BIJDEHANDJE. Hoeveel keer per jaar wil jij wel jarig zijn? 'k Meen minstens vier maal. Maar dat gaat niet, dat begrijp je wel. Je wordt nu toch heusch te groot 0111 met lederen verjaardag bij je thuis mede te deelen. Je zult geduld moeten houden tot 25 April 1939. Dag Bijdehandje. Best BOODSCHAPSTERTJE. Dat zal een feest worden zeg a.s. Woensdag. Natuurlijk ben ik ook van de partij, want als ik niet kom, kan het feest niet doorgaan begrijp je. Ja de optocht is, dank zij veler medewerking, uit stekend geslaagd. Een ieder die er aan gewerkt heeft, kan met genoegen op het werk terug zien. Vind je je boek mooi? Je hebt het na tuurlijk al uitgelezen. Tot ziens. Dag Bood schapster tje. Best CROCUSJE. L.l. Zaterdag was ik plotseling verhinderd op den aangegeven tijd thuis te zijn. Maar gelukkig heeft je prijs geen beentjes gekregen, en is rustig op je blij' ven wachten. Vind je het boek mooi? Je moet er maar heel zuinig op zijn. Het is een aardig aandenken voor later. Dag Crocusje. Bést ZONNESTRAALTJE. Dat is even fijn zeg, een zus te hebben die iederen dag volop tijd voor je heeft. Je kunt nu echt fijn van de laatste mooie dagen genieten, 't Beste hoor en veel genoegen. Dag Zonnestraaltje. Lief ZONDAGSKIND. Als je weer eens voor een gesloten deur mocht komen, dan blijf je maar niet wachten. Meestal kan ik zelf geen staat op m'n vrije uren maken. Zoo heb ik niets bijzonders, even later zit ik volop in het werk. 'k Vond het zelf ook jammer dat ik niet thuis was. Je hebt nu je prijs, en dat is hoofd zaak. Is het boek mooi? Lees met genoegen. Dag Zondagskind. Best TEEKENAARSTERTJE. Je-was wel laat met je briefje, maar gelukkig nog niet te laat. Ben je blij met je prijsje? Ik denk van wel. Zoo'n mooie armband is een fijn bezit voor een klem ijdeltuitje. Plagen mag ik toch wel even? Dag Teekenaarstertje. Best KRULLEKOPJE. 16 September zal een drukke dag zijn. Drie jarigen op één dag wil wat zeggen. Met je kussen mag je a.s. Maandag tegen zes uur even komen. B'en ik soms niet thuis, dan laat het meisje je wel even wachten. Tot Maandag dus. Dag Krulle- kopje Beste ANEMOON. Ja, de optocht was ze ker mooi. Heb je de foto's bij den heer v. d. Zijl op de Kennemerlaan al gezien? Ze zijn echt mooi en wel 24 verschillende gedeelten. Zoo zie je. In IJmuiden kan men ook wel iets goeds tot stand brengen. Men behoeft het heusch niet in andere plaatsen te zoeken. Het voornaamste is dat nien eendrachtig samen werkt en weet wat men wil. Prettig dat het boek dat je als prijs gekregen hebt, erg mooi is. Lees met genoegen. Dag Anemoon. Beste BENJAMIN. Wel meisje hoe staat het leven? Is je vriend Jan F. wreer op het too- neel verschenen? Nu maar prettig spelen en niet krakeelen. Dag Benjamin. Best VER&EETMIJNTETJENatuurlijk mag je zus rubriekertje worden. Laat ze maar een schuilnaam kiezen en me a.s. week schrij ven. Ik heb noch het raadhuis noch Velserbeek in feestgewaad gezien. Duizend en één kleinig heden had ik te verzorgen en geen gelegenheid zoo ver van huis te gaan. Ja de optocht was inderdaad mooi. Prettig dat je hem zoo goed gezien hebt. Volgende week schrijft dus je zus ook. Dag Vergeetmijnie_tje. Best GOUDMUILTJE. Heb je Vrijdag 9 Sept. den optocht te IJmuiden nog gezien? Een wagen met je naamgenoote in levenden lijve reed ook mede. Prettig dat de scholen te IJm.-.O ook vrij hadden om te gaan zien. In derdaad was ik bang voor' een regenbuitje maar gelukkig brak het Oranjezonnetje op tijd door. Dat zonnetje laat ons gelukkig- slechts zelden in den steek. Dag Goudmuiltje. Lief ZWEMSTERTJE. Kom jij ook al niet uitgepraat over den gehouden optocht? Hij was ook inderdaad mooi. Je hebt in Christelijke Belangen genoten? Poppenkast is een spel voor de jeugd, maar volwassen meïischen ge nieten er in den regel ook nog echt van. Pret tig dat je ook een goocheltoer geleerd hebt. Je pakt maar een zakdoek bij de twee tegenover gelegen hoeken vast en de rest weet je wel. Dag Zwemstertje. Best GOUDHAARTJE. Dat het je moe der later speet den optocht niet gezien te hebben, kan ik begrijpen. Meer menschen heb ik gesproken, die er veel spijt van hadden niet gegaan te zijn. Wat was alles snoezig en wat ernstig namen de kleintjes hun taak op. Ook werkte het weer echt mede en het Oranjezon netje was zoo nu en dan ook van de partij. Dag Goudhaartje. Best REPELSTEELTJE. Hoe ik het maak? Wel meisje, zoo gezond als een visch. De jubi leumfeesten behooren weer tot het verleden. Men kan allerwege met genoegen op de ver schillende festiviteiten terug zien en het weer is geen spelbreker geweest. Toch is iedereen thans blij dat alles weer in normale banen is teruggebracht. Alles op z'n tijd. Ja, het weer was 1.1. Dinsdag schitterend. Denk je er vooral aan trouw te schrijven? Dag Repelsteeltje. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF Ook een oceaanvlieger. Dat was de duif, die onlangs door een duivenliefhebber in 't Zuiden van Frankrijk los gelaten werd en die niet meer in zijn hok terugkeerde. Geen won der, want de eigenaar kreeg na eenigen tijd bericht, dat zijn duif in het ringetje om één der pooten stond naam en adres was neer gestreken op het plat van een duivenliefheb ber in Ontario in Amerika. Een vreemde tandarts. Wanneer een kro kodil op het droge ligt en zijn bek opent, krijgt hij heel vaak bezoek van een vogel, ter grootte van onzen lijster, die in zijn bek rond vliegt en zijn tanden en tandvleesch ontdoet van de daarin nog aanwezige etensresten. Wonder boven wonder laat de anders zoo vraatzuchtige krokodil zijn tandarts stil be- gaan. Een eiland voor een bosch. Tengevolge van een aardbeving verdween te Coprapo in Chili een bosch in den grond, maar terzelfder tijd verrees er in een nabijzijnde rivier een eiland. Over schoenen. O111 zijn misvormden voet te bedekken, droeg een der hertogen van An jou, die in de 11e eeuw leefde, bijzonder groote schoenen. Om den hertog genoegen te doen begonnen de edelen ook dergelijke groote schoenen te dragen en niet lang duurde het of het dragen van zulke groote schoenen was mode geworden. In den oorlog bleken deze lange punten aan de schoenen echter zeer lastig te zijn, vandaar dat in 1386 toen de Oos- tenxijksche edelen tegen de Zwitsers vochten deze edelen hun schoenen van de lange pun ten ontdeden. Burgers mochten geen schoenen met lange punten dragen en in 1422 verbood de Fransclie koning Karei VI den edelen lan ger aan deze dwaze mode te doen. Toch duurde het nog tot 1480 voor men zeggen kon dat de lange puntschoenen voor goed verdwenen waren. KOM TOCH JAN! door W. B.—Z. Kom jongen, maak toch voort! 'k Heb de schoolbel al gehoord. Toe geef me maar een hand En loop wat aan den kant. Naar alles moet je kijken, Vergeet om uit te wijken. Zoo is het iedren morgen En ik moet voor je zorgen. Al kijk je nog zoo kwaad, Als je maar vlugger gaat. Door al dat treuzelen, zeuren, Kan het nog best gebeuren. Dat 'k ook te laat nog kom. Nu gauw het hoekje 0111 De bel gaat nog kling-klang. Hij tingelt nog al lang. Daar komt de meester an, Nu vlug naar binnen, Jan! DE GESTOLEN KNOFLOOK. Voor den rechter te Fong Ning, een boe rendorp in China, verscheen eens op een mor gen een man met een heel lang verhaal, dat hij 11a veel buigingen met wanhopige gebaren ver telde. Wat was er voor vrees el ij ks gebeurd? Hij won zijn karig levensonderhoud door een akker met knoflook, een prachtakker! De plan ten waren de grootste en sappigste in heel Fong Ning en geen wonder, want hij verzorgde ze of 't zijn eigen kinderen waren. Zelfs had hij zijn goede zorgen zoover gedreven, dat hij de laatste nachten zijn matrasje naar den ak ker had gesleept om bij zijn planten te waken, opdat niet op 't hoogtepunt van hun bloei een dief met de vruchten van zijn arbeid zou gaan strijken. Maar kijk, wat een pech: juist in dien nacht was hij in slaap gevallen en toen hij wakker werd, was zijn knoflookveld zoo kaal, zóó kaalals de schedel van den eer- waardigsten mandarijn, ja, als dien van den edelen rechter Nij 'Pi Yu zelf!" De klager zweeg en nu nam de rechter het woord. Hij kuchte eens heel gewichtig en zei: „We zullen het geval morgen in de vroegte verder onderzoeken. „Breng dus je getuige mee." De bestolene waagde het niet, voor den eerwaardigen rechter Nij Pi Yu te lachen; hij schudde dus slechts het hoofd en verklaarde- onder veel diepe buigingen, dat hij in 't ge heel geen getuigen had. „Je matras is je getuige", verklaarde de rechter kort en plechtig. „Verschijn dus, zooals ik je heb bevolen in de vroegte en breng je ge tuige mee." De bestolene was stomverbaasd, dat kun je begrijpen; hij liet niets merken vóór hij de rechtzaal had verlaten, doch buiten gekomen vertelde hij het verhaal in geuren en kleuren en die onzinnige dwaasheid van den rechter Nij Pi Yu ging weldra als een loopend vuurtje door het dorp. Zoo kwam het dan ook, dat den volgenden morgen heel in de vroegte het ge rechtshof stampvol menschen was, die hoogst nieuwsgierig waren, wat de matras wel zeg gen zou. De rechter betrad de zaal, wierp een vluch- tigen blik op den aanklager en een zeer ern stige op de getuige, die zooals het een recht geaarde matras betaamt, stil en onschuldig op den grond lag, Daarna werd de heele ge schiedenis van den diefstal nogmaals voorge lezen en wendde de rechter zich tot het bed met de vraag, of dit misschien ook iets van de spitsboeven gemerkt had. Terwijl de matras bleef zwijgen, dacht zij misschien na over een juist en eerbiedig antwoord? werden de ;ezichten van de toehoorders steeds verbaas der en nieuwsgieriger. De rechter fronste ech ter met- een plechtig gezicht het voorhoofd en herhaalde zijn vraag met verheffing van stem. De matras zweeg nog altijd en er vloog een glimlach over de honderdeen gezichten. En dan beval Nij Pi Yu de matras, nu ein delijk te antwoorden en zoo niet dan zouden haar vijftig bamboeslagen worden toegediend. De matras zweeg, en bleef zwijgen zelfs on der de slagen, die twee dienaren der gerech tigheid weldra op haar deden neerregenen. Doch nu was het uit met de plechtige eer bied van de toeschouwers: De zaal barstte in een daverend gelach uit, waaraan geen einde scheen te zullen komen! JE MOET ETEN, BETS, door W. B.Z. En intusschen telde de wijze rechter Nij Pi Yu met slimme oogjes de toegediende bam boeslagen. En toen de vijftigste slag gevallen was, sloeg hij met de hand op tafel en riep: „Halt, halt! Ik beveel hierbij, dat alle toehoorders wegens oneerbiedig gedrag voor de rechtbank onmid dellijk worden gearresteerd. Ik veroordeel hen tot dertig dagen gevangenisstraf, tenzij ze de zen straf willen afkoopen door binnen drie uren twaalf knoflookstengels te betalen. De zitting is gesloten." En zoo gebeurde het. Terwijl men de giche- lende boosdoeners opsloot, verkondigde een gerechtsdienaar het vonnis in de straten van Fong Ning. En drie uren later lag een ontzag lijke massa knoflook keurig gebundeld en ieder bundeltje voorzien van den naam van den be taler, in de rechtszaal opgestapeld. „Zoek hier nu eens jouw knoflook, de groot ste en sappigste van 't heele dorp, uit" zei de rechter tot den aanklager. En toen deze het bevel gehoorzaamd had, lachte Nij Pi Yu slim; hij was nu den dief op het spoor! De mannen van wie deze bundeltjes afkomstig waren, wer den uit de gevangenis gehaald en ze noemden allemaal denzelfden handelaar, waar ze den knoflook gekocht hadden. En deze handelaar bleek van schrik bekende bevend van wien hij den vorigen dag den knoflook, het heele veldje, had overgenomen. Zoo werd de dief gepakt en hij ontving zijn gerechte straf: vijftig bamboeslagen. De bestolene daarentegen kreeg zijn knoflook terug en had bovendien het onverwachte voor deeltje dat zijn matras gratis was uitgeklopt! Je kunt begrijpen dat dé wijsheid van Nij Pi Yu voortaan hemelhoog geprezen werd, in Fong Ning en in heel China! Je moet eten, Bets Je wangen zijn bleek, En je oogen staan flets Je was pas erg ziek Nu voel je je slap. Drink maar flink melk Dan vindt moes je knap. Rie brengt wat lekkers Een flensje zoo fijn Ik heb het gesneden In stukjes heel klein. Als je dit op hebt Is moeder tevree En mag je vanavond Misschien naar benêe. VERHALEN MET EEN VRAAGTEEKEN. Het mysterie van den Dauphin. Lodewijk XVI was de laatste koning van Frankrijk voor de groote revolutie. Toen hij op 16 October 1793 op het schavot stierf, liet hij twee kinderen achter, een dochter. Marie Thé- rèse Charlotte, en een zoon, Karei Lodewijk, die evenals hun moeder, Koningin Marie An toinette, in den Temple in strenge gevangen schap gehouden werden. De prinses werd later tegen Fransclie revolutionairen, die door de Oostenrijkers gevangen genomen waren, uit gewisseld. Met 21 jaren trouwde zij den hertog van Angoulême, het hoofd der Fransche emi granten en werd de ziel en drijvende kracht van de partij der Bourbons. Napoleon zei van haar: „Zij is de eenige man van de familie der Bourbons". Zij was het, die, na den val van den Keizer, Lodewijk XVIII tot Koning van Frankrijk liet uitroepen. Tot 1851 leefde zij in Oostenrijk, steeds plannen smedend om haar familie weer op den Franschen koningstroon te brengen. Van tijd tot tijd lieten zich bij haar men schen aandienen, die beweerden haar broeder Karei Lodewijk te zijn, maar zij wees allen on herroepelijk af. Zelfs toen haar familieleden eens weifelden, bleef zij vast in haar overtui ging, dat haar ongelukkige broeder in 1795 als knaap van 10 jaren in den Temple overleden en zijn lichaam in een massagraf op het St. Marguerite-kerkhof begraven was. E11 toch zou zij redelijk twijfel hebben kun nen koesteren, want zooals zij zelf later in haar memoires vertelt had zij en haar tante op 19 Jan. 1794 verdachte geluiden in de cel van haar broeder gehoord, geluiden die er op wezen, dat iemand uit die cel weggevoerd werd. Bovendien heeft de vrouw van den be- ruehten schoenmaker Simon, die toen gevan genbewaarder m den Temple was, op haar sterfbed (in 1817) verklaard, dat zij en haar man geholpen hadden den Dauphin te laten ontsnappen. Zij die den prins ontvoerden had den een stommen knaap van denzelfden leef tijd in de cel gebracht. Daartegenover staat de verklaring van den later-en gevangenbewaarder, Gomin, die na de restauratie van het Fransche Koninkrijk (in 1814) beweerde, in den stommen knaap den Dauphin te hebben herkend. Maar zijn getuigenis wordt waardeloos, wanneer wij luis teren naar de verklaring van anderen, die stel lig verzekeren, dat Gomin den prins voordien nooit gezien heeft. Waar ligt nu de waarheid? Volgens de acte van overlijden is de Dauphin na een korte, doodelijke ziekte, op 9 Juni 1795, in zijn cel overleden en in een massagraf op het Kerkhof St. Marguerite begraven. Het li chaam werd met een laag ongebluschte kalk bedekt, zoodat het binnen korten tijd volko men verteerd werd. Een zeer verdacht feit is het volgende. De arts Desault, die den z.g. prins geduren de zijn ziekte behandelde, werd op 30 Mei 1795 j op een feestmaaltijd genoodïgd, die eenige per sonen der revolutionaire regeering gaven; op 1 Juni d.a.v. was Desault dood. Zijn familie houdt vol, dat hij vergiftigd werd, omdat hij het geheim van de persoonsverwisseling van den prins doorzien had. Zes dagen later stierf plotseling ook de apotheker, die de medicijnen geleverd had en die tevens de beste vriend van Desault was. Nog twee dagen later was ook de z.g. Dauphin uit zijn lijden verlost. De acte van overlijden werd eerst eenige dagen na de be grafenis opgemaakt en door een vreemden arts onderteekend. Het was gevaarlijk, in dien tijd een tip van den sluier op te lichten. Een zekere Caron, die getracht had koning Lodewijk XVm, oom van den verdwenen prins, mededeelingen omtrent den Dauphin te doen, verdween spoorloos in 1820. Nog gevaarlijker was het, zich zelf voor den prins uit te geven. In 1816 verscheen in Parijs een pl.m. 31-jarige man, die in 't bezit was van een Amerikaanschen pas, luidende op den naam Charles de Navarra. Hij beweerde de Dauphin te zijn, na zijn ontvoering uit de Temple onder den naam Mathurm Bruneau geleefd en in zijn levensonderhoud als schoen maker voorzien te hebben. Hij kreeg echter geen uitnoodiging ten hove, maar werd in hechtenis genomen. In het tuchthuis St. Mi chel, waar hij zeven jaren vertoefde, kwam hij tot het inzicht, dat het beter was een vrij schoenmaker te zijn dan een gevangen prins. Ook Keizer Napoleon maakte korte metten met z.g. prinsen, die, terecht of ten onrechte, vermeenden dat het bloed der Bourbons door hun aderen stroomde. Dat ondervond de ki maker Jean Marie Hervagault, die in ïgo? troonpretendent opdook. Napoleon liet t- arresteeren en in een gevangenis te Parik sluiten, waar hij waarschijnlijk in 1812 ov^ den is. Ook een glasfabrikant, Herbert, die zich t>- ron van Richemont en hertog van Normal noemde, en voorgaf de zoon van LodewijMrt! te zijn, heeft weinig plezier van zijn candid tuur beleefd. Op verzoek van de hertogin -f' Angoulême werd hij in de citadel van Mill!! gevangen gezet. Het lukte hem te ontsnauSI en naar Engeland te vluchten, waar hiit 1845 leefde. Maar veilig was hij ook daar nisi' want zijn leven werd herhaaldelijk door sW moordenaars bedreigd. 0" De pretendent, die het meeste opzien baard was de horlogemaker Karl Wilhelm Naundorf Hij vertelt zijn lijdensgeschiedenis als voK- Op 19 Januari 1794 werd hij, de Daim;^ uit zijn cel bevrijd. Vooreerst werd hij nietuH den Temple weggevoerd, maar gedurend'i eenige maanden in een andere kamer verbor gen. Eerst 11a den dood van den ondergeschol ven, stommen knaap, bracht men hem ah meisje verkleed, naar buiten. Zijn beschermen brachten hem naar de Vendée en toen hij daa! niet meer veilig was, naar Venetië, in m keerde hij naar Frankrijk terug, werd gevan. gen genomen, maar kon naar Straatsburg om" vluchten. In 1809 kwam hij naar Frankfort en dwaalde toen verder door Bohemen en Duitsch land. Door een gelukkig toeval was hij in m bezit gekomen van identiteitsbewijzen op naan van Karl Wilhelm Naundorf. Onder dezen naam vestigde hij zich in Spandau. Van dit jaar af is zijn leven ambtelijk bevestigd. Na den val van Napoleon kwam hij met zijn aanspraken op den Franschen troon openlijk voor den dag en vond grooten aanhang, zoowel in Frankrijk als ook in het buitenland. Een feit is, dat hij sprekend op koning Lodewijk XVL leek, ook herkende hem de secretaris van den koning, de hertog van Brémont als den ver- dwenen prins, evenals monsieur de Joly, ni° onder Lodewijk XVI minister was. Een kleine kring van menschen, die goed bekend waren met de omstandigheden, van de gevangenschap van den Dauphin in de Temple, verklaarden bovendien, dat het verhaal van Naundorf over dit tijdvak van zijn leven, zelfs in de kleinste bijzonderheden, zoo nauwkeurig en juist dat het niet gefantaseerd kon zijn. De hertogin van Angoulême echter wilde niets van hem weten en weigerde zelfs, hem persoonlijk te ontvangen. Vreesde zij, bij zijn aanblik haar zelfbeheerschmg te verliezen? Naundorf stierf, na een rusteloos, zwervend leven, op 10 Augustus 1845 te Delft; maar de legende van zijn identiteit met den Dauphin stierf niet met hem. R. 0. Eigenaardige gewoonte. Wanneer in Siani een militair van hoogen rang begraven wordt, geschiedt dat per auto waarop vooraan het portret van den overledene prijkt. De klepperman. Langzamerhand heeft men deze nachtwakers, die voor onze veiligheid zorgden bijna overal afgeschaft. In sommige afgelegen plaatsjes houdt men echter dit am'oi nog in eere. Zoo in 't Zuidhollandsche dorpje Goeree, waar de klepperman nog van 's avonds 10 uur tot den volgenden morgen 4 uur elk uur zijn rondte door het stille plaatsje doet. De langste auto-weg. Dat is de 6000 kilo meter lange asphalt en betonweg van New- York naar San Francisco. Een reuzin. Dat is de Engelsche mejuf frouw Elsa van Droysen die bij een langte van 2 m. 45 centimeter een gewicht heeft van 385 pond. De hoogste toren van ons land. Als je aan 100 Nederlanders vraagt wat de hoogste toren van ons land is, dan zijn er zeker 99 die zeg gen de Domtoren te Utrecht en als de laatste zegt, „de toren van Delft" dan heeft die gelijk. Een bouwwerk van langen duur. Dat was het bouwen van de Domkerk te Utrecht waar men met tusschenpoozen van soms wel 10 jaar gedurende bijna 300 jaar over bouwde. Alleen over den toren deed men 60 jaar; men begon er aan In 1321. Honig verzamelen. Als een mensch eens honig moest verzamelen in plaats van de bijen, dan weet ik niet of er wel zooveel honig bij elkaar vergaard zou worden als nu. Want stel je eens voor, dat een mensch om 1 kilo honig te verzamelen meer dan 9 jaar noodig heeft, als hij per dag 8 uur daaraan besteedt. Ver zien. Met de sterrekijker, dien men bezig is in Amerika op te richten op den Mount Wilson kan men 640.000 x verder zien dan met het bloote oog d.w.z. dat men sterren zien kan die 5.600.000.000.000.000.000.000 my! van ons verwijderd zijn. Een zeeman van zwaar gewicht. Dat was de commandeur-kapitein van een walviscn- vaarder Hidde Dirks Kat op Ameland die op 66-jarigen leeftijd 303 pond woog. Een klok, die zichzelf opwindt. Dit ge beurt, door het temperatuurverschil, dat m ieder vertrek geregeld voorkomt. Wanneer er slechts 1 graad verschil in temperatuur komt-, dan heeft dit tot gevolg dat de klok daardoor al 120 uur kan loopen. Wanneer dus de kloi eenmaal opgewonden is, kan ze jaren loopen, zonder dat er naar omgekeken behoeit te worden. Onze Hollandsche groente. De ui korn uit Afrika; de peterselie uit Sardinië; deraoys en de ramenas uit China; de augurk m- Noord-Azië; de tomaat uit Zuid-Amerika; ae spercieboon uit Indië; de witte boon uit Perzie. Geen uitvinding van dezen tijd. Wie mee* nen mocht, dat roomijs en ice-cream een vin ding van onzen tijd is, heeft het glad mis. Reeds in de dagen van Catharina de Medicis, die van 1519 tot 1589 leefde, gold ice-cream reeds als lekkernij aan 't Parijsche Hof. Een speciale Italiaansche kok bereidde deze deli catesse. Op rolschaatsen dwars door Amerika. Norman Skelly een 28 jarige jongeman nis Rhode Island in Amerika is op rolschaatsen gegaan van Boston naar Los Angeles. Dezen 6000 kilometer langen weg legde hij al rol schaatsend af in 2 maanden. Gemiddeld deefl hij 10 kilometer per uur en reed hij 10 uur per dag. De reis was toch zeker niet al -e best bevallen, want de terugreis heeft hiij» mederijder met vrachtauto's en auto's afgelegd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8