Sta Sudektqetöed aak duitsiMakd HET NIEUWE AVONDBLAD LONDENS ADVIES Britsch-Fransche garantie inzake nieuwe Tsjechische grenzen U N I C Het Rex-Theater wordt a.s. Donderdag geopend BEVERWIJK Philips Radio f l.-p. w. jaarcanc No. 271 MAANDAG 19 SEPT. 1938 IJMUIDER COURANT ONNEMENTENper week 12Vs ets., per maand 52V* cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents, toorKennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. vallenverzekering Voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f 100.éên lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60. Gratis onge den ^syinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz, één of wee verdrinfcingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. $0.— Olijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Modern ingericht met projectie- en luidsapparaten die aan de hoogste eischen voldoen Het Rex-theater aan den Groeneweg. Ook aan verlichting en ventilatie is veel zorg besteed Een leger arbeiders, metselaars, schil ders, timmerlieden, eleetriciens, te gelzetters enz. is nog druk bezig de laatste hand te leggen aan de derde bioscoop in onze gemeente, het Rex- theater aan den Groeneweg. Er wordt geschilderd, getimmerd en geboord in den kelder, in de bioscoopzaal, de koffiekamer, kortom van beneden tot boven wordt nog met koortsachtigen ijver gewerkt om alles vóór a.s. Don derdag klaar te krijgen. Want Donderdagavond zal de opening plaats vinden, vertelde ons de directrice mevi'. Dek ker, die ons Zaterdagmorgen tot een bezoek uitnoodigde. Rondgeleid door haar zoon, die mede de directie voert, hebben wij het geheele gebouw bezichtigd, waarbij eenige leiders dei- technische installaties ons het een en ander over de verschillende installaties als projec tie- en geluidsapparaten, verlichting, ventila tie en verwarming hebben verteld. Het gebouw. De architecten de heeren W. Noorlander en Ir. C. N. J. Noorlander, die o.a. ook de verbou wing van de Rembrandt-bioseoop in Amster dam hebben uitgevoerd, 'hebben het geheel zeer sober en strak gehouden. Hierdoor wijkt het Rex-theater af van vele bioscopen elders, bij welke men dikwijls den typisch-drukken bioscoopstijl heeft toegepast, die weliswaar vergissingen omtrent de bestemming van het gebouw onmogelijk maakt, maar die niet overal op zijn plaats is; allerminst aan den Groeneweg, een woonstraat, gevormd door min of meer in modernen stijl gebouwde burger- en arbeiderswoningen. Hier zou een stijl die op den Nienwendijk of het Rem- brandtsplein te Amsterdam geduld zou kun nen worden verwerpelijk zijn. Houden we dit voor oogen, dan mag gezegd worden, dat de architecten van het Rex- theater den juisten toon hebben aangeslagen. Maar toch moet het ons van het hart, dat het gebouw overigens niets bezit, dat het ka rakteriseert als een zetel des vermaaks. Het had evengoed een veilingsgebouw met ruime vergaderzalen, zelfs een politiebureau kunnen zijn. Maar in groote letters prijkt hoog aan voor- en zijgevel het woordje Rex en straks zullen voorts de affiches op de groote borden allen jtnogelijken twijfel wegnemen. De ingang is links in het teruggesprongen front naast den vierkanten aanbouw waar be neden de koffiekamer en boven (met cle vijf -ïooge ramen) een vergaderzaal is. Via_ de hassa en de koffiekamer komt men de 'bios coopzaal (binnen, waar plaats is voor 450 be zoekers in de zaal en de beide loges. Een ga lerij ontbreekt. Het beeldvlak, gebouwd in een breede houten lijst tegen den grooten achter muur, wordt afgesloten door een roomkleurig gordijn, dat automatisch van uit de cabine open- en dichtgehaald kan worden. De luid spreker is onzichtbaar opgesteld achter het ooek. Er zijn vier nooddeurpn. Aan de zitplaatsen is veel zorg besteed; deze yj uit keurige stoelen met groen trijp oesieed. Daar de vloer licht naar achteren op loopt, heeft men in alle deelen van de zaal een goed gezicht op het projectiedoek. voor de luchtverversching is een installatie aangebracht, met behulp waarvan op 6 plaat- flln totaal f500 M3. versche lucht per uur itv!f PP® ^gevoerd. Met behulp van deze S kan de zaal volkomen rookvrij ge- De lichtinstallatie. vDfViS/erzor?d door de fa. Groeneveld Poi te Amsterdam overeenkomstig het i!whlai?.yaïl der Sanden's Bureau voor Tech' e Adviezen te Amsterdam. De heer v. d Sanden heeft ons uitvoerig omtrent de ver lichting ingelicht en daaruit blijkt, dat daar aan en ook aan de veiligheid bijzonder veel zorg is besteed. Er zijn slechts weinige bios copen in den lande verzekerde ons de heer v. d. Sanden, die zulk een moderne verlichting (en ook verduistering) bezitten als het Rex- theater. Bij den aanleg is geheel gewerkt met toepassing van de voorschriften van de Am- sterdamsche brandweer, die zooals men weet, zeer streng zijn. Voor het verduisteren ge bruikt men geen weerstanden, doch een z,g, afvalspanningstransformator, systeem v. d. Sanden. Hierdoor heeft men zoo goed als geen stroomverlies. Als de spanning op het net vermindert tot 20 ipCt. gaat automatisch een noodverlichting aan, die zichzelf uitschakelt wanneer de normale spanning op het net terugkomt. Wanneer het net geheel uitvalt, gaat automatisch een noodverlichting op ac cu's branden. De batterijen hiervoor worden automatisch geladen. Voorts is er nog een extra werkverlichting, die bij den ingang door het personeel ingeschakeld kan worden. Er blijft steeds een minimum-verlichting branden, zoodat tijdens de projectie geen elec- trisehe zaklantaarns bij het aanwijzen der zitplaatsen gebruikt behoeven te worden. Deze minimum-verlichting wordt o.a. geleverd door een neonverlichting in de lambrizeering. De zaalverlichting is drie-kleurig. De projectie- en geluidsinstallatie. Het spreekt vanzelf, dat in een inrichting, waar de zaken van het tweede plan tot in de puntjes verzorgd en waaraan geen kosten ge spaard zijn ook de hoofdzaak prima in orde is. Dat is in dit geval de projectie- en geluids installatie, ondergebracht in een zeer ruime, geheel uit beton opgebouwde cabine. Hierin staan twee van de modernste Zeiss-Ikón ap paraten met trommels voor 900 M. film, die een onafgebroken projectie van 3'5 minuten mogelijk maken. De geluidsinstallatie dezer apparaten is volgens een geheel nieuw prin cipe. De lichtbron, geconcentreerd in een spiegel geeft een zuiver en scherp beeld, het geen we met een proef-vertooning hebben kunnen constateeren, waarbij tevens bleek, dat het geluid volkomen zuiver is. Bij het over nemen van de projectie door het tweede appa raat wordt, wanneer de klep, die het projec tiegat afsluit, geopend wordt, de klep voor het leeggedraaide toestel tegelijkertijd automa tisch gesloten. Op het filmtoestel bevindt zich een inrichting, die bij brand de kleppen voor de apparaten automatisch sluit. Verder wordt de film aan beide zijden gekoeld door koude lucht uit een compessor. In de cabine bevindt zich een z.g. paniek schakelaar. Wanneer de operateur bij film- brand moet vluchten, kan hij met behulp van dezen schakelaar het geheele gebouw stroom- vrij maken, waarbij tegelijkertijd de noodver lichting de zaal fel verlicht. Ook de centrale verwarming regelt zich auto matisch. Verder bevindt zich in den kelder een inrichting, met behülp waarvan 's zomers koude en 's winters warme lucht in de zaal gevoerd kan worden. Van den kelder loopt een liftschacht naar de woning der directie, die een fraai terras heeft boven de vergaderzaal. Verder is er een overdekte rijwielstalling en tenslotte zij nog vermeld, dat de directie optie heeft op een strook grond achter het gebouw ter diepte van 10 M. waardoor het mogelijk is, de zaal als schouwburg met een groot tooneel In te richten en dat de bioscoop zooveel stroom verbruikt, dat het P.E.N. een transformator huisje naast het gebouw plaatst. HARING. SCHEVENINGEN, 17 September. Aange voerd door 2 schepen 1003 kantjes haring. Maatjesharing f 10.70f 10.80. Volle haring f 9.60f 10.10. IJle haring f 8.30—f 8.60. Alles per ton, naar kwaliteit en stukstal. Chamberlain. Vrvrr' Www WU VvrVIVrWf VWaw Een goede inzet van de competitie. BeverwijkHoliandia (42) De rood-witten hebben de competitie op goede wijze-ingezet. Met -42 wonnen zij op verdiende wijze van het aloude Holiandia. Voor de rust konden geen van beide partijen het net vinden. De roodbroeken schiepen zich wel eenige goede kansen, maar deels door slecht schieten en deels door te kort voorhoede- spel werd elke scoringkans teniet gedaan. In de tweede helft ging dat veel beter. Toen zagen we breed opgezette aanvallen met vlug open spel. Het resultaat was 4 goede doelpunten, terwijl het houtwerk enkele malen den Hol- landia-keeper te hulp kwam. Ook het Bever wijk-doel ontsnapte eenmaal aan een door boring, toen de bal van-lat- en paal het veld weer in sprong. Zagen we voor de rust weinig van den vleugel Teeling-Maenhout, in'de twee de helft vlotte de combinatie beter. Met ver naar voren gespeelde ballen was de kleine Tee ling steeds een gevaar voor de tegenpartij. De goed spelende rechtsback van Holandia had dan ook de grootste moeite het gevaar te be zweren. Hoogerwerf in het doel was goed op dreef en wekte vertrouwen door zijn rustig en toch doortastend optreden. Het tweede doelpunt door Holiandia gescoord had hij kunnen ver hinderen ,maar overigens heeft hij goed werk verricht. Backstel en middenlinie hebben enthousiast gewerkt, maar bezondigden zich nogal eens aan slordigheid. O.i. heeft de ploeg in -dezen eersten wedstrijd wel voldaan. Met een kleine wijziging in het elftal en zoo spelend kon Beverwijk toch nog wel eens van zich doen spreken. Over den wedstrijd het volgende: De eerste aanvallen zijn voor Holiandia. Hoogerwerf is echter op zijn post en op rus tige wijze doet hij zijn werk. Wanneer dan het woord aan de Beverwijk voorhoede is, weten de bezoekers slechts ten koste van een corner te redden welke niets oplevert. Beverwijk komt nu wat los en we noteeren eenige goede voorzetten van Teeling en een hard schot van Koning, dat juist naast gaat. De thuisclub weet een tweetal corners te forceeren. Deze worden niet best genomen. Holiandia bepaalt zich tot enkel© uitvallen. Deze vragen echter de grootste waakzaamheid van de Beverwijk-achterhoede. Uit één dezer uitvallen ontstaat een benauwd oogenblik voor het Beverwijk-doel, maar tenslotte wordt de bal hoog over geschoten. Aan den anderen kant schiet Markx precies in handen van den keeper, terwijl even daarna Koning van dichtbij een mooie kans miste: door naast te schieten. De bezoekers krijgen dan twee corners achter elkaar te nemen, maar deze worden weggewerkt. Over het algemeen blijft Beverwijk haar meerderheid demonstreeren, maar voor het doel wordt het spel te kort gehouden. Koning krijgt een vrije trap toegewezen. Deze wordt door den Holiandia-keeper slecht weggewerkt, doch Maenhout en Markx weten er niet van te profiteeren. Even komen de gasten dan opzetten, maar slcht schieten en in laatste instantie Hooger werf voorkomen doelpunten. Rust 00. Na de thee pakte Beverwijk direct goed aan. Een goede pass van Maenhout, die voor de rust reeds linksbinnen is gaan spelen, naar Tee ling, besluit deze laatste met een scherp schot, dat rakelings naast gaat. Direct daarop lteext de paal een hard schot van Maenhout. De terugspringende bal schiet Koning jammer ge noeg hoog over. Even daarna maakt hij dit goed door zijn club met een goed schot de leiding te geven. (10). De bezoekers zien het gevaar in en weren zich geducht. De voorhoede wordt aan het werk gezet en het lukt haar eenige aanvallen op te zetten. Uit één dier aanvallen zet de rechtsbuiten goed voor doel. De linksbinnen schiet onhoudbaar voor Hoogerwerf den ge lijkmaker in het net (11). De vreugde is echter van korten duur, want nog geen minuut later schiet Woortman uit een vrije schop op ongeveer 30 meter afstand den bal op het Hollandia-doel. Tot ieders ver bazing vliegt de bal ongehinderd in de touwen. Een goedkoop doelpunt (21). Deze nieuwe voorsprong brengt het zelfvertrouwen I weer in de gelederen der thuisclub. Herhaalde lijk is Beverwijk in den aanval. Een corner door Koning genomen komt laag en scherp bij het doel. De bal komt bij Markx terecht, die inschiet. Röde van Holiandia keert den bal wel, maar achter de doellijn, hetgeen den ar biter niet is ontgaan (3—1) I MTRENT de besprekingen, die Zondag te Londen tusschen de Britsche ministers Chamberlain, Halifax, Hoare en Simon en de Fransche ministers Daladier en Bonnet gehouden zijn, meldt de speciale correspondent van Havas te Londen, dat de leidende Engelsche politici thans tot de overtuiging gekomen schijnen te zijn, dat het gevaar lijk zou zijn, ontevreden elementen nog langer tegen liun zin deel te laten uitmaken van de Tsjecho-Slowaaksche ge meenschap. Men zou dus te Londen overwegen, de thans nog aan de souvereiniteit van Praag onderworpen grens districten, waar de Duitsche bevolking een uitgesproken meerderheid heeft, aan Duitschland te doen afstaan. AAR het oordeel van de verantwoordelijke Britsche kringen zou deze rectificatie van de grens en het overbrengen van de bevolking, dat hieruit zou kunnen voortvloeien, bij voorkeur dienen te geschieden langs den weg van rechtstreeksche onderhandelin gen onder controle eener internationale commissie, zonder gebruik te maken van de minder soepele en minder snelle procedure eener volksstemming, die overigens de andere minderheden, o.a. de Hon- gaarsche en de Poolsche, er toe zou kunnen brengen, op haar beurt eveneens een volksstemming te eischen. Drie minuten later brengt Teeling zijn club in veilige haven door een van de lat terugge sprongen bal langs den keeper te plaatsen (41). Nu is Holiandia verloren. Beverwijk ontkomt nog wel op onverklaarbare wijze aan een doelpunt, maar aan den anderen kant per mitteert Maenhout zich de weelde een penalty naast te schieten. In de laatste tien minuten zet Holiandia alles op den aanval. De rechtshalf van de be zoekers heeft succes wanneer hij met een goed schot Hoogerwerf volkomen verrast (42). Verder laat de thuisclub het niet komen. De bezoekers probeeren het nog wel. doch zonder succes. Maenhout bewerkt de lat van de tegenpartij en dan is het tijd en komt het einde met een 4—2 overwinning voor de Beverwijk-elf. V. V. B. startte slecht. V.V.B. heeft in haar eersten competitiewed strijd in het seizoen het zoet der overwin ning niet mogen smaken. In het begin gaven de partijen elkander niet veel toe, maar lang zamerhand kwam T.H.B. in de meerderheid. Zij oefende een stevigen druk uit op het doel van haar gasten en tenslotte is daarvan een doelpunt het resultaat. (10). T.H.B. blijft in den aanval en Olivier krijgt gelegenheid zijn capaciteiten te toonen. Even neemt V.V.B. het initiatief over, gevolgd even wel door een vlot herstel van de positie dei- thuisclub. Een tweede doelpunt is daarvan het resultaat. In de tweede helft speelt V.VH. veel enthou siaster. Het spel is nu meer verdeeld. Als Strobbe binnen de lijnen den bal met de hand speelt levert de strafschop voor T.H.B. het derde doelpunt op. (30). Overtuigd, dat deze verhouding niet de juiste kan zijn zet V.V.B. er nog eens alles op om tot betere resultaten te komen. Maar For- tuna is nier met onze plaatsgenooten en on danks alle pogingen blijft de stand ongewij zigd. Het einde komt met een 0—3 nederlaag voor V.V.B. SIMULTAAN - AV OND VAN WEENINK. De schaakclub „Weenink" zal op Dinsdag 27 September een simultaan-avond houden voor haar leden en belangstellenden in het gebouw „Harmonie" aan de Groenelaan. Simultaanspelers zijn de heeren J. Zoontjes en Ph. Bakker. Hoewel de mogelijkheid van een dergelijke oplossing met het oog op de huidige om standigheden en het gevaar dat hierin schuilt van Fransche zijde moeilijk kon worden verworpen, meenden Daladier en Bonnet hun Brltschen collegas er met nadruk op te moe ten wijzen, hoe onrechtvaardig het zou zijn, een dergelijk offer van de Tsjechische regee ring te verlangen, zonder haar een compen satie te bieden voor het verlies der natuurlijke grens, die door het Sudeten-gebergte wordt ge vormd. De beide Fransche ministers hebben den Britschen premier ertoe kunnen bewegen, zijn collega's in het Britsche kabinet de noodzake lijkheid te doen inzien, van een internationale garantie geldend voor het nieuwe territoriale statuut, terwijl de traditioneele oppositie in officieele Britsche kringen tegen iedere ver plichting op het vasteland van Europa hun nog gisteren een dergelijk plan had doen ver werpen. De onafhankelijkheid van Tsjecho Slowa kije zou zoodoende voortaan gewaar borgd kunnen worden door een con ventie naar het model van het verdrag van Locarno, een conventie geteekend door de aangrenzende staten Duitschland, Polen, Hongarije, en Roe menië alsmede door Engeland, Frankrijk en Italië. Op grond hiervan zou Tsjecho Slowakije moeten afzien van de vroeger met Frankrijk en de Sovjet-Unie aangegane verplichtingen tot bijstand. De regeering te Praag zal officieel door Pa rijs en Londen op de hoogte gesteld worden van de opvattingen der beide regeeringen en uitgenoodigd worden, zoo spoedig mogelijk haar meening hieromtrent te laten weten. Chamberlain rekent er namelijk nog steeds op, zich Dinsdag of op zijn laatst Woensdag naar Godesberg te kunnen begeven om opnieuw Hitier te ontmoeten. ZONDER VOORUITBETALING HOUTMANSTRAAT 4 - IJMUIDEN MEEUWENLAAN 2—4 - IJMUIDEN (O.) (Adv. Ingez. Med.)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1